Nieuws m uit de Filmwereld Nogmaals het Centraal Vliegveld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 Odober 1938 Derde Blad No. 24095 KRUSCHEN SALTS ,Testpilot": een film van „Vliegers van den dood" 79ste Jaargang Een nieuw pleidooi voor Leiderdorp Onze positie in internationaal Luchtverkeer is er mee gemoeid Schiphol ongeschikt TWEE REUZENTUBES GEEFT DIEP-ZWARTE LAKGLANS De aftredende burge meester van Bodegraven HONIG^sKEUKENSTROOP^^^;/ Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. VRAGENRUBRIEK Epos van de lucht In de jongste aflevering van „Econo misch -Statistische Berichten" wijdt ir.r. L. J v. d. Valk nogmaals een uitvoerige be schouwing aan de kwestie van het Cen traal vliegveld. Allereerst gaat mr. v. d. Valk de ontwik keling van het vliegwezen na en hij komt daarbij tot de conclusie, dat nu om tech nische redenen door de snelle voort schrijding der vliegtuigtechniek, waardoor steeds grootere afstanden zonder tusschen- Ianding om brandstof in te nemen kun nen worden afgelegd een landing in Ne derland niet langer noodzakelijk is, dc in ternationale luchtlijnen haar passagiers het daarmede verbonden ongemak en zichzelve de met iedere landing ge paard gaande onkosten zeker zuilen be sparen.'tenzij die landing op zichzelve voor hen belangrijk is uit hoofde van de hier heen of van hier te vervoeren passagiers er. vracht. M. a. w.: onze internationale positie op het gebied der burger lucht vaart wordt niet langer beheerscht door onze geografische ligging, maar enkel en alleen door hetgeen wij aan passagiers en vracht hebben aan te bieden. Deze veran dering is princinieel, en maakt het noo- dlg de bakens tijdig te verzetten. Daartoe is het noodig het aanbod van passagiers en vracht zoo hoog mo gelijk op te voeren, hetgeen alleen kan geschieden door het geheelc Neder- landsehe luchtverkeer op één luchtha ven te centraliseeren. Omstandigheden gunstig. De omstandigheden zijn hiervoor buiten gewoon gunstig. In de eerste plaats kunnen de randgebieden: Groningen. Friesland, Twente, Zuid-Limburg. Brabant en Zee land van locale vliegvelden af met de mo derne snelle machines de centrale lucht haven voeden in den tijd van nauwelijks een half uur, hoogstens drie kwartier. Doch ar is een andere nog veel belangrij ker en veel gunstiger omstandigheid: dé vier grootste Nederlandsche steden en het zwaartepunt der bevolking zijn gelegen bir.nen een cirkel met een straal van hoog stens 35 KM. Het weideland van Zuid- Holland wordt omzoomd door een streek met de grootste bevolkingsdichtheid, waar bijna de helft van het Nederlandsche volk woonachtig is: Amsterdam met de Zaan streek, Haarlem en omgeving, de bloem bollenstreek, Leiden, Wassenaar. Den Haag, Delft met het Westland. Schiedam. Rot terdam met achterliggende eilanden, de Hollandsche IJsel, Gouda, Woerden, Utrecht en omgeving, de Vechtstreek en het Gooi. Al die gebieden zijn op één luchthaven te concentreeren. wanneer slechts voldaan wordt aan een voorwaar de: