BUITENLAND LOEB De Pracht Oosten Echte Perzische Tapijten LïIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 28 October 1938 De regelingen in Ts j echo-Slo waki j e Hongarije's antwoord van het kunt U in onze Etalage bewonderen MESCHED - AFGHAN YOROCHAN - SCHIRAZ BELOUTSCHISTAN MOSSOUL - KIRMAN AFSCHAR enz. Een rijke keuze in alle maten, onder garantie van echtheid. Desverkiezend zeer gemakkelijke betaling- Breestraat 161 - Tel. 722 TER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Wereldbeschouwing als stijlvormenden factor. Voor de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst sprak gisteravond in een der bovenzalen van ,,In den Vergulden Turk" de heer Fnts Gerretsen. architect B.N.A. te Den Haag over het onderwerp Wereld beschouwing als stijlvormenden Jacior". Na een openingswoord van den voorzitter, den heer C. Ponsen, ving de heer Gerretsen aan met er op te wijzen, dat hem eigenlijk gevraagd is te spreken over den invloed, die de anthroposofie gehad heeft op zijn bouwkunst. Spr. heeft zijn onderwerp ech ter eemgszins breeder opgevat. Het staat wel vast. dat men uit het werk van een architect iets kan aflezen van zijn wereld beschouwing. Men moet zijn eigen werk zien als een deel van de voortschrijding der mensehheid. Uit het verleden wil spr. daarom aflezen hoe die voortschrijding is geweest om daaruit ook iets van de toe komst te zien. Wat ziet men, wanneer men de ontwikke ling van het menschenbeeld aanschouwt? In den Egypttschen tijd zweeft het nog, in den Grieksch-Romeinschen titd heeft het de aarde bereikt, in de Gothische periode streeft het van de aarde weer naar boven. Ook wat de bouwkunst betTeft, is er in den Egyptischen tijd nog geen aard- en hemel- verbinding. De Grieksche tijd is de harmo nie tusschen boven en beneden, terwijl men in den Gothlschen tijd ook in de bouwkunst weer van de aarde naar de geestelijke wereld heenstreefde. Wat er optreedt na de middeleeuwen bij heo begin van den nieuwen tijd is geheel iets anders. De drie middelen van den mensch om zich te ontwikkelen, denken voelen en willen (de wetenschap, de kunst en de religiel drijven daar uit eikaar. Alles was gericht op de wetenschap, op het den- 2075 (lngoz M«d.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Daladier's oorlogsverklaring aan de communisten. Zon Ribbentrop te Rome. Het Engelsch-Italiaansch accoord. Daladier heeft gisteren te Marseille zijn aangekondigde rede gehouden. Het belang rijkste daaruit is ongetwijfeld wel, dat hij de breuk in het Volksfront officieel heeft erkend en zelfs deze breuk volledig heeft ken en de kunst werd zoo langzamerhand geforceerd, voor zoover nog noodig was. als een luxe-zaak beschouwd. De religie is langzamerhand verlaten. De kunst als zoodanig heeft intusschen wel degelijk de gevolgen van de denkont wikkeling ondergaan, Dat koele heldere, klare van het denken men ziet er de renaissance in. De barok daarentegen is in beweging, met zwellingen en windingen, waarin men het onderbewuste willen onder kent. Aan het einde van de negentiende eeuw treedt iets wonderbaarlijks op Od dat moment kwam er een einde aan de een zijdige verheerlijking van het denken. Men noemt zich thans niet gaarne meer mate rialist. Er wordt in het heden in allerlei stijlen gebouwd. De mensehheid van nu zoekt het on de verschillende wegen. Voor spr. is de conclusie: Ik moet. zoeken naar den lulsten weg. Spr. gelooft, dat er thans een streven is naar een verbinding tus schen het denken, het voelen en het willen. Men vindt in de moderne architectuur deze drie d:ngen nog onderschelden, zooals spr. met voorbeelden trachtte aan te toonen. De taak van de menschen van onzen tijd is om hun zielfunctie tot een harmonische ont wikkeling te brengen. In deze richting gaat spr. met zijn architectuur, zooals hii