mm5 BINNENLAND om deze ZILVERVOS te winnen! flsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 October 1938 Vierde Blad No. 24107 WWTl'Tl U Dat is alles wat wij U vragen Schrijf in 30 woorden Uw oordeel over Palmolive, de beroemde olijfolie-zeep. Geen moeilijke opgave dus! Voor de beste antwoorden stellen wij ELKEN WERKDAG behalve Zaterdag de volgende prachtige prijzen ter beschikking EEN ZILVÈRVOS (of f. 100.- in contanten), een BURGERS E.N.R R-iJWIEL, model S.K. met Torpedo - remnaaf, jasbeschcrmer, electrische verlichting, voor en achter en controlelicht. Waarde f. 60.- (of f. 45.- in contanten). VIER AUTOPEDS nieuw model 1938, met ballonbanden, Lees deze eenvoudige wedstrijtf-regels 1 Maak dezen zin nfIk geef de voorkeur aan Palmolive-zeep, omdat (deze zin mag hoogstens 30 woorden bevatten 2. Koop bij Uw winkelier 5 stukken Palmolivo-zeep pan 12 cent. U ontvangt van hem een inschrijf-formulier met alle bijzonderheden. 3. Stuur het formulier aan Paimolice, Postbus 635, Amsterdam-C., ">«*s 5 zwarte Palmolive-bandjcs. Vacht niet Stuur het vandaag 4. Elke inzender, die 2 postzegels van 5 cent bijsluit ont vangt het nieuwe Vijfling Uitknipboek. (Waarde 25 cent.) (Ingez. Med.) Stlrijcl tegen Bctnlfzwendel. Naar wij vernemen vormt het vraag stuk, op welke wijze onregelmatighe den, zooals bij de commanditaire bank- vereeniging Wiegerinck, Mus oh ter en Co. te Amsterdam zijn voorgekomen, tc verhinderen, bij het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel een onderwerp van onderzoek. Het ligt in de bedoeling om eerlang mededee- lingen te verstrekken omtrent de stap pen, welke zullen worden genomen. „Wilde" busdiensten moeten verdwijnen. Verklaring v»n minister Van Buuren. Gistermiddag heeft op het departement Tan Waterstaat een comité van actie van fcetlmemers van wilde autobusdiensten een onderhoud gehad met den minister van aterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buiire^. De drie afgevaardigden der werknemers uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ftomstig, hebben den minister er op ge zien, dat, wanneer het bedrijf der wilde utobusdiensten zal worden stopgezet, een reoneel van 1200 man werkloos zal wor- Het comité heeft er bij den minister op -aangedrongen autobuslijnen te willen toestaan op die trajecten, welke voor de Nederlandsche Spoorwegen van weinig be lang zijn. De minister van Waterstaat toonde groote belangstelling voor de uiteen zettingen, maar verklaarde uitdrukke lijk, dat de wilde autobusdiensten zoo gauw mogelijk dienen tc verdwijnen in verband met den chaos in het verkeer, welken zij veroorzaken. De minister ontveinsde zich niet, dat hierbij groo- te belangen van de betrokken perso- neelen der wilde autobnsdiensten op het spel staan, doch meende dat in geen geval na 15 Februari, wanneer de wet ter vervanging van het R.A.P. in werking treedt, nog niet-geconcession- neerde autobusdiensten kunnen worden toegelaten. Niet geheel afwijzend stond de minister althans zoo werd ons door het comité der werknemers verzekerd tegenover een verzoek om autobusdiensten toe te laten langs niet-rendabele spoorwegtrajecten. De conferentie duurde van halfdrie tot over vieren, waarna het comité naar Amster dam reisde om daar in een nachtvergade- ting van het autobuspersoneel der wilde diensten verslag uit te brengen. (Tel.) De R.A.I.-tentoonstelling. Nog geen besluit genomen. Gisternamiddag is in American Hotel te Amsterdam de vergadering van de R. A. I. Nereeniging Rijwiel- en Automobiel In dustrie) gehouden, waarin het voorstel van het bestuur om in begin 1939 een R.A.I.- Jcntoonstelling te houden, werd besproken. Het bleek ten slotte, dat er juist evenveel joor- als tegenstanders waren; bij de aan Het einde der discussie gehouden stem ming staakten de stemmen (16 om 16). Besloten is over deze zeer belangrijke zaak volgende week een nieuwe vergade- rii"'g te beleggen. Hbld. Zeeland beschermt zich tegen luchtaanvallen. Dag- en avondoefening. 