De wilde Zwanen URODONAL Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Me BM Maandag 17 October 1938 KATWIJK AAN ZEE WEES NOOIT ONTMOEDIGD nimmer terneergeslagen, Het beste anti-rheuma-middel BENTHUIZEN. Jaarvergadering van de Schaakclub ..Denk en Zet". De voorzitter de heer G. Pos opende de vergadering waarna lezing der notulen volgde Uit het Jaarverslag bleek, dat 7 le den in het afgeloopen jaar bedankt hadden en één lid vertrokken was. De club telt thans 17 leden. In de plaats van het vertrokken lid werd de heer P. van Beveren met groote meerderheid tot lid van de controle-com missie gekozen, die de benoeming aannam. Bes'oten werd Dinsdav de wekelijksche on derlinge wedstrijden weder te houden N i onderlinge bespreking sloot de voorzit ter de vergadering. groote belang van de Jeugd om in vereeni- gingsverband georganiseerd te zijn. Veel zal geleerd worden uit de verschillende te hou den excursies, De extra-colleete voor de huwelijks bijbels in de Herv. Kerken heeft opgebracht f. 189.30; de collecte voor de halfweezenzorg f. 61.75. HAARLEMMERMEER. Politiehond contra politic. Een café werd door een politiehond ..be zet" die een verwoeden strijd leverde tegen drie polltie-dienaren, die het ingenomen café weer wilden „ontzetten". 's Morgens posteerde zich een hond van flinke afmetingen voor de deur van het café C. op den hoek van den Leimuiderdijk- Bcnnebroekerweg. Een cafébezoeker die het café wilde verlaten werd niet vriende lijk ontvangen. De hond sprong op den man af en beet hem in den schouder Wij- seliik trok de man zich weer terug in het café. De pogingen van den eigenaar om den hond te verjagen en het café te ontzetten, mislukten, ondanks het feit, dat de eige naar. voor geen kleintle vervaard, met een stok gewapend was. De hond wierp zich boven op zijn tegenstander, doch door vlucht wist de man zich in vrijheid te 'n'Ï werd de politie opgebeld. Met drie man naderde deze de bezetting en zij gin gen onmiddellijk tot den aanval over. De woedende hond wierp zich op zijn belagers, deelde beten uit, links en rechts, en hield zoo de aanvallers op eerbiedigen afstand. Door het lossen van een schot op het wilde beest, kon de aanval gebroken worden en het café ontzet worden tot groote vreugde der bezoekers. Een mooie daad. Enkele weken geleden werd bij den heer Sc'iönhage te Badhoevedorp ruim f. 1100 gestolen, geld dat van enkele fondsen was. Uit de burgerij werd een comité gevormd, dat een collecte hield. Deze bracht bijna f.350 op. Mooi succes. De dameskrans ..Iajnden" organiseerde een bazar ten bate van de schulddelging eer kerk. Ook ditmaal is de bazar weer buitengewoon goed geslaagd en de uitkom sten overtroffen dan ook de verwacntln- gen. Een bedrag van f. 850 werd ontvan gen waardoor de dameskrans Is staat ls, na voldoen der onkosten, nog een flink bedrag af te staan voor het kerkgebouw „Geloof en Liefde". HILLEGOM. De afdeeling van den R.K. Bond van Hendels-, Kantoor- en Winkelbedienden heeft haar eerste ledenvergadering in dit seizoen gehouden. De voorzitter kon drie nieuwe leden welkom he eten. Van ge-dach ten is gewisseld over de wettelijke werk loosheidsverzekering en de actie der be dienden-organisaties. De pensioenverzeke ring heeft de aandacht van het bondsbe- stuur. Een commissie is gevormd om het 25-jarig bestaan der af deeling feestelijk te vieren. Te bevragen aan het Bureau van Poli tie van 7 tot 8 uur mutsje, ceintuur, mode plaat, grijze ceintuur, muts, rijw.