NATIONALE Eerepromotie minister J. J. C. van Dijk LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 20 October 193S De strijd in het Verre Oosten LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Voor 197,10's-jaars GEMENGD NIEUWS De dubbele moord te Vlissingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ACTIE-COMITÉ „LEVENDAAL". Filmvertooning van de Kruistochten. Het Actie-comité Levendaal" had gis teravond in de Stadsgehoorzaal een film voorstelling belegd, welke goed bezocht was. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den eere-voorzitter ds. M. J. Pun- selie en enkele leden van het wijkbestuur. Met een kort woord opende ds. Punselie den avond. Spr. bracht in het bijzonder dank aan het Actie-comité voor het vele werk. dat het in het belang van de wijk heeft verricht In aansluiting hierop deel de de voorzitter van het Comité, de heer Van Daalen nog enkele bijzonderheden over de film mede. Alvorens met de hoofdfilms een aan vang werd gemaakt werden achtereenvol gens een natuurfilm, een muzikale film en een humoristisch filmpje van „Poppeye the Sallorman" gedraaid. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de historische film ..De Kruistochten". Met de keuze van deze film is het Actie-comité al zeer gelukkig ge weest. Immers hier kregen wij een rolprent te zien, die op interessante wijze een indruk gaf van de vervolgingen der Christenheid en van het moedig optreden van den in de geschiedenis zoo bekenden Richard Leeuwenhart, een van de legeraanvoer ders van den grooten kruistocht naar het. Heilige land. In het begin van de film. welke om streeks 1187 speelt, maken wij kennis met een kluizenaar, die van nabij de aanslagen op hst Christendom heeft gadegeslagen en nu in heilige verontwaardiging de taak op zich neemt om de volkeren te verzamelen voor een kruistocht. Het lukt hem een groot leger op de been te brengen, dat na veel oponthoud het Heilige land bereikt. Richard Leeuwenhart zweert daar onder eede dat zijn zwaard tusschen hem en zijn vrouw zal staan totdat het gerust heeft op het Heilige graf. Door vele vijanden om ringd. trekken zij tenslotte wel het Heili ge land binnen maar veroveren het niet. Vele aanslagen van verraders doen den kruistocht mislukken en Richard Leeuwen hart moet tenslotte een eervollen vrede aanvaarden. Eén van de vredesvoorwaar den is echter, dat hij zelf de Heilige Stad niet mag binnengaan. Als hij op den mor- °en van* den dag van den vrede aan de poort van Jeruzalem staat, komt hem zijn vrouw als losgelaten gevangene voorbij en lost. zij Richards belofte ln door zijn zwaard te doen rusten op het Heilige graf. s Middags vond eveneens ten bate van het Actie-Comité, een voorstelling voor kin deren plaats, waar de film „Hans en Grietje" vertoond werd. KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Leiden en Omstr. hield gister avond haar maandelijksche bijeenkomst in een der zalen van het hotel ..Den Burcht Bij de opening door den voorzitter, sprak deze een speciaal woord van welkom tot de afgevaardigden van de afd. Noordwijk en tot den spreker van dezen avond, den heer P C v. d. Most van Spijk. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke ongewijzigd werden goedgekeurd en het behandelen der inge komen stukken, werden de heeren H. de Proe en W. F. van Sprongen hartelijk ge- lukgewenscht met het door hen behaalde diploma als eerste knecht., resp. in het tuiniersvak en in de bloemisterij. De vergadering wees de heeren Joh. Jon ker, A. Galjaard en P. C v. d. Most van Spijk, aan om als een commissie, met voor steilen te komen, hoe de afd. het best de liefhebberij bij de tuineigenaren te Leiden en omgeving kan aankweeken. D? heer Jan Kriest Jzn. werd als afge vaardigde naar de Alg. Vergadering der Maatschappij gekozen. Hierop volgde de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering, waaruit de afgevaardigde kon opmaken, hoe hij de afd. op de alg. vergadering zal moeten vertegenwoordigen Na de pauze besprak de heer J. v. d. Berg breedvoerig het ontstaan van kransigheid bij aardappelen. Omtrent de oozaak er van is nog maar zeer weinig bekend. De aan tasting ontstaat hoofdzakelijk uit den bo- dsm en directe bestrijdingsmiddelen zijn neg niet aan te geven. De ziekte komt het meest voor op zand en zanderige veen gronden. waar zij zeer groote schade kan aanrichten. Er zijn aanwijzingen dat sterke kalk- en kalibemesting het optreden der ziekte tegengaat en dat stalmest het op treden der ziekte bevordert. Hierna verkreeg de heer P. C. v. d. Most v. Spijk het woord voor zijn causerie over „Moderne Borderbeplanting". Spr begon zijn interessante lezing met de opmerking dat, met het tegenwoordig plantenmate- riaal een border wel het belangrijkste on derdeel is bij een tuinaanleg. Horti, kwee- kerijen en buitenplaatsen hebben mede gewerkt om het sortiment te vergrooten, zcowel als plantenzoekers en hybrisateurs. Voorts werden de diverse kleurschakeerin- gen behandeld om de juiste harmoniee- rende kleuren bijeen te brengen, de wijze van beplanting enz. Vervolgens behandelde spr de soorten van borders, één- en tweezijdige, één- en meerkleurige, borders die tijdelijk bloeien en die het geheele jaar door bloeien. De kennis van den vakman, die moet weten hoe hij een border moet aanleggen en wat het te gebruiken materiaal moet zijn. de keuze van het gewas bij grootere en kleine tuinen, de belichting, waarbij men vooral moet letten op voorjaars- of najaarsge wassen. Ook het gebruik van éénjarige zaadplanten werd nauwkeurig behandeld. Til van lichtbeelden verduidelijkten het gesprokene. Het dankwoord van den voor zitter en een hartelijk applaus der leden was een welverdiende belooning voor den spreker. Een vaas met anjers van den heer J. J. v. d Blom Jr.. gekeurd door de heeren J. H. Smit, J. v. d. Berg en P. C. v. d. Most v. Spijk, verwierf 7 punten. Na de rondvraag sloot de voorzitter met dank aan de sprekers deze leerzame bij eenkomst. NED. CHR. REISVEREENIGING. Tot (loctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid In aanwezigheid van eenige honderden genoodigden, waarbij tal van ministers en andere hooggeplaatste burgerlijke en mili taire autoriteiten heeft vanmiddag in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam de promotie plaats gehad van den minister van defensie, den heer J J. C. van Dijk, tot doctor honoris causa in de rechtgeleendheid. Deze bijzondere plech tigheid viel samen met de herdenking van den 58sten Dies Natalis van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Onder hen. die dezen middag naai het Koloniaal Instituut waren gekomen wer- Boeyen, Goseling. Romme en Slote den opgemerkt: de ministers Colljn. van maker de Bruine de overige leden van het regeeringskabinet waren door ambtsbezigheden verhinderd aanwezig ie zijn voorts de chef van den gcneralen staf, luitenant-generaal Reyn- ders. de chef van den marinestaf, vice- admiraal Fürstner, de hoofden van de overige afdeellngen van het departement van defensie en vele andere hooggeplaat ste ambtenaren van dit depart., verder de gepens. generaal Snijders, generaal-majoor A. R van den Bent, commandant van de vierde divisie, luitenant-generaal M Bel- zer, lid van het Hoog Militair Gerechts hof, de commandant van de marine ln Wil lemsoord, schout bij nacht Jolles, kapitein ter