D STEGEMAN S Daladier spreekt te Marseille Nieuws uit de Filmwereld „Alibi", met Erich von Stroheim LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 October 1938 Derde Blad No. 24107i Felle aanval op de communisten JT v, 79iie Jaargang Frankrijk heeft geen redder noodig, maar werkers 0 PORTRET VAN ff In zijn op het congres te Marseille der radicaal-socialisten gehouden redevoering heeft Daladier o. m. gezegd: „Het is thans voor den leider van een regeering niet meer mogelijk zich alleen tot zijn partij te richten. Tot geheel Frankrijk moet worden gesproken. Daladier. De internationale situatie Daladier begon hierna direct te spreken over den internationalen toestand. „Wanneer wij den toestand op de wereld en in Europa op dit oogenblik bezien, is het allesoverheerschende feit, dat de vrede, welke verloren scheen, gered werd en dat wij de vraag stukken in vrede zullen moeten oplos sen". Sa herinnerd te hebben aan de zware opofferingen, welke men zich getroost heeft om de crisis op te lossen, verklaarde hij: ik wensch eens te meer voor u allen met alle kracht, waarover Ik beschik, te betoo- gen. dat voor de geheele Europeesche be schaving, voor ons vrijheidsideaal, voor ons land en voor Tsjeeho-Slowakije zelf de toestand, welke is voortgevloeid uit de overeenkomst van München de voorkeur verdient boven den toestand, welke van daag zou heerschen. indien de oorlog niet voorkomen zou zijn. Ik heb voor het parle ment uitgelegd, dat ik zeer goed begreep, vat zich in het geweten van lederen Franschman heeft afgespeeld tijdens deze crisis, daar ik het zelf ook had beleefd, maar thans kan ik toch niet toestaan, dat men spreekt over capitulatie van Frank rijk. Ik ken de mate der gevolgen dezer overeenkomst, maar ik weet. dat wij n ieteonder dwang gezwicht zijn en dat, indien ik mij te München geplaatst zou hebben gezien tegenover een ultima tum, dat, indien ik mijn stem niet had kunnen laten hooren en spreken op voet van gelijkheid, ik naar Parijs zou zijn teruggekeerd, waar ik een beroep zou hebben gedaan op het verzet der natie. De daad van München was een daad van rede. Ik begrijp slecht, tenzij al te goed, ze kere campagne tegenover een overeen komst, welke op den avond van haar on- derteekening In alle landen een volks stemming heeft gehouden door mannen en vrouwen, die met hun bloed of tranen be taald zouden hebben voor het toevlucht tot brutale kracht. Tegen het communisme Ik sta slechts critlek toe aan hen, die mij er aan zouden kunnen herinneren, dat zij mij in deze tragische uren kwamen zeggen liever tot'een oorlog te gaan dan een compromis te aanvaarden. Zeer zeker kan één partij mij zeggen steeds voor on verzettelijkheid te zijn geweest, ook al zou deze tot oorlog hebben geleid en onder handelingen af te keuren. Dat was de com munistische partij, welke overigens haar volkomen oppositie betuigde door haar stemming in het parlement en haa- dage- lilksche beleedigingen !n het land. De hef tigheid en onverzettelijkheid dezer partij hebben mijn actie verlamd. Toen haar bladen en haar sprekers Chamberlain op grove wijze aanvielen, heeft dat toen niet de oppositie van Frank rijk verzwakt? Hebben zij onze actie ver gemakkelijkt, toen zii alle dagen somma ties richtten tot de Fransche regeering? Hebben zij. toen zij hun banvloek uitspra ken tegen een regeering tegenover wie wij ons in een gevaarlijke onderhandeling be vonden, niet het gevaar opgeroepen het land mee te sleuren en in een oorlog te storten? Wanneer zij thans beweren, dat de ge deeltelijke mobilisatie, waartoe wij over gingen. slechts diende om onze abdicatie te camoufleeren. bedienen zij zich vrijwillig op de meest afschuwelijke wijze van leu gens. omdat, indien dat door de misleide massa's als waar zou worden aangenomen, dit tot gevolg zou kunnen hebben, dat het. indien noodig. onmogelijk zou zijn een toe vlucht te nemen tot dezen maatregel, waarvan ik herhaal, dat hij krachtig heeft biieedragen tot