dekens «EqüovadisI WOLLEN Het liberale sociale congres LEiDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 15 October 1938 Handelsbelemmeringen moeten verminderen Gezinsordening besproken '7 .KUN/T EN LUIEREN Rede van dr. Fentener van Vlissingen DAGBLADRECLAME CORRESPONDENTIE BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw. Onder voorzitterschap van mr. J. J. Fok- ma heeft het liberaal sociaal congres in zijn eerste vergadering van gistermiddag te den Haag het onderwerp ..gezinsordening" be sproken. Het Tweede Kamerlid dr Vos woonde de vergadering bij. Als grondslag voor deze besprekingen dienden de volgen de drie conclusies: 1. Het congres neemt het standpunt in, dat zoowel het wetsontwerp houdende ver bod van arbeid voor de gehuwde vrouw als het wetsontwerp op de kindertoeslagen een gezinsordening brengt welke in strijd is met elk liberaal inzicht en de belangen van staat en maatschappij. 2. Het congres verklaart zich vóór een algemeene, wettelijke regeling van de be taalde vacantie ten behoeve van alle groe pen van werknemers. 3. De opzettelijke vervanging of uitstoo ting, mede door overheidsmaatregelen, van oudere arbeidskrachten door jongeren, is noch in het belang van het bedrijfsleven, noch in het belang der maatschappij. Niet het blinde toeval geleid door de overheid, maar het zelfstandige bedrijfsleven zal, juist in het belang van vernieuwing en aanpas sing. de wegen moeten vinden om de jeugd aan den arbeid te zetten. Het zeer vroeg tijdig pensionneeren. is een maatregel rui- neus voor de kosten drukkende op het maat schappelijk inkomen. De voorzitter sprak woorden van welkom, waarna mej Marie Heinen mondeling een prae-advies uitbracht over den arbeid van de ongehuwde vrouw. Zij besprak o.m. de ministerieele circulaire van 15 Maart 1934 waarin in specifiek vrouwelijke beroepen de vrouwen door mannen werden vervangen, naar spreekster zeide Verder citeerde zij verschillende voorbeelden uit de practijk. waaruit moest blijken, dat vrouwen op on rechtmatige wijze bij mannen worden ach tergesteld. Arbeid der gehuwde vrouw. De voorzitter stelde daarop aan de orde het onderwerp: de beperking van de vrij heid van den arbeid der gehuwde vrouw. Prof. mr. C. de Vries wilde een algemeene opmerking maken. Hoe komt het, zoo vroeg hij, dat b.v. in België geen wetsontwerp is ingediend tot beperking van de vrijheid van den arbeid der gehuwde vrouw? De katho lieke partij huldigt daar blijkbaar andere beginselen dan de katholieke partij in Nederland. Spr. stelde vast. dat de liberalen vrijwel In elk land hetzelfde denken over dezelfde onderwerpen. De prae-adviseuse betoogde, dat de vrou wen zich strijdvaardig moeten toonen wil len zij haar doel bereiken. Zij zou een boy cot-actie wenschen tegen kantoren, die geen vrouwen in dienst wenschen te nemen. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde een bespreking van de kindertoeslag- verzekering, waarover mr. B. C. Slotemaker gepraeadviseerd heeft. De heer Wessels is voorstander van loon naar prestatie en kant zich tegen loon naar behoeften. Hij is het volkomen eens met de algemeene inleidende beschouwingen van prof. Molenaar, dat er nu geen concessies meer moeten worden gedaan. Mr. B. C .Slotemaker zegt. dat de laatste spreker naar zijn hart heeft gesproken. Het gaat hier om een concreet onderwerp en daarover alleen wil