zee N, A. Rost van Tonningen, com mandant van de maritieme middelen in Amsterdam, de rector-magniflcus en ver scheidene hoogleeraren van de gemeente- "ijke universiteit te Amsterdam, de rector- magnlficus van de Theologische School te Kampen, de garnizoenscommandant van Amsterdam, luitenant-kolonel W A. Bos wijk. prof. B. M. Taverne, voorzitter van den raad voor de scheepvaart, de oud minister Westerveld en Donner. vele Eer ste- en Tweede Kamerleden, vertegenwoor digers van de vrijwillige burgerwacht, be stuursleden van de vereeniging „Ons Leger" de militaire rechterlijke vereeniging. ver scheidene officierenvereenigingen, de ma- rinevereeniging. enz. De plechtigheid begon met een rede van den rector-magniflcus. prof. dr. J. F. Koksma, uitgesproken ter herdenking van den stichtingsdag der Vrije Universiteit. De titel van deze rede was: „Existentie- bewijzen in de wiskunde". Hierna geschiedde de eere-promotie van minister van Dijk, waarbij als promotor op trad prof. mr. V. H. Rutgers. Deze zette de gronden uiteen, die den senaat der Vrije Universiteit tot het verleenen van het eere doctoraat in de rechtsgeleerdheid brach ten. Hooger onderwijs omvat volgens art. 1 der hoogeronderwijswet de vorming en voorbereiding tot zelfstandige beoefening der wetenschappen en tot het bekleeden van maatschappelijke betrekkingen waar voor een wetenschappelijke opleiding ver- eischt wordt. Van Dijk heeft slechts kort ais officier van de academische rechtsge leerde opleiding genoten, maar hij heeft getoond de vorming, die zij geven kan. te bezitten. Een bewijs daarvan gaf zijn op treden als leeraar in het militair recht aan de Koninklijke Militaire Academie (1898— 1908) en zijn publicaties in die jaren, ln de eerste plaats zijn commentaar op het wetboek van militair strafrecht en de wet op de krijgstucht, waarvan de tweede uit gave verscheen in 1922, de derde in 1930, opnieuw herzien en aangevuld door prof. mr. J. V. van Dijck en mr. C. J. H. Sche pel. Voorts gaf van Dijk met den toemali- gen kapitein P P. C. Coletti een handlei ding uit voor de militaire rechtspleging. Vooral over deze rechtspleging plaatste hij bijdragen in verschillende militaire tijd schriften. Na zijn werkzaamheid aan de topogra fische inrichting (19081921, na 1913 als directeur i werd hij in 1921 minister van oorlog, in 1937 opnieuw, na van 19251937 iid van de Tweede Kamer te zijn geweest. Daarnevens verrichtte hij velerlei arbeid als administrateur en voorzitter van „De RudolDhsticbtlng", nenningmeester van de dr A. Kuyperstichting, directeur der Vrije Universiteit, voorzitter van „Ons Leger". In zijn politieke loopbaan l'gt niet min der dan in zijn rechtskundige publicaties grond voor het te uerleenen doctoraat. Hij had functies voor welke een volledige academische vorming zeer nuttig is. Deze geeft een zekere hoeveelheid stelselmatige kennis en leert wetenschapneliik werken, grondig, onbevangen, eritisch. eerlijk, nauwgezet, leert rekenschap geven van sronden Dat alles bezit en doet. van Dijk. Hij volgde in 1897 in Leiden niet alleen de colleges, die hii voor zijn aanstaande taak als leeraar rechtstreeks noodlg had. Veel omvattende kennis was noodig voor ve lerlei door hem bekleede functies. Zijn kennis staat niet buiten verband met zijn levensbeschouwing. Zijn magistrale rede voeringen over het recht en den plicht tot landsverdediging getuigen daarvan. Van zijn wetenschappelijken geest en methode getuigen ziin geschriften, zijn redevoerin gen, de wijze, waarop hij zijn gewichtige functies waarnam. Hij bewoog zich daar bij zeker niet uitsluitend op het terrein van het recht, maar toch mag de juridische faculteit hem