dsie Jaargang LESDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 October 1938 Derde Blad No. 24099 Het Kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente PARLEMENTAIR OVERZICHT OLIJFOLIE VOOR DE TEINT DER JEUGD KV vr 12 ill Wegen verbeteringen Zuid-Holland in BENDER ZUID-HOLLAND Herdenkingsboekje bij het 300-jarig bestaan Dagbladreclame is niet te vervangen m MEE AAN DE PALMOLIVE VOSSENJACHT! -Förster's kleine piano „Pianetto" BESTEDING DERGELDEN UITHETVERKEERSFONDS 19 3 9 Een der illustraties: Interieur van de oude kerk. Ter gelegenheid van de herdenking van de stichting vóór 300 jaar van het Kerk gebouw der Doopsgezinde Gemeente in de pieterskerkstraat alhier is bij de drukkerij .luctor et Emergo' een boekje uitgegeven „Een en ander uit de geschiedenis der Doopsgezinde Gemeente te Leiden", waarin een overzicht wordt gegeven van de stich ting en geschiedenis van het kerkgebouw. Wij ontleenen er het volgende aan: „De stigting van deze kerk is geschied in 't Jaar 1638 als blijkt uit de Notitje der Ledematen die daartoe hebben gecontri bueerd". aldus een aanteekening vóór in het Resolutiezoek der Waterlandsche Ge meente 11670—1701). Inderdaad is in ons archief onder meer bewaard gebleven een schepenbrief van 2 Juli 1638. waarin Hendrik van der Stock verklaart verkocht te hebben aan Jacques Viane ten behoeve van de Duitsche en ffalsche Gemeente, die men noemt de Waterlanders, een stuk erfs gelegen achter de huizing van den verkooper, vanouds genaamd Lokhorst en rechts nevens de huizing, waar de genoemde Waterlandsche Gemeente, tot malkanders stichting verga dering houdt. Het zooeven genoemde Lokhorst, op welks terreinen onze kerk werd gebouwd, bevond zich in het oudste gedeelte der stad. Leiden was in de middeleeuwen een groot-grafelijk bezit. Het is bekend, dat de Graven van Holland hier veel vertoefden en daartoe een huis en hof bouwden op hun goederen, het z.g. Gravenhof, In het midden der 15e eeuw kwam de Gravenhof in het bezit van de in Leiden gevestigde tak der Utrechtsche familie Lokhorst, die er zijn naam aan heeft ge geven De familie van Veen, waaruit ver schillende burgemeesters gesproten zijn, kocht de bezitting in 1560. In de daarop volgende periode werden de grachten ge dempt en een nieuwe straat aangelegd. Omstreeks 1600 werd door mr. Simon van Veen tenslotte het grachtgedeelte Pieters- kerkstraat gedempt. Voordien bereikte men de Lokhorst vanaf dezen kant met een brug. Na zijn dood werd een groot gedeelte van de gebouwen en terreinen van de Lokhorst verkocht aan Paulus Stock (1612). De acte, die hierop betrekking heeft, is het oudste document uit ons archief. Het volgend jaar verkoopt deze Paulus Stock weer aan Eg- bert Jansz., timmerman, Christiaan van de Walle, Jan Muiier en Joost Casier „voor de Vereenichde Gemeente, genaempt duytsche, vryessche. waterlandtsche, so wel walen, als andre" een huizing en erf, met een ruim, onbetimmerd voorerf, staande en gelegen aan de westzijde van de Pieterskerkstraat, welke partij dus een gedeelte was van het vroegere Huis Lokhorst teneinde daar hare kerk te hebben". Door dezen koop kregen de Doopsgezinden dus vasten voet op 's Gravenhof en werd de grondslag gelegd voor den bouw van het kerkgebouw dat nu reeds 300 jaar heeft stand gehouden. De Waterlandsche Gemeente had voor dien haar vergaderplaats gehad op de Oude Varkenmarkt, vroeger het Zand ge- beeten. Van Mieris spreekt van .,in het koordeinde, omtrent de Wittepoort". Nadat de Gemeente in 1634 eigenares was gewor den van een huis en erf aan den noordkant tan haar eigen terrein gelegen, tegen een iaariijksche lijfrente van 20 gulden en op 2 Juli 1,638 van Hendrik van der Stock ge kocht had het bovengenoemde terrein aan den zuidkant, kon tot den bouw van een echte kerk besloten worden. Nog hetzelfde laar werd hiermede een aanvang gemaakt. Hoe voorzichtig het Stadsbestuur was, blijkt wel uit de beschikking van 1 Septem ber 1638: De Burgemeesters