NATIONALE AUTO? De regelingen in T s j echo-Slo waki j e De strijd in Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 24 October 1938 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Voor ƒ216,20 's-jaars VERZEKEREN? FINANCIEREN? IM. NOOMEN Nog geen basis voor onderhandeling met Hongarije is niet te vervangen verzekert 31-jarige do volgende uitkeringen - Bij overlijden binnen 34 jaar: 1) 1000,terstond betaalbaar, 5) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,op einddatum. Bij leven na 34 jaar: ƒ5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. 1164 «Lngez Mcd.) FRANKRIJK. Senaatsverkiezingen - De werktijden Luitenant neergeschoten. Gisteren zijn de Senaatsverkiezingen ge houden voor de bezetting van 97 zetels. Hiervan vormen 96 zetels het deel van den Senaat, dat op 29 October 1929 gekozen is en thans aan de beurt van aftreden is. Het omvat dertig departementen waaronder Algiers en de koloniën Guadeloupe en Reunion. De 97ste zetel is door overlijden vrijgekomen. De uitslag was: republikeinsch-democra- tische unie 27 zetels, links republikeinen 10. onafhankelijk radicalen 9. radicaal socia listen 41. republikeinsche socialisten 4, rep. soc. unie 2, Sfio 4. Verliezen: radicaal socialisten 6. onaf hankelijk radicalen 1. rep. socialisten 4. Winsten: Sfio 1. rep. soc. unie 1, rep. dem. unie (groep Maria) 9. Er is dus een kleine opschuiving naar rechts merkbaar. Vooral de partij van Ma ria boekte winst. Tot degenen, die gekozen werden, behoo- ren o.a. oud-minister Fabry (links republi kein), minister Queuille 'rad. soc.), minister Sarraut irad. soc i, oud-minister Chapsal (rad. soc.i en oud-minister William Ber- trand. De onafhankelijk-socialistische oud-mi nister Violette is. niet herkozen. De socia listische afgevaardigde en oud-minister Marx Dormoy is gekozen in de plaats van den radicaal-socialistischen oud-minister Marcel Regnier, die verslagen werd In Guadeloupe is gekozen de radicaal socialist Henry Beruger. voorzitter der Se naatscommissie voor buitenlandsche zaken. Natuurlijk trekt de pers haar conclusies al naar gelang van de kleur, waartoe zij behoort. Maar toch wordt erkend, dat in ieder geval „het midden" winnaar is en dat de Senaat zijn krachtige houding tegen links zal blijven handhaven. Op de nationale conferentie van afge vaardigden van arbeiders en technici in de vliegtuigindustrie is een resolutie aange nomen, welke goedkeurt, dat zoo noodig in de vliegtuigindustrie 45 uur in plaats van 40 uur per week wordt gewerkt. Naar eerst thans bekend wordt, is op 25 September te Antlochië een Fransch luite nant tijdens een woordenwisseling door een Turksch sergeant neergeschoten. Hij over leed korten tijd later. In verband met dit incident werd het Turksche bataljon, dat in deze streek lag, overgeplaatst. Turksche en Fransche auto riteiten hebben een onderzoek ingesteld en er zullen strafmaatregelen door de Turk sche autoriteiten genomen worden. De zaak wordt verder besproken tusschen Parijs en Ankara. BREESTRAAT 10A Telef. 302 - Na 6 uur 2479 1411 (Inger. Med/> VEREENIGDE STATEN. De verkiezingscampagne geopend Hearst blijft isolationist. James Farley, minister van posterijen, heeft te Boston een rede gehouden, waar mede de verkiezingscampagne door de de mocraten geopend is en die den toon schijnt aan te geven, waarin de strijd door de democraten zal worden gevoerd. Farley zc-ide: „Nu in deze dagen van chaos en verwarring de beschaving in gevaar wordt gebracht door de krankzinnige verlangens van wreede dictatoren, moeten wij zorgen, dat de wereld na de verkiezingen in No vember zal weten, dat het Amerikaansche volk één is in de gemeenschappelijke zaak der democratie en zijn opmarsch zal voort zetten onder leiding van den emir.enten staatsman, die Roosevelt is Tijdens de Europeesche crisis is de machtigste inter ventie ten gunste van den vrede uir het Witte Huis gekomen en Roosevelt's stem is met eerbied