[eer matige wedstrijd te Kopenhagen Spelverloop Denemarken—Nederland 79iie Jaargang LEIDStH DAGBLAD. Maandag 24 Odober 1938 Derde Blad No. 24103 [ederland mag blij zijn met een gelijk spel (2-2) Beide elftallen waren zwak 11 Rust kwam met 2—1 voor Oranje HOLLAND NEEMT DE LEIDING: DE DEENSCHE KEEPER WORDT VOOR DE EERSTE MAAL GEPASSEERD (I—0). Falende wedstrijd-leiding. |(Van onzen specialen G.P.D.-verslaggever). De inzet van het internationale seizoen jan het Nederlandsche elftal is niet zoo uevredigend geweest als de meerderheid m onze Yoetba'lgemeenschap had gehoopt en Terwacht. Hoewel men er algemeen van .overtuigd was, dat onze jongens het in Kopenhagen niet gemakkelijk zouden krij gen tegen de Denen was de stemming te- [voren toch optimistisch en wii rekenden er igenlijk een beetje op. dat de Oranjeploeg ,v6n nieuwe Internationale periode, ingezet met een succes, tegemoet zou gaan. Arbiter floot den wedstrijd stuk. De algemeen optimistische verwach tten zijn echter niet vervuld. Het werd retukkig geen nederlaag, maar verder dan een gelijk spel brachten wij het ook niet. En dat was een resultaat, waarmede wij tenslotte best tevreden mogen zijn. Want als één partij had moeten winnen dan zouden deze win naars de Denen moeten zijn en zouden zij nog iets meer aansprak op deze zege kunnen doen gelden. De 21 voor sprong, welken de dragers van de Oranjeshirts vóór de rust veroverden en tot ver in de tweede helft konden behouden, was rijkelijk geflatteerd. En het was voor iederen, onbevoordeelden toeschouwer een sportieve voldoening toen de Denen een negental minuten voor het eindsignaal hun geweldig zwoegien beloond zagen met het gelijk makende doelpunt, dat tevens het mooiste doelpunt was uit den heelen strijd. Een kamp overigens, waarover vriend noch vijand al te zeer bevredigd zal kunnen zijn, omdat het vertoonde gemiddeld zeer matig was, hetgeen ech ter niet allee« op rekening van de spelers komt, doch vooal ook op die van den Noorschen arbiter, die voor zijn taak geenszins berekend was. Door zijn onoordeelkundig optreden maakte hij het den spelers onmogelijk hun spel vrijelijk te ontplooien. Zijn cenige ver dienste was, dat hij geen der beide par tijen opzettelijk bevoordeelde, want beide elftallen ondervonden de nadee- len hiervan, zij het dan dat de Neder landers er het meest door gedupeerd werden. Zoo óóit dan heeft hier een. scheidsrechter zijn stempel op het spel Kedrukt. En een ieder begroette met vreugde het oogenblik waarop hij voor de laatste maal zijn fluitsignaal liet weerklinken. De man, die voor de eerste maal een internationale ontmoeting leidde, was te streng, kon het spel niet begreep niet, dat hier 22 stevige knapen tegenover elkaar stonden, die best tegen een duwtje konden. Hij bleek een onoverkomeniijke afkeer te hebben van ieder gebruik van lichaams kracht, hetgeen reglementair onjuist is. de eerste minuut af klonk zijn luitsignaal een eindeloos aantal malen en dat beteekende dus dat even vele eeren het spel onderbroken moest borden voor het nemen van een vrijen sc In de eerste minuten was dit nog n,et zoo heel erg. Maa- naarmate de wedstrijd vorderde werd deze methode Unest' want het kwam op den duur zoo er' spelers niets meer durfden ondernemen, zoodat zij hun gebruike lijke en geoorloofde spel niet meer kon den ontwikkelen, waardoor het spel dus in feite lam gelegd werd. Vooral voor onzen nieuwen middenvoor, Dumortier, was dat een zeer groote handicap, want deze Utrechtenaar kon in de oogen van den arbiter op het laatst heelemaal geen goed meer doen. Daarbij komt nog dat de scheidsrechter ook herhaaldelijk de zoogenaamd niet-overtredende partij uit haar humeur bracht daar hij ook dan floot wanneer het laten doorspelen het meest