N AT IO N A L E Buitenland AUTO LAATSTE BERICHTEN LEIDIGI DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 October 1938 De strijd in het Verre Oosten LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam VERZEKEREN? FINANCIEREN? IM. NOOMEN Voor 186,—'s-jaars DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog in afwachting. Het schijnt, dat Hongarije zijn zin niet zal krijgen en dat daarom opnieuw directe besprekingen tussohen Boedapest en Slowa- ken zullen worden geopend Van Duitsche zijde verdedigt men nog maals het optreden van den Fuehrer. Het is waar. zoo schrijft de „Volkischer Eeobaohter" dat in het allerlaatste gedeelte van het bevrijdingsproces" twee flinke en zich van hun verantwoordelijkheid bewuste staatslieden van het Westen. Chamberlain en Daladier, waardevolle bijdragen voor de vreedzame oplossing hebben geleverd, doch even onomstooteüjk vast staat" dat niets van dien aard geschied zou zijn, wanneer de Fuehrer, steunend op den trouwen bij stand van den Duce. aan de steeds nog stertte machten van de verkalking en nega tie een anderen uitweg had gelaten dan den oorlog Benesj' dwaze politiek wordt daarop ge hekeld en beweerd dat Praag zich had wil len onttrekken aan de gedane toezeggingen. IntusïOhen heeft Churchill geantwoord op Hitler's aanval. Eren fel als altijd Minister Funk.is te H°riijn teruggekeerd, na nog te Belgrado een onderhoud te heb ben gehad met Stojadinowitsj. 1411 BREESTRAAT 10A Telef. 302 Na 6 uur 2479 (Ingez Med.) PALESTINA. De terreur. ENGELAND. Minister lord Stanley t De terreur blijft nog altijd groeien. Geen dag gaat voorbij of nieuwe moorden en ver nielingen vinden plaats. In groote deelen van het land zijn de Arabieren feitelijk baas. Tusschen 1 October en 15 October j.l. zijn 401 dooden en gewonden gevallen volgens een niet-officieele schatting. Van deze 461 slachtoffers werden 358 gedood, van wie 270 opstandelingen waren. Verder werden acht ming tot minister was lord Stanley parle- Engelschen gedood en 23 gewond mentair onderstaatssecretaris voor Indië. De ..Daily Herald" verwacht, dat de Brit- Op 23-jarigen leeftijd was hij zijn parle- sche regeering zal afzien van haar plan- mentaire loopbaan begonnen als afgevaar- nen tot verdeeling van Palestina en zal higde voor Liverpool. Van 1927 tot 1929 was overgaan tot een drastische inperking van I voorzitter der conservatieve partij. Tij- het Joodsche nationale tehuis. De commis- i dens den oorlog werd hij als officier bij de sie-Woodhead. aldus schrijft het blad. zou grenadiers gewond. Lord Stanley was ge- Churchill antwoord Hitier. Lord Stanley, de minister voor dc do minions, is gisternacht om half drie j in een ziekenhuis te Londen overleden. Lord Stanley werd daar verpleegd sinds hij de vorige maand uit Canada was terug- gekeerd. Hij is 44 jaar oud geworden. Voor zijn vertrek naar Canada, waar hij I tijdens het recès van het parlement zou vertoeven, liep lord Stanley een beenwon de op. Gedurende de reis werd de wonde ernstiger en het been moest worden ge spalkt. De minister brak zijn reis af en keerde 25 September in Engeland terug. Hij werd toen direct overgebracht naar een kliniek te Londen. Lord Stanley was de erfgenaam van graaf Derby. In Mei was hij bij de reconstructie der regeering minister voor de dominions ge worden. Sedert Mei 1937 tot zijn benoe- verzekert 26-jarige de volgende uitkeringen. Bij overlijden binnen 39 jaar: 1) 1000,— terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezin6rente per jaar, 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 39 jaar: ƒ5000,— beneven6 1000,— bij later overlijden. (Ingez Med.) BELGIË. De gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren zijn de gemeenteraadsverkiezin gen gehouden De eerste uitslagen schijnen sin te geven, dat de regeeringspartijen ver sterkt zijn De rexisten hebben, gelijk men dat verwachtte, de katholieke en liberale partij benadeeld, maar, vergeleken met de parlementsverkiezingen van 1936 boeken zij een achteruitgang. In Vlaanderen heeft de combinatie der katholieken, rexisten en frontisten niet de door deze partijen ver wachte resultaten opgeleverd. De commu nisten tenslotte hebben eenige winst ge boekt ten koste van de socialisten. In het Oosten des lands zijn de resulta ten, voor zoover bekend, gunstig voor het land. Te Eupen hee-ft de pro-Dultsche partij een zetel verloren. Te Saint Vith is de meerderheid van den Heimatbund versla gen. Te Malmedy gelooft men dat de ge meenteraad zal kunnen worden samenge steld uit vier leden van den Heimatbund r^gen vijf van de lijst van burgemeester Werson (socialist) en twee cfaristen demo craten. Enkele kloppartijen hebben plaats ge- venden. Het heette, dat een liberale pro pagandist zcu zijn'doodgeslagen, doch na der is gebleken, dat hij door een auto is overreden en gedood. het nemen van deze besluiten aanbevelen. Men gelooft, dat de regeering. steunende op het rapport der commissie, zal voorstel len de Joodsche immigratie voor den tijd van ongeveer twee jaar geheel te schorsen of tot een streng minimum terug te bren gen. Teven-s zou de verkoop van grond aan Joden verboden worden. Het blad schrijft, dat het nemen van der gelijke besluiten gelijk zou staan met op zegging van de- verklaring van Balfour en een zich gedeeltelijk onttrekken aan het mandaat, dat door den Volken-bond is op- voor wje vrjjheid °eener parlementaire huwd met de oudste dochter van lord Chelsea. Uit dit huwelijk werden drie zoons geboren, van wie de oudste 20 jaar is. Churchill heeft gisteravond een voor Amerika bestemde radioredevoering uitge sproken. waarin hij van repliek diende op de door Hitler op hem. Eden en Duff Coo per uitgeoefende critiek tijdens zijn recen te redevoering te Saarbruecken. Churchill verklaarde, dat hij niet wist. hoe lang: nog zulke vrijheden veroorloofd zullen zijn. ..Er is nog een tijd voor hen. vroeg Churchill vervolgens, om dan voort te gaan: „Ik verklaar, dat de eenige waarborg voor den vrede gelegen is irr een snelle en vastberaden aaneensluiting van krachten om de militaire en moreele agressie het hoofd te bieden, een vast beraden aanvaarden van hun plicht door de Engelsch sprekende volkeren en door alle naties, groot en klein, die met hen willen optrekken". gelegd. Maar officieel is hiervan nog niets be kend ITALIË. Anti-fascistische organisatie ontdekt in Noord-Italië. regeering iets beteekent, om gezamenlijk overleg te plegen". Churchill bracht daar op den rampspoed ter sprake die over Europa is gekomen en herhaalde dat hij ervan overtuigd is, dat, wanneer maanden geleden, Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland gezamenlijk een verklaring zouden hebben afgelegd, dat zij te zamen zouden optreden, wanneer Duitschland een nlet- geprovoceerden aanval pleegde op Tsjecho- Slowakije, en Polen, Zuid-Slavië en Roe menië hadden uitgenoodigd zich aan te PORTUGAL. Interview met president Salazar. In een interview, dat hij aan den direc teur van het secretariaat van nationale propaganda heeft toegestaan, heeft presi dent Salazar het denkbeeld verworpen, dat eenig land de Portugeesche koloniën zou begeeren. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Fortugal en Engeland zeide hij, dat deze beter zijn dan ooit, en dat de oorlog in Spanje hierop geen invloed had gehad. Na een aanval op de communistische leer verklaarde Salazar om. nog: ,,Het is on mogelijk het gevaarlijke dynamisme van het communisme, dat wij zonder ophouden moeten bestrijden, te ontkennen. Het ver val van den Volkenbond komt juist voort uit het feit, dat hij zich heeft laten be smetten met dit virus en de vergissing heeft begaan zich als superstaat op te verpen. in tegennstelling tot de steeds tal rijker en krachtiger nationalismen en dat b».j een zekere doctrine wilde opleggen". Cp een vraag of een hervormde Volken bond nuttig zou kunnen zijn, antwoordde Salazar: „Zeker. Een gereorganiseerde, ver nieuwde Volkenbond, met