LAATSTE BERICHTEN Een Hongaarsche nota aan Praag LE'DSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 25 October 1938 Plebisciet voorgesteld Bi nnen land RECHTZAKEN SPORT Buitenland BEURSOVERZICHT In een nota aan Praag geeft Boedapest een gedetailleerd antwoord op de recente Tsjecho-Slowaaksche voorstellen. De Hon gaarsche regeering verwijst naar de ver klaring der Tsjecho-Slowaaksche regeering, volgens welke de voorstellen van Zaterdag j.) moeten dienen als algemeene grondslag voor de nieuwe onderhandelingen en dat ö-: mogelijkheid van latere wijzigingen opengehouden wordt. ZIJ constattert: 'l. Ten opzichte van een deel der Hon gaarsche eisehen bestaat overeenstemming tusschen beide regeeringen. Bijgevolg stelt Boedapest voor, dat Hongaarsche troepen binnen een bepaalden termijn het niet- omstreden gebied kunnen bezetten. De Hongaarsche regeering zou een nieuwe ver daging als in het geheel niet gemotiveerd beschouwen. 2 Er bestaan nog steeds essentieele ver schillen van opvatting tusschen beide re geeringen over het belang van het gebied, dat uitgezonderd wordt van den terugkeer r.aar Hongarije en over de steden, die ln 1918 bewoond werden door een in hoofd zaak Hongaarsche bevolking, met uitzon dering van Bratislava. Het is duidelijk, dat Hongarije geen afstand zou kunnen doen van die steden. In overeenstemming met den geest van het accoord van Muenchen, stelt de Hongaarsche regccring, in den wensch herhaalde bewijzen te geven van zijn ruimen geest van verzoening, voor dat een volksstemming gehouden zal worden in de gebieden, die gelegen zijn tusschen de ethnographische afba- keningslijnen, zooals die door de Hon gaarsche regeering wordt voorgesteld en de afbakeningslijn, die kortelings door de Tsjecho-Slowaaksche regeering werd aangeboden. Het plebisciet zou worden gehouden voor 30 November. Aan de volksstemming zou alleen worden deelgenomen door personen, die in deze gebieden geboren zijn of daar uit afkomstig waren op 1 October 1918. De gebieden zouden verdeeld worden in acht streken, waarin afzonderlijke stemmingen zouden worden gehouden. De Tsjecho-Slo waaksche troepen zouden voor den eersten November deze gebieden ontruimen, terwijl htt bestuur zou worden toevertrouwd aan een internationale autoriteit. Voorts wijst de Hongaarsche nota er op, dat Hongarije alleen dan een garantie op ileh zou kunnen nemen voor de grenzen van het nieuwe Tsjecho-Slowakije wanneer alle nationaliteiten, die het samenstellen, ln het bijzonder de Roethenen, een beslis sing hebben genomen over hun lot in een plebisciet onder Internationale controle. Wanneer de nieuwe Hongaarsche voor stellen niet worden aanvaard, stelt Boedapest arbitrage voor ten aanzien van alle omstreden gebieden en wel voor het westelijk gedeelte arbitrage van Italië en Duitschland en voor het Oostelijke gedeelte arbitrage van Ita lië, Duitschland en Polen. Van Tsjechoslowaaksche zijde wordt ver klaard: de Tsjechoslowaaksche regeering heeft van den aanvang af haar goeden wil getoond om ook dit probleem in goede harmonie op te lossen en in een dusdanl- gen geest, dat de grondslag voor duurzame goede betrekkingen tusschen beide staten gevormd zouden worden. Daarbij is noodig, dat allen de regeering bij haar beslissingen steunen. Dat beteekent, dat in geen enke len tak van bestuur en van het openbare leven iets mag worden gedaan, wat de ver gemakkelijking van normale betrekkingen lot de naburen zou kunnen hinderen. Dienst jegens den staat beteekent thans de uiterste terughoudendheid en voortdurende waakzaamheid. Ieder stap wordt geprojecteerd in