10% korting op alle prijzen 1 maand extra voordeelig koopen! lit de Omstreken LEIDSCH DaGBLAD - Vierde Biad Dinsdag 25 Odober 1938 FEESTARTIKELEN TIJDENS DE JUBILEUM-RECLAME slaagt ge bij PRESBURG zeker veel goedkooper! PRESBURG organiseert namelijk Profiteert daar vooral van en ge hebt dubbel voordeel, want behalve de krijgt ge bij PRESBURG bovendien de mooiste schoenen en de beste kwaliteit voor Uw geld. Kom onze etalages maar eens zien: wat 'n aparte en chique modellen - wat 'n prachtige modekleuren wat 'n nauwkeurige afwerking - wat 'n enorme sorteering Voor Uzelf, Uw man en de kinderen slaagt ge bij Presburg dan ook werkelijk 't best en goedkoopst. DONKERSTEEG LEIDEN SURINGAR's Meisje-alleen Gele Wortelen en Koolrapen HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. Donderdag 27 October om 2 uur des na middags vergadert de gemeenteraad. 1 Vaststelling van de notulen van de op 30 Juni 1938 en 22 Augustus d.a.v. gehou den vergaderingen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer A. Bax. 4. Eervol ontslag aan mej. E .A. Cramer als onderwijzeres aan de O. L. school num mer 7. 5. Eervol ontslag aan den heer M. D H. van den Berg als onderwijzer aan de Ulo school te Hoofddorp. 6. Overplaatsing van mej. A. van Cam- pen. onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 6 te Abbenes in gelijke be trekking naar de openbare school num mer 7. 7. Voorstel tot het benoemen van een ambtenaar van den Burgerlijke Stand. 8 Adres van de samenwerkende onder wijzers-organisaties inzake een gewenschte verlag ng van de leerlingenschalen. 9. Verzoek van het bestuur van de veree- niging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Haarlemmermeer i Oostzijde i. 10. Verkoop van eenige perceelen ge meentegrond te Nieuwkoop. 11. Regeling van den zittingsduur van de leden der verschillende raadscommissiën. 12. Vaststellen van een plaats voor de stichting van een nieuw gebouw voor open baar lager onderwijs in Badhoevedorp. 13. Vaststelling van de rekeningen van de gemeentebedrijven over het dienstj. 1937 14. Voorloopige vaststelling van de reke ning over het dienstjaar 1937. 15. Machtiging tot het sluiten van kas- geldleeningen. 16 Wijziging van de destijds bij besluit van 27 en 28 September 1912 gesloten geld- leening. 17. Aanbod tot het sluiten van een geld- leenlng voor de aflossing van woningbouw- voorschotten. 18. Redactie-verbetering in het besluit van 22 Augustus 1938 inzake een destijds ge sloten geldleening. 19. Nieuwe rekening-courant-overeen- komst met de directie van de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten te 's-Gra- venhage voor het dienstjaar '39. 20. Financieele regelingen. 21. Verhooging van de aan het Burgerlijk Armbestuur toegezegde subsidie. 22. Rondvraag. DE STEUN AAN KLEINE TUINDERS. jbrug zoo veilig mogelijk kan geschieden. Dit wordt gevraagd in velband met het steeds drukker wordend bietenvervoer per vrachtauto, dat eveneens deze brug moet passeeren. ERNSTIGE AANRIJDINC. Resultaat: twee gekraakte auto's. Gistermiddag omstreeks drie uur had op het hoekpunt HoofdvaartVijfhulzerweg een botsing plaats tusschen een personen auto. bestuurd door den heer J. uit Haar lem en een vrachtauto, bestuurd door den heer S uit Haarlemmermeer. Na eenige dagen van rust in de reeks van aanrijdingen, is de nieuwe week thans weer ingezet met een ernstige botsing, die gelukkig geen persoonlijke ongelukken met zich meebracht, doch de materieele schade was daarentegen te ernstiger. De bestuur van de auto. die over den Vijfhuizerweg in de richting Haarlem reed. verleende geen voorrang aan een voor hem van rechts komende vrachtauto, met het noodlottige gevolg, dat beide auto's in volie vaart op elkaar inreden. Men hoorde een hevigen