voor de hand liggend zou zijn geweest. Aldus handelende beïn vloedde de arbiter nagenoeg alle spelers en meer speciaal de jongeren, die op deze manier volkomen uit hun even wicht werden gebracht en niet meer konden prestoeren, waartoe zij anders in staat geacht konden worden. Vanzelfsprekend maakt een en ander een juiste ibeoordeeling der spelers onmogelijk. De geest, de animo en de vaart werden door den scheidsrechter vermoord. Zoodra men dit weet, is het meteen duidelijk, dat het spelpeil in dezen kamp bijna geen oogen blik boven het middelmatige is uitgekomen en dat er dus maar ook heel weinig te ge nieten is geweest. Het was een rammelend geval dat noch geestdrift kon verwekken bij de enkele tientallen Nederlanders, noch bij de meer dan dertigduizend Deensche toeschouwers. De Koning zat langs de lijn. Er waren ruim 30 000 toeschouwers getuige van den voetbalwedstrijd DenemarkenNeder land. die werd bijgewoond door den Deenschen Koning. Vlak voor den aanvang arriveerde Zijne Majesteit voor de tribune en vergezeld van de voorzitters der Deensche en Nederlandsche bon den wandelde hij daarmee gemoedelijk over het terrein, dat uitstekend bespeelbaar was. Voor den Koning was een plaatsje gereserveerd vlak bij de lijn en niet op de hooge eeretribune, waar men iets minder last had van den sterken, kou den wind. Beide ploegen werden hartelijk ontvangen. Het Oranjeteam met het „Wien Neerlands Bloed", de Denen met hun zangerig volkslied. Joergensen won den toss en koos den wind mee. Het begin was veelbelovend voor Holland. Een vrije trap werd door Pauwe voor doel geplaatst. Joergensen kopte het leder weg. Anderlessen zorgde er echter voor, dat de bal weer voor het Deensche doel terugkwam. Even een misver stand in de Deensche verdediging, enkele De nen en Hollanders stonden vlak voor elkaar, maar van dit moment van aarzelen profiteerde van Leur, die heelemaal naar binnen gekomen was en hij trapte den bal keurig in het net (0—1). Ondanks het feit, dat onze tegenstanders den wind mee hadden, kwamen zfj er eerst lang zaam in. In dat eerste kwartier domineerde het Oranjeteam sterk waarbij men niet dient te vergeten, dat de spelers het consigne hadden meegekregen, in die eerste vijftien minuten vol ledig op den aanval te spelen. Goede kansen om den stand te verhoogen deden zich voorloo- pig echter niet meer voor. De Deensche voor hoede trachtte met kort spel, waarin alle spe lers betrokken werden, de Nederlandsche ach terhoede voorbij te komen, doch gemakkelijk ging dit niet. Het wordt 11. Na 30 minuten zette Caldenhove den rechts buiten Soebirk stevig, doch flair opzij. Niette min floot de heer Nordboe. De vrije trap. hal verwege de cornervlag genomen, werd keurig voor doel geplaatst. Van Male vergat uit te loopen, Uldahler werk te den bal keurig in het Nederlandsche doel. (.1—1). Dit doelpunt prikkelde het Nederlandsche elf tal dermate, dat enkele snelle aanvallen werden opgezet. Spoedig 12. Uit een daarvan belandde de bal bij Dumor tier. Zwaar gehinderd door Joergensen, die hem volkomen schaduwde, zag de D.O.S.-er nog kans den bal met een tikje naar den vrijstaanden van der Veen te geven, die van wel 20 M. af stand onmiddellijk inschoot. Het goed gerichte schot trof doel. (12). Holland bleef in den aanval en Van Leur mocht de eerste hoekschop nemen, welke door hem echter werd geplaatst. De laatste 20 minu ten voor de rust waren geheel voor de Denen. Het begon met een schitterend schot van Kaj Hansen, prachtig door van Male gestopt. De snelle linksbuiten Thielsen trachtte na een van zijn rennen zelf te scoren doch zijn schot ging over. Ook Denemarken kreeg den eersten hoek schop te nemen, maar zonder resultaat. In deze periode viel het op. hoe zwak het wegwerken