nader uiteenzette waarbij hij er vooral op wees, dat men het materiaal in zijn eigen wezen moet leeren begrijpen, om er de juiste toe_ passing voor te vinden. Er volgde op deze rede nog een interes sante bespreking. ACADEMISCH EEXAMENS. Voor het voorbereidend kerkelijk exa men, de heer J. A. Bakker (Driehuis, Vel- 7eni; voor het doctoraal examen rechten: de heer H. Mees (Leiden); voor het doc toraal examen geneeskunde, mej. E. Noor den (Nijmegen), mej. J. S. v. d. Horst (Rotterdam) (cum laud); en de heeren J. P. J. VeTberne (Voorburg). F. Steiner (Den Haag). W. M. Blom (Leiden), J. H. T. Du Pon (Leiden); voor het taalkundig candi- daat-sexamen Indologie, de heer R. P. Vel- leman (Leiden); voor het propaedeutisch examen Theologie: de heer W. Corts (Lei- oeraorp); voor het artsexamen le gedeel te, de heeren N. D. Wynia (Den Haag) en B. Smit (Rotterdam); bevorderd tot arts mej. A. P. J. Boele (Bolnes) en de heeren J. B Ebbinge (Haarlem); W. M. Rijnberg (Leiden). Geslaagd voor net candiaaatsexamen rechten: de heer B. W. Snijder (Leeuwar den); voör het doctoraal examen rechten de heer F. du Marchie Sarvaas (Den Haag) Bevorderd is tot doctor in de vis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „Ge- methyleerde Semicarbaziden", de heer C. Vogelesang, geboren te Djocjakarta. DE WERKLOOSHEID. Gemeentelijke Dienst voor Sociale Bij den Zaken stonden ingeschreven: Dat gaat al het overige de verdediging van het accoord van Muenchen en vrien delijke woorden tot Duitschland en Italië te boven. Zeer fel was Daladier's aan val op de communisten en ongetwijfeld zal hij een groot deel van het Fransche volk daarbij achter zich hebben. In het begin van den avond, toen Dala dier naar zijn hotel £an de Canebiere ging, bracht een groote menigte hem trouwens een geweldige ovatie. Toen de premier zijn appartementen had betreden, juichte het publiek nog door, zoodat Daladier op het balkon moest verschijnen. Ruim een uur bleven nieuwsgierigen buiten wachten, in de hoop den premier het hotel nog te zien verlaten. Wil Frankrijk zich redden, dan zal de productie moeten worden opgevoerd! Het is een noodzakelijkheid, waaraan niet valt te tornen. Daladier heeft dit in alle scherp te naar voren gebracht. Maar hij heeft nog niet aangegeven, hoe de regeering zich dal voorstelt. Dat zullen de komende decreten moeten doen! Hoe zal echter het parlement op een en ander reageeren en met name de socia listen? De communisten zijn reeds volledig in de oppositie. Voor de socialisten wordt het een moeilijk geval. Te meer, waar Da ladier niet heeft geaarzeld om te doen doorschemeren, dat als zijn kabinet ten val wordt gebracht, nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden en voor links is de wind niet gunstig In Duitschland zoowel als in Italië is Daladier's rede gunstig ontvangen. Hij heeft aldus het oordeel, moed getoond. Zoo zegt de ..Berliner Boersenzeitung": Zijn uiteenzettingen beteekenen een be langrijke wissel op ae toekomst, welke, wanneer hij eens wordt gepresenteerd, den Europeeschen vrede even zeer waarborgt, als dat hij recht doet aan den drang naar veiligheid van het Duitsche en Fransche volk. Het „Berliner Tageblatt" schrijft o.a.: Het is thans reeds zeker, dat Daladier het nieuwe tijdperk, aan welks drempel hij Frankrijk geplaatst ziet, met het hem eigen heldere inzicht en de hem eigen energie zal gaan betreden. Zijn hartelijke uitspraak over de mogelijkheid en wil voor een op rechte samenwerking met Duitschland en Italië zal hier zoowel als daar voor een oprechte bereidwilligheid worden opgeno- n^€n" TN De Fransche pers is meer veraeeld, De „Figaro" wenscht den premier geluk met den toon van zijn betoog. Het is, aldus het blad, de toon der regeering. Voor de poli tieke partijen is het zeer duidelijk, dat de premier met de communisten