ende regierders deser stede verstaen hebbende dat bii den Mennosgesinden aen de Westsijde van de r'etevskerck strate vergrote ende vernieut wert hare predicplaatse, ende dat deseive daerinne hebben doen stellen aen de sijde 'an voors, kerckstrate open vacke omme daerinne te stellen de glasen, opte maniere van kerekglasen, hebben de Burgemeesteren Vdornt tselve nijet goetvindende, Daniel Matheusz van Strichtenhuysen. den tim merman van den voors Mennosgesinden aengeseyt ende gelast, datse de voorsz. r^.ken.Dit plan moge al of niet wer- d-u j bea'aan hebben, men ziet hieruit, ot de Stad aan den regel, dat een kerk gebouw van een Dissentergemeenschap van nv>nlaat ar n'e' zichtbaar of opvallend Me *in' dbreng de hand wilde houden noemt kerken als de onze dan ook schuilkerken. 1646 volgt nog de verkoop door Hen drik Stock aan de Gemeente van twee erven en woningen, achter haar kerk aan de Pie terskerkstraat gelegen, terwijl in 1648 van de erfgenamen nog een huis werd aange kocht. Nadien komen geen belangrijke aan- koopen meer voor. Men had toen voldoenden grond om de kerk uit te breiden met het gedeelte onder het lagere dak en dus op haar tegenwoordige grootte te brengen. Het voorgebouw met gevel werd in 1823 verbouwd; de aardige trapgeveltjes van de kosterswonihg en van het aan de Gemeente toebehoorende en door haar verhuurde Fransche Koffiehuis werden gesloopt. Het koffiehuis stond gedeeltelijk op terrein, dat nu door de Gemeenteschool bezet wordt, geheel aan de zuidzijde. De afbraak en een stuk grond werden verkocht en van de op brengst daarvan de bouw bekostigd. Sinds dien staat er het sobere en toch karakte ristieke geveltje, met één ingang in het midden dat wij nu nog kennen. In 1856 werden het plaatsje achter de kosterswoning en het voorportaal overdekt. Het inwendige der kerk werd het laatst gewijzigd in 1859/60 Vóór dien tijd stond de preekstoel reeds op de tegenwoordige plaats, maar de diakenbanken bevonden zich aan weerszijden daarvan langs den muur terwijl bij den bouw van 1648 onder het laagste dak een galerij was aange bracht. Het orgel stond toen aan de west zijde, tegenover den ingang. De kerk kreeg dus in 1860 haar tegen woordig aanzien. De belangrijkste verande ring was, dat de galerij werd afgebroken Deze was altijd voor de mannen bestemd geweest. Zij bereikten deze verheven plaats langs een apart gangetje van de slraat af en vervolgens langs een steenen trap. In de kast in het voorportaal kan men heden ten dage nog eenige treden van deze trap zien De deuren werden bii die gelegenheid ver breed, om den dubbelen stroom kerkgangers te kunnen binnenlaten De kerkekamer is verbouwd en verfraaid in het jaar 1869. De kleine kamer werd toen aan de groote verbonden. Na 1869 heeft aan kerk, noch aan voorgebouw eenige verbou wing plaatsgehad De tegenwoordige stoelen dateeren uit 1842. In 1860 werden voor de mannen ban ken rondom gebouwd en kwamen de stoelen in het midden te staan. De katheder voor den voorlezer-voorzan ger. die voor den preekstoel stond, is sinds die functie werd opgeheven, naar achteren verbannen. Het valt te betreuren, dat bij de verbou wing de koperen kronen, die tot dien tijd de kaarsen voor de verlichting hadden ge dragen. werden verkocht. De tegenwoordige kronen dateeren uit het jaar 1905: zij dienden oorspronkelijk voor gasverlichting en zijn in 1928 voor electrisch licht ingericht. Dc verwarming was tijdenlang een groot probleem: een ieder kon zich in den winter van een stoof met een kooltje vuur voor zien. Deze kooltjes werden klaargemaakt in het hokje dat nu als garderobe dienst doet. In 1860 heeft men buizen door de kerk ge legd onder roosters welke men nu nog kan zien. Dit prototype van centrale verwar ming door middel van warm water, voldeed niet. Na een verbetering in 1873. ging men in 1895 er toe over de kerk te verwarmen met twee groote gaskachels, die ter zijde van den preekstoel stonden. Hier waren echter bezwaren aan