als haar man opeischen. Aan de landsverdediging is zijn leven gewijd, die hij nooit anders zag dan als rechts handhaving. Zijn ..beste jaren' (maar de latere waren nog beter) heeft hij aan rechtskundig onderwijs en, schrijven over militair recht gewijd. Van de militair rechtelijke vereeniging js hij eerevoorzitter. In wetgeving en wetstoepassing in menig Kamerdebat, verrichtte hij juridisch werk. Dat het de senaat der Vrije Universiteit is die het eere-doctoraat. verleent, kan niet verwonderen. De Vrije Universiteit kent niet alleen wetenschap, die aan formeelen elschen beantwoordt, -oaj heeft ook een hoogere opvatting van wetenschap, waarbij ook de eisch van waarheid geldt. Daarom slaat zij op een grondslag, die wei niet de uitkomsten van het wetenschappelijk onderzoek aan de universiteit van tevo ren vastlegt of de juistheid daarvan kan waarborgen, maar did, zijn uitgangspunt heeft In het woord van den Almachtige. Schepper van hemel en aarde, en die in iiet Geloof vastheid geeft. Op dezen grond slag staat ook minister van Dijk Zijn openbare leven legt daarvan getuigenis af. zijn nauwe betrekking tot de Vrije Uni versiteit bewijst dat. Hierna werd tot de promotie overgegaan. Prof. Rutgers liet daarop nog een woord van gelukwensch aan dr. van Dijk volgen. vdrzekert 28-jarige de volgende uitkeringen-^^ Bij overlijden binnen 37 jaar: 1) 1000,— teretond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 37 jaar: 5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. 968 (Ingez Med.) De verdachten worden wegens gebrek aan bewijsmateriaal in vrijheid gesteld. Op 4 Maart 19737 was te Vissingen ont dekt dat het echtpaar Lauwereins ln café Keersluis om het leven was gebracht en dat roof vermoedelftk hiertoe de aanleiding was geweest. Hierop zijn drie arrestaties gevolgd De gearresteerden waren L, B., B. P. de K. en D. van T., allen uit Maassluis. Deze ver dachten zitten resp. sinds Augustus en December 1937 in voorarrest. L. B heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd De justitie is er echter niet in geslaagd voldoende bewijsmateriaal bijeen te bren gen. terwijl geen veroordeeling mogelijk is uitsluitend op de bekentenis van één ver dachte. De Instructie is daarom J.l. Dinsdag ge sloten en de verdachten zullen dezer dagen in vrijheid worden gesteld. Eerste scizoenbijeenkomst der afdeeling Leiden. Gi-teravond heeft de afdeeling Leiden der Ned. Chr. Reisvereeniging haar eerste bijeen'.'.cmst in dit seizoen gehouden. Om kwart over acht werd de vergadering geopend met het zingen van Ps. 101 1 en gebed, waarna de voorzitter der afdeeling. de heer Joh. Vooys, eenige hartelijke wei- komstwoorden tot de talrijke aanwezigen richtte, meer in het bijzonder tot den heer H. Bloem, die de leden dezen avond met woord en beeld door Zuld-Afrika zou lei den. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aangezien er geen voorstellen voor de alg. vergadering waren ingekomen, was het offlcieele gedeelte spoedig afgehandeld en verkreeg de heer Bloem het woord, die in korte trekken de geschiedenis van Zuid- Afrika schetste en een overzicht gaf van den aard der bevolking en de voortbreng selen der natuur. Vervolgens maakten de leden op het witte doek een schitterenden tocht langs de Zuid-kust en genoten zij van den bui tengewoon weelderigen plantengroei. Na tuurlijk lieten zij niet na een bezoek aan Pretoria, de stad van Paul Kruger te bren gen. Voorts sloegen zij een blik ln het le ven der inlanders in de mijnen en waren toeschouwers bij hun vreemde vermake lijkheden. Na de pauze draalde de film ..Paul Kru- gers wilde dierentuin"; zeldzaam mooie natuurtafereelen werden vertoond