LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 19 October 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN I^QÜQVADISI Binnenland KLN/T EN B ITTEREN Buitenland Rheumatische pijnen Uit de Omstreken Kinderverlamming te Oegstgeest AGENDA TWEEDE KAMER. De wetsontwerpen, houdende nieuwe bepalingen tot regeling van de paarden fokkerij en betreffende vervoer van per sonen met motorrijtuigen zullen op Vrijdag 18 November om elf urn' in de afdeelingen der Tweede Kamer worden onderzocht. Evenzoo het voorstel van wet van den heer de Marchant et d'Ansembourg c.s. tot vermindering en vereenvoudiging van de belasting op het motorrijtuig- en rijwiel- verkeer. Op Vrijdag 11 November om twaalf uur zullen eenige kleinere wetsontwerpen in de afdeelingen worden onderzocht. ENGELSCHE BLADEN LN BESLAG GENOMEN. De „Times" en verscheidene andere En gelsche bladen zijn vanmorgen in Duitsch- land in beslag genomen. Men vermoedt, dal deze maatregel is genomen in verband met de berichten, die de bladen publicee- len over hel spionnageproces te New York HILLEGOM. BRITSCHE SCHEPEN BIJ LUCHTAANVAL GETROFFEN. De Britsche stoomschepen Lake Hallwll en African Explorer, zijn bij een luchtaan val op Barcelona getroffen In de haven zijn twee menschen en een aantal paar den gedood terwijl 15 personen werden gewond. Een der vliegtuigen is neerge schoten. Maatregel tegen de predi kanten der Belijdende Kerk. Geen financieele uitkeer,ng van het rijk. In een voor de bevoegde kerkelijke auto riteiten bestemde beschikking heeft de Duit- sche rijksminister voor de kerkelijke aan gelegenheden bepaald, dat de middelen van het staatsfonds voor de bezoldiging van pre dikanten. die beschikbaar gesteld zijn voor de verzorging van emeriti-predikanten en van nagelaten betrekkingen van predikan ten. slechts mogen worden gebruikt voor personen, die verzorging door den staat waardig zijn De bevoegde staatsorganen hebben opdracht gekregen, na een uitvoe rig onderzoek van elk geval, in het bijzon der geen uitkeeringen te verstrekken aan predikanten, die zich verzetten tegen de wet en de verordeningen van den staat. De mid delen. die daardoor vrijkomen, kunnen ge bruikt worden voor uitkeeringen in andere kerkelijke gemeenten. Door deze bepaling wordt een einde gemaakt aan het doen van uitkeeringen aan personen en groepen, die zich niet beperken tot het interne leven van de kerk en het gebied van het geloof, maar zich keeren tegen de rechtsorde op staat kundig gebied. Reuter merkt op, dat door deze beschik king de oppositioneele predikanten der Evangelische kerk of hun weduwen en an dere nagelaten betrekkingen, dus worden beroofd van hun pensioenen of anderen financieelen steun. BENESJ NAAR ROEMENIË. Niet officieel wordt gemeld, dat oud- piesident Benesj zich eerst naar Roemenië begeeft, om vandaar naar Rusland te gaan en tenslotte de reis naar Chicago te aan vaarden. MAATREGELEN TEGEN VORMING VAN GRAANVOORRADEN. Een door Goering geteekend decreet stelt de boeren in staat tot 70 ptrccent van de waarde van hun graanvoorraden te ont vangen. Deze maatregel heeft ten doel te voorkomendat ingevolge den overvloedigen oogst van 1938 zich te groote graanvoorra den bij de handelaren en coöperatieve be drijven opstapelen. KABINETSRAAD TE LONDEN. Voor het eerst na ruim twee weken is het Britsdhe kabinet vanochtend in Downing- street bijeengekomen onder voorzitterschap van Chamberlain, die uit Schotland is te ruggekeerd. Men verwacht, dat deze week neg een tweede bijeenkomst zal worden ge houden in velband met het vele werk op het gehie'd van binnenlandrche en buitenland- sche politiek. GEEN VERBRUIK VAN ELECTRICITEIT DOOR ARABIEREN. In een door de rebellenleiding uitgegeven communiqué wordt den Arabieren het ge bruik van electrlciteit verboden, en wordt hun gelast terug te keeren tot kaarsen en olielampen, omdat, aldus het communiqué, het aan electriciteit besteede geld in de zakken der Joden komt Hetzelfde commu niqué gelast allen Arabischen winkeliers uit sluitend uithangborgen met Arabische op schriften te hebben; wie dit bevel veron achtzaamt, wordt met den dood bedreigd. Mijnhardtjes doen de'? mei verdwijnen. 