van de Nederlandsche achterhoede en midden linie was, waardoor de Denen telkenmale op gemakkelijke wijze aan den bal kwamen. De heer Nordboe floot inmiddels voor de onmoge lijkste wissewasjes, waardoor het spel veel te veel onderbroken werd. Een tweede hoekschop voor Denemarken volgde, zelfs een derde, waar uit Uldahler fraai inkopte. Maar nu had van Male het gevaar gezien en met zijn lange ar men greep hij het. leder uit den hoek. Zoowel van rechts als van links dreigde nu gevaar en uit een gemeenschappelijken aanval wist de Deensche debutant, de midvoor Chris- tensen. keurig in den hoek te koppen. Op zeer gelukkige wijze sloeg van Male den bal uit zijn doel tot hoekschop. De vierde al. Ook deze le verder geen resultaat op, een vijfde volgde, zelfs en zesde, maar tot de rust kon Nederland den 21 voorsprong behouden. Na de pauze. Vlak voor de hervatting liet de Deensche koning alle spelers aan zich voorstellen. In het eerste kwartier van de tweede helft speelde Denemarken uitstekend. Deze ploeg had nog nimmer samengeoefend. Men kent de ge zamenlijke training niet, zooals wij dat in den Haag doen. Geen wonder, dat, toen in de twee de helft de spelers meer aan elkaar gewend waren, het in de ploeg onzer tegenstanders meer en meer ging vlotten. Bij het snelle aanvallen, over beide vleugels en ook over het midden ge leid, werd de Nederlandsche verdediging zwaar op de proef gesteld. Enkele schoten werden ge lost. eenmaal trad Weber als redder op. een tweeden keer stompte van Male een schot van Hansen tot hoekschop. Deze hoekschop was reeds de negende, want. direct na de hervatting had Denemarken reeds twee corners aan zijn totaal van dertien gevoegd. Na een kwartier, een „Deensch" kwartiertje en geen Hollandsch, week de druk op ons doel. Wat er nu volgde, was zeer matig, aan beide zijden. Dumortier kwam in aanraking met Poul Han sen en beiden moesten even bijgewerkt worden, zoo hard waren de hoofden tegen elkaar geko men. De Utrechtenaar zag vlak na dit ongeval letje kans om een zuiver schot op doel te los sen. doch doelman Nielsen toonde zich een be trouwbaar verdediger. De kansen, die Denemar ken kreeg, waren van beter gehalte. Na een half uur Denemarken had inmid dels den tienden hoekschop genomen kwam Christensen onverwacht alleen voor van Male te staan. In zijn verbouwereerdheid schoot de midvoornaast. De gelijkmaker. Ook Nederland kreeg een hoekschop te ne men door de Harder. Thielsen wist echter al spoedig een elfde corner voor zfjn land er aan toe te voegen. Vijf minuten voor tijd kwam de gelijkmaker. Weber onderbrak een snellen aan val van den linkervleugel, hij zag evenwel geen kans om den bal behoorlijk weg te werken, Cal denhove trachtte in te grijpen, doch ook hij wist den bal niet op te ruimen. Daar kreeg de Deensche midvoor plotseling zijn kans. Van vrij verren afstand loste hij een kogel, mooi in den rechterbovenhoek, buiten het bereik van de lange armen van Van Male (22). Een schitte rend doelpunt. Even reageerde Nederland fel. doch aan den anderen kant zat men ook niet stil. Een twaalf de en dertiende hoekschop werden nog geno men op het Hollandsche doel, doch zonder re sultaat.. zoodat het einde kwam met een pun- tenverdeeling. Otto de Vries zegt Een vreeselijke wedstrijd om naar te kijken Otto de Vries, de voorzitter van de technische commissie van den K. N. V. B., drukte het, toen wij hem na afloop in de Hollandsche kleedkamer te Ko penhagen naar zijn indrukken over den wedstrijd Denemarken-Nederland vroe gen. zoo kernachtig uit: „Ik geloof, dat het voor de toeschouwers een vreese lijke wr dstrijd om naar te kijken is ge weest. Het was alles zeer matig, tot en met den scheidsrechter toe. Er zal heel wat werk moeten worden gedaan om op 