en zeer interessant was het ook de wilde dieren van nabij te kunnen gadeslaan. Dat deze prachtige tuin 's zomers vele loeristen trekt, valt niet te verwonderen. Aan het einde van den avond bracht de voorzitter den heer Bloem in welgekozen woorden dank voor zijn uitvoerig en leer zaam betoog. Rest nog te vermelden dat het muzikale gedeelte bij den heer Sloos in goede han den was. Met het zingen van Ps. 72 11 en dank zegging werd de zeer geslaagde avond ge sloten. SCHOOL HAVER STRAAT. Ouderavond. Het gymnastieklokaal van de School aan üe Haverstraat was geheel met ouders ge vuld, toen het Mondaccordeongezelschap D O. B den ouderavond opende met een paar pittige marschen. Vervolgens nam liet hoofd der school, de heer Wilterdink, het woord. Het was hem een groote vol doening, dat op dezen avond, den eersten ouderavond, die onder zijn leid'ng stond, zoo'n groot aantal ouders aanwezig was. Een bijzonder woord van welkom werd ge richt tot den heer Vriend, gemeentelijk in specteur van het onderwijs, mej. Pels. het hoofd der Bewaarschool en den heer Har- ting, voorzitter van den Centralen Ouder raad. Verschillende punten werden daar na door den heer Wilterdink naar voren gebracht. Hij wees op de goede verhouding, welke steeds bestaan had tusschen het vo rige hoofd der school, den heer Vriesema, het personeel der school, de oudercommis sie en de ouders. Met aller medewerking ka in het belang der goede orde ln de school veel gedaan worden. Aan het ongeoorloofd verzuim en aan het te laat komen moet een einde komen Gewezen werd op het groote nut van het Schoolblad, terwijl nog maals de ouders werden opgewekt hun kin deren te laten deel nemen aan het melk- drinken op school. De enkele centen, hier voor besteed, geven voor de kinderen heel wat meer nut dan wanneer deze gebruikt worden voor snoeperijen en cigaretten. Tenslotte las spreker een brief voor van den heer Vriesema. waarin deze afscheid van de ouders nam. Met de beste wenschen voor zijn voorganger eindigde de heer Wil terdink zijn openingswood. Nadat eenige leden van het orkest nog een paar nummers gegeven hadden, ver toonde de heer Llngsma een film van de Nlagara-watervallen. welke film zeer ln den smaak viel. Na de pauze, waarin chocolade en koek werden rondgediend, nam de voorzitter der oudercommissie het woord om de ouders op te wekken hun steun te verleenen aan het Schoolfonds, dat onontbeerlijk is voor het houden van ouderavonden, het St. Nl- colaasfeest voor alle kinderen en voor de schoolreisjes. Bij de nu volgende bestuurs verkiezing werd het aftredende lid, de heer J. v. d. Leek herkozen, terwijl ln de plaats van de vertrekkende commissiele den, mevr. Boon en den heer Van Putten, gekozen werden de heeren W. F. Uiterdijk en J. C. Sloos. Daarna werd vertoond de film Liefde ln het ijstijdperk", in welke film de komieken Laurel en Hardy de lach spieren in beweging wisten te brengen. Nadat het muziekgezelschap nog eenige nummers ten beste had gegeven, sloot de voorzitter met een woord van dank aan ailen, die hadden medegewerkt, dezen zeer goed geslaagden ouderavond. De politie heeft gisteravond twee Hagenaars aangehouden den 34-jarigen H R. v. d. B. en den 51-Jarigen H J. B„ die er we'nig voor gevoelden om bii het sluitings. uur een café aan den Stationsweg te ver laten en beleedigenri tegen de politie op traden Toen deze een der mannen naar he* bureau w'lde overbrengen kwam zijn vriend hem te hulp om hem te ontze'ten, doch het slot was. dat be den in het politie bureau 'erecht kwamen. Eerst hedenmiddag zijn zii weer op vrije voeten gesteld. FELLE BRAND TE MAURIK. Motorspuit raakte in brand bii de