1 Gis^reii stond de geheele provincie Zee- f in het teeken van luchtgevaar bij de t oote oefening, welke door de autoriteiten a ontworpen. tJ?n '5-tal militaire vliegtuigen van Soes- wrg verleende zijn medewerking aan oe oefening. Gebleken is, dat men in Zeeland ernstige en aanwendt om klaar te zijn voor J.aen van gevaar. Deze tevredenheid, al blijven er altijd wel wenschen, bleek ook bit ri oe uitlatingen van de autoriteiten, verrt.r ?vonds werd de geheele provincie van ri In het administratiegebouw rijke' ®chelde" te Vlissingen waren tal van J=eno°digclen bijeen om. de ministers jj^Wri en van Dijk. bat genoeg kon het K.L.M.-vliegtuig, lepron ?e'oning uit de lucht zou contro- Van!T starten' wtenin af gezien is ook de avond- "S echter volkomen geslaagd. Een legioen van wellevende weggebruikers. Veiligheidsweek van de K.N.A.C. Van 31 October tot 6 November. Het Is nu reeds voor de achtste maal in successie, dat de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club door middel van haar jaarlijksche Veiligheidsweek de bijzondere aandacht van de weggebruikers vraagt voor het vraagstuk der Verkeersveiligheid. In de eerstkomende week, dus die van 31 October tot 6 November, zal zij, dank zij veler medewerking, op tal van manieren en in velerlei vorm extra belangstelling wekken voor de, in verband met de toe neming van het verkeer, steeds dringerder eisch tot verhooging van de veiligheid op straat en weg. Hoezeer ook de Overheid tracht door vernieuwing van voorschriften en bepalin gen het moderne verkeer in veilige banen te lelden, en hoeveel moeite zij ook doet om door aanleg van nieuwe en verbete ring van bestaande wegen, de oorzaken van ongelukken te verminderen, toch kan zij niet voorkomen, dat er op onze wegen nog vele, en zeker te vele ongelukken gebeu ren, omdat daarbij het persoonlijke ele ment, de houding van den deelnemer aan het verkeer, diens kennis van de voor schriften, en diens begrip van de elschen, welke dat verkeer stelt, een groote rol spelen. Fouten welke worden gemaakt uit onbe drevenheid, onwetendheid, onnadenkend heid, onverschilligheid of onverantwoorde lijkheid komen het moderne verkeer duur te staan. Niet alleen in materieele schade, maar ook in menscheiijk verdriet Het ligt dus op den weg van leder, die de betee- kenis van het moderne verkeer begrijpt, en daarnaast niet blind is voor de gevaren, welke er aan zijn verbonden, alles te doen wat in zijn vermogen is, om den wegge bruiker, met al zijn menschelijke zwak heden, van zijn groote verantwoordelijk heid te overtuigen, en hem op te voeden voor zijn plaats in het verkeer. Daarom juist acht de K.N.A.C. het zich tot een noodzakelijke en nuttige taak tel ken jare haar normalen arbeid voor een veiliger verkeer te aceentueeren door de or ganisatie van een Veiligheidsweek. welke haar de gelegenheid biedt nog eens extra en op andere dan de gebruikelijke manie ren, de aandacht van den weggebruiker voor het zoo belangrijke veiligheidsvraag stuk te vragen. De K.N.A.C. is daarbij van meening. ge leid door de ervaring van vele Jaren studie van alles wat met het verkeer verband houdt, dat in de verkeersveiligheid de wel levendheid een zeer groote rol kan spelen. Zij heeft de overtuiging, dat zeer vele moeilijkheden en gevaren in het moderne wegverkeer zouden zijn te vermijden door grootere hoffelijkheid en wellevendheid van alle weggebruikers. In verband daar mede heeft zij gemeend goed te doen dit maal in haar jaarlijksche Veiligheidsweek een begin te maken met een actie voor wellevendheid in het verkeer onder den slagzin: .vParaat voor Wellevendheid op Straat". Ten einde daarvoor een zoo groot en al gemeen mogelijke belangstelling te wekken bij alle weggebruikers, dus zoowel bij automobilisten als vrachtautobestuurders, motorrijders als fietsers, karrevoerders als voetgangers, heeft zij besloten een weinig of nooit gevolgden weg in te slaan n.l. door oprichting van een Bond, welke geen be stuur heeft, nooit vergaderingen zal hou den, geen contributie heft, maar aan alle toegetredenen de moreele verplichting op legt het devies te onderschrijven: Vrij willige verkeersdiscipline door en voor allen! Onder den naam „Legioen van welleven de Weggebruikers" hoopt