spr. het hebben. Kin dertoeslagen bij gemeente en rijk bestaan, waarom dan niet in het bedrijfsleven, zoo is opgemerkt. Kindertoeslag wordt in het be drijfsleven niet gewenscht. omdat het een smet zou werpen op de loonpolitiek. Kin dertoeslagen het N.V.V. heeft dit inge zien zullen bovendien loondrukkend wer ken. Het punt waar het hier om gaat is, dat men niet een wet moet opleggen, waarmede 6 pet ingenomen is en 94 pet. tegen kan worden geacht. Spr. waarschuwt de vergadering hiervoor, dat de socialisten dit ontwerp zullen aan vaarden. omdat de werkgever hier het gelag heeft te betalen. Spr. hoopt, dat de liberale partij een andere houding zal aannemen. De vacantie. De voorzitter stelt dan aan de orde de behandeling van de conclusie, waarin het congres zich voor een algemeene. wettelijke regeling van de betaalde vacantie ten be hoeve van alle groepen van werknemers uit spreekt. De heer van Dalen is het met deze con clusie geheel eens en acht een wettelijke \acantie van 14 dagen een minimum. Dat die vacantie betaald moet worden staat voor hem vast. echter niet door een toeslag maar uit het inkomen. Mr. B. C. Slotemaker is het met dit be ginsel volkomen eens. Ook voor de minder gesalarieerden is een recreatietijdperk noo- dig. Spr. roept echter niet gaarne de hulp van den wetgever in, wanneer het niet noodig is. Laten wij ons over den duur niet uitlaten en de draagkracht van den onder nemer niet uit het oog verliezen. Prof. de Vries onderstreept, dat ook aan handarbeiders betaalde vacantie moet wor den gegeven. Dit klemt te meer als men in aanmerking neemt de groote lichamelijke eischen, waaraan bijvoorbeeld arbeiders in de chemische industrie hebben te voldoen. Dit vraagstuk is mr. Slotemaker heeft het ook gezegd niet eenvoudig, maar wanneer het economisch mogelijk is moet het plan verwezenlijkt worden. De voorzitter sloot hierop de vergadering. (Van onzen correspondent.) De week zette voor den handel slecht in. want j.l. Maandag waren er slechts 10 trawlers en 8 loggers aan de markt. En van de 10 trawlers waren er twee met haring. De visch was dus schreeuwend duur. vooral kabeljauw, schelvisch en tong en dat bleef de geheele week zoo. Met de haring ging het heel eigenaardig. De beide eerste booten, n.l. de Utrecht en de Schoorl maakten een mooien prijs, vooral de Utrecht, .die ruim f. 6500 besomde. Maar toen was het gedaan, want de beide booten die Dinsdag met haring aan de markt waren, de Erin en de Delft besomden voor een nog grootere vangst slechts de helft. Alhoewel de vangsten van de Noordbooten over het algemeen niet zoo ruim waren, maakten ook deze goede besommingen. De loggers hadden weinig visch. behalve de K W. 76 en de K.W. 159. die Dinsdag aan de markt waren met resp. f. 1850 en f. 2040 en daarmede de meeste kustbooten achter zich j lieten. Het wachten is nu, hoe de haringexport zich verder zal ontwikkelen. Komt er nog wat vraag van Duitschland, dan kan het nog wat worden. maar als onze buren van over de Oostgrens ons in den steek laten, dan zullen de haringnetten wel spoedig op de boetzolder worden opgebor gen en dan kan deze teelt als een mislukking beschouwd worden hetgeen een groote teleur - I stelling is na het gunstige seizoen van 1937 I toen de aanvoer zoo buitengewoon groot was. i Het is opvallend hoezeer de kustboot op den achtergrond raakt. Er kwamen deze week 