De strijd tegen „wilde" busdiensten LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Vrijdag 28 October 1938 H. K. H. Prinses Juliana te Utrecht Redactie 1507 Uirectie en of trein. Dit verweer gaat echter niet op Zij woont het derde kleuter-congres bij Laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland Belangrijke principieele beslissing Onze telefoonnummers V00RL00PIGE WISSELKOERSEN FRANKRIJK. Het congres te Marseille. De vloot-politiek. In zijn rapport over de bultenlandsche nolitlek, dat vandaag te Marseille op het fSdlcaie congres zal worden behandeld, brengt oud-mlnlster Berthod hulde aan de staatslieden, die den vrede hebben gered, Chamberlain, Roosevelt, Daladlef en Bon net, en betoogt dan dat niettegenstaande de meening van hen, die zich verbeeldden o( nog gelooven, dat men met niets anders te maken had dan met een partij poker, op 14 en 28 September de gebeurtenissen een aoodanlgen loop hebben genomen, dat de oorlog slechts door een wonder leek te ver mijden. De rapporteur geeft dan een overzicht van de gebeurtenissen: Op 28 September, één uur 's morgens, kreeg de Fransche am bassadeur te Berlijn, Frangois Poncet, op dracht Hitier nauwkeurige voorstellen voor te leggen voor een orogressieve bezetting van de gebieden, welke door het accoord van Londen Duitschland waren toegekend. Frankrijk verklaarde zich garant voor de uitvoering. Tegelijkertijd dacht Bonnet In overeenstemming met Daladier aan een mogelijke interventie van Mussolini. 'sMor. gens 11 uur had Frangols Poncet een on derhoud met Hitler, die de suggesties niet afwees, en gedurende het onderhoud ver kreeg Mussolini, uit Rome telefoneerend, dat de Duitsche mobilisatie 24 uur werd uitgesteld; hl) steunde dj idee van een con ferentie van vier. De vrede was gered, aldus Berthod in zijn rapport. Na de verwijten besproken te heb ben, welke tot de Fransche regeering zijn gericht, betoogt de rapporteur, dat de re gering niet anders kon handelen. München heeft ons voor een oorlog bewaard, doch een kleine natie wreede offers opgelegd. De vraag ls te weten of op het. punt. waarop men was aangeland, opofferingen konden worden vermeden. De rapporteur richt zich tegen critici van de overeenkomst van München en zegt Men spreekt van de militaire waarde van Bohemen, maar hoe lang zou dit hebben kunnen weerstand bie den, nadat de Duitsche legers, meester van Oostenrijk, hun opmarsch uit het Zuiden zouden zijn begonnen? Onze pacten en verbonden, dat geheele Ingewikkelde sys teem van conventies en accoorden, dat men gesloten heeft zonder zich altijd voldoende rekenschap te geven van de vraag hoe het een met het ander ln overeenstemming te brengen, hoe er een samenhangend geheel van te maken, wat voor hulp zou het ons ln de ure des gevaars hebben gebracht? In dit verband wijst de rapporteur erop hoe precair, wat de toepassing aangaat, het systeem van bondgenootschappen met Po len, Rusland en Joegoslavië is. Het uur ls gekomen, dat wij vóór elke aan te gane ver plichting nagaan, met welke essentleele be togen van ons land zij overeenstemt en m', welke middelen het ons mogelijk zou zijn die verplichtingen na te komen in ge val van nood. Zou het eei) slechte politiek tiln om. naar Engelsche traditie, onze ver plichtingen te beperken tot waar levens belangen van onze natie op het spel staan, zonder uiteraard onmogelijk te maken el ders tusschen beide te komen, als de om standigheden zulks noodzakelijk maken? Zoodoende zouden wij vrijheid behouden de belangen af te wegen alvorens te hande len. De Kamercommissie voor de oorlogsma- rine heeft een dagorder aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de commissie zich met kracht verzet tegen iedere cventueele vermindering van het vlootprogramma, welke