Een nationaal belang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 October 1938 Derde Blad No. 24104 gemengd nieuws V j «a.QUDVADIS J9sie Jaargang Ruilverkaveling kan thans bij meerderheid van stemmen worden verkregen DAGBLADRECLAME Zilveren Veldwachters jubileum te Zoeterwoude KUN/T IN IITTIRIN Scheveningsche trawlkotter gestrand bij Kijkduin. Misleid door den mist. De thuisvarende trawlkotter Sch. 12, schipper G. den Heyer, is in den afgeloo- pen nacht, misleid door den zwaren mist tusschen Kijkduin en Monster op het strand geioopen. Deze trawlkotters beoefenen de ïustvisscherij en blijven meestentijds siechts twee of drie dagen op zee. De Sch, 12 was na twee dagen visschen op weg naar de Scheveningsche haven. In oen laten avond kwam een zware mist op zetten. welke ieder zicht onmogelijk maakte Het feit, dat de trawlkotter vrij dicht on der de kust moest blijven, is het .schip noodlottig geworden, want om ongeveer vier uur voelde de uit vier personen be staande bemanning een zwaren schok en cie kotter bleek zoo vast als een muur op liet strand te zitten. Het mag een geluk genoemd worden, dat de kotter niet op een golfbreker is geloopen. maar dat het hooge water het schip op het vlakke strand zette, want nu kon de bemanning zonder gevaar het schip verlaten. De vier mannen lieten hun schip op het strand zitten en begon nen den langen tocht naar de Schevening sche haven, waar zij om 6 uur aankwamen. Onmiddellijk voer toen de motorschokker Sch, 2, schipper A. C. de Graaf ter assis tentie uit. Het plan is ankers te zetten om op deze wijze de kotter in den namiddag vlot te krijgen. Daartoe zal evenwel ook nog een platbodem-schip, een schouw, moeten uitvaren, want een schokker kan wegens zijn diepgang het gestrande schip niet dicht, genoeg naderen. Men heeft evenwel alle hoop de Sch. 12 hedenmiddag vlot te krijgen, wanneer de zee even rustig blijft als thans het geval ls. Felle brand in Den Haag. Zolder van meubelfabriek in vlammen. Op den zolder van de meubelfabriek van den heer A Dooyeweert, gevestigd Eland straat, 152 te 'sGravenhage ls gistermiddag omstreeks kwart over één brand ontstaan. Deze zolder dient als bergplaats van watten, linnen, kapok, crain (een soort vulsel voor stoelen) en ander zeer brandbaar materiaal. Behalve de zolder, die een oppervlakte heeft van 16 vierkante meter, heeft de fabriek twee verdiepingen. Het personeel bestaat uit 16 man. Een hunner was even voor een uur op den zolder geweest en toen was alles nog In orde. Een minuut of tien later kwam hij weer op den zolder en ontdekte bij die gelegenheid den brand Het personeel be gon onmiddellijk met het brandblusch- aonaraat, dat ter plaatse aanwezig is, het mar te blusschen. maar zonder veel resul taat, Daarom werd de brandweer opgebeld evenals de eigenaar, die omstreeks het middaguur naar huis was gegaan. Al spoe dig sloegen de vlammen uit het dak en het bleek noodlg het vuur, dat in hevigheid toenam, met, 4 straten aan te tasten. Met groote voortvarendheid ging de brandweer te werk. Het vuur ontwikkelde veel rook en het dak brandde geheel door. Na ongeveer drie kwartier was het vuur vrijwel geheel ge- bhischt. Het geheele pand was drijfnat en de schade ls dan ook aanzienlijk. Zli wordt door verzekering gedekt. Aan het. vlugge optreden van den brand weer is het te danken, dat de aangrenzende huizen gespaard bleven,. De oorzaak van den brand ls onbekend. kolendampvergiftiging. Te Zoutelande heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat den landbouwer De Visser het leven heeft ge kost. Zijn vrouw verkeert