het redden van den vrede. Wanneer men wil. dat de regeering den vrede en de eer redt. komt men haar niet openlijk haar actiemogeliikheden betwis ten. komt men niet. in strijd met de waar heid. beweren, dat het land onmachtig is tot tegenstand, komt men niet de leiders der landsverdediging in opspraak brengen. Wij hebben den vrede en de waarheid van Frankrijk gehandhaafd en zijn vast besloten daarin te volharden. Onze poli tiek zal in overeenstemming zijn met de fundamenteele belangen van het vader land. Het fundamenteele belang van Frankrijk is de handhaving van zijn eigen veiligheid, welke niet alleen ligt in de on schendbaarheid van onze grenzen op het vasteland van Europa. Deze wordt ln te gendeel bepaald door de vrijheid van de verbindingen tusschen het moederland en zijn rijk Ik wensch te beweren. dat Frankrijk één rijk is. Buiten zijn conti nentale grenzen is de geheele uitgebreide veiligheidszone Frankrijk even dierbaar als het moederland zelf. Wij beschouwen deze als onaantastbaar. De verhouding tot Duitschland en Italië. Wat de betrekkingen tot Duitschland en Italië aangaat, is Frankrijk er van over tuigd. dat indien men aan belde zijden niet slechts denkt aan de verdediging der nationale belangen, overeenkomsten tot stand kunnen komen, die de nuttigste bij drage tot versterking van den vrede zullen kunnen geven. Zoo staat het ook met de vriendschappe lijke betrekkingen, welke Frankrijk ver binden met de bevriende naties in Oost- Europa. Aldus berust de basis der Fransche diplomatie vooral op nauwe samenwerking van Frankrijk en Groot-Brittanndë. Een samenwerking, waartoe vrijelijk werd be sloten en die berust op de gemeenschap pelijkheid van het ideaal en de gemeen schappelijkheid van belangen, een samen werking in wederzljdsch respect en gelijk heid. Deze samenwerking sluit geen enkele andere uit. Wij staan open voor alle mogelijke over eenkomsten. Toen ik, aldus Daladier, te München het hart van het Duitsche volk hoorde klop pen, kon lk niet nalaten te denken, zooals ik in vollen oorlog te Verdun had gedaan, dat er tusschen het volk van Frankrijk en het volk van Duitschland. ondanks alle moeilijkheden, machtige redenen zijn tot wederzijdsche achting, welke tot loyale samenwerking moeten leiden. Op deze samenwerking heb ik krachtig gehoopt. Hoe de verschillen van haar politieke stelsels ook mogen zijn. moeten deze beide naties, die op het slagveld zoo vaak tegenover elkander hebben ge staan, begrijpen, dat in den modernen tijd een oorlog nooit meer een oplos sing is en dat het door een loyale overeenstemming der volken mogelijk is alle problemen te regelen. Deze methode moet ons naar den vrede voeren: voor dezen vrede hebben wij toe gestemd in het brengen van offers. Wij dulden evenwel niet, dat men dezen voor stelt als een eerste etappe op den weg naar abdicatie, want deze vrede heeft aan einde gemaakt aan een crisis van twintig jaar. lie heb het recht dit te zeggen, want gedurende deze twintig jaar heb ik met mijn vrienden steels getracht het even wicht in Europa te herstellen. Eenige jaren geleden zou dit gemakkelijker en met min der kosten zijn geschied. Iedere droefheid is trouwens onnoodig, wanneer voor Frank rijk de vrede is gered en tevens een nieuw tijdperk begint. Dit is evenwel slechts mo gelijk met steun van het geheele land. De financiën. De minister-president behandelde ver volgens den financieelen toestand. Hij constateerde dat de lasten voor de schat kist in 1939 geraamd ziin op 102 milliard aan uitgaven en 66 milliard aan inkom sten, das een tekort. Het nationale inko men wordt geraamd op 220 milliard Spre ker wees erop, dat dit niet kan voortduren. Frankrijk is op weg naar het failliet waardoor de onafhankelijkheid van het land te gronde kan gaan. Het evenwicht in de begrooting moet dus hersteld. Alle maatregelen blijven evenwel vruchteloos, wanneer binnen- en buitenlandsche orde niet gehand haafd blijven. De minister-president wees op