VANGE SALTS Regeering gaat de Jeugdwerkloosheid bestrijden sjuovadfsi Krijgt Nederland een vrijwillige luchtafweer LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 29 Odober 1938 Geen ondernemingsarbeid voor jongens beneden 15 en meisjes beneden 16 jaar Luchtaanvallen! Cultureele zorg wordt uitgebreid BESTRIJDT RHEUMATIEK DOOR HET NIEUWE ZOUT MET „DUBBELE WERKING" |KUN/T IN LITTEKEN^ Slagen van opzet zou verzekerd zijn Voor landbouw komt afzonderlijke regeling. In de vergadering van de rijkseom- missie van advies inzake het vraag stuk van de werkloosheid onder de jeugd, welke heden is gehouden, heelt de voorzitter, mr. C. P. M. Romme. mi nister van Sociale Zaken, de volgende inleiding gehouden. Wanneer het mij een bijzonder genoegen doet, u hedenmiddag hier welkom te hee- ten, dan is daaraan een gevoel van eigen belang dat is, in de kwaliteit waarin ik spreek, een gevoel van gemeenschapsbe lang niet vreemd. Want in uw tegen woordigheid naar aanleiding van den u ge worden oproep tot deze bijeenkomst, ver oorloof ik mij reeds bij voorbaat te zien, een gehoor geven ook aan de vraag naar uw medewerking, welke het voornaamste punt van het agendum uitmaakt, de on misbare medewerking van u en de door u vertegenwoordigde kringen aan de noodza kelijke verzorging van het algemeen wel zijn door een belangrijk versterkte bestrij ding van de werkloosheid onder de jeugd. Ls de bestrijding van de werkloosheid, waar men haar aantreft, in het algemeen plicht, welke noopt tot een voortdurend zinnen op doeltreffende middelen en een terstond ter hand nemen van wat op grond van ernstig onderzoek als doeltreffend mid del mag worden aangemerkt de bestrij ding van de werkloosheid onder de jeugd is plicht in geheel bijzonder opzicht. Zij is plicht in bijzonder opzicht tegenover den jeugdigen werklooze, die immers niet alleen aan de wording van de maatschap pij van vandaag part noch deel heeft, doch voor wien daarenboven de werkloosheids periode een beslissende factor kan zijn in zijn vorming tot volwassen mensch. Zij is plicht in bijzonder opzicht tegenover het gemeenebest: want de jeugd, heden de hoop des vaderlands, is morgen de drager ervan. Maar de plicht van bestrijding der jeugd werkloosheid is nog in ander opzicht bij zonder. Want geldt ook weer voor de werk- loosheids-bestrijding in het algemeen, dat de mate van haar welslagen samen hangt met de mate waarin de maat schappelijke krachten eraan medewerken voor de bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd is dit zoo waar, dat men kan zeggen, dat haar weislagen van de medewerking der maatschappelijke krach ten afhankelijk is. Jeugdwerkloos- heidsbestrijding toch heeft een eigen, een ander doel, dan bestrijding van de werk loosheid der ouderen. Is deze laatste ge richt op het verschaffen van het natuur lijke middel waardoor de mensch kan voor zien in het levensonderhoud voor zich en de zijnen, de jeugdwerkloosheid keeren be- teekent den jeugdige, wien de ongunst van het heden treft, toch gereed maken voor zijn toekomst, den jeugdige, wiens uitru- ting tot de taak van morgen bedreigd wordt door den lediggang, tegen de gevol gen dier dreiging behoeden, ja. ik ga ver der en stel als doel der werkloosheidsbe strijding onder de jeugd ook: hen tot be tere, en dus gelukkiger, menschen te hel pen groeien dan zij wellicht geworden zou den zijn. wanneer de ernst des levens hen niet zoo vroeg had aangeraakt, de vloek van hun jeugd te doen verkeeren in den tegen hunner volwassenheid. Aan dezen arbeid nu kan de overheid leiding geven, door wetgevende maat regelen kan zij ordenend erin optre den, zij kan stimuleerend en activee- rend, ook door het verleenen van gel- deiijken steun, werkzaam erbij zijn, maar de arbeid zelf van zedelijke, gees telijke en lichamelijke geschiktmaking kan de overheid óf niet óf slechts ge brekkig verrichten. Die arbeid, waarmede jeugdwerkloos- heidsbestrijding, welke dieper