verbonden. Besloten werd daarom in de vier hoeken der kerk een gaskachel te plaatsen. De tegenwoor dige centrale verwarming dateert van 1913. De kachel hiervan, nog in 1929 ver nieuwd en met grootere capaciteit, staat in den uitbouw aan den zuidkant, de her haalde malen verbouwde, vroegere opslag plaats voor turf. Ons orgel dateert van 1774. Het was een geschenk van den eerst onbekenden gever, die later de heer H. Otto van Outgaarden bleek te zijn Bij deze gift had hij de con ditie gesteld: .dat alle overtollige weelde vermeden en het deftige jn acht genomen moest worden" Op Zondag 2 October 1774 werd het orgel plechtig in gebruik genomen bij welke gelegenheid de psalmberijming van 1773 werd ingevoerd. Later schonk de zelfde gever nog f. 2000 om uit de rente daarvan het orgel te onderhouden. In 1805 had het orgel een grondige her- stel'ing noodig. Gelukkig is deze eenigszins vertraagd zoodat er nog geen begin mee was gemaakt, toen door de bekende Ramp van Leiden op 12 Januari 1807 het orgel ge heel onbruikbaar was geworden Het herstel werd toen direc' ter hand genomen en op 1 December 1807 was het werk voltooid. Behoudens nog enkele verbeteringen heeft het orgel na 1807 geen veranderingen meer ondergaan Alleen zij nog vermeld dat in 1936 werd overgegaan tot het elec'risch aandrfjven van den blaasbalg zoodat de functie van orgeltrapper toen is komen te 1 vervallen. Tweede Kamer. PROLOOG. - OVER VERSCHIL LENDE WETSONTWERPEN, (Van onzen parlementairen medewerker). Wij zijn begonnen. Zooals steeds, in het najaar, met een aantal wetsontwerpen aLs proloog tot het begrootings-debat. Straks komt er nog een korte pauze, maar dan (begin November ongeveer) volgt de parlementaire race tot Kerstmis. Het ligt heelemaal in de lijn en in den geest van den tijd, dat we aanvingen met militaire uitgaven. Voor de eerste maal is dit jaar. op grond van de jongste wijziging der Dienstplichtwet, het contingent uitge breid en de eerste oefentijd verlengd. De kosten hiervan waren nog niet in de De fensie-begrooting opgenomen: het gisteren behandelde heeft ten doel, de begrooting met die kosten te verhoogen. De gewone uitgaven worden aldus verhoogd met. onge veer 9</i millioen gulden, terwijl op de re kening van den kapit-aaldienst een bedrag van 22 millioen wordt gebracht voor kazer nebouw. De Kamer gevoelde geen behoefte over dit ontwerp te debatteeren. Trouwens, er zijn na de indiening er van nog heel wat meer uitgaven van militairen aard gevolgd, die later aan de orde komen. Het ontwerp werd goedgekeurd. Iets langer stonden we stil bij het wets voorstel, dat machtiging vraagt tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst met de Bataafsche Petroleum-Maatschappij voor de opsporing en ontginning van aard olie enz in een terrein, naar schatting groot 806.000 hectaren, en gelegen in de noordelijke kustvlakte van West-Java, Bij dit ontwerp kwamen de gebruikelijke be- toogen, die aan staats-expioitatie de voor keur geven boven concessies aan particu lieren; het waren de heeren Stokvis en Effendi, die er ons op vergastten. Niet ten onrechte gaf Minister Welter in zijn ant woord te kennen, dat er omtrent de vraag staatsexploitatie of niet geen nieuwe ge zichtspunten meer geopend kunnen wor den; hij wilde niet verklaren, dat nooit tot Staatsexploitatie moet of zal worden over gegaan, maar bij dubieuze terreinen, als het hier geldt, waar heel wat voorbereiding voor noodig is, verdienen concessies de voorkeur. Over de olie-rijkdommen en olie reserves van Indië wilde de Minister zich, op gronden van landsbelang, niet uitlaten; de sprekers hadden er naar geïnformeerd. Wel stelde hij nog in het licht, dat de tech niek veel verbeterd is, zoodat er thans meer olie uit den grond gehaald kan worden dan vroeger. Met 53 tegen 23 stemmen (socialisten, communisten en christen-democraten) werd het ontwerp aangenomen. Nog eenige andere wetsvoorstellen, op Indië betrekking hebbend, werden goedge keurd, waaronder