niet overeenstemt met een gelijke vermindering bij andere landen. De com missie is in tegendeel van oordeel, dat on der de geeeven omstandigheden alles moet worden gedaan om de Fransche vloot op rijn minst gelijk te maken aan iedere an dere vloot van de mogendheden van het Europeesche vasteland. ITALIË. lfie verjaardag van marsch naar Rome Italië viert vandaag den 16en verjaardag van den marsch naar Rome. welke door twee plechtigheden in het geheele rijk ge kenmerkt wordt. t.w. eerbetoon aan hen, die voor de revolutie en het rijk gevallen rijn. en begin van belangrijke openbare werken. Voorts vertrekken heden uit Genua en Napels 20.000 kolonisten naar Libye. Daartoe varen tien mailbooten weg van Genua. 6 van Napels en 1 van Syracuse. Maarschalk Balbo, de gouverneur van Li- Dye, inspecteert te Genua de ten behoeve der kolonisten ingerichte hulpdiensten. POLEN. Drie eeredoctoren. Gistermiddag zijn president Moscicki, ■Marschalk Smigly Rydz en minister van tuitenlandsche zaken, Beck, in een plech- "8* bijeenkomst ln het koninklijk paleis 'e Warschau bevorderd tot doctor honoris eausa van de universiteit van Lwow. De geheele raad van deze universiteit was voor deze gelegenheid naar Warschau gekomen. De reden van deze promotie is dc verdien de van deze staatslieden voor het land door het hereenigen van Teschen met Polen. ENGELAND. De mutaties in de regeering. De bewapening. De regeeringsmutaties hebben plaats ge had: Lord Stanhope is benoemd tot eerste lord der admiraliteit. Lord Delawarr zal hem opvolgen als minister van onderwijs. Deze wijzigingen in de Britsche regeering laat den post van lord privy seal vacant, evenals den post van minister der domi nions. De minister van koloniën, Mac Dcnald, heeft reeds eenigen tijd ook het ministerie van dominions waargenomen en zal dit. blijven doen. Lord Stanhope heeft reeds ondervinding opgedaan ln het ministerie van marine, hij is eenigen tijd junior lord van de admirali teit geweest, terwijl lord Delawarr de func tie van onderstaatssecretaris van het ministerie van onderwijs heeft bekleed. Gezien van het standpunt der partijen heeft de regeering geen wijziging onder gaan. In een te Lenden uitgesproken redevoe ring heeft oud-minister Eden o.m. ver klaard: „Mijn eigen overtuiging is, dat het niet mogelijk is het tegenwoordige tempo der herbewapening grootelijks te versnel len, tenzij wij ten aanzien der Industrie stappen nemen, zooals wij slechts bereid zijn te nemein ln oorlogstijd". De „Daily Mail" had onder zijn lezers een referendum uitgeschreven over de vraag, welke vorm van militairen dienst, de vrij willige of de verplichte, de voorkeur ver dient. Het resultaat van dit referendum wordt thans bekend gemaakt: Van 102.644 personen hebben zich 51.511 uitgesproken voor vrijwillige dienstneming en 51.133 voor militairen dienstplicht. De voorstanders van het vrijwillige stel sel hebben dus slechts een meerderheid van 378 stemmen. De aartsbisschop van York dringt er in een herderlijk schrijven op aan, dat het land weloverwogen den vrede zal organi- seeren. Hij verklaart: wij hebben gelijk aan te dringen op herbewapening maar er is reden vopr totale ontwapening. Ik geloof niet. dat het overtuigend is, doch zij be staat. Er ls tn het geheel geen reden voor ondoelmatige wapening. Wanneer wij niet allen pacifistisch worden, wat eerzaam zou zijn, doch, naar lk geloof, een verkeerde richting en het is in ieder geval duide lijk, dat de natie deze niet zal volgen moeten wij probeeren onze bewapening voldoende te maken voor de verdediging van ons rijk en hetgeen zedelijk belang rijker is ons aandeel in de handhaving van het internationale recht op ons nemen. WIJ moeten echter ook erkennen, dat een bewapeningswedloop de voornaamste oor zaak