0é wilde Zwanen LEEDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2S October 1938 Vijfde Blad Ko. 24197 NAGEKOMEN BERICHTEN De nieuwe gezant van Frankrijk te Berlijn 79ite Jaargang Stadsnieuws Binnenland Robert Coulondre en zijn tweejarige werkzaamheid te Moskou Belangrijke kwesties aan de orde. BEURSOVERZICHT Uit Ned. Oost-Indië Buitenland Aan den paardenverpleger L. Halts teeg van het 6e Regiment veldartillerie zal mor gen te circa 12 uur ln de Doelenkazerne de «eremedaille der orde van Oranje Nassau in brons met de zwaarden worden uitge reikt. auto met monsters tabak gestolen. In Juni van /dit Jaar werd uit een garage te Rotterdam een auto. merk Opel, van den Dultseher W. F., die voor een Amerikaan- sohe tabaksfirma reist, gestolen. In de auto lagen o.a. 25 pakken monsters tabak, Eenige maanden later heeft de Rotterdamsdhe po litie bij een bezoek aan een garage ln Schle- broek een pak tabak ontdekt en een auto hoes, een en ander afkomstig van de ge stolen auto. Voorts vond men er een club boekje. ten name van W. F. Het opsporings onderzoek naar de auto leidde naar ver schillende adressen, daar de auto inmiddels aan tal van eigenaren had toebehoord. Tenslotte werd de auto in de Wierjnger- ineer aangetroffen. Motor- en chaslsnum- mer bleken veranderd te zijn. Te Arnhem had men Intussohen weten uit te zoeken wlen de auto oorspronkelijk verkocht had. Het bleek de oud-Hlllegersbèrgenaar J. V. te zijn, die toen in Amsterdam woonde. Tenslotte heeft deze medegedeeld, dat de auto na den diefstal naar 'Gouda was ver werd, naar de garage van P. C. M. Daar werden de nummerborden verwis seld en vandaar had men ook de tabak aan den man gebracht. Zoowel V. ais M„ alsmede de 28-jarige garagehouder Th. van b. uit Rotterdam, werden to hedhtenls genomen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Twee gewonden. Gisteravond om zes uur heeft, zich op den provincialen weg Walsoorden-Hulst een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen werden gewond, van wie één zeer ernstig. Een personenauto, bestuurd door den 20- Jarigen chauffeur b. ck Koning uit Kloos- terzande, kwam in botsing met een met I paard bespannen wagen, welke geladen was met voederbleten. Het paard werd op slag gedood. De voer- man, de 32-jarlge gehuwde Zaman uit St. Jan Steen, liep een gecompliceerde been breuk op en bekwam verscheidene vleesch- wonden. De toestand van den ongelukkige I is zorgwekkend. Hij ls naar het St.. Anto- niiis gesticht te Groenendijk overgebracht, (Knals de chauffeur, die verwondingen am het gelaat kreeg. Zoowel de auto als de wagen werden to- I taal vernield. Arrestatie van Poolsche Joden. Tweeduizend arrestanten te Weenen. Gisteravond zijn bij een razzia in de Joodsche wijken te Berlijn meer dan hon derd Joden in hechtenis genomen. Uit Weenen wordt gemeld, dat daar 2000 Poolsche Joden gearresteerd zijn. De Poolsche Joden te Keulen hebben be vel gekregen zich te 13 uur te melden aan het naastbijzijnde politiebureau, vanwaar zij naar de grens gezonden en gerepa trieerd zullen worden. Zij mochten slechts klecding en voedsel voor één dag mede- nemen. De razzia te Berlijn is ondernomen door de politie voor de passencontrole en was in de eerste plaats gericht tegen men- schen zonder paspoort of personen, van wie men dacht, dat zij onwettig in Duitschland vertoefden. japanscke verklaring over de politiek in china. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja- pa neche regeerinig op 3 November een pro clamatie over de politiek in Ohina zal pu- bliceeren. Men meent te weten, dat- in deze proclamatie verklaard zal worden, dat Tsjang Kaï Sjek nog slechts de rol speelt van een rebellenleider, met wlen de Japan- sdhe regeering geen enkele betrekking meer zal onderhouden. Ver-der zal waarschijnlijk bekend gemaakt worden, dat Japan in Ohana een muur tegen de Komintern wil oprichten. beck niet naar hitler. j De .Kurjer Warczawski" spreekt heden! het gerucht tegen als zou de Poolsche j minister vam 'ouitenlandsche zaken, Beek, zich naar Duitschland begeven om een onderhoud te hebben met Hitier. handels- en betaling s ver voer tusschen nederland en het z.g.n. sudeten-gebied. De Regeeringspersdienst meldt: Tusschen de Nederlandsche en de Duit- sche regeering werd overeenstemming ver kregen over een voorloopige regeling van den in- en uitvoer tusschen het z.g.n. Su- deten-gebied en Nederland. Deze overeenkomst geldt voor het 4de kwartaal van het jaar 1938. Er 'bestaat over eenstemming over, dat in beginsel in- en uitvoermogelijkheden zullen worden gege ven in denzelfden omvang als in het 4de kwartaal van 1937 het geval was. Het betalingsverkeer tusschen Nederland en het Sudetengebied werd met ingang van gisteren geregeld volgens de bepalingen van I de Nederlandsch-Duitsche clearing-over- eenkomst. Deze overeenkomst vindt toe- I passing op alle na 9 October vervallen verplichtingen, tenzij deze reeds op een andere wijze tot afwikkeling zijn gekomen. [PRINS bernhard op de efficiency- tentoonstelling. Prins Bernhard 'heeft vanochtend, ver- I gezeld van zijn adjudant, een bezoek ge- I oracht aan de efficiency-tentoonstelling, I welke deze week in de Apollo-hal te Am sterdam wordt gehouden. Groote belangstelling betoonde de Prins *oor de meest ulteenloopende technische snufjes, welke er worden tentoongesteld. Met groote aandacht luisterde Hij verder riaar de toelichtingen, die de verschillende II 1ndh?uders gaven op hun specialiteiten, ld a[v door de vra?én, welke Hij stel- I van interesse en inzicht. 1 om*treeks kwart over twaalf verliet I Prins het gebouw. twaalf italianen moeten frankrijk verlaten. De „Matin" meldt, dat twaalf Italianen, wonende te Perenchi.es bij Rijssel, bevel hebben gekregen Frankrijk binnen veer tien dagen te verlaten. Midden September waren zij, na een verblijf van twee weken in Italië, door de straten der gemeente ge trokken in fascistische uniform. trotzky over de „vierde internationale". Volgens de „New York Herald Tribune" zal Trotzky voor het eerst in het openbaar het beslaan onthullen van een vierde inter nationale, ter ontketening Van een wereld revolutie. Het blad voegt hieraan toe. dat Trotzky's eigen stem is weergegeven op een gramofoonplaat behelzende een- verklaring, welke vanavond in een massa vergade ring zal worden afgelegd. Bijzonderheden over dé oprichting van een nieuwe organisatie zijn" niet bekend, ïhaar volgens de ..Herald Tribune" zou zulk een oprichting geschied zijn op 3 Septem ber .11. te Lausanne, in een vergadering van Trotskistische af ge vaarteden uit Frankrijk. Groot-Brittannië. Rusland, de Vereenigde Staten, Duitschland en andere landen. japanscfe teleurstelling over amerikaansche nota. In politieke kringen te Tokio is men zeer verrast door de Amerikaansche nota. Hoe- i wel meln in zijn oordeel gereserveerd blijft. bLijkt men teleurgesteld te zijn door het I feit, dat de nota is overhandigd op een oogenblik, dat men geloofde in een beter begrip van Amerikaansche zijde voor de Japansche zaak. Men vreest, dat de nota de voorbede is van een krachtiger houding van Amerika, zooals ook met Engeland het geval is, en dat de pogingen tot hervat ting der besprekingen daardoor verijdeld zullen worden. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. gisteren: Terwijl Francois Poncet nog druk doende was afscheid te nemen van de Fransche kolonie te Berlijn, arriveerde inmiddels reeds zijn opvolger, Robert Coulondre, aan wien door de Duitsche regeering het agree ment is toegekend. Op de voorpagina der Duitsche dagbladen vindt men portretten van den nieuwen ambassadeur aan den Pa riser Platz, al of niet in gezelschap van zijn voorganger en een -deel der Duitsche pers verbindt aan een korte, min of meer officieele begroeting, ook eenige adviezen aan het adres van Coulondre. welke ens voorshands volmaakt overbodig toeschij nen. Zoo lezen wij in den „Lokal-Anzeiger" onder meer: „De nieuwe Fransche gezant te Berlijn was na een langdurige werkzaamheid op politiek en economisch terrein binnenlands ook twee jaar ambassadeur in Moskou. Hij zal daar wel tot de ontdekking gekomen zijn, dat het nationaal-socialistische Duitschland al zijn krachten tegen het bolsjewisme inspant en dat het zich daar van door geenerlei politieke overweging of door druk van andere zijde laat afhouden. Meer dan alle andere voor de politiek en de diplomatie van Frankrijk verantwoor delijke staatslieden zal Coulondre hebben ingezien, dat de door Parijs gevolgde poli tiek in den vorm van een bondgenootschap met Sovjet-Rusland een débacle moest zijn en dat de gang van zaken sedert de be raadslagingen en overeenkomsten te Miin- chen slechts een logisch gevolg is van de fouten, welke men te Parijs heeft ge maakt". Een weinig sympathieke indruk. Of men te Parijs, op zulk een commen taar zal reageeren, is de vraag, maar Cou londre zal bij het lezen van zulke onge vraagde raadgevingen en hij moet de Duitsche taal uitstekend beheerschen allicht geen sympathieken indruk opdoen van de wijze, waarop hij in de hoofdstad van het Derde Rijk wordt begroet. Wat meer terughoudendheid zou in dezen ter plaatse geweest zijn, temeer, waar men druk doende is het politieke leven op een hooger niveau te brengen! Robert Coulondre behoort tot den kring van Hugenoten, die aan den Quai d'Orsay vrij talrijk vertegenwoordigd is en men be weert, dat uit dit milieu vele voortreffelijke diplomaten en politici te voorschijn geko men zijn. Hij is thans 52 jaar oud en als expert op economisch gebied nam hij deel aan verschillende groote conferenties in de jaren van na den oorlog. Men zag hem te Londen, Lausanne en Stresa en door zijn contact met Gustav Stresemann en andere Duit sche staatslieden uit dien tijd moet hij een vrij duidelijk beeld gekregen hehbeii van Duitschland's interne ver- houdingen. Zijn oordeel werd steeds als koel en zakelijk gewaardeerd en deze reputatie schijnt te Parijs den doorslag gegeven te hebben tot zijn benoeming. Hij mist weliswaar de elegante, innemen de figuur van zijn voorganger, maar daar staat tegenover, dat de periode der roman tiek thans voorbij is en dat het op nuchter en zakelijk overleg aankomt. Coulondre's werk te Moskou. Inderdaad zond de Fransche regeering Robert Coulondre enkele jaren geleden naar Moskou, kreeg hij dus een diploma tieke opdracht, die niet bepaald aange naam en afwisselend genoemd kan worden. Wat 'pecogde de eerste regeering van het thans zoo fel bestreden Volksfront met de uitzending van een specialist op financieel en commercieel gebied? Zonder vooroordeelen en met <H vereischte koelheid stelde hij zich als Fransch ambassadeur aan het KremI voor en met de nauwkeurigheid van een geleerde volgde hij van dicht bij de crisis, die daar sedert Lenin's dood heersclit. Speciaal in