de K.N.A.C. allen bijeen te brengen, die met haar de over tuiging bezitten, dat de hoffelijkheid in het veilige verkeer een belangrijke rol kan vervullen. Alle leden van de K.N.AC. zijn automatisch bij het Legioen ingelijfd en iedere andere weggebruiker, die zijn devies onderschrijft, kan er zich eveneens bij aansluiten. Voor de leden der K.N.A.C. zijn hieraan geen kosten verbonden. Zij verplichten zich echter, te beginnen met 31 October as. een speciaal voor dit doel vervaardigden oranje wimpel, waarop staat vermeld: „Paraat voor Wellevendheid op straat", zooveel mogelijk op hun auto te voeren. Niet-leden der K.NA.C. kunnen, eveneens zonder betaling van contributie tot het Legioen toetreden: zij moeten ech ter den wimpel aanschaffen tegen den prijs van f. 0.20 per stuk. Bventueeüe uit den verkoop der wimpels voortvloeiende netto baten worden door de K.N.A.C. ge stort in het Fonds voor Bijzondere Nooden. Ieder, die zich bij het Legioen aansluit, ontvangt tevens een Bewijs van Inlijving, op de achterzijde waarvan de tien grond regels van de wellevendheid in het verkeer zijn vermeld, en welke hij of zij. zooals van zelf spreekt door zijn of haar aansluiting onderschrijft. Ziedaar een ongetwijfeld ongewone, maar naar de K.N.A.C. hoopt nuttige po ging om door grootere wellevendheid, de veiligheid in het verkeer te verhoogen. Voor de vierde maal sinds 1935 zal één dag van de Veiligheidsweek aan den Weg- verkeersdag worden gewijd. Dit tot een jaarlijksche gebeurtenis geworden congres zal op Donderdag 3 November e.k. in een der zalen van den Dierentuin worden ge houden, en worden geopend door den Mi nister van Waterstaat mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren. Vele sprekers van naam zullen inleidingen houden over verkeersvraag- stukken. en in het bijzonder zal ongetwij feld veler belangstelling uitgaan naar de voordrachten van ir. P, de Heem, direc teur-generaal van Bruggen en Wegen in België en A. Persijn, hoofd van den Dienst van het Wegverkeer in België, die resp. zullen spreken over „Het Belgisch Wegen net" en „Het Wegverkeer in Belgi". Naast de bijzondere actie voor wellevend heid in het verkeer, worden de andere ge bruikelijke pogingen om den weggebruiker voor de veiliger verkeersgedachte te win nen niet vergeten. De bekende teekenaar Jo Spier heeft een serie teekeningen voor een eenvoudig, maar bijzonder aantrekke lijk foldertje vervaardigd, welke op gees tige wijze eenige belangrijke verkeersvoor- schriften in beeld brengen. Dit foldertje is in meer dan honderdduizend exemplaren door groote bedrijven en winkelzaken in tal van steden des lands aangevraagd ten einde het bij de af te .leveren pakjes, cor respondentie e.d. in te sluiten. Op deze wijze komt het dus in vele tienduizenden gezinnen over het geheele land. Ook de Posterijen hebben weer haar me dewerking toegezegd: evenals in de laatste jaren reeds het geval was, zullen namelijk op de drie grootste postkantoren, n.l te. Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam tijdens de Veiligheidsweek de speciale poststempels voorzien van een spreuk met betrekking tot het veilige verkeer worden gebruikt. De groote benzinemaatschappijen als de Shell. Standaard en Texaco hebben zich weer bereid verklaard om tijdens deze week al haar automobielen te voorzien van doe ken, waarop nuttige verkeerswenken zijn aangebracht. De bekende Verkeerspaedagoog met Vei- ligheidsaanhangiwagen der K.N.A.C., welke zoo langzamerhand bekende verschijningen op onze wegen zijn geworden, zullen gedu rende de Veiligheidsweek een speciale rondreis maken in de drie 2iuidelijke pro vincies, waar in verschillende steden film voorstellingen in de open lucht zullen wor den gegeven, en drukwerkjes op verkeers gebied zullen worden verspreid. BELASTINGVERHOOGDE IN INDIË. Opcenten inkomsten-, loon. en vennootschapsbelasting. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van een tweetal besluiten van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, hou dende vaststelling van suppletoire begroo tingen voor 1938. Deze aanvullingsbegrootingen hebben blijkens de toelichting voornamelijk betrek king op eenige belastingmaatregelen, waar van de invoering met ingang van het In disch belastingjaar (1 Januari 1939) in de bedoeling ligt. Ten einde tegemoet te komen aan de eischen, die het. budget voor 1939 stelt, is het in de eerste plaats noodzakelijk geble ken de verlaging van de inkomsten, en loonbelasting terug te nemen, welke voor het loopend jaar geldt Het ligt dan ook in het voornemen het aantal opcenten op de takomstenbelastng, dat thans 30 bedraagt, wederom tot 50 te verhoogen en het tarief der loonbelasting, dat voor 1938 op 3 pet. was gesteld, weder op 4 pet. te brengen. Hiervan worden hoogere baten van onder scheidenlijk f. 2.4 en 59 millioen verwacht. Voorts is het de bedoeling ook voor het komend belastingjaar het aantal opcenten op de vennootschapsbelasting op 100 te be stendigen. zoodat die heffing 20 cct. van de winst blijft bedragen Overigens hebben de aanvullingsbegroo tingen de strekking om een verlaging mo gelijk te maken van de rijwielbelasting en het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank, verschuldigd door in de Vorstenlanden woonachtige landsonderhoo- rlgen. Geldelijke consequenties van betee- kenis zijn hieraan niet verbonden. R.K. middenstand in het bisdom Haarlem. Gisteren is in den Dierentuin te Den Haag de vergadering gehouden van den cen- traien raad van den R K. Middenstands bond in het bisdom Haarlem. De voorzitter, de heer E. J. M. Stumpel, maakte in zijn openingswoord melding van dé toeneming van het ledental tot 10.109. De bond acht, zooals de voorzitter mede deelde. het bijvoegen van zegeltjes bij eet waren enz., welke zegeltjes in bepaald aan tal recht geven op excursies, ongewenscht, ook omdat de deelnemers aan deze excur sies tot allerlei verschillende groepen be- hooren. Voorts werd medegedeeld dat het bestuur plannen zal voorbereiden ten einde van wege den bond iets te doen op het gebied van kinderbijslagen en ouderdomsverzeke- ring, zulks naast de in voorbereiding zijnde wettelijke maatregelen, In de laatste weken zijn zes nieuwe af- deelingen opgericht. Een gedeelte der bijeenkomst droeg, in verband met de stijging van het ledental, een feestelijk karakter. Er waren veel bloe men. De bisschop van Haarlem zond een gelukwensch, waarvoor telegrafisch werd bedankt. De geestelijke adviseur, dr. Olie rook, sprak een opwekend woord ten einde tot voortzetting der ledenwerving aan te sporen en voorzitter Stumpel viel een per soonlijke huldiging ten deel. De katholieke jonge middenstandersver- eenlging bood als feestgeschenk de jaar lijksche betaling aan van vijf verpleegdagen voor het sanatoriumfonds Santos Od verzoek van rector Beune zal het hoofdbestuur de verhooging van het sub sidie aan de KJ.MV overwegen. (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplage) Dr. P. de Bruyn sprak daarna over den staat en het geconcentreerde grootbedrijf. Nadat de inleider eenige vragen naar aan leiding van zijn voordracht had beant woord, nam de vergadering een motie aan, waarin met kracht wordt aangedrongen op het treffen van wettelijke maatregelen, welke leiden tot beteugeling van het groot bedrijf, het filiaalbedrijf en de concentra tie van die bedrijven en voor positieve be scherming van het kleinbedrijf. De motie zal aan de regeering en de be'de Kamers gezonden worden. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. J. M. Kemper (Amsterdam), Th. S. J. Hooy (Haarlem) en C, Ponsioen (Al phen a. d. Rijn). Een voorstel-Amstelveen om bij de re geering aan te dringen op maatregelen tqj het doen inhouden van door werkloozen verschuldigde huur op de steunuitkeerin- gen, is door het hoofdbestuur overgenomen. Naar aanleiding van een voorstel-Noord- wijk betreffende verandering van de tijden van seizoensopruiming, antwoordde het hoofdbestuur, dat een wijziging van de wet op de uitverkoopen in voorbereiding is en thans bij den middenstandsraad berust. UITVOER VAN MELK- EN ZUIVEL PRODUCTEN NAAR AMERIKA. De heffing van compenseerende invoerrechten. In aansluiting aan het bericht inzake de voorgenomen heffing door de