-plaatje, ikindermutsje, geldstuk, contactsleutel. Mej. P. J. M. Litjens. die hier vele jaren telefoniste was en laatstelijk te Am sterdam. is benoemd tot toezichthoudster bij de Rijkstelefoon aldaar. LEIDSCHENDAM. Itaadsagenda. De Raad komt Donderdag a.s. 20 Octo ber om 7.30 uur in openbare zitting bijeen. Aan de orde komen: Ingekomen stukken Voorstel tot vaststelling eener verorde ning op de heffing en invordering van schoolgelden Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing en invor dering eener retributie voor het volgen van een handelscursus te Voorburg Voorstel tot opnieuw vaststelling van een verorde ring regelende het tarief en de voorwaar den voor levering van gas en electriciteit, j met inachtneming van een wijziging Voorstel tot het verlengen van een kas- geldleening Voorstel tot herziening van i de door de R.K Woningbouwvereniging St. Willibrordus verschuldigde erfpacht Voorstel tot ingebruikgeving van een stukje j grond aan den Broekweg Voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst j met het Verificatiebureau van de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten Voorstel tot wijziging van de begrooting 1938 Voorstel tot wijziging van de grondregelen van de drinkwaterleiding de Vlietstreek Preadvies inzake een schrij- van van Ged. Staten van Zuid-Holland over de jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger, enz. Aanbieding j bedrijfsrekening 1937 en benoeming com missie van onderzoek Aanbieding van de gemeenterekening 1937 der voormalige gemeenten Stompwijk en Veur en benoe ming van een commissie van onderzoek Verkoop van het raadhuis der voormalige gemeente Veur Verder voorkomende zaken. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. G. Kippersluis geb. Halverhout.d. M. Akerboom geb. Klinkenberg, z. In het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk had een druk bezochte bijeenkomst plaats van de afd. der Nat. Christen Ge heelonthouders Vereeniging. Ds. Vermet opende, waarna gemeen schappelijke zang volgde. Hierna werd overgegaan tot het draaien van eenige films, allereerst een komische en een kleurenfilm gevolgd door de hoofdfilm „De onbekende misdadiger". Dezè laatste film gaf 'een uitvoerig beeld van de gevolgen en oorzaken van het alcoholgebruik. In de pauze sprak de heer B. van Veen. de vereenigingspropagandist. waarin deze verschillende voorbeelden aanhaalde over de gevolgen van het drankmisbruik, om ten slotte op te wekken den strijd tegen den alcohol te steunen. Copyright P I B. Bo* 6 Coponhogen Tenslotte opende de Koning de deur van een kamer, dicht bij hr.r.r slaapvertrekken. Elize ging naar binnen. Een kostbaar groen tapijt dekte den vloer. Aarzelend keek het meisje rond. Waar deed deze kamer haar aan denken? Daar zag zij hef al. Het vertrek was precies ingericht als het hol, waar de Kom; g, die haar nieuwsgierig gadesloeg, haar gevonden had. Op den grond lag ook de bundel vezels, welke zij van de brandnetels had gemaakt en aan een haak hing het eerste van de elf pantserhemden, die zy moest maken. De jagers hadden, toen de Koning met Elize het hol verliet, een en ander merk waardig genoeg gevonden om mede te nemen. Daarom was de Koning er in geslaagd het hol na te bootsen. En dat Elize blij was, zag hij al aan de wijze, waarop zij met een lachend gezichtje op het pantserhemd toesnelde. LISSE. Propagandaclub St, Paulus. De propagandaclub St. Paulus vergader de onder presidium van den heer Chr. v. d. Etst. Na eenige huishoudelijke zaken sprak de heer H. J. v. d. Voet over Som bere klanken". Spr. wees op de gebeurte nissen in het buitenland. De vrede werd behouden, doch spr. merkte op dat het slechts „uitstel van executie Ls te noemen Ook werd gewezen op sombere klanken in eigen vereenigingsleven. Met een woord van opwekking voor de as. verkiezingen eindigde spr. Na rond vraag volgde sluiting. Jaarverg. Voetbalver. „Lisse". De voetbalver. „Lisse" hield haar jaar vergadering onder presidium van den heer J, C. de Haan. Er was een groote opkomst. De 2e secr.. de heer J. C. v. Dijk bracht het jaarverslag uit. Het ledental is steeds stijgende. Thans zijn er 9 elftallen. Het 12'/i-jarig jubileum van den pen ningmeester den heer M. Beijk werd her dacht en gefeliciteerd. De nederlaagwedstrijden zijn een succes geweest. Een juniores-competitie werd be noemd. bestaande uit de heeren Jac. v. —„--.