11 Dec. met een elftal, dat een kans op winnen beeft, tegen Duitschland in het veld te komen. De voorzitter van de keuze-commissie, de heer H. W. H. Herberts, vertelde ons nog, dat hij het zeker geen 'goeden wedstrijd heeft gevonden. Hij was het heeicmaa^ niet met de beslissingen van den scheidsrech ter eens „Mijn opv/ivting was", aldus de heei 1-Ieroeits, „om den strijd in her. eerste kwartier te forceeren. Toen zijn ook onze beide doelpunten gemaakt, hetgeen den debutanten het noodige vertrouwen heeft gegeven. De achterhoede heeft het o. i. iets te licht opgevat. Wat Dumort'er betreft, een van de debutanten, hij bevestigde mijn indruk, dat hij er nog lang niet is. De Vroet en van der Veen hebben zeer hard gewerkt, en zij waren dan ook volkomen uitgespeeld, toen zij in de kleedkamer kwamen". Wat de Deensche pers schrijft. Over het algemeen is. volgens „De Maan dagmorgen" de Deensche pers uitstellend te spreken over den wedstrijd en het re sultaat daarvan, hoewel men niet tracht te verhelen, dat Denemarken eigenlijk de overwinning verdiend had. Zoo schrijft „Politiken": „Denemarken heeft een uitstekenden wedstrijd gespeeld. Vooral Jörgensen, Kai Hansen en Söbirk speelden uitmuntend. Het resultaat een gelijk spel 22 is een resultaat, dat Denemarken ongetwijfeld in aanzien bij de overige Europeesche lande* zal doen stijgen, vooral daar deze overwin ning behaald is op een land als Nederland en dit land met het behaalde resultaat wel unerst tevreden mag zijn. Nederland neeft ten groote fout .gemaakt: het heeft Lotsy thuis gelaten! Onder aanvoering van een Lotsy, gelooven wij niet, dat Denemarken een gelijk spel had kunnen bevechten." Na zijn ontstemming erover uitgesproken te nebben, dat geen enkele Deensche speler in aanmerking gekomen was voor het Con tinentale elftal, hoewel enkelen wel dege lijk recht hadden op een plaatsje, gaat het blad verder: „De wedstrijd, de schoonste, uie vrij sinds jaren gezien heben, was zóó spannend dat na afloop de toeschouwers biina even vermoeid waren als de spelers!" De „Berlinske Tidende" Is eveneens zeer tevreden. „Een kleine overwinning hadden wij zeker verdiend, doch aan den anderen kant, zou dat een weinig onrechtvaardig jegens Nederland geweest zijn Het groote verschil tusschen de beide ploegen was, dat Denemarken zwakjes begon en zeer s! erk eindigde, terwijl Nederland zeer sterk begon, doch uitermate zwak eindigde. Ne derland heeft aan onze verwachtingen be antwoord, ofschoon we toch zeker een overwinning der Oranje-hemden verwacht hadden". De „Social-Democraten" heeft nog nooit .zóó'n schoonen wedstrijd gezien". In de eerste helft speelde Nederland buitenge woon goed, maar in de tweede helft, toen zijn peil begon te zakken en de Nederlan ders overdreven hard begonnen te spelen, faalden de spelers van de voorhoede vol komen. „De scheidsrechter had groot ge lijk dat hij streng tegen de trucjes van Du mortier optrad. De Nederlanders moeten niet vergeten, dat wij zooiets niet gewoon zijn en het zou voor ons jammer zijn, in dien de Nederlanders ons dat zouden ko men leeren. De scheidsrechter Itidde uit muntend. De beste Denen waren Jörgen sen Kai Hansen en Söbirk; de beste Ne- derianders Anderiessen, Paauwe en Calden- hoven." National Tidende" is het geheel met „Poiitiken" eens en de verklaringen van beide bladen luiden bijna gelijk. De beste Nederlander vindt dit blad Weber en in de tweede plaats Caldenhove. Dumortier zou een uitstekend speler zijn, indien hij met zoo hard speelde. De Denen hadden vol gens den verslaggever de overwinning ver diend. Voorhoede zonder routine. Het Hollandsche optimisme was gebaseerd op de proefneming van de nieuwe voor hoede, welke in vergelijking met het vorige seizoen geheel was