BUITENLAND De regelingen in Tsjecho-Slowakije LEfPSCH DAGBI AD - Tweede Blad Woensdag 19 October 1933 Aspirin HQNIG^s KEUKENSTROOPidsUizondebs/ de algemeene toestand. belgië. zuid-amerika. engeland. duitschland. De Kerkstrijd. Op nujn, leeftijd*. frankrijk. italië. turkije. palestina. mexico. vereenigde staten. SPORT dammen. VRAGENRUBRIEK Economische vraagstukken en midden-Europa. Beck in Roemenië. De Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Beck, is vanmorgen te Ma- rasesti op Boemeenseh gebied aange komen. Hij werd verwelkomd door den Roemecnschen minister van buiten- landschc zaken, Comnen en den Pool- schen gezant te Boekarest. Vanmiddag om 3 uur komt hij aan te Galatz en men rekent er op, dat hij onverwijld een onderhoud zal hebben met koning Carol. Ook de .kabinetchef van den minister van buitenl. zaken, graaf Luebienski, is lieden per vliegtuig naar Galatz gereisd. Het is begrijpelijk, dat aan dit onver wachte bezoek bijzondere beteekenis wordt toegekend. De „Jour" schrijft, dat de Poolsche mi nister twee soorten voorstellen medebrengt naar Boekarest: een Hongaarsch voorstel, volgens hetwelk Hongarije voor goed zal af zien van zijn minderheid in Roemenië en een Poolsch voorstel tot het uitbreiden van het Poolsoh-Roemeensche garantieverdrag tot de Westelijke grenzen. Indien Roemenië in een dergelijke regeling zou toestemmen, zou het niet onmogelijk zijn, dat men in de volgende weken de vorming zou aan schouwen van een Hongaarsch-Poolsch- Roemeensche groep, waarbij misschien Tsjecho-Slowakije zich zou aansluiten, ter wijl men zoo niet op de bescherming, dan toch op de goedkeuring van Italië zou kun-, ren rekenen. Men begrijpt zeer wel. dat Italië, hoewel het trouw blijft aan de spil, van de ontwikkeling gebruik wil maken om in het Midden-Europa en den Balkan de rol te spelen, die de accoorden van Rome van 1934 het hadden toegedacht en die door den „Anschluss" bedorven is. Volgens de „Republique" wordt Roemenië heen en weer getrokken door zijn vriend schap met Polen, dat toenadering tusschen Boedapest en Boekarest wil, en de aanbie dingen van Duitschland, dat wel de buur man van Roemenië zou willen zijn door bemiddeling van Tsjectro-Slowakije als vazalstaat. De „Populaire" schrijft: „Het lot van Roethenië en het meer of minder definitieve statuut van Midden-Europa hangt in sterke mate af van de besprekingen te Galatz. Een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaar- sche grens zou slechts tot stand kunnen komen door annexatie van Roethenië door Polen of Hongarije. Polen ziet. daarvan af, omdat het bij de vijf of zes millioen Oekrai- ners, die reeds binnen zijn grenzen wo nen, niet nog een millioen wil voegen en omdat het van de Roetheensche markt door de Karpathen gescheiden zou zijn. Hon garije is dus met deze operatie belast, doch Roemenië staat er in het geheel niet gun- dig tegenover". De Duitsche rijksminister voor econo mische zaken. Funk, heeft in een inter view met een correspondent van de Natio nal Zeitung er met het oog op de handels betrekkingen van Duitschland met het Zuidoosten op gewezen, dat er niet ge discussieerd wordt over de noodzakelijk heid van die handelsbetrekkingen, even min over de natuurlijkheid der betrekkin gen van alle betrokkenen bij dezen Zuid- oostelijken spil, met inbegrip van Roemenië, Griekenland etc. ten behoeve van de uitbreiding der bestaande relaties. Omgekeerd echter hebben de voor eenigen tijd begonnen pogingen om den Duitschen invloed op den Balkan terug te dringen Duitschland niet werkloos kunnen