de nood zakelijkheid van een verhooging van het nationale inkomen en das op de noodzake lijkheid van opvoeren der productie, waar aan alle Franschen, werkgevers, zoowel als werknemers, moeten medewerken. In ver band hiermede herinnerde de minister president aan de heftige aanvallen, waar aan 'hij in den afgeloopen zomer heeft blootgestaan na zijn oproep tot arbeiden. Na ernstige studie is spr. evenwel tot de slotsom gekomen, dat de crisis in Frank rijk de vermindering van de productie tot oorzaak heeft. Van 1929 tot 1937 is de productie in Duitschland. Engeland en Scandinavië toegenomen, terwijl deze in Frankrijk in dezen tijd is afgenomen. Dit kan niet doorgaan. Frankrijk, dat zichzelf te gronde richt, is een prooi van bin- nenlandsche onlusten en aanvallen van buiten af. Het is geen verraad den vrede te bewaren voor de arbeiders klasse. Ook hier dreigt de communis tische partij door haar felheid het land naar een dramatisch lot te voeren. Spr. vroeg of het geen nationale plicht was meer en beter te produceeren. Men hoort zeggen: Frankrijk moet ster ker worden, het moet zijn wil op kunnen leggen door geweld van wapenen. Dezelfde stemmen roepen evenwel „werkt niet meer dan veertig uur". Verder wees Daladier er op. dat hij krachtige pogingen eischt van alle Franschen, niet alleen van de arbei ders. Hij is een voorstander van behoud van loon tijdens de vacantie, arbitrage, strijd tegen de werkloosheid door scholing van een nieuw beroep. Te veel propaganda. De minister-president verklaarde vervol gens, dat te veel propaganda wordt gevoerd. Te dikwijls worden onder het dekmantel van theorieën buitenlandsche belangen of ambities aan de Franschen voorgelegd. Frankrijk Is het land der vrijheid. Ieder heeft hier het recht te zeggen wat hij denkt en te verdedigen, wat hem de waar heid schijnt. Frankrijk mag evenwel geen strijdperk worden van alle tegenstrijdige meeningen, welke de moderne wereld ver scheuren. Het zal niet dulden, dat buiten landsche krachten, welke zij ook zijn, aan de Franschen komen vertellen, welke hun belangen zijn en het zal niet dulden, dat Franschen deze propaganda voeren. Frankrijk zal een toevlucht blijven bie den aan vluchtelingen, doch het zal eischen dat zii, welke het ontvangt, de wetten der gastvrijheid eerbiedigen, d.w.z. dat men zich niet moet mengen in de zaken van het huis, waarin men wordt ontvangen. Het nationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het communisti sche Rusland dulden op hun gebied geen democratische propaganda. Dit is hun goed recht, doch de Fransche republiek, welker geduld misschien grooter is geweest, zal er in het vervolg voor waken, dat geen onder neming meer ontstaat, welke niet gespro ten is uit Franschen bodem. Op alle gebied zal het republikeinsch bewind worden verdedigd. Frankrijk zal het land blijven van „de rechten van den mensch". Al zijn kinderen, zonder onderscheid van geloof, zullen gelijk zijn voor de wet. De democratie van de republiek moet alle aanvallen kunnen weerstaan. Indien een aanval zou worden gedaan, dan moeten alle burgers gewapend optrek ken om den aanval te breken. Vervolgens wees de minister-president er op. dat Frankrijk geen redder noodig heeft, noch een man. door het lot aangewezen, doch werkers. Het land zal gered worden, doch het zal zijn heil niet te danken heb ben aan de plotselinge komst van een on verwacht redder. Het zal zichzelf redden door de kracht van zijn kinderen. Zijn grootste kracht is zijn vrijheid. Alles is aan de Franschen mogelijk, omdat zij vrije mannen zijn. Frankrijk is een land van boeren, die de natuurlijke vertraging in elk menschenwerk kennen. Zij weten, dat om te oogsten het noodig is geweest te ar beiden en te zaaien. „Laten wij vandaag werken en morgen zaaien," zoo riep de minister-president tenslotte uit, „laten wij onze velden verdedigen tegen de wisselval ligheden van de jaargetijden en tegen de vernielende stormen. Spoedig zal dan de oogst