de betrekkingen met de staten, waarmede Tsjechoslowakije onderhandelingen voert. Deze zullen des te spoediger geëindigd wor den, hoe georganiseerder allen optreden. Alleen de regeering, die over alle inlichtin gen en bevoegdheden beschikt, kan be slissen. Een redevoering van Tiso. De Slowaaksche minister-president Tiso. heeft in Bandska Bystrica een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende verklaarde: De politieke portijen hebben hun rol ten einde gespeeld. Het volk zal ln de toekomst geen partijen en geen kleuren meer noodig hebben. Öok zouden geen bevoorrechte kasten weer worden geduid. Leiders en natie mogen Marx noch Lenin volgen. De nieuwe Slowaaksche sociale politiek zal ge leid worden door de gedachte, dat de wel stand van de individuen van alle lagen en van de geheele natie in de eerste plaats van den arbeid afhankelijk is. Niemand zal zonder verdienste en zonder werk een aan deel kunnen hebben in liet vclksinkomen. De Slowaaksche regeering verkondigt daarbij een Christelijke wereldopvatting. FRANKRIJK. De arbeidsmoeilijkheden in de vliegtuigindustrie. De Federatie der Metalen publiceert een communiqué volgens hetwelk gisteren sanc tiemaatregelen genomen zijn tegen arbei ders in verschillende fabrieken in het Pa nische gebied. In een vliegtuig-industrie werden 700 arbeiders voor een dag naar huls gezonden, in andere fabrieken werden 40 arbeiders ontslagen. Men is van oordeel, dat het hier gaat om een groot opgezetten aanval op de vee rtig>uren week en op het vakvereenigingsrecht, weshalve men deze feiten aanhangig heeft gemaakt bij het Bureau der C.G.T. De Federatie verklaart, de arbeiders in de vliegtuigen-industrie uit te noodigen de besluiten van Zondag J.l. toe te passen, d.w.z. 45 uur per week te werken waar dat noodig mocht zijn. Zij verzoekt den arbeiders haar zonder uitstel alle feiten, sancties en productiebelemme ringen van den kant der werkgevers en beheerders der fabrieken ter kennis te brengen en geeft den arbeiders de verze kering, dat zij bereid is den weerstand tegen deze aanvallen te organiseeren. POLEN. Anti semiefasche betoogingen te Zoppott. Zondag zijn te Zoppott, de badplaats van Dantzig. twee groote anti-semietische be toogingen gehouden. Afdeelingen SA trokken door de straten en bevestigden plakkaten aan alle Joodsche en Poolsche winkels. Na dat PooLsche burgers zich tot de autoritei ten hadden gewend, werden de plakkaten 'an de Poolsche winkels verwijderd. De antl-semletische actie wordt geleid door den burgemeester, die onlangs heeft verklaard: ..Zoppott moet vóór den wmtef teheel van Joden gezuiverd zUn" SOLDAAT WERD DOOR REVOLVER SCHOT GEDOOD. Reserce-officier vrijgesproken door den krijgsraad. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft vanochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen den 26-Jarigen J. W. de G. uit Rot terdam, reserve-tweede luitenant van het zesde regiment Infanterie te Breda, die te recht heeft gestaan als verdacht van het feit, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn, dat de dienstplichtige soldaat H. W. van Dongen op 23 Juni J.l. te Breda door een schot uit een geladen revolver zooda nig in het hoofd is getroffen, dat hij kor ten tijd daarna is overleden. Op 23 Juni heeft de reserve luitenant aan den soldaat Van der G. een dienstre volver gegeven, teneinde het wapen te la ten schoon maken, terwijl hij wist dat de soldaat niet de noodlge kennis en ervaring bezat om met een dergelijk vuurwapen om te gaan, terwijl hij zich tevoren niet heeft overtuigd of het wapen al dan niet gela den was. Toen Van der G. op de kamer kwam. heeft hij den revolver op zijn krib gelegd, waarop de soldaat Van H.. die het wapen zag liggen, het in zijn hand heeft genomen, waarna het plotseling afging en Van Dongen die ln de nabijheid stond, door een kogel werd getroffen en zoodanig gewond, dat hij spoedig aan de gevolgen is overleden. De auditeur-militair, mr. J. S. L. Aghina heeft tegen den reserve-luitenant op 11 October j.l. een voorwaardelijke hechtenis- straf geëischt van een maand, met een proeftijd van twee jaar. De krijgsraad sprak vanochtend den be klaagde vrij, en wees de zaak terug naar den "commandeerenden officier. In de overwegingen van het vonnis heeft de krijgsraad naar voren gebracht, dat er tusschen de daad van den reserve-luite nant en den dood van het slachtoffer geen oorzakelijk verband bestaat, zoodat het schot van den beklaagde niet is bewezen. De verdediging in deze zaak werd ge voerd door mr. E. Sassen uit 's-Hertogen- bosch, die eveneens vrijspraak had gepleit. »U gelooft misschien niet. mevrouw, dat 'k altijd zoo was zooals nu. ..wc:n. want de vor ge keer, toen U hier 'ji was het uw rechterbeen, dat niet in «Se was!" GELDEN VAN REISBUREAU VERDUISTERD. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden conform den eisch van het O.M. den 41-jarigen A. A. van den H. wegens ver duistering van gelden ten nadeele van een reisbureau, waarbij hij werkzaam was, tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. IJSHOCKEY. DEN HA GBERLIJN. Pl^nsdag 2 November speelt de Haagsche bi ti°P de Hokij tegen een Berlijnsche com- lin* Den Haae komt in de gewone opstel- B toet de beide Canadeezen uit. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Weest voorzichtig met opgevischte mijnen. De Raad voor de Scheepvaart heeft van morgen uitspraak gedaan inzake het on geval op 21 Maart 1938 aan boord van den motortrawler ..Excelsior II" KW 78. waar door ontploffing van een onderdeel van een gedurende de visscherij op de Noordzee opgehaalde mijn een matroos ernstig werd ven on et D* raad is /an oordeel, dat dit onge val aan de onvoorzichtigheid van den ge;roffene is re wijten. Ondanks alle waarschuwingen heeft hij aan de opge vischte mijn gepeuterd en er een buisje Vestigingswet toegepast op kappers en bloemisten. De vestigingswet kleinbedrijf 1937 is thans ook toegepast op het kappersbedrijf en op het bloemenverkoopbedrijf. Voor deze twee bedrijven is n.l. een tijde lijk vestigingsverbod afgekondigd. Dit verbod geldt voor den tijd van ten hoogste één jaar; daarna doch eventueel eerder zullen vestigingseischen worden afgekondigd en dan zal men voor het vesti gen van een inrichting de vergunning be hoeven van de Kamer van Koophandel. Het ligt in de bedoeling bij de vesti gingseisehen voor het kappersbedrijf onderscheid te maken tusschen dames kappers en heerenkappers. Men zal zich dus kunnen vestigen óf als dameskap per, óf als heerenkapper, al naar gelang men zich voor het vak bekwaamt. Vol doet men daarentegen aan beide eisehen dan zal men zich als dames- en heerenkapper kunnen vestigen, voor zoover het althans de eisehen van vak bekwaamheid betreft. Men weet, dat tevens eisohen voor han delskennis en credietwaardlgheid worden gesteld. De eisehen voor de bloemisterij heb ben op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 alleeii betrekking op die bloemverkoopbedrijven, welke over een inrichting beschikken. De bloemen- venters vallen dus niet onder dezen maatregel. OVERWEGWACHTSTER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Vanochtend omstreeks halftien ls de 37-jarige overwegwachtster van wachtpost 28 aan den Oostdijk onder de gemeente Krabbendijke, door een suikerbietentrein aangereden. De vrouw had even tevoren een pakje overhandigd aan den machinist van een passeerenden trein. Toen zij over de lijn terug wilde gaan, merkte zij, vermoedelijk door den mist, den bietentrein niet op. De vrouw werd gegrepen en tachtig meter meegesleurd. Nadat door een genees heer uit Krabbendijke hulp was verleend, is het slachtoffer naar haar woning ver voerd, waar zij een half uur later is over leden. De ongelukkige was moeder van vier kinderen. „WILDE" BUSDIENST HAARLEM- AMSTERDAM DOOR POLITIE VERBODEN. Nadat in de afgeloopen weken eenige zgn. „wilde" busdiensten tusschen Haarlem en Amsterdam in kort geding door de Haarlemsche rechtbank waren verboden, bleek een nieuwe onbekende N.V. te zijn gevormd, die een half-uur-dienst reed met het materieel van de verboden diensten. Op de wagens stond vermeld, dat niet de bedoeling voorzat, der Noord-Zuidholland- sche Tramweg Maatschappij of den spoor wegen schade te berokkenen en daarom was besloten alleen diegenen te vervoeren, die „van de tram of trein geen gebruik wen- schen te of kunnen maken". Vanochtend heeft de Haarlemsche poli tie Ingegrepen. Zij verbood het publiek aan het vertrekstation in de Kruisstraat te Haarlem in te stappen. DE SCHADE AAN DE SCH. 102. Nu men vanochtend vrijwel gereed is ge komen met het lossen van de lacbng der Sch 102 en het schip dus zoo goed als ledig is. heeft men het hooger in de bokken afgehaald, dat hoogstwaarschijnlijk n:et. slagsas of slagkwik was gevuld. De raad wil geheel in het midden laten of de voorstelling van het gebeurde, zoo als de getroffene deze heeft gegeven, wel juist kan zijn. Het heeft geen nut deze voorstelling nader op hare al of niet juist heid te toetsen. In elk geval is gebleken, dat de getroffene alle waarschuwingen, die alom bekend zijn en die hem voor dit ge val nog door den kok werden voorgehouden, in den wind heeft geslagen. De raad betreurt het zser ernstige ge volg, dat deze onvoorzichtigheid voor den getroffene heeft gehad en grijpt nogmaals de gelegenheid aan om met den meesten aandrang de bemanningen van visschers- vaartuigen te waarschuwen tegen de geva ren welke opgevischte mijnen, hoe bescha digd deze er ook mogen uitzien, kunnen opleveren. ONKOSTEN-DECLARATIE TE HOOG OPGEGEVEN. Voorwaardelijke straf tegen rijks ambtenaar gevorderd. Wegens het te hoog opgeven van onkos- ten-declaraties moest zich hedenochtend een bouwkundige ambtenaar bij den rijks gebouwendienst voor de Haagsche recht bank, gepresideerd door mr. Bommezijn, verantwoorden. Hem was ten laste gelegd, dat hij op zijn declaraties verschillende dienstreizen heeft vermeld en daar reis kosten voor in rekening heeft gebracht, zon der dat hij ln werkelijkheid die reizen had gemaakt. Hij moest terecht staan wegens poging tot oplichting en valschheid in geschrifte. Verdachte bekende volledig, doch deelde mede. dat hij van plan is geweest de reizen in zijn vrijen tijd in te halen. Een psychiatrisch rapport achtte hem verminderd toerekeningsvatbaar. De officier van Justitie vorderde een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maan den met drie jaar proeftijd. Uitspraak 8 November. geheschen om de schade beter op te kun nen nemen. Gebleken ls dat in den logger ter hoogte van het nettenruim een zeer groot gat ls geslagen, in het voorschip bevindt zich eveneens een groot lek. zij het van iets geringere afmet'ngen. Het roer ls niet meer aanwezig. Hedenmiddag zal men trachten de gaten te dichten, waarna het schip naar de