gaat dan de uiterlijke vorm ervan, staat of valt, behoort tot het terrein der maatschap pelijke krachten, van wier medewer king het welslagen der bestrijding daar van afhankelijk is. Meen ik hiermede te hebben aangegeven waarom de regeering zich niet alleen ge rechtigd. maar verplicht acht, een nieuw beroep te doen op de medewerking van u en dé door u vertegenwoordigde kringen, een beroep, dat voor de toekomst evenmin vergeefsch zal zijn, als het in het verleden was, terecht zoudt gij niettemin uwerzijds bezwaren kunnen opwerpen, indien de re geering in gebreke zou blijven, de haar hierbij passende taak te vervullen, taak van leiding, ordening, activcering. En daar om moge ik thans ertoe overgaan, u me- dedeeling te doen van datgene waartoe de regeering, ter vervulling van haar evenbe- doelde taak, ter zake heeft besloten en lljke effectiviteit van haar besluiten te moeten geven. Wanneer men de gegevens, welke door de jeugdregistratie verkregen zijn, als al gemeen geldend beschouwt en der halve de cijfers der jeugdregistratie om rekent voor het geheele land, dan valt het o.m. op, welk een belangrijk deel der jeugd vóór de meerderjarigheid reeds kor ter of langer tijd werkloosheid heeft, on dergaan: terwijl het percentage werklooze 14 tot 21-jarige jongens, op het totale aan tal niet-schoolgaande jongens, in elk der jaarklassen per 31 December 1937 varieer de van 14 tot 30 °la en per 30 Juni 1938 van 11 tot 20 blijkt, dat van alle jongens dier jaarklassen te zamen genomen reeds de helft werkloosheid heeft gekend. Welken invloed dit gebrek aan regelmatig voortgaanden arbeid zoowel op degenen, die het treft, ais op hen die bij voortduring ermee worden bedreigd, moet hebben, laat zich verstaan. Het eerst-noodige schijnt der regeering daarom toe te bevorderen, dat grootere zekerheid voor hen, die eenmaal in het bedrijfsleven zijn opgenomen, wordt verkregen tegen uitstooting op grond van buiten hen liggende oorzaken, waarmede in het algemeen belang bereikt wordt, dat velen, voor wie die mogelijkheid thans niet bestaat, weer geregeld zullen leeren werken, dat bij hen weer aangekweekt zal kunnen worden het gevoel, dat arbeid een zegen is. De regeering is voornemens, daartoe twee maatregelen van wetgevenden aard voor te leggen aan de Staten- Generaal, één van tijdelijk, één van meer blijvend karakter. Zoolang het aanbod van jeugdige werkkrachten de vraag belangrijk blijft overtreffen, wil de regeering zich door den wetgever gemachtigd zien, bij een uiteraard voor beperkten tijdsduur geldende crisiswet om, indien zulks naar het oordeel der Kroon kan bijdragen tot een betere verdecling van beschikbare werkgele genheid, aan jongens beneden de 15 jaar ondernemingsarbeid (buiten den landbouw, waarvoor een afzonderlijke regeling in overweging is) te kunnen verbieden. Daarnaast denkt de regee ring zich een wijziging der arbeidswet, waardoor, behoudens eventueel nood zakelijke uitzonderingen in verband met dringende eischen van het be drijfsleven, 14. en 15-jarige meisjes uit ondernemingsarbeid (buiten den land bouw) zullen worden geweerd. Dat de laatste maatregel, betreffende de meisjes, zich uitstrekt tot aan de 16-jari- gen en daarenboven als een meer blijvende is gedacht, hangt samen met de opvatting der regeering, dat deze maatregel niet slechts deugdelijk is ter bevordering van een betere verdeeling der beschikbare werk gelegenheid, doch in beteekenis daarboven uit gaat, in zóóverre hij het nog kind zijn de meisje de noodzakelijke bescherming verleent tegen het voor haar veelal zoo ge vaarlijk verblijf in het ondernemingsmilieu en daarenboven haar richt op den arbeid in en voor het gezin, waar vooral haar toekomstige taak ligt. De regeering ver wacht van deze maatregelen een zoodanige verschuiving in de verhouding van vraag naar en aanbod van jeugdigen, dat in meer dan één ijaarklasse van hen, voor wie ondernemingsarbeid toegelaten blijft, de