overal gehoord, omdat de wereld begreep, dat Amerika geen voordeel door verovering of aanval zoekt en dat de stem. die pleitte voor den vrede, berustte op kracht en niet op zwakheid". In een radio-rede, waarin hij antwoordde op den oproep van Churchill verleden week Zondag tot de Vereenlgde Staten, heeft de krantenkoning William ^Randolph Hearst, een krachtig "isolatinonist, ernstige critiek geoefend op Engeland en Frankrijk. Hij beschuldigde deze landen er van Tsjecho- Siowakije te hebben opgeofferd en hun oor logsschuld niet te betalen. Hij besloot zijn rede met de woorden: Wij moeten niet in woorden van Washing ton nadrukkelijke partijdigheid toonen voor een vreemde mogendheid, we moeten geen buitenlandschen oorlog aanmoedigen, hieraan deelnemen of financieren. Onze vaste politiek moet zijn te hopen op en te verken voor den vrede en de werkelijke democratie in de geheele wereld, doch te gelijk onze kracht, onzen rijkdom en onze wapenen bewaren om den vrede en de werkelijke democratie in de Ver. Staten te handhaven. LITHAUEN. Concessies aan de Duitsche bevolking De Figaro meldt uit Memel, dat de Lithau- scfhe regeering bereid zou zijn eenige con cessies aan de Duitsche partij te doen, om een onherstelbare ontwikkeling te voorko men. Die concessies zouden in hoofdzaak bestaan uit wijzigingen op de onlangs afge kondigde wet op de bescherming van den staat, die tot zooveel protesten aanleiding heeft gegeven. Een niet - aanvalsverdrag tusschen Li- thauen en Polen zou worden afgesloten. TURKIJE. Kemal Ataturk aan de beterende hand. De toestand van den president blijft ver beteren. De ontrustbarende symptomen zijn verdwenen. HONGARIJE. Verklaring van Imredy. In het regeeringsorgaan .FUggetlenseg" heeft minister-president Imredy in grootc lijnen ziin binnen- en buitenlandsche poli tiek uiteengezet. Hij verklaart, dat Hon garije militair is versterkt en zich gegrond vest op de Christelijke moraal om groote sociale en agrarische hervormingen tot stand te brengen. Een assimilatie met de gebieden, welke bij Hongarije zullen worden gevoegd, moét tot stand komen, discipline, orde en autoriteit ziin noodzakelijke voor waarden tot succes en streng zal worden opgetreden tegen allen, die het werk van het nationaal herstel zullen tegenwerken. In de buitenlandsche politiek steunt Hon garije op de drie groote mogendheden Dliitschland. Italië en Polen. In welingelichte kringen gaat het gerucht dat de regeering binnenkort volmachten zal vragen voor twee of drie maanden VEREEN IGOE-WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-13-LEIDEN TELEFOON12 0 6 1826 (Ingez. Mrrt sche eigendommen: zoo ligt een Japansch gebouw op slechts enkele meters van het Britsche consulaat. De autoriteiten hebben toegezegd de vreemdelingen te zullen waar schuwen 24 uur vóór de lonten worden aangestoken. Het vertrek van maarschalk Tsjang Kai Sjek uit Hankau wordJ; tegengesproken. Liklatsl, 40 K.M. ten O. van Hankau, ls bezet, evenals Sintsjau. Bemiddelingsgernchten. Eenerzijds wordt verklaard, dat thans wellicht de tijd voor onderhandelen is aan gebroken, Japan wenscht een sterke onafhankelijke regeering. Indien Tsjang Kai-sjek en de Soeng-dynastie geëlimineerd zijn zal Japan een spontane beweging voor het .nieuwe China" begunstigen. Wang Tsjing-hoei, die den rechtervleu gel van de Kwomintang vertegenwoordigt, wordt als een der candidaten genoemd, die Tsjang Kai-sjek zeuden opvolgen. Alleen met zulk een regeering zou Japan kunnen samenwerken. Wat de samenwerking van deze nieuwe 'regeering met Japan betreft, merkt men op, dat dit niets anders dan een „wijziging in de geesteshouding" zou beteekenen, dat wil zeggen, dat er aan den rassenhaat tegen Japan een einde wordt gemaakt. Er zou vooral een nieuw systeem van opvoe ding van de Japansche en Chineesche vol ken uit voort kuimén komen, waardoor beide volken zoowel in ideologisch als in practisch opzicht met elkaar zouden