gereorganiseerd en een zeer belangrijke verjonging had ondergaan. Niet minder dan 3 debutanten in onze aanvalslinie cn de andere twee hadden ook niet zooveel internatioale routine. Het was dus wel een belangrijk experiment, dat hier door de Keuze-Commissie werd geno men. Over de vraag of de proefneming aan onze verwachtingen heeft beantwoord, zul len de meentngen vermoedelijk wel uiteen- loopen. Wij voor ons meenen te kunnen zeggen, dat er nog diverse tekortkomingen zijn gebleken, maar dan men ovei' het al gemeen toch niet ontevreden mag zijn. speciaal omdat men zeer veel rekening moet houden met de omstandigheden, waaronder werd gespeeld. De jongens toch ondervonden in hevige mate den invloed van het optreden van den scheidsrechter. Het gebrek aan ervaring had tot gevolg dat onze voorhoede niet het juiste antwoord kon geven op het stopperspilsysteem. dat door den Deen Joergensen zeer goed werd toegepast. Wij gelooven dan ook dat er alle aanleiding is om od den ingeslagen weg voort te gaan. waarbij het echter noodzake. lijk zal blijken de jongens nog eenige goede oefenwedstrijden te doen spelen. Men moet niet vergeten, dat de meeste spelers niet voldoende konden trainen Is dit wel het geval, dan zouden zij stellig nog een stuk vooruit kunnen gaan. Dumortier voldeed we]. Het is wonderbaarlijk wat in korten tijd met enkelen hunner is bereikt. Dit geldt vooral voor Dumortier, den nieu wen middenvoor, die na enkele maan den training zeer sterk vooruitgegaan is en stellig nog meer talenten heeft dan hij tot dusver heeft laten zien. Zij moe ten er echter nog uitgehaald worden. Gisteren is de Utrechtenaar niet die groote figuur geweest, waarop men al gemeen gerekend had, maar wii zeiden het reeds, hij kon op het laatst in het geheel geen goed meer doen in de oogen van den arbiter, die hem tevoren eenige keeren had gestraft voor het gebruiken van de handen bij het afhouden van een tegenstander. Dan genoot bovendien deze de butant een zeer strenge bewaking van een der beste spelers van de Deensche ploeg, den spil Oscar Joergensen. die volgens velen een plaats in het Conti nentale elftal zou hebben verdiend. Dit laatste is misschien overdreven, maar het bewijst toch wel dat de Utrechte naar toch werkelijk niet de eerste de beste tegenover zich had. En indien men dan nog wil bedenken, dat ook on ze fenomeen Bakhuys destijds tegen een stopperspil niet was opgewassen, nu dan mag Dumortier, die voor de eerste maal in de nationale ploeg uitkwam niet ontevreden zijn. En met hem even min de Nederlandsche voelballeiders. Ei- moet nog geschaafd worden. Hij kopte te veel waar een andere oplossing beter zou zijn geweest. Maar de aanleg is er. Over het debuut van den anderen Utrechtschen spe. Ier behoeft men ook niet ontevreden te zijn. Een groote figuur was Van Leur geenszins, maar hij heeft zich toch op vele momen ten wel nuttig getoond. Speciaal in de periode dat Holland in de meerderheid was, n.l. in het eerste kwartier. Hij buitte een mooie gelegenheid verdienstelijk uit door meteen een doelpunt voor zijn rekening te nemen. Technisch staat hij nog wel ten achter bij Drager, maar zijn grootere ste vigheid maakt het misschien toch wel goed den Utrechtenaar de voorkeur te geven boven Drager, die evenwel alle aandacht blijft verdienen en zeker niet op zii gescho ven mag worden. Opvallend is dat van onze voorhoedespelers de be de 'oinnenspelers het meeste en beste werk hebben verzet. Moge lijk vindt dit zijn oorzaak in het feit. dat zii minder hadden te lijden van het drie- back-systeem. Zij immers werden als terug getrokken binnenspelers lang niet zoo in hun vrijheid van bewegen belemmerd als de middenvoor en de beide vleugelspelers, die een zeer solide bewaking genoten van