werkloosheid zal verdwijnen. Intusschen is hiermede het vraagstuk niet opgelost, zelfs kar. men zeggen, een nieuw facet daaraan toegevoegd, in zoo verre n.l. voor het bedrijfsleven een ten- denz van kostprijsverzwaring uit het ge noemde voortvloeit. Aan deze moeilijkheid wil de regeering tegemoet komen en tot verdere oplossing wil zij geraken in samen werking met het bedrijfsleven waarbij de regeering dan meer in het bijzonder op het oog heeft de 14-jarige jongens, sa menwerking waartoe zij het bedrijfsleven uitnoodlgt. De regeering is harerzijds in die sa menwerking bereid te bevorderen, dat, zoolang zij van haar vorenbedoelde machtiging gebruik maakt, van rijks wege de gelden beschikbaar worden ge steld, welke noodig zijn ter financiering van wat ik moge noemen, in de breede beteekenis van het woord, de scho lingsplannen, welke het bedrijfsleven in zijn verschillende schakeeringen, met behulp van deskundigen, naar voren zal willen brengen, om de 14-jarigen beter geschikt te maken voor hun toekom stige bedrijfstaak en hen dus als 15- jarigen van meer waarde te doen zijn in het bedrijfsleven dan zij zonder die opleiding zouden wezen. Ik denk hier aan de mogelijkheid van nijverheidson derwijs, dat op te zetten ware op den voet van onze centrale werkplaatsen. zal. zal worden gekenmerkt door nuttig heid evenzeer als door soberheid, in één woord degelijk zal zijn. Voor wat betreft de 14- en 15-jarlge meisjes, wier toekomstige taak, zooals ge zegd, de regeering vooral ziet liggen inden arbeid in en voor het gezin, is de regee ring, onder gelijke vooropstelling als even- gemeld, bereid, geldelijke hulp te verlee nen, wanneer vanuit het maatschappelijk leven naar gebleken behoefte plannen wor den aanhangig gemaakt en goed bevon thans helaas veel te wenschen overlaat zoomede ter stimuleering van de deelne ming aan de voorzieningen voor de 14-ja- rlgen, meent de regeering, aan de Staten- Generaal te moeten voorstellen de invoe ring van een sta'at-van-dienst-boekje voor eiken minderjarigen leerplicht-vrijen jon gen, in welk boekje aanteekening wordt gehouden, aan welke voorziening is deelge nomen, c.q. dat en waarom niet aan een voorziening deelgenomen Ls, Het effect van dezen drang naar ruimere deelnemiïlg aan de voorzieningen ziet de regeering recht evenredig loopen met de wezenlijke betee kenis dier voorzieningen: naar mate die beteekenis reëeler is, naar mate het nut, dat de jongere voor zijn vorming ervan trekt, grooter is, zijn kennen en kunnen er door groeit, hij geschikter er door wordt voor aanpakken en doorzetten in het leven, naar diezelfde mate zal de beteekenis van het staat-van-dienst-boekje toenemen en zal het kunnen worden wat het inder daad worden moet tot een belangrijk Plan A. Wil ook hel menschelijk vernuft I* zich blijven ontplooien (en dat zal immers j nooll Ie remmen zijn), dan zal de eene 2 uitvinding de andere blijven volgen, dan Izal de rationalisatie der voortbrenging voortdurend verder gaan, dientengevolge de productlemogetykheid van dag lol dag I toenemen en de producten zich meer enl meer opstapelen. Doch dan zal hef ook noodig zijn, wil nlelZ Iheel de economische wereldorganisatie /n| hel honderd loopen, dal óf de productie-1 mogelijkheid belangrijk Ingekort wordt en Idal is reeds practisch onmogelijk gebleken; t want dal toch veroorzaakt den bekenden 2 (beruchten) malaise-toestand, óf de levens- Iduur der producten zal, gelijk gezegd, i belangrijk moeten worden verkort. 