BINNENLAND De Wilde Zwanen LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Biad Woensdag 19 October 1938 SANOSTOL KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vraag mijn merk!" Commissie ingevolge de bedrijfsvergunningenwet geïnstalleerd. Rede van minister Steenberghe. De minister van economische zaken, mr. Steenberghe heeft gistermiddag te zijnen departemente de vaste commissie van den economischen raad ingevolge art. 7 van de bedrijfsvergunningenwet geïnstalleerd. In zijn toespraak heeft hij eenige be schouwingen gewijd aan de taak, welke der commissie wacht. Hij zeide o.a.: De wet heeft aan de commissie in wee erlei opzicht een taak toegedacht. In de eerste plaats wordt de commissie geroepen om van advies te dienen, alvorens een al- gemeene maatregel van bestuur, als be doeld in artikel 3 der wet kan worden ge nomen. Het betreft dus hier een advies over de vraag of een tak van nijverheid al of niet onder deze wet zal worden gebracht. Daarnaast is in artikel 10 de commissie als beroepsinstantie ingeschakeld in die ge vallen, waarin de betrokkenen bezwaar hebben tegen een weigering van een ver gunning om een bedrijf te vestigen of uit te breiden. Reeds uit de omschrijving van de taak van de commisie blijkt, dat de wetgever door het voorschrijven van een zorgvuldige procedure in ruime mate waarborgen heeft geschapen voor een consciëntieuze behan deling. Het karakter van de bedrijfsvergun ningenwet vereischt dit ook. Het wil mij voorkomen, dat de wetgever in den opbouw van de procedure voldoende waarborgen heeft gelegd tegen een onjuiste toepassing. Niet in de laatste plaats door verplichtend te stellen het hooren van de vaste commissie van den economischen raad. Naar het zich laat aanzien, zal ïn het meerendeel der gevallen, welke aan de commissie ter beoordeeling zullen worden voorgelegd, de minister van economische zaken van de hem krachtens artikel 4 ge geven bevoegdheid tot het treffen van een voorloopige voorziening voor den duur van het onderzoek gebruik maken. Ik stel er daarom bijzonder prijs op tegenover uwe commissie, zij het ten overvloede, er den nadruk op te leggen, dat hierin in geen enkel opzicht een praejudiceeren op haar advies mag worden gezien, omdat een be schikking. op grond van artikel 4 genomen, uitsluitend de beteekenis heeft van een voorzorgsmaatregel. Het nemen van een zoodanigen voorzorgsmaatregel, welke in de eerste plaats beoogt de bescherming van bepaalde bedrijfsbelangen, is. naar het mij wil voorkomen, ook voor de uitvoering van de aan de commissie toegedachte taak van groot gewicht. Immers hierdoor wordt het voor de commissie mogelijk een breed op gezet en diepgaand onderzoek in te stellen, waarbij rekening kan worden gehouden met alle betrokken belangen. Eerst hier door kan de groote waarde, welke het hearing-instituut als voorbereiding voor 't uitbrengen van adviezen en het nemen van beslissingen in den loop der jaren in ons land heeft verkregen, ten volle tot haar recht komen. Een eveneens zeer belangrijke taak wordt de commissie in artikel 10 der wet opge dragen. Het gaat hier om haar advies indien door den minister een vergunning is geweigerd en de belanghebbende tegen deze beslis sing een bezwaarschrift heoft ingediend. De wetgever is er zich volkomen van be wust geweest dat de beslissing over een ver gunningsaanvrage voor de betrokkenen van verstrekkende beteekenis is. De wei gering van een vergunning kan alleen ge schieden. wanneer de betrokken vestiging of uitbreiding in