één tot verlaging van het invoerrecht, op couranten-papier. Bij dit laatste stelde de Minister, naar aanleiding van een opmesking van den heer Effendi, in het licht, dat niet alleen de Nederland- sche. maar ook de inheemsche pers (er zijn in Indië liefst 400 inheemsche bladen!) van de verlaging zal profiteeren. Het ontwerp tot wijziging der Onge vallenwet en der Land- en Tuinbouw-On- gevallenwet, ten doel hebbend deze wetten te doen aansluiten aan het Verdrag van Genève inzake schadeloosstelling voor be roepsziekten, lokte eveneens eenig debat uit, waarbij de Minister van Sociale Zaken verklaarde niet te kunnen voldoen aan het verlangen van enkele sprekers, om de lijst van beroepsziekten nog verder uit te brei den; men mag op die lijst alleen werke lijke, specifieke beroepsziekten plaatsen. Toch deed, bij de behandeling der arti kelen, mevr. De VriesBruins een poging, om voor het verplegend personeel in zie kenhuizen en sanatoria de tuberculose ais beroepsziekte opgenomen te krijgen, maar na eenige debat trok zij het desbetreffend amendement weer in, nadat de Minister verklaard had, dit punt nog eens in onder zoek te zullen nemen. Waarop ook dit ont werp werd aangenomen. Een min of meer eigenaardig ontwerp is dat, waarbij staatsgronden op het eiland Tiengemeten worden verkocht aan de naamlooze vennootschap van dien naam. Het zijn de gronden, waarop vroeger een quarantaine-plaats en een marine-inrich ting waren gevestigd, doch die Defensie nu niet meer noodig heeft; daarom wil de Re geering grond en gebouwen voor f. 5000 verkoopen aan genoemde vennootschap, dit ook de aangrenzende landerijen in bezit heeft. Maar de heeren Tjalma en Wende- laar hebben den verkoop ontraden, omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat Defensie in de toekomst die gronden toch nog wel eens noodig zou kunnen hebben. Minister de Wilde stemde toe dat Defensie natuurlijk niet kon zeggen: we zullen ze nooit meer noodig hebben; hij liet de be slissing aan de Kamer, die het ontwerp met 42 tegen 39 stemmen heeft goedge keurd. Het scheeide dus niet veel. De koop prijs is niet hoog, maar de Minister verze kerde dat hij hoog genoeg is. Het ontwerp tot wijziging der Tabakswet bedoelt deze wet op verschillende punten te verbeteren, van welke gelegenheid ver schillende afgevaardigden gebruik maak ten, om hun wenschen op dit gebied te uiten, waarbij op den voorgrond stonden die inzake een betere en billijker regeling voor de kleinere bedrijven en inzake de opheffing van het invoerrecht op sigaret ten-papier. Maar Minister de Wilde heeft in het licht gesteld, dat dit ontwerp slechts een bepaalde en beperkte strekking heeft (o.a. tot scheiding van groot- en kleinbe drijf i en dat dit moment niet geschikt is, om het bedrijf als zoodanig te saneeren. Hij gaf toe, dat deze bedrijven nog al be last zijn, maar de fiscus heeft nu eenmaal veel geld noodig en het publiek kan goed- koopë rook-artikelen koopen en doet dit dpn ook. Intussclien deelde de Minister mede dat een ontwerp inzake het invoer recht op sigaretten-papier spoedig zal in- i komen. Het ontwerp is met groote meerderheid (60/3, fascisten tegen) aangenomen. Zoo ging er gisteren heel wat onder den hamer door, na korte, zakelijke, maar niet erg belangrijke discussies. WILT U ER GRAAG JONG UIT ZIEN GEBRUIK DAN S MORGENS EN *S AVONDS PALMOLIVE. DE OLIJFOLIE-ZEEP Olijfolie is het beste, dat de natuur heeft voortgebracht om de huid zachter en mooier te maken. Daarom gebruiken duizenden vrouwen Palmolive, de zeep bereid met olijfolie, die de teint der jeugd behoudt Dit is alles wat U te doen heeft Maak deze zin af Ik geef de voorkeur aan Palmolive-zeep om- dal (maximum 30 woorden). Lees hierboven de gegevens over Palmolive-zecp. Dat maakt het U gemakkelijk 1 Stuur Uw inzending met vijf zwarte Palmolive-band- jes aan Palmolive, Postbus 635, Amslcrdam-C. ELKE WEEK 30GROOTE PRIJZEN. Elke dag eert zilvervos (of f. 100.