breekt zoo op binnenlandse h als op buitenlandsch ge bied. Daladier heeft verder voor de bui- tenlandsche politiek een richtsnoer ge trokken. De „Excelsior" schrijft: „wat Daladier heeft moeten zeggen over de noodzakelijk heid van het staken van een zekere, door het buitenland geïnspireerde, propaganda Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Behangers 24; Betonvlechters 22; Betonwerkers 53: Fun- deeringwerkers 1; Glazenmakers 2; Glazen- wasschers 13; Granietwerkers 9; Grondwerkers 81; Heiers 2; Metselaars 91; Opperlieden 89; Schilders 199; Sloopers 3; Steenhouwers 1; Slraatmakers 6; Hulp-Straatmakers 13; Stuca- doors. Witters 61; Timmerlieden 220; Uitvoer ders 9; Voegers 21; Ongesch. Bouwvakarb. 18. Totaal 946. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 19; Bleekers 17; Vellenblooters 2; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 122; Zeepfabr. Arb. 4; Onge sch. Fabr. Arb. 55. Totaal 220. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 76; Rei zigers, Colp. 42; Winkelbedienden 32; Etaleurs 4; Incasseerders 15; Musici 7; Onderwijzers 1; Verplegers 2; Overheidspersoneel 12. Totaal 191. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 12; Kell- ners 56; Koks 10. Totaal 78. Houtbewerkers: Beddemakers 3; Houtbewer kers 49; Kistenmakers 7; Kuipers 5; Lijsten makers 3; Mandenmakers 1; Meubelstoffeerders 12; Meubelmakers 33; Politoerders 2; Ongesch. Fabr. Arb. 29. Totaal 144. TUeermakersKleermakers 56; Kappers 3; Schoenmakers 15. Tot-aal 74. nd- en Tuinarb.: Bloemisten 24; Landar- bei-.'.ürs 29; Tuinlieden 30; Warmoeziers 11; Ongesch. Landarb. 8. Totaal 102. Metaalbewerkers: Bankwerkers 72; Blikbewer- kers 28; Burgersmeden 28; Electriciens 45; Gas fitters 11; Gasmetermakers 1; Gereedschapma kers 1; Instrumentmakers 4; Isoleerders 2; Kettingsmeden 16; Klinkers 11; Koperslagers 2; Lab. Bedienden 2; Lasschers 8; Loodgieters 39; Machinisten 16; Metaalboorders 7; Metaal draaiers 2: Metaalslijpers 5; Modelmakers 2; Monteurs 26; Pianostemmers 6; Polijsters 1; Ponsers 5; Rijwielherstellers 14; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 3; Stokers 24; Tegen- houders 16; Hulp-Verw. Monteurs 12; Voor- slaanders 7; Voorwarmers 4; Vuurwerkers 8; Wagenmakers 4; IJzerwerkers 51; Zandspuiters 3; Zand vormers 5; Zilversmeden 1; Ongesch. Arbeiders 3. Totaal 497. Sigarenmakers: Sigarenmakers 17; Sig. Sor tcerders 1; Sig. Strippers 2. Totaal 20. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 6; In genieurs 1; Teekenaars 9; Werkmeesters 11. Totaal 27. Textielarbeiders: Hekelaars 6; Katoendruk kers 19; Kluwers e.a. 8; Luikers 10; Plaatsnij ders e.a. 10; Schrobbelaars 1; Spinners 47: Spoelers 4; Staaldraaddraaiers 2; Sterkers 3; Strijkers 2; Wevers 64; Wolbewerkers 47; On gesch. Textielarb. 72. Totaal 295. Transportarbeiders: Emballeurs 5; Chauf feurs 132; Exp. Knechten 28; Koetsiers 11; Loopknechten 45; Magazijnknechten 64; Schip pers 87; Spoor- en Trampers. 18; Wakers 10; Transportarbeiders 60; Losse Arbeiders 459. Totaal 919. Typografen: Boekbinders 23: Boekdrukkers 15; Fotografen 5; Hulp-Vakarbeiders 6; Letter zetters 38: Steendrukkers 2. Totaal 89. Voedingsmlddelenarb.: Bakkers 87; Molenaars nauwe samenwerking voeren. 1: Ovenlsten 3; Slagers 76; Suikerwerkers 19; \Vijnkoopersknechten 13; Zoutzieders 2; Zul- velbereiders 3; Ongesch. Fabr. Arb. 48. Tot. 252. T j n. ,i. Vrouwen Analysten 1; Serveersters 1; Naai-1 De Engelsche gezant te Rome Lord Perth sters 6; Winkeljuffrouwen 10; Gouvernantes 1; heeft gistermiddag weer een bezoek ge- Kantoorbedienden 34; Verpleegsters 6; Biologen bracht aan den Italiaanschen minister van 1; Bedrijfsleiders 1: Teekenaressen l;_ Onder- buitenlandsche zaken, Ciano, teneinde hem en van maatregelen, die moeten voorko men, dat Frankrijk nog langer een gebied