strijd wordt geacht met het algemeen belang. Hoe zorgvuldig het onderzoek naar de concrete omstandig heden in eerste instantie ook zal zijn en hoe consciëntieus het betrokken departe ment ook met alle omstandigheden reke ning zal houden, toch is de mogelijkheid terecht opengelaten om ten tweede male terzake een beslissing te nemen. Als orgaan, dat bij de behandeling van deze ^aak in tweede instantie een belangrijke taak heeft te vervullen is aan de commissie als oen bij uitstek deskundig orgaan gedacht. Spr. stelde er prijs op uitdrukkelijk te verkla ren, dat. ofschoon het niet mogelijk was aan de commissie over deze vergunnings aanvragen de beslissing in handen te ge ven, hij niet, dan om zeer dringende rede nen, zal afwijken van het advies, dat de commissie hem zal voorleggen. Braziliaansche reuzen- diamant naar Amsterdam Reuter meldt uit Rio de Janeiro: Naar verluidt is de naar president Var gas genoemde reuzendiamant, welke te Minas Geraes is gevonden en de op drie na grootste ter wereld is, voor een bedrag van 80.000 pond sterling aan een Nederlandsehe firma verkocht. De steen zal ter bewerking naar Am sterdam gezonden worden. Verwacht wordt, dat hij daarna in Engeland ten verkoop zal worden aangeboden. (Het was ons niet mogelijk in diamant kringen te Amsterdam bevestiging van dit bericht te verkrijgen. Integendeel achtte men een dergelijke transactie in verband met den ongunstig en bedrijfstoestand zelfs uitgesloten, zoodat wij er onder de grootste reserve melding van maken. Red. L. D.). tenwijken bleek hier en daar nog een licht naar buiten zichtbaar, maar na een waar schuwing door de politie of de vrijwillige burgerwacht werden de lichten gedoofd. Het doorgaand verkeer kon voortgang vin den, doch de auto's reden met gedoofde, de trams met blauwe lichten. Tijdens de oefening cirkelde een waar nemingsvliegtuig boven de stad en om geving Hierin hadden o.m. plaats genomen de burgemeesters van Haarlem. Bloemen- daal. Heemstede, alsmede vertegenwoor digers van het gemeentebestuur van Zand- voort en Bennebroek. De autoriteiten toonden zich zeer tevre den over de resultaten van deze proef, ondanks het feit, dat er hier en daar nog lichten waargenomen waren en een auto den boulevard te Zandvoort met vol licht had gereden. De instorting te Rotterdam. De indertijd te Rotterdam op last van den rechter-commissaris ingestelde com missie van onderzoek naar de oorzaken van instorting in de Valkensteeg aldaar, waarbij zeven menschen om het leven kwamen, heeft thans een rapport opge steld, waarin geconcludeerd wordt dat de ramp in eerste instantie te wijten is aan het reusachtige reclamebord dat den om gevallen muur grootendeels bedekte. Dit bord zou den losstaanden muur top zwaar hebben gemaakt en toen ten gevolge van de trillingen van het zware verkeer de achter den losstaanden muur verborgen zijgevel ging uitstorten, het omvallen van den losstaanden muur hebben bevorderd. Naar het schijnt, zou de tegenwoordige stadsarchitect, ir. A. v. d. Steur, op de hoogte van deze situatie zijn geweest en zou hij er in hebben toegestemd het reclamebord te bevestigen. Ook een afdee- llngschef van den Gemeentelijken Tech- nischen Dienst, de architect J. P.. zou hiervan op de hoogte zijn geweest. De „Tel." verneemt thans, dat het niet onmogelijk is. dat tegen deze beide heeren alsnog een vervolging wordt ingesteld. De instructie is thans gesloten en het zal nu van den officier van Justitie afhangen of alsnog tot vervolging zal worden over gegaan. Een