laten. De politieke financieele credieten aan de Balkanellanden zouden nooit zoo hoog, noch zoo voordeellg kunnen zijn als de capaciteit tot opnemen en leveren van de Duitsche economische ruimte, waarbij zonder moeite zoo noodig eventueel be staande moeilijkheden met goederencre- dleten worden overbrugd. Met Polen is in tusschen een nieuw eco nomisch verdrag tot stand gebracht en te Dublin wordt heden een Duitsche handels delegatie verwacht, die zal onderhandelen over de verlenging van de Duitsch-Iersche handelsovereenkomst, welke op 31 Decem ber afloopt. Duitschland voert jaarlijks Industrieproducten tot een waarde van anderhalf millioen pond sterling naar Ierland uit en koopt landbouwproducten tot een waarde van een millioen pond. De Iersche regeering wil thans den Duitschen invoer beperken om een even wicht te verkrijgen. Volmachten gevraagd. In een algemeen exposé, gevoegd bij de oegrootlng voor 1939, wordt o.a. gezegd Wanneer men wil, dat de toegrooting voor 1939 wordt uitgevoerd, zooals zij is ontwor pen, dan moet de regeering van de legisla tuur de noodige volmachten bekomen, op- Jjat zij de besparingen kan verwezenlijken, «Ie in de be'grooting vervat zijn en alle maatregelen kunne nemen zelfs van wet- telijken aard, die noodig zijn, om de uitga ven binnen de perken te houden. Van den anderen kant stelt de regeering zion voor, onmiddellijk de besluiten publiek maken, die genomen zouden moeten wor- ?en om -schatkist-voorschotten te autorisee ren voor geldopnamen die niet aan het Parlement zijn voorgelegd. Complot tegen vooraanstaande Brazilianen. diSu Braz"iaansche minister van justitie m een nota mede, dat in het bezit Bpimi.en yi'oeBtren Integralistischen leider, ccn Valverde, die op het oogenblik mPmg-Vangenisstraf ondergaat, een docu- „i. 's gevonden, dat betrekking heeft op vooraf? het P'esen van aanslagen op raanstaande personen. Pleidooien voor een nationale rëgeering. Verzet in Ulster. Voor de Londensche afdeeling van den Internationalen Vredesbond heeft oud-mi nister Eden gisteren in de Gildenhal een rede gehouden, waarin hij zeide dat het nationale Engelsche economische systeem herziening noodig had. In den tijd dat En geland een onvoldoende luchtmacht had geschapen, had Hitier kans gezien in zijn land de werkloosheid te doen verdwijnen, wegen te bouwen en voor een betere volks huisvesting te zorgen en bovendien een weermacht te scheppen die waarschijnlijk op het oogenblik zijn gelijke niet had. Een nationale en eensgezinde samenwerking van breede volksklassen was noodig om den achterstand in te halen Waarschijn lijk deugde de organisatie niet, maar wan neer de regeering het herbewapeningspro gram nu spoedig en doeltreffend zou uit voeren, zou zij den dank van het geheele land verdienen en zichzelf in een onaan tastbare positie brengen. Een regeering: van alle partijen, of nog beter boven alle partijen, gesteund door een volk dat begrip toonde voor een heid en recht, was op het oogenblik het eenige noodige. Wanneer zulk een regecring haar schouders onder die taak zou zetten en een program ontwerpen op de breedst mogelijke basis dan was het misschien nog niet te laat om Europa te redden door haar voorbeeld en Engeland door haar kracht. In dezelfde bijeenkomst heeft ook Lord Sankey het woord gevoerd, die o.m. zeide, dat het accoord van Muenchen alleen te rechtvaardigen is, wanneer het de inleiding vomt tot een verder strekkende en meer duurzame regeling van de hangende ge schillen tusschen de naties. Hij opperde het denkbeeld, dat de West-Europeesche sta