voor angst, vrees en wantrouwen is, welke ln zoo ruime mate bijdragen tot een atmosfeer, welke gunstig ls voor oorlog. Daarom moeten wij ons uiterste best doen om nieuw leven te geven aan de ver wachtingen op en plannen voor een alge- meene overeenkomst op het gebied der be wapening, welke zal lelden tot een vermin dering door overeenstemming. Den laatsten tijd hebben wij te veel nadruk gelegd op ontwapening of vermindering der bewape ning dn het beëindigen van den wedloop op dit gebied. Wanneer wij overeenstem ming bereiken over de wijze, waarop deze aangelegenheid kan worden geregeld, zul len wij spoedig de schaal onzer bewapening en de uitgaven daarvoor beginnen te ver- minderen. In de standzaal van het Jaarbeursge bouw te Utrecht werd heden onder groote belangstelling het derde congres voor kleuterzorg gehouden onder voor zitterschap van prof. dr. A. ten Bokkel Huinink, hoogleeraar aan de Utrecht- sche Universiteit. H.K.H. Prinses Juliana, dc bescherm vrouwe van dit congres voor kleuter zorg, zette aan deze bijeenkomst bijzonderen luister bij door een groot gedeelte van de middagzitting bij te wonen en daarbij veel belangstelling te toonen voor de doelstelling. Op dit congres werd overwogen hoe het in ons land met de kleuter verzorging op verschillende punten is gesteld, waarbij aangetoond werd in welke opzichten ver betering kon worden aangebracht. Onder de belangstellenden, die dit con gres bijwoonden merkten wij o.a. op: de beide eere-voorzitter den minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Rcmme en den commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr, dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, tal van leden van het eere-comité en dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal der volksgezondheid. Na aankomst van H.K.H. Prinses Juliana sprak de voorzitter, prof. dr. A. ten Bokkel Huinink, een kort openingswoord, waarin hij in het bijzonder H.K.H. op hartelijke wijze begroette en dank bracht voor haar belangstelling voor dit congres. Vervolgens verleende hij het woord aan den eersten spreker op deze middagzitting, den minister van Sociale Zaken prof. mr. C. P. M. Romme. Bij de pogingen om verbeteringen te brengen ln den gezondheidstoestand van de bevolking heeft men in de laatste tientallen jaren vooral ook zijn aandacht op het kind gericht, aldus spreker. Het eerst en zeer intensief heeft men zich daadbij bezig gehouden met de zorg voor de zuigelingen. Wie bekend is met de zeer hooge zuigelingensterfte, die wij vroeger ook ln ons land gekend hebben, verwondert zich niet, dat men op dit stadium van het kin derleven eerst vooral zijn aandacht gecon centreerd heeft. Het is algemeen bekend, welk buitengewoon succes deze actie tot verbetering van de zuigelingenzorg in ons land heeft gehad. Naast de zorg voor het kind in de periode van de zuigeling is het het kind óp den schoolplichtigen leeftijd geweest, dat uit het oogpunt van gezondheidszorg de aan dacht heeft getrokken. Ook hier is en wordt ■belangrijk werk verricht, ai zijn wij daarbij nog lang niet zoover als met de zorg voor de zuigelingen. Tusschen de zuigeling-periode en de pe riode van de lagere school, ligt in het kin derleven een tijdvak, dat uit het oogpunt van lichamelijke en geestelijke gezondheid niet minder aandacht en zorg verdient dan de beide andere reeds genoemde. Het is de kleuterleeftijd. Het ls vooral in de laatste tientallen jaren èn door den vooruitgang van de kin dergeneeskunde èrt door de nieuwere psy chologische onderzoekingen duidelijk ge worden, welke groote gevaren het kind juist op dezen leeftijd bedreigen en welke groote zorg 'het juist in dezen leeftijd behoeft. Het is daarom begrijpelijk, dat in de laatste jaren aan de kleuterzorg