41 trawlers aan de markt en daarvan waren slechts 10 kustbooten. Het zal vooral voor den binnenlandschen handel een kwestie van to be or not to be worden, wanneer er geen verbete ring in den aanvoer van kustvisch komt. De loggers kunnen het werk van de kustbooten slechts ten deele overnemen: deze vangen te i weinig en de kwaliteit laat ook veel te wen- schen over. Een goede remplagant is feitelijk alleen de kotter, vooral wanneer men hem met de snurrevaad uitrust. En het gaat al in de goede richting. Er waren nu al meer dan 80 snurre- vaadkotters. die in het tweede kwartaal van dit jaar gemiddeld ca. f. 250.besomden. wat voor een vaartuig met 4 a 5 man aan boord mis schien nog wel loonend is. Sedert verleden jaar heeft, de snurrevaadvisscherij al weer een hecien sprong gemaakt. In het tweede kwartaal 1937 waren 49 snurrevaadkotters in de vaart, die in dat tijdvak 174 reizen maakten met een totale besomming van f. 40.339. In 1938 waren deze cijfers: in de vaart 84, aantal reizen 292, totale besomming f. 72.078. Het nadeel van den snm revaadkotter is. dat deze veel minder zee- aardig is dan de trawler en ook bij slecht weer weinig uit kan richten. Vandaag-den-dag zijn de meeste snurrevaadkotters er al mee gestopt. VOO, DAT IS IETS VOOR BABY! S 1330 (Ingez. Mcd.) EERSTE ABONNEMENTS-CONCERT „RESIDENTIE-ORKEST". Donderdag 20 October a.s. zal het eerste abonnementsconcert van het Residentie-Orkest in de Stadsgehoorzaal gegeven worden onder leiding van prof. Georg Szell. Soliste is de zangeres Herta Glückmann. Het programma vermeldt orkestwerken van Bach en Brahms. Herta Glückmann zingt lie deren van Gustav Mahler. DE ZANGER DICK WELMAN f Naar wfj vernemen is gisteren te Den Haag de bekende concertzanger en declamator Dick Weiman na een langdurig lijden, in den ouder dom van 42 jaar overleden. De overledene, die een leerling was van Thom Denijs, heeft gedurende zijn loopbaan als concertzanger, welke in 1923 een aanvang nam. aan vele concerten medegewerkt en zich daarbij doen kennen als een ernstig kunste naar. Dick Weiman was ook tweede secretaris van oe ..Nederlandsche Vereeniging van concert zangeressen en zangers' en administrateur van „De Vocalist", in welke functie hij zich vele vrienden onder zijn collega's had verworven. Aan een koffiemaaltijd van het departe ment Oost-Noord-Brabant van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. F. H. Fentener van VlLs- singen het probleem de industrialisatie besproken. Het is begrijpelijk aldus spr. dat met name in dichtbevolkte landen, de industrie op den voorgrond treedt als men naar bedrijfstakken zoekt, waaraan nog uitbreiding kan worden gegeven. Konden we maar nieuwe industrieën krijgen", zoo heet het dan. „dan zou dat werk voor zoo en zooveel handen beteekenen". Sur. kan dit in zijn algemeenheid niet zonder meer onderschrijven. Tegenover werk voor deii een. staat in vele gevallen werkloosheid voor den ander. Industrialisatie, die de werkloosheid moet helpen verminderen, moet vermeer dering van den totalen afzet in man uren omgezet beteekenen en geen ver schuiving in den afzet. De mogelijkheden op dit gebied zullen voor landen met export-intensieve bedrijven zeer beperkt blijven, zoo lang wij er niet in slagen de handelsbelemmeringen aanzienlijk te ver minderen. Hiernaar te streven blijft dus een doel. waarop de handelspolitiek van die landen ook met het oog op verdere industrialisatie gericht behoorde te zijn. Wat kan de overheid van een land. die dit principe vooropstelt, nog meer doen om de industrialisatie te bevor deren, zonder dat zulks den vorm van directen overheidssteun of bescher ming aanneemt? Zij kan hulp verlee- nen bij: 1. De studie betreffende de bestaans mogelijkheden van nieuwe industrieën, de toepassing van nieuwe procede's enz. 2. De financiering. 