ten in Den Haag bijeen zouden komen voor een nieuwe Haagsche conferentie. In een voltallige bijeenkomst van het bestuur van de liberale partij organisatie is met algemeene stemmen een manifest over de politiek aangenomen. Hierin wijst de liberale partij o.a. op de noodzaak van vorming eener regeering, die in staat is het vertrouwen van het Britsche volk en alle andere volken te herwinnen. Zij ver klaart zich bereid, partijoverwegingen ter zijde te stellen en op de meest hartelijke wijze samen te werken met mannen en vrouwen van alle partijen, die zich van den ernst van den tijd bewust zijn. De libe rale partij doet derhalve een beroep op alle burgers om samen te werken voor de ver steviging van den vrede, het behoud van de vrijheid en de verdediging van de libe rale beschaving. In het parlement van Ulster heeft mi nister-president Craigavon verklaard, dat er voor het volk van Noord-Ierland niet de minste reden was om zich ongerust te ma ken. Van geen enkele zijde kon met succes inbreuk gemaakt worden op de constitu tioneel e en territoriale Integriteit van N.- Ierland. Poncet's afscheid. Britsch Legioen tot bezoek uitgenoodigd. De „Osservatore Romano" bericht, dat in Oostenrijk op eenige kerkelijke goederen door den staat beslag is gelegd en dat an dere maatregelen tegen geestelijke ge meenschappen zijn genomen. O.a. is de abdij Admont geconfiskeerd en het beheer is toevertrouwd aan een regee- rlngscommissarls. De abdij Sankt Lambrecht is door S S. bezet, nadat de religieuzen waren verdre ven. De goederen van de Duitsche Orde zijn eveneens onder staatsbeheer geplaatst en aartshertog Eugen, de grootmeester der orde, is uitgenoodigd het land te verlaten. Volgens het blad zou rijkscommissaris Bürckel hebben gezegd, dat hij voornemens is Hitier op zijn verjaardag een „Oostenrijk zonder kloosters" als geschenk aan te bie den. De „Angriff" heeft een krachtige cam pagne geopend tegen het clericallsme on der den titel „de oorlogspartij en het Vaticaan", waarin het Duitsche blad het Vaticaan beschuldigt de anti-Duitsche po litiek geregeld te steunen. De Fransche ambassadeur te Berlijn, die benoemd is tot ambassadeur te Rome, Francois Poncet, heeft een afscheidsbezoek gebracht aan den Fuehrer. Het particu liere vliegtuig van Adolf Hitler was ter be schikking van den ambassadeur gesteld om hem haar Berchtesgaden te brengen. In welingelichte kringen gelooft men. dat Frangols Poncet einde dezer maand zijn functie te Rome zal aanvaarden. De Fransche regeering heeft aan de Duitsche regeering haar agreement ge vraagd voor de benoeming van Coulondre. thans Fransch ambassadeur te Moskou, tot ambassadeur te Berlijn. De Duitsche oud-strijdersbond heeft het Britsche Legioen uitgenoodigd tot een be zoek aan Duitschland van 29 October7 November, doch de voorzitter van het Brit sche Legioen verklaarde, dat het weinig waarschijnlijk is, dat het Legioen de uit- noodlging zal aanvaarden. Het is, zoo zeide hij, thans niet de tijd voor het Legioen om op het continent op bezoek te gaan. Er is geen sprake van, dat het Legioen zich bui tenslands zal begeven, voordat alles op in ternationaal gebied meer geregeld is. Praag's contact met Berlijn. Alles wijst op een spoedige hervatting van de onderhandelingen tusschen Tsjecho- Slowakije en Hongarije. Voor zoo ver hier kan worden nagegaan, is de Slowaaksche regeer.ng niet bereid het te München door Chvalkowsky bij zijn be- j zoek aan Hitler en andere Duitsche auto riteiten opgestelde basisontwerp eener re geling geheel te aanvaa'-'den. De basis-ontwerp was