samen werken. Wat de deelneming van China aan het anti-Kominternpact betreft, werden er geen nadere bijzonderheden gegeven, doch volgens gezaghebbende verklaringen, die reeds eerder werden afgelegd, is de deel neming een der gestelde doeleinden. Japan is bereid gematigd op te treden tegenover het nieuwe China. Het zou bij voorbeeld kunnen afzien van het eischen van schadevergoeding. In het belang van Japan zouden gedurende eenigen tijd nog Japansche troepen gehandhaafd moeten worden voor bewaking van de verbindings wegen en eventueelen afweer tegen een herleving van de an tl-Japansche stem ming, onder invloed van Tsjang Kai-Sjek. Japan zou echter spoedig de volgende con cessies kunnen doen: le Snelle verminde ring van den omvang der Japansche gar nizoenen in China; 2e. zich verplichten tot geleidelijke terugtrekking der troepen, naarmate het nieuwe bewind zich meer consolideert. Wat de buitenlandsche mo gendheden betreft, is Japan bereid de be langen, die zij reeds bezitten, te eerbiedi gen. Het vraagt slechts, datzij „de speciale positie van Japan in China erkennen". Anderzijds verluidt echter, dat Japan den tijd voor onderhandelingen nog niet ge komen acht. Luitenant-generaal Foerosjo, de Japan sche opperbevelhebber in Zuid-China, die gisteren zijn triomftocht in Kanton heeft gehouden, verklaarde in een persgesprek, dat de Japansche troepen, ook na de inne ming van Kanton, hun aotie niet zullen staken. Tegen Engeland. De houding van de gematigde kringen in Japan, die beoogen een Engelsch-Ja- pansoh compromis te begunstigen, wordt heftig gecritiseerd ln een manifest van de nationalistische propaganda-organlsatie Sjioenso. Verklaard wordt, dat deze houding der ge matigde kringen het gevaar insluit de dank zij de opofferingen van duizenden loyale sol daten en officieren behaalde overwinning te niet te doen. „Laat ons een krachtige hou- Van Slowaaksche zijde zijn aan Boe dapest Inderdaad nieuwe voorstellen gedaan, doch Boedapest oordeelde ook deze onvoldoende. Dientengevolge zijn de onderhandelingen nog niet hervat. Minister de Kanya heeft nieuwe Hon- gaarsche tegenvoorstellen uitgewerkt. Naar het Hongaarsche telegraafagent- schap verneemt, beteekenen de nieuwe Tsjecho-Slowaaksche voorstellen in zoo verre een vooruitgang ten opzichte van de vroegere voorstellen, dat zij op verschei dene punten de ethnologische grenzen nabijkomen, ofschoon van dit beginsel be langrijke steden met Hongaarsche bevol king zijn uitgezonderd en in Tsjecho-Slo- waaksch bezit zullen blijven. De Hongaarsche tegenvoorstellen, waar in geconstateerd wordt, dat de Tsjechische voorstellen in den huldigen vorm onaan vaardbaar zijn, zijn opnieuw geheel op ethnografischen grondslag opgebouwd. De aanvaarding der voorstellen van Muen- chen beteekent voor Hongarije een offer, daar Hongarije van onderstreping der historische rechtvaardigheid zijner zaak afziet. Wanneer Hongarije zich reeds zon der voorbehoud op ethnografischen grond slag stelt, heeft het het recht, aldus het Hongaarsch nieuwsbureau, te eischen, dat dit beginsel in elk opzicht verwezenlijkt wordt. Intusschen is de toestand in Roethenië zeer onzeker, tengevolge van een binnen dringen van Hongaarsche agitatoren, die een aantal incidenten hebben veroorzaakt. Een nieuwe grondwet. De „Narodny Listy" publiceert de grond lijnen der nieuwe grondwet van Tsjecho- Slowakije. Het ontwerp der grondwet beveelt de handhaving van den republikcin.seheil staatsvorm en het parlementaire regiem aan voor den gereorganiseerden Tsjecho- Slowaakschen staat. Overwogen wordt in plaats van den langen en moeilijk brulkbaren naam „Tsje- cho-Slowaaksch Karpatho-Russische Repu bliek" de benaming „Midden Slavië" of „West Slavië" te kiezen. De regeering zal bestaan uit: minister president, plaatsvervanger van den mi nister-president, drie gemeenschappelijke ministers voor buitenlandsche zaken, landsverdediging en financiën), acht mi nisters