iongen te koop Fry's Taal Insl. DROSTE De zwendelzaak te Amsterdam Het liberaal sociaal congres LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad baandag 17 October 1938 Dienstbode Dienstbode Veilige Geldbelegging! Moderne Slagerij Prima Lamsvleesch ENGELSCH FRANSCH DUITSCH DROSTE Directeuren geven toe dat de effecten verdwenen zijn Nog twee arrestaties Sociale beteekenis van den landbouw NET MEISJE Winkeljuffrouw UW ADRES GEBRUIK PEPSODENT „Acht is meer dan Duizend''' Betreffende de verduisteringen bij de commanditaire bankvereenig.ng Wiegerinck Muschter en Co. te Amsterdam, ve. nemen wij nog, dat de hoofdverdachten, de heeren W. en M.. langdurig door den substituut officier van just.t.e. mr. H A Wassenbergh en door den inspecteur van politie, den heer Dijkstra, chef van he, bureau handels- politie te Amsterdam, zijn gehoord. Zü geven toe, dat de effecten verdwenen zijn Het verhoor heeft zich voornamelijk bepaald to; de hoofdzaken. De finesses zul_ len pas in den loop van het onderzoek ter sprake komen. De verdachten zullen mor gen den offic er van justitie, mr. van Thiel, worden geleid en daarna waarschijnlijk in het huis van bewaring worden opgesloten. De Verzekeringsmaatschappij. Betreffende de betrekkingen tusschen de commanditaire bankvereeniging Wiegerinck Muschler en Co. en de verzekeringsmaat schappij de Nationale Lloyd, die geves igd is Keizersgracht 267 en die, zooals wij reeds schreven, door de manipulaties van de bank ernstig is gedupeerd, vernemen wij nog het volgende; Ongeveer vier jaar geleden kocht de commanditaire bankvereeniging de aandee- len op van de Nationale Lloyd, zoogenaamd voor groepen menschen. die zich voor deze verzeker.ngsmaatschappij interesseerden, in werkelijkheid echter voor de bank zelf. die daardoor vrijwel de geheele financieele zeg gingskracht aan zich trok en de beschik king kreeg over de effectenportefeuille van de verzekeringsmaatschappij, die een waar. de had van f. 450.000. Bovendien vertrouw den de be.de bedrijfsleiders van de ver zekeringsmaatschappij de bank hun privé- bezit tot een waarde van ongeveer een halve ton aan effecten toe. De bank kreeg hier door dus in totaal de beschikking over een half m.llioen Aanvankelijk ging alles uitstekend. De commissarissen van de bank en een zeer goed bekend staande Ams erdamsche ac countant oefenden bij de bank geregeld controle uit en op papier werd alles uitste. kend in orde bevonden. De effecten werden echter bp die controle nooit vertoond. Vol gens de boeken berustte het effectenbezit bij de Kasvereeniging. Betrekkelijk korten tijd geleden kregen de beheerders van de Nationale Lloyd de overtuiging, doch niet de bewijzen, dat de zaken bij de commanditaire bankvereeni ging Wiegerinck. Muschter en Co. niet in orde waren. Zij stelden aan de directie van hun verzekeringsmaatschappij, die uitge oefend werd door de heeren W. en B. de laatste is procuratiehouder bil de comman ditaire bankvereeniging den eisch, dat het effectenbezit van de verzekerlngsmaat. schappij moest worden getoond en bij een andere groote bank moest worden gedepo neerd Gebeurde dit niet, dan zouden de be heerders van de Nationale Lloyd, die zich verantwoordelijk achtten voor de belangen van de verzekerden, de verzekeringsposten bij een andere verzekeringsmaatschappij onderbrengen. De directie van de comman- ditaire bankvereeniging die dus tevens de directie voerae van de verzekeringsman.