De nieuwe snelverkeersweg beoosten LeidenYpenburg-Schiphol LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 October 1938 Derde Blad No. 24100 Prachtige nieuwe verbinding met diverse „uitvalswegen" De gemeenteraadsverkiezingen in België «M 79ste Jaargang Tegenslag voor Rex KREYMBORG WAARBORG LUCHTVAART Hierboven ziet men den juisten loop van den nieuwen weg YpenburgSchiphol, die over niet te langen tijd een prachtige verbinding zal vormen tusschen Amsterdam en Rotterdam en van waaruit ook onze stad zeer gemakkelijk te bereiken zal zijn, In de onderstaande beschouwing vindt men over dezen weg met zijn diverse verbindingswegen een nadere toelichting. Indertijd wijdden wij reeds aandacht aan den nieuwen verkeersweg Ypenburg-Schip- hol, voerend beoosten Leiden over Zoeter- woude en Leiderdorp. Thans mochten wij tijdens een onder houd met den ingenieur van den Rijkswa terstaat ir. H. A. C. M. Dibbits, die met het ontwerpen van dezen nieuwen autosnel- baan belast is, ervaren, dat de plannen zich reeds in een vèrgevorderd stadium bevinden. Deze weg zal een prachtige, snelle ver- I binding vormen tusschen Rotterdam en Amsterdam met vermijding van de kom der Residentie en kan in zekeren zin als een pendant van den bewesten Leiden voe renden srielverkeersweg den Haag-Amster dam beschouwd worden. Van het vliegveld Ypenburg af, is deze I nieuwe weg, die op dat punt aanvangt bij I een ontworpen groot verkeersplein, gepro- I jecteerd langs Rijswijk, Voorburg. Leid- schendam (Stompwijk-Veuri, Zoeterwoude, leiderdorp en zoo vervolgens langs de gemeente Alkemade, totdat hij uitkomt op den reeds bestaanden nieuwen Rijksweg No. 4 (den Haag-Lelden), op een punt nabij Burgerveen tusschen Venneperdwarsweg en Lisserdwarsweg, gelijk zulks op bijgaande kaart wel duidelijk tot uitdrukking komt. De nieuwe weg zal een kruinsbreedte verkrijgen van 25 Meter en evenals de Rijksweg den Haag-Amsterdam bestaan uit twee autobanen ter breedte van 6.25 Me ter, waarlangs vluchtbermen. Van Voorburg af, voert de nieuwe weg door den Tedingerbroekpolder, Damhou ders- en Meeslouwerspolder naar Zoeter woude. Langs den Noord-Westelijken oever van de Meerburgerwatering is hij ontwor pen door Riet-, Spek, Hof- en Oostvlietpol- der, om uit te komen bij den Vrouweweg onder Zoeterwoude waar hij o.a. gaat door den fraaien, grooten tuin van het klooster der Kruisheeren, waar een tunnelbouw zal zorg dragen voor de passage over Vrouwe weg en Vrouwe vaart. Door den Kleine Cronesteynsche- of Knotterpolder leidt de weg dan naar de voormalige buitenplaats Rhijnvreugd, waar hij door middel van een viaduct, over den Rijksstraatweg Leiden-Utrecht en den Rijn leidt, om via Leiderdorp en de daar gele gen Kalk-, Munniken-, Bosch- en Hoog- madesche polders te gaan naar Alkemade, om zoo tenslotte uit te komen op den be staanden Rijksweg den Haag-Amsterdam op het hiervoor genoemde punt nabij Bur gerveen. Verschillende verbindingen en verbin dingswegen zullen het verkeer met de om geving vergemakkelijken. Zoo is b-v. met den Haag een verbinding ontworpen bij de kruising met den nieu wen Rijksweg No. 12 (den Haag-Utrecht), zoodat de Residentie zeer gemakkelijk te bereiken zal zijn. Omgekeerd vinden auto mobilisten hier een gemakkelijke wijze, om van den Haag naar Amsterdam te rijden. Tevens is in 't plan opgenomen een ver binding met Leidschendam door middel van een nieuw aan te leggen weg tot aan de Vliet, even voorbij de kruising met den spoorbaan der Zuid-Hollandsche Electri- sche trein. Deze verbinding is aangepast aan een in de uitbreidingsplannen van Voorburg