steeds meer aan dacht wordt gewijd. Ik sprak zoo ging de minister voort reeds over de lichamelijke en geestelijke ge zondheidszorg voor den kleuter. Het is in derdaad een der bijzonderheden van de zorg voor het kind op dezen leeftijd, dat licha melijke en geestelijke gezondheidszorg hier zoo nauw verbonden zijn. Is het bij den zui geling in hoofdzaak nog alleen de lichame lijke zorg die onze aandacht eischt (al wordt ook dit misschien tegenwoordig niet meer heelemaal toegegeven), gaan bij het kind op lateren leeftijd de lichamelijke en geestelijke zorg uiteenloopen, ln den kleu terleeftijd zullen zij nauw verbonden moe ten blijven. Ik acht het daarom van groote beteekenis, dat er een instituut bestaat als het kleuter congres, dat zijn aandacht zoowel tot de geestelijke als tot de lichamelijke zorg voor de kleuters uitstrekt. Veel moet er nog op het gebied van de kleuterzorg gebeuren, al mogen wij ook LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Oift van Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana heeft deier da gen een gift doen toekomen aan de Ver. „De Leidsche Buitenschool" alhier. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Van officleele zijde meldt men ons, dat H. M. de Koningin de personen, werkzaam op het domein Het Loo, in de houtveste rijen en bij het jachtdepartement voor he denmiddag uitgenoodigd heeft tot een be spreking over de moreele en geestelijk* herbewapening. VERBOD VOOR EEN TENTOONSTELLING VAN DEN NIEUW MALTHUSIAAN8CREN BOND. De burgemeester van 's-Gravenhag* heeft, op gror.d van het feit dat de be treffende tentoonstelling moet worden ge acht ln strijd te zijn met de goede zeden, afwijzend beschikt op het verzoek van den voorzitter van de afd. Den Haag van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond om van 29 Oct. tot en met 3 Dec. in een perceel aan den Stationsweg aldaar een tentoonstelling e mogen houden van voorwerpen, betrek- dïïïïïïW w:Ór"h*eênTr"hre? reedsI «"W hebbende op het werk der consulta- geschied ls. Met het oog op hetgeen er nog tlebuieaux van dezen bond, terwijl eveneen* gebeuren moet, is het van groot belang, dat men van tijd tot tijd bijeenkomt om alle onderdeelen van de kleuterzorg nog weer eens critisch te bezien, om leeringen te trekken uit het verleden, om richtlijnen op te stellen voor de toekomst. Spreker ver klaarde hierna het congres voor geopend. Inleidingen. Dr N Knapper, arts te Amsterdam, be handelde de vraag: ..Welke zijn de vorde ringen op het gebied der kleuterzorg sinds het laatste congres?" Prof. E. A. D. E. Carp, hoogleeraar te Leiden, besprak de voorstelling en de denk wereld van het jonge kind. Mej. S. M. C. van Veen, kinderarts te 's-Gravenhage belichtte de beteekenis van het kleuteronderwijs. Na deze middagzitting volgde een ge meenschappelijke maaltijd in het jaarbeurs- restaurant. De eerste dag van het congres zal wor den besloten met een filmvoorstelling in het Flora-theater. het vertoonen van films niet is toegestaan ZUID-AFRIKA. De Duitschers in Zuid West Afrika Dr. Hirsekorn. lid van den uitvoerenden raad van Zuid West Afrika en leider van Duitschen „Suedwestbund" heeft een Rondschrijven verspreid, waarin hij alle Duitschers opwekt- lid van den bond te w°vden. Hirsekorn. die onlangs van een rels naar Duitschland is teruggekeerd, j Reeft uiting aan de overtuiging, dat na de proueesche gebeurtenissen de Duitschers jn Zu'd west Afrika slechts bezield moeten Jjin door den wensch een sterke, cendrach- l'*e organisatie te stichten, die de Duit- ï(7€ belangen kan behartigen en be- er men. Het rondschrijven heeft nog al wal stof ooen opwaaien: Men hoort thans weer spreken over de door de Duitschers ver- ^nJ»de dubbele nationaliteit. De ,,Sued- *estbund" is de politieke