- ichappij weigerde aan den eisch van de beheerders gevolg te geven. Toen hebben de jedrijfsleiders van de Nationale Lloyd alle verzekeringsposten, behalve die van de transportverzekeringen, ondergebracht bij een groote Deensche verzekeringsmaat schappij. De belangen van de verzekerden ziin dus veilig gesteld. De vraag is nu of de verzekeringsmaat schappij door zal kunnen werken, wat waarschijnlijk wel het geval zal zijn. Te verwachten is, dat de offic.er van justitie ambtshalve 't faillissement van de comman. dita re bankvereeniging zal aanvragen. Nada de rechtbank het faillissement zal hebben uitgesproken, zal de Nationale L'oyd een regeling met den te benoemen curator moeten treffen, daar thans de beheerders van de Lloyd bijvoorbeeld geen geld op kunnen nemen daar geldzaken geregeld werden door de heeren W. en B die chè- ciues en dergelijke stukken moesten teeke nen. Van de beide gearresteerde directeuren van de commanditaire bankvereenig'ng was bekend, dat de heer M. gaarne speculeerde. Hem was nog kort geleden in een vergade ring van de commissarissen van de bank verboden nog posities bij de beurs te nemen. In weerwil van dit verbod heeft hij Maan dag j.l. weer een positie bij de beurs ge nomen Deze ken nog tijdig worden gean nuleerd en de bank trok zich hierop van de beurs terug. Reeds een jaar in moeilijkheden. Omtrent de arrestatie van de directeuren schrijft het Financieel Weekblad voor den Fondsenhandel nog het volgende; „Van den aanvang af 11924) moet het met de Comm. Bankvereeniging Wiegerinck Muschter en Co. al mis zijn geweest. Reeds maandenlang regende het faillisse mentsaanvragen tegen haar, maar telkens speelden haar vennooten het klaar, de des betreffende schuldeischers met mooie praatjes tot een weer intrekken van die aanvragen te brengen. Reeds een jaar geleden geraakte de ven nootschap door premie-affaires ter beurze in ernstige moeilijkheden. Met de desbe treffende makelaars is toen een regeling betroffen ter zake van het vereffenen van de ontstane schuld ad plm. 1 ton. Daarvan zou Inmiddels rond 70 pet. zijn afgedaan, maar met betrekking tot de resteerende 20 pet. bleef de firma in gebreke en toen heb ben de schuldeischers ter beurze meteen een einde aan het spel gemaakt. Daar er verder hoegenaamd geen actief meer aan wezig moet zijn, zullen de beursleden. die met Wiegerinck, Muschter en Co. zaken hebben gedaan van het restant hunner vorderingen niet meer dan f. 24.000 kunnen incasseeren, ziinde het garantiedepot van de twee firmanten der vennootschap. Er zal dus van het restant dier schulden plm. 80 pet terecht kunnen komen. Minder goed, aldus het blad, zullen de andere schuldeischers der firma er af komen. Het totaal van hun vorde ringen moet dicht een bedrag van f. 2 miilioen benaderen. Wij voorzien dan ook, dat de gewone crediteuren alles kwijt zullen blflken te ziin. Die hopelooze toestand is niet pas den laatsten tijd ontstaan. Reeds heel lang ver keert de firma in dien toestand, dat zij heeft opgehouden te betalen, maar telkens is het den firmanten gelukt nieuwe slacht offers te maken, waardoor zü het hebben klaargespeeld, hun wanhopige positie voor het groote publiek verborgen te houden. De andere arrestaties. Het blad vermeldt verder, dat behalve de directeuren Wiegerinck en Muschter ook hun procuratiehouder, oud 33 jaren, in ar rest is gesteld. Op Dinsdag 11 dezer heeft dit edele trio nog een vergadering gehad met verschillende vennooten en crediteuren waarbii ei zijn met een vordering van ruim l'lt ton ten einde te komen tot de oprichting van een naamlooze vennoot schap, welke het. commissionnairbedrijf zou uitoefenen en uit welker winsten men de schuldeischers der commanditaire vennoot schap geleidelijk schadeloos hoopte te ste'- len. Die winsten werden geraamd op plm. 20 mille per jaar, zoodat met het delgen van de schuld zoowat een eeuw gemoe.d zou zijn geweest i Niettemin hadden de aanwezige crediteuren zich bereid verk'aard hun me dewerking te verleenen. Verder heeft de politie ook meegenomen den welbekenden H. B den directeur van de eveneens op nr 213 Keizersgracht ge vestigde N V. Credie.vereenigmg Amster dam. Intusschen heeft de justitie haar aan dacht niet beperkt tot de effectenfirma, maar is zii eveneens alles in beslag gaan nemen bii de Nationale Lloyd Mij. van Verzekering N V.. Keizersgracht 267, waar van als directeur optrad W„ terwijl oa. M. zitting had in den raad van commissaris sen. Vermoed wordt, dat bü deze onderne ming voor eenige tonnen aan effecten ver duisterd zijn, terwijl verder waarschijnlijk balansvervalschihg heeft plaats gehad. Filiaal m Den Haag. De Commanditaire Bankvereeniging Wie gerinck, Muschter en Co. had ook in Den Haag een filiaal gevestigd aan den Badhuis weg 23 De Kamer voor Koophandel en Fabrieken had echter tot nu toe geweigerd deze onderneming in te schrijven ta het Handelsregister, zoodat nog geen zaken waven gedaan en de politie hier geen aan leiding vond om in te grijpen. Geen kleine spaarders getroffen. Het Hbld. weet nog te melden, dal ver- moedelük slechts een ger.ng aantal kleine spaarders door de gepleegde verduisterin gen getroffen wordt. Want het waren meestal niet onbemiddelde personen, die verlokt door de belofte van extra hooge rente hun geld aan genoemde onder neming toevetrouwden en er waren bedra gen bii van 30 en 40 duizend gulden. Het faillissement der „bankvereeniging'' is reeds aangevraagd. De gearresteerde procuratie houder H. B. beheerde de nevenonderne ming van de bankvereeniging", de Cfediet- vereeniging Amsterdam en trad als remisier voor de „bankvereeniging" op terwiil de andere procuratiehouder als commanditaire vennoot en als remisier aan de zaak ver bonden was. De rijksaccountant is reeds met het on derzoek der in beslaggenomen bescheiden begonnen; het onderzoek zal geruimen tijd duren. De slachtoffers zitten in alle deelen des lands en van het geld is, gelijk gemeld, geen cent over, vermoedeUik is vrijwel alles in den bodemloozen put der speculatie ver dwenen. Industrieele vraagstukken aan de orde. Onder voorzitterschap van jhr. r. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft het Liberaal Sociaal Congres Zaterdagochtend eenige vraagstukken met be.rekking tot de in dustrie besproken. Als grondslag van de besprekingen dienden de volgende drie conclusies: Het congres spreekt zich uit voor het instellen van een verplichten ar beidsdienst. Ten aanzien van de verplichte Werkloosheidsverzekering spreekt het zich uit voor een wettelfike regeling, waarbü het .zwaartepunt der verantwoordelijkheid voor de uitvoering der wet valt op de overheid. Ten slotte vraagt het een deskundig onder zoek naar de methode van werkverschaf fing in Engeland De voorzitter stelde aan de orde: de sociale beteekenis van de industrie, waar over de heer Joan Gelderman geprae-advi- seerd heeft. De prae-adviseur, de heer Joan Gelder man, had weinig te zeggen, want hij is eigenlük niet aangevallen. Spr. vreesde, dat dit congres een beetje afdwaalde. Vrij dagavond is vooral over den economischen nood van den middenstand gesproken, maar weinig over den socialen nood. Ook de sociale positie van de industrie kwam hier niet ter sprake. Men kan zich t.a.v. de ordening niet geheel op negatief standpunt stellen. Wanneer de overheid steunt Icon- tingenteerlngen, enz.) heeft zij ook den plicht, na te gaan of deze steun goed be steed wordt. De voorzitter stelde daarna aan de orde de sociale positie van den industrieelen ar beider, waarover ir, S, H, Stoffel prae- avdies