een anderen geest en andere arbeidsmethoden, zou zich nog kunnen veranderen in een nuttig juri- (Fsrh organisme van internationale samen werking". ZUID-AFRIKA. Een rede van Smuts. Smuts, de Zuid-Afrikaansche minister van justitie heeft een rede gehouden, vaarin hij de hoop uitsprak dat van de nieuwe atmosfeer gebruik zou worden ge- maa'-t voor een diplomatieke actie, strek kende tot het verkrijgen van een breede regeling, ook van de koloniale kwestie en van de valuta. Afgezien van het algemeene telang van het behoud van den vrede is Zuid-Afrika ook bij de koloniale en finan ce eele problemen ten zeerste geïnteres seerd. De twee rivaliseerende systemen, de democratie en de dictatuur, scheppen vraagstukken, welke slechts de tijd kan oplassen. Hoe groot onz? aanhankelijkheid aan de democratie ook is, toch kan zij op het stuk van „efficiency" van de dictatuur leeren. Dictaturen waren overigens de ge- heele historie door van voorbij gaanden a^rd. De wereld verandert ten zeerste, de staatsman heeft er voor te zorgen dat de cwm? van het oude tot het nieuwe, z-r-ter oorlog plaats grijpt De wensch tot vrede, welke gedurende de jongste crisis o'eral is gebleken zal de staatslieden helpen. Sprekende over den Volkenbond zeide C nuts. dat na het falen van de eerste poging een huis des vredes te bouwen, een n'.enwe poging moet worden gedaan om te ko^en tet het krachtigste instrument van cer-s" veiligheid en vreedzame verande- r'nn. t -?ten wij met de lessen van twintig i~ir hot nog eens probeeren. De zaak van idon wereldvrede mag niet in den steek worden gelaten. ROEMENIË. Koning Carol 45 jaar. G'steren is de 45ste verjaardag van ko- i 'n~ Carol gevierd als een nationale feest dag waarbij bleek hoezeer de koning den wensch tut vrijheid van Roemenië in de tegenwoordige gevaren belichaamt. In Noord-Italië is een anti-fascistische organisatie ontdekt, in verband waarmede prof. Colorni, woonachtig te Triest, van F - - Jocdsch ras en leider der organisatie, ge- b« de combinatie van de wede-ver. nrrf^tf^rci is Dp b°wc°rinpr omvatte v°r- dedi0ende mo06ndhcd6n, Hitler dsn tegen s^lHe%eUemcSSnhSeerb™keend. aat «er een zoo geweldige strijdmacht zou derhield6 rnetJoden in^ItaUë' en^he~tmtrtfcdhSd in Duitschland zouden zijn öp- buuenïandmek^bëkentenu'heeft 'Se ar! f^|d- Terw'iji echter de parlementahe ^n^?JoTenge;°algdef^V^ne^ev^"' ^teiT^Vag 'digde Phiiipson te Fior^ce. Alle® gear- I n^ftVz^k der vrt w66!?6*1 VOOr hCt speciale gerectlts" heid in zich een kracht tot herstel, welke nog geaaaga. njeuwe hoop en nieuwe kracht kan putten - uit tegenslag. De geheele wereld wil vTede en vei ligheid, maar zijn die verkregen door het opofferen van Tsjccho-Slowakije, dat „verlaten, vernield en verslonden is en dat thans verteerd wordt"? „Is ooit eenig voordeel of eenige voortgang door het menschdom bereikt door onderwerping aan georganiseerd en berekend geweld?" Integendeel, al dus Churchill, de roem der naties werd gegrondvest op den geest van weer stand tegen tyrannie en onrechtvaar digheid. DE WASCH IN HUIS GEEFT VEEL VERDRIET. EN HET LOONT HEUSCH DE MOEITE NIET! STUUR D'R NAAR VEREENIGDE - WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-13— LEIDEN TELEFOON 1206 1436 (Ingez Med.) VEREENIGDE STATEN. De productie van vliegtuigen en oorlogstuig De strijd tusschen de arbeidersorgani saties Duitsche spionnage. Hooggeplaatste ambtenaren der regeering spreken als hun meening uit. dat de Ver- cenigde Staten wel eens zouden kunnen gaan concurreeren met Duitschland door oen gelijk aantal vliegtuigen en dan van betere kwaliteit te gaan produeeeren. De ambtenaren wijzen er op, dat er voor het oogenblik geen sprake is van zulk een con currentie, maar zij duiden aan, dat de Ver. Staten om met Duitschland te concurree ren. 1000 vliegtuigen per maand zouden moeten voortbrengen, terwijl thans slechts een derde gedeelte daarvan gemaakt wordt. Militaire deskundigen zijn van meening. dat een totaal van 1000 toestellen