Maandag aan de Slowaaksche gedelegeerden voorgelegd en gisteren is het door het Slowaaksche kabi net bestudeerd Besloten werd dat Tisso en de minister van nijverheid Durvansky heden naar München zullen gaan. om een onderhoud te hebben met Hitler's vertegenwoordigers, terwijl Sidor, de leider van de Slowaaksche regeeringspartii naar Warschau zal ver trekken Men meent te weten dat tevens besloten is een niet-officieelen gedelegeerde naar Zagieb te zenden. De Slowaaksche regeering hoopt blijkbaar verbetering te kunnen verkrijgen van de voorwaarden van München en men kan gevoeglijk aannemen dat haar voornaamste zorg is. de stad Kosice te behouden Besloten is dat de Tsjecho-Slowaakschc staat onmiddellijk een aantal wagons ter beschikking zal stellen voor het vervoer in het steenkoolbekken van Noord-Bohemen Ook zal waarschijnlijk binnenkort het transport naar het Sudetenland worden hersteld teneinde tegemoet te komen aan de meest dringende behoeften. Aan beide zijden wordt verder hard ge werkt aan de regeling van industrie en handel. De Tsjechische industrie poogt z'Ch zoo snel mogelijk aan te passen aan den nieuwen toestand. De Skodafabrieken ver vullen al haar verplichtingen De „Prager Abendzeitung" bericht, dat de radiozender Melnik welke tot nu toe alleen in het Duitsch uitzond, met ingang van heden Tsjecho-Slowaaksche propagan. da-zender is geworden. De berichten zullen in zeven talen worden gegeven n.l, Tsje chisch. Duitsch, Serbo-Kroatisch. Roe- meensch. Italiaansch, Fransch en Engelsch. De financiën. De Tsjechische minister van financiën heeft voor vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat. de gebeurtenissen van de maand September de Tsjechische s'aatskas onder verhoogden druk hebben verplaatst. Dit heeft allereerst een verhoogden geid- omlooD ten gevolge gehad, waarmede echter geneerlei inflatorisch effect verbonden is geweest De minister behandelde vervolgens de gevolgen die de afscheiding van het Sudetenduitsche en het Poolsche gebied in economisch opzicht met zich mee gebrach* heeft en legde er den nadruk op dat de reorganisatie van het geheele binnenlandsch staalsverloop zonder Engelsche en Fransche hulp voor den eerstvolgenden tijd onmoge lijk is. De regeering heeft niet het voorne men een „conscriptie" der deposito's of een vermogensheffing in te voeren. De hoeveel heid bankbiljetten in omloop is in de eer ste helft van October reeds weer met een half milliard gedaald. Ook voor de uitbe taling van de deposito's kondigde de minis ter zekere faciliteiten aan De binnenlandsche politiek. In Tsjechische politieke kringen wordt druk gesproken over een fundamenteels herziening van het systeem der binnen landsche nolitiek De bladen spreken dage lijks over een hergroepeer.ng van de par tijen en sommige zelfs over afschaffing van de politieke partijen De nationaal-demo- cratische partij die besloten heeft uit de tweede internationale te treden, heeft een communiqué van den volgenden inhoud ge publiceerd: ,.De sociaal-democratische partij heeft een speciale commissie er mede belast te beraadslagen over de kwestie der vereen voudiging van den polltieken toestand" De Tsjechische volkspartij (katholiek) heeft bekend gemaakt dat het uitvoerende comité te Praag vergaderd heeft. De voor zitter der party mgr. Stasek bracht rapport uit over den binnenlandschen en buiten- landschen toes and Hij verklaarde dat de gedachte aan een ontbinding der partijen voor een groot deel voortvloeit uit de erva ring, die de openbare meening heeft ver kregen. dat het partijensysteem