in levensgevaar. Het echtpaar De Visser had de gewoonte om vroeg op te staan. Toen buren, die van ueze gewoonte op de hoogte waren, in den loop van den ochtend alles bij de familie De Visser gesloten zagen, waarschuwden zij óe politie. Hierop liet de burgemeester door een smid de deur openen. In de slaapkamer ontdekte men op den grond het levenlooze lichaam van De Visser, terwijl zijn vrouw bewusteloos in bed lag. Een direct ontbo ten geneesheer achtte den toestand van de vrouw levensgevaarlijk. In dit tweede artikel wordt een uiteenzetting: gegeven van de wijze, waarop ruilverkaveling thans kan worden verkregen. Door de wetswijziging ia het niet meer noodig, dat slechts enkele onwillige eigenaren een nood zakelijke samenvoeging van grondbezit tegenhouden. Tal van aanvragen tot ruilverkaveling zijn op het oogenblik in behandeling. Tal van aanvragen in behandeling. boerderijbrand bij heusden. Te Herpt bij Heusden Is gistermiddag laat In den middag door onbekende oor zaak de groote boerderij van den landbou wer A. van Hoorn afgebrand. De brand brak uit, terwijl de leden van het gezin niet thuis waren. Aan blusschen viel niet (e denken en in zeer korten tijd was de geheele boerderij door het vuur vernield. Slechts een weinig huisraad kon door om wonenden worden gered. De stal naast de boerderij gelegen, bleef behouden. Het groote gezin is dank zij de zorgen ran de autoriteiten een voorloopig onder dak verschaft. Verzekering dekt de schade. jongen door den trein gegrepen en gedood. Vanochtend is nabij het station te Maas land een ernstig ongeluk gebeurd. Een zoon v*n den wegwerker Wansink te Maasland, 0ie aan de spoorlijn woont, op korten af stand van het station, ging vanochtend per ■s naar zijn werk. Om van zijn huis op Gen openbaren weg te komen, moet hij een StUkje langs de lijn en vervolgens over de spoorbrug. Hier is de jongen door den boot- \rein van Hoek van Holland naar Amster dam gegrepen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Zijn fiets is geheel ver- jongen door auto gedood. Gistermiddag wilde het elfjarig zoon- Oe der familie Willems te Best bij het 'er,aten van het ouderlijk huis per fiets jten rijweg oversteken. Hij keek een oogen- J'k achter zich om een vriendje te groe- en sloeg geen acht op een naderen- e v'achtauto. De jongen werd door den aèen overreden en was op slag dood. (Van eon G. P. D.-redacteur). ii. Het klassieke voorbeeld voor ruilverka veling in ons land vindt /nen op Ame land. waar in 1914 geheel vrijwillig een samenvoeging van het grondgebied in de z.g. Ballumer Mieden tot stand kwam. Men had op Ameland de beste kans om tot een vrijwillige verkaveling te komen, want er bestonden daar de vreemdste toestanden. Het klinkt als een sprookje, maar toch is het waar.. op Ameland had iemand 269 zeer klei ne perceeltjes in zijn bezit, die tezamen nog geen 13 H.A. groot waren. Een an dere bewoner van Ameland moest een afstand van zeven K.M. afleggen, wan neer hij de perceeltjes, waarvan hij eigenaar was, wilde bezichtigen. Daar bij moest hij allerlei hindernissen over winnen, over hekken klimmen, over slooten springen en soms waren enkele stukken grond wegens den ongunsti- gen waterstand ln het geheel niet te bereiken. Dergelijke toestanden komen nóg voor in ons land. Groote uitgestrektheden land, welke op ontginning wachten, liggen braak, daar de eigenaren het middel van ruil verkaveling niet in toepassing willen bren gen. Werk en brood worden daardoor aan honderden ontnomen. De organisatie is tot dusver zeer goed gelukt en wat meer zegt: alle verkavelin gen