12 stuks 50 ct. 1508 (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 759. Hedenmiddag 2 uur: 766. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 769.3 Toulouse. Laagste barometerstand 741.6 Röst. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Matige Westelijke tot Zuidelijke wind. Ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Iets warmer overdag. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Zuidelijke deel van het waarnemingsgebied nam in beteekenis toe. Een rug van hoogen druk ontwikkelde zich over de Britsche eilanden. Het centrum van de depressie in het Noorden ligt thans voor de Noorsche kust. Een secun daire storing passeerde hedennacht over ons land en ligt thans over West-Duitschland. In het Westen op den Oceaan kwam een nieuwe zeer diepe depressie tot ontwikkeling. In Zuid- Frankryk en Midden-Europa hield het mooie herfstweer nog aan. Overigens heersclu in het geheele waarnemingsgebied buiig weer. met krachtigen Westelijken wind in onze omge ving. Overigens is de wind meest matig. Op de Britsche eilanden begint het op te klaren. DE ANTI-JOODSCHE DEMONSTRATIES TE WEENEN. Bij de antd-JoocLsche demonstraties van Zaterdag j.l. te Weenen, is een Britsche. niet-Joodsohe vrouw, ernstig gewond, toen zij zich op straat bevond, nadat de betoo- gers da synagoge hadden bestormd. Naar verluidt, heeft de Britsche consul bij de autoriteiten geprotesteerd. VOETBAL. NIEUWE MOEILIJKHEDEN MET HET CONTINENTALE ELFTAL? In de Engelsche pers circuleert het bericht, dat Brustad. de Noorsche linksbuiten, die op gesteld is in het Continentale elftal, dat Zondag a.s. te Amsterdam tegen Nederland-B zal spe len. heeft afgeschreven, omdat hij niet vrij gegeven zou worden door den Noorschen bond in verband met den wedstrijd Polen—Noor wegen, welke op denzelfden dag te Warschau plaats'vindt. De heer Lotsy deelde ons evenwel mede. dat dr. Schricka van de F.I.F.A. te Zürich gisteren nog een bespreking heeft gehad met den secre taris van den Noorschen Voetbalbond. Laatst genoemde heeft omtrent een eventueel bedan ken van Brustad geen woord gerept. Het Fransche sportblad ..L'Auto" brengt van daag het bericht, dat de Hongaarsche spelers Biro. Lazar, dr. Sarosy en Szengeller. geen vergunning van de regeering hebben gekregen naar Londen te gaan. Zij kunnen dus cök niet te Amsterdam meespelen Bevestiging van het bericht van het Fransche blad was niet te verkrijgen. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR "''lijs: West. 12 gr. C. betrokken, 'eenden: WZ.W., 10 gr. C.. opklatend. Berlijn: Z.W.. 11 gr. C.. motiegen. Nice: Windstil. 17 gr. C., mooi. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10'i gr. C. '51 gr. F.). 12 uur 's midd.: 13 gr. C. (.56 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Donderdag. Voorm. te 12 uur 23 min. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a. Woensdag: 5,30 nam. tot 6.02 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG. 19 Oct. op: 1 uur 41; onder 15 uur 0.2. HAARLEMMERMEER. Botsing- door slippen. Gisteravond had op het hoekpunt Kruis weg met den oprit naar den Rijksweg Am sterdam—Den Haag een botsing plaats ten gevolge van de gladheid Dc heer R uit Haarlemmermeer reed op den Kruisweg en zou den nieuwen Rijksweg opdraaien op het moment dat uit de rich ting Aalsmeer een personenauto kwam aan gereden die voorrang had Door een misverstand echter remden beide bestuurders. De auto's slipten door de gladheid van den weg, waardoor ze met een hevigen slag tegen eikaar opbotsten. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor, doch de beide auto's werden licht bescha digd Na enkele oogenblikken konden bei den hun weg vervolgen. 