3. De marktstudie met name in het buitenland. Voorts zal de overheid er krachtig toe moeten medewerken, dat het kostennivieau op een voor de industrieele productie van het betreffende land draagbare hoogte blijft. Zoo zal men er bij de sociale wet geving met name op moeten letten dat de kip, die de gouden eieren legt, niet ge slacht wordt. Ook zal de overheid zich er van bewust moeten zijn, dat in een volkshuishouding, waarin de productie zich nog steeds ba- j seert op ondernemingslust en ondernemers winst aan de eerste voldoende ruimte en aan de tweede een redelijke mogelijkheid moet worden gelaten. De ondernemer, die onder de tegenwoordige omstandigheden wil medewerken tot het scheppen van meerdere arbeidsgelegenheid, van een krachtig voortschrijdende industrialisatie, zal, hoe optimist hij ook moge zijn, niet bepaald kunnen verwachten, dat zijn weg over rozen zal gaan. Nu zou men zeggen, dat de moed van degenen, die desondanks durven aan pakken. beloond zal worden, doordat men. als er werkelijk winst gemaakt wordt, hun deze ook laat. Helaas zag men overal op de wereld, dat zelfs ondanks toenemende werkloosheid de staat een steeds stijgend aandeel in de ondernemingswinst opvor derde en den ondernemer slechts 100 pet. gunde van zijn verlies. Juist met het oog op de bij ons wederom stijgende werkloos heid zullen de ondernemers dan ook met groot leedwezen hebben kennis genomen van het voornemen onzer regeering om over te gaan tot heffen naast de belasting op uitgekeerde winst van een nieuwe be lasting op de behaalde winst. Volgens mijn meening aldus spr. kan alles, wat in ons land in den laatsten tijd gedaan is tot bevordering der industrialisatie geen plus opleve ren, dat voldoende groot is onv het minus, wat in dit opzicht door de nieuw in te voeren winstbelasting kan ontstaan, te dekken. Dat hierdoor in vele gevallen aan ondernemingen het broodnoodige geld voor investatics, welke het bedrijf in staat moeten stellen den strijd om het bestaan te blijven volhouden, zal worden ontnomen lijkt mij niet twij felachtig. Na gewezen te hebben op de noodzake lijkheid van samenwerking door allen zeide spr. nog: „Dat ik voor onze industrialisatie meer vertrouwen stel in eigen sterke beenen van de ondernemers dan in de krukken van overheidssteun behoef ik haast niet te zeggen, de sterkste beenen nutten echter niet als zij geen betrouwbaren grond onder de voeten hebben." DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen visscherij-medewerker). Evenals de voorgaande week heeft de afgeloo- pen week een reeks stormen gegeven, die de visschers zich nog lang zullen heugen. De zee heeft zijn offers weer gevraagd. Bijzonder tragisch was het vergaan van de Sch. 102. Op zee zijn tengevolge van het noodweer nog verschillende kleinere of grootere ongevallen gebeurd. De materieele schade aan de schepen en het vischtuig is nog al belangrijk. Verschillende 1 schepen