STADSNIEUWS DINSDAG 25 OCTOBER 1938 No. 24104 KET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. Hankau gevallen 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vliegramp in Australië T0GNEER. NIEUW/ Leidsche Schouwburg. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht I.EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto- te ibetalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week '.ir.. f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndJ De nieuwste foto's van Prinses Beatrix, genomen door Z. K. H. Prins Bernhard. oplossingen en OPLOSBAARHEID. Symposium in het Anorganisch Chemisch Laboratorium. In het Anorganisch Chemisch Laborato rium alhier is een symposium gehouden ever het onderwerp: „Oplossingen en Op losbaarheid". Dit uitermate geslaagde sym posium, dat bezocht werd door ver over de honderd personen, w.o. een aantal hoog leraren, was georganiseerd door de Sectie voor Physische Chemie der Nederlandsche Chemische Vereenigj^. De deelnemers hadden vooraf een z.g. voordruk ontvangen, d. w. z. een exemplaar der gedrukte voordrachten, zooals deze la- ter zullen verschijnen in het Chemische Weekblad. Daardoor was ieder in de gele genheid. zich op de hoogte te stellen van de te behandelen onderwerpen. Het hier mede beoogde doel. n.l. het uitlokken van een zeer levendige en vruchtbare discus sie. werd volkomen bereikt. Deze discussie is schriftelijk vastgelegd en zal in een af zonderlijk door de Sectie uit te geven boek te zamen met de voordrachten worden verwerkt. Daardoor kan dit boek een waar devolle bijdrage leveren voor de verdere studie op dit interessante terrein. pet symposium werd geopend door den voorzitter der Sectie, dr. J. H. de Boer uit Eindhoven, die de algemeene lijnen van den stand van zaken op dit gebied aangaf, welke vervolgens door dertien sprekers na der werden aangegeven, zoowel van weten schappelijke als van meer technische zijde. Oplossingen van gassen in vloeistoffen, vaste oplossingen (z.g. mengkristallen) als mede het oplossen van stoffen in water en andere vloeistoffen vonden een uitgebrei de theoretische behandeling, terwijl daar naast door een aantal sprekers verschil lende technische problemen werden bespro ken. waarbij de kennis van het wezen van oplossen en uitkristalliseeren onontbeerlijk voor hun uitwerking. Het is duidelijk geworden, welk een voor uitgang onze kennis over oplossingen en oplosbaarheid in de laatste jaren heeft ge maakt door de vorderingen, experimen telemaar vooral ook theoretische, op Physisch-chemisch gebied en welk een emi nent voordeel zulks is voor de techniek en de zuivere wetenschap. Met een woord van dank aan allen, die eraan hebben meae- Sewerkt, sloot de voorzitter dit belangrijke symposium. leidsche radio-vereeniging. Lezing met demonstratie. Gisteravond gaf de heer Wetterau, van de J" V. Philips Radio een lezing met demon stratie over de nieuwe toestellen. Spv- gaf eerst een algemeene beschouwing wer het super-heterodyne type. waarna hij °yerging tot bespreking van diverse toe stellen. Met betrekkelijk eenvoudige, maar wèl- doordachte schakelingen is het reeds mo- Sfiüjk geweest, een zeer goedkoop, doch zeer goed werkende super te ontwerpen In de hoogere prijsklassen zijn echter zeer verfijningen aangebracht, doordat. *!ü?r is besteed aan de TTKG-ont- >t, alsmede de ruischvrijheid. Achttien dooden, onder wie Australisch oud-minister. Een Australisch lijnvliegtuig, een Dou- glas, dat te Adelaide was opgestegen, is in het Dandenonggebergte, ruim 30 kilometer van Melbourne, neergestort. Het toestel is in een dichten mist tegen een bergtop gevlogen. Veertien passagiers en de uit vier koppen be staande bemanning zijn om het leven gekomen. Tot de slachtoffers behoort de oud-minister van handel Hawker. Men heeft de lijken van zeven slacht offers buiten het toestel gevonden, ter wijl elf lichamen, met brandwonden overdekt, in de machine lagen. Deze voordeelen zijn te danken aan de diverse schakelingen, zoomede aan de lam pen, die zich, door hun constructie en op bouw speciaal voor dit doel leenen. Spr. gaf hieromtrent een zeer breedvoe rige en interessante uiteenzetting en ver duidelijkt elke naar voren gebrachte rede neering met getallen en voorbeelden. Tenslotte werd ook de drukknopafstem ming onder de loupe genomen en dit me chanisme, d^t in onderdeelen te aanschou wen en in werking te zien was, moest wel ieders bewondering opwekken. Hierna werd een aantal lantaarnplaatjes vertoond, waarna men ook nog een kijkje kreeg op de fabrioage-methoden De voorzitter sprak namens alle aanwe zigen, toen hij den heer Wetterau hartelijk dank bracht voor zijn lezing. Een drietal nieuwe leden mocht weer worden geboekt. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". Uitslag van den etalage-wedstrijd. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan der Buurtver. „Eensgezindheid" is onder de winkeliers in het Zijlsingel-kwar- kwartier een etalage-wedstrijd gehouden. De jury. bestaande uit de heeren W. Brou wer en J. J. Geytenbeek kende de bekro ningen als volgt toe Eereprijs: A. T. van Es. Zijlsingel 46. Ie prijs: Jac. Hoogkamer, Oosterdwars straat 5 2de prijzen: T. G. Zitman, Zijlsingel 80 J, Volbeda, de Ruijterstraat 31. 3de prijzen: J. J. Laman. Trompstraat 2a en Jac. de Groot, Trompstraat 6. Eervolle vermeldingen: P. v, d. Klugt, Zijlsingel 38, J. C. Veerman, Zijlsingel 39. D. J. Laken, Zijlsingel 83 en G. van Slin- gerlandt, Trompstraat 18. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het propaedeutisch exa men theologie, de heer B. Lieffering (Den Haag) en voor het doctoraal examen rech ten mej N. de Lange (Bergen, N.H.). HET RESIDENTIE-TOONEEL. Robert's Vrouw, tooneelspel in drie bedrijven van St. John Ervine. Hij een begaafd predikant, zij een be gaafd dokteres! Beiden werken in uitmun tende harmonie naast en met elkaar in ten gelukkig huwelijk aan beider levens doelstelling. Maar de harmonie der geko zen levensdoelen komt plotseling geducht in het gedrang, wanneer Robert s carrière schade gaat ondervinden van wat zijn vrouw onderneemt. Het gedrag van Robert's zoon uit zijn eerste huwelijk is de directe aanleiding voor de strubbelingen. Deze iet wat geëxalteerde jongeling van 20 jaar heeft zeer krachtige anti-oorlogsneigingen en gaat zelfs zoover om soldaten op te zet ten tot dienst weigering. Daarvoor gearres teerd, wordt hij tot twaalf piaanden ge vangenisstraf veroordeeld...-.Maar dit l proces brengt de promotie van zijn vader tot deken in gevaar en doet zijn tweede moeder, waarvan hij overigens veel houdt, tal van inkomsten verliezen voor haar kli niek, zelfs zoodanig, dat het bestaan daar van ernstig wordt bedreigd. Zij wil echter haar levenswerk niet zien vernietigd en haar man begrijpt dit. Hij wil zelfs zijn bevordering in de waagschaal stellen om te trachten samen met zijn vrouw de gel den, zoo hard benoodigd om de kliniek te redden, te verkrijgen. Alle strijd ten spijt, die des te scherper vormen gaat aannemen omdat de dokteres een vurig voorstandster is van kinderbeperking en daardoor mede groote tegenkanting ondervindt in kerke lijke kringen van haar man. Dan brengt een stille aanbidster van den predikant uitkomst: zij biedt aan het benoodigde geld voor de kliniek te hourneeren. wanr.eor Sanchia de kliniek vaarwel wil zeggen en haar man volgenNa een kort beraad brengt zij het offer van haar leven: de kliniek is veilig gesteld, zij neemt afscheid en zal voortaan Robert zelf ls zich niet oewust van het offer! geheel naast haar man staan. Ziedaar de korte ihoud van het Engel - sche tooneelwerk, waarmede he Residentie- toor.eel de abonnementsvoorstellingen gis teravond heeft geopend. En schitterend ge opend. Want het moge dan al waar zijn, aat de auteur door het over hoop halen van allerlei kwesties buiten het reeds aange duide om. de handeling soms geducht be perkt. hij weet dit te vergoeden door een zeer pittige en onderhoudende dialoog, die men met gespannen aandacht blijft vol gen. Het stuk is bijzonder gaaf van bouw en diverse karakters worden er scherp in geteekend. Precies passend in het kader van onzen tijd van Sturm und Drang. Zie hier een goed specimen van sterk tijd-too- neel, dat in Engeland terecht furore heeft gemaakt. Wij gelooven, dat niemand uit den goed gevulden schouwburg den gang derwaarts zal hebben betreurd! En dit te minder, waar onder bekwame regie van Bets RanucciBeekman, voor wie dit stuk een kolfje naar haar hand was, een prachtig sluitend geheel is gemaakt zonder zwakke plekken van eenige betee- kenis. Vera Bondam bracht voor de rol van de vrouwelijke hoofdrol alles mee en vend zeer warme en gevoelige accenten, culmi- ncerend in het offer, door haar gebracht. Dirk Verbeek als de predikant was e°n haar volkomen waardig partner, ook in innigheid en begrijpen. Een prachtige creatie was verder de menschelijk-begrij pende bisschop van la