50-jarig jubileum der Geref. J.V. In November a.s. zal de Geref. J V. den dag herdenken waarop zij voor 50 iaar werd opgericht. De jubileumcommissie is druk aan het werk Twee sprekers voor de herdenkingsrede hebben zich reeds bereid verklaard n.l ds. IJ v d. Zee te Amsterdam en de heer Chr v d Heuvel, 2e Kamerlid, mede-oprichter der J.V. Ook hier valsche rijksdaalders. De Ingezetenen van Haarlemmermeer worden er op attent gemaakt, dat wederom getracht wordt, valsche rijksdaalders in omloop te brengen. Een wissellooper uit Hoofddorp mocht er reeds één ontvangen. De valsche munt was slordig nagemaakt en eenigszins koperachtig van kleur. Men zij dus gewaarschuwd. Bij informatie is ons gebleken, dat deze rijksdaalders in geen opzicht verband hou den. met die welke in Leiden in omloop zijn gebracht. De bouw van een schoolhuis naast de Herv Sdhool te Nieuw Vennep werd gegund aan de heeren Bras en Kinkel, aannemers te Nieuw-Vennep. De kinderen der laagste 2e klassen dei- scholen te Nieuw Vennep zijn verrast met een keurigen jubileumbeker. Vergadering der Hanze. De afdeellng van de Hanze heeft een d.uk bezochte ledenvergadering gehouden, waar in de nieuwe G.A. kapelaan Langemeijcr is geïnstalleerd met een toespraak waarop ten antwoord vo'gde. De heer P. Klaver, die als I'd van het hoofdbestuur der Hanze af treedt. werd door den voorzitter bedankt voor zijn werx. Verder is gesproken over een Tridium, de voorstellen Amstelveen en Noordwük. ul'verkoopen en de vestigings wet. De tijd is niet gekomen voor een vrijen morgen of middag in de winkels of voor sluiting van 12—1 30 uur Naar den C R werden afgevaardigd de heeren N A. Heesterbeek en P J. Trossel. Crescendo zai een uitvoer ng geven voor de afdeeiing. De geest adviseur hield een korte toespraak over de verantwoordelijk heid van het principe. De actie tegen een groot concern werd besproken terwijl de voorzit'er sorak over de waarde der tanden in verband met de vestigingswet. Een lfist van slechte betalers word aangelegd door een commissie. In de rondvraag is gespro ken over het laatste feest en over de tent van elders waarop een bestuurslid van repliek diende. De werkloosheid is in de afgeloopen week gestegen van 91 tot 112 ngeschre- ven werkloozen. MUSEUM BOYMANS. Het Museum Boymans te Rotterdam beeft een belangrijke teekenlng, een berglandschap voorstellend van Pieter Bruegel den Ooude ver worden, gesigneerd en 1561 gedateerd. Geteckende landschappen van den Boeren Bruegel zijn zeldzaam; in onze openbare ver zamelingen is er slechts één in het Biedius- Museum te 's-Gravenhage. BEZOEK FRANSCHE TENTOONSTELLING De tentoonstelling „Honderd jaar Fran sche Kunst" te Amsterdam, die Maandag avond sloot, werd bezocht door 53 012 per sonen. Dit is het grootste aantal, dat ooit bij een tentoonstelling van moderne kunst in het Stedelijk Museum aldaar werd ge teld. De tentoonstelling Vincent van Gogh en zijn Tijdgenooten" in 1930 trok 34.187 bezoekers; de Engelsche tentoonstelling In 1936 ruim 42 000. KATWIJK AAN DEN RIJN. Vergadering „De Hanze". Gisteravond hield de R.K. Middenstands- Ver. „De Hanze" een ledenvergadering in het Parochiehuis. De voorzitter, de heer W. Caspers, opende; de secretaris, de heer A. J. Mulder, las de notulen. Binnengekomen was een bondsmededeeling. vermeldend dat het ledental de tienduizend had bereikt. Voorts was o.a ingekomen een mededee- ling dat pater dr. P. de Bruyn op de e.v. centrale raadsvergadering een lezing zal houden met als onderwerp „De Staat en het geconcentreerde grootbedrijf". Verder werd in een schrijven de aandacht dei- leden gevraagd voor de te houden geweste lijke Hanzedagen te houden in 1939. De leden, aldus de voorzitter, kunnen zich nog wel herinneren den gewestelijken Hanze- dag. gehouden in Noordwijk, welke toen schitterend is geslaagd. Vervolgens een propaganda-geschrift over de gesloten re traites, waarvoor de aandacht der leden gevraagd werd. Een schrijven van het hoofdbestuur over ledenwerving door een propagandist van den bond, welke zonder kosten ter beschik king is voor de afdeelingen. Ook nog een schrijven over de viering als Zondag van Allerheiligen. Dus zaken slui ten op 1 November. Dan komt aan de orde de agenda van de a.s. Centrale Raadsver gadering, te 's-Gravenhage. Het hoofdbe stuur vraagt te willen bewerken dat in iedere afdeeiing jaarlijks aan Triduum zal worden gehouden. De afd Amstelveen heeft een voorstel be trekking hebbend op het inhouden van huur op de steunuitkeerlng van werkloo zen. Het hoofdbestuur zegt hierover haar meening waarmede de afdeeiing accoord gaat. Noordwijk vraagt aan het Hoofdbestuur stappen te doen om er toe te komen dat seizoen-opruimingen voortaan mogen ge houden worden 1 Febr.