zijn zeer tot tevredenheid van de be trokken eigenaren doorgevoerd. Er zijn menschen geweest, die zich met hand en tand tegen samenvoeging van grondbezit hebben verzet. Maar het merkwaardige is. dat nadat de verkaveling was toegepast, de felste tegenstanders in groote voorstan ders veranderden. Na de totstandkoming van de wet. wer den in verschillende deelen van het land, vooral in het Noorden en in Brabant, ruil verkavelingen doorgevoerd, maar ook wer den verschillende pogingen niet. met succes bekroond. Zoo gelukte het b.v. niet om ook maar voor een enkele esch verkaveling tot. stand te brengen. Een voordeel van beteekenis was het dat het kadaster medewerking moest verlee- nen. Verkaveling kon worden bereikt met dubbele meerderheid van stemmen. Van belang was het, dat. wanneer een belang hebbende eigenaar niet was verschenen of een gemachtigde had geizonden, deze ge acht werd als te hebben voorgestemd. Daardoor is eens de verkaveling van een perceel in Drente doorgevoerd. Door een notaris was een fout gemaakt doordat hij de verkoop van een klein stukje grond niet aan het kadaster had opgegeven. De vroe gere eigenaar, die niet. anders wist dan dat hij den grond had verkocht, was uiteraard niet verschenen. Maar het kadaster wordt uitsluitend als maatstaf genomen, zoodat daarop de naam van den eigenaar voor kwam. Daar ook eenige zoons gerechtigd waven, ontbraken verschillende personen op het appèl, van wie dus werd aangeno men, dat zij voor waren. Daardoor kwam de verkaveling er nog net op het nippertje door. De boeren in die omgeving zijn later blij geweest, dat een verzuim op het nota riskantoor is gemaakt, want zij hebben uit de ruilverkaveling groote voordeden ge trokken. reorganisatie. Nadat de ruilverkaveling' een aantal ja ren goede resultaten had opgeleverd, was de regeering van oordeel, dat er een reor ganisatie tot stand diende te komen. Voor al bleek het gewenscht te zijn een wets wijziging door te voeren waarbij verkaveling werd vergemakkelijkt zoodat het niet meer zou kunnen voorkomen, dat een paar onwillige eigenaren een noodzakelijk iets zouden kunnen tegenhouden, zoo als in het verleden vele malen is voorgekomen. Deze wetswijziging, welke ongetwijfeld een ver betering ls, ls voor eenigen tijd van kracht geworden. De ruilverkaveling geschiedt echter ook thans geheel op de wijze, zooals die door de Heide Maatschappij met zoo veel succes is toegepast. hoe komt ruilverkaveling tot stand? Er zijn twee manieren om tot ruilverka veling te komen, waarvan de een vrijwillig ls. Deze kan echter, daar zij nog niet is voorgekomen, gevoegelijk buiten beschou wing worden gelaten. De andere is een aanvraag krachten de ruilverkavelings- wet. De schriftelijke aanvraag kan ge schieden: door een vijfde deel der belang hebbenden. door landbouwvereenlgingen en door Rijk, gemeenten, waterschappen e.d. De aanvraag moet schriftelijk tot Ged. Staten worden gericht en vergezeld gaan vati een teekenlng van het betrokken per ceel. Daarna wordt het advies van de Centrale Commissie ingewonnen. Is dit advies gunstig, dan stellen Ged, Staten de grenzen van het blok met de wegen, wa- terloopen enz. vast. en de kaart daarvan wordt ter Inzage gelegd. Binnen een maand kunnen de belanghebbende eigenaren hun bezwaren bij Ged. Staten Indienen. Ver volgens wordt een vergadering belegd, waarin de bezwaren, ook door middel van gemachtigden, naar voren kunnen worden gebracht. Daarna wordt tot stemming overgegaan. Thans kan reeds tot ruilver kaveling worden besloten, wanneer de meerderheid van de bij het kadaster be