militaire kringen maakte men zich te Parijs allang geen illusies meer over mili taire hulp van Russische zijde en de gang van zaken in Tsjecho-Slo- wakije heeft bewezen, dat de van zijn hand uit Moskou verstrekte in formaties op juistheid berusten. En dat Coulondre's zienswijze over den werkelijken toestand in Sovjet-Rusland niet zonder invloed gebleven is op de pu blieke opinie, bewijst een publicatie in de rechts georiënteerde „Jour" van den vroe- geren minister van Justitie, Senator Le- mery. Deze eischt in zijn beschouwing niets minder dan de opzegging van het Fransch- Russische pact, want slechts langs dien weg kan Frankrijk zijn relatie tot andere landen en hierbij wordt toch waar schijnlijk in de eerste plaats aan Duitsch land en Italië gedacht vernieuwen en verbeteren. De gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije. Senator Lemery stelt vast, dat Moskou niet bij machte was, aan andere staten militaire hulp te verleenen. De gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije zijn daarvan een duidelijk bewijs en het aftreden van dr. Benesj als tweede president dezer repu bliek hangt daarmede nauw samen. Met uitzondering van Praag zoo schrijft de Senator hebben alle andere staten ver dere samenwerking met Moskou van de hand gewezen! Frankrijk was bijna het kind van de rekening geworden. Nog is het tijd zoo besluit hij waarschuwend om tot bezinning te komen. Ongetwijfeld ligt de beslissing in Frank- rijk's handen, maar onder de gegeven omstandigheden zal de verhouding tot Duitschland hierbij van sterken invloed kunnen zijn. Hier openen zich zoo zegt Marcel Lucain, die tot Daladier in nauwe relatie staat, in „Paris-Midi" geweldige perspectieven voor de naaste toekomst. „Men ontwerpt thans in vooraanstaande kringen een „Sofortprogramm" voor den vrede in West-Europa". Wij kunnen ons de zaak zoo voorstellen zoo besluit Lu cain dat de leiders der groote mogend heden in overeenstemming met de bespre kingen te München een hervatting van de vredesonderhandelingen voorstellen in den vorm van een conferentie tot bevestiging en uitbreiding van de Europeesche relaties. En zulk een voorstel is noodig om aan de volken van Europa weer moed te geven en hoop op een betere toekomst! Nadruk verboden. Copyright P I B 80* 6 Copenhagei Langzamerhand kwam er nu Jeven in de stad. Velen waren vroeg qpgestaan, om toch vooral niet het verbranden van de l*.3k3, die eens de vrouw van den Koning was geweest, te missen. En juist toen de zen opging stroomde het voik, van hoog tot laag, de huizm.uit, naar de poorten vrn de stad, op weg raar de plaats waar het vonnis voltrekken zou worden. nieuwe vice-president raad van indië. BATAVIA. 28 October. (Aneta/A.N.P.). ïï1 ^verneemt. dat bij Kon. besluit van 1 va« a ls benoemd tot vice-president tw raad van Ned.-Indië mr. H. J. Spit, I ÏÏJ van dien raad. 01 lid van den raad is benoemd de heer dêrwi de Bniyn Kops, directeur van het £a ement van financiën. eüm benoemingen geschieden met in den *an den datum van het vertrek van den r e!enwo°r<hgen vice-president van n raad, den heer C. van den Bussche. AMSTERDAM, 28 October. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs was heden wederom van kleinen omvang. De Amerikaansche waarden veroorzaakten wel iswaar eenige beweging, doch ook de omzetten in deze papieren waren merkbaar ingekrompen. Het koersverloop was daarbij onregelmatig. De meeste aandeelen werden afgedaan tegen prijzen die niet veel verschillen bij die van gisteren en daarbij bewogen enkele specialiteiten zich iets boven en andere iets beneden het vorige peil. Van de Industrieelen gaven Bethlehem Steels nog de grootste omzetten te aanschouwen en daarbij kon een kleine koersverbetering worden waargenomen. United States Steel waren zoo goed als onveranderd, evenals Republic Steels. De Koperwaarden waarvan Anaconda's nog de grootste omzetten te zien gaven, werden wat lager afgedaan. Voor de laaggeprijsde spoorweg- I shares, die de laatste dagen nog al wat affaire te zien hadden gegeven, was de animo eenigs- zins bekoeld. Ook in Luchtvaartaandeelen von den slechts bescheiden omzetten plaats. De affaire in aandeelen Packard Motor Comp. was eveneens ingekrompen. Public Utilities waren door elkander geno men prijshoudend. Met den handel in de locale fondsen was het wederom armoedig gesteld. Voornamelijk wegens gebrek aan affaire kwamen de notee ringen meerendeels iets lager te liggen. Konink lijken zakten bij kleine omzetten in tot bene den 330 Van de Suikerfondsen waren H.V.A.'s vrijwel onveranderd. Industriepapieren trokken nauwelijks belangstelling. De animo voor Fokkeraandeelen was volkomen verdwe nen. De Philipsaandeelen werden tegen onge veer de prijzen van gisteren verhandeld. Unilevers en Aku's waren verwaarloosd. Om de Tabakken scheen niemand zich te bekomme- l ren. Voor zoover noteeringen tot stand kwa men vertoonden die geen afwijkingen van be- teekenis. De Rubberafdeeling was stil. Amster dam Rubbers bleven op peil. De beleggings- afdeeling had een zeer stil verloop. De Nederlandsche staatsobligatiën gaven geen noemenswaardige variaties te aanschouwen, j De Fransche guldensleeningen waren prijs houdend, evenals Duitsche waarden. Een mageue, oude ezel trok den wagen, waarop men Elize had laAen plaats nemen. Het meisje droeg een kiel van grof linnen, haar prachtige haar hing los om hoofd en schouders. Haar wanger waren doodsbleek, zachtjes prevelde zij woorden, die niemand kor. verötaan. Gelukkig had men haar ook de hemden en het vlas mede gegeven. En op den weg naar den wachtenden brandstapel vond zij nog de kracht om het laatste pantserhemd af te maken. Tien lagen er rond haar, aan het elfde legde zij nu de laatste hand! wisselkoersen. japan, duitschland en italië. iktLWoordvoerder van 'le' Japansche mi- omtl'6, van bultenlandsche "zaken heeft tieke oven™1, dat de Japansche regeering zou i tieke o en' Utotschjand en Italië een „poli zei,). c°topensatie" te doen geworden. Wel Buitvhi dat JaDan medewerking van en Italië bij de economische van China, bij voorbeeld in zoï^ van geldbeleggingen, op prijs Londen 8.76 1/4 (8.78 3/41. Berlijn 73.65 (73.65). Parijs 4.90 3/4 (3.90 1/2). Brussel 31.09 (31.091. Zwitserland 41.73 (41.71) Ko penhagen 39 17 1/2 (39.17 1/2). Stockholm 45.20 (45.20). Oslo 44.07 1/2 (44.07 1/2J. n.- York 1.83 13/16 (1.83 3/4). Praag 6.34 (6.34) Lire Bankpapier 6.45 (6.50). Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 3/16. Dag geld 1/4. Registerm arken 313/8. Crediet Sperr- marken 9. Effectensperrmarken 8 5/8. Reis marken 47. Bankpapier 27 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. Het gepeupel, dat dicht om de kar, waarop zy zat, was opge drongen, hoonde de heks. „Kijk", aldus werd geroepen, „kijk eens hoe zij zit te mompelen Niet eens een boek met psalmen heeft ze willen raedenemen. Neen, ze zit met haar afschuwelijk werk bij zich. We moesten har.r mr-ir doodslaan!" En woedend drong men nog dichter op de kar toe. ile.:. :.i g.cpou icc's i ..'ser- hemden, bereid om ze in stukken te scheuren. Toen kwamen ei plotseling elf prachtige, wilde zwanen aangevlogen

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 17