—1 Maart en 131 Augustus. Het Hoofdbestuur wijst dit voor stel af Katwijk gaat met het praeadvics van het hoofdbestuur mee. Noordwijk heeft nog een voorstel om te bewerken dat voor de Middenstandsavondschool ter verkrij ging van het Middenstands-diploma alleen bevoegde krachten worden aangesteld. Het Hoofdbestuur zegt. dat het sporadisch voor komt dat particuliere krachten zulk een cursus geven, doch dat de kans van slagen voor de betrokkenen ook zooveel geringer is. Het is dus zaak van de Middenstanders om alleen deel te nemen aan de erkende cursussen. De secretaris deelde mede, dat te Noordwijk gelegenheid zal zijn een spoedcursus te volgen. Op een vraag wat met een spoedcursus eigenlijk bereikt wordt en welke eischen daarvoor gesteld worden, geeft het bestuur een uiteenzetting hier van. Besloten werd in de vacature lid van het hoofdbestuur (vacature Klaver te Hil- legom) de candidatuur van den heer W. Braun te Noordwijk te steunen. Een uitge geven propagandaboekje voor den Midden stand lokte een langdurige discussie uit. Besproken werd het uitgeven in samen werking met „Katholiek Katwijk" en voor rekening van K.K. en De Hanze samen, of dat De Hanze zulks zelf ter hand zou ne men. Enkele honderden exemplaren wer den door de leden tijdens de vergadering reeds besteld, ieder voor zich zelf om te benutten voor propaganda. Tot afgevaar digde voor de Centr. Raadsvergadering werd gekozen de heer A. J. Mulder, tot plaatsvervanger de heer C. P. v. Stijn. De G. Adviseur sprak dan over het boek „Almanak voor Katholieken" met als titel „De Zonnewijzer", dat hij hartelijk aanbe val. In verband met het schrijven van het hoofdbestuur over te houden plaatselijke Tridua. vestigt spr. de aandacht der leden op het Triduum in deze parochie te houden op 2929 en 30 Oct. De plechtige viering van het 3de lustrum der Katholieke Uni versiteit werd besproken en vooral de lezing van den Rector Magnificus, prof. Frances „Ecclecia militas". Na rondvraag volgde sluiting met gebed. Zeer terecht wordt dan ook ingezien. Idat de beste wijze van werkloosheid- bestrijding is het weer op gang brengen van het normale productie-apparaat. I Doch ondanks dit zeer juiste inzicht. - wordt niets gedaan of vrijwel niets. Iom dit productie-apparaat weer goed op gang te brengen, terwijl de maat- I' regelen tot werkverschaffing en de daaraan verbonden kosten met den dag worden uitgebreid. ^^Idr. IS-H (7) W.C. Slckm 1511 llngez ."Ufa Naar ons van bevoegde zijde is mede gedeeld, ls ln de gemeente Oegstgeest een een geval van kinderverlamming geconsta teerd bij een der leerlingen van het bijzon der onderwijs (school Endegeesterstraatw.). Uitdrukkelijk werd daarbij vermeld, dat het hier betreft een verschijnsel dezer ziekte in zeer lichten graad. In overleg met den inspecteur der Volksgezondheid zijn de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen. Het kind is vervoerd naar het Acad. Zie kenhuis te Lelden. Mede gelet op de lichte graad der ziekte .behoeft dit geval zeer zeker geen ongerustheid te verwekken. KATWIJK AAN ZEE. Zilveren jubileum der Katwijksche Bouwvereeniging. Naar wij vernemen hoopt de Katwijksche Bouwvereeniging binnenkort haar 25-jarig bestaan te herdenken. In verband hiermede heeft zich uit de huurders een comité gevormd, dat het plan heeft opgevat om aan het bestuur ter ge legenheid van dit jubileum een passend huldeblijk aan te bieden. Het Comité heeft zich