en den Haag ontworpen weg naar Wasseaar. Een volgende z.g. „uitvalsweg" is ge dacht ter hoogte van het Papemeer, even voorbij den voormaligen Hofweg onder Zoeterwoude naar den reeds bestaanden Rijksweg Amsterdam-den Haag, uitkomend nabij de Haagsche Schouw, daar waar de Lage Morschweg zijn eindpunt vindt. Men zie op de kaart den loop van dezen weg. Deze verbindingsweg loopt dan door den Oostvlietpolder en Bosch- en Gasthuispol der naar Allemansgeest, in de nabijheid waarvan hij door middel van een groot viaduct nabij de Vink den Haagweg en den Rijn passeert en vervolgens recht toe, recht aan loopt naar den Rijksdeg den Haag- Amsterdam, om uit te komen op het hier- voren genoemde punt, dus juist daar, waar de bestaande Rijksweg ombuigt naar de Haagsche Schouw. Ook komt er een verbinding op het punt, waar de nieuwe baan on der Zoeterwoude-Leióerdorp bij Rhijn vreugd den Rijn passeert, welke aanslui ting geeft op den Rijksweg No. 11: Leiden- Utrecht. Voorts wordt overwogen nog een aan sluiting te geven met den indertijd reeds door ons beschreven nieuwen Provincialen weg over de v.m. spoorbaan door de Haar lemmermeer en wel ter hoogte van Rijp- wetering, hetgeen natuurlijk van zeer groote beteekenis geacht kan worden voor de bevordering def watersport op de Ka- ger- en Braassemermeren. Nog zij gemeld, dat de Provincie plan nen heeft tot uitvoering over te gaan van een nieuwen weg, die zal loopen van af den bestaande provincialen weg Voorscho- ten-de Vink langs de trambaan der N.Z.H. T.M. naar de Lammebrug. Op het punt, waar deze nieuwe provinciale weg den uit valsweg Papemeer-Haagsche Schouw zal kruisen, wordt wederom een aansluiting gemaakt, zoodat het ook van hieruit mo gelijk zal zijn den snelverkeersweg Ypen- burg-Amsterdam te bereiken. Tenslotte zij gemeld, dat in het bestek der plannen ook gedacht is over te gaan tot uitvoering van de reeds lang gekoesterde doortrekking van den Wassenaarsche weg, beginnend bij den Rijnsburgerweg (Posthof), zoodat ook langs dezen weg den Rijksweg den Haag-Amster dam te bereiken is. Door een vermoedelijke omlegging van den Lage Morschweg zal het mogelijk zijn over een aan te leggen brug over het Gal gewater eveneens den provincialen weg Voorschoten-Lammebrug te bereiken, wel ke uiteindelijk via den Kanaalweg uitkomt op den Hooge Rijndijk. Men ziet het: het wegennet rond Leiden wordt dus in de toekomst wel op een bui tengewone wijze verrijkt! Door middel van viaducten, tunnelbouw en andere hypermoderne kunstwerken zal Leiden prachtige verbindingen met de hoofdsteden des lands verkrijgen, hetgeen de ontwikkeling onzer stad vooal ook met het oog op die der industrieën en de mogelijke totstandkoming van nieuwe in- dustrieele vestigingen niet dan ten goede komen kan, hetgeen ten zeerste valt toe te juichen! Wat de uitvoering van een en ander be treft kunnen wij melden, dat gelijk be kend de ter visie legging van het weg gedeelte onder de gemeente Leidschendam tot nabij het Papemeer reeds heeft plaats gehad. Ook hebben al talrijke onderhandelingen plaats gevonden met de onderscheidene Polderbesturen, inzake de vele noodzake lijke onteigeningen en de wijzigingen der waterstaatkundige toestanden, In voorbereiding is thans, wat deze pun ten betreft, het weggedeelte Papemeer- Haarlemmermeer. Met de uitvoering van het eerste „kunstwerk" onder de gemeente Leidschendam, n.l. een brug over de Star- revaart, wordt in dit najaar een aanvang gemaakt. In 1939 wordt dan begonnen met de grondwerken tusschen Ypenburg en Pape meer. Met den aankoop van gronden is men reeds voor een