voor alle intriges, geschillen en samen zweringen is. heeft hij gezegd, en wel krachtig en duidelijk". De „Petit Parisien" schrijft; „De partij heeft evenais haar leider getoond het na tionale belang boven alles te stellen. Het programma der buitenlandsche politiek kan als volgt worden samengevat: Frank rijk zal overal tegenwoordig zijn". Volgens de „Oeuvre" heeft Daladier dui delijk de keuze gesteld: Een oorlogsecono mie met de tucht, die daarbij vereischt wordt, of een vredeseconomie met de op offeringen, die daardoor noodzakelijk wor- öen. De „Populaire" zegt: „Men had een uit eenzetting van het plan van actie ver wacht, doch Daladier heeft een vage rede gehouden, waarin verscheidene passages tegen de communisten zijn gericht. De op vatting van den premier heeft in zekere congreskringen de grootste verbazing ge wekt; zij wordt door verscheidene leiders gedesavoueerd". Volgens de „Epoque" is de Fransch-Duit- sche toenadering het voornaamste denk beeld van Daladier geworden en, als hij ingelicht is. kent hij den prijs van die toe nadering. Duitschland en Italië willen niet, dat de democratische landen herbewape nen. Von Ribbentrop heeft bij zijn reis naar Rome onder meer de bedoeling met den Italiaanschen bondgenoot middelen te beramen, die moeten voorkomen, dat de militaire kracht van Frankrijk en Enge land groeit. Het is bijna zeker, dat Daladier ten ant woord zal krijgen: „Toenadering? goed, maar vertraag dan uw wapening". De „Ordre" zegt: „Uit de rede blijkt een anti-communistische gezindheid, die zoo goed en zoo kwaad als het gaat, of veeleer zoo kwaad en zoo goed als het gaat, de diepgewortelde gebreken van de overeen komst van Muenchen en het vage en ge brekkige van het herstelplan bedekt. Ook de socialisten zullen thans een woord heb ben mede te spreken". De „Action frangaise" zegt: „Als Dala dier zijn offers te Muenchen voorstelt ais een middel tot herstel van een evenwicht na twintig jaar, wordt de verwarring groo- ter en gevaarlijker. Het evenwicht is juist op ontstellende wijze verstoord ten gunste van Duitschland. Door één blik op de kaart kan men zich daarvan overtuigen". Von Ribbentrop is gisteravond pl.m .elf uur te Rome gearriveerd, door Ciano ver welkomd. De minister zal. naar Stefani meldt, lang durige besprekingen voeren met Mussolini in het Palazzo Venezla en met Ciano in het Palazzo Chigi. De bladen wijzen er op, dat ofschoon de ontmoeting van opmerkelijk be lang zal zijn in verband met het huidige internationale moment, zij toch een nor male gebeurtenis vormt binnen het kader van rechtstreeksch contact tusschen de voor de buitenlandsche politiek der beide landen verantwoordelijke personen, gelijk dit is vastgelegd in de Italiaansch-Duitsche ac- coorden van Berlijn. Volgens de Giornale d'Italia staan de buitenlandsche dagbladen bulten de werke lijkheid, wanneer zij spreken over z.g. moei lijkheden tusschen Rome en Berlijn, die de ontmoeting uit den weg zou moeten rui men. De reis van von Ribbentrop bevestigt de hechtheid van de spil RomeBerlijn en zijn snelle doeltreffendheid. En niet alleen het Hongaarsch-Tsjechoslowaaksche pro bleem, waarover trouwens algeheele over eenstemming bestaat tusschen Rome en Berlijn, is van belang voor de buitenland sche politiek van Italië en Duitschland, maar ook en vooral de vele en niet heldere problemen, die in Europa en in de wereld openstaan. Deze problemen zijn: de hou ding van Rome en Berlijn tegenover de reactie der democratische mogendheden ten opzichte van München, de problemen der Duitsche koloniën, Spanje, de reorganisatie van Europa in het Donaugebied en op den Balkan, en tenslotte de Italiaansch-Duitsch- Japansche problemen. Het is duidelijk, al dus besluit de Giornale d'Italia, dat voor een zoo uitgebreide internationale stof naast, de normale betrekkingen der diplo matieke organen, periodieke contacten noo dig zijn der directe regeerlngsvertegen- woordigers, vooral wanneer het gaat om twee naties als de Italiaansche en de Duit sche, die een realistische politiek van wijzeressen 4; Ass. en Huishoudsters 11: Dag meisjes 2; Dienstboden 3: Kinderjuffrouwen 4; Werksters 32; Fabr. Arbeiders 4; A.V.O. 8. Totaal 130. Alg. totaal 3984. 