««.mTiDijk voor. J. Boekei, secr. BIJREIjIjEZIMGËN De ontvangsten bedroegen f. 2053.55 en de uitgaven f. 1990. De aftredende bestuursleden werden her kozen Na eenige huishoudelijke zaken sloot de voorzitter deze vergadering. Vriendelijke uitnoodiging tot het bijwonen van een viertal over het Boek der Openbaring, op DINSDAG 18 OCT., 1 NOV., 15 NOV. en 29 NOV.. in de zaal van hotel „DU RHIN". Onderwerp le lezing: „De Wederkomst des Heeren en de Ziener op Patmos". 6preker: de Heer J. A. BRUYN, v. Den Haag. Aanvang 's avonds 8 uur. 1405 TOEGANG VRIJ! ALLEN WELKOM! KATWIJK AAN ZEE. Uitstapje Ned. Chr. Vrouwenbond. Een veertigtal leden van de pl. afd. van den Ned. Ohr, Vrouwen-bond heeft met twee autobussen een u-itstapje .gemaakt. Nadat «enige bezienswaardigheden in Haarlem en Amsterdam bezichtigd waren, werd de tocht voortgezet naar de Gero-zalverfabriek te Zeist, waar men hartelijk werd ontvangen en men in de gelegenheid werd gesteld het vervaardigen van allerlei voorwerpen bij te wonen. Ook werd een thee aangeboden in Hotel Figi. Aan alle dames werd een aan denken aan deze excursie uitgereikt. Na in Utrecht gemeenschappelijk gedineerd te hebben, kwam men 's avonds orn 10 uur hier weer terug. G. van D. uit Duinhof deed bij de poli tie aangifte, dat hij veel last ondervindt van den mestput van zijn buurman A, v. D. uit de Varkevisserstraat, waardoor een vliegen plaag wordt veroorzaakt. °P het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent een Deenschen dog hond van een half jaar, die is komen aan kopen. dpTT Ur^ecollecte voor de Scholen met bWbel heeft al-hier opgebracht f. 38.65. afrT yan de hG1'0Pgerichte jeugdclub der den Nederl. Ohr. BouwvaJkarbei- Varirei!?' 15 Ieic,er benoemd de heer J. i&ser. Deze zette uitvoerig uiteen het NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Huldiging' van het Raadslid E. Oostdam - Aankoop van gronden voor f. 36000. De Raad vergaderde. De Raadszaal was in een bloementuin herschapen, overal planten en bloemen, terwijl in een ver sierde fauteuil moest plaats nemen, de heer E. Oostdam, die eenigen tijd geleden het feit herdacht, waarop hij vóór 25 jaren ge kozen werd tot lid van den Raad. De hul diging, die toen door omstandigheden ach terwege bleef, geschiedde thans. De Voorzitter sprak tot den jubilaris har telijke woorden yan vriendschap en waar- deering. De bloemen, alom, waren de tolk van aller gevoelens. Een kwart-eeuw lang genoot de heer E. Oostdam het volle ver trouwen van de geheele bevloking; bij elke nieuwe verkiezings-periode kwam hij er steeds met vlag en wimpel door, doch, als bescheiden man, wenschte hij nimmer ge- eerd te worden. Ook ditmaal was het zijn wensch om zijn jubileum onopgemerkt te laten voorbijgaan. De Raad dacht er echter anders over. Een fraai geschenk werd reeds aangeboden en de prachtig versierde zaal getuigde van aller belangstelling. Behalve 25 jaar Raadslid, was de jubila ris 19 jaren Wethouder, waarvan 12 jaren loco-burgemeester. Steeds stond hij klaar, waar het de Gemeentebelangen betrof. Een bezadigd man, met ruimen blik. Namens de geheele Gemeente bood de Voorzitter, ook voor zijn gezin, de meest hartelijke ge luk wenschen aan. Het woord werd verder gevoerd door Wethouder Warmerdam; J. v. d. Berg; D. J. Westrik en den