2 Bidt. 35-36 (16) W. C-WcVti, den. welke bevorderen dat de ontwikkeling document bij de beslissing over indienst- dezer meisjes erop wordt gericht, dat zij nemin" Wordt dit verwezenlijkt, dan is ook later voor den gezinsarbeid behouden de uitbreiding in de deelneming verkregen 214<2 (Ingea. Mcö.i blijven De regeering is zich bewust, dat al het vorenstaande te zamen bij de huidige ver houdingen nog niet de werkloosheid onder de jeugd geheel zal opheffen. Daarom wenscht zij, zoolang de verhoudingen zulks noodig maken, de uitbreiding te bevorde ren van de verschillende soorten van cul tureele zorg, waarmede sedert eenige ja ren het departement van sociale zaken be moeiing heeft, t.w. kampwerk, centrale werkplaatsen, werkobjecten en cursussen. Tot'de bevordering van de beschik baarstelling der daartoe noodige rui mere geldmiddelen, heeft de regeering besloten, gelijk ook tot een verhoogde subsidieering in de kampkosten, t.w. van 75 op 85"'» dier kosten, indien de leiding het tot uitbreiding weet te brengen. Ter stimuleering van de deelneming aan deze cultureele zorg-deelneming welke Een hardnekkige kwaal als rheumatiek kunt ge slechts met het krachtigste middel succesvol bestrijden. Daarom is voor een ieder die jaren aan rheumatisohe pijnen geleden heeft, het nieuwe middel mei, dub bele werking Vange Salts van zoo enorm belang. Vange Salts bestrijdt rheumatische pijnen niet alleen doordat het urinezuur uit het lichaam verdrijft, het bevordert door de alkalische bestanddeelen, die het bevat, tevens een vlotteren doorgang der voedsel- resten door het lichaam, waardoor het schadelijke gisten en opnieuw ophoopen van afvalstoffen vermeden wordt. Door deze dubbele werking is Valige Salts het aangewezen middel voor hen, die bij andere zouten geen baat vonden. Den prijs heeft men zoo laag gesteld, dat hij voor niemand een beletsel behoeft te zijn 85 cent voldoende voor een succesvolle kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. 551 (Ingez. Med.) door het, naar het oordeel der regeering best denkbare middel, omdat dat middel tevens een stimulans vormt tot opvoering van de Innerlijke waarde der voorziening. Tenslotte heeft de regeering besloten te bevorderen, dat de jeugd-registra- tie over het geheele land wordt uitge breid, teneinde haar organiseerende taak met betrekking tot de bevordering van het werken-door-de-jeugd op ver ruimde schaal te kunnen voortzetten. Zij zal onderdeel zijn van een ten de- partemeinte in het leven geroepen cri sisdienst, sociale jeugd-dienst geheeten, waarin de geheele aangelegenheid der door de omstandigheden noodzakelijk geworden sociale jeugdzorg wordt ge concentreerd. Dames en heeren, zoo vervolgde de mi nister. alvorens zich tot de Staten-Gene- raal te wenden en om zich daarheen zoo zorgyuldig mogelijk voorbereid te kunnen begeven, heeft de regeering prijs erop ge steld, uw commissie te vragen, op de u ont vouwde grondslagen aan de regeering te willen geven die adviezen, welke tot de vruchtbaarheid van de uitkomsten der re geering-voornemens naar uw deskundig oordeel kunnen bijdragen. Teneinde een vlot uitbrengen dier adviezen te bevorde ren, zal ik u in den verderen loop van ons samenzijn een daarop gerichte werkwijze voorstellen. Thans moge ik mijn inleidende woorden eindigen met uiting te geven aan den dank en de erkentelijkheid der regee ring voor al hetgeen gij in het verleden ten behoeve van de werklooze jeugd reeds deed in een samenwerking met de over heid, waarbij ieder ten zegen van de zaak de den ander toekomende plaats wist te eerbiedigen, en de hoop uit te spreken, dat het onder God's bijstand aan de voortzet ting dier samenwerking, op meer inten sieve en uitgebreide schaal, moge geluk ken, om in de bestrijding der jeugdwerk loosheid volledig te slagen, d.i. het door werkloosheid getroffen deel der Nederland- sche jeugd zedelijk, geestelijk en lichame lijk sterk maken voor de verovering van zijn toekomst. Na deze uiteenzetting heeft de minister van sociale zaken mededeeling gedaan, dat hij, in overleg met de betrokken leidende ambtenaren, besloten heeft, den heer Meijer de Vries van de bemoeiingen met de werklooze jeugd te ontlasten, en de lei ding van den nieuwen crisisdienst te stel len in handen van den heer G. W. F. van Hoeven, aan wien t.z.t. een raad van be heer uit de bij deze voorzieningen betrok ken kringen zal worden toegevoegd. De in BELANGRIJKE SCHENKING AAN MUSEUM BOYMANS. Als geschenk van den heer W. A. Engel, brecht te Rotterdam verkreeg het museum Boymans aldaar voor de afdeeling zestiende eeuwsche Nederlandsche schilderkunst, een belangrijk en geheel onbekend schilderij van Pieter Aertsen, genaamd Lange Pier. Dit paneel van groote afmetingen (190— 97 c.M stelt de doop van den Noorman door den apostel Phllippus voor, zooals is beschreven in Handelingen VILI van het Nieuwe Testament, Het werd omstreeks 1560 geschilderd. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en talloois anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewiid, Boerhaavelaan 37. Leiden. opbouw zijnde belangrijke uitbreiding en wijziging der werkverschaffing, zoomede nog ander leidend werk betreffende de be strijding der werkloosheid van volwassenen, waarmede de heer de Vries belast is, maak te het onmogelijk, dezen ook nog voor de zorg met de werklooze jeugd te behouden. De minister vond gelegenheid om, nu hij de volle werkkracht van den heer De Vries voor het welslagen van den versterkten aanval op de werkloosheid onder de oude ren heeft moeten opvorderen, hem met groote waardeering dank te zeggen voor den even moeltevollen als belangrijken pioniers-arbeid, welke door hem op het terrein der zorg voor de werklooze jeugd is verricht. Nog deelde de minister mede, dat, om ook overbelasting van den heer Van Hoe ven te voorkomen, deze tijdelijk is ont heven van zijn werkzaamheden ais hoofd der afdeeling steunverleening. Hij sprak den wensch uit, dat het den heer Van Hoe ven gegeven zou zijn, op de mede door den heer De Vries gelegde grondslagen met vrucht in het belang der werklooze jeugd voort te bouwen. Luchtafweergeschut bekostigd door particulieren. Aan een eventueele combinatie van zulk nijverheidsonderwijs en algemeen ontwik- keiend onderricht, aan invoering ook van het twee-op-een-stelsel waarbij dispen waarmede zij voornemens Ls zich te wen- satie mogelijk zou zijn van het arbeids- den tot de beide kamers der Staten-Gene- raai, nadat zij van uwe deskundigheid zal hebben geprofiteerd en zal hebben over wogen de wenken, welke gij zult meenen, haar in het belang van de grootst moge verbod voor 14-jarigen met aanvullend onderwijs enz. Het spreekt vanzelf, dat bij deze bereidverklaring der regeering ervan uitgaat, dat hetgeen het bedrijfsleven, des kundig voorgelicht, naar voren brengen Verleden jaar richtte het bestuur van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid een adres tot den minister van Defensie om ter versterking van onze luchtverdediging aan te dringen op het oprichten van semi-militaire formaties voor vrijwillige luchtafweer. Dit bestuur deelt thans mede, dat niet alleen door de betrokken autoritei ten de toepassing van hetgeen is voor gesteld urgent en van groot algemeen belang wordt geacht, maar dat ook de noodige belangstelling van particuliere zijde verzekerd is. Juist deze laatste omstandigheid maakt de verwezenlij king mogelijk, zonder dat daarmede een belangrijke verzwaring van het defensie-budget gepaard behoeft te gaan. „Nationale Veiligheid" deelt ons over deze kwestie nader mede: In onze situatie, die meebrengt, dat ten gevolge van de geringe diepte van ons land, de jaohtvliegdienst veel moeilijker dan el ders tot zijn recht kan komen, is afweer van den grond af van groot belang. Hoezeer ook de passieve luchtbescher ming van de burgerij tegen de gevolgen van luchtaanvallen noodzakelijk blijft, toch wordt meer en meer ingezien hetgeen ook zeer duidelijk van regeeringszijde is te kennen gegeven dat de actieve bestrij ding van nog veel grooter belang is, in de allereerste plaats ten einde daardoor te trachten de aanvallen te voorkomen en ver der om aanvallende vliegtuigen te verjagen of deze ten minste het ongestoord verrich ten van hun verwoestend werk te beletten. Ook bij verschillende groote industrieele ondernemingen hebben de leidende