Uit de Rijnstreek l LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 18 Odober 1938 VISSCHERIJ-BERICHTEN merp-huishoudeUik reglement is «ereed ee komen en gedurende één maand te zijnen huize ter Inzage ligt voor de leden. Een winterprogramma voor het a s. sei zoen is door het bestuur ln behandeling genomen. De eerstvolgende vergadering zal een eenlgszlns feestelijk karakter hebben, ter gelegenheid van het vierde lustrum der vereeniging alhier.. Verschillende zuster- vereenigineen zullen een uitnoodlging ont vangen hierbij aanwezig te zijn. Na rond vraag volgde sluiting. Fancy-fair. Zaterdagmiddag werd door pastoor War- menhoven in het Parochiehuis de jaarlljk. sche fancy-fair geopend ten bate van de Missie en de pl. Elisabethvereeniging voor hulpbehoevenden. Speciaal heette hij wel kom burgemeester G. F. W. van Beckel, die voor het eerst zoo'n echt Voorhoutsch feest mede mocht maken. Nadat de aanwezigen op een kop koffie waren getracteerd. werd een rondgang gemaakt langs deze mooie fancy-fair. Bij een veehouder ln onze gemeente heeft zich een geval van kopziekte onder de koeien van zeer emstlgen aard voorge daan. De pl. melkslijters hebben den melk prijs verhoogd van 10 op 11 ct. per liter. VOORSCHOTEN. Aanrijdingen. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft op den Leidscheweg bij het uitgaan van de R.K. Jongensschool een ongeluk plaats gehad, doordat een schooljongen tegen een motor is aangeloopen. Op dat tijd stip ging de school uit en liepen verschil lende kinderen op de straat, toen uit de richting Leiden een tram naderde, waar achter de heer J. op zijn motor reed. Toen de motorrijder een geparkeerde auto passeerde, kwam plotseling de 8 j. A. M. uit Zoeterwoude achter de auto van daan om den weg over te steken, waar door hij tegen den motorrijder aanliep. De heer J. stond onmiddellijk, met zijn motor stil. maar kwam te vallen, waardoor zijn motor zeer ernstig werd beschadigd en zijn knieën ontveld werden. De scholier M. brak zijn linkersleutelbeen en liep ontvellingen op aan zijn llnkeronderbeen. Dr. M. v. d. Stoel heeft het slachtoffer verbonden en naar zijn woning vervoerd. Een onderzoek is door de politie inge steld, doch van schuld is niets gebleken. Omstreeks 6 uur had gisteravond op den Veurscheweg wederom een aanrijding plaats. De heer A. van S. reed per rijwiel naar zijn woonhuis toen hij ter hoogte van de halte Voorschoten-Zuid werd achterop- gereden door een vrachtauto van de Fa. N. uit Leiden. Bij het passeeren Is de heer van S. aangereden, waardoor hij zeer ern stig verwond werd aan den linkerschou der. Nadat het slachtoffer voorloopig was verbonden is hij naar het Acad. Zieken huis overgebracht. Het aantal ingeschreven werkzoeken den bij het agentschap der arbeidsbemidde ling bedraagt voor deze week 96 personen. Aan het begin van de week waren ln deze gemeente 34 gevallen van mond- en klauwzeer. Hersteld zijn er 5, zoodat er aan het eind der week ln deze gemeente nog 29 gevallen waren van mond- en klauw zeer. WARMOND. Paard en wapen te water. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor echt reed een wagen met daarvoor bespan nen pa*ird onder onze gemeente op de Zijl nabij de z.g. „Botermolen" van den heer v. Q- Berg. Het paard, toebéhoorende aan den neer Kr. alhier, werd plotseling onwel, viel om en kwam met den wagen, waarin zich vier varkens bevonden in het water te recht. Met behulp van omstanders wer- u v paarc*' de wa£en en de varkelTs ïil vxWa^er ^laald. doch aan den kant jpeoracht, had het paard reeds den ceest gegeven. WASSENAAR. Een mooie Nutsavond. Ter Inleiding van het winterseizoen werd het Departement Wassenaar van de mij* tot Nut van het algemeen voor haar ieaen en die van de Ver. Wassenaar Voor- en„ „de afd. Wassenaar van „Volks- onderwljsln het gebouw Centraal een uimavond gehouden. Hiervoor bestond een geweldige belangstelling. een kort welkomstwoord door den voorzitter, de heer H. J. Fh. Kramer werd ?m een aam,ang gemaakt met de voor- stciiing. Allereerst werd een film vertoond o. i? f^telljke jublleumsdagen nog eens jen het oog deden voorbijgaan waarna het ™°fdnummer werd vertoond „De Goede naar den beroemden roman van waatteBuck' Zeer voldaan ging men huis- ZOETERWOUDE. Aanbesteding. Ltftemorgen werd door B. en W. ln het openbaar aanbesteed het maken van een oetonschoeilng langs de Zuldbuurtsche „JE? vanaf de Bakkersbrug tot bij de f„;K- Kerk ter lengte van 1146 M. Inge schreven werd als volgt: Boer en Vermeulen te Workum t Bu M- B* Middelkoop te Gouda f 19563; v. Kijn te Waddlnxveen f.18887; W. Bak- 7?,ui J Go«da f.23685; fa. J. Pijl te ■tuldland f.23586; N.V. BetonmiJ. Hooge ra SS .if LeWcn f* 18250; fa. Van der Geer Maia Lelden f. 17985; fa. van juuem en Doornlck te Lelden f. 18120; fa. o en Dlllen te Wassenaar f. 17800; r w? Paardekooper te Zoeterwoude f 16600; ol,warnaar te 's-Oravenhage f.19800; J. «•nippers c s te LeWen f 21800; ph Meyers ALPHEN. 40-Jarig jubileum van den heer L. Sneeuw Onze plaatsgenoot de heer L. Sneeuw herdacht gisteren den dag, waarop hij veer tig jaren geleden ln dienst trad bij de fa. v. d. Kloot Meijburg afd. Leerlooierij. Ter gelegenheid van dit feit was de vlag op de Leerlooierij uitgestoken. Des morgens werd de Jubilaris door den heer v. d. Kloot Melj burg hartelijk toegesproken, waarbij hij de ijver en plichtbetrachting van den jubilaris huldigde. Hij was niet de man die veel sprak bij zijn werkzaamheden, doch dat, wat hem werd opgedragen, werd steeds tot volle tevredenheid verirtlld. Na deze toespraak werd den jubilaris een gouden horloge met Inscriptie overhan; digd. Ook van het kantoorpersoneel en coi; lega's mocht den jubilaris een blijk van sympathie ontvangen in den vorm van een prachtige rookstoel, terwijl hij voorts naast diverse andere bloemstukken een schitte renden bloemenmand van de familie v. d Kloot Meijburg ontving. Het verdere van den dag. dat de jubila ris in eigen kring met kinderen en klein kinderen mocht doorbrengen ontving hij vele mondelinge en schriftelijke felicita ties. Propaganda-vergadering Chr. Midden standsvereeniging. Door de Chr. Middenstandsvereeniging werd gisteravond in gebouw Concordia een propaganda-vergaderlng gehouden waarin als sprekers optraden dr. F. L. van winkel, directeur van het Econ. Instituut te 's-Gravenhage over het onderwerp „Stel ling nemen" en ds. G. Mulder met als on derwerp „Sterkt de Gelederen". De voorzitter de heer C. A. Bos opende de vergadering met het leeen van een ge deelte uit Jezaja en gebed. Hierna sprak hij een welkomstwoord, ln het bijzonder tot dr. v. Muiswinkel en ds. Mulder. Na een uiteenzetting over de noodzakelijkheid tot het houden van een propaganda-vergade rlng verkreeg dr. v. Muiswinkel het woord. Men ontzegd, aldus