28 October 1937 4449. 29 October 1936 4828. Ben. 58 Ged. Werkloozen schafflng. en 20 Werkver- Op verzoek van de politie te Heem stede is alhier aangehouden de 26-jarige P. L„ onder verdenking aldaar een oude dame te hebben opgelicht. Hij is ter be schikking gesteld van den burgemeester te Heemstede. Na een ministerraad van 2 uur te Boe dapest is volgend communiqué uitgegeven: „De Hongaarsche gezant te Praag heeft een bezoek gebracht aan minister Chval- kovsky en hem het antwoord van de Hon- gaarsche regeering op de nota van Tsjeoho Slowakije van 26 October j.l overhandigd. De Hongaarsche regeering protesteert in haar antwoord tegen het feit, dat de re geering van Tsjecho-Slowaklje in haar nota niet inging op het denkbeeld inzake een volksstemming onder de Slowaaksche en Roetheensche minderheden, een volks stemming, welke deze minderheden zouden verlangen. Verder verlangt de Hongaarsche regee ring, dat de gebieden, welke bewoond wor den door een onbetwistbaar Hongaarsche meerderheid, zullen worden uitgesloten van arbitrage. De Hongaarsche regeertng neemt even wel met voldoening kennis van het feit, dat de regeering van Tsjecho-Slowaklje bezield Is van hetzelfde verlangen als de Hongaar sche regeering om te komen tot een snelle en volledige oplossing".. De Hongaarsche regeering doet ver volgens eenige voorstellen inzake de voorgestelde arbitrage en aanvaardt het Slowaaksche voorstel, de afbake ning van de nieuwe Slowaaksche- Hongaarsche grenzen te onderwerpen aan de arbitrage van Duitschland en Italië. Om het antwoord van de Tsjecho-Slo- waaksche regeering op te stellen, zal een nieuwe bijeenkomst van het kabinet noo dig zijn. Brody gearresteerd. Tegen Brody, den afgetreden premier van Roethenië, wien de parlementaire commis sie de parlementaire immuniteit heeft ont nomen, is een civiele aanklacht Ingediend, wegens landverraad. Hij is gearresteerd. Verklaring van den Roetheensclien premier. De nieuwe minister-president van Kar- pathen-Rusland, Wolosjin, heeft tegen over een specialen verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau o.a. verklaard, dat zijn regeering in de eerste plaats zal stre ven naar een definitieve grensregeling, waarbij zooveel mogelijk rekening is gehou den met de ethnographische situatie in den zin der besluiten van Muenchen, die de re geering als rechtvaardig en voor de toe komstige ontwikkeling van Midden-Europa als baanbrekend beschouwt. Het Oekrain- sche volk staat in dit opzicht gesloten ach ter de regeering. De regeertng wenscht vriendschappelijke betrekkingen te onder houden met de Slowaken en Tsjechen en met de nabuurstaten. In den ministerraad is besloten, alle partijen te ontbinden. Controle op drukkerijen en dag bladen in Slowakije. De Slowaaksche regeering heeft regee- ringscommissarissen aangesteld bij een reeks drukkerijen en dagbladen, die in hun houding niet in overeenstemming geacht worden met het belang van den nieuwen Slowaakschen staat. In hoofdzaak betreft het hier ondernemingen van Joodsche of Tsjechische eigenaren en bedrijven der vroegere Hodzapartij. Een Engelsche sympathiebetuiging. Ter gelegenheid van den twintigsten ver jaardag der stichting der Tsjecho-Slowaak- sche republiek ts uit Engeland een betui ging van vriendschap en bewondering voor het Tsjechische volk naar Praag gezonden, welke boodschap onderteekend is door vele vooraanstaande persoonlijkheden, onder op de hoogte te