slag. gekraak van opkrullende spatborden en gerinkel van versplinterd glas. Zoowel de personen- als de vracht auto werden zwaar beschadigd en moesten door kraanwagens worden weggesleept. De bestuurders kwamen met den schrik vrij. De politie te Hoofddorp, die telefonisch was gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Tegen den be stuurder van de personenauto zal proces verbaal worden opgemaakt. Alweer de Rijksweg. Gistermorgen heeft een onhandige auto bestuurder een paal van den A.N.W.B., staande aan den Zuidelijken afrit van het viaduct over de Hoofdvaart bij Abbenes stukgereden. De paal werd totaal vernield, terwijl de onderdeeïen van den wegwijzer aan stukken over den weg vlogen. Het r.ummer van de roode auto is bekend en wordt den bestuurder geraden, zich tot het bureau van den AN.1VB te wenden, wi' hij niet met de politie in aanraking komen. HILLEGOM. Vragen der S.D.A.P. Door de Soc-Dem. Raadsfractie zijn aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer j de volgende vragen gesteld: lo. Is het B. en W bekend, dat krachtens de circulaire van 3 Mei 1938 aan de kleine tuinders onder groep B of C vallende, op de netto-steunuitkeeringen in bepaalde ge vallen een toeslag kan worden verstrekt van ten hoogste f. 2.25 per week? 2o. Zoo ja. is door B. en W. reeds een ver., roek gericht tot den Minister van Sociale Zaken? 3o. Zoo ja, zijn B en W. bereid mededec- ling te doen van de resultaten van dit ver zoek of van de beschikkingen op dit ver zoek? 4o. Zoo neen. zijn B en W. alsnog bereid een dergelijk verzoek tot den Minister van Sociale Zaken te richten? De verkeersdrukte. De afdeeling Zwanenburg van de R.-K. Staatspartij heeft aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer een verzoek inge diend om vooral op de uren van uit- en aangaan der scholen het verkeer op de brug over de Ringvaart zóó te doen regelen, dat voor de kinderen het passeeren van die Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Anna, d. van A. J. van Leeuweiï en J. Slotboom; Arnoldus Jacobus, z. van A. J. Sanders en A. P. Ringeling: Elisabeth, z. van M. Krieger en C. Kolk: Herman, z. van H. Moes en A. Hageman; Carolina Apolonia. d. van C. W. van der Ploeg en M. P. Berkhout; Wilhelmus Petrus, z. van C. W. Th. Jonkheer en J. J. Rutten. Ondertrouwd; J. W. Rusman en P. A. Rijn beek; A. P F. L. Verdonk en P. J. Fyma. Getrouwd: A. de Vos en C. C. Langeveld; A. Teeuwen en C. Jansen. Overleden: W. H. Taverne, echtg. van G. Mieremet, 49 jaar; C. M. Jans, man. 82 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. C. v. d. Berg. v. Lisse. v. d. Endelaan 37; W. M. Versluis, v. Noordwyker- j hout, B. Pontstraat 25; W. v. d. Putten, v. Haarlem. Molenstraat 6: G. Kok. v. Noord- i wijkerhout. Stationsweg 52 II; P. N. Alleman, v. Amsterdam. Parallelweg 127; A. P. F. L. Ver- j donk, v. Haarlem. Meerstraat 86. Vertrokken- A. Wensemius, n. Amersfoort. 1 Lange Gracht 26. C. C. Langeveld. n. 's Gra- I venhage. Elboogstraat 25: C. Jansen, n. Haar lemmermeer. Spieringerweg 1148: Wed. v. d. 1 Voet-Krösschell. n. Oegstgeest. Wilhelmina- park 34: C. J. Maas, n. Ned. Oost-Indië; H. J. Weijers, n. Freiburg <Zw.), Confict Altertinum; J. A. Houthuijzen. n. Amsterdam. Maasstraat 86 II; A. P. A. van Tienen, n. Enschedé, Noor derhagen 20. ..'t Larlnksticht"; J. Glas, n. Ben- nebroek. Schoollaan 66; Tj. H. Jorna. n. Leiden. Haarl. straat 46 A. LEIDSCHENDAM. Hulpbrug voor aanleg Rijksweg Ypenburg- Schiphol. In verband met den aanleg van den nieuwen rijksweg Ypenburg—Schiphol, wordt door het rijk tijdelijk een hulpbrug gelegd aan de Leldschekade over de Smits- sloot. Deze brug, welke dient om in hoofd zaak tuindersschuiten door te laten, zal ook voor rijksrekening worden bediend en wel door steuntrekkenden