heeft uitgebracht. De heer Paré zeide; dat de arbeiders nooit economische maar alleen sociale zeggen schap hebben gewenscht. Hij bepleitte een wettelijke regeling van de maatschappelijke positie van den arbeider. De Liberale Partij heeft heel wat goed te maken tegenover de arbeidersklasse, meent spr. En met een be roep op 1890 kan niet meer worden vol staan, Er is gelukkig een andere mentali teit gekomen. De heer Schuurman achtte het zeer on rechtvaardig, dat zü, die onder de wapenen worden geroepen, na hun dienstplicht ver vuld te hebben, hun plaats in het maat schappelijk leven bezet vinden. Het is ab soluut noodzakelijk, dat hier iets gedaan wordt. De heer Wessels miste in de overigens uitstekende prae-adviezen wat er gedaan moet worden ter vermindering van de werkloosheid. Hii zou emigratie naar Ned. Indië van werkloozen wenschen. Verplichte arbeids dienst is toe te Juichen, maar dit geluid dient ook buiten dit congres door liberalen verbreid te worden. De heer Kolt wenscht een apart liberaal congres ter behandeling van het vraagstuk der werkloosheid. Een verplichte werkloos heidsverzekering beveelt spr zeer aan Met verplichte betaalde vacantie is het belang van den werkgever ook gediend. Beide denkbeelden behooren slagzinnen te wor den van deze partij. Emigratie naar de tro- pen lijkt spr. niet onmogelijk en een gron- dig onderzoek is de taak van den staat. De prae-adviseur, ir. S. H. Stoffel, de op. merkingen beantwoordende, zeide o.a.. dat het gewenscht is. dat de partij zich uit spreekt over het vraagstuk van de werk loosheid. Onderdrukking van de vrije krachten van de menschelljke persoonlijk, heid is uit den booze, zoo drukt prof. Mo- lenaar het ongeveer uit en daarmede is spr. het volkomen eens. Maar men dient ook rekening te houden met de wereld zooals zü is en niet alleen zooals men haar zou wenschen. Aan de orde was vervolgens de tegen woordige organisatie onzer sociale verzeke ring, waarover dr. G. F. Fortanier prae- advies heeft uitgebracht. Prof. mr. C. W. de Vries protesteerde tegen de opvatting van den prae-adviseur, dat de bedrijfsraden nog niet als uitvoe ringorgaan in eerste instatie in aanmer king komen. Bedrijf sraden mogen nimmer als risico-orgaan in aanmerking komen. Dr. Fortanier verdedigde zün opvatting. De instelling van bedrljfsraden acht hij niet-liberaal. Het milieu van den industrieelen arbeid, prae-advies van den architect ir, A. H. van Rood B N.A. gaf geen aanleiding tot opmer kingen, evenmin als dat van prof, dr. N. J. Polak over de sociale functie van den on dernemer, dat trouwens al ter sprake was gekomen De voorzitter stelde vast, dat de tweede conclusie de instemming van de vergade ring had. Behandeld werd het prae-advies van den heer H. D. Louwes over: „De sociale betee kenis van den landbouw". De heer Smit zeide, dat zonder ordening van overheidswege de landbouw niet kan bestaan Men dient absoluut te breken met de vrije prijsvorming. De heer van Es meende, dat de goede werking van graanhandel en internationaal goederenverkeer door den praeadviseur is onderschat. Na de heeren Mesker en Schuurman sprak mr. J. J. van Bolhuis, die er op wees, dat een land, dat gezond wil blijven, den landbouw niet kan missen. Laat men echter niet te veel de antithese stad en platteland stellen. Overigens ia spr. van meening, dat men kwalijk genoeg kan doen voor den landbouw. Men wachte zich echter voor generaliseeren. De praeadviseur, de heer H. D. Louwes, was het er mee eens, dat naar de stem van den landbouw moet worden geluisterd, echter op een verstandige manier en niet naar het Duitsche voorbeeld, waar de land bouw als grondslag van