STADSNIEUWS WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 No. 24105 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sie Jaargang In den verkeerden trein gestapt Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht BEL OP2697 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D'ets: per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ^30 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2(Jaf per 3 maanden f. 3.33 per week f. 0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd^. Luchtbescherming voor de burgerbevolking. Er bestaat nog steeds behoefte aan medewerkers voor den actieven beschermingsdienst. Reeds herhaalde malen is in dit Blad vanwege het bestuur van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming gewezen op het nut en de noodzakelijkheid van het organiseeren van een beschermingsactie voor en door de burgerbevolking tegen luchtaan vallen. Deze actie kan tweeledig zijnzij kan uit sluitend gericht zijn op de organisatie van beschermende maatregelen voor zich en zijn gezin, de zoogenaamde passieve verdedi ging, doch zij kan ook bestaan ln het zich ter beschikking stellen voor hulpverleening op verschillend gebied (brandweer, eerste hulp bij ongelukken, gas-ontsmettings- dienst, e.d.). Voor belde is evenwel eenig Inzicht in het luchtbeschermingsvraagstuk en wat daarmede samenhangt, volstrekt on ontbeerlijk. De recente oorlogsdreiging heeft velen hun onwetendheid op dit gebied doen inzien en hen ertoe gebracht zich aan te melden voor een der cursussen, welke onder auspiciën van de Ver. voor Luchtbe scherming worden gegeven. Juist hedenavond begint voor een 150-tal deelnemers een nieuwe cursus, welke zeven «Tonden zal omvatten en er zijn nog vele gegadigden voor een parallelcursus. Ook in onderwijskringen; bestaat voor c'eze materie, dank zij vooral de van over heidswege in het leven geroepen commissie onder voorzitterschap van den heer H. A. Vriend, veel belangstelling; daar vangt bin nenkort een in acht groepen gesplitste cur sus aan. waaraan in totaal 400 leerkrachten deelnemen. Doch ondanks deze door haar nood zakelijkheid verheugende toename blijft het aantal gegadigden nog steeds te gering. Wil dit hulpverleeningsapparaat dat in geval van nood ter beschikking staat van het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst, commissaris R. J. Meyer behoorlijk functioneeren, dan dient het te beschikken ener een 3500-tal burgers en burgeressen, die zich in dienst stellen van hun stad en hun stadgenooten. Verscheidene lndustrieelen en hoofden van diensten gaven een goed voorbeeld van burgerzin door hun personeel in de gelegen heid te stellen kosteloos aan deze cursussen deel te nemen. Wij zijn ervan overtuigd, dat meerderen, zoowel bedrijfsleiders als particulieren, in beginsel bereid zijn dit voorbeeld na te vol gen, doch door verschillende oorzaken ver zuimden hun principieele bereidheid ln een daad om te zetten. Moge de overweging, dat luchtbe scherming beteekent bescherming van zich en zijn medeburgers en dus is een algemeen Leidsch belang, de stimu lans zijn, welke het voornemen doet groeien tot die daad. Het secretariaat is gevestigd: Boerhaave- laan 37. ACADEMISCH EEXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechten: de dames T. F. v. d. Feen (Den jjaagi, a. A. Labberton (idem), B. J. W. Boot (idem). A. M. van Twisk (Epe) en de heer Th. G. L. O. van Kretschmar (Den Haag). het winterprogramma van „katholiek leiden". Het Stadhuis-carillon. Voorbeeld ter navolging. Het Carillon-Coniité-Stadhuis Leiden werd dezer dagen aangenaam verrast door de ontvangst van een bedrag van f. 250. De milde gever, die onbekend wenscht te blijven, heeft daarmede zijn reeds ten vorigen jare geschonken bedrag verdubbeld. Hij sprak tevens de hoop uit, dat meer dere ingezetenen zich gedrongen zullen gevoelen hun bijdragen te verdubbelen. Dat het Comité zich gaarne bij dien wensch aansluit, behoeven wij wel niet te zeggen. Weer een geval van kinderverlamming. Toestand bevredigend. De directeur van den Gem. Geneeskun digen Dienst deelt ons mede, dat na een onderbreking van eenlge weken zich hier ter stede wederom een geval van kinder verlamming heeft