gewend tot den opzichter der Katwijk sche Bouwvereeniging, den heer L. Guyt, die zoo bereidwillig bleek om het van ad vies te dienen. LEIDSCHENDAM. Drie nachtelijke inbraken. In den afgeloopen nacht heeft men zich door verbreking toegang verschaft tot Tonnema's Vleeschwarenfabriek aan de Leidsche Kade alhier, waar ongeveer voor f. 40 aan worst en andere vleeschwaren ontvreemd werd. Vervolgens werd Ingebroken bij den land bouwer P. K. aan den Middenweg. Daar werd een ruit uitgesneden, waarna men de bloempotten, die op de vensterbank ston den, buiten zette Doch verder heeft men het niet kunnen brengen, daar vermoede lijk door onraad de Inbrekers op de vlucht geslagen zijn. Ook bij den landbouwer H. de V. aan den Polderweg heeft men zich toegang verschaft en wel door openschuiving van het raam. Hier werd het heele huis doorzocht. Er wordt f. 26 vermist. Een onderzoek wordt ingesteld door de politie en de marechaussee. Gisteravond tusschen 8 en 10 uur zijn aan den Broekweg talrijke personen, welke voorzien waren van tasschen en koffers, gefouilleerd in verband met de reeds eerder gepleegde inbraken, zonder dat dit even wel succes opleverde. Jaarvergadering Schoolartsendicnst Verschenen is het jaarverslag 1937 van den schoolartsendlenst. waaraan het vol gende is ontleend. Aan Ged. Staten van Zuid-Holland werd een nadere toelichting gegeven over de uitkomsten betreffende den voedings toestand der schoolkinderen. Niet onder toezicht staan de R.K. Jongensschool aan den Damlaan en de R.K. Meisjesscholen aan de St. Jozef- en Damstraat (pastoor Kammers wenscht de schoolarts niet toe te laten). Het onderzoek bij de kinderen leverde de volgende resultaten. Kleuterscholen: On derzocht 50 kinderen, hiervan hadden 19 T.B.C. in de voorgeschiedenis, de aigem. lichamelijke toestand was van 12 goed, van 36 matig en van 2 liet ze iets te wenschen over. het tandstelsel was van 20 matig en van 21 slecht, terwijl er 24 waren met plat voeten. Deze kleuterschool is de R.K. in de buurtschap van v.m. St.ompwijk. Leer lingen der le klasse van verschillende scholen: Onderzocht werden 93 kinderen, hiervan hadden 33 T B C. in de voorgeschie denis. de alg. lichaamstoestand was van 7 goed, van 76 matig en van 10 onvoldoende, afwijkends gezichtsscherpte was te consta- teeren bij 19. het tandstelsel was bij 7 goed, bij 32 matig cn bij 54 slecht, slechte hou ding hadden 12 en platvoeten 25 kinderen, bovendien waren er nog 12 achterlijk. Overige klassen van de verschillende scho- len. Onderzocht werden 128 kinderen, hler- van was van 24 de lichamelijke toestand goed, van 91 matig en van 13 onvoldoende, afwijkende gezichtsscherpte werd geconsta teerd bij 24, het tandstelsel was van 24 goed, van 64 matig en van 40 slecht, slech te houding hadden 30 en platvoeten 38 kinderen, terwijl er nog 9 geestelijk achter waren. Een speciaal onderzoek betreffende neus- keel-ooren en oogen gaf het volgende re sultaat. Onderzocht werden 104 kinderen, hiervan hadden 21 afwijkende gezichts scherpte, het tandstelsel was van 18 goed, van 42 matig, van 44 slecht. Hierbij wordt de volgende opmerking ge maakt. Het gebit van de leerlingen der 7e leerjaarschool laat veel, om niet te zeggen alles te wenschen over, bij niet minder dan 4/5 der kinderen was het blijvend gebit carieus. Wat een pijnen, moeiten, kosten voor individu en gemeenschap zouden in den toekomst bespaard worden, indien hier eens tijdig hulp was verstrekt en wat zou zulks de gezondheid der menschen ten goede zijn gekomen. Onderzoek op tuber culose, dat geschiedde volgens de reactie von Pirquet. Onderzocht werden 169 kin deren Positieve resultaten werden bereikt bij 5 kinderen van 5 jaar. 12 kinderen van HEDEN. Gebouw Nomateg, le Binnenvestgracht 21? Bijbellezing. M. Heymans. 8 uur nam. Jeruël, le Groenesteeg 16: Bijeenkomst nam, 8 uur. Leidsche Volkshuls: Tentoonstelling Kinder, teekeningen. Nutsgebouw: Bazaar Ver. v. Vrijz. Hervorm» den. 21 i; 5 en 7^—10 uur nam. Stadszaal: Filmvoorstellingen Chr. Wijk VU. „Levendaal". 