komen binnen met zware dekschade en anderen hebben een gedeelte van hun visch- tuig verloren. De visscherij heeft veel stagnatie van het I slechte weer ondervonden. De nachten, dat er gevischt is. is er echter goed en djjcwijls zeer goed gevangen. Zeer groote schoten waren geen uitzondering, doch daar het bij het slechte weer moeilijk viel de haring te kaken of goed te verwerken, vallen de opbrengsten van deze vlug gevangen partijen haring zeer tegen. De kwaliteit van de Zandharing laat dit jaar veel te wenschen over. Het mag daarom als een geluk beschouwd worden, dat verschillende schepen reeds aardige resultaten op de Engel- sche wal geboekt hebben. De vangsten hier waren niet zoo groot, doch daar de kwaliteit van deze haring belangrijk beter is dan de Zandharing worden hiervoor hoogere prijzen betaald. Nu alle reeders zich vereenigd hebben met het voorstel van de Reedersvereeniging om voor gemeenschappelijke rekening haring uit de markt te koopen met een door de regeering verstrekt crediet. heeft het opvangapparaat deze week zijn werkzaamheden aangevangen. In de verschillende plaatsen zijn eenige taxa teurs benoemd, die de verschillende partijen haring controleeren op hun houdbaarheid en de prijzen vaststellen. Als eisch wordt gesteld, dat de haring minstens 5 maanden bewaard kan worden. De vastgestelde prijzen voor Volle haring van goede kwaliteit varieeren van f. 8. tot f. 8,80, voor steurharing van f. 6.50 tot f. 7,50 en voor IJleharing van f. 7,tot f. 7,50. De partijen, die niet voor de combinatie in aanmerking komen, gaan tegen heel wat lager prijzen weg. doch nu de Engelschewal-visscheriJ begonnen is. is te verwachten, dat de aanvoer van minderwaardige kwaliteiten spoedig zal op houden. De eerste versche haring van drijfnetvisschers werd de afgeloopen week reeds aangebracht. De kwaliteit van de haring is mooi, de prijzen waren echter nog niet hoog. tengevolge van de concurrentie van de treilharing. De stoom- treilers beginnen thans echter belangrijk min der te vangen en daar de prijzen voor hen aan den lagen kant zijn, zullen deze schepen de haringvisscherij wel spoedig beëindigen. De vooruitzichten voor de versch-haringvisscheriJ zijn evenmin rooskleurig als die voor de zout- haringvisscherij. Voor de versche haringvissche rij is het eenige lichtpunt Duitschland. waar heen dit jaar een belangrijk kwantum ge ëxporteerd mag worden. Hoe de export naar Tsjecho-Slowakije zich zal ontwikkelen zal nog afgewacht moeten worden. Voor den tijd van het jaar is het in den haringhandel niet druk. Er gaat wel het een en ander weg, doch de groote partijen ontbre ken nog te veel. Naar wij vernemen is er een Russische aanvraag, het is te hopen, dat de reederij dit jaar met Rusland wat meer zaken zal doen dan het voorgaande jaar; dit zou een mooie vervanging zijn voor andere verloren gebieden. - Nederland heeft van eind 1929 tot 1 1937 toe onafgebroken in crisistoestand j geleefd. Wanneer 1937 eenige ver- I betering bracht, dan mogen wij vooral 2 I niet vergeten, dat die verbetering niet van binnen uit kwam. niet dus een opleving was uit eigen kracht voort- j komend, doch een verbetering dank zij de hoogconjuctuur op dat oogen- jj blik in Amerika. Engeland en nog eenige andere landen. LBIdi. 