uit deze gemeente tegen een loon van f. 25 per week. Als eerste brugwachter is reeds aangewezen dc steuntrekker H Vermeer Daar de brug ca. 2 jaar zal moeten dienst doen. is er voor menigen steuntrekker iets extra's te ver dienen. Aan het verslag van het Gemeentelijk Lichtbedrijf 1937 ontleenen wij, dat het be heer gevoerd werd door den burgemeester, den gemeente-secretaris, de vier wethouders en de raadsleden K. Vink van Stompwijk en J. Koerts uit Veur. In verband met de sa menvoeging van beide gemeenten en voe ging van den Veenweg bij Nootdorp, is bij de wet van 31 December J.l. de geheele commissie van beheer vervallen. (Inmiddels vervangen door een commissie van bij stand iDoor voeging van de Veenweg bij Nootdorp gingen een 120 tal electriciteits- verbruikers verloren. Het personeel bestaat naast den directeur den heer H. P. Schou ten uit drie man administratief- en 13 man technisch personeel en incasseerders. Bo vendien waren nog 9 losse werklieden met totaal 68 arbeidsdagen in dienst. Afdeeling electriciteit: De exploitatie was wederom bevredigend De stroom af gifte vermeerderde met 7' van 432.000 K.W op 463 000 K.W. en daarenboven nog met 363.000 K.W. aan de N.V. Enkes. Dc afzet voor klein kracht vermeerderde met slechts 1.9 °/o niettegenstaande een tariefs verlaging van 30 o van Delft werd inge kocht bruto 918 798 K G. voor een totaal bedrag inclusief maximale belasting etc. van f. 28.623.01. De tarieven bedroegen lichtstroom gew. meter 23 ct, muntmeter inclusief meterhuur 29 ct, vastrecht gewo nen meter 7 ct. etalageverlichting f 25 per jaar. krachtstroom in spertijd 30 cent, buiten spertijd 11 ct Geplaatst waren 1637 lichtmeters (v. J. 1620'. 139 kracht- en lichtmeters. 31 krachtmeters (v. j. 251. 168 muntmeters (v 159' Straatverlichting 112 avond- en 40 nachtlantaams in Stomp, wijk. 73 avond- en 24 nachtlantaarns en 5 verkeerspalen in Veur waarvan de kosten inclusief onderhoud hebben bedragen per stuk f. 32,56. Afgeleverd werd aan stroom 1.360.32 K.W. over gewone, 10.563 K.W. over muntmeters. 141.574 K.W. vastrecht gewone meters. 6.399 K.W. voor etalageverlichting en 5097 K.W. voor een totaal bedrag inclusief de maxi male belasting f. 25339.29, Straatverlich ting Stompwijk 15.701 K.W. inclusief voor f. 4589.54. Straatverlichting Veur 12.563 K.W. inclusief onderhoud voor f. 3 517.23. De post meterhuur geetf aan f. 9 639.65. De Winst- en Verliesrekening geeft aan een eindcijfer van 105.083.51 ibegrootlng f. 93.553.84), waarbij begrepen de zuivere winst van f. 20.347.72 i begrooting f. 15 354.90). Inclusief het winstcijfer van f. 20.347,72 geeft de balans als eindcijfer f. 245.270.94 Zoowel Stompwijk als Veur hebben elk een som van f 89.976.38 als kapitaal in het bedrijf gestoken. De reserve bedraagt f 17716.61. De kapitaalsrekening geeft als eindcijfer f. 46.438.94, waarbij inbegrepen een nadeelig slot van f. 10.896.23 NOORDWIJK. Vergadering der Noordwijksche Reddingsbrigade. Onder presidium van dr. Hermanides ver gaderde de Noordwijksche Reddingsbrigade in hotel Victoria. De opkomst was zeer goed, waaruit overduidelijk spreekt dat de acitivi- teit van de N. R. B. nog steeds op hoog peil I staat. In zijn openingswoord sprak de voor- I zitter hierover zijn groote erkentelijkheid uit. In het kort besprak hij de voorname ïol, welke de N. R. B. sinds 1921 in onze badplaats en in onze plaats in het alge meen, heeft vervuld, hetwelk alleen te dan ken is aan het werken der actieve leden Na lezing der notulen werden op vlotte wijze de ingekomen en uitgegane stukken behandeld. Voor deze omvangrijke cor respondentie werd den secretaris een woord van hulde gebracht. Op voorstel van bestuurszijde werd onder applaus besloten om het oud-lid Maarten van Duin. het