het Deensche achtertrio. Zoowel Van der Veen als De Vroet hebben zich kranig geweerd en zich hun verkiezing waardig getoond. Voor den Rotterdammer is het daarom wel spij tig. dat hii min of meer met de zekerheid moet rondloopen, dat hij zal worden ver vangen door Kick Smit, wanneer deze weer geheel hersteld zal zijn van ziin knie operatie. Aan Van der Veen viel de eer te beurt het tweede Nederlandsche doelpunt te mogen maken, met een schot, dat den Deenschen doelman zoowaar verraste De Harder faalde. Een der zwakste figuren uit de Neder landsche voorhoede was dezen middag Bertus de Harder, die niet zeker van zich zelf was, nog al eens miste en zich onmoge lijk aan de strenge bewaking van zijn tegenstander kon onttrekken. De Hagenaar heeft enkele malen goed werk geleverd, maar het bleef beneden de verwachtingen en ontegenzeggelijk bleef hij beneden zijn vorm van het vorige seizoen. Dat hij daar om vervangen moet worden gelooven wij niet. Halflinie op haar best. Het gebrek aan routine is in een inter nationalen kamp een groot gemis en erva ring spreekt vooral een woordje mede wan. neer het niet heelemaal loopt, zooals men had gehoopt. Dat zag men gisteren weer, want terwijl de jeugdige voerhoede. waar van men heel veel vechtlust en productivi teit had mogen verwachten, door allerlei omstandigheden niet geheel voldeed, was de middenlinie met de oude garde op haar best En de verrassing is eigenlijk wel ge weest, dat Anderiessen zulk een perfecte partij heeft gespeeld gedurende een belang rijk deel van den wedstrijd, speciaal toen de Denen het sterkst waren en voor ons doel de meest hachelijke momenten dreig den te ontstaan. Maar ae Ajaxied heeft zich er keurig doorheen geslagen. Met hem ver dienen zijn beide nevenspelers Van Heel en -Paauwe alle hulde. Vooral de laatste heeft bergen werk verzet en speciaal in de ver dediging heeft hij den Denen den voet danig dwars gezet. Van Heel was als van ouds de rustige technicus en tacticus, die immer wat goeds met den bal doet. Slechts in de laatste minuten kreeg men den in druk dat hii vermoeid begon te raken. Onze backs niet in vorm. Onze verdediging is gedurende de laatste jaren zeker wel het sterkste deel van het elftal geweest. Een achtertrio met Halle of Van Male. met Caldenhove en Wilders of Weber. was voor iedere tegenpartij een zeer moeilijk te passeeren blok. Nu is dit dezen middag in Kopenhagen tegengevallen, het. welk gelukkig geen ernstige gevolgen gehad heeft. Wij hebben de overtuiging gekregen, dat de beide backs de tegenpartij wat heb ben onderschat voor den aanvang van den wedstrijd en dat zij in hun gevoelens zijn versterkt toen Nederland al zoo spoedig de leiding nam en deze later weer verwierf. Caldenhove en Weber deden hun plicht maar het was schijnbaar toch niet met volle overtuiging en zeker niet met die zekerheid, welke wij van hen gewend zijn. In de tweede helft ging het gelukkig veel beter. Toen was het ook hard noodig. Doelman Van Male heeft zijn werk alles zins naar behooren gedaan en hem treft geen enkel verwijt, dat hij tweemaal is ge passeerd Be de doelpunten waren voor hem onhoudbaar. Overigens heeft hii het niet Zpo heel moeilijk gehad, want slechts drie- of viermaal heeft hij een moeilijk schot te verwerken gehad. Daarmede zijn wij dan tevens gekomen tot het argument dat eigenlijk ook de Denen een overwinning niet verdienden Zij megru dan gedurende een belangrijke oer ode een veldmeerderheid hebben gehad zii moren ~clfs dertien teren twee corners te nemen hebben gehad, het feit dat hun doelman veel meer lastig werk od te knappen had dan Van Male wijst ill de richting, dat het toch ook in hun voor hoede niet naar wensch is gegaan.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9