spr.. de Chr. Midden standsvereeniging het recht om stelling te nemen. Daarom is het noodig, dat wij in de eerste plaats stelling nemen tegen de Christelijke stroomingen van dezen tijd. Indien wij, aldus spr., een fundament heb ben, dan pas kunnen wij stelling nemen. En dit is nu het typeerende van dezen tijd, dat er een gebrek is aan normen. Kenmer kend is het zoeken naar nieuwe wegen; men wil als het ware een pad door de rim boe hakken en men weet niet, waar men dan terecht zal komen. De oude beproefde paden heeft men in den steek gelaten. Men tracht dan ock de oplossing van de pro blemen tc vinden zonder daarvoor een offer te willen brengen. En het feit, dat geen offer gebracht wil worden. Is te vin den in de verhouding tusschen den mensch en zijn God. Spr. wijst dienaangaande op hetgeen geschreven staat in Genesis 3. Daarin wordt de vloek over liet mensehdom uitgesproken. In het zweet zijns aan- schijns zal de mensch zijn brood verdie nen. Als wij eerst kennis krijgen van onze zonden dan pas kupnen wij stelling nemen. Maar hoe komt het dat men geen offer wil brengen. Omdat men zelf de schuld met op zich wil nemen maar die bij anderen zoekt. En zoo schuift de eene in de richting van staatsalmacht en de ander in tegen overgestelde richting. Maar wij moeten al lereerst stelling nemen in eigen bedrijf. Het Economisch Instituut heeft 135 faillisse menten onderzocht. In 67 gevallen was de oorzaak van het faillissement een gebrek aan capaciteit; 21 gevallen van gebrek aan kapitaal en slechts 37 gevallen waren van economisohen aard. Spr. noemt in dit ver band het gebrek aan een boekhouding. Is er een boekhouding, aldus spr., dan is die in de meeste gevallen slechts ingevoerd, om niet in conflict te komen met den fis cus, doch als leidraad voor het bednjf. wordt zij in de meeste gevallen met ge bruikt. De middenstanders moeten daarom berekend zijn voor hun taak. Tenslotte behandelde spr. het stelling nemen ln de eigen princlpieele midden standsvereeniging. Men moet niet alleen m de kerk christen zijn, maar ook in het be drijf moet gerechtigheid zijn. De Christe lijke Middenstandsvereeniging moet zlon niet terug trekken ln een isolement, maar de beginselen moeten worden uitgedragen. Na dit zeer Interessante onderwerp was men in de gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt en die door spreker werden beantwoord. Na de pauze hieid ds. G. Mulder, Gerei, predikant alhier de slotrede met als onder werp ..Sterkt de gelederen", waarin spr. wees op de noodzakelijkheid van christe lijke organisatie. Deze goedgeslaagde propaganda-verga derlng werd gesloten met dankgebed. Ten nadeele van mej. p. aan de Heul werd Zaterdagavond een riiwiel ontvreemd dat zij even onbeheerd had laten staan. Op den Heerenwee werden bij een be woner uit een hok achter zijn woning niet minder dan vijf konijnen ontvreemd. De opbrengst van de busjes van het Vrouwen V.U.