sleep- helling te Scheventngen zal worden ge sleept. Eerst wanneer men daar den romp grond'r heeft kunnen onderzoeken zal een beslissing genomen worden of de logger zal worden gerepareerd dan wel gesloopt. De Japanneezen te Hankau. Gemeld wordt, dat het Noorden van Hankau in vlammen staat, terwijl ook branden woeden op verschillende punten van de Japansche concessie en de vroegere buitenlandsche concessies. De Japansche autoriteiten hebben er op nieuw op aangedrongen dat de buitenland sche schepen od den Jangtse ligplaats kiezen op 16 kilometer stroomopwaarts van Hankau. Zij wijzen er op. dat vele Clvnee- sche jonken met soldaten in de nabijheid der neutrale schepen zwermen en verklaren, dat het met het oog op het energieke ka rakter der vijandelijkheden moeilijk !s de verzekering te geven dat de Chineesche teroepen die od deze wijze profijt trekken van de aanwezigheid van buitenlandsche schepen, niet zullen worden aangevallen. Moreele en geestelijke herbewapening. Van offfcieele zfjde meldt men ons, dat H. M de Koningin hedenmiddag met Haar naaste omgeving een persoonlijke bespre king heeft gehouden omtrent de drie op roepen, welke verschenen zijn met betrek king tot de moreele en geestelijke herbe wapening. Daarbij was gelegenheid tot het stellen van vragen. DE OORZAAK VAN DEN BRAND IN' DE ELANDSTRAAT TE DEN IIAAG. De brand, welke gistermiddag woedde ln een fabriek van club-fauteuils aan de Elandstraat te Den Haag. is ontstaan door zelfontbranding van crain en alpengras, dat op zolder was opgeslagen. De schoor steen van het perceel liep namelijk langs deze bergplaats, zoodat het materiaal werd verhit en daardoor in brand vloog. PIROW NAAR HITLER? De te Marseille aangekomen Zuid-Afri- kaansche minister Pirow heeft Reuter medegedeeld dat 't niet onmogelijk is, dat hij een bezoek aan Duitschland zal bren gen om het vraagstuk der vroegere Duit- sche koloniën met Hitier te bespreken. DE BRITSCH-ITALIAANSCHE BETEREKKINGEN. De „Yorkshire Post" is van meening, dat in de bestaande omstandigheden van rati ficatie van het Britsch-Italiaansche accoord geen sprake kan zijn. Het bombardeeren van Engelsche schepen, aldus schrijft het blad, is weer begonnen en. hoewei Musso lini een zeker aantal infanteristen heeft teruggetrokken, heeft hij onlangs Franco verzekerd, dat hij tot het einde van het conflict bijstand zou verleenen. Men kan dus niet beweren, dat de door Chamberlain in het parlement genoemde voorwaarden vervuld zijn. Niets wijst ook op een terug trekken der Italiaansehe troepen van de Balearen Er bevinden zich in Spanje nog te veel Italianen en te groote voorraden munitie, dan dat ratificatie .overwogen zou kunnen worden. Het Memelgebied. Eisehen der nationaal-socialisten. De Jongste mededeeling van Hitier, dat Duitschland geen territoriale eisehen meer heeft in Europa moet volgens een der autoriteiten te Berlijn door de Lithau«che rereering niet ver keerd worden uitgelegd. Hij verklaarde, dat de Fuehrer nooit gezegd heeft, dat „de I>uitsche regeering geen belangstel ling meer heeft in het lot van aan de Duitsche grenzen buiten het rijk wo nende Duitschers. Integendeel zal alles worden gedaan om te zien, dat hun le ven en bestaan worden gewaarborgd". Officieele en oolitieke kringen te Berlijn hebben met voldoening opgemerkt, dat de Lithausche regeering twee wetsontwerpen met betrekking tot de veiligheid van den staat, waartegen de in het Memelland wo nende Duitschers bezwaren hadden gq- maakt heeft teruggenomen. Het Memelland a.s. zomer „vrij"? De Londensche Daily Herald" meldt uit Danlz'g. dat de nationaal-socialisten 