niet de taken heeft vervuld, die staat en natie er van verwachtten. Hij voegde hier aan toe dat de partijen zich moeten reorganiseeren volgens de wenschen der massa's, die vra gen om nieuwe en sterke mannen" Naar spreker's meening moet de vernieuwing der partijen ook betrekking hebben op haar programma en haar geest. Spr. besloot: de natie heeft thans behoefte aan een nieuwe economische organisatie in den geest van het corporatieve systeem en aan een nationalisme, dat In staat is het volk op te beuren uit zijn bittere vernedering. De organisatie van de Sudeten duitsche gebieden De Duitsche rijksminister van binnen landsche zaken, Frick. die op het oogenblik een reis door het Sudetenland maakt, heeft in een onderhoud met een vertegenwoor diger van het Duitsche N euwsbureau ver klaard, dat sommige gebieden, die grenzen aan den Beierschen Oostmark bij Beieren aangesloten en onder Regensburg geplaatst zuien worden. De aangrenzende Zuid- Boheemsche districten zullen worden aan gesloten bij den gouw Boven-Donau en de Zuidmaehrlsche d'stricten bij den gouw Beneden-Donau De Sude*engouw zal in regeerlngsdistricten worden gegroepeerd, teneinde een zoo gedecentraliseerd mogelijk en daardoor in nauw contact met het volk staand bes'uur mogelijk te maken Voorts deelde de minister mede dat vooreerst voor den opbouw van het bestuur Duitsche ambtenaren uit het oude rijk zul len worden gebruikt maar dat daarnaast tegelijkertijd de Sudetenduitschers zelf weer ingeschakeld zullen worden in het bestuur van hun geboorteland heb je heel wot ondervonden. Dan ben je niet meer zoo goedgeloovig. Dan blijf je bij datgene, wat je in al die jaren het best heeft geholpen en neem je bij hoofd pijn, verkoudheid of rheumatiek één of twee Aspirintjes. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! 1510 dngez. Med.) 6819 (Ingez Med.) Flandin zal aftreden als voorzitter der democratische alliantie. In een vergadering van het bestuur der democratische alliantie heeft Flandin een uiteenzetting gegeven van zijn houding. Hij zeide, dat hij op een en denzelfden dag telegrammen heeft doen toekomen aan Chamberlain, Mussolini en Hitler en sprak er zijn verwondering over uit, dat het telegram aan Hitier zooveel stof had doen opwaaien. Hij vroeg zich af, hoe het gebaar van iemand, die geen regeeringspositie be kleedt, zoo veel rumoer kan veroorzaken. Hij had voor zichzelf en niet voor de alliantie gehandeld. Hij wil slechts zijn land en den vrede dienen. Flandin zeide het te betreuren, dat ver schillende leden uit de partij zijn getre den, hetgeen verkeerd uitgelegd kan wor den. Tenslotte deelde hij mede, dat hij, hoewel hij verleden jaar voor twee jaar tot voorzitter is gekozen, zijn mandaat ter beschikking van de partij zou stellen tijdens het congres, dat in November te Parijs zal worden gehouden. De groote fascistische raad weer bijeen. De groote fascistische raad is gisteravond van 22 uur tot kwart over een bijeen ge weest onder voorzitterschap van Mussolini. Na de vergadering is een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de secretaris der partij verslag heeft uitge bracht over den toestand van partij en ontderafdeelingen De duce besprak vervolgens de belang rijkste punten van het verslag en legde den nadruk op de homogene bedrijvigheid en de ontwikkeling der partij op ieder ge bied. Hij gaf verder een schets van den polltieken toestand in het binnenland. De groote raad keurde daarna een motie goed, die inhoudt, dat er met voldoening kennis van genomen wordt, dat de partij steeds beter voldoet aan haar functie als revoiutlonnair werktuig, dank zij de be wuste deelneming van het volk aan het leven van den staat. De raad neemt er ver der kenuis van, dat de „Italiaansdhe jeugd van den lictor" zich er op voorbereidt de nieuwe generaties in haar geheel te om vatten Hij tracht dez: organisatie op dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken, opdat de geheele jeugd in haar de voorwaarden vindt voor een moreele, politieke en krijgshaftige opvoeding, zooals de geest van de revolutie der zwarthemden en de historische taak I van het nieuwe rijk die wenschen. i De groote raad neemt er volgens de motie acte van. dat de partij een dringend be- j roep heeft gedaan op de groepen der fas- I cistische studenten, opdat het kader der verschillende organisaties gevoed wordt en nieuwe leiders voor den staat voorbereid woeden. Vele jongelieden hebben reeds deel aan de eer en de verantwoordelijkheid der leidende posities: zij hebben bewezen dit voorrecht waardig te zijn. Tenslotte heeft de raad het verslag van den minister van onderwijs over de mid delbare scholen goedgekeurd en den mi nister opgedragen in den loop van de vol gende zitting concrete voorstellen over een nieuwe organisatie dezer scholen in te dienen. Die nieuwe organisatie zou dan worden ingevoerd bij den aanvang van den cursus 1939/'40. Kemal Ataturk gaat achteruit. De toestand van Kemal Ataturk is blij kens (het gisteravond uitgegeven bulletin opnieorw versiedtrterd. Feitelijk staat van beleg. De Britsche troepen zijn hedenmorgen de oude stad van Jerusalem binnengerukt om deze van opstandelingen te zuiveren. Gisteravond nog zijn daar eenige slacht offers gevallen. De Britsche hooge commissaris Mac Mi chael heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van militaire bevelhebbers, die het bestuur van de districtscommissa rissen zullen overnemen. De snelle maat regelen komen in feite neer op de afkondi ging van den staat van beleg. Volgens de „Daily Teiegrahp" zal minis ter MacDonald vandaag het kabinet nieu we voorstellen ter goedkeuring voorleggen, waarin wordt afgezien van het plan tot verdeeling van Palestina, en besloten wordt tot handhaving van het Britsche bestuur en, met als laatste doel de vorming van een vereenigden staat onder Britsche ielding. MacDonald beveelt volgens het blad in het licht van het rapport der coni- missie-Woodhead verwerping der voorstel len van de commissie-Peel aan. Peel wilde verdeeling van het land en opheffing van het Britsche mandaat, ter wijl de commissle-Woodhead van meening is. dat verdeeling in een Arabischen en een Joodschen staat billijk noch uitvoerbaar zou zijn. Stemrecht voor vrouwen. Naar de Mexicaansche regeeringspartij meedeelt, hebben ongeveer vier millioen vrouwen het stemrecht verkregen door de ratificati van het amendement op het vrouwenkiesrecht door de vereischte meer derheid in de 28 staten der republiek. Het spionnage-proces. Tijdens de voortgezette behandeling van het spionnagepToces te New York heeft de getu.ge a charge, Rumrich. verklaard, dat hij instructies had gekregen om in geval van arrestatie te zeggen dat hij voor Engeland werkte en Duitschland niet te noemen. Deze instructies waren volgens Rumrich afkom stig van een geheimzrnnigen heer Wiegand. dien Rumrich had ontmoet en van wien hij geld ontving. Wiegand, aldus getuige, gaf mij opdracht om mijn brieven, die niet door een koerier werden overgebracht, te adres- seeren aan mevrouw Jessie Jordan te Dun dee. Schotland (Jessie Jordan is in Mei van dit jaar te Edinburgh tot