-plan over het 2e halfjaar be draagt f 74.81. Blijkens het versla» van het comité ziekenzorg der Geref Kerk Alphen, s'uit de rekening ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 724.11. Benevens tal van andere artikelen werden plm. 4000 liters melk en 200 eieren verstrekt Het tekort bedraagt f. 77.74; vorig jaar f. 100.76. BOSKOOP. Werkverschaffing. Bi.i wüze van werkverschaffing zal op 31 October a s. een aanvang worden gemaakt met het uitbaggeren van slooten Begonnen zal worden met de Zijdewegsloot en vervol, gens met de Blonksloot, beide in den Voor- ofschenpolder. Buurtvereeniging Voorkade opgericht. Een aantal bewoners van de Voorkade heeft vergaderd ln de schilderswerkplaats van den heer P. Bouwman. Besloten werd om over te gaan tot het oprichten van een buurtveTeeniglng „Voorkade" In het bestuur werden gekozen de heeren KI. Kromhout Kz voorzitter. H. Trimp secretaris. P. Bouwman, penningmeester, D. van der Wolf, commissaris van het mate riaal en voorts H de Rijk, J. Th van Ge- meTen en P. van Bodegraven. Kind ernstig Aangereden. Gistermorgen te circa 11 uur had er aan den Zijdeweg een ernstig ongeval plaats. Toen de heer van der W. daar met zijn luxe auto passeerde, stak plotseling het 3-jarig dochtertje van den slager B. den rijweg over, met het noodlottig gevolg, dat het kind werd aangereden. De kleine kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd, alsmede een hersenschud ding. Dr J. Hamburger die spoedig aanwezig was, verleende de eerste hulp, waarna het kind door den heer v. d. W. naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden werd overgebracht. Zaterdagmiddag toen eenlge kinderen aan de Zuidkade achter een met paard be spannen groentenkar liepen, had een hun ner n.l het 4-iarig zoontje van den heer R het ongeluk om een der wielen van den .kar over zijn voetje te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd gekwetst. Gevonden: verrekijker en belasting- merk. Inlichtingen politiebureau. *V A A n B O I» G - K I. E F. I» X C KREYMBORG Waarborg Kleeding is 't merk voor echt en lijn kleermakerswerk 1459 angez Med.) HAZERSWOUDE. Aanrijding. Gistermiddag omstreeks 5 uur stak het 5-jarig dochtertje van den heer A v. Dig gelen uit de Zonneveldstraat aan de Hooge Zijde den straatweg over en werd daardoor aangereden door een melkauto uit Nijkerk. De bestuurder trachtte nog tijdig te rem men. doch kon niet verhinderen dat het kind geraakt werd. Het brak een been en moest per ziekenauto naar het Acad. Zie kenhuis te Lelden worden overgebracht. Dr. Vlaanderen verleende de eerste hulp. Bli de administratie voor arbeidsbe middeling staan thans als werkloos. 74 per sonen Ingeschreven, waarvan 44 steun trekkend. De heer H. Hoek. gedurende meer dan 20 Jaar hoold der Chr. School aan de Oranjelaan, zal om gezondheidsredenen op 1 Januari a.s. zijn functie als zoodanig neerleggen. Met groot leedwezen zullen zeer vele Waddinxveeners den heer Hoek zien ver trekken. Van de bekende carrosseriefabriek „Verheul" alhier werd dezer dagen de 1000ste afgewerkte autobus of touringcar afgeleverd. In het klein begonnen, werkt deze fabriek thans met plm. 200 man per soneel. In alle groote steden en bij alle groote ondernemingen in het land ziet men de laatste jaren het alom bekende fabri kaat „Verheul", dat zich in den loop van weinige jaren een uitnemende reputatie heeft verworven. Tegen A. v H werd door de politie proces-verbaal opgemaakt, terzake het la gen met een lichtbak. Geweer en lichtbak werden in beslag genomen. Op voorstel van B. en W. heeft de raad een crediet van f 500 toegestaan voor den luchtbeschermingsdienst alhier. Door het steeds toenemend aantal zie ken, dat in een ziekenhuis ter verpleging moet worden opgenomen, heeft de Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging zioh genood zaakt gezien de contributie te verhoogen en die voor 1939 te bepalen als volgt: f. 2.per lid per jaar boven den leeftijd van 16 jaren en f. 1.beneden den leeftijd van 16 jaar. De ligtijd werd bepaald op zes weken, voor heen acht weken. Het comité voor Kindervoeding heeft besloten aan de gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen, met ingang van Nov. as. weder warm voedsel te verstrekken. Een huurder, die de woning van den heer B. had verlaten, was zoo vrij geweest bijna de geheele electrisohe installatie mede te nemen, terwijl ook aan het inwendige der woning groote schade was toegebracht. Daar zulks niet naar den zin van den heer B. was, heeft deze zfoh tot de politie ge wend, die deze zaak verder zal onderzoeken. De collecten in de Ned. Herv. Kerk over de eerste helft van October bedroegen voor de diaconie f. 162.01 en voor de kerk f. 92.92; tevens werd ln den morgen- en avonddienst f. 10.ontvangen voor de diaconie en f2.50 voor den nieuwbouw. NIEUWVEEN. De Geref. Kerk droeg voor de zen ding af de somma van f. 36. te Koudekerk a. d. Rijn f.17195; Gebrs. Schouls te Leiderdorp f.20279 en <2. Die- pendaal en Beenen te Haarlem f. 18207. De gunning Is aangehouden. -Bij de RJC. kerft aan den Hboge Rijn dijk alhier Is ten nadeele van J. H. een rij- wiel ontvreemd. J. van- M. deed bij de politie aangifte van het feit, dat onbevoegden te zijnen na deele uit een clubgebouw eendge gereed schappen hefbfoen ontvreemd. Het- mond- en klauwzeer onder het vee alhier neemt- in sterfte mate af. Vele veestapels zijn reeds weer gezond verklaard. ZEVENHOVEN. Auto door brug gezakt. Een vrachtauto zakte door de brug bij den landbouwer A. P. v. d. W. en moest worden afgeladen om bevrijd te worden. De werkzaamheden der straat in het Noordeinde zijn thans zoover gevorderd, Zn Z£' °®8stgeest f.19990; F. Vink en dat de" autobus der Fa. Koppenol van te H r rdreeht f.19320; Gebr. Bijkerk Nfteuwveen weer haar oude route kan volgen IW'.,1- Ambacht f.20600; Rietveld en Van J Doorn te Papendrecht f. 19260; J. Visser Dl de vergadering der afd. Nieuwkoop "til-, te Voorburg t 20225' A van Dijk te en Zevenhoven van he' Groene Kruis is ™am f.16827' De Gein. pn s'tramnrath te besloten te Zevenhoven de wijkzuster van LeWsdiendam f. 19666Tfa Dekke?Pen Faas Nieuwkoop aldaar aan te stellen. Hoek NIEUWKOOP. Aanbesteding. In Café De Hollanidsche Leeuw werd door den Bouwkundige F. Pieterse te Noorden aanbesteed het -bouwen, van een boerenwo ning voor rekening van den heer J. J. van Benten, alhier. Ingeschreven werd door Ant. Kwakkernbos f. 10.882.Gebr. Vink f. 11.654.Voor het schilderwerk G. van den Berg f.694.W. N. Bongenaar f. 664.—, G. Koot te Rijpwete ring f.643.—. De gunning is aangehouden. TER AAR. De aanvoer aan de veiling vermindert sterk. Door het ruwe weer van den laatsten tijd en de lage nachttemperatuur ls de aanvoer aan de veiling sterk verminderd. Deze aanvofr in hoofdzaak bestaande uit groenten en pronkboonen is tegenwoordig van veel meer belang dan vroeger het geval was, toen hen zich meer tot de hoofdpro ducten beperkte. De bietenoogst begonnen. Hot rooien en vervoeren der bieten heeft een aanvang genomen. Zoowel de kwanti teit als de kwaliteit der bleten schijnt be vredigend. Het rooien verschaft aan velen werk. Voor den kookcursus, te «even door de ..Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande" hebben zich ongeveer 30 da mes aangemeld. van Holland f. 18315; L. J. Basman Donderdag as is er des voormiddags Zoptp.,, rü'ou<ie f' 14900; A. Voordouw te gelegenheid ten huize van dr Lucard'e tot ewrwoude f. 17780; fa. wed. H. van Driel kostelooze in- en herinenting. WADDINXVEEN Aanrijding. De heer v. L. van den Bodegraverstraat weg wilde per fiets even een brief posten. HIJ kwam daar te vallen en wel juist voor een auto, zoodat hij werd aangereden en een gecompliceerde du-bbelbeenbreuk op liep. Per auto is hij overgebracht naar de Wijkverpleging te Gouda. Den bestuurder der auto treft geen schuld. Ged. Staten dezer provincie hebben afgekondigd een wijziging van de piassen- verordening. onder welke verordening eveneens de Reeuwijksche plassen vallen. Voor het hebben van aanlegplaatsen en havens heeft men voortaan' een vergunning van Ged. Staten noodig. WOUBRUGGE. De inkomsten en belastingen der gemeente. In de J.l. gehouden raadsvergadering, waarbij "de begrootlrtg voor 1939 den Raad werd aangeboden met een ongedekt tekort van rond f. 7000, kondigden B. en W. een kleine belastingverhooging aan, welke ver moedelijk zal bestaan uit verhooging van 55 op 75 opcenten op de gemeentefonds belasting. Geraamde opbrengt f. 1500. De uitkomsten van den dienst 1937 zijn van dien aard, dat de dienst 1939 met een saldo moet aanvangen van f. 2251.53 inplaats van f. 6800 in 1938. De totale inkomsten van de dienst 1939 zijn geraamd op op f. 94.745. de uitgaven op f. 97.332. zoodat het na- deellg saldo beloopt f. 2587. Hierbij is geen rekening gehouden met i de post onvoorziene uitgaven, welke in normale gevallen 5 pet, van de totale in komsten moet bedragen 1 c. f. 4737. Het. totale tekort zou dus bedragen f7324. Dit bedrag kan worden gevonden uit de reserve welke thans f. 22.750 be draagt, De ongunstige factoren, welke het budget van de begrooting beïnvloed heb ben. worden o.a. toegeschreven aan meer dere kosten verpleging krankzinnigen f. 1600: hoogere raming gemeentelijke on dersteuning en t. b. c. verzorging f. 750: verhoogde onderhoudskosten wegen f. 1200; steun kleine tuinders, voor rekening van de gemeente blijvende f. 400; spaarrege ling voor werkloozen en tuinders f200 verlaging uitkeering uit het gemeentefonds f800minder subsidie uit het werkloos heids-subsidiefonds f.1600; reserveering tot het verkrijgen van kapitaal f. 1000. Het herbouwen van de afgebrande woning van den veehouder van Santen ls opgedragen aan de aannemers Boers en van Bennckom te Hazerswoude voor de som van f9649 voor wat betreft metsel- en timmerwerk en het schilderwerk, aan den aannemer van Keeken te Alphen voor f. 370. Krachtige ontwikkeling der Duitsche walvischvaart. Zeven moederschepen en 52 jagers. (Van onzen Correspondent). Pas in 1936 begon men zich in Duitschland toe te legen op de walvischvaart. Tot voor dien tijd moest dit land zijn behoefte aan traan ten bedrage van 200.000 tot 250.000 ton in het bui tenland dekken, maar reeds in het eerste jaar van de eigen walvischvisscherij leverde deze visscherij bijna 90.000 ton op en verminderde de aankoop in het buitenland tot 110.000 ton. Tot welk een hoogte dit jonge bedrijf zich in eenige jaren heeft ontwikkeld blijkt uit de vol gende gegevens omtrent de sterkte van de Duitsche deelneming aan de walvischvaart in het seizoen 1938/39 het derde seizoen, dat de hakenkruisvlag zich in de antarctische wateren vert-oont. De eerste vloot is reeds eind September uit Hamburg vertrokken, n.l. het moederschip „Jan Wellem". 11746 bruto reg. ton met haar acht jagers Treff 1 tot 8 van de Erste Deutsche Wal- fang G. m. b. H. Andere ondernemingen zijn die van den Rijnlandschen grootfabrikant Wal ter Rau met het moederschip Walter Rau, 15.000 br. reg. ton en acht jagers, de Deutsche Margarine Verkaufs Union (Unilever Concern) met het moederschip Unitas, 22.000 br. reg. ton (met de Japansche „Kyokuyo Marue" het grootste van de wereld) en acht jagers. En ten slotte de grootste onderneming op dit gebied, de Deutsche Oelmühlen Rohstoff G. m. b. H., een bedrijf van de Duitsche margarine-industrie. Deze onderneming zendt niet minder dan vier vloten uit n.l. het moederschip „Siidmeer", 8.300 br. reg. ton met zes jagers, het moederschip „C. A. Larsen" 13.200 b.r reg. ton met zeven jagers, het moederschip „Skytteren" 12.000 br. reg. ton met zeven jagers en de „Vikingen", 20.000 br. reg. ton met acht jagers. Het spreekt vanzelf, dat voor dit bedrijf een groot aantal arbeiders noodig is. Het eigen aardige geval doet zich voor. dat waar de Duit sche koopvaardijvloot en ook de Noordzee- en Noord visscherij met moeilijkheden ten aanzien van de werving van personeel te kampen heeft, deze moeilijkheden niet gelden voor de wal vischvaart. Uit alle deelen van het land kwa men arbeiders zich voor deze visscherij aanmel den. zoodat in korten tijd 1200 zeelieden en arbeiders gemonsterd konden worden. De expeditie Jan Wellem staat onder leiding van den Noor Christensen; ook de andere ex pedities staan onder leiding van Noren, die op dit gebied de grootste ervaring hebben. De Jan Wellem en haar acht vangbooten gaan de vissscherij eerst uitoefenen aan de kust van Peru in de Stille Zuidzee, waar jacht wordt gemaakt op de potvisch. Hier blijft de vloot tot begin December, wanneer ze „ver huist" naar de Antarctis, waar de blauwe wal- visch het zal moeten ontgelden. De andere Duitsche vloten begeven zich rechtstreeks naar de antarctische vanggebieden. De wereldvloot bestaat het komende seizoen uit 35 moederschepen, 2 landstations en 289 jagers, waarvan het grootste deel in handen is van Noorsche en Britsche ondernemingen. On der Duitsche vlag varen dit seizoen 7 moeder schepen en 52 jagers. Aangezien Duitschland ongeveer de helft van de wereld-traanproductle opneemt, mag worden verwacht, dat de capaciteit van de Duitsche v;alvischvaart in de naaste toekomst nog meer vergroot zal worden. Deze bedraagt thans on geveer 1/5 van die van de wereld. ZOETERMEER. Raadsagenda. De Raad (komt morgenavond om 7.15 uur ten gemeentehuize bijeen. 1. Mededeelingen. 2. Aanbieding gemeen te- rekening 1937. 3. Aanbieding rekening Burg. Armbestuur 1937. 4. Aanbieding gemeente- begrooting 1939. 5. Aanbieding begrooting van het Burg. Armbestuur 1939. 6. Aanwij zing van een commissie voor het nazien der gemeenterekening 1937 7. Voorstel buiten gewone aflossing van 41/» leening groot per resto f. 9873.75. 8. Verkoop van eenlge stukiken bouwterredn in de Molenstraat. 9. Uitbreiding van de Christelijke School. 