Opening Tweede Bouwplan Woningbouwver. „Spinoza" Op het wrak van de Sch. 102 2d lEEaïlb VADIS LEtöSCH DAGBLAD, töansMg 17 October 1938 Vierde Blad No. 24097 Groote belangstelling te Rijnsburg 79ste Jaargang GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW Ernstig verkeersongeluk bij Borne. Een doode, een zwaar gewonde. Gisteravond te ongeveer half twaalf is cp den Deldenscheweg, tusschen Borne en Delden een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Hier reed de 26-jarige wielrijder B. Arendsen, die uit Delden naar Borne te rugkeerde. Door nog niet opgehelderde oor zaak werd hij door een auto aangereden. De auto botste na de aanrijding met een hevigen slag tegen een boom. De inzitten de, de heer ten C. uit Almelo, werd zwaar gewond uit de totaal vernielde auto gehaald en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. De beer ten C. kon nog zeggen, dat hij iemand had overreden en toen men den weg afzocht, vond men Arendsen met een zware wonde aan den slaap dood langs den weg liggen. De heer ten C. kon om trent het noodlottige ongeval nog geen nadere bijzonderheden mededeelen. Brandstichting te Nijmegen Feite brand in winkel van sanitaire artikelen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heelt een felle, uitslaande brand gewoed in een winkel van sanitaire artikelen aan de ötikke Hezelstraot te Nijmegen. Kort na het uitbreken van den brand verscheen de brandweer ter plaatse. Zij tastte het vuur aan weerszijden van het ?^aCee' aan Aanvankelijk viel aan blus- n. n'e' denken. Op een gegeven «ogenblik sprong de winkelruit, waarna de rammen fel naai- buiten sloegen. Hier- °J werd de mogelijkheid grooter, dat de non gen Perceelen door het vuur zou- worden aangetast. De brandweer be stral vuur toen mct verscheidene h,._, j Eerst na twee uur was men den ana meester. De winkel werd totaal ver woest. Niettemin is de schade betrekkelijk gering, daar het hier een oud perceel gold en de inboedel niet van groote waarde was. De schade wordt door verzekering gedekt. Bij het onderzoek, dat door de politie naar dc oorzaak van den brand werd in gesteld. werden verscheidene brandhaarden ontdekt. Meisje door auto aange reden en gedood. Gistermiddag omstreeks halfdric is bij het café „Het Molentje" te Lent bij Nijmegen, op dén weg parallel loopende met den rijksweg, het 12-jarig dochtertje van de familie Schouten aldaar, toen zij uit den zijweg links van eerstgenoemden weg kwam. door een personenauto van de garage Hofs uit Lent aangereden, hoewel de chauffeur nog door krachtig remmen een aanrijding trachtte te voorkomen. Het meisjes werd op slag gedood. IN HET WATER GELOOPEN EN VERDRONKEN. Gisteravond te ongeveer half negen werd de politie er van in kennis gesteld, dat ter hoogte van de Sarphatistraat te Amsterdam een man in de Muldergracht was geloopen. De politie begon onmiddel lijk te dreggen. Na een uur heeft men het lijk van een ongeveer 45 jarigen man ge vonden. Zijn identiteit is nog niet vastge steld. AUTO EN MOTORFIETS IN BOTSING. Twee gewonden. Gistermiddag om twee uur heeft zich op de Weesperzijde ter hoogte van de Fahren- heitstraat te Amsterdam een ernstige bot sing voorgedaan tusschen een uit de rich ting van de stad komende personenauto en een motorfiets, die van den tegenoverge- stelden kant naderde Het ongeluk ge schiedde op het oogenblik dat de auto een bus van lijn D„ die bij de halte ter plaatse moest stoppen, wilde voorbijrijden. De motorfiets vloog tegen den zijkant van de auto aan en sloeg daarna over den kop. De 1413 Ctngez. Med.) bestuurder en een dame die op de duo zat, werden opgenomen met een hersenschud ding en verscheidene ernstige verwon dingen. HARDHANDIGE VERLOOFDE. De politie te Rotterdam is er Zaterdag avond in geslaagd, een jongeman aan te houden, den 21-jarigen ijzerwerker K. J. K„ die Donderdagavond tijdens een twist gesprek met zijn verloofde, het 17-jarige meisje C. B. uit Hillegersberg. wel een zeer hardhandig argument gebruikt had. Toen het tweetal in de tamelijk duistere Sande- iingstraat liep te wandelen, sloeg de jon geman het meisje zóó hard op haar hoofd, dat zij bewusteloos in elkaar zakte. Zonder zich verder om zijn verloofde te bekom meren ging de jongeman op de vlucht. Toen het meisje geruimen tijd later ge vonden werd. bleek zij een hersenschud ding te hebben opgeloopen. (Tel.) BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUK EISCHT TWAALF DOODEN. Bij een botsing tusschen een personen trein en een rangeerende locomotief in het station van Ciudad Real (Spanje) zijn twaalf personen gedood. OVERSTROOMING IN JAPAN. Uit Kagosjiima wordt aan het Japansohe telegraafagentsehap Domei gemeld, dat overstroomingen in het zuiden van het eiland Kioesjoe 192 slachtoffers hebben geëischt. Tweehonderd en vijf personen worden vermist; bijna 400 huizen zijn ver nield. Zaterdagmorgen" is de bemanning van net bergingsvaartuig „Meermin" op het wrak van de voor de Seheveningsche haven gestrande Sch. 102 geweest om peilingen te verlichten. Het lijk van den 14-jarigen C. de Bruin heeft men nog niet gevonden. Op de foto's ziet rtien het personeel van v. d. Tak's Bergingsbedrijf aan den arbeid. De bovenste foto geeft een overzicht van het voorschip, de onderste foto van het achterschip. Zoo men ziet, spoelt de zee over het schip heen en heerscht er een ware ravage aan boord. O Foto's Van Vliet. Zaterdagmiddag vond te Rijnsburg onder bouwver Het was Zaterdag voor de Woningbouw- vereeniging „Spinoza" te Rijnsburg een belangrijke dag, daar de woningen van het 2e bouwplan officieel in gebruik werden genomen. Een groot aantal genoodigden en leden was aanwezig. Na verwelkoming door den voorzitter der feestcommissie, den heer Breedijk, sprak de voorzitter van de Ver- eeniging, de heer G. J. Rijkmans woorden van dank tot de genoodigden voor hun aanwezigheid. Daarna voerde het woord, de heer mr. P. A. v. d. Drift, directeur- generaal der Volkshuisvesting te 's-Gra- venhage. Nadat hij gewezen had op de vele bemoeiingen, welke aan de totstand koming van dit 2de bouwplan waren voor afgegaan, knipte hij het lint door, dat aan den ingang van de Stephani van Rossum- straat was gespannen en verklaarde daar mede, dat het woningcomplex officieel in gebruik was genomen. Daarop volgde een tweede plechtigheid, n.l. de onthulling van een gedenksteen, door de leden van Spi noza aan het bestuur aangeboden. Op ver zoek van den heer Breedijk, geschiedde dat door mevr. Rijkmans met eenige toepasse lijke woorden. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door de met vlaggen versierde straten en een bezoek aan verschillende woningen gebracht. Hierna vereengden allen zich in café Centraal waar het bestuur recipieerde. De heer Rijkmans heette allen welkom en richtte woorden van bij zonderen dank tot mr. v. d. Drift, refendaris Hardeman, in specteur Kiers, het Tweede Kamerlid Drees, den burgemeester en eenige raads leden. den aannemer, den architect, den groove belangstelling de openstelling Dlaats „Spinoza". Hierboven een groep der aan' opzichter en den secretaris de Vereeniging den heer K. Zandbergen e.a. die allen meer of minder hadden bijgedragen tot het ver wezenlijken van de wenschen der woning- bouwvereeniging. Het woord werd daarop gevoerd door een groot aantal personen, die allen hun gelukwenschen overbrachten, het in- en uitwendige der gereedgekomen woningen prezen, wezen op de noodzakelijkheid, dat Spinoza weldra met een derde bouwplan zou komen en geschenken aanboden. Achtereenvolgens spraken de burgemees ter, de heer Kiers. inspecteur van de Volkshuisvesting; dc heer Staal, boofdbe- stuuslid van den Nationalen Woningraad: de heer van der Heyden, architect van Spinoza; de heer Goozen. namens de wo- ningbouwvereenigingen in Zuid-Holland; de heer J. de Jong namens de federatie van woningbouwvereenigingen; de heer Oostveen namens de W. B. V. „Eendracht"; de heer Boon namens de W. B V. „Buiten- lust", dc heer Helde namens de W. B. V. „Tuinstadwijk"; de heer Gerritsen namens de W. B. V. „Ons Belang"; de heer Was senaar namens de W. B. V. „Eensgezind heid"; de heer Noteboom namens de W. B. V. „Ons Doel", de heer H. de Mooy namens de Chr. Middenstandsvereeniging: de heer C. de Monneye, administrateur van Spi noza. die tevens een voorzittershamer aan bood; de heer Verkuyl. oud-voorzitter van de Vereeniging; de heer R. Zandbergen, secretaris, die in het bijzonder den voor zitter huldigde voor zijn vele werkzaam heden en ten slotte de heer Breedijk na mens de Commissarissen, die een sta tistisch overzicht gaf van den plaatselijken van het Tweede Bouwplan der Woning- huizenbouw (speciaal van arbeiderswonin gen) over de laatste jaren, en dank bracht aan voorzitter en bestuur. Nadat de voorzitter alle sprekers had bedankt voor de goede wenschen en de aangeboden huideblijken werd de bijeen komst gesloten. Des avonds had een feestelijk samenzijn plaats van leden en genoodigden in Flora, dat door de zorgen der feestcommissie op smaakvolle wijze was versierd. Na ver welkoming door den heer Rijkmans werd een uitgebreid en keurig samengesteld programma afgewerkt, dat aan de vele aanwezigen een bijzonder vroolijken avond heeft bezorgd. Achtereenvolgens traden op een humo rist; de Haagscbe goorheMar,, de heer De Vries; de Rijnsburgs-'"? F.cciteerclub „De Vereenigde Vrienden" en het Leidsch Salonorkest onder leiding van den heer Plu. Onder veel bijval werd o.a. het Spi- noza-lied gezongen, vervaardigd door den heer de Monneye Het was reeds laat, toen de voorzitter allen dank bracht voor hun medewerking, waardoor deze avond zoo bijzonder ge slaagd is. In dien dank betrok hij tevens de leden der feestcommissie voor alle voorbe reidende werkzaamheden. Een stoffelijk blijk van waardeering werd hun aangeboden, alsmede een bloemen hulde aan de damesleden van het Salon orkest. Hiermede was deze feestdag beëindigd, die bij leden en genoodigden een zeer aan gename herinnering zal achterlaten. UN/T IN LITTEKEN^! JUSHNY OVERLEDEN. Aan de „Crt. het N. v. d. D." wordt uit Praag gemeld, dat daar is overleden aan een longontsteking Jacha Jushny. Jushny. Jushny was de bekende leider van het Geroemde cabaret „Der Blauwen Vogel", dat zijn triomfen heeft gevierd over geheel Europa en ook in onze Sleutelstad eenige jaren is opgetreden. Hij fungeerde daarbij tevens als conferencier welk metier hij uit muntend verstond. Velen zullen zich dit cabaret, dat zoo uiterst artistiek was ver zorgd, nog herinneren. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: N.V. Uitgevers Mij. „Elsevier", Amsterdam De Rassen der Menschheid. Wording. ~y en Toekomst, door prof. dr. S. R. Steinmetz, prof. dr. J. A. J. Barge, dr. A. L. Hageaoorn en «l. o. Steinmetz. Geïllustreerd met 124 afbeeldingen in en bui ten den tekest en 6 kaarten. Van het grootste belang is vooral in dezen tijd, waarin het rassenvraagstuk zoozeer de be langstelling juist ook van leeken trekt en vaak tot zoo groote fantasie aanleiding geeft, is het verschijnen van een werk als dit. waarin des kundigen van naam dit onderwerp behandelen en uitvoerig toelichten. In zijn woord vooraf zegt prof. Steinmetz o.m. het volgende: „Wie een blik werpt op de inhoudsgave van dit boek. zal zien hoeveel en hoevala Tr-K'- n van hoogst belangrijken aard met het ras sa menhangen en de laatste ook vooi fanatici, eigenlijk meer. want de fanatici hakman hun afgod gevonden. Het is in onzen tijd bij uit stek gewenscht, dat dit alles door mannen van het vak voor een beschaafd publiek behandeld wordt en wel in samenhang en betrekkelijk vol ledig." Wij laten hieronder een overzicht van den inhoud volgen: Negen jaar dus na den aanvang der j I groote wereldcrisis is van een duurzaam herstel en dus van een stabiele wel- I vaart of zooals in den aanvang ge- noemd. „een nooit gekende welvaart' Inog geen sprake en veeleer de kans op regelmatig wederkeerende inzin- kingen zeer groot. LBIdi 10 151 WC. Siitml i IBBIi mmm a1 1 (Ingez. Med.) Anthropologic, door prof. dr. J. A. J. Barge. Erfelijkheid en Rasvorming door dr. A. L. Hagedoorn. Sociologische Rasproblemen, door prof. dr. S. R. Steinmetz. Het Noordsche Ras en zijn VerheerLuking in Duitschland. Het Duitsche Anti-Semitisme. door dr. R. Steinmetz. De Toekomst der Rassen, door prof. dr. R. S. Steinmetz. Met een uitgelezen lijst van zoowel binnen- als buitenlandsche litteratuur wordt dit zeer interessante boek besloten. N.V. Em. Queridos Uitg. Mij. Amsterdam: Een bundel Sinterklaas- en Kerstvertellingen van Henriet te van Eyk in haar zoo typisch eigen stijl, getiteld: „Als de Wereld donker is W. J. Thieme en Cie. Zutphen: In de serie het Middenstandsdiploma: Handelsrecht, door R. Schans. 2e druk. Handelsrekenen. door denzelfden schrijver, 2e druk. Nederlandsche Taal, door J. W. de Klerk, 2e druk. Verschenen bij N.V. Maandblad Succes, Den Haag: Mijn Levensgeschiedenis, door Herbert N. Casson. N.V. van Holkema en Warendorff, Amster dam: een derde druk van het bekende boek van Paul de Kruif, Dienaren der Menschheid, ver taald door Alice Schrijver. W. J. Thieme en Cie„ Zutphen: Pelgrims der Wildernis, door Wa-Sha-Quon- Asin (Grijze Uil), vertaald door D. E. R. v. O. v. M. Geïllustreerd met vele foto's. Ontmoeting met Dieren, door prof. Bastian Schmidt, vertaald door J. Dijkstra. Geïllustreerd met fraaie dierenfoto's en enkele teekeningen. De Electriciteit in Beeld, door G. Büscher, be werkt door H. G. Brussee. Populaire verklaring van de moderne toepassingen der electriciteit met behulp van plaatjes en vergelijkingen. HET MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal doodëlijke gevallen. In de week 2 t/m 8 October 1938 stierven tengevolge van het mond- en klauwzeer 225 runderen, 143 kalveren, 83 varkens en biggen, 13 schapen en 2 geiten. Sedert de week 19—26 September 1937 bedroegen de totale aantallen sterfgevallen 4329 runderen, 4791 kalveren, 3864 varkens en biggen, 305 schapen en 71 geiten. WAARBORG-KLEEDIIVG is voor Heeren die goede kleeding hef meest waardeeren.- Waarborg-Kleeding alléén bij: (Ingez. Med.)'

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13