voorgedaan. De toestand van het patiëntje, een meis je van 3 jaar, wonende aan de Middelste gracht, is bevredigend. Het kind is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. Jan Musch opent met „De Sabijnsche Maagdenroof". In een zoo goed als uitverkochte groote "tatiszaal heeft de vereeniging „Katholiek J-eiden" gisteravond haar tweede winter- SWgramma op succesvolle wijze geopend. Na de opening en een inleidend woord hoor den voorzitter der vereeniging. den heer w. J, Kriek, was de beurt aan het gezelschap Jan Musch, voor de opvoering mi "1)>c Sabijnsche Maagdenroof" een blij spel in 4 bedrijven door F. en P. van Schonthan. Met dit spel heeft het gezelschap Musch vele goede kwaliteiten weer eens op gwuifelijte wijze naar voren kunnen Dat het publiek het gebodene op de riste wijze wist te waardeeren, bleek na eoer bedrijf uit het spontaan en langdurig Wlaus. Na afloop van het stuk bood de oorzitter van „Katholiek Leiden" de heer an Musch een fraai bloemstuk aan. mi ve'e longeren bleven hierna nog ge- iS16» tijd bijeen bij een dansje onder itwing van Evert Casteleln. MEUBILAIR-COMITÉ PNIËL" Een bazaar met vele attracties. Het Meubilair-Oomité „Pniël", dat voor eenigen tijd tot nieuw leven is gekomen en dat zich beijvert om de belangen van Wijk VI der Ned. Herv. Gemeente te be hartigen, heeft zich met ernst achter deze taak geplaatst. Daarvan getuigt allereerst de uitgave van de „Pniël-bode", waardoor een nauwer contact'fusschen wijkbewoners eti belangstellenden werd verkregen. Een volgende daad van het Comité was de in richting van een bazaar. Maandenlang heeft men, daarbij gesteund door tal van belangstellenden, geijverd cm op dezen bazaar goed voor den dag te komen. Daarin is het Comité wonderlijk wel geslaagd. Een uitgebreide collectie artikelen, van den meest ulteenloopenden aard, is op de tafels van het wijkgebouw „Pniël" aan de Middel stegracht uitgestald. Bijzondere aandacht verdienen de hand- werkstands, waar nuttig- en fraai hand werk ln greote verscheidenheid zijn onder gebracht. Wat ligt achter al dit werk een toegewijde arbeid verborgen. Naast al deze stands, die op zichzelf een bezoek aan „Pniel" volkomen rechtvaardi gen, heeft het comité een zeer ruime plaats voor de diverse attracties ingeruimd. Rad van avontuur, spijtker-slaan, touwtje-trek ken, sjoelen, bus-werpen, schiettent en nog vele andere attracties zorgen ervoor dat menig geldstuk van eigenaar verwisselt. Vanzelfsprekend ontbreekt ook op dezen bazaar het theg-hoefeje niet. Gisteravond vond de opening plaats. De voorzitter van het Meubilair-Oomité. de heer G. Jasperse heette allen. w.o. enkele wijkbestuurders, hartelijk welkom om dan een korte uiteenzetting te geven van het doel van den bazaar: behartiging van de wijkbelangen in den meest-ultgebreiden zin van het woord. Woorden van dank richtte spr. tot allen, die aan het welslagen van dezen bazaar hadden medegewerkt. In het bijzonder noemde spr. den dameskpans van de bewoners van den Zijlsingel en om geving en mej. J. Lens, die met enkele andere dames, zeer veel voor dit doel heeft vervaardigd. Nadat spr. de aanwezigen tot krachtig boopen had opgewekt heeft dr. J. Riemens, wijkpredikant en eere-voorzitter van het Meubilair-Oomité met een enkel woord de opening van den bazaar verricht. Dr. Rie mens. die allereerst zijn blijdschap over de hernieuwde actie van het Comité uitsprak en dankte voor de groote medewerking, welke dit Comité van verscheidene zijden mocht ondervinden, wees ar met nadruk op. dat alles wat hier geschiedt, staat in liet teeken van de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Ook spr. sprak de beste wen- schen voor het welslagen van den bazaar uit. Nadat dr. Riemens den bazaar voor ge opend had verklaard, verspreidden de aan wezigen zich door het gebouw en werden al spcedig goede zaken gemaakt. Over den toeloop had het Comité op dezen eersten avond niet te klagen. De bazaar was nog geen kwartier oud of reeds kon een prach tig geschenk aan den vijftigsten bezoeker uitgereikt worden. Met deze uitreiking van geschenken hoopt men ook heden- en morgenavond nog door te gaan. Oude heer bij het uitspringen bekneld geraakt en gedood. Gistermiddag