voor Bohemen en Moravië, vijf voor Slowakije en drie voor Karpatho-Rusland. De regeering van Bohemen en Mora vië zal behalve het bestuur over de lands- aangelegenheden ook zekere bevoegdheden hebben ten aanzien van het bestuur over den geheelen staat. -o Benesj te Londen. De oud-president: Eduard Benesj, is per vliegtuig van Ruzyn (het vliegveld van Praag) op Croydon aangekomen. Een vertegenwoordiger van de „Sunday Chronicle" heeft een interview gehad met Benesj. De oud-president verklaarde zeer vermoeid te zijn. Ik moet vrede en rust hebben, zeide hij, en ik hoop beide ln En geland te vinden. Ik moet het verleden vergeten en aan de toekomst denken. Het is mij niet mogelijk, over politieke gebeur tenissen te spreken, Benesj voegde hier aan nog toe, dat hij te Londen geen offl- cieele Britsche figuren had ontmoet. Hij bevestigde, dat hij een professoraat te Chicago had aanvaard en verklaarde ten slotte, dat de duur van zijn verblijf ln En geland geheel van zijn gezondheid zou af hangen. Een proclamatie van Sokols. De raad der federatie van Tsjecho-Slo waaksche Sokols heeft den tekst van een proclamatie aangenomen, waarin een uit eenzetting wordt gegeven van de beginse len, die bij de vernieuwing van den Staat de leiding zullen moeten geven. De Sokols verklaren, dat zij trouw blijven aan de idealen, die van de Tsjecho-Slowaaksche natie een van zichzelf bewuste natie heb ben gemaakt, en vooral aan het ideaal der democratie. Zij hechten goedkeuring aan het streven naar vereenvoudiging van het politieke leven en aan eenheid der partijen, doch vragen, dat de partijen „uitsluitend haar eigen zending zullen dienen en zullen afzien van een verbeten en ondraaglijk stre ven naar de macht en de uitbuiting van den Staat". Zij vragen, dat de nieuwe grondwet plaats zal inruimen voor de ver tegenwoordigers van het geestelijke leven en de instellingen, die het volk opvoeden, in het bijzonder voor den Sokol. Tenslotte vragen zij, dat bij de definitieve vaststelling der grenzen het beginsel van het zelfbe schikkingsrecht der volkeren billijk zal wor den toegepast. De Joodsche kwestie moet worden opge lost op nationalitaire en sociale basis De sedert 1914 ln het land gevestigde Joden moeten terugkeeren naar hun landen van oorsprong. Van de anderen moeten zij, die ln 1930 dé Tsjecho-Slowaaksche nationali teit aanvaardden, geleidelijk in de verschil lende sociale klassen van ons volk een plaats innemen in verhouding tot hun aan. tal. Wat de overigen betreft, die moeten gaan naar de naties, waarvoor zij in 1930 vrijelijk hun keuze hebben bepaald. Bom in Duitsch huis te Olmuetz ontploft. Een primitieve helsche machine is tot ontploffing gekomen in een vleugel van een Duitsch huis te Olmuetz. Er is een com missie van onderzoek derwaarts gezonden. Volgens een communiqué van het Tsjechi sche Telegraafagentschap zou deze aanslag in verband staan met de propaganda, die door sommige elementen van de Duitsche bevolking gevoerd wordt en die er naaf streeft, deze stad door de Duitsche troepen te doen bezetten. Na Kanton's val. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de bezetting van Kanton door de Japanners voltooid Men weet niet, wat van de auto riteiten van Kanton geworden is, doch Ja pansche vliegers hebben medegedeeld, dat zij een autocolonne van ongeveer zestig wagens in Noord-Westëlijke richting heb ben zien rijden en onder vuur hebben ge nomen. Men veronderstelt, dat de gouver neur van Kanton, Woe-Tsjen, alsmede ge neraal Joe-Hon-Moe en zijn staf in deze auto's zaten. Er woeden te Kanton geweldige branden, welke door de Chineezen zijn aangestoken en thans ook naar de grootste gebouwen zijn overgeslagen. De wind. die in de rich ting van Sjamien waait, heeft talrijke nieuwe branden doen ontstaan, waardoor de Fransch-Britsche concessie wordt be. dreigd Het Fransche ziekenhuis Doumer. dat eveneens bedreigd wordt, is ontruimd. De geheele zakenwijk aan