eer ste lid der N. R. B die het diploma C be haalde en zich thans metterwoon gevestigd heeft in Zuid-Afrika. per schrijven een vriendengroet over te brengen namens alle N.R B -leden Het volgende bestuursvoor stel om f. 125in de verzekeringskas te storten werd met alg. st. aangenomen, waardoor het fonds thans f. 3400 groot is. Op het voorstel om in het Tom-fonds even eens f. 125.te storten, kwamen enkele tegenkantingen; de meening werd uitge sproken. dat dit bedrag beter beschikbaar kon worden gesteld voor het zwemonder- richt en andere actieve ontwikkeling der leden. Doch nadat de secretaris de heer E. de Groot, doel en wezen van het Tom-fonds dat ook rustig betiteld kon worden met „materialen-fonds", had uiteengezet, werd ook dit voorstel aangenomen. Dit fonds heeft thans een bezit van f387.Alvo rens tot de bespreking van de wintercam- pagne over te gaan werd mededeeling ge daan dat het bestuur in een gecombineerde vergadering met Leiden-Katwijk en Oude- Wetering getracht heeft het bestaande con tract met „De Overdekte" te Leiden op de- zélfde voorwaarde te continueerer. Deze bespreking heeft echter geen resultaat op geleverd: zij wordt hedenavond voortgezet en mochten ook deze geen bevredigende oplossing brengen, dan zal het bestuur di rect maatregelen treffen om. zooals voor heen, weer in den Haag te gaan zwemmen. Voor het zwemmen bleek een flinke animo le zijn. want staande de vergadering gal zich reeds een 30-tal deelnemers op. Ook \oor den cursus E.H.B.O. onder leiding van dr. Hermanides. bestaat goede belangstel ling; 30 deelnemers gaven zich reeds op. Inzake de organisatie van een propaganda- feestavond deelde de voorzitter mede. dat de heer v. d. Wilk was afgetreden als 2e secretaris en in diens plaats was gesteld de heer A van Kan. Hierdoor kan de heer van der Wilk nog meer actief werken in de feestcommissie, welke bestaat uit de hee- ren Wassink, v. d. Wilk en Luschen. Uit de volgende besprekingen bleek dat men weer bezig is een nieuwe revue in elkaar te zet ten. In de rondvraag werd naar de moge lijkheid geïnformeerd om de Brigadetent op de duinreep tc plaatsen, waardoor het telkens verplaatsen zal worden voorkomen. Het bestuur had deze materie zelf reeds onder de oogen gezien en t. z. t. zullen bij bevoegde instanties besprekingen dieaan- gaande worden gehouden. De heer E. de Groot sprak er zijn verwondering over uit, dat niemand ter sprake heeft gebracht den luchtbeschermingsdienst. Plannen dienaan gaande zijn er in Noordwijk en de Brigade heeft bereids toezegging gedaaan, als de plannen werkelijkheid worden, dat op de volle medewerking der N.R B. kan worden gerekend. Mocht deze aanbieding t. z. t. aanvaard worden, dan vertrouwt spr. op de activiteit van alle leden. Nadat nog enkele huishoudelijke bespre kingen waren gehouden, overhandigde de voorzitter aan mevr. Passchier het Bonds- diploma A. waarbij hij haar gelukwenschte met dit resultaat. Hierna sloot de voorzitter onder dank voor de geanimeerde besprekingen deze vruchtbare bijeenkomst. VOORSCHOTEN. Aanbesteding. Gistermorgen heeft het gemeentebestuur aanbesteed het schilder- en witwerk in keukens, gingen en kamers van 27 wo ningen van compiex II van het Burge meester Vernèdepark. Ingeleverd werden 4 inschrijvingsbiljet- ten. Perceel I: Burgem. Vernèdepark t/m 70, W. H. J. Ju f. 230; L. J. van Aken f.24fe L. J. Los 1.332.50; fa. L. Veenendaal en Co f. 348. Perceel II: Parkstraat 4 t/m 8 W. H. J Ju f. 188; L. J. van Aken 1.212; fa. L. Vee: nendaal en Co. f.295; L. J. Los f.317. Perceel III: Tolstraat 3 t/m 21. W. H. J. Ju f.390; L. J. v. Aken f.437; fa. L. Vee. nendaal en Co. f.611; L. J. Los f.611. Perceel IV: schilderwerk van ijzeren hekken en afrasteringen W. H. J. Ju f.95; L J. van