stellen van de resultaten der Engelsche kabinetszitting ten opzichte van de Britsch-Italiaansche overeenkomst. Te Rome verluidt, dat de Britsehe re geering er in heeft toegestemd, de te rugtrekking door Italië van 10.000 vrij willigers uit Spanje te beschouwen als neerkomende op de vereischte regeling van de Spaansche kwestie, zoodat de overeenkomst onmiddellijk van kracht kan worden. Het verluidt, dat men voorloopig overeengekomen is, het Britsche-Italiaansche accoord op 15 November van kracht te doen worden. Naar aanleiding van deze geruchten wordt uit Londen gemeld, dat men ze daar in sommige kringen als een voorbarige aan kondiging beschouwt, welke, aldus Reuter, een poging vormt, om de inwerkingtreding van het Engelsch-Itallaansche accoord te forceeren. Men wijst erop, dat er nog par- lementsdebatten gehouden moeten worden, vóórdat bepaald kan worden, of er een re geling in het Spaansche conflict bestaat. Officleele kringen te Londen kunnen den inhoud der berichten uit Rome bevestigen noch ontkennen, aangezien men daarvoor op de hoogte zou moeten zijn van den aard en den omvang der besprekingen in het Engelsche kabinet, waaromtrent geen offi- cieele mededeelingen zijn verstrekt. Er kan echter worden verklaard, dat de Britsehe regeering verlangend is om de overeenkomst zoo spoedig mogelijk in wer king te doen treden en derhalve wenscht, wanneer het parlement bijeenkomt, in staat te zijn de gunstigste voorwaarden voor de vankrachtwording voor te leggen. Men heeft den Indruk, dat het bericht uit Rome dus feitelijk wel Juist zal zijn! wie de aartsbisschop van York, lord Cecil, lord Crewe, lord Lytton en lord Snell, Ar chibald Sinclair, Attlee, Herbert Morrison en Wells. De onderteekenaars zeggen in hun bood schap o.m.: Vandaag, 28 October, is de twintigste verjaardag van Tsjecho-Slowa klje. Op het oogenblik, waarop iedere blijde herinnering aan dien dag van hergeboorte verduisterd wordt, door de nieuwe smart, die Tsjecho-Slowaklje lijdt en aan ons heeft overgedragen, willen wij ijegens het Tsjechische volk uitdrukking geven aan onze bewondering voor wat in het verleden tot stand is gebracht doorz ijn democrati sche republiek, aan onze dankbaarheid voor zijn recente antwoord op bijna onduldbare beproevingen en offers en aan ons ver trouwen op zijn vermogen om, zelfs wan neer dat noodig is, door zware beproevin gen heen, den geest der democratie en der vrijheid levend te houden. Na vervolgens een welsprekende hulde te hebben gebracht aan de landgenooten van Huss, Masaryk en BenesJ en aan hun vertrouwen in een wijze van bestuur, die gebaseerd is op overtuiging en waarde en waardigheid van de menschelijke persoon lijkheid, eindigen de onderteekenaars hun boodschap als volgt: „Dankbaar brengen wij een groet aan de Tsjechische republiek op haar twintigsten geboortedag, met de meest oprechte wen- schen voor haar toekomst als vrije demo cratie en met de vastbeslotenheid, om wst wij kunnen in persoonlijken dienst aan de zaak. waaraan die groote Europeaan, Tho mas Masaryk, zijn leven gewijd heeft, bij. te dragen". ZooalS bekend, heeft de regeering te Praag besloten geen feestelijkheden t< houden, doch deri dag te verklaren tot een „dag van den arbeid". Niettemin zijn de openbare gebouwen met vlaggen getooid De bladen wijzen op het speciale karakteï van dezen dag en schrijven, dat het land aan het werk gaat om zich te concentree- ren op zijn wedergeboorte. Hervatting spoorverkeer met Duitschland. Gisteren hebben de Duitsche regeering en de regeering van Tsjecho-Slowaklje een overeenkomst onderteekend, waarbij op 30 October a.s. het spoorwegverkeer over de Duitach-Tsjechoslowaaksche grens zal worden hervat. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'IO" 2122 (Ingez- 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2