3 en 8 1/4 uur nam. Donderdag. H. Morschweg 12: Bijbellezing Joh. de Groot, 8 uur nam. Jeruël. Samenkomst te 8 uur nam. Leger des Hells, Hooigracht 30: Bijeenkomst nam. 8 uur. Nutsgebouw: Bazaar Ver. v. Vrijz. Hervorm den 10%12. 2%5 en 7^—10 uur. Stadszaal: Residentie-orkest. Soliste Hert-a Glückmann. 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Tentoonstel ling werk van Nelly Bodenhelm (tot 23 Oct.), 104, Zondag 14 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 9 uur nam.: „De Olympiade-film". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag 2, 4V£ en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Meisjes achter tralies". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Test piloot". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon de*? doorl voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Vol gas". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl-straau: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Het meisje uit de onderwereld". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): Dinsdag en Woensdagnam. „De 'Jungle-Prinses". Don- derdagnam 81/4 uur „Het leven van Louis Pasteur". De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 t.m. Vrijdag 21 Oc. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. v. Driesum, Mare 110, tel. 406; E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, tel. 3553. 50 jaar achtereen dagbladreclame. Reeds meer dan 50 Jaar adverteert een aannemersbedrijf in New-York iedere week in de krant met een advertentie van niet meer dan 15 cM2. groot. De tekst ls nog nimmer gewij zigd en toch komen de aanvragen het heele Jaar door binnen. Temeer wekt dit verwondering en temeer getuigt dit van de waarde van dagblad reclame, wijl het hier een aanbod betreft van het verbeteren of herstel len van sdhoorsteenen. 1515 De tegenwoordige directeur der zaak is dan ook vast overtuigd van de verkoopkracht van advertenties in dagbladen. „Menigeen, die meent niet voldoende geld te hebben voor groote advertenties", zoo zelde hij, „zou kun nen proflteeren van kleine 'adverten ties ln dagbladen". 6 jaar, 14 kinderen van 7 jaar, 5 kinderen van 8 Jaar, 2 kinderen van 9 jaar en 2 kin deren van 12 jaar. Bedroeg het gemiddelde percentage T.B.C. lijders 13 in onze gemeente bedraagt dit het ontstellende cijfer van 20 Het verslag zegt dan ook dat he' verschil van 7 een vingerwijzing zal zijn om aan onze gemeente en voor namelijk aan de buurtschap extra aandacht te besteden, en het moet ccn aansporing zijn om dc uitzending van zwakke kinderen krachtig te steunen. De vaccinatietoestand was slecht, waren in 1936 nog 9 r' o der kinderen gevaccineerd, in 1937 was dit gedaald tot 6 Bij 13,8 'l< der kinderen was de lichamelijke toestand onvoldoende wat een toeneming is van 5/10 °/r. Slechts een kind werd uitgezonden, dank zij het Groene Kruis Wat betreft de geestelijk tenachter zijnde kinderen, werden onderzocht 37 kinderen waarvan 28 niet in staat waren het onder wijs der lagere school te volgen; hiervan werden met hulp van Groene- en Wit-Gele Kruis 7 geplaatst op een school voor B.L.O. te Leiden, zoodat nog 21 kinderen aanwezig zijn op de gewone scholen, waarvoor niets is gedaan, tot schade voor hen zelf en andere leerlingen. Burgerlijke Stand. Bevallen: P. M. Luk geb. Putker, z. E. C. Groenewegen geb. Loman, z. Ondertrouwd: C. J. A. Arkesteyn en M. Bierhuis. Getrouwd: J. van der Gaag en C. M. Gerz. Des nachts hebben ongenoode gasten zich toegang verschaft tot de woning van den landbouwer L. aan den Broekweg hoek Middenweg. Door het uitsnijden van een ruit is men het pand binnengekomen. Alle kamers en kleeding van de bewoners heelt men doorzocht en overhoop gehaald. Uit een damestasch wordt f. 10 vermist, zoodat de buit niet groot is geweest. Hot vloerzeil in de verschillende kamers vertoonde voetafdrukken, waarvan de P°* litie een dankbaar gebruik heeft gemaakt 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6