omstreeks 10 minuten over vier is op het station alhier een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 73-jarige H. van der P. uit Den Haag op tragische wijze om het leven is gekomen. De heer van der P was met zijn eveneens bejaarde echtgenoote alhier op familie bezoek geweest en wi'de naar de Residentie terugkeeren. Hij stapte evenwel in den trein naar Amsterdam en bemerkte zijn vergis sing eerst op het laatste oogenblik. Zijn echtgenoote zag nog kans op het perron te stappen, voordat de trein zich in beweging had gezet, doch den heer van der P. ge lukte dit niet meer. Hij sprong mis. botste tegen zijn vrouw, verloor het evenwicht en geraakte bekneld tusschen den trein en het perron Een reiziger, die uit een der aangrenzen de coupéramen leunde, trok onmiddellijk aan de noodrem, doch door de groote aanvangssnelheid kwam de tre n eerst een tiental meters verder tot stilstand Daar het lichaam van den ongelukkige nog tus schen den tre'n en het perron bekneld zat. moest, eerst een stuk van de treeplank worden uitgezaagd alvorens het kon worden bevrpd Toen bleek, dat de borstkas geheel was ingedrukt en het slachtoffer op slag moet zijn gedood Het stoffeliik overschot is aanvankelijk naaT het noliriebureau over gebracht en later door de politie vrli ge geven. Het tragisch ongeval dat algemeene deern s verwekte, had bovendien tot ge volg dat de trein naar Amsterdam bijna een halfuur oponthoud had Stichting Leidsch Borgstellingsfonds. Een Leidsch initiatief, dat veel navolging vond. ZWITSERLAND IN ALLE JAARGETIJDEN. Een goed verzorgde filmavond. De groote Burchtzaal was gisteravond op LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Na een ruim 10-jarig voorzitterschap heeft de heer Schoot om gezondheidsrede nen deze functie moeten neerleggen. In zijn plaats Is benoemd de heer v. Tol. Den aftredenden voorzitter werd het eere-voorzitterschap aangeboden, hetwelk door hem werd aanvaard. Op de laatstgehouden vergadering werd besloten cok jeugd-leden tot de vereeniging toe te laten tegen een sterk verlaagde con tributie, zoodat nu ook jongelui beneden de 18 jaar de club- en cursusavondèn kunnen bijwonen. feestelijke wijze versierd met de vlaggen van alle Zwitsersche kantons ter gelegen heid van den propaganda-avond over Zwit- seriand, welke geoTgan seerd was door het i Groningem reisbureau Lissone-Lindeman en door een groot aantal belangstellenden was bezocht. Nadat de heer Tieleman, de leider van het kantoor hier ter stede, een welkomstwoord gesproken had. heeft de heer H. Felderhof een in eidine gehouden en er op gewezen dat Zwitserland, dat eens een der duurste reislanden was sinds 1936 in het centrum van de interesse der vacanriegangers staat en tegenwoordig ook bereisbaar is voor de menschen met een „middenbeurs". Veel is er daarbij veranderd ten opzichte van den tijd waarin men met vacantie naar Zwit serland trekt. Er was een periode, waarin zomer en vacantie synoniem konden wor den genoemd, doch tegenwoordig is daar van geen sprake meer. De wintersport doet zich steeds meer gelden, trekt ieder jaar meer beoefenaars en het is buiton kijf dat geen enkel land meer voor de wintersport geschikter is dan juist Zwitserland met zijn schitterende bergstreken en ziin prachtig klimaat! De opzet van deze filmavond nu was, aldus de heer Felderhof. propaganda te maken zoowel voor de winter- als voor de zomer-vacantie en het Zwitsersche ver keersbureau had daartoe een aantal nieuwe films afgestaan, welke de aanwezigen ver volgens eenige uren op bijzonder aange name wijze hebben bezig gehouden. Niet alleen waren deze films zeer goed verzorgd, maar er was ook rijke afwisseling, waardoor men onafgebroken geboeid bleef toekijken. Begonnen werd met een rondreis in den zomer door Graubünden met zijn honderd en vijftig mooie Alpendalen. Fraaie opna men meestal in prachtig getroffen kleu_ ren zag men o.m. v. h. Appenzellerland met zijn Interessante kleederdrachten en zijn merkwaardige muziek (hier door ver schillende wijsjes ten gehoore gebracht), alsmede van Arosa. Davos. het Engadln (met het schilderachtige nationale park), Pontresina en de Silser-See, waarna, als goed gevonden tegenstelling, een