kende eigenaren voor verkaveling ls of als zij, die te zamen meer dan de helft van het betrokken perceel bezitten, vóór stem men. Wanneer deze bepalingen vroeger van kracht waren geweest, zouden verschillen de ruilverkavelingen, welke afstuitten op den onwil van enkelen, zijn doorgevoerd, zooals b.v. bii den Usseler Esch nabij Enschede. In dringende gevallen ls zelfs niet eens een meerderheid vereischt. Is tot verkaveling besloten, dan wordt ueeelter na de. OUOC TOESTMi" de uitvoerende plaatselijke commissie met de regeling belast. Daarvoor heeft zij de beschikking over landmeters, terwijl ook schatters voor den grond worden benoemd. Van de waarde van den grond wordt een kaart opgemaakt en ter inzage gelegd. Be zwaren over de schatting kunnen bij de plaatselijke commissie worden ingediend, welke tracht tot overeenstemming te ge raken. Er staat bovendien nog beroep bij een hoogere instantie open. De practijk heeft bewezen, dat men steeds tot een regeling kan komen, welke een leder bevredigt. Waar ruilverkaveling is doorgevoerd, zijn de eigenaren zonder uitzondering hoogst tevreden met het be reikte resultaat. Uit een tweetal kaartjes, welke wij hierbij afdrukken, blijkt duide lijk van welk een groote beteekenis ver kaveling is. De kaartjes hebben betrekking op de Wittelder Made in Drente. Men ziet hoe bij den ouden toestand het grondbezit versnipf«rd is en hoe na de verkaveling een doelmatige verdeeling tot stand is geko men. Het grondbezit van een tweetal eigenaren ls speciaal op de kaartjes aan gegeven; de resultaten spreken voor zich zelf. de kosten. De kosten van de organisatie van een en ander zijn geheel voor het Rijk. De overige kosten, zooals de aanleg van wegen, water leidingen enz. worden door het Rijk voor geschoten. De eigenaren betalen rente (2 7/8 pct.i en aflossing tegelijk met de grondbelasting. Eerst in 30 jaren behoeft het bedrag te worden betaald. Gedurende 30 jaar bedragen de kosten niet meer dan f. 2.50 per H.A. per jaar. De kosten van ontginning kunnen eveneens in 30 jaren worden afgelost. tal van aanvragen. De ruilverkaveling ls thans hoogst ac tueel. De volgende verkavelingen zijn op het oogenblik ln voorbereiding: Terschel ling H400 H.A.)Marum (300 H.A. i, Zweelo 1800 H.A), El berg (100 H.A.i, Huizen N.H. (350 H.A,), de Binnendijken bij Naarden (100 H.A.). Geffen N.Br. (350 H.A.), Li- tooyen (500 H.A.), 3 blokken in de Lang straat (te zamen 1200 H.A.1, Sevenum (130 H.A.), Bezel Limb. (100 HA.), Nuth (400 H.A.I, Someren (100 H.A.), Bladel (60 H.A.), Serpauluspolder in Zeeuwsch Vlaanderen (450 H.A. In totaal is tot nu toe voor 10.000 H.A. in ons land ruilverkaveling toegepast. Wij hebben in het vorenstaande in het kort uiteengezet hoe hoogst belangrijk het ls om door ruilverkaveling de zoo on-eco- nomische versnippering van grondgebied tegen te gaan. De arbeid kan er door wor den beperkt, de exploitatie wordt goed- kooper en loonender. terwijl de afwatering kan worden verbeterd. Bovendien is er bij verkaveling voor velen werk. Een krachtige boerenstand elscht doel matig ingerichte bedrijven, waar met de minste kosten het hoogste rendement kan worden bereikt. Dat is een nationaal be lang van de allereerste orde. (Nadruk verboden). I OtOMHCriT VMM t vffelt er made NIEUWE TOESTAND tJKHOteilT YtH 0. café en groentewinkel uitgebrand. Zondagavond te 8 uur ls brand uitge- bioken in een café annex groentezaak te Zundert, bewoond door de familie Dam. Buren waarschuwden de bewoners, dat op den zolder vuur te zien was. Direct werd de brandweer gealarmeerd. Hoewel deze spoedig ter