gemak kelijk zou kunnen worden bereikt door ze kere types te standaardiseeren en door versche'dene fabrieken te verbouwen voor de vervaardiging van schroeven, vleugels, c-'c. Zij hebben gedetailleerde plannen voorgelegd aan het departemenl van oor- !cg. behelzende, dat in geval van noodzaak 10.000 fabrieken ongeveer zouden werken voor de productie van munitie en oorlogs materiaal. De contracten zouden reeds zijn geteekend Een progTam voor industiieele mobilisatie, onder le'dlng van den adjunct secretaris Louis Johnson, zou de massa- oroóuctie van vliegtuigen omvatten De bijzonderheden van dit program blijven center vertrouwelijk. In een rede te Columbus, in Ohio, heeft de m'nister van arbeid, mej. Perkins, een ccncreet plan uiteengezet voor de beërndl- ging van het conflict tusschen de twee vak bonden, de CI O en de AF.OL. Het voor stel der regeering komt hierop neer. dat heide organisaties elk vijf onderhandelaars benoemen, die de bevoegdheid krijgen, na mens hun o-ganisaties een regel'ng te aanvaarden. Deze onderhandelaars zouden in een zoo spoedig mogelijk te houden bij eenkomst moeten trachten, een drietal be middelaars te kiezen d'e san de onderhan delingen zouden moeten deelnemen. In Panama hebben de militairen vier Duitschers gearresteerd, d e naar beweerd wordt bezig waren met het maken van foto's der kustdefensie. Zij zijn Ingeslo ten, beschuldigd van spionnage. Na vervolgens te hebben gesproken over .nieuwe onderwerpen die uit duistere tij den te voorschijn springen", over de ras- .venvervolging. de godsdienstige onver draagzaamheid. de verheerlijking van den oorlog, verklaarde Churchill, dat de natlo- naal-socialisten evenals de communisten, ..leven van haat en van tijd tot tijd moe ten trachten een nieuw doelwit te vinden, een nieuwen prijs, een nieuw slachtoffer". Sprekende over ,.de macht der doeltref fendheid van den totalitairen staat, waar een heele bevolking van beminnelijke en goedhartige vredelievende'menschen in den i nek gegrepen wordt door communistische of nationaal-soclalistisehe tyrannie". zeide Churchill, dat daarbij nog een luchtmacht kwam „die er aanspraak op maakt de vrouwen en kinderen van naburige landen te martelen en te terroriseeren". Dit is de meer monsterlijke „bedreiging voor den vrede en den ordelijken vooruitgang, se dert de Mongoolsche overweldigingen der I veertiende eeuw". Moet de wereld deze bedreiging tege moet treden met onderwerping of met weerstand? „Europa ligt tlians neergeslagen en verstrooid voor de triumfeerende aan matigingen van de dictatoriale macht," zelfs „in Zuid-Amcrika begint het in trigeeren der nationaal-soeialisten de structuur der Braziliaansche maat schappij te ondermijnen". Spr. noemde in dit verband nog Spanje, China en Abessynië. Churchill richtte zich tot de Vereenlgde Staten als tot „ver af zijnde toeschouwers, die. wanneer ik dat er aan mag toevoegen, steeds meer betrokken toeschouwers zijn van de tragedies en misdaden" Niemand twijfelt eraan, aan welken kant de sympa thieën van Amerika liggen en spr. vroeg „wilt gij wachten tot de Britsche vrijheid en onafhankelijkheid het onderspit heeft gedolven en wilt gij alleen dan de zaak op nemen. wanneer zij voor driekwart geruï neerd is"? „De nog over zijnde krachten der beschaving zijn overweldigend. Wan neer zij vereenigd zijn in een gemeenschap pelijke opvatting van recht en plicht, zou er geen oorlog zijn." Integendeel, het vlijtige, dappere Duitsche volk zou, bevrijd van de tegenwoordige nachtmerrie, een eervolle plaats innemen in de voorhoede der menschclijke maatschappij en verkla ren, dat de wereldkrachten aan onzen kant overwegend zijn". Voortgaande verklaar de Churchill, dat Groot-Brittannië zich zou wapenen voor den nationalen dienst, daar bij moet echter gevoegd worden de kracht der denkbeelden, want de dictatoren zijn bevreesd voor de woorden, die in het bui tenland worden gesproken en de gedach ten, die in het binnenland in beweging i worden