Aken f. 125. In massa: W. H. J. Ju f.869; L. J. van Aken L990. Het werk is gegund aan den laagste» inschrijver W. H. J. Ju, alhier. Uitslag Ballonnentocht. Eindelijk kan de jeugd en niet minder de ouders of verzorgers van schoolgaande kin deren worden bekendgemaakt hoeveel kilometers enkele ballonnetjes hebben af gelegd. die door de schoolkinderen tijdens de herdenking van het 40-jarig regeerlngs- jubileum van H. M. de Koningin, in deze gemeente zijn losgelaten. Dank zij de welwillende medewerking van den Belgischen gezant, werd de ligging van enkele Belgische plaatsen opgegeven door majoor Degrez, secretaris Aéra Club Royal de Belgique (Kon. Aero Club van Belgic, terwijl de heer J. Leppink alle gegevens tot een geheel verwerkte. De afstanden waren: Noord Frankrijk, Thienue par Steenbeque, ong. 225 KM; België. Rumbeke iWest Vlaanderen) 161 K.M.; Melsen prés Gavere 155 K.M: Keusselare 131 K.M Gent 130 KH; Moorbeke-Waas ill K M St. Niklaas 109 K.M. en Verrebroek 98 K.M. Raadsagenda. Morgenavond te 8 uur komt de raad bij een ter behandeling van: 1. Onderzoek geloofsbrief W. L. van der Ham 2. Notulen 3. Ingekomen stuk ken 4. Rekening-courant-overeenkomst N.V. bank voor Nederi. Gemeenten 5. Brandweerverordening 6. Stemdlstrlc- tenverordenlng 7. Stemlokalenverorde- ning 8. Samenstelling stembureaux 9. Straatnamenverordening 10. Uitloo ting obligatie-leening 11. Vergoeding reiskosten 12. Begrooting Schoolartsen- dienst. jaar 1939 13. Begrooting inen tingen 14. Beschikbaarstelling spaar bankboekje 7.000 ste inwoner 15. Leer ling-vakman bedrijven 16. Verdeeling, kosten onderhoud gemeente-woningen 17. Voorstel tot aansluiting bij den kring van gemeenten inzake rattenbestrijding- 18. Comptabillteitsbesluiten 19. Rond vraag. A.R. Prop. Club „Kluchenius". De A.R. Prop. en Studie-club „Kuche- nlus" hield in de zaal achter de Gerei. Kerk, haar eerste vergadering In dit win- ter-seizoen onder leiding van den heer W F. v. Spronsen. Inleider was de heer J. Aten met het onderwerp „De sociale verhoudingen ge- f zien in het licht van Gods woord en door I de overheid te nemen maatregelen waar deze verhoudingen worden verstoord", (naar aanl. van art. 17). Spr. behandelde achtereenvolgens: de ongelijkheid der ver houdingen in de natuur en de ongelijkheil der verhoudingen bij de menschen Zeer uitvoerig stond hij bij deze twee punten stil, om daarna de taak der over heid te behandelen. Die taak was volgens inleider beschermend. Een uitvoerige en leerzame discussie volgde hierna. De heer W. Eggink behandelde de bui- tenlandsche politiek. Nadat nog enkele voordrachten waren gedaan sloot de heer Aten met dankgebed. Mond- en klauwzeer. Aan het begin van de week waren in deze gemeente nog 29 gevallen van mond en klauwzeer; hersteld zijn 15 gevallen, zoodat er aan het einde der week ln deze gemeente nog 14 gevallen van mond- en klauwzeer waren. 1897 PRESBURG Op .Robinson"- en „Swift"- schoenen mag geen korting worden gegeven. Slingers met Vlaggen, 7 Meter lang, 25 ct., Mutsen v.af 21/« ct. Schilden, Confetti, Serpentine! Servetten, Bruidszakjes, en*. Steeds de nieuwste Voordrach* ten en Bruiloftsliedjes. Firma G. VAN BRUSSEL HAARLEMMERSTRAAT 26). EAU DE COLOGNE EN PARFUMS de fijnste, de voordeelig- ste, ook per maat. 6068 BREESTRAAT 108 (bij Stadhuis) Gevraagd1 in 'klein gezin; g. k. wasschen en koken en van goede getui- j gen voorz. Mevr. Dr. STRUVfi v. Hogenhoucklaan 7, d. Haaf. TE KOOP een partij te veld staande H. SCHOTSMAN, Middcnvüe" Julianadorp, Den Helder. Dcor het verbindend worden der eenige uitdeelingslilst het faillissement van 1900 J. J. PAARDEKOOPER te Leiden geëindigd. Mr. F. D. L. GUNNING. Curator. Rapenburg 36, Leiden. 4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 16