plaatse was. stond toen reeds net geheel huis in lichter laaie. Aan blus schen viel niet meer te denken en de brandweer had handen vol de belendende perceelen te beschermen. Dit mocht haar tenslotte gelukken. Café en groentezaak brandden geheel af. inbraken te heerenveen. Tijdens afwezigheid der bewoners is Zon dagavond ingebroken in de woning van den' heer M Groot, aannemer te Heerenveen. Voorloopig wordt, een belangrijk 'bedrag aan geld, alsmede gouden sieraden vermist. Binnen enkele weken tiids is dit de derde inbraak die in dit deel van de stad gepleegd wordt en het is eigenaardig, dat steeds in den nacht van Zondag op Maandag ge opereerd wordt. De politie is er nog niet in geslaagd de daders od te sporen. N.R.Crt. kleeren van vijftien arbeiders verbrand. Zondagmiddag is doordat een arbeider probeerde de kachel aan te maken met benzine brand uitgebroken n een woonaak liggend in het Keteldiep te Kampen, die aan een vijftiental arbeiders, afkomstig uit Sliedrecht en werkzaam bli de IJselmeer- polderwerken. onderdak verschaft. Het houten gevaarte dat vol lag met beddegoed en kleeren, stond spoedig in lichterlaaie. De arbeiders moesten overhaast vluchten met achterlating van al hun bezittingen als kleeding, beddegoed enz. Een van hen had zijn weekloon in zijn kleeren geborgen. Alles is verbrand. De woonaak is tot op het water geheel uitgebrand en er kon niets gered worden. De arbeider die de kachel probeerde aan te maken, krees brandwonden in het gelaat. De vijftien arbeiders zijn gisteren naar Sliedrecht teruggebracht om voor nieuwe kleeren te zorgen. De woonaak was ver zekerd, de bezittingen der arbeiders niet. Vad. meisje onder wagen geraakt en gedood. Gistermiddag omstreeks één uur ls te Meyel (L.) een paard, dat voor den wagen van den molenaar Sanders was gespannen, met het voertuig achter zich aan op hol gesiagen. Terzijde van den weg liep een aantal schoolkinderen op het rijwielpad. Het zesjarig dochtertje van de familie Mo lenaar te Meyel werd door den wagen ge grepen, waarbij het onder de wielen terecht kwam en op slag werd gedood. Het stoffe lijk overschot is bij omwonenden binnen gebracht. Kort na het ongeluk kon het paard door voorbijgangers tot staan wor den gebracht. ÖUITENLANDSCH GEMENGD. in de sneeuw omgekomen. In het Hocoeh-gebergte in Zuid-Servië heeft, men de bevroren lijken van een kolo. nel, een luitenant en een sergeant gevon den. Deze menschen waren tijdens een patrouiUedienst in deze streek verdwenen. ontduiking van accijnzen op groote schaal. De federale grand jury te New York heeft 44 mannen en «en vrouw in staat van be schuldiging gesteld, die ervan verdacht worden, voor een bedrag van minstens 15 miilioen dollar aan accijnzen te hebben ontdoken door het drijven van een on wet tigen handel in likeur in de Vereenigde Staten en Canada. Volgens de met het onderzoek belaste agenten van de schatkist heeft de bende meer dan 150.000 H.L al cohol voor onwettige distributie geprodu ceerd. Het grootste gedeelte hiervan is tus_ schen 1931 en 1937 gedistribueerd oncentreer op het krachtigste reclame-middel Van den heer B. J. Broxterman. Op 1 November a.s. hoopt de heer B. J. Broxterman, gemeente-veldwachter te Zoe terwoude den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren geleden in dienst dezer ge meente trad. Voordien was de heer Brox terman agent van politie te Amsterdam. Gezien de groote papulariteit van dezen politieman zal het hem en zijn familie niet aan belangstelling op dien dag ontbreken. frits hirsch operette. Maandag a.s. des avonds te 8,15 uur zal het