film ver toond werd van hetzelfde gebied in den winter. Een simpel sneeuwballengevecht tusschen twee schoolklassen was het onder, wero daarvoor, maar de liefhebbers van de ski-soort hebben er hun hart bij kunnen ophalen, vooral toen de eene partij hals over kop den aftocht blies en een adem benemende achtervolging op de lange lat ten p'aa's vond! De voorstelling werd ver volgd met, een tocht in den zomer met de Gotthard-baan (opgeluisterd door Tessiner- volksliedies), terwijl daarna het Berner Oberland in beeld werd gebracht: eerst in den zomer, daarna in een eenige meters dik sneeuwkleed gehuld. Wintersportplaat sen in bonte verscheidenheid dienden zich aan: G.riad, Adelboden, Kandersteg. Mür- ren. Kleine Scheidegg. Grindelwald Zer- matt. enz. en de wife bergwereld was weer van een wondere bekoring! Eenige mooie demonstraties van den bekenden ski- leeraar Joseph Dahinden in de film Schnee und Eis" vormden het slot van dezen welgeslaagden avond! Heden is het 10 jaar geleden, dat de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds met medewerking van particulieren, in stellingen van weldadigheid en het ge meentebestuur werd opgericht. Moge dit op zichzelf geen aanleiding zijn om er in een afzonderlijk bericht bij stil te staan, het feit, dat deze stichting welke het eerste jaar van haar bestaan onder leiding stond van prof. mr. D. van Blom en daarna tot op heden van mr. P. A. Pijnacker Hordijk alom in ons land de aandacht heeft getrokken en navolging heeft gevonden, geeft wel aanleiding om hetgeen zij gedaan heeft aan een nadere beschouwing te onderwerpen. In deze 10 jaar zijn niet minder dan 5000 leeningen verstrekt tot een bedrag van rond f. 400.000. Deze credieten werden ver leend in nauwe samenwerking met de Ge meentelijke Hulpbank en betreffen voor namelijk hulp aan arbeiders, werkzaam in het particulier bedrijf. Deze menschen, die veelal op den rand van hun inkomen leven en wier financieel evenwicht in het huishoudelijk budget bij ziekte, werkloosheid en dergelijke spoedig is verstoord, worden door een klein crediet veelal met een wekelijksch bedrag af te lossen in staat gesteld hun moeilijkhe den het hoofd te bieden. Door deze zelf hulp wordt menigmaal een gang naar een liefdadige instelling of naar een woekeraar voorkomen en worden deze economisch en sociaal zwakken, in hun veelal moeilijken levensstrijd gesteund. De verliezen op de verleende credieten waren zeer gering en bedroegen slechts '/t "/o van het totaal verstrekte bedrag. Hier uit blijkt, dat degenen die geholpen wer den, dit inderdaad ook waard zijn geweest. De gunstige werking van het fonds had tot gevolg, dat o.a. in Alkmaar, Arnhem, Apeldoorn, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Utrecht en Zutphen, naar Leidsch model een dergelijk fonds werd opgericht, terwijl binnenkort Enschedé dit voorbeeld zal vol gen. Hierbij is het evenwel niet gebleven, want door de bereikte resultaten rijpte te Leiden het plan, om, in navolging van een arbei- ders-borgstellingsfonds. ook ten behoeve van den kleinen handeldrijvenden en in- dustrieelen middenstand een dergelijk fonds op te richten. In 1935 volgde dan ook de oprichting van de Stichting Rijn- landsch Borgstellingsfonds voor den mid denstand in het ambtsgebied van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland met als gevolg, dat naar dit voor beeld 32 regionale middenstands borgstel lingsfondsen in ons land zijn opgericht. Ten slotte heeft dit Leidsche maatschap pelijk werk tot bestrijding van den woeker tot gevolg gehad, dat te Leiden het initia tief werd genomen tot oprichting van de Ned. Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding, welke vereeniging het centrum is geworden van alle sociale cre- dietinstellingen in ons land. In nagenoeg alle gevallen van oprichting of reorganisatie van sociale volkscrediet- banken of arbeiders-borgstellingsfondsen is men te Leiden advies komen inwinnen en de praktijk komen aanschouwen. Behalve door het verleenen van een voor schot, is door het Leidsch Borgstellings fonds aan velen, die in schulden verwik keld waren geraakt, hulp verleend door ad- viseerend en bemiddelend op te treden. Het secretariaat der Stichting w'erd ge durende deze 10 jaren waargenomen door den heer P. A. van Aggelen, Nieuwsteeg No. 4 alhier. BINNENLAND. De Tweede Kamer over het defensiebeleid. (3e Blad). Grieksch stoomschip gezonken in den Wa terweg. (3e Blad). BUITENLAND. Von Ribbentrop naar Rome. (Buitenland, le Blad). Duitsch-Zuid-Slavisch handelsaccoord ge sloten. (Buitenland, le Blad). De hertog van Kent gouverneur-generaal van Australië. (Buitenland, le Blad). Heden antwoordt Praag op de Hongaarsche voorstellen. (Buitenland, le Blad). De strijd in China zal worden voortgezet, (le Blad). Brand aan boord van Duitsch schip. (2e Blad). ZEE VOORTS EERSTE BLAD. laatste berichten Het weer ten onzent komt geheel onder invloed van het lagedruk gebied tusschen IJsland en Schot land. Voor morgen zal de wind tot krachtig of stormachtig toenemen, het weer wordt regenachtig bij betrokken tot zwaar bewolkte lucht. De nachtelijke tempera tuur stijgt aanmerkelijk, terwijl het overdag in het Westen kou der wordt. 1956 CAHEN'S KOLENHANDEL. Kantoor: Witte Singel 50. (Ingvz. Med.1 CHRISTELIJK MILITAIR TEHUIS. DE „WILDE" BUSDIENST LEIDEN DEN HAAG. Naai- wij vernemen is, sedert de wilde autobusdienst tusschen Leiden en Den Haag in werking is getreden, het reizigersver- voer per trein tusschen Leiden en Den Haag met ongeveer 400 reizigers per dag verminderd; ook het vervoer cp de beide tramwegen liep terug. Zooals bekend, zal morgen de president van de Haagsehe Rechtbank op verzoek van de Ned. Spoorwegen en Haagsehe Tramweg- mtiitaria. On hun verzoek is aan de reserve le lui tenants C D Grijns en P M. Sermondt van 6 R.V.A bii Kon. Besluit van 27 Sept 1938 met ingang van 1 October 1938 eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Ontvangst der nieuwe recruten Gisteravond had in bovengenoemd tehuis <ie ontvangst plaats van de militairen de tweede ploeg 1938. De heer Questroo, die dezen avond leidde, heette alle nieuwe recruten hartelijk wel kom en zeide, dat de bezoekers hiervan als huisgenooten beschouwd worden. Destijds vormden eenige militairen een kring en kwam men op de gedachte een militair Te- stopzetten der wilde busdiensten tusschen RotterdamDen Haag en Den HaagLei den en de betaling van een dwangsom eischen van f. 250 per rit. De heer J. P. Meyers, die gedurende vroegere jaren in het perceel Nieuwe Rijn 14 j een zaak in rietmeubelen en rietvlechtwerk huis te stichten, dat alle rangen van het expi0iteerde, heeft na een onderbreking van furor /\w»17<ït a.Tovi xr/vol r ar 7ihh aar\ 1 leger omvat. Men voelt er zich één Er zijn duizenden, die nog altijd over het Tehuis met waardeering spreken. Ieder militair is welkom, ongeacht tot welk kerk genootschap hij behoort. De heer Mulder hield daarna eenige voor drachten, die van humor tintelden. Het Leidsch Salonorkest onder leiding van den heer J. Plu luisterde dezen avond op ver dienstelijke wijze op en oogstte veel bijval. De avond werd besloten met het zingen van den Avondzang, waarna gesloten werd met dankgebed. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Alkemade van Bragt, Nieuwe- Zeeweg 47, Noordwijk, bloembollenkwee- kerij, handel en export. Door den eigenaar van bovengenoemde zaak, den heer A. W. C. Alkemade, wordt tevens handel gedreven onder den naam: Exporthuis NoordiWijk. eenige jaren het oude ambacht weer op gevat en in het pand Nieuwe Rijn 26 een nieuwe zaak gesticht. Men vindt er evenals voorheen een prachtige collectie exclusieve modellen, waarbij sierlijkheid en degelijkheid om den voorrang strijden. Waar de heer Meyers de reputatie genoot van een uitstekend vak man te zijn, is het ongetwijfeld een aan beveling te vernemen, dat alles op eigen atelier wordt vervaardigd. De dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1923, die hun militaire uitrus ting moeten inleveren, moeten zich van die verplichting kwijten op Donderdag a.s., tusschen des voormiddags 9 uur en des namiddags 3 uur, in het gymnastieklokaal in de Doelenkazerne alhier. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers assis ent zijn ges'aagd de dames C J. Overhagen (Rotterdam). A. Romer (Rotterdam) en N. M. Curtie (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1