groot gedeelte gevor derd onder de gemeente Leidschendam. De aankoop van gronden, liggende langs het. overige weggedeelte tot aan Burger veen is eerst in voorbereiding, zoodat daar over nog niets definitiefs te melden valt, evenmin als over het tijdstip, waarop met den aanleg van dit weggedeelte zal wor den aangevangen. Het spreekt wel van zelf, dat alvorens het zoo ver is, nog tal van regelingen getroffen moeten worden, o.a. wat betreft de schadeloosstellingen aan de talrijke bewoners van deze streken, waarover het laatste woord nog niet ge sproken is. In de toekomst kan men zich verheugen over de totstandkoming van een serie der nieuwste viaducten en de oplossing van de moeilijke ,,kruiswegen"-puzzles, die tot grooten eenvoud teruggebracht zijn. Men heeft zich getoetst aan de ervarin gen in het buitenland (Duitschland en Amerika), opgedaan en zelfs verbeteringen gevonden, voor hetgeen daar nog niet tot volle tevredenheid stemde. De Hollandsche ingenieurs en uitvoerders dezer wegen en werken zullen dus spoedig nieuwe triomfen aan de reeds bereikte successen kunnen toevoegen. Het verdient ongetwijfeld de aandacht, dat Leiden meer en meer in het centrum dezer modernste vindingen van den hui- digen wegenbouwtechniek komt te liggen en dat onze stad binnenkort van alle kan ten door een schitterend wegennet te be reiken zal zijn. Vooral ook met het oog op de eventueele vestiging van een vliegveld onder Leider dorp, die voor de Sleutelstad dè sleutel voor een verderen groei en ontwikkeling in ve lerlei opzicht zou beteekenen, is de nieuwe weg beoosten Leiden van de grootste im portantie (Van onzen Brusselschen correspondent). De internationale crisis heeft ook de ge meenteraadsverkiezingen ditmaal een zeer oijzonder aspect gegeven. De belangstelling Van den gemiddelden Belg was zooveel Weken na het accoord van München log vooral op de internationale politiek ge. I richt en met het hoofd vol van de daaraan verbonden problemen is hij naar de stem bus getogen en heeft zich afgevraagd of zijn vertegenwoordigers in het gemeente bestuur resp. diens politieke partij de inter nationale belangen van het land dienden, meer dan dat hij over zijn houding tot de gemeentelijke problemen heeft nagedacht. En als men de wirwar van cijfers en namen bekijkt, die ons over het resultaat van deze verkiezingen inlichten, dan valt ï00op. dat de Belg zich weer naar de traditioneele regeeringspartijen heeft toe gewend en van de extremisten niet veel moest hebben. Vooral de rexisten, de partij- genooten van den heer Léon Degrelle, heb- „n een flink echec geleden. Het is moei- l«w resultaat van thans met dat van u«2 de laatste gemeenteraadsverkiezin gen voor die van 1938 te vergelijken. iT, de reï[isten traden toen nog niet voor den Yoet;1'cht en ook de communisten stre- Bet '°^n 111 'ang nie*' aRe gemeenten mee mJfr ls het dus een vergelijking te maken me it verl{iezingen voor het Parlement in mei' .n Rex ongeveer 10 °/n van het stem- leVei al op zi°h Eon vereenigen. Verge- dat v, -mu1 hat resultaat, neemt men aan, tal t j' de ^elft van zijn stemmenaan- veri™ Bvusselsche agglomeratie heeft I ïoorlL .Zelfs 1 n Luik dat hij als zijn rpric-i vesting beschouwde, was zijn neoeilaag groot, een' het is voor de partij van den heer Degrelle allesbehalve een „joyeuse entree" geworden, niettegenstaande hij zich voor genomen had den traditioneelen regee ringspartijen er nu eens flink van langs te geven, waarbij hij vooral op de vrouwen rekende, die hier wel voor de gemeente raden, maar niet voor de Kamer haar stem mogen uitbrengen. Maar juist de