beslissing hieromtrent is. naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen, in- tusschen nog niet genomen. GESLAAGDE VERDUISTERINGSPROEF TE HAARLEM EN OMGEVING. Gisteravond is in Haarlem en omgeving een luchtbeschermingsoefening gehouden, n.l. een verduisteringsproef tusschen negen en tien uur. Hieraan namen deel de gemeenten Haar lem. Zandvoort. Heemstede. Bloemendaal en Bennebroek. Precies te negen uur werd de straatverlichting gedoofd. Vele winke liers en particulieren hadden reeds op een vroeger tijdstip de lichten gedoofd. In de binnenstad heerschtc alom duisternis. Zoo wel op de Groote Markt ais in de Groote Houtstraat was veel publiek op de been. Er viel evenwel „niets" te zien. In de bui Vraag 't lékkere levertraanproduct Sanostol in de flesch met haar foto er op! Want dat is het levertraan product, dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A, B, C en D! Sanostol. noodzakelijk voor Uw kind, onontbeerlijk ook voor U! De „familieverpakking" van f. 2.75 is 2/2 X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeliger! „Het lékkere levertraan-product!" BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA 1514 (Ingez. Med.) Rotterdam telt 75 millionnairs Aan de mededeelingen van het gemeen telijk Bureau voor de Statistiek te Rotter dam ontleent de „Tel." het volgende: Rotterdam heeft op het oogenbllk 75 millionnairs. verleden jaar was dit ge tal 55 en al is dit een belangrijke stij ging, het haalt toch niet bij het „top jaar" 19301931, toen de Maasstad kon bogen op het bezit van 111 millionnairs. Te zamen hebben deze 75 millionnairs een vermogen van f. 206.562.000, m. a. w„ zij zijn gemiddeld goed voor een kleine drie miilioen gulden. In het ge noemde topjaar was hun bezit echter f. 319.334.000. terwijl dit getal verleden jaar f. 149.460.000 bedroeg. Honderd twee en dertig Rotterdammers bezitten een vermogen van f. 500.000 tot f. 1 miilioen (het vorige jaar 118 en in het topjaar 176). Blijven wij nu de aantallen van het vorige jaar en van het jaar 1930— 1931 tusschen haakjes plaatsen, dan krij gen we de volgende uitkomsten: 922 Rot terdammers bezitten f. 100.000 tot 1. 500.000 (869 en 12941; 2636 hebben een vermogen van f. 30.000 tot f, 100.000 (2508 en 3411) en 2693 bezitten f. 16.000 tot f. 30.00 (2667 en 3239). Dat maakt een totaal aantal aangeslage- nen in de vermogensbelasting van 6.458 (het vorige jaar 6.217). Het bedrag der belaste vermogens beloopt dit jaar in to taal f. 673 miilioen (het vorige jaar f. 584 miilioenPer hoofd der bevolking bezitten de Rotterdammers f. 976 tegen f. 1.166 in 1914. Voor Amsterdam, Den Haag en het geheele Rijk bedragen deze cijfers resp. f. 1.269 (f. 1.452 in 1914), f. 2.901 (f. 3.829) en f. 1.294 (f. 1.211). Daaruit blijkt, dat de Rotterdammers gemiddeld f. 318 minder bezitten dan de rest van Nederland. Men kan uit deze cijfers ook concludeeren, dat de drie groote steden langzaam maar zeker verarmen, want sedert. 1914 is het gemid delde vermogen voor alle inwoners van het Rijk met 6.9 pet. gestegen, terwijl het voor Rotterdam, Amsterdam en Den Haag sindsdien met resp. 16.3 pet., 12.6 pet. en 24.2 pet. daalde. Tot zoover wat de vermogens aangaat, de inkomsten geven sinds het vorige jaar eveneens een stijging te zien, al is die stij ging niet groot. Vijf en dertig Rotterdammers verdienen thans meer dan f. 100.000 per jaar (vorig jaar 30 en in het jaar 1930—1931, 108); 35 verdienen f60.000 tot f. 100.000 (33 en 119c 42 verdienen f. 50.0000 tot f. 60.000 (27 en 75)356 