de rivier is .platgebrand. Vele gebouwen zijn geheel afgebrand, zoo als verscheidene groote Chineesche hotels, het postkantoor, het douanekantoor. Vol gens ooggetuigen hebben de Japanneezen zich zeer correct gedragen. Gisteravond be waakten Japansche patrouilles de overge- b'even winkels, die door plunderaars be dreigd werden Een tehuis voor krankzinni gen, waarin 800 menschen verzorgd werden, werd door de beheerders in den steek ge laten doch Britsche matrozen kwamen te hulp en leverden ritst voor het avondmaal. Naast de Britsche kanonneerbooten ligt een vaartuig, waarop buitenlandsche vrouwen en kinderen van Sjamien een voorloopig toevluchtsoord hebben gevonden. Volgens mededeellngen van Chineesche zijde zijn Japansche troepen aan land ge zet op twee punten van de Paarl-rivier, ge. legen nabii de grens van de nieuwe gebie den van Hongkong en in de nabijheid van de Portueeesehe bezitting Macao Voorts wordt bevestigd, dat de Chinee sche forten, welke Bocca Tigris beheerschen zwijgen en door de Japanners bezet zijn. Vreugde in Japan. De Japansche hoofdstad heeft tijdens het weekeinde met uitbundige vreugde de verovering van Kanton gevierd. Het loeien der fabriekssirenen en de aankondigingen door de radio vormden de eerste teekens der overwinning, waarna over het geheele land patriottische betoogingen op touw ge zet werden. Ondanks den regen stroom den de menschenmassa's naar de heilig dommen voor het uitspreken van dankge beden voor de overwinning, terwijl 2000 wrikelmeisjes een lampionnenoptocht door de hoofdstraten naar het keizerlijk paleis organiseerden. Beroep op de mogendheden. In verband met de nieuwe militaire ope raties in de gebieden rond Hankau en de Paarlrivier heeft Tani, de Japansche ge zant in China, aan de buitenlandsche di plomatieke vertegenwoordigers in China nota's overhandigd, waarin hun regeerin gen wordt verzocht, met de Japanneezen samen te werken. Japan wenscht, dat de buitenlandsche schepen en oorlogsbodems, die nabij Han kau en de Paarl-rivier liggen, in verband met te verwachten luchtbombardementen, verhaald worden, en dat de Japansche autoriteiten van de ligplaats dezer schepen op de hoogte worden gesteld. De Britschemarine-autoriteiten hebben echter geweigerd, te voldoen aan de Japansche verzoeken om de schepen te verwijderen van Hankau en de Paarl- rivier te Kanton. Ook de Amerikaansche marineleiding te Sjanghai heeft geweigerd acht te slaan op de Japansche waarschuwin gen, om de te Hankau en Kanton lig gende Amerikaansche kanonneerboo ten te verplaatsen. De marineleiding deelde mede, dat twee kanonneerboo ten in Hankau zullen blijven en dat een kanonneerboot voor Kanton zal ankeren, om de Amerikaansche bur gers en hun bezittingen in het oorlogs gebied te beschermen, hoewel de Ja panneezen luchtaanvallen hebben aan gekondigd. Japansche aanvallen op Britsche kanonneerboot. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat zes zware Japansche bom bardementsvliegtuigen een aanval heb ben gedaan op de Britsche kanonneer boot „Sandpiper" te Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan. Op de boot werd aanzienlijke schade aangericht, doch er zijn geen slachtof fers te betreuren. Reuter verneemt, dat de admiraliteit het bericht van dezen aanval bevestigt. De BritsChe marine-autoriteiten hebben bij de Japansche vlootautoriteiten krachtig geprotesteerd. De Japanneezen hebben uiting gegeven aan hun leedwezen en een onderzoek toegezegd. Bij Hankau. Omtrent den opmarsch naar Kanton wordt nog bekend, dat de Japansche troe pen in negen dagen tijds tweehonderd kilometer hebben afgelegd, dank zij het ge bruik van motorvoertuigen en ravitaillee ring door vliegtuigen, terwijl de Chineezen weinig of geen tegenstand boden. De Japansche marinestrijdkrachten op de Jangtse zijn tot op 40 zeemijlen van Han kau gekomen. De stad is hevig uit de lucht gebombar deerd. Er is aanzienlijke schade aange richt; daar het