vertegenwoordigers der traditioneele regeeringspartijen onder lei ding van den premier Spaak hebben het land met zekere hand door de internatio nale crisis geleid. En wat deed de heer De grelle in dien tijd? Die zong in zijn lijfblad „Le Pays réel" het loflied van Duitschland en zijn totalitair regiem en beukte zeer onridderlijk mee op het slachtoffer. Tsjecho- Slowakije, een kleine staat in den greep der machtigen. Ook België is een kleine staat en wie zich aan een ander spiegelt. En de Belg. die nog over een zekere dosis gezond verstand en realisme beschikt, wilde ook niet voetstoots de bewering van den heer Degrelle aannemen, dat het de socia listen en vooral de Belgische socialisten waren, die op den oorlog aanstuurden, ter wijl de zelf socialistische premier Spaak, die behoudens misschien de uiterste linker vleugel, zijn partij achter zich heeft, dage lijks van zijn vredelievendheid blijk gaf. De socialisten hebben daarin in hun ver kiezingscampagne flink van geprofiteerd. Niet alleen heeft de heer Spaak in Vlaan deren. Wallonië en Brussel gesproken, maar overal verscheen zijn portret op de aan plakbiljetten met het opschrift: Stemt voor den Vrede, waartegenover de slogan: Rex- Berlin, de fascisten zeker geen goed ge daan heeft. En vooral begon men hier wat huiverig te worden, gezien de ervaringen in het buitenland, van de door „Le Pays réel" aangeprezen politiek, die den chef tot duizelingwekkende hoogte verheft met aan rijn voeten het nederige vulgus. Zoodat dus de Belg meerendcels voor de partijen heeft gestemd, die de grondwettelijke instellingen in eere houden en den kiezer zijn controle hierop laten. Al wie WAARBORr.-KLEEBIIVG kent is er bijster mee content 1074 dngez Med.) Want ook de Communisten hebben geen grooten aanhang gevonden en b.v. in de geheele Brusselsche agglomeratie werd hun maar een miniem aantal zetels toebedeeld. Sinds 1936 is er een flinke achteruitgang. Hun wekenlange agitatie tegen de interna tionale politiek van den heer Spaak heeft hun blijkbaar bij de Belgische arbeiders weinig profijt bezorgd. In Vlaanderen hebben de extremisten, voorzoover zij niet profiteerden van de con centratie met de Katholieken, heel wat veeren moeten laten. Zoo hebben de Vlaamsche nationalisten in Brugge geen enkelen zetel kunnen veroveren. Deze hee- ren hebben eveneens te veel „geliebaugelt" met het Duitsche nationaal-socialisme en zelfs de conservatieve Katholieke „Stan daard". die maandenlang de concentratie met Rexisten en Vlaamsche Nationalisten heeft gepredikt, moet toegeven, dat het „bruine bolsjewisme" den V.N.V.-ers in Vlaanderen heel wat kwaad gedaan heeft. De menging van rechtvaardige eischen op het gebied van den Vlaamsehen taalstrijd met racistische beginselen heeft den Vlamingen afkeerig gemaakt van deze formatie, vooral nu de regeering haar goe den wil getoond heeft om de nog bestaande onbillijkheden op te ruimen. Wat nu de concentratie van Katholieken, Rexisten en V.N.V.-ers aangaat, die was vooral in een aantal Vlaamsche gemeenten tot stand gekomen, in naam der religieuze eenheid en tegen het Marxisme. Men kan niet zeggen, dat het resultaat overweldi gend is en vele Katholieke bladen vragen zich vandaag af of men dit resultaat niet ook alleen had kunnen bereiken. En recht vaardigde de winst van enkele zetels hier en daar het samengaan met de vijanden van dit regiem? In ieder geval heeft men in het Vlaamsche land het doel: de ver krijging van de absolute meerderheid, niet behaald. De resultaten, die de Katholieken be haalden daar, waar zij alleen streden, wer den algemeen als