organisatie der Naturaliseerde Duitschers. VEREENIGDE STATEN. Het spionnage-proces De vloot. Een boek, dat photographische copieën bevatte van acht brieven en dat als be wijsstuk door de regeering in het spion- nageproces ter tafel was gebracht, werd gisteren vermist, toen de behandeling van het proces te New-York werd voortgezet. De copieën waren foto's van brieven, die door Rumrlch gezonden waren aan een Duitsch agent, Sanders genaamd, wiens adres werd opgegeven als „in handen van mevr. Jordan. Dundee". Deze mevr. Jordan is in Schotland veroordeeld. Behave de co pieën der brieven van Rumrich bevond zich in het boek een brief, die door Rumrich's broer uit Praag aan hetzelfde adres was gezonden. Aan het slot van de zitting van gisteren bracht de federale procureur, Hardy, een dossier ter tafel, dat de fotografische co pieën bevatte, welker verdwijning In den aanvang der zitting een zekere sensatie had gewekt Hardy weigerde echter eenigerlei uitleg van de tijdelijke verdwijning te geven. De assistent-staatssecretaris van marine, Edison, die belast is met de ten uitvoerleg ging van de vlootuitbreidingsplannen, heeft verklaard, dat de Amerikaansche vloot op het oogenblik niet berekend ls voor een volkomen bescherming der Vereenlgde Sta ten en de bezittingen: zij moet worden vervangen door een vloot, die eiken vijand of een combinatie van vijanden kan ver slaan. Het ls zeer twijfelachtig of men lan ger kan vertrouwen op internationale overeenkomsten. Indien ons land. hetgeen God verhoede, opnieuw in een oorlog be trokken zou worden, bestaat niet de zeker heid. dat onze bondgenooten den vijand in bedwang zullen houden, tot wij de nij verheid gemobiliseerd hebben in zoo groote mate, dat aan de oorlogsbehoeften voldaan kan worden. Als wij een vloot noodlg heb ben, moet het er een zijn. die in staat is iedere waarschijnlijke combinatie van vij anden te verslaan. Volgens de .New-York Times" draagt deze verklaring van Edison de volledige goedkeuring van Roosevelt weg. Ook het verhuren van bussen aan „wilde" diensten verboden. De president van de arr.-rechtbank te Amsterdam mr. A. J. van Royen heeft van morgen vonnis gewezen in een kort geding tusschen de N.V. Noord-Zuid-Holiandsche Tramweg Maatschappij en de N.V. Electri- sche Spoorwegmaatschappij als eischers tegen de N.V. Reisonderneming „Reverti", de beide directeuren der N.V. en twee direc teuren van garage Dumee te Haarlem en de algemeene Haariemsche taxi-onder neming en luxe autoverhuur (de laatste twee N.V.'s verhuurden de autobussen aan den „wilden" busdienst Reverti). Eischeressen vorderden verbod van den „wilden" busdienst, oplegging van een dwangsom, stopzetting eventueel met een sterken arm en bovendien nog een verbod tegen de directeuren van de verhuurinrich- tingen om nog bussen aan „wilde" diensten te verhuren. Eischen toegewezen. De president, recht doende, verbood, tot dat in een binnen veertien dagen na heden voor den gewonen rechter door eischeressen in te stellen procedure hier omtrent zal zijn beslist, aan de N.V Re verti en haar beide directeuren om zonder vergunning als bedoeld ln art. 2 van het reglement autovervoer personen of zonder vergunning als bedoeld in art. 1 der wet op de openbare middelen van vervoer, her haaldelijk personen te vervoeren of te doen vervoeren tegen vergoeding over de wegen tusschen Haarlem en Amsterdam bij wijze van een autobusdienst. Voorts verbood de president de directeu ren der verhuurinrichting hun autobussen ter beschikking te stellen voor het vervoer van personen als hierboven omschreven. De president legde een dwangsom van f. 250 per dag en machtigde eischeressen om de gegeven verboden desnoods met be hulp van den sterken arm te handhaven en verklaarde het vonnis uitvoerbaar