verdienen f. 20.000 tot f. 50.000 <343 en 847); 3.712 verdienen f. 5.000 tot f. 20.000 (3.705 en 7.405); 6.221 verdienen f3.000 tot f. 5.000 <6.512 en 12.415): 18.556 verdienen f. 1.800 tot f. 3.000 <19.706 en 43.861) en ten slotte 72.228 Rotterdammers f.300 tot f.1800 167.924 en 95.166). NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR SPECIALE AUTOWEGEN. In de gisteren gehouden vergadering van de Ned Ver. voor Speciale Autowegen wer den ter voorziening in de bestaande vaca tures tot bestuursleden benoemd de heeren Jacob Mees. bankier te Rotterdam, en ir. I. Th. van Rosse, te 's-Gravenhage. NATIONAAL KAPPERSCONCOURS TE DEN HAAG. Drie belangrijke organisaties uit de Ne derlandsehe kapperswereld vieren dit jaar een jubileum. Ten eerste is het de onlangs door de regeering erkende en officieel ge subsidieerde kappersvakschool, die dertig jaar bestaat. Voorts zijn het de Haagsche Marcelclub en de Sectie Holland van de internationale dames-kappersorganisatie, die het feit van haar stichting, tien jaar geleden door prominenten uit de kappers bedrijfswereld. herdenken. Deze drie ge beurtenissen zullen op 23, 24 en 25 October a.s. gevierd worden met een groot natio naal kappersconcours, waarbij de in de Vereeniging van Fabrikanten. Grossiers en Importeurs in het Kappers- en Parfume- riebedrijf <„Figa") verecnigde leveranciers van parfumerieën en kosmetische artike len, een tentoonstelling zullen houden. Voor het concours en voor de tentoonstelling zijn alle zalen van den Haagschen Dieren tuin gereserveerd. De standruimte is uit verkocht. NED. FABRIKAAT-DEMONSTRATIE IN DE JUBILEUM-WEEK. De landelijke uitstallingswedstrijd. In den tijd van het Regeeringsjubileum organiseerde de Vereeniging „Nederlandse!) Fabrikaat" door het geheele land plaatse lijke uitstallingswedstrijden. De prijswin naars konden door inzending van een foto van hun uitstalling mededingen in den landelijken wedstrijd. De jury bestaande uit de heeren dr. ir. M. H. Damme te 's Gravenhage, voorzitter van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat", C. J. A. Begeer te Voorschoten na mens de industrieele werkgeversorganisa ties en J. P. de Brabander te Utrecht namens het georganiseerd winkelbedrijf, had geen gemakkelijke taak. daar zich over de honderd deelnemers hadden gemeld. De jury besloot ten slotte de drie door de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" uit geloofde vergulde legpenningen toe te ken nen aan: de Ja. J. F. v. d. Velde, wijnhan del te Wassenaar; de fa. H. Versteeg, wol- baal te Voorthuizen en de fa. F. Rijkes, boter- en kaashandel te de Rijn (N.H.). Verder ontvangen 22 deelnemers een ver zilverde legpenning. Ook uit de ingezonden foto's bleek, dat deze eerste landelijke Nederlandsch fabri kaat-winkelweek groote belangstelling heeft ontmoet Met voldoening kan dan ook op deze grootsche propaganda voor het gebruik van voortbrengselen van eigen land worden teruggezien. OPENING SOCIOLOGISCH INSTITUUT TE GRONINGEN. Gisteravond te acht uur is onder zeer groote belangstelling in het Academie gebouw te Groningen de opening geschied van het Sociologisch Instituut. De plaatsvervangend voorzitter, mr. A. J. Sauer. opende met een woord van welkom. Spr. wees op het feit. dat te Utrecht en Amsterdam reeds eerder een dergelijk instituut was opgericht, en dat toen het plan opgekomen was ook in Groningen daartoe te komen. Zoo is op 18 Juli 1938 de stichtingsacte van het instituut verleden. Het doel is de bestudeering van de maat schappelijke