'n het Memelgebied op aanraden van afgezanten, van Berlijn besloten hebben, de Lithausche regeerin«r een aantal vérgaande eisehen voor te leggen. Dit besluit is genomen in een te Koningsbergen gehouden bespre king. Het is te vreezen. aldus het blad. dat dit de eerste stap zal zijn van een cam pagne voor de cessie van het Memelland aan Duitschland. De nationaal-socialisten in Memel hebben van gedelegeerden van het nationaal-socialistische hoofdkwartier te Berlijn ter conferentie de belofte ge kregen, dat zij den volgenden zomer hun vnVne'd zullen krijgen. De eisehen, welke dr. Neumann, de „Hon- lc*n van Memel" aan de Lithausche regie ring zal voorleggen, vertoonen volgens de ..Dailv Herald" een treffende gelijken's met de acht punten, welke d* Sudeten-Duitsche leider te Karlsbad heeft geformuleerd. Deze eisehen zijn: 1. Benoeming van een Duitscher tot hoofd der regeering van Memel; 2. Invoering der Duitsche wetgev'ng, met inbegrin van de Neurenbergsche wetten; 3. Waarborging van volkomen vrijheid van organisatie voor Duitsche politieke or- gd nicaties; 4. Zelfbestuur voor de Duitsche bevolk'r.g Het verluidt, dat de Lithausche regee ring reeds maatregelen bestudeert om den toestand te regelen. De wet zal zoo spoedig mogelük, nog vcór de verkiezingen voor den Landdag van Me mel worden uitgevaardigd. (Het Memelgebied heeft een oppervlak van 2447 vierk. K M. Het herbergt een be volking van 140.000 zielen. On grond van het verdrag van Versailles werd d't gebied aan Duitschland ontnomen. Terwijl de ge allieerden nog over de toekomst van dat gebied spraken, bezetten de Lithauers het in 1923. Later werd deze in bezit neming erkend, doch werd bepaald, dat het Me melland tot op zekere hoogte zelfbestuur zou krijgen. Feitelijk heerscht er in dat ge bied sedert 1934, toen de nationaal-socia- 1-sten de regeering wilden omver werpen, de staat van beleg). DE EVANGELISCHE KERK IN OOSTENRIJK. De hooge Evangelische kerkeraad te Weenen heeft in een schrijven aan de su perintendanten en de parochieën medege deeld dat de Evangelischt. publicaties, die zich met de geschiedenis der Evangelische kerk in Oostenrijk bezig houden en tijdens het bewind van Schuschnigg in beslag ge nomen zijn, thans weer verspreid mogen worden. AMSTERDAM. 25 October. In den toestand op de Amerikaansche effec tenbeurs was vrijwel geen verandering geko- men. in zooverre de markt zich kenmerkte door een groot gebrek aan affaire in locale waar- j den. De belangstelling voor inheemsche fond sen was uiterst gering en hieraan moet het 1 waarschijnlijk worden toegeschreven, dat de 1 koersen hier en daar :ets lager kwamen te lig ger want van werxelyk aanbod van materiaal kon in geen enkel opzicht gesproken worden. De situatie werd goed geïllustreerd op de 0ui- kercfdeeling. H.V.A.'s werden bij de opening 1% beneden de vorige slotnoteering verhandeld en daarna kwam •.ed'irende een uur g en >)- genao noteering meer te voorschijn, waaruit dus duidelijk ble?k, dat de affaire volkomen tot stilstand was gekomen. Met o» Tabakken was het niet beter gesteld en voornamelijk moest worden afgedaan op de advieskoersen. Op de Rubbermarkt gaven alleen Amsterdam Rub- I bers heele kleine teekenen van aanwezigheid. Daarbij werd gehandeld op ongeveer het peil van den vorigen middenkoers. De incouranten waren niet of niet noemenswaardig veranderd. Scheepvaartpapieren waren verwaarloosd; de koersen verschilden weinig bij die van gisteren. Het zakenverkeer op de Petroleum-afdeeling was van geringen omvang. Koninklijken werden enkele punten lager in gezet en hadden daarna