perso nen zich afgevraagd of het wel zin had om kostbare inrichtingen te maken, waarin her, personeel zich tijdens luchtaanvallen zou kunnen opbergen, indien niet tevens maat regelen werden genomen om de vernieti ging der bedrijfsinstallaties door luchtaan vallen te voorkomen. Daarnaast zien deze industrieelen zich de practische mogelijkheid ontnomen om op de verzekeringsmarkt het oorlogsmolest- risico voor hun bedrijf te dekken. Zou men over luchtafweergeschut kunnen beschik ken, dan ware bedoeld risico aanmerkelijk geringer. In dezen gedachtengang be schouwt men de uitgave voor luchtafweer geschut dus als een soort verzekerings premie. Een en ander heeft derhalve geleid tot de vraag of men niet over zou kunnen gaan tot het aanschaffen van luchtafweerge schut. Waar men deze vraag gesteld heeft, heeft „Nationale Veiligheid" geantwoord, dat naar haar meening particulieren geen oor- logsmaterieel kunnen aanschaffen, noch dit In bezit mogen hebben. Maar verder is geantwoord, dat evenals b.v. in Zweden, ook hier te lande men zich tot de regeering zou kunnen wenden met het aanbod om geld ter beschikking van de regeering te stellen voor den aankoop van luchtafweer - materieel onder twee voorwaarden: le. dat het materieel in zijn geheel zal gebruikt worden voor het afweren van aanvallen op de eigendommen der geldgevers en de omgeving daarvan; 2e. dat de zorg voor. en het gebruik van dit materieel op de wijze, zooals in de eerste voorwaarde is aangegeven, geheel voor de verantwoordelijkheid van de overheid komt en de geldgevers daarmede geen bemoeienis zullen hebben tegelijk in het geheele land ter hand te nemen. „Nationale Veiligheid" heeft thans in drie „rayons", welke zij voorlooplg niet nader wenscht aan te duiden, industrieelen ge vonden, die zeer belangrijke bedragen voor den aankoop van geschut beschikbaar wil len stellen. Een autoriteit op dit gebied heeft zeer globale begrootingen opgemaakt van de bedragen, welke voor elk dezer drie „rayons" noodig geacht moeten worden. Deze bedragen zijn respectie velijk f. 140.000, f. 700.000 en f. 2.500.000. Hoewel dc toezeggingen voor deze be dragen nog niet ten volle bijeen zijn, is er reden om aan te nemen, dat het slagen van dezen opzet wel verzekerd is. En hiermede is dan de moeilijkste stap gezet om te komen tot den opbouw van de vrijwillige luchtafweer in Ne derland. Immers het ls wel vanzelfsprekend en voor een ieder duidelijk, dat de bevolking in een „rayon" waar men de vrijwillig® luchtafweer wil gaan organiseeren, zelf het allergrootste belang daarbij heeft. Zoodoen de zullen ter plaatse gemakkelijk vrijwil ligers gevonden kunnen worden, die zien beschikbaar stellen om voor de bediening van het geschut te worden opgeleid. Ver mits dit geschut gebruikt wordt in perma nente opstellingen is de persooneelopleiding veel eenvoudiger dan bij de luchtdoel-artil lerie van het leger en kan volstaan wor den met een zeer beperkt leer- en oefen program. Op 1 Juli jl. werd door den minister van Defensie het Voorbereidend Commando Luchtverdediging Ingesteld en met grooite voortvarendheid heeft dat Voorbereidend Commando deze zaak aangevat. Er is dan ook voor „Nationale Veiligheid" geen twijtt' dat, wanneer op 1 November a.s het Com mando Luchtverdediging definitief ln werking treedt, de opbouw van de vrijwil lige luchtafweer ln Nederland een hoog» belangrijk onderdeel zal vormen van taak van het Commando. Zij, die met het Voorbereidende Comman do Luchtverdediging omtrent deze a®"5'" legenheid in bespreking wenschen te tre den. worden verzocht zulks kenbaar maken aan dat Commando, hetwelk veves- -Graven- tigd is: Jacob Mosselstraat 2 te Het Ls volstrekt niet noodig, en waar- I hage en waaraan voor deze aangelegenhei schijnlijk zelfs ongewenscht om de organl- I is toegevoegd de gep, luit.-generaal satie van de vrijwillige luchtafweer overal Carstens.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10