Gemeente-Secretaris. Zeer onder den indruk van deze spon- Hier kun je droomen van je vaderland en van je vroeger tehuis", zeide de Koning. ,,En hier vind je ook den arbeid, waar mede je in het hol klaarblijkelijk zoo druk bezig was. Je zult het misschien wel aardig vinden, om in dit prachtige slot, dat jou nu even goed toebehoort, ook eens terug te denken aan den vroegeren tijd." tane en hartelijke huldiging, sprak de ju bilaris eenige dankwoorden. Het programma werd daarna afgewerkt. Onder de ingekomen stukken, was het voornaamste de wijziging van de Begroo ting dienst 1937—1938; alsmede een schrij ven van Ged. St. waarbij onbewoonbaar verklaard blijft perc. 48. Dorpsstr., niette genstaande het beroep van kerkelijke col leges. Goedgekeurd werd een gesloten geldlee- ning van f. 80.000 tegen lV«°/o met de ge meente Voorburg. Op voorstel van B. en W. werd besloten om aan den minister van financiën een voorschot aan te vragen, ingevolge de Landarbeiderswet ten behoeve van de stichting van een tweetal „plaatsjes" voor G. J. van Rheenen en Th. Blom. Op voorstel van B. en W. werd verpacht het vischrecht in de Schippersvaart. aan J. H. IJzendoorn voor 5 jaren a f. 10 per jaar. Toegestaan werd de aanvraag van het Bestuur der R.K. parochiale School in de Zilk om gelden beschikbaar te stellen voor den aanleg van waterleiding en verbete ring der privaten in de school aan den Zil- kerbinnenweg. De Gemeente zal adhaesie betuigen aan een schrijven van de hoofdbesturen van samenwerkende onderwij zers-organisjaties, inzake verbetering in de positie der Kwee- kelingen met acte. De voorzitter deelde mede, dat de Ge meente gronden heeft aangekocht van de Erven Gravin Van Lijndenvan Pallandt voor f. 36000 voor bouw-terrein. Hiervoor is reeds een bedrag uitgterokken om dit ter rein in werkverschaffing te doen egalisce- ren. door werkloozen. In de Zilk komt in de Jacobstraat een trottoir. Het consultatie-bureau voor zui gelingen zal voortaan geopend worden om een uur 's middags, op eiken Donderdag. Hierna volgde geheime zitting ter behan deling van reclames tegen diverse belas tingen. Alhier is onder leiding van pastoor Maas, in hotel Gouwenberg opgericht een j tweede afd. van E.H.B.O., welke uitsluitend mag bestaan uit R.K. leden. Een voorloopig j bestuur, bestaande uit 2 dames en 3 heeren, werd samengesteld. Een twintigtal ledon gaf zich op. De R.K. E.H.B.O. is een onder-afd. van het Wit-Gele Kruis. wanneer U rheumafiscK is. Neem Urodonal. Het staat voor U klaar om U zijn werking te bewijzen en U opnieuw van hel lever, te doen genieten. Uroaona) is ongeëvenaard voor het verwilderen van het urinezuur, dal maar a) vaak de oorzaak van rheuma en jichl is. ten koffielepel per dag in een beetje water is reeds voldoende. llllllllllllllllftlllllllllllllllllllllllllllllllll 14-12 (Ingez. Med.) NOORDWIJK AAN ZEE. Bijeenkomst „Patrimonium". ..Patrimonium" vergaderde in het vere nigingsgebouw aan de Hoofdstraat. De heer D. M. Passchier opende met het lezen van een Schriftgedeelte en wekte op tot nieuwen arbeid. Dan werden de notulen gelezen en versehihende andere huishoude lijke zaken besproken. Vervolgens sprak de heer C. v. d. Wiel over; „Christelijke Arbeidswaardeering". Vooral in deze dagen, aldus spr., vraagt men zich af, welke waarde de arbeid nog heeft. Moet men hem beschouwen als een bron van vreugde of van verdriet. Hoe men hem zal zien hangt voor een groot deel af van zijn geestelijke instelling. Is deze verkeerd, dan ziet men niet het reli gieuze element in den arbeid, maar komt men tot materialistische waardeschatting. In de oudheid vond men den arbeid, en in het bizonder den handenarbeid, verach telijk en alleen goed voor slaven. Dat was