komen". De rede van den minister-president werd herhaaldelijk door applaus onderbroken, vooral zijn aanvallen op de communisten. Daladier en de communisten die uit school komt (honger als een wolf) en hoort dat Moeder échte Geldersche rookworst heeft. Geen gewone, maar die van Stegeman, U weet wel, met die heerlijke, zachte rook- smaak! Daaraan kunt U goed proeven of ze van Stegeman is. LET OP oi er wel Stegeman op 't loodje staat. In winkels met ons raambil jet Nadere uiteenzetting in een besloten vergadering. De verklaringen, die Daladier in zijn rede heeft afgelegd en die neerkomen op een openlijke breuk met de communistische partij, worden door de meeste leden van de radicaal-socialistische partij goedge keurd. Niettemin hebben zij eenige bewe ging veroorzaakt, vooral bij afgevaardig den en senatoren, die bezorgd zijn over de gevolgen, weike Daladier's woorden kun nen hebben, als Kamer en Senaat weer bijeenkomen. Daladier werd gisteravond uitgenoodigd een nadere uiteenzetting te verstrekken voor de commissie voor de algemeene po litiek, die in besloten zitting bijeenkwam. Personen, die deze zitting hebben bij gewoond, dcelen mede, dat Daladier ontkend heeft het initiatief te hebben genomen tot het veroorzaken van een breuk met de communistische partij. Hij herinnerde er aan, dat het offi- cieele orgaan dezer partij den minister president en den minister van buiten landsche zaken iederen ochtend den m 2057 (ingez. Med.) naam geeft van „knechten van het ka pitalisme" en „Hitier-knechten". Hij legde den nadruk op de „huichelach tigheid" der manoeuvres, waarvan hij in zijn rede melding had gemaakt en voerde als nieuw bewijs voor zijn stel ling een manifest aan, dat gericht is tegen de overuren in de vliegtuigfa brieken en door den bond van vakver- eenigingen in het metaalbedrijf is uit gereikt aan den ingang van de congres zaal. Reeds tijdens de volksfrontregeeringen onder socialistische leiding, aldus vervolg de Daladier. heeft het ministerie van de fensie moeten vaststellen, dat de Fransche productie onvoldoende was, zonder dat het daarin verbetering kon brengen. De om standigheden zijn thans te ernstig dan dat men zich zou kunnen bezig houden met politieke bondgenootschappen. Een natio nale eenheid rondom het volksfront zou I wenschelijk zijn, ongetwijfeld, maar alle pogingen, die men in die richting in het I werk gesteld heeft, zijn mislukt. Misschien moet ook het stelsel van arrondissements verkiezingen worden afgeschaft, althans ge wijzigd door afschaffing van de herstem mingen, die de coalities begunstigen ten koste van de onafhankelijkheid der geko zenen. Binnenkort zal het land kennis ne men van maatregelen, door de regeering getroffen ten bate van het openbaar wel zijn. De regeering zal een beroep doen op alle republikeinen en hun vragen hervor mingen in republikeinschen geest te aan vaarden. Van alle Franschen zal een offer ge vraagd worden, aldus Daladier, hoewel van de vermogens een grootere bij drage gevergd zal worden dan van de opbrengst van den arbeid. Indien de regeering dez« herstelpoging niet zou overleven, zou het volk zich door nieu we verkiezingen moeten uitspreken. RIJK WORDEN Wie onzer zou dat niet willen? En jjjst de hand op het hart en heelemaal in w'e onzer rekent er eigenlijk niet rJ op: dat hiJ het wel worden zal. Jg00'1 'J echt, lezer, dat u heel uw leven r™1 z"lt blijven? Neen immers? Ergens eoet de Fortuin toch schuilen, op de een i andere manier moet er toch een mooi nioto voor u klaar liggenis het Nu. uw mond zegt misschien uit be- cneidenheid het tegendeel, maar in het U'epste kuiltje van uw hart schuilt schuw JL ?P weS. de verwachting, het vertrou- ulI tlet' lot u Sun-5tig ziin zal, zoodat ater een auto kunt houden en een villa bewon. Ziiis"1€n en een rersie maken naar het uiuen en uw kinderen een goeie opvoe- mS geven en zoo meer a-Tender die reisjes en dat villaatje kan in» we' gelukkig worden!.... spreekt uw mond. m~~ ^ecr zeker kunt gij dat, maar nlette- vrii p°Pelt uw hart en rekent er eigenlijk lat.'8 op, dat „later" inatuurlijk: d.rrfj niet nu direct) Fortuna u de hon- V.