bij voorraad. Overwegingen. In zijn uitvoerige overwegingen van dit vonnis overwoog de president o.a., dat ge daagden het verweer voeren, dat door den autobusdienst geen schade aan eischeressen wordt toegebracht, omdat op de bussen is aangeplakt een biljet en aan het publiek wordt uitgereikt een biljet waarbij wordt te kennen gegeven dat de bussen alleei degenen vervoeren die geen gebruik wen t->. schen te maken of kunnen maken van tram door gedaagden wordt onderhouden, niet bestond, het publiek geen gebruik van tram of trein zou hebben gemaakt. Voorts is de vermindering van ontvangsten voldoende aangetoond. Door de dagelijksche schade staat het spoedeischend karakter van dit geding vast. Ook overwoog de president, dat de direc teuren der N.V. Reverti aansprakelijk zijn, daar de onrechtmatige daad zoowel door de N.V. als haar directeurs wordt verricht. Betreffende het verhuren van bussen aan den „wilden" dienst overwoog de pre sident, dat de gedaagde directeuren ont kennen dat zij geweten hebben dat de N.V. Reverti en haar directeuren door gebruik van de bussen een onrechtmatige daad zouden plegen. Dit verweer dient echter te worden verworpen. Nadat bij vonnis in kort geding op 15 October )J. aan de N.V. S. en A. Tours een' „wilden" busdienst tus schen Amsterdam en Haarlem is verboden, heeft die N.V. den dienst stopgezet, doch deze is onmiddellijk voortgezet door „Re verti". De N.V. S. en A. Tours maakte ge bruik van de bussen van de gedaagde ver- huurinrichtingen en ook Reverti maakt van die bussen gebruik, waarbij op de rui ten der bussen de al eerder genoemde me- dedeeling is geplakt. De dagelijksche, ge regelde dienst- werd niet met één, doch met meerdere bussen tusschen dezelfde plaat sen, als de N.V. S. en A. Tours deed, on derhouden. Ook staat vast dat thans de algemeene aandacht op de z.g.n. „wilde" bussen is ge vestigd, zoodat bij de beide gedaagde di recteuren der verhuurinrichting, ongetwij feld daarvoor aandacht bestaat. Uit een en ander volgt aldus de president dat de verhuurders wisten, dat de bussen ge bruikt werden voor den dienst, welke tot 15 October onderhouden werd door de S. en A. Tours. Daaruit concludeert de president dat zij wisten, althans hebben moeten weten, dat de N.V. Reverti een onrechtmatige daad pleegde gelijk haar voorgangster, de N.V. „S. en A. Tours". De directeuren der ver- huurinrichtingen hebben dientengevolge door hun bussen ter beschikking te stel len eveneens onrechtmatig gehandeld, zoo dat de primaire vordering tegen deze ge daagden moet worden toegewezen. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD Gisteravond omstreeks kwart over elf liep de 22-Jarige schilder J. Hageluken uil Millingen (bij Nijmegen) op de scheeps werf aldaar met een looplamp over een schip. Er ontstond kortsluiting in de loop lamp, waardoor H. getroffen werd, en vrij wel op slag ls gedood. Ijlings toegeschoten personen, die op het gegil afkwamen, kon den geen hulp meer bieden Een direct ont boden geneesheer kon slechts den dood constateeren. PRIJZEN VOOR VARKENS, BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de prijzen voor de varkens, bestemd voor baconbereiding, welke aan de Nederl&nd- sche veehouderijcentrale worden geleverd, met ingang van Maandag 31 October wor den verlaagd met 4 cent per K G. geslacht gewicht. Men zie voor Nagekomen Berichten en Beursoverzicht pag. 1 van het Vijfde Blad. MAIKT *W» EIlltllIENc^ 12 UUR. omdat ook al zouden alleen personen wor- den vefvoerd, die voldoen aan dit biljet, A n m 1 n 1 clréYli Q V ^flfl dit niet wegneemt dat gedaagden degenen iloli U. LitJ 2jJUU zijn, die het publiek gelegenheid geven tot het doen van een keuze, zoodat geenszins (op 2 lijnen) h^i vaststaat, dat, Indien de busdienst, welke I Londen 8.76 1/4 (8.76 3/4); Berlijn 73.65 (73.65); Parijs 4.90 (4.901/-)Brussel 31 09'/j (31.09); Zwitserland 41.72 (41.71); Kopen hagen 39.15 (3917'/.)Stockholm 45.15 Ub uibgeicisb tc" uiijcb 144 07lM New York kennen gegeven dat de bussen alleen fi o, v?Praae 6 33 (6 34Lire vprvnprpn dip oppn eebruik wen- .1-8313'16 ,1 83 3/4>' praa« l®-»'. "re Bankpapier 8.60. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 28 October, Veemarkt. Aangevoerd: 12 stieren, prijs f.230270 per stuk; per K.G. schoon gew. 5458 ct., kalm; 131 kalf- en melkkoeien, f.180290, tam.; 559 varekoeien e.a. f.110—190, tam.; 142 vette koeien, f.180— 270, per K.G. schoon gew. 5470 ct., stroef; 249 graskalveren, f. 1850, mat.; 24 vette kal veren, f. 70110, per K.G. schoon gewicht 70 106 ct., z. m.; 125 nuchtere kalveren, f.410, mat.; 300 vette schapen, f. 16—27, mat.; 264 weideschapen, f. 1421, mat.; 344 mestvarkens, f.2035, mat,; 568 biggen, f.812, mat.; 2 paarden; 7 veulens, f. 125—190, tam.; 19 bokken en geiten f.26, stug; 31 zeugen, f.4570, mat. Aan de Kaasmarkt werden aangev. 84 part,, waarvan 66 Goudsche en 18 Leidsche. Prijs lste soort Goudsche f. 2629, 2de soort f. 24 25; lste soort Leidsche f.2324, 2de soort f.21 22, Alles per 50 K.G. Handel matig. BODEGRAVEN, 27 Oct. Eierveiling B.PJC.V. Aangevoerd 5098 stuks kipeieren, prijs wit f 5.20 —5.50. bruin f. 5.60—6.10; kuikens f.4—4.80; eendeieren f. 3.904.20 per 100. LEEUWARDEN, 28 Oct. Zuivel; Sleutelkaas 26; Nagelkaas 1229; Goudakaas 3344; Edam merkaas 2243. Aanvoer 1853. Veilingboter f. 1,231.20 per K.G.; Aanvoer 2/6 vaten. Com missie 77. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen: Edem- merkaas 20 plus f. 1212,50 per 100 K.G.; idem 40 plus f. 2020,50; Goudsche kaas 20 plus f. 1212,50; idem 40 plus f. 2020,50; Volvette 40 plus f. 22,5024,50; Broodkaas 40 plus f. 20,50 21; Leidschekaas 20 plus f. 1212,50. Stem ming goed. LEIDSCHENDAM. 27 Oct. VrUe veiling. Aan gevoerd 7817 kipeieren, prijs f. 3.65—6.25 p. 100: kippen 40—70 ct.; duiven 8—22 ct.; konijnen 35 165 ct. per stuk. Vrije Veiling. 27 Oct. Aangevoerd 7817eg Blesse Paard: Kipeieren f.5.756.85; hen eieren f. 3.854.95 per 100. NIEUWKOOP. 27 Oct. - Aangevoerd 1400 eieren. Prijs kipeieren f. 5.606; kleine kip eieren f. 4.505.15; eendeieren f. 3.403.75 per 100 stuks. NIEUWVEEN. 27 Oct. Aangevoerd 335 kip eieren, prijs f. 5.20—5.75 per 100. RIJNSBURG, 27 Oct, groentenveiling: Aard appelen 60—70 ct.; kroten 5065 ct.; Wasch- peen 4070 ct. per kist; Bloemkool I f.47; idem II f. 1.503.50 per 100; Roodekool f,1.80 2.20; Gele kool f. 1.602; Groene kool f. 2.50 f. 3.20; Uien f. 2.50—3 per 100 KG. Bloemenveiling, 27 Oct.: Chrysanthen: Goudvlinder 6—12; Prenix 5—20; Harvest 5-8; Normandië 512: Frankfield 614; Blanche partout 1822; Groote Chr.vsanthenPulling 48; Blanche partout f.23.50; Choco f.3 4.20; Witte lelies f. 4.605.20; Anjers 4060; Asters, gemengd, 2234. RIJPWETERING, 26 Oct. Veiling R.P.V. Aanvoer 2245 eieren. Kippeneieren 5.105.70; Eendeneieren 3.303.80; Henneneieren 4.20— 4.90; K>open 30—54; Hanen 62: Konijnen 0.36 —1.30; Kaas 50; Boter 1.081.16. VOORHOUT. 27 Oct. Slachtkonhnen f. 0.80 1.45: jonge konijnen f.0.20—0.60: kippen (oude) f. 0.27—0.85, alles per stuk. VOORSCHOTEN. 26 Oct. Velling V.P.V. Kip eieren f.55 60; kuikeneiere f.44A0: eend eieren f.5.O0 per 100; hanen 40 ct. per stuk; koniinon f. 1.251.50 per stuk: duiven 7 ct. per st.uk WOUBRUGGE. 27 Oct, Eierveiline. Prijs kip eieren f. 5.80—6 10; kleine eieren f. 4.354.80; eendeieren f. 3.70 per 100 stuks. ZOETERMEER. 27 Oct. Aangevoerd 6000 st. eieren. Prijs kipeieren f. 5.75—6.50; kleine kip eieren f. 4.25—4.70: eendeieren f. 4.30 per 100. Uien 5 ct. per K.G.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3