gebracht. j „Is dit een oproep tot den oorlog"?,' zoo POLEN. Rede van Kwiatkowski. De vice-premier en minister van finan- Iciën, Kwiatkowski, heeft in Kattowitz een redevoering uitgesproken, waar.n hij met betrekking tot de Sejmverklezingen op 6 November een binnenlandsch politieke aan. eensluiting op zeer breede basis eischte De basis voor het Poolsche staatsleven, aldus verklaarde hij o.avormt de grondwet. Verwijzende naar de onderhandel ngen tusschen de regeering en de oppositiepar tijen verklaarde hij. dat ook voor de oppo sitiepartijen het parlement openstaat, ook als ze ln oppositie tegen de regeering zijn, op voorwaarde, dat ook haar doel een groot Polen is. Voorts eischte spr. met het oog op de samenstelling van den Senaat de weder invoering van het algemeene kiesrecht. Geloof in de moreele macht van den Volkenbond zou thans een misdadige illusie zijn; wij verwachten van dien kant geen hulp en geen verdediging. Geloof in inter nationale rechtvaardigheid en recht heeft geen reëele grondslagen. Geloof in de ge lijkheid van de volkeren, die eeuwenlang zich hebben verzadigd door arbe'd en plun dering en volkeren, die niet konden of wil. den deelen in dit werk. vormt een ontken ning van de werkelijkheid. Moeten wii daaraan toevoegen, dat wij in een tijd leven, waarin bondgenooten en vrienden dikwijls gevaarlijker zijn in hun optreden en abso'uter in hun critiek dan vtlanden? Het schijnt mij toe dat de tijd gekomen Is, waarop het eenig eerlijk voed sel de waarheid blijft, een waarheid, die niet met optimisme is gekleurd. Uit naam van die waarheid moeten wij in Polen er dagelijks aan herinneren, dat wii slechts op ons zelf kunnen rekenen en en dat het geheele gewicht der verantwoor. delljkheid voor het lot van den staat op de Polen rust Voortgaande zette spr uiteen, dat Polen thans niet alleen zich zelf kan voorzien, maar ook anderen kan bijstaan met voe dingsmiddelen en middelen tot organisatie der defens'e. Over de buitenlandsche politiek spreken de zeide Kwiatkowski: wij waren doordron. gen van de grootste gematigdheid en voor zichtigheid var. een geest des vredes en van eer Wii hebben nooit twist gezocht, terwijl wij trachten iedere daad van waar lijk aangetoonde vrendschao of welwillend heid te reclproceeren. Wil weten dat een geringschatten van zelfs den zwaks'en Kanton en Hankau. Volgens mededeellngen uit betrouwbare oron hebben de Japansche troepen van ochtend vroeg den spoorweg Kanton-Kau- loen op 24 KM. van Hongkong bereikt. Troepen, die gisteren bij Nantau geland zijn, en die. welke van de Biasbaal optrek ken, naderen van weerszijden den spoor weg. In de Biasbaal worden nog steeds van Formosa komende troepen ontscheept. De troepen, die naar het Westen opruk ken, na Waitsjau genomen te hebben moe ten thans Poklo aan de Oostrivier bereikt hebben. De dichtstbijzijnde Ohineesche troepenmacht staat te Tangsjing, op 10 K.M. van Kanton. De Chineezen schijnen tot dusverre wei nig tegenstand geboden te hebben. Onge veer een half millioen inwoners van Kan ton zijn reeds naar het binnenland ver trokken. Overigens zijn daar tal van verdedigings maatregelen getroffen. Ook bij Hankau melden de Japanners vorderingen. Cholera-epidemic in Zuid-China? Te Waltsjau zou een cholera-epidemie heerschen. Meer dan 20.000 van de 100.000 bewoners der stad zouden lijdende zijn terwijl meer dan 8000 personen overleden zouden zijn wegens de slechte medische verzorging Direct na de bezetting der stad door dc Japanneezen werden maatregelen geno men om de epidemie te bestrijden. partner onjuist is en funest in zijn ge volgen. Rijpe conflicten trachten wii op het ge schikte oogenblik op te lossen. Wij willen langs rechter weg komen tot een duidelij- ken toestand tusschen de volkeren in Europa. Daarbij staat het geheele volk ach ter maarschalk Smigly Rydz Naar buiten zullen de Polen altijd eensgezind ziin Zelfs yanneer veertig staatslieden uit alle we- relddeelen bijeen zouden komen, zouden wij