grootste deel van het poli tiecorps de stad heeft verlaten, werd het verkeer gedurende het alarm niet gestaakt. Er ontstond overigens geen paniek. Daar de meeste inwoners uit Hankau zijn ver trokken, bestaat de tegenwoordige bevol king voor een groot deel uit vluchtelingen van het front, die na een uitputtenden marsch op de straten bivakkeeren en koude en honger lijden. Het sterftecijfer is zeer hoog: de lijken worden niet wegge bracht. Onder alle Japansche gebouwen te Han kau wordt dynamiet gelegd. De meeste dezer gebouwen grenzen aan buitenland- POLEN. Een nieuwe partij. Het orgaan der conservatieven maakt melding van de oprichting eener nieuwe partij, de „Poolsohe imperialistische partij", die propaganda zou willen maken voor het denkbeeld van een Poolsch keizerrijk, dat door een persoonlijke unie met „dekoninkrij ken Litauen en Oekraïne" verbonden zou zijn. Het rijk zou nauw samenwerken met Hongarije en Bchemen en zoo zou ln mid den-Europa een blok van 80 millioen men schen bestaan, dat weerstand zou kunnen bieden aan Duitsche en Russische expansie. ding jegens Engeland aannemen. Laten wij nieuwe betrekkingen met de mogendheden voorbereiden. Ter rechtvaardiging van deze houding wordt verklaard: 1. het land beschikt over een moreele kracht, welke eenig op de wereld is; 2. het leger ls het sterkste ter wereld; 3. de marine staat er precies zoo voor als het leger; 4. de oeconomische situatie is hecht; 5. de mogelijkheden voor ravitailleering zijn onuitputtelijk. Daartegenover bezit Engeland wel is waar tamelijk sterke krachten om kleine landen te beveohten, maar deze zijn niet in staat een groote vastberaden natie te bestrijden Londen, aldus het manifest, is absoluut niet in staat zijn rechten en belangen in het Oosten, in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan en Australië te verdedigen met zijn tegenwoordige krachten zonder i een vriendschappelijk compromis met Ja pan Engeland meent nog, zooals vroeger, dat Japan zal toegeven als het zijn stem verheft. Daarin ligt volgens het manifest de seniele decadentie van het Britsche volk en zijn regeering. Indien Engeland een onduldbare houding jegens Japan aanneemt, moet het Japan sche volk vastbesloten zijn het te kastijden In afwachting daarvan eischen wij, dat de lieden, die bang zijn voor Engeland, de eer ste linies verlaten om vervangen te worden door hen, die niet bang zijn. PALESTINA. De terreur. Nog altijd woedt de terreur voort. Aan slagen blijven aan de orde van den dag. In antwoord op het kortgeleden uitge vaardigde bevel der regeering, dat alle mannelijke Inwoners boven de 16 jaar zich moeten laten inschrijven voor een gratis identiteitskaart, hebben de Arabische lei ders van hun kant bevelen uitgevaardigd, waarin zij een ieder, van wien bekend wordt, dat hij een identiteitskaart verwor ven heeft, dreigen onmiddellijk neer te schieten. De oproep der regeering had in de eerste plaats ten doel de loyale ele menten onder de Arabische boerenbevol king vast te stellen, welke het grootste deel uitmaakt van de geheele Arabische bevolking. Uit ontvangen inlichtingen blijkt, dat de Arabische nationalisten hun tegenstand willen voortzetten, totdat in de Arabische zaak voldoende toezeggingen zijn gedaan. Zij verklaren terstond met de troebelen te zuilen ophouden, zoodra zij verkrijgen: le. dat wordt afgezien van het veraee- lingsplan; 2e. dat de immigratie wordt stopgezet; 3e. dat transacties in grond worden ver boden 4e. dat een constitutioneele binneniand- sche regeering wordt gevormd; 5e, dat een alliantieverdrag met Enge land wordt gesloten. Van haar zijde heeft de Britsche regee- iing echter laten weten, dat zij de orde w>> herstellen alvorens de kwestie grondig te regelen. Intusschen blijven de Jod»n in Engeland zocwel als in Amerika krachtig ijveren voor handhaving van Palestina als Joodseh tehuis. Dagbladreclame 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2