bevredigend beoordeeld. Sinds de Kamerverkiezingen van 1936 heeft weer een verschuiving ten gunste van Ka tholieken en ook ten opzichte van de Libe ralen plaats gevonden, terwijl de socialisten zich vrijwel konden handhaven. Bekijkt men b.v. de uitslagen van de gemeenten die deel uitmaken der Brusselsche agglome ratie, dan verwacht men niet, dat in de huidige Colleges, die op de gemeentehui zen de lakens uitdeelen, dooreengenomen groote wijzigingen zullen komen. De stad Antwerpen vormt echter een uit zondering. Daar hebben de socialisten het grootste aantal stemmen behaald, waar mede zij, evenals de Katholieken. 13 zetels veroveren, terwijl de liberalen, die in het huidig college met de socialisten samen werkten. een derde van hun zetels ver liezen en er 8 behalen. Middenstand en Rexisten ontvangen slechts 2 zetels, maai de groote verrassing is hier het aantal uit gebrachte stemmen op de lijst-Frenssen, nl. 21.000 stemmen, tegen b.v. 29.000 op de Liberalen. Wie is de heer Frenssen? Iedere Antwerpenaar kan u dat zeggen. Dagelijks kan men hem op zijn driewieler naar alle deelen van de stad zijn kruidenierswaren zien vervoeren, samen met zijn propagan da-geschriften. Onder de Anlwerpsche huis vrouwen vindt hij steeds een aandachtig gehoor. Hebben dezsei tot zijn succes bijge dragen? De heer Frenssen. die met zijn langen baard het type van een Russischen mousjiek heeft, is een overtuigd pacifist, vroeger communist, toen hij meende dat daar zijn idealen van broederschap der vol keren zouden verwezenlijkt worden. Op hoeken van straten en in parken predikt hij nu al vijftien jaar lang zijn pacifisme, waarbij hij nog een zeer theoretisch distri butiesysteem verdedigt, dat de grondstoffen en de volken over de wereld moet verdee- len. De heer Frenssen wil zich vooral bezig houden met het volkswelzijn en opvoe dingsproblemen in den Antwerpschen raad. waarin hij dank zij zijn succes hij heeft recht op zes zetels nog vijf andere lieden meebrengt allen brave, eenvoudige men- schen en evenmin als hij „politiekers". Vooi-loopig blijft het dus een open vraag DE POSTYLUCHTEN. Vanmorgen is de „Valk" van het vliegveld Tjililitan naar Nederland vertrokken. Het toe stel vervoert 288 Kg. post. 8 Kg. pakketpost en 130 Kg. goederen. Voor russchentrajecten zyn dertien passagiers geboekt. Hedenmorgen om 7 uur is de „Buizerd" met gezagvoerder Hondong van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich acht pas sagiers. Geboekt hebben nog één passagier voor het traject Napels-Palembang, één voor Bangkok-Batavia en één voor Bangkok-Sydney. Medegenomen werd 176 Kg. vracht, 439 Kg, briefpost en 16 Kg, pakketpost. NIEUWE K.L.M.-LIJN IN DE WEST GEOPEND. Gisteren is de eerste luchtmaildienst op Bar bados geopend met het vertrek van een K.L.M.- vliegtuig naar Trinidad en Curacao. Het plan is, dat in Januari zal worden begonnen met een geregelden driemaal-wekelijkschen dienst. De vliegtuigen der K.L.M. zullen te Trinidad aan- sluiting geven op de toestellen van de Pan- American Airways. 1575 (lngez Med.) hoe het toekomstig College van B. en W. er in Antwerpen zal uitzien, maar men neemt wel als zeker aan, dat het huidige niet trachten zal het nog zes jaar uit te houden. Noemen wij ten slotte nog als bijzonder feit van deze verkiezingen de overwinning van de pro-Belgische partijen in de z.g. Duitsche kantons tegenover het Heimat- treue Front, met uitzondering van Fuoen, waar de Heimattreuen de meerderheid be hielden. (Nadruk verboden) HAARLEtirie VOOR5CHOTEM. VEL! 52 ALKtn

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9