vier jaar dwang, arbeid veroordeeld wegens overtreding van de wet op de openbare geheimen) Deze Wiegand heef: eens aan getuige een foto van hemzelf laten zien, die genomen was in de Duitsche ambassade te Washington in gezelschap van Dieckhoffden vroegeren Duitschen ambassadeur en kaoitein Fritz Wiedemann, die destijds als Hitler s per soonlijke adjudant een bezoek aan de Ver- eenigde Staten bracht. Rumrich verklaarde dat hij er zijn verwondering over had ge uit da* een diplomaat op zulken goeden voet stond met menschen in dit vak. doch Wiegand antwoordde, dat de d'plomaten tegenwoordig anders zijn. Later, aldus Rumrich. gaf Wiegand mij een brief, waarin mij opdracht werd gegeven mij voortaan niet om zuiver militaire gegevens meer te bekommeren, doch mij te bepalen tot in- dustrieele gegevens die in het bijzonder be trekking hadden op de Amerikaansche be wapening. De nieuwe instructies werden later aan Rumrich verklaard door een anderen agent, Schmidt genaamd. Deze. aldus Rumrich, vertelde mij, dat de wijziging in de op dracht het gevolg was van een afspraak tusschen iemand te Washington en iemand te Berlijn en hij vroeg mij of ik iemand kende, die in dienst was hetzij bij de fa brieken van de Bethlehem Steel of bij die van Dupont. Rumridh voegde hier nog aan toe. dat Schmidt hem 2000 dollar had laten zien. die, naar hij zeide, bestemd waren voor een groep te Brooklyn, die „voor de Duit sche marine" bijzonderheden had gestolen van een nieuw type gyroscoop. Voorts beschreef Rumridh nog, hoe Schmidt, met het doel zich meester te ma ken van kustverdedigingsplannen, het plan had ontworpen, den commandant van het fort Totten op Long-Island naar een New- Yorksche hotelkamer te lokken, waar Schmidt dan gebruik wilde maken van een soort vulpenhouder, gevuld met gas, dat den commandant tijdelijk bewusteloos zou maken. Het plan werd echter nooit uitge voerd. Rumrich zette later nog uiteen, hoe hij kermis had gemaakt met de gedaagde Johanna Hofmarm, de roodharige kapster van het mailschip „Europa". Hij vertelde voorts, dat Schlueter, die de vlucht heeft genomen, hem verzocht had, gegevens te verzamelen omtrent de kustverdediging, en te trachten zich meester te maken van vijftig blanco pas,poorten, welke de Duit sche agenten bij binnenkomst in Rusland zou'den kunnen gebruiken. Het ministerie van oorlog heeft weer een bestelling voor munitie tot een waarde van negen millioen dollar bij particuliere fabri kanten geplaatst. Gedurende de laatste weken hebben de munitiebestellingen in totaal een som van ruim 19 millioen dollar bereikt. NIEUW VEENRIJNZATERWOUDE. De damvereeniging „Nieuwveen" heeft een vriendschappehjken wedstrijd gespeeld tegen „LUTO" uit Rijnzaterwoude. De uitslag was: Groeneveld (Luto)D. Spek (Nieuwveen 11. T. v. LuiingJ. v. Doorn 11, C. v. IperenW. Jansen 20. H. JansenJ. v. Angevare 02, W. KinkelD. van Leeuwen 02, P. Kroon—E. Muhr 20, A. v. d. KryfG. Spek 0—2, J. v. Luiing—G. v. d. Vaart 1—1, G. Bergs- hoef—A. v. d. Veen 0—2, T. Esveld—C. van Leeuwen 0—2, F. v. Vliet—J. Bon 1—1, Jan KroonC. v. a. Toorn 1—1, P. Bulk—Th. van Duren 0—2, T. Jansen—J. v. Leeuwen 0—2, G. I Esveld—B. de Heer 2—0, K. Roest—Co Bon 2—0, W. v. Iperenv. d. Leest 11, P. Reumerman H. Muhr 02, P. Kroon Rz.Han Pijper 02, P. Kinkel—L. Vork 0—2, J. Klein—P. Vork 2—0. Totaal Luto 16 en Nieuwveen 26 punten. L. B. te N. Sir Charles Hubert Montgomery Hooge Westeinde 12, den Haag. D. de W. te B. Zuid-Afrikaansch Gezant schap, Alex. Gogelweg 2 c, Den Haag. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7