nablusschingswerkzaamheden. Gisteravond omstreeks halfzes is in de Voorstraat te Maurik (Geld.i brand ont staan in de woning van den heer J. Schu macher In het pand is tevens gevestigd diens motor, en rijwielzaak en radio- centrale. De gealarmeerde brandweer was spoedig met de motorspuit ter plaatse. Zij zag zich voor een moeilijke taak geplaatst. Aanvan kelijk bestond het gevaar, dat het vuur zou overslaan op de belendende perceelen. Dit wist de brandweer evenwel te voorkomen. De Inboedel kon gedeeltelijk in veiligheid worden gebracht. Het perceel is geheel uit gebrand Slechts de muren bleven overeind staan. De oorzaak van den brand is waar schijnlijk een defect in den schoorsteen. Huis en inboedel waren verzekeTd. Tijdens de nablusschlngswerkzaamheden raakte de motorspuit in brand, doch de vlammen konden spoedig worden gedoofd, waarna de spuit weder gebruikt kon. worden. MOTORRIJDER TEGEN AUTO GEBOTST. Op weg naar ziekenhuis overleden. Gistermiddag is de 24-jarige motorrijder H. Troost uit Rotterdam, controleur bij de Galakfabrieken a'.daar, op den Barneveld- scheweg te Lunteren met vrij groote snel heid tegen een personenauto gereden. De man kwam van den Meulunterscheweg en wilde den Barneveldscheweg oprijden. Toen hij de bocht naar links maakte, botste hij tegen de auto die uit de richting Lunteren kwam en welke hij voorrang had moeten verleenen De motorrijder werd over den weg geslin gerd en met ernstige verwondingen aan het hoold opgenomen. De ongelukkige werd naar het Julianaztekenhuis te Ede overge bracht. op weg waarheen hij aan zijn ver wondingen is bezweken. Om Hankau. De ernst der positie van Hankau komt tot uiting ln een bevel aan de Chineesche ■bevolking, de stad binnen drie dagen te verlaten. Naar voorts gemeld wordt, zou te Hankau een veiligheidszone worden inge richt. Men zou overeengekomen zijn, dat alle bestaande en vroegere concessies gede militariseerd worden. De Japanneezen zou- aen de onaantastbaarheid hiervan hebben toegezegd. De veiligheidszone zou de Ja pansche, de vroegere Duitsche, Fransche, Brltsche en vroegere Russische concessie omvatten, alsmede een deel van het Chi neesche stadsdeel. Van Chineesche zijde wordt de inneming van Yangtsjin door de Japanners toegegeven Na een hevig gevecht zijn de Japansche troepen voorts er in geslaagd Hwang-Sjl- Kang aan de Jangtse te bezetten. Hwang- SJi-Kang ligt ongeveer vijftig kilometer van Ki-Tsjoeng op den Zuidelijken oever der rivier. Verder hebben de Japansche troepen hun omsingeling van Hankau nauwer aan getrokken. Bij Kanion. De meening, dat de Chineezen voorne mens zijn, alles te doen om stand te houden in de verdedigingslinies, welke in een straal van 25 K.M. rond Kanton zijn gelegen, wordt bevestigd door het feit, dat duizen den Chineesche soldaten uit de provincie Kwangsi voortdurend door Kanton trekken op weg naaV het front ln Zuid-China. Naar schatting liggen in het gebied rond den spoorweg Kanton-Kauloen reeds 100.000 Chineesche soldaten. De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de Japanners tot nu toe nog geen groot- scheepschen aanval hebben ondernomen en wel omdat zij eerst nog versterkingen wil len afwachten. Reeds zijn guerillabenden achter de Ja pansche linies verschenen. Weer een grensincident. Elf sovjet-Russische soldaten zijn aange troffen op een zandbank in de rivier Amoer. in de buurt van Hsiaiinsjan, op ongeveer 2 mijlen ten Oosten van Heiho op het'grond- gebled van Mandsjoekwo en zijn begonnen met de oprichting van militaire verster kingen. Hun terugtrekken is geëischt. De levensmiddelenvoorziening van Hongkong. Daar door de Japansche bezetting van de spoorlijn Kauloen—Kanton de levens middelenvoorziening van Hongkong gevaar loopt, heeft, volgens een mededeeling van den woordvoerder van het Japansche mi nisterie van marine, admiraal Noda de En- gelsdhe regeering aangeboden, Hongkong van levensmiddelen te voorzien. De Engel- sche regeering heeft op dit aanbod nog niet geantwoord. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond omstreeks zes uur is de 69- jarige heer J. Niemeyer, gepensionneerd rector van het gymnasium te Breda, die per rijwiel de Liesboschlaan te Princenhage wilde oversteken, door een personenauto gegrepen. Met een dubbele beenbreuk en een hoofdwonde is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Princenhage overgebracht Ziin toestand is hoogst ernstig. DE SCH. 102 WORDT OPGERUIMD. Naar wij vernemen, zijn vanwege de di rectie van den Rijkswaterstaat in de om geving van het wrak van de voor de Sche- venlngsche haven gestrande SCH. 102 waarschuwingsborden geplaatst met. de mededeeling. dat het wrak opgeruimd dient tc worden en dat er zonder goedkeuring van Waterstaat niets van boord gehaald mag worden. Deze maatregel is genomen ingevolge art. 2 van de Wrakkenwet. Het wrak zal nog eenige dagen blijven ilggen. waarna het vanwege den Rijkswa terstaat wordt opgeruimd. MATROOS OVER BOORD GESLAGEN. Gistermorgen is een matroos eerste klasse uit Den Helder bij het houden van oefenin. gen op de Noordzee in de buurt van het vuurschip Raaks" door een stortzee van H.M 's flottieljeleider „Tromp" over boord geslagen en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. STAKING IN HET SLEEPBOOT- BEDRIJF GEËINDIGD. Het sleepbootpersoneel te New-York dat Zaterdag in verband met een loongeschii in staking was gegaan, heeft er in toege stemd, vannacht om twaalf uur het werk te hervatten. ONTPLOFFING EISCHT DRIE DOODEN. In een fabriek te Keulen is een aceton- houder ontploft. Drie arbeiders werden ge dood, een ernstig gewond. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. GEBOREN: Judith Johanna, D. van H. vyibrief en C. Blansjaar Albertus, Z. van C. de Jong en W. C. Keijzer Johannes Jacobus Delphlnus, Z. van R. J. Goldenberg en J. M. de Brabander Willem Frederik, Z van J. H. Wegman en C. Fielemon Maria Janna, D. van J. Spijker en N. Bogaards Marinus, Z. van L. Havenaar en J. Nengerman Jacob Laurens, Z. van S. A. Liezenberg en H. L C. Marcus Antje, D. Van L. Azier en N. Stikkelorum. ONDERTROUWD: J. F. A. Boks jm. 24 J. en E. M. Bonnet Jd. 24 j. GEHUWD: J. W. Hoogervorst jm. en J. de Wekker jd. H. v. Meurs jm. en H. Klein Wede. Chr. Pasma jm. en C. Rasser jd. D. J. J. Ver hoeven jm. en A. E. v. d. Pot jd. OVERLEDEN: T. Zoodjes, hsvr. van H. Kruider 57 j. G. Merkman. M. 75 j. PRINS ARSENE KARAGEORGEWITSJ t Op 79-Jarlgen leeftijd is te Parijs Prins Arsene Karageorgewitsj overleden, de vader van prins-regent Paul van Zuid-Slavië en zwager van de hertogin van Kent. De overledene heeft zich nooit in het politieke leven bewogen. FABRIEKSBRAND. De „Paris Midi" meldt, dat gisternacht een groote brand heeft plaats gehad in een tabaksfabriek te Chateauroux. Het gebouw van drie verdiepingen en 600 ton tabak werden een prooi der vlammen. De schade wordt op 30 millioen francs geraamd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EEN BLIJDE GEBEURTENIS VERWACHT. In het gezin van den Griekschen kroon prins verwacht men volgen? het Du tsche N'euwsbureau een blijde gebeu ten s. Prins Paul de kroonprins is eer 1on?ere broer van den Koning. Hti is 37 iaar oud en sinds 9 Januari gehuwd met prinses Fre- derika Louise van Brunswijk. die na haaf huwelijk den naam Margaretha heeft aan genomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2