Ü» uen<* laat trekken, of op andere u rilV wonder bewerkstelligt, waardoor da» ii wor<tt, althans: „tamelijk" rijk, zoo- ve; eeus een mooie boottocht kunt ma- °P de Middellandsche Zee en twee mooie bontmantels op één middag koopen, élk jaar naar de Wintersport izóómaar privé en niet met de Reisvereenigingen al dat meer Rijk worden Het is nog aardiger dan rijk z ij n. Lie den, die al rijk zijn hebben in den regel maar één angst: dat ze hun geld weer zullen verliezen. Zij liggen veelal 's nachts wakker als de Beurs terugloopt en zij hebben het niet zoo héél prettig op deze wereld. Maar rijk worden, dat is aardig! Dan ben Je nog niet gewend aan al die heerlijkheid, dan sta je oim zoo te zeggen nog met één been in de zuinigheid en het andere begint al met pootje-baaien in de weelde! Het geld komt dan zoo zachtjes en zoetjes op je afzetten en dat is ver schrikkelijk leuk. Daarom is rijk wórden absoluut veel aardiger, het is dan alle maal nog zoo nieuw en ongewoon, dat vil laatje, dat auto'tje, dat reisje en de rest, dat is dan allemaal geweldig nieuw en verrassend. Lieder, die aan het rijk-wor den zijn, zijn bijna altoos in een goed hu meur, ze zingen zachtjes in zichzelf en lachen zolfs om de flauwste grappen. En tenslotte is er nog een derde moge lijkheid: „Later rijk worden". Eigenlijk is dat het aardigste van alles. Want lieden, die al echt rijk zijn, zijn zuinig. Ze wé ten, dat het moeite heeft gekost, hun rijk dommen te vergaren en zij bedenken zich ernstig eer ze op één middag twee bont mantels koopen. Maar lieden, die later stel lig wel rijk zullen worden (en dat zijn wij per saldo allemaal!), wij fantaseeren hon derd-uit en als onze verbeelding dienzelf den middag nog een dérden mooien bont mantel ziet, dan koopen we dien er ijs koud nog bijin onze fantasie. Dan maken wij reizen, bewonen kasteelen, hou den negerbedienden en Fransche kamer meisjes, Toscaansche kameniers, een En- gelschen secretaris en een Siameeschen chauffeur.waarom niet? Het geld kan tóch niet op! Dat is immers het prachtige van dat „later" rijk worden: het geld kan niet op. Zij. die nü al rijk zijn, zweeten bloed en tranen als de Anaconda Copper twee pun ten achteruit loopt. Zij die later rijk zullen worden zien met droge oogen de heele ef- fcctenmarkt ineen storten, wat kan hun dat schelen? Ze verliezen er geen cent We're going to be rich"dat is de .schoonste leuze, die ooit werd aangeheven Later, later komt alles voor elkaar! „We're going to be rich". („Wij zijn bezig rijk te worden") is tevens de titel van een 20th Century-Foxfilm, waarin Gracie Fields en Victor McLaglen de hoofdrollen spelen en die in ons land wordt uitgebracht on der den titel: „Daar waar mijn Sari woon". Die titel slaat op het welbekende lied, dat door Gracie Fields wordt aangeheven, maar tevens is het een feit, dat „daar waar mijn Sari woon", dat dus in Zuid-Afrika in d€n goeden tijd de kans om rijk te worden grooter was dan ergens anders. Wij willen hier over deze film niet al te veel neerschrijven. Zij komt spoedig genoeg op het doek en moet daar maar voor zich zelf spreken. Maar Holland of Zuid-Afrika, goede tijd of slechte tijd, elk van ons kan gen nieuwe film der Fransche productie later rijk worden. En het is een betoo- hier deze week te zien: „Alibi", met verend spelletje, om dan eens uit te pie :rich von Strohelm, Jany Holt. Albert Pré- keren, wat we allemaal zullen doen, wan- Jean en Louis Jouvet, onder regie van neer we straiks rijk zullen zijn.... Pierre Chenal. Deze film behandelt het op- - t M m s V' S sporen van een moordenaar, die op het too- neel als waarzegger en hypnotiseur triom fen viert. Deze rol wordt door Erich von Stroheim uitgebeeld op de wijze, die zijn vroegere successen rechtvaardigt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9