9-10 (9) WC. Slckm I I mi mmm mm ii i Hl I wJ 1332 (Ingez. Med.) De ruggegraat van elk goed reclame-plan H. W. S. te B. - Gaarne vernemen wij of U Uw schrijven als „ingezonden" geplaatst wenscht te zien. GEBOREN: Klaas. Z. van H. Zuidema en A. SJardijn Leonardus Cornells Anthonius, Z. van P. L. Zwetsloot en E. M. Kerkvliet Hendrika Cor nelia Jacoba. D. van A. H. Leuering en E. L. Kuijl Jacobus Hubertus Petrus, Z. van J. Commissaris en C. M. M. Spierings Gerrit Samuel Abram, Z_ van J. de Knegt en A. Ver biest Willem, Z. van F. C. v. Tilburg en A J. Timmerman Abraham. Z. van J. van Tol en A. v. Iperen Wilhelmina Geertruida, D. van W. Jong en C. G. v. Brugge. ONDERTROUWD: F. A. Nunnink jm. 42 j. en J. Drogt jd. 37 j. N. D. Vreeswijk Wedn. 66 j. en W. P. Ie j Feber Wed. 63 j. A. M. v. Deursen jm. 24 j. en M. Colla jd. 22 j. OVERLEDEN: J. W. Livingston, hsvr. van P. J. W. Pranger j 48 jaar. VOOR ZONDAG 16 OCTOBER. Hilversum I, 1875 en 301.5 M. 8.30 NCRV 9,30 KRO 5,00 NCRV 7.45—11.00 KRO 8,30 Morgenwijding 9,30 Gramofoonmuziek 10.00 Hoogmis 11,45 Gramofoonmuziek 11,10 Missiepraatje 12,15 KRO-orkest (1.00— 120 Boekbespreking) 2,00 Godsdienstonder richt voor ouderen 2,30 Reportage en Plechtig Lof (tot 4.15) 4.20 Gramofoonmuz. 4,55 Sportnieuws 5,00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5,20 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 7,45 Sport nieuws 7,50 Gramofoonmuz. 8,00 Be richten ANP, Mededeelingen 8,15 Gramo foonmuziek 8,45 Radiotooneel 9,45 KRO- Kamerorkest 10,30 Berichten ANP 10,40 11,00 Epiloog. Hilversum II. 415.5 M. 8.55 VARA 12.00 AVRO 5.00 VARA 6.30 VPRO 8.00— 12,00 AVRO 8.55 VARA-Kalender 9.01 Berichten 9.05 Tuinbouwpraatje 9,30 Gra mofoonmuz. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 9.59 Berichten 10,00 VARA- orkest, VARA-koor en solisten 10,40 Decla matie en gramofoonmuizek 11.00 Esmeralda, soliste en VARA-Kinderkoor ,,De Krekeltjes' 12,00 Het woord van de week 12.05 Viool en orgel 12,30 Het AVRO-Musette-ensemble en solist 1,00 Disconieuws 1,30 Causerie „Het inlandsche gezin op Java" 1,50 Gra mofoonmuziek 2,00 Boekbespreking 2,30 Omroeporkest en solist 3,30 Declamatie 3,55 AVRO-Amusementsorkest (opn.) 4,30 Sportreportage 4,55 Sportnieuws ANP 5.00 Gramofoonmuz. 5.30 Voor de kinderen 6.00 Sportpraaje 6,15 Spornleuws ANP, gramo foonmuz. 6.30 Causerie „Ergens in de stille Zuidzee" 6.40 Grapiofoonmuz. 7.00 Neder - duitsch Hervormde Kerkdienst 8,00 Berich ten ANP. Radiojournaal. Mededeelingen 8,20 AVRO-Vaudevllle-orkest m.m.v. een mannen koor en solisten 9.00 Radiotooneel 9.20 Zang met pianobegeleiding 9,45 Gramofoon muziek 9,55 Omroeporkest en solist 11,00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Gramofoon muziek. Droitwich 1500 M. 12,25 Charles Ernesco en zfjn kwintet 1,05 Het Black Dyke Mills Orkest 1,50 Willie Walker's Octet 2.20 Voor tuinliefhebbers 2.40 BBC-orkest 3,40 Luigi Voselli en zijn Hongaarsch orkest 4,20 Causerie over moreele herbewapening 4.40 Fred Hartley en zijn sextet 5,20 Radiotoo neel 5,50 Pianovoordracht 6,30 Michaeloff en zijn orkest 7,05 Joh Reynders en zijn orkest 7,50—8,10 Declamatie 8,15 Kerk dienst 9,05 Liefdadigheidsoproep 9,10 Be richten 9,25 Radiotooneel •- 9,55 BBC- Theaterorkest, -mannenkoor en solisten 10,50 Epiloog. Radio Paris 1648 M. 8,10, 9,00, 9,27 en 9,50 Gramofoonmuz. 11,50 Orgelconcert 12,40 Gramofoonmuz. 