-). een BURGERS E.N.R. rijwiel, model S.K. met Torpedonaaf, jas-beschermer, electr. verlichting voor en achter en controlelicht. Waarde f. 60.* (of f. 45.- in contanten); A autopeds met ballonbanden. HAAL VANDAAG UW INSCHRIjF-FORMULIER. 1498 (ïngez. Med.) Op de Verkeersfondsbegrooting voor 193$ is op den Gewonen Dienst en Kapitaal- dienst te zamen een bedrag van ongeveer 141/4 millioen gulden uitgetrokken voor werken aan rijkswegen en -bruggen in de provincie Zuid-Holland, schrijft de K.N.A.C. In dit bedrag zijn begrepen: f. 226.000 voor onderhoud van rijksplan- wegen; f. 77.000 voor onderhoud van overi ge rijkswegen en f. 41.000 voor onderhoud en varbetering van de tramweghavens op de eilanden en van de overbrugging van de Oude Maas te Spijkenlsse. Evenals verleden jaar is het grootste be drag beschikbaar gesteld voor den tunnel bouw te Rotterdam, n.l. f. 3.000.000. De gel den voor dit werk worden door het Rijk tijdelijk verleend en wel tot een bedrag ge lijk aan de kosten van de t.z.t. beoosten Rotterdam te bouwen brug. Op de begrooting komen o.a. de volgende posten voor: 1. f. 250.000 voor verbreeding van hetweg- vak Den Deyl-Haagsche Schouw. 2 f. 10.000 voor verbetering van den ver- keerstoestand bij het viaduct te Wasse naar. 3. f. 90.000 voor den aanleg van parkeer plaatsen langs den rijksplan weg Den Haag-Amsterdam. 4. f. 240.000 voor grondaankoop en verbe teringen van den weg LeidenBode graven. 5. f. 30.000 voor verbeteringen aan den weg Bodegraven-Harmeien. 6. f. 50.000 voor verbetering van het weg- vak Boonsweg-Reedijk. 7. f. 300.000 als bijdrage in de verbetering van den provincialen weg Noordwijk- Wassenaar en den aanleg van een nieu wen weg Wassenaar-Scheveningen. 8. f. 188.000 voor verbetering van den weg Loosduinen-Naaldwijk. 9. f. 20.000 voor verbeteringen van den weg Loosduinen-Monster. 10. f. 10.000 voor de verbetering van en aanleg van parkeerplaatsen langs den j rijksweg Haarlem-Sassenheim ('s-Gra- j venhage). 11. f. 100.000 als bijdrage voor de verbete ring van de verbinding van den weg weg 's-Gravenhage-Utrecht met Sche- veningen. 12. f. 1.225.000 voor grondaankoop en begin van aanleg van den weg beoosten Lei- den. 13. f. 125.000 als bijdrage voor den tunnel te Gouda. 14. f. 115.000 voor verbetering en verbree- j ding van den rijksweg R'dam-Gouda. 15. f. 160.000 voor voltooiing van den toe gangsweg naar Gouda. 16. f. 95.000 voor voortzetting van aanlegen afwerking van het in Zuid-Holland ge legen gedeelte van den nieuwen weg 's-Gravenhage-Utrecht. 17. f. 1.000.000 voor voortzetting van aan leg en afwerking van den nieuwen weg Maasdijk-Rotterdam. 18. f. 1.162.000 voor voortzetting van aan leg van den nieuwen weg Rotterdam- Gorinchem. 19. f. 350.000 voor de voltooiing van de tweede rijbaan van den weg Rotter dam-Zwijndrecht. 20. f. 50.000 voor voltooiing van het in Z.- Holland gelegen gedeelte van den nieu wen weg Sassenheim-Amsterdam. 21. f. 110.000 voor verbeteringen aan den weg 's-Gravenhage-Rotterdam. 22. f. 600.000 voor vernieuwing van de Hoornbrug. 23. f. 400.000 voor grondaankoop voor en aanleg van den verbindingsweg langs Ypenburg. 24. f. 545.000 voor grondaankoop en uit voering van werken voor den verbin dingsweg De Vink-Oegstgeest. 25. f, 250.000 als bijdrage voor den Noorde lijken Rondweg te Rotterdam. 26. I. 20.000 voor aanbrengen van klinker bestrating op de kanaalwegen van het Zederikkanaal. 27. f. 450.000 voor de brug over den Hol- landschen IJssel te Krimpen. 28. f. 3.000.000 voor de tunnel te Rotterdam 29. f. 100.000 voor een nieuw wegvak Dor- drecht-Moerdijkbrug. 30. f. 170.000 voor de brug te Dordrecht. 31 f. 660.000 voor de brug over de Noord te Hendrik-Ido-Ambacht. 32. f. 1.200.000 voor de brug te Gorinchem. 'n klasse apart Volle 7'/3 octaaf toon-omvang. Normale repetitie-mechaniek en speelaard, 'n Juweel van toonschoonheid. A'dam - Rotterdam - Arnhem - Breda 15-16 (Ingea. Moa.i v/'

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9