het volksbestaan is gepromoveerd. Een eigen ministerie van landbouw acht spr. gewenscht. Spr had oppositie uit den kring van graanhandelaren tegen zijn prae-advies verwacht, maar deze is uitgebleven. Nu de graanhandel zichzelf niet verdedigt, moet spr. het wel doen (gelach). Hij beoogde dan dat de graanhandel een dienende functie vervult van distribuante ten behoeve van den consument. Met cijfers toonde spr. aan dat eigen productie belangrijker ls dan import. Over de toekomst van den land bouw maakte spr. zich niet ongerust, mede od grond van het rapport van ir. Westhoff. Het spook der werkloosheid kan voor een groot deel worden uitgebannen door te- werkstell ng in den landbouw. De sociale voorzieningen te laten loopen over de publieke kas zal weer nieuwe be lasting ten gevolge hebben. Daarom is spr, voorstander van uitbreiding van het stelsel, dat thans geldt. van buiten gevr., v. d. e. n. V. g. g. v. Hooigracht 33A. 2192a gevraagd, 20 j., tegen 1 Nov. Reeds als zoodanig werkzaam. W. MATVELD, Prinsessekade 2. 2186a Banketbakkerij P. CORBA, Mare 96. Kan nog geplaatst worden een nette 1429 Leeftijd 14 a 15 jaar. Aanmel den hedenavond na 7 uur. Gevraagd tegen 1 Nov. een nette flinike Dienstbode, voor dag en nacht; v. g. g. v. 1404 Aarrni. 's avonds v. 6V27Vt u. Mevr. KOOREMAN, Breestr. 163 f* -p t t\ Ook zonder borg. L*LaU Ambten. Rijk, enz. Part. m. borg zonder nevenver- pl. N.V. Voorschotbank, le v. d. Boschstr. 13, Den Haag. Of 's av. v. 68 u. inl. v. Heecke- renstr. 4, Wassenaar, Tel. 717309 Pz. insl. 609 voor Strooikaarten, Nota's, Kwitanties, Rekeningen, Brief hoofden, Enveloppen, is H. J. TEYN, Lombokstraat no. 13. 2183a Gevraagd voor spoedige in- dienstreding een nette voor dag en naoht, goed kun nende werken en koken. Hulp van werkster en kindermeisje. Aanmelden Naweg IX, Wasse naar, Tel. 716192. 1441 TE KOOP een blokje solide NIEUWGEBOUWDE ARBEIDERS- A Rm^jfATTT WONINGEN, alle 8 woningen goed verhuurd, rendement 12 V/UjUj omgeving Leiden. Direct van den bouwer. 2185a DOEZASTRAAT 41 - TEL. 2141 C. VISSER, Kamperfoeliestraat 15, Den Haag. IRIUM geeft aan millioenen de sensatie van ongekende schittering der tanden! Anita Louisa, star ol Worn er Brothor» Pictures, epraerlng In .THE GO-GETTER" PEPSODENT, de tandpasta, die IRIUM bevat, verhoogt op verrassende wijze de natuurlijke glans der tanden. IRIUM is de nieuwe moderne manier om de doffe, verkleurende tandfilm te verwijderen de tanden te glanzen en de mond schoon en frisch te houden. 3574 Zóó doeltreffend is IRIUM, dat reeds éénmaal flink borstelen met Pepsodent Tandpasta het glazilur schooner en glanzender maakt dan ooit tevoren mogelijk was. De groote tube is voordeeliger! de tandpasta met IRIUM 1433 Beleefd aanbevelend. r r, ^6GEN5O«'n 2)e&e maand - De tegen 19 October 1938 aangekondigde ver koop te Woerden van de hofstede te Kamerik gaat wegens verkoop uit de hand NIET DOOR. 1403 Notaris VAN JULSINGHA. Filiaal i Breestraat 159, Tel. 851, Leiden 611 BURGERWOONHUIS Pieter de la Courtstraat 93. Te bevr.: Gerrit Doustraat 29. 1427 Nieuwe clubjes beginnen nu Lesgeld f. 10.p. 3 mnd. Inschrijving dagelijks aan LEIDEN - BREESTRAAT 52 (Ing. Vrouwensteeg). Spaart plaat ju voor 't nieuwe Drostc-album ,,Het Water o „toovert" weer roomtruffel met gebrande nougat, gianduja met gebrande nougat, amandelcrème en marsepein, grand-marnier-likeurvulling, amandelpate mei citroenfondant. PLATRO DOLA VERNA GRAMA DIVA: CROCOcroquante nougat m roomchocolade, GYRA: pittige gianduja-vulling. 7 Nieuwe Droste-bonbonsalle 7 Altijd WelkomPrijs 35 en 40 ets. per ons. ALTIJD WELKOM!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8