verschijnselen ten dienste zoo wel van wetenschap als practijk. De docenten van het instituut zijn hierna met een openbare les hun colleges begon nen. Allereerst sprak prof, dr. H. Plessner ever „Het object en de beteekenis der socio logie" terwijl daarna dr. E. W. Hofstee het woord voerde over: „de sociografie, haar ontwikkeling en haar beteekenis". DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN. Actie tegen Stoop's Reisbureau. Naar de N, R. Crt, verneemt, is Stoop's reisbureau te 's-Gravenhage van twee kan ten, n.l. door de Haagsche tramwegmaat- schapnij en door de Nederlandsehe spoor wegen', in kort geding gedagvaard tegen Vrijdag, voor den president van de recht bank aldaar. Beiden eischen onmiddellijke stopzetting van de autobusdiensten van het reisbureau (waaronder dus ook die op Leiden) uitvoerbaar .bij voorraad en ten aanzien van den directeur uitvoerbaar bij lijfsdwang. Als raadsman voor de H.T.M. treedt op jhr. mr. W. H. den Beer Poortugael, voor de Nederlandsehe spoorwegen jhr. mr. H. J. dc Braauw, voor Stoop's reisbureau mr. G. F. J. Jongbloed. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 20 OCTOBER. Leiden Geref. Gem. (Nieuwe Rijn): Nam. 8 uur, ds. A. van Stuivenberg van Benthuizen. Aarlanderveen Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Jansen van Leiden. Alphen-aan-den-Rijn Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. De Smit van Sliedrecht. Lokaal van Mandersloostraat: Nam. 7.15 uur, de heer Zwoferink van Ederveen. Lisse Oud Geref. Gem.: Nam. 7 uur. lees- dienst. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Wijk aan Zee en Duin (als hulppred.) T. Offeringa, cand. te Scheve- ningen. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Visvliet, J. P. Rozendal, cand. te Winschoten. INDISCHE KERK. Benoemd: dr. A. J. Rasker, Ned. Herv. pred, te Nieuw-Buinen. DE ZAAK-Dr. J. L. SNETHLAGE. Het classicaal bestuur van 's-Hertogen- bosch der Ned. Herv. Kerk heeft in zijn j.l. Maandag gehouden vergadering besloten om op den bekenden communtstischen predikant, dr. J. L. Snethlage te Oyen, op nieuw het eerste tuchtmiddel genoemd in art. 7 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht, n.l. een berisping toe te passen. Copyright P. I B. Bo* 6 Copenhogon Elize mocht niet sprekenHaar lippen waren verzegeld, want één enkel onbedachtzaam uitgesproken woord zou haar broers het leven kosten. Maar toch wist zij den Koning, die alles deed om haar te verblijden, haar dankbaarheid te toonen. Zaten zij aan tafel, waarbij de Koning de kostelijkste spijzen liet op dienen, dan schitterden haar oogen den Koning liefdevol tegen. Na iederen dag die verstreek werd haar liefde voor den Koning, die zoo goed voor haar was, grooter. En iederen dag ook vond het meisje het moeilijker om te zwijgen. Zoo graag had zij haar man alles, alles willen vertellen. Maar zij mocht niet spreken. Slechts door te zwijgen kon zij haar taak volbrengen. Daarom moest zij stilletjes, wanneer iedereen in het slot reeds lang sliep, naar het kamertje sluipen, dat ingericht was als het hol, waar dc Koning haar gevonden had. Zij wilde niet, dat iemand haar aan het werk zasr, allerminst haar man. Ijverig werkte Elize aan de pantserhemden. En haar handen kwam gereed. En het vlas minderde zienderoogen. Toen zij zeven kregen er steed3 grooter vaardigheid in. Het cene na het andere hemden af had, was het vlas op. Wat moest zij nu doen? Hoe kon ze aan nieuwe brandnetels komen? 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14