12,50 en 1.35 Het Richard Blareau-orkest 3,20 Zang 4,05 Vocale kwartetten 5,20 Visciano-orkest 7,25 Rose Cornaz en haar Hawaiianorkest 8.35 Zang 8,50 Symphonieconcert m.m.v. solist 10,50 Gramofoonmuz. 11,20—12.50 Dansmuziek Keulen 456 M. 5,20 Havenconcert 7,50 Het Ottersbach-trio en solisten 8,35 Populair programma 9,20 Gramofoonmuz. 10,40 Het Prlsca-kwartet 11,20 Leipziger Symphonie- orkest en solisten 1,20 Populair concert 2,501 Vocaal concert 3,20 Amusementsorkest, solis'te en pianoduo 6,05 Gramofoonmuz. 7,30 Omroeporkest en solist. In de pauze: Gra mofoonmuziek 9.5011.20 Omroepkleinor- kest en solist. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 8,40, 9,00 en 9,40 Gramofoonmuz. 10,20 J. Steurs' Musette- ensemble en solisten 11,20 Orgelspel 11,50 Gramofoonmuziek 12,50 en 1,30 Omroep- salonorkest 1,50—2,05 en 2,35 Gramofoon muziek 3,20 Belgisch Nationaal Orkest en declamatie 5,35 Gramofoonmuz. 6,20 Cello en zang 7,20 Omroepsalonorkest 8,20 Gevarieerd programma 10,30 Populair concert 11,20—12,20 Gramofoonmuz. 484 M.: 8,35, 9.00 en 9,20 Gramofoonmuziek 10,20 Orkestconcert en zang 11.35 M. Burton's Musette-ensemble 12,20 Gramofoonmuz. 12,35 Omroepdansorkest en gramofoonmuziek 2,20 Gramofoonmuziek 2,50 Cembalovoor dracht 4.05 Gramofoonmuz. 4,35 Zang en declamaie 4,55 Gramofoonmuz. 5.20 Lucien Hirsch en zijn orkest 7.35 Gramo foonmuziek 8,20 Omroeporkest, -koor en solisten 10,30 Omroepdansorkest 11,20 12,20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7,30 Militair orkest. Otto Dobrindt's orkest en het orkest van de Verzoekconcerten 9,20 Berichten 9,50 Kwintetconcert 10,05 Berichten 10,20 12,05 Orkestconcert. VOOR MAANDAG 17 OCTOBER. Hilversum I, 1875 en 301,5 M. NCRV-Uitzen- öing 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Ber., Gram.muziek (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 Christelijke Lectuur 11.30 Gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek - 12.30 Ber., hierna de Gooi- landers en Gram.muziek 2.00 Voor de scholen 2.35 Graln.muziek 3.00 Keukenwenken 3.30—3.55 Gram.muziek (Om 3.45 Berichten) 4.00 Bijbellezing 5.00 Gram.muziek 5,15 Kinderuur 6.15 Gram.muziek 6.30 Vragen uur 7.00 Berichten 7.15 Vervolg vragen uur 7.45 Reportage, eventueel gram.muziek 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berich- ten 8.15 Feiten van den dag'— 8.30 Orgel spel 9.30 Causerie over doel en beteekenis van het toegepast natuurwetenschappelijke on derzoek 10.00 Berichten ANP. 10.05 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek 10.4a Gymnastiekles 11.00 Gram.muziek 11.50 12 00 Schriftlezing. Hilversum II. 415,5 M. Algemeen Pro gramma. verzorgd door de AVRO. 8.00 Gra mofoonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Het Sylvestre-trio 11.15 Declamatie 11.35 Gram.muziek 12.00 Ensemble Bert, van Dlnteren (Om 12.15 Be richten) 12.45 Orgelspel 1.00 Vervolg Bert van Dinteren 1.30 Omroeporkest 2.15 Gra mofoonmuziek 2.30 Vervolg Omroeporkest 3.30 Declamatie (Om 3.45 Berichten) 3.50 Het Renovakwintet (Opn.) en gram.muziek 4.30 Disco-causerie 5.30 Het AVRO-Aeolian- orkest 6.15 Gram.muziek 7.00 AVRO- Dansorkest 7.30 Causerie over stratosfeer tochten 8.00 Berichten ANP., journaal, me- medeelingen 8.20 Concertgebouw-orkest 9.20 Radiotooneel 9.45 AVRO-Amusements orkest en soliste 10.30 Gram.muziek 11.00 Berichten ANP., hierna Zsigmand Gaspar en zijn ensemble 11.4012.00 Orgelspel. Droitwich, 1500 M. 11.25 De Wesscx Players 