het gevolg van een onjuiste tegenstelling tusschen stof en geest. Deze dwaling zette zich in de oude kerk voort in de tegenstel ling natuur en genade. Eerst de reformatie begreep de arbeid als een doelbewust zich geven aan de vervolmaking der goddelijke schepping. De vloek der zonde kon aan dat doel geen afbreuk doen. Ook had zij oog voor de leiding Gods in de geschiedenis van den arbeid. Tegenwoordig heeft men weer, onder in vloed der humanistische cultuurbeschou wing, den arbeid alleen leeren goed achten om het loon. dat er aan verbonden is. Maar dat is een onjuist standpunt, in strijd met de hooge opvattingen, die de Heilige Schrift van den arbeid heeft. Men leere daarom weer den arbeid anders, beter, te waardeeren. En men schame zich niet. van die betere waardeering te doen •blijken aan onze omgeving. OEGSTGEEST. Herdenkingsavond Unie „Een school met den Bijbel". Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van de Unie „Een school met. den Bijbel" werd in de Pauluskerk een her denkingssamenkomst gehouden. Ds. Jan- sen Schoonhoven opende en heette den spreker dr. J. G. van Itterzon uit den Haag welkom en beval de a.s. te houden collecte ten bate van het Chr. onderwijs aan. Dr. van Itterzon behandelde de vragen: „Waarom is Christelijk onderwijs nog noodig?" en „Heeft, een Chr. wereldbe schouwing nog reden van bestaan?" Ter oeantwoording hiervan typeerde hij een 4- tal wereldbeschouwingen, n.l. het ..Deïsme'' het „Pantheïsme", het „Roomsch Katho licisme" en het „Protestantisme". Deze vier beschouwingen kunnen wij. aldus spr., al- gus weergeven lo. God buiten ons: 2o. God in ons; 3o. God naast ons; 4o. God met ons. Het Deïsme wordt getypeerd door de Baaipriesters die roepen: O, Baal ant woordt ons. maar zij ontvangen nooit ant woord. In deze levensbeschouwing is géén plaats voor het Christelijk onderwijs. Im mers. indien God buiten ons is, dan heb ben wij in ons onderwijs geen rekening met Hem te nouden. Het Pantheïsme culmineert in de uit spraak van een der Nieuwe Gids-dichters: ..De Godheid troont diep in mijn trotsch gemoed". Dan is geen zonde mogelijk; geen verzoening door Christus en aldus ook geen Christelijk onderwijs dat de kinderen be schouwt als „in zonden ontvangen en ge boren". Hoewel wij in den schoolstrijd vaak naast de Roomsch Katholieken heb ben gestaan, kan hun levensbeschouwing en aldus ook hun onderwijsgedachte n;et. de onze zijn. Hun beschouwing van des menschen val. komt in wezen neer op het feit, dat de mensch na dien val als een volmaakt mensch voor God kan staan in het natuurlijke leven. Het streven van Rome is, dit natuurlijke leven binnen den kring der Kerk te trekken. Ook in de sfeer van die kerk moet het kind worden ge trokken; het kind dat goede werken kan doen. maar dat de bovennatuurlijke genade Gods. die binnen het bereik der kerk ligt, teïkens weer noodig heeft. De Protestantsche levensbeschouwing be lijdt. dat wij in onzen zondeval alles heb ben verloren en alleen door Christus alles weer kunnen verwerven. Daarom hebben wij niet alleen onderwijs noodig voor onze kinderen, maar ook opvoeding. Wij willen scholen waar Jezus Christus als de Midde laar in het middelpunt staat. Om den kin deren deze heerlijke gedachte bij te bren gen, is juist de ontvankelijke kinderleef tijd zoo bijzonder geschikt. Spr. gaf dan enkele treffende voorbeelden van den ge weldigen invloed welken dit onderwijs heeft ook in de gezinnen. God mét ons! Maar dan ook: God in onze scholen. Wij heb ben tot taak deze banier hoog te houden en deze gewichtige zaak telkens biddend aan God op te dragen. Spr. besloot met een krachtige opwekking tot waken en bidden. 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15