gezelschap van Fritz Hirsch in den Leidsche Schouwburg een enkele opvoering geven van den nieuwsten wereldschlager „Hör'mein Lied. Violetta!" Met deze fijnzinnige, sprookjesachtige operette, toovert Hirsch ons het oude Wee nen van 1806 voor oogen, het zorgelooze, lachende Weenen van meer dan een eeuw geleden. „Hör' mein Lied. Violetta!" geeft 'n herinnering weer uit het leven van den grooten heerscher Keizer Napoleon Bona parte, een herinnering die hij in dat oude Weenen tot iets warm levends ziet worden. Allereerst is daar Fritz Hirsch die de rol van den gemoedelijken, vroolijken banket bakker, Stadinger genaamd, voor zijn reke ning heeft genomen. De figuur van Napo leon wordt vertolkt door Paul Harden. De vrouwelijke hoofdrol is in handen van de Joego-Slavische operettester Erika Druzovic In luitenant Armand, de liefdespartner van Violetta (Erika Druzovic» vindt Egon Kar- ter een rol die een kolfje naar zijn hand is. Violetta's vriendin, Pepi, tevens dochter van Stadinger. wordt gespeeld door Gretl Tüchler, die naast Erika Druzovic een nieuwe kracht bij het ensemble is. De rol van gravin Sebnitz is in handen van Jula Rillo, terwijl Walter Triebei de rol van overste Savigny vervult. Equinaldo Salghini, liefdespartner van Pepi, vindt in deze operette een belangrijke rol. De schrijver van deze operette is Robert Bodanzky. die reeds vele libretto's op zijn. naam heeft staan en de muziek werd ge componeerd door Heinrich Strecker* com ponist van vele moderne operettes. De regie berust in handen van Fritz Hirsch terwijl Hans Lichtenstein de dirigeerstaf zwaait. iinvrrHirrtiiti Een economische crisis toch is het gevolg van twee belangrijke groepen Ivan oorzaken, n.l. 25°/« economische I en 75% psychologische. Alleen een zeer krachtig ingrijpen kan j deze crisis tot welvaart doen keeren -ten ieder met de handen over elkaar. fafwachten Jot het getij weerkeert, is I l\uit den"booze. ^Bld,. :s-:t (12)' W, C. s.clf J 1880 (Ingcz. Med.) een gedenkteeken voor anton h. tierie. Na het overlijden van den ook in onze stad bekenden toonkunstenaar Anton H. Tierie in Februari van dit jaar rees bij de vele vrienden van den overledene het plan zijn nagedachtenis door het plaatsen van een gedenkteeken op zijn graf te eeren. Te dien einde vormde zich te Amsterdam een comité uit vertegenwoordigers van de verschillende organisaties, aan welke Tierie zijn beste krachten gewijd heeft, t. w. de Vrije gemeente en haar koor, het Amster- damsche Conservatorium, de Kon. Orato rium Vereeniging. de Kon. Chr. Zangver. .Excelsior", Het Algemeen Ondersteunings fonds voor Toonkunstenaars, de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, het Toon kunstkoor te Leiden, de Kon. Ned. Toon kunstenaars-Ver. afd. Amsterdam, de Ver. voor Muzikale ontwikkeling der schooljeugd en de Volksmuziekschool. Aan het uitvoerend comité, bestaande uit de heeren P van der Veer, P. J. Wijle. A. H. de Groot en Willem Gehrels werd opgedragen de plannen nader uit te wer ken. Van zeer vele kanten kwamen bijdra gen binnen en het comité kon den jongen beeldhouwer G. Bolhuis, oud-leerling van de Rijksacademie vrr■- Beeldende Kunsten en winnaar van de ^rix de Rome 1934 op dracht geven een gedenkteeken te vervaar digen. Bolhuis heeft een monument ontworpen, dat door zi.in voornamen eenvoud op juiste wijze de herinnering aan Tierie lévendig zal houden. Het is thans gereed cn zal on Zaterdag 29 October a.s. des middags om drie uur op de begraafplaats Zorgvlied onthuld en aan de familie overgedragen worden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9