10. Wijziging begrooting 1938. Aan de politieschool te Hilversum slaagde onze oud-plaatsgenoot de heer D. Lengkeek voor het poli tie-diploma. Met in gang van 19 October werd hij reeds be noemd te Rotterdam. Evenals vorig jaar wordt door het comité voor Winterhulp wederom een be roep gedaan op hulpvaardigheid, door de hulpbehoeftige gezinnen te steunen met het uitdeden van kleedlng, defcfting en schoeisel Wij twijfelen niet of vele ingezetenen zullen gaarne hun bijdrage schenken, door de collectanten, diie in den loop van de week een bezoek komen brengen, niet tevergeefs weg te sturen. Morgen zal hier een collecte worden gehouden door middel van speldjes ten behoeve van het Steunfonds van de Ver. tot bevordering der belangen der T.B.C. pa- tienten in Nederland. RIJKE HARINGVANGST. Vrijdagochtend J.l. vertrok de G.D.Y. 32 van Scheveningen ter haringvisscherij. Des avonds ging men aan schot en toen den volgenden ochtend de netten werden gehaald, bleken zij de ongekende hoeveelheid van 32 last haring, dit is ongeveer een half milliocn haringen, te be vatten. Denzelfden dag ging men weer naar Scheveningen, waar het schip Zondag aankwam. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: „Adelante" IJm. 19: 900 m. diversen, 50 st. stijve kabeljauw en 80 st. leng, „Gerberdina Johanna" IJm. 38: 120 m. schel- visch; 150 m. braadschelvisch120 m. gul en kabeljauw, 120 m. koolvisch, 400 m. gr. makreel, 100 m. varia, 20 m, platvisch. Totaal 1080 m, en 130 st. stijve kabeljauw. „Martha" IJM 165. 14 m. tarbot. 35 m. gr. schol, 50 m. schol, 25 m. gul en wijting. Totaal 114 manden. „Erin" IJM 12. 2000 m. haring. „Catharina Duyvis" IJM 60. 600 m. diversen en 130 st. stijve kabeljauw. „Maria v. Hattem" IJM 1. 15 m. schelvisch, 120 m. braadschelvisch. 30 m. varia. 30 m. gul, 500 m. makreel. Totaal 695 m. en 60 st. stijve kabeljauw. „Betje" RO 16. 150 m. diversen en 120 st. stijve kabeljauw. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 18 October. Tarbot f. 1.30—1.04 per K.G.; Tong f. 1.80— 0,92 Idem; Heilbot f. 1,40—0,60 idem; Griet f. 35 —21 per 50 K.G.: Groote schol f. 3628 idem Middel schol f. 3027 idem; Zetschol f. 3730 idem; Kleinschol f. 318,70 idem: Bot f, 18 15,50 idem; Schar f. 7,504,50 idem; Tongschar f. 4421 idem; Poontjes f, 3,601,30 idem; Groote schelvisch f. 3825 idem; Middel schel visch f. 3017 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 16,50—10 idem; Kleine schelvisch f. 11—4 id.; Groote gul f. 14,5010,50 idem; KI. gul f. 11 5,40 idem; Wijting f. 6,60—2,30 idem; Makreel f. 112,95 idem; Versche haring f. 4,201,45 idem; Kabeljauw f. 6233 per 125 K.G.; Vleet f. 2,100,50 per stuk; Leng f. 1,150,56 idem; Koolvisch 8812 ct. idem; Rog f. 2214 per koop. Besomming trawlers: IJM. 112 met f. 3440; IJM. 189 met f. 2680; IJM. 7 met f. 4200; IJM. 155 met f. 1920; IJM. 130 met f. 4200; IJM. 15 met f. 2180; IJM. 384 met f. 1800; IJM. 70 met f. 1960; besomming kotter: E. 329 met f. 1700: besomming loggers met versche haring: SCH. 19 niet- f. 1340; KW. 124 met f. 310; besomming loggers met pekelharing: IJM. 283 met f. 350; IJM. 268 met f. 1050; IJM. 490 met f. 2600 (ge deeltelijke lading). KATWIJK AAN ZEE. 17 Oct. Aan den afslag 5 partijen haring. Volle f. 8.30 7.60; IJle f. 6.206.10; St-eurharing f6.50 5.50 alles per kantje. VLAARDINGEN, 18 October. Te Scheveningen kwamen hedenmorgen bin nen 4 schepen met te zamen 120 last. Te IJmuiden kwam binnen KW. 124 met 29 last en 100 kisten versche. Aangevoerd 2940 kantjes. Volle Zuid f. 9.80 10.30; Yle Zuid f. 7.60; Steurharing f. 6.80—7.5G per ton. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7