geen handbreed Poolschen grond afstaan. Ik wil Polen nooit aanmoedigen tot het totalisme noch tot een nabootsing van hel fascisme, maar ik beken, dat ik met eerbied het Italiaansche volk beschouw, dat terwijl alle landen hun deuren sloten voor liet evenals Polen overbevolkte I'alië, op bevel van Mussolini die deuren intrapte AUeen sterke, politiek georganiseerde volken heb ben recht op internationale rechtvaardig heid Voortgaande zeide Kwiatkowski omdat Polen streeft naar een geo-dende, gedisci plineerde democratie en z'ch verzet tegen een liberale vrijmetselaarsdemocratie even- a's tegen de communistische internationale, Kwiatkowski eindigde met een vurigen oproep tot nationale eenheid. DE VLIEGVELDKWESTIE. De Kamer van Koophandel te 's-Graven. hage heeft aan den voorzitter van den Raad van Ministers een adres gericht, waarin de Kamer de regeering in overwe ging geeft den vergadering te beleggen van belanghebbenden uit de naar haar oordeel, daarvoor in aanmerking komende centra, teneinde daarvoor te komen tot een meest juiste beslissing met betrekking tot het denkbeeld van een centraal-vliegveld. De kamer verklaard zich voorstander van een centraal vliegveld te Leiderdorp. Rifl dOODELIJK ONGELUK OP DE COKES- JJinilKIllUlUi FABRIEK VAN DE STAATSMIJN „MAURITS". In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is arbeider P. M. Bongaerts uit Meers- sen op de cokesfabrlek van de staatsmijn „Maurits" te Lutterade bekneld geraakt tusschen de ovendeuren en de langzaam langs deze deuren rijdende deurhefwagens. De man werd vrijwel onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was 46 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. INTERNATIONALE LIGA TER BESTRIJ DING VAN ONEERLIJKE CONCURRENTIE Naar wij vernemen is Zaterdag te Den Haag een bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van dr. Jur Kurt Juncker- storff uit Berlijn ter constitueering van de reeds sinds 1930 werkende Internationale liga ter bestrijding van oneerlijke concur rentie. Aan deze amen komst heeft een twaalftal vertegenwoordigers van vereeni- gingen op dit gebied uit verschillende lan den van het Europeesche continent deel genomen. Voorzoover dit niet reeds bestond zal contact worden gezocht met de regee ringen der onderscheidene landen om ad vies te geven voor het nemen van wette lijke maatregelen tot bestrijding van on eerlijke concurrentie, zooals het verkoopen beneden bepaalde" prijzen, het cadeaustel sel. enz Voorzitter van de liga is dr. Junckerstoff, vice-voorzitter is de heer A. van Callly, te Brussel en secretaris-generaal de heer Th. Folkers, van Aerssenstraat 29c, te 's-Gra- venhage. Aan den juridisch adviseur van de Liga, mr. W. Hugenholtz, te Leiden, is opgedra gen de Koninklijke bewilliging op de statu ten der liga aan te vragen. AANRANDING BIJ LEIDSCHENDAM. Zaterdagavond tusschen 7 en 8 uur heelt op het rijwielpad onder Leidschendam, loopende iangs den nieuwen rijksweg Den Haag—Utrecht, een aanranding plaats ge had. Op dit tijdstip passeerde per rijwiel de 18-jarige mej. Vermeer, wonende te Noot dorp. Plotseling kwam een man te voor schijn en gaf het meisje vermoedelijk met 1 een voorwerp een klap op het hoofd, waar door zij een hoofdwonde bekwam. Het meisje wist de vlucht te nemen en deed daarop aangifte bij de gemeentepolitie van Nootdorp, welke met de gemeentepoliti" van Leidschendam een uitgebreid onderzoek instelde, echter tot nu toe zonder resultaat. KINDERVERLAMMING IN LEXMOND. Te Lexmond ls een geval van kinderver lamming geconstateerd in het gezin van den arbeider D waar een 8-jarig zoontje door deze ziekte is aangetast POOLSCHE ONDERZEEBOOT TE ROTTERDAM TE WATER GELATEN. Van een der hellingen van de Rottrr- damsche Droogdok Mij. te Rotterdam hedenmorgen ln tegenwoordigheid van 'al van autoriteiten met goed gevolg te water gelaten de onderzeeboot. „Sep", welke vooC de Poolsche regeering ln aanbouw is. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2