Chapelle. Ook de secretaresse en verloofde van den zoon, gespeeld door Adrienne Canivez. dient ge prezen. Max Croiset toonde gevoel voor de rol van nooit-meer-oorlog-maniak, doch had zijn spraak ietwat tegen. De diverse bijro'len werden zonder uitzondering voldoende uit gebeeld, zoodat nergens een hiaat zich deed gevoelen; namen noemen lijkt ons verder overbodig. Nogmaals, de inzet der abonnements- voorsteliingen is wel een bij uitstek geluk kige geweest en voor de tweede maal in dit pas begonnen seizoen heeft het Resi- dentietooneel getoond een hard werkend gezelschap te zijn, waarvan nog veel is te verwachten. BINNENLAND. De Haagsclie gemeenteraad spreekt zich uit voor Leiderdorp als centrale lucht haven. (4e Blad). Wederinvoering van een forensenbelastmg. (4e Blad). Herziening financieele verhouding tus- schen rijk en gemeenten. (4e Blad). Rapport rijkscollege voor lichamelijke op voeding. (4e Blad). De vestigingswet thans toegepast op kap pers en bloemisten. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Dc kwestie der bewapening. (Buitenland, le Blad). Rede van lord Halifax. (4e Blad). Hongarije doet tegenvoorstellen aan Praag. Aangedrongen wordt op een plebisciet. (le Blad). Oproep der leiders der Britsche socialisti sche arbeidersbeweging. (Buitenland, le Blad). Stellen de Duitschers de kwestie van Me mel aan de orde? (Laatste Berichten, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor onze omgeving is te ver wachten, dat de bewolking gelei delijk toeneemt, met vorming van uitgebreide mistgebieden. In het Oosten blijft de nacht nog koud. terwijl overdag de temperatuur weinig verandert. In het Westen wordt het des nachts iets zachter en overdag iets kouder, regen van beteekenis is nog niet waarschijn lijk. V. 1. n. r.: Philippe la Chapelle, Adrienne Caro van Eyck er. Canivez, Dirk Verbeek, Vera Bondam, Max Croiset. „PERHIMPÜNAN INDONESIA". Op de laatstgehouden vergadering der .Perhimpunan Indonesia" is de onderstaan, de motie aangenomen.: „De vergadering der Indonesische stu denten. georganiseerd door de „Perhim punan Indonesia" te Leiden is van oordeel, dat door het Verdrag van München het oorlogsgevaar aanmerkelijk vergroot is. Slechts het herstel van de collectieve vei ligheid kan den vrede doeltreffend bewa ren. In verband met de aanhoudende span ning in den internationalen toestand is een nauwe samenwerking op grond van gelijk- I gerechtigdheid tusschen Nederland en In donesia meer dan ooit noodzakelijk. Door het verlaten van het beginsel der collectieve veiligheid door de Nederland sche regeering en door de huidige politiek van Engeland om den fascistische» staten op kosten der zwakkere landen concessies te doen, loopt Indonesia direct gevaar als object van verhandelen gebruikt te wor den. De vergadering is eenstemmig van oor deel, dat Indonesia onder geen enkele voor waarde onder Duitschland mag komen. Dit te voorkomen is slechts mogelijk, in dien Indonesia en het Indonesische volk op economisch, sociaal, politiek en militair ge bied weerbaar wordt gemaakt". Te 9.35 G. M. T. is de Japansche ge motoriseerde afdeeling, die uit het Noorden naderde, Hankau binnenge rukt. De Japansche opmarsch schijnt zoo snel te vorderen dat een groot deel der Chineesche troepen, die de Noord oostelijke toegangen tot Hankau ver dedigd hebben, zich den terugtocht volledig ziet afgesneden. Het Japan sche leger heeft reeds een cordon om de vlakte van Tsjingtsjau getrokken, waarin dertig Chineesche divisies ge vangen heeten aldus verluidt. Doch nadere bevestiging hiervan is ge- wenscht. MILITARIA. Van 24 tot 29 Oct-ober zijn bij 6 R.V.A. voor het volgen van een cursus in den vuurregelingsdienst onder de wapenen ge komen de reserve le luitenant: mr. L. V. Ledeboer. J. G. Vorstman, H. J. te Winkel, ir. W. F. Baron van Asbec, H. J. L. Kal berg, H. W. van Lelyveld, J. T. L. Rozen- daal, C. van Suylekom. L. J. Kraamwinkel, C. A. Massee, J. M. Pilaar en J. H. des Tombe. Het bestuur van de Vereeniging van Oud-Leerlingen van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", alhier, is thans als volgt samengesteld: C. Sweris. voorzitter; H. H. Blöte Jr.. vice-voorzitter; C. J. Nieboer. 1ste secretaris (Rijnsburger- weg 45); L. Th. v. d. Laken. 2de secretaris; A. A. Schreuder, 1ste penningmeester; J. N. Bouter Jr., 2de penningmeester: leden: H. H. Verhulst, P. J. J. v Weerlee en J. G. Kooij.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1