een volkomen onbe wogen voorkomen, waarbij de spanning tus schen den hoogsten en den laagsten koers tot een fractie beperkt bleef. Op de afdeeling der Industrieelen ging nog wat om in de Fokker- aandeelen, die eenige procenten hooger werden ingezet, daarna lichtelijk reageerden, waarna later op den middag weer een klein herstel in trad. De Philips-aandeelen kregen bij geringe affaire een verlies van een vijftal punten te boeken. Aku's waren prijshoudend. Unilevers iets lager. Voor de Amerikaansche waarden werd wat meer belangstelling aan den dag gelegd, doch de omzetten in deze fondsen waren toch niet groot. De stemming was goed prijshoudend. Van de Staalaandeelen bereikten Bethlehem Steels een noteering van 50 fr A.naconda's en de overige koperwaarden wa ren weinig veranderd, doch goed priishouderd. Luchtvaartaandeelen werden op ongeveer de prijzen van gisteren afgedaan, evenals de Mo torwaaiden. Public Utilities waren vast ge stemd. Voor diverse specialiteiten bestond goede vraag, hetgeen echter over het alge meen niet leidde tot openlijken handel. De beleggingsmarkt. was stil en onregel matig met slechts onbeteekenende koersafwij kingen. Van de Oude Schuld werden integralen wat hooger afgedaan Fransche euldensleenin- gen waren prijshoudend. Duitsche fondsen kon den zich op peil houden. WISSELKOERSEN. Londen 8.75 7/8 (8.76 5/8). Berlijn 73.68 (73.70'. Parijs 4.99 (4.90 3/4) Brussel 31.11 (31.12). Zwitserland 41 76 (41.77 1/2). Ko penhagen 39.12 1/2 (39.121/2). Stockholm 45.15 145.20). Oslo 44.021/2 (44.05'. New- York 1.83 7/8 (1.83 15/16). Praag 6.36 (6.36) Lire Bankpapier 6.65. Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 3/16. Daggeld 1/4. Registermarken 317/16. Crediet Sperr- marken 9. Effectensperrmarken 8 3/4. Reis marken 47. Bankpapier 27 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. MAiJKl k MRItllTW KINDERVERLAMMING TE KEULEN. Sinds 1 Augustus zijn te Keulen ten ge volge van kinderverlamming 28 sterftege- vallen voorgekomen. In het geheel waren er 346 patiënten. Uit de cijfers blijkt, dat 33 patiëntjes jonger dan een Jaar waren. 197 tusschen 1 en 5 jaar. 72 van 6 tot 14 jaar, 22 van 15 tot 19 jaar, terwijl 17 22 jaar of ouder waren. ROELOFARENDSVEEN. 24 October Aard beien 19; Druiven 1112; Andijvie 0.501; Sla 0.30—2.50; Bloemkool lb—2; Snijboonen 2.25 270;" id. stek 0.90—1.20; Dubb. stamb. 65—75; Tomaten: A 1.60—2.05. B 1.75—2.25, C 1—1.50, CC 65—76, bonken 1.45—1.60. ROTTERDAM. 25 Oct. Totaal 4859. Paarden 119. veulens 14. magere runderen 1846, vette runderen 803. vette kalveren 30. graskalveren 607, nuchtere kalveeren 830. schapen en lam meren 504, bokken en geiten 116. Prijzen per K.G.: vette koeien le kwal. 70. 2e kwal. 60. 3e kwal. 40—50: vette ossen 66. 53. 4050; stieren 60. 54. 46; vette kalveren 110, 100, 70—80; schapen 46, 36. 30; lammeren 53. 49. 43; graskalveren 50. 40: nuchtere kalve ren 45. 40, 35; slachtpaarden 46. 40, 30 Prijzen per stuk: schapen le kwa1 25. 2e kwal. 21. 3e kwal 17; lammeren 171.'. 15. 13; nuchtere slachtkalveren 12^, 9. 7; nuchtere fokkalveren 25, 21. 18; slachtpaarden 200. 160. 90; werkpaarden 310. 220. 100; hitten 225, 180 100; stieren 2°0 210. 150: kalfkoeien 300. 240. 170; melkkoeien 295. 230. 175; varekoeien 200, 160, 140; vaarzen 190, 170, 150: pinken 155 125, 100graskalveren 50, 40. 30; bokken en goiten 13. 10. 5. ZOETERWOUDE 24 Oct. Eierenveiling Aangevoerd 1850 eieren. Kippeneieren 5.30— 5.50; Kuikeneiern 3 50—4: Kaas 20—29; Kippe* 3570; Hanen 6575; Eenden 2030; Konijnem 0.19—1.35.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3