12.10 Gramunuzick 12.20 Causerie over kerkgeschiedenis 12.45 Orgelspel 1.20 BBC- Schotsch-orkest 2.002.20 Declamatie 3.20 —3.50 Orgelspel 4.15 Frank Walker en zijn kleinorkest 4.50 Gram.muziek 5.20 Zang 5.40 Het Leggiero-kwintet 6.20 Berichten C.40 Muzikale causerie 7.00 Puzzlewedstrijd 7.20 Revue-programma 8.10 Causerie „Men talking" 8.30 Pianovoordracht 9.20 Be richten, causerie 9.45 Politiek overzicht 1000 Het BBC-Orkest m.m.v. soliste 11.05 Declamatie 11.25 Harry Evans en zijn dans- orkest 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). Radio Paris. 1648 M. 8.10—9.20 en 10.10 en 12.35 Gram.muziek 1.50 Zang 2.05 Gra mofoonmuziek 2.35 Zang 3.05 Gram.muz. 4.20 Ensemble „Ars Rediviva" en soliste 5.20 Derveaux-orkest 6.20 Gram.muziek 7 45 Uit Warschau: Symphonieconcert. m.m.v. solisten 9.00 Zang 9.20 Symphonieconcert 10.20 Pianovoordracht 11.2012.05 Radio tooneel in het Esperanto. Keulen. 456 M 5.50 Gram.muziek 6.30 SA-Orkest 7.50 Schrammel-ensemble en solist 11.20 Fabrieksorkest 12.35 Nedersaksenork. en solist 1.30 Populair concert 2.50 Gra mofoonmuziek 3.20 Omroeporkest en solist 5.30 Zang en plano 6.20 Gram.muziek 7.30 Mannenkoor uit Huil en fabriekskoor 8.00 Westduitsch weekoverzicht 8.20 Vliegeniers orkest 9.35 Gram.muziek 9.5011.20 Leo Eysoldt en zijn orkest, solist en pianoduo. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepsalonor kest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Omroep salonorkest en Gram.muziek 6.50 en 7.20 Gram.muziek 8.20 Omroepklelnorkest 10.30 11.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 1.00 en 1.30 Omroeporkest 1.502.20 en 5.20 Gram.-muz. 6.35 Zang en viola 7.35 Gram.muziek 8.20 Omroeporkest 8.50 Radiotooneel 9.50 Vervolg concert 10.3011.20 Gram.muziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Radiotoo neel 8.20 Het Zemick-kwartet 9.20 Be richten 9.50 Blaaskwartet 10.05 Berichten 10.2011.20 Gram.muziek. GEM. RADIO - D f STRIBUTIE BEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Zondag 16 October. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O N.C.R.V. enz. 3e Programma: 8.30 Parijs Radio 9.20 Keu len 10,20 Parijs Radio 11,20 Brussel Fr. 12,20 Brussel VI. 14,05 Radio P.T.T. Nord of div. 14,35 Brussel VI. 15.20 Keulen 17.20 Parijs Radio of div. 19,20 Keulen 20,20 Brussel VI. 22.30 Keulen 23,20 Brussel of div. 4e Programma: 8,30 Brussel VI. 9,20 diver sen 9,40 Brussel VI. 11.05 Droitwich 14,20 Deutschl.s. of div. 14.40 Droitwich 16.20 London Reg. 16,40 Droitwich 17.20 London Reg. 17,50 Droitwich 19,50 Parijs Radio of div. 20.15 Droitwich 21.25 Lon don Reg. 21.55 Droitwich 23.00 Brussel Fr. 23,20 Parijs Radio. Voor Maandag 17 October. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.A.R.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O., N.C.R.V. enz. 3c Programma: 8.00 Keulen 9,20 Deutschl.s. of div. 10,35 Parijs Radio 12,05 diversen 12,00 Brussel VI. 14.20 Keulen 15,05 Parijs Radio 15,20 Droitwich 15,50 Keulen 16,20 Parfjs Radio 16,50 London Reg. 17.20 Brussel VI. 18,00 Brussel Fr. 18.20 Keulen 19,10 Bcroinünster of div. 19.30 Weenen of div. 21,20 Brussel VI. 22.30 Keulen - 23,20 Parijs Radio of div. 4e Programma: 8,00 Brussel VI. 9 20 diver sen 10,35 London Reg. 11,25 Droitwich 11,50 London Reg. 16,20 Droitwich 19.00 London Reg. 19,20 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10