Asfalteering der Leidsche Singels voltooid STADSNIEUWS Verduisteringsproef te Leiden WOENSDAG 19 OCTOBER 1938 No. 24099 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt. 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op Woensdag 16 Nov. a.s. Het valsche munterscomplot. Dr. A. Loudon wordt gezant te Washington Dif nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. C~T Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd sljn: per 3 maanden f.2.3S per week 1.1. f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 rnnd.t Het gearceerde deel van bovenstaand kaar tje geeft het te verduisteren gebied aan. Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst verzocht ons opname van het na volgende De eerste verduisteringsoefening hier ter stede zal op Woensdag 16 Novem ber a.s. tusschen half tien en 11 uur des avonds worden gehouden. Het ge deelte der gemeente, dat verduisterd zal worden, is gelegen tusschen: Nieuwe Rijn, Gangetje, Steenschuur, Rapenburg, De Vliet en is aangegeven door de arceering en bovenstaande schets. Verduistering is de beste passieve ver dediging tegen nachtelijke aanvallen van vijandelijke vliegtuigen, maar dan moet die verduistering ook volkomen zijn. Het is daarvoor noodzakelijk en van het aller grootste belang, dat iedereen daaraan medewerkt. Op welke wijze men dat kan doen, zal in de eerstvolgende dagen worden medegedeeld. Men leze deze mededeelingen met groote aandacht, want het betreft hier een ern stig zaak. Ook voor de ingezetenen, die bulten het te verduisteren stadsgedeelte wonen, is het van het allergrootste gewicht van deze mededeelingen kennis te nemen, omdat deze verduisteringsoefening spoedig zal worden gevolgd door een verduisterings oefening, welke de geheele gemeente zal omvatten. Werkplaats in Den Haag ontdekt. Medeplichtige van den „markies" gearresteerd. De Leidsche recherche is er in samen werking met haar Haagsche collega's en de Valsche Geldcentrale te Amsterdam in geslaagd om in Den Haag een twee den persoon te arresteeren, die ervan wordt verdacht eveneens betrokken te zijn bij de uitgifte van valsche rijks daalders hier ter stede. Reeds Zaterdagmiddag, toen op de Hooge- woerd op aanwijzing van een winkelierster, degene werd gearresteerd, die kort tevoren een valsch muntstuk in betaling had gege ven, had de recherche het vermoeden, dat er nog een tweede medeplichtige moest zijn. De gearresteerde B. stond n.l. kort voor zijn aanhouding te praten met een persoon, die bij de nadering van den agent snel tus schen de marktbezoekers verdween. De agent kon aan hem geen verdere aandacht schenken, daar hij niet alleen B. naar het bureau moest overbrengen, doch ook nauw lettend had toe te zien, dat de arrestant on derweg niets weggooide, v/at straks als be wijsmateriaal zou kunnen dienen. Inder daad bleek B., gelijk gemeld, bij aankomst ten politiebureele nog in het bezit van één valschen rijksdaalder. Door deze vluchtige waarneming kon de agent van dezen tweeden persoon slechts een vaag signalement verstrekken. Na den Maandag ook in ons Blad ge- publiceerden oproep van den commis saris van politie, waarin hij allen, die inlichtingen zouden kunnen geven, ver zocht zich aan het Bureau te wilden melden, vervoegde zich aldaar een stad genoot S., die rapporteerde in een café te hebben opgevangen van een hem onbekenden man, dat zijn vriend was gearresteerd. S. bracht dit in verband met de val sche munterszaak en inderdaad klopte het door hem verstrekte signalement ongeveer met dat van den agent. De Leidsche recherche stelde zich daarna in verbinding met den Haagschen recher chedienst en uit dat contact groeide de ver onderstelling, dat de gezochte medeplich tige zou zijn de 54-jarige P. A. V., wonende in de Trompstraat in Den Haag. eveneens een oude bekende van de politie, die in October van het vorige jaar uit de gevan genis werd ontslagen na een 2 Va-jarig ver blijf aldaar wegenshet vervaardigen van valsch geld. Gisternamiddag omstreeks 5 uur is V. in zijn woning gearresteerd, waar hij direct door den agent, die B. arresteer de, werd herkend. In dit huis werden tevens verschil lende voorwerpen in beslag genomen zooals een galvanometer, baden, specie, een gietlepel. tin, zilver en verschillen de vloeistoffen. Valsch geld werd niet gevonden en V. zeide, dat hij niets met het slaan van valsche munten te ma ken heeft. Ook B., die in de misdadigerswereld „de markies" genoemd wordt, ontkent alle schuld. V. is gisteravond eerst naar hier vervoerd en daarna weer naar Den Haag teruggebracht, waar hij ter beschikking is Dr. A. Loudon. De rejeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen kan weldra de be noeming worden verwacht van dr. A. Loudon thans H. Ms. pezant te Bern, in gelijke hoedanigheid te Washington. Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit in de rechten en trad na de diplomatieke examens te hebben afgelegd, in Juni 1-920 in diplo- matieken dienst. Als gezantschaps attaché was hij aan de legatie te Lon den en later als gezantschapssecretaris 2e klasse aan het gezantschap te Bue nos Aires verbonden. Ook van de legatie te Washington maakte dr. Loudon deel uit. Bij K B. van 17 Juni 1926 werd hij benoemd tot gezantschapssecretaris eerste klasse. Na een jaar verlof buiten bezwaar van 's lands schatkist te hebben genoten, werd hij bij de legatie te Madrid aan gesteld. Zijn benoeming tot gezant- schapsraad volgde in Mei 1932. In het zelfde jaar benoemde de regeering dr. Loudon tot tijdelijk zaakgelastigde te Lissabon en met ingang van 20 No vember 1934 verleende zij hem den per soonlijken titel van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister. Sinds 1937 is dr. Loudon gezant, te Bern. in welke functie hij mr. C. Ridder van Rappard is opgevolgd. Als zoodanig is dr. Loudon ook onze permanente vertegenwoordiger bij den Volkenbond. Dr Loudon is Officier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en drager van verschillende buitenlandsehe orde- teekenen. gesteld van den commissaris der afd. B. V. wordt verdacht van medeplichtigheid aan de vervaardiging en uitgifte van valsch geld zoomede van het voorradig hebben van grondstoffen ter vervaardiging. Heden zal een nauwkeurige huiszoeking worden ver richt, terwijl ook overigens het onderzoek 1 met kracht wordt voortgezet. BINNENLAND. De wegenverbetering in Zuid-Holland1; hoe de beschikbaar gestelde gelden besteed worden (3de Blad). Installatie der commissie, ingesteld inge volge de bedrijfsvergunningwet (4de Blad) Ons parlementair overzicht (3de Blad). Naar vereenvoudiging der belasting op motorrijtuigen; het der N.S.B. (3de Blad) initiatiefvoorstel De proef inzake geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van ondersteunde werk- loozen te Breda (3de Blad). BUITENLAND. De Poolsche minister Beek op bezoek bij koning Carol van Roemenië (Buiten land, 2de Blad). De Duitsche economische penetratie op den Balkan (Buitenland, 2de Blad). Het streven in Engeland naar een natio nale regeering (Buitenland, 2de Blad). Regelingen in Tsjecho-Slowakije (2e Blad.) Flandin zal aftreden als voorzitter zijner partij (Buitenland, 2de Blad). Vorderingen der Japanners bij Kanton en Hankau (1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor morgen wordt afnemende en naar Zuidwest of Zuid krimpende wind verwacht, met gedeeltelijk bewolkten hemel en eenige stijging van temperatuur. Regen van veel beteekenis wordt niet meer ver wacht. Maandagavond a.s. zal in het Leid sche Volkshuis dr. H. Pinkhof uit Amster dam spreken over „Boerhaave", wiens sterfdag, 23 Sept. 1738, ook op andere plaatsen werd herdacht. Foto van Vliet. 1 Met ingang van heden is het gedeelte van den Witte Singel tusschen de Witte Rozenstraat en het Noordeindsplein wederom voor het verkeer opengesteld en daarmede Is dan de asfalteering der Leidsche Singels met uitzondering van den Morschsingel, die in dit plan niet was opgenomen geheel voltooid. Door het rooien der boomen aan den huizenkant, was het mogelijk den rijweg aanzienlijk te ver- breeden, tot welk doel ook de aanwonenden hebben bijgedragen door het afstaan van een gedeelte hunner voortuinen. Onze foto's geven een beeld van de oude en nieuwe situatie. Het werk is uitgevoerd door de N.V. Mij. Boeton te Den Haag, die hier voor het eerst gebruik heeft gemaakt van z.g.n. natuur-asfalt, in tegenstelling met de andere singeldeelen, waar petroleum-asfalt werd verwerkt, Het- voordeel van het eerstgenoemde materiaal is. dat het een stroever wegdek oplevert. Met het oog op het te verwachten toenemend gebruik, dat het doorgaand verkeer van dezen singel zal maken, is speciale aandacht gewijd aan de verkanting der bochten. Het werk. dat werd voorafgegaan door het leggen van een stamriool en werd uitgevoerd met behulp van het Werkfonds, kwam tot stand onder toezicht van den hoofdopzichter van Gemeentewerken, den heer C. Kiljan, chef van de af deeling bestrating. Verscheidene aanwonenden gaven uiting aan hun vreugde over deze voltooiing door de vlag uit te steken.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1