Vereenigde Staten van compenseerende invoerrechten op een aantal Nederlandsche melk- en zuivelproducten meldt Hr. Ms. gezant te Washington nader, dat de heffing in wer king treedt dertig dagen na de publicatie in de „Treasury Decisions", welke op 27 October verwacht werd, zoodat de inwer kingtreding in geen geval vóór 26 Novem ber zal geschieden. DE CONFERENTIE VOOR HET CHR. LAGER ONDERWIJS. De tweede dag. Gisteravond is de paedagogische confe rentie voor het Chr. lager onderwijs, op de „Ernst Sillemhoeve" te Lage Vuursche voortgezet met een referaat van den heer P. van Nes Czn„ over: „Wettelijke bepa lingen en onderwijsvernieuwing." Hedenmorgen werd de conferentie voort gezet. Deze tweede dag werd begonnen met een verhandeling over de practische mogelijk heden bij onderwijsvernieuwing, welk on derwerp werd ingeleid door den heer S. Stemerding te Voorburg. In de middagzitting hield de heer L. van der Zweep uit Leeuwarden een rede met als onderwerp „Het rekenonderwijs". DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter, is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 27 Oct. tot 3 Nov. vastgesteld op 70 ct. per K.G. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. Blijkens het verslag van de afdeelingen over het wetsontwerp tot wijziging der ziektewet veTklaarde men algemeen met dit wetsontwerp in te stemmen. Men achtte het een nuttige aanvulling van bestaande leemten. VERPLEGING VAN OUD-INDISCHE MILITAIREN. Naar wij vernemen, kan de bestaande gelegenheid voor gegageerde en gepension» lieerde Indische militairen om tegen ge heele of gedeeltelijke vergoeding der ver- picegkosten in een militaire ziekeninrich- ling van de Koninklijke landmacht te wor den opgenomen, niet langer dan tot 1 Jan. e. k. gehandhaafd blijven. HET LEGER DES HEILS. Naar wij vernemen zal de nieuwe chef van den staf van het Leger des Heils, com missioner John McMillan, in November een kort bezoek aan ons land brengen. Dit zal het eerste bezoek zijn dat de nieuwe chef. die in April 1937 door gene raal Evangeline Booth in deze functie werd aangesteld, aan Nederland brengt. Na het leiden van eenige samenkomsten, waaronder minstens een groote openbare samenkomst, zal de chef van den staf zich naar Berlijn begeven. BELGISCH- NEDERLANDSCHE COMMISSIE VOOR DE CONTINGENTEN. Krachtens de bepalingen van de Neder- landsch-Belgische overeenkomst van 13 Augustus j.l. betreffende de contingenten is een gemengde commissie in het leven geroepen, die tot taak heeft te waken over de toepassing dezer overeenkomst en de geschillen te regelen, die zouden kunnen ontstaan. Deze commissie is gisteren voor de eerste maal te Brussel bijeengekomén Ook de Luxemburgsche regeering is in do commissie vertegenwoordigd. OUDE KLOOSTERVONDSTEN TE ASSEN. Bij het leggen van buizen door de Ne derlandsche maatschappij tot drinkwater voorziening, dwars over de Brink tq Assen, werden naast zwaar muurwerk en andere fundamentresten van de middeleeuwsche Cisterciënzer ijbdij Maria in Campis, een viertal geraamden gevonden. Deze geraam ten lagen niet zooals gewoonlijk, in Oos telij k-Westelijke richting met het voeten eind naar het Oosten gekeerd, maar in Zuid-Noordelijke richting met het voeten eind naar het noorden. Dank zij de oplettendheid waarmede op deze. voor de kennis van de middeleeuwen van het grootste belang zijnde plek werd gegraven, konden fragmenten van allerlei siersteenen. merkwaardige glazen, schalen en van beschilderd glas worden verzameld. Kapitein H. J. Bellen, wiens medewerking bij het bepalen van de herkomst werd ge vraagd, heeft de directie van het Asser museum van deze vondsten op de hoogte gesteld. VERSPREIDE BERICHTEN. Na de postzegelautomaten gaat men bij de posterijen thans ook briefkaartauto- maten invoeren. In Den Haag hangen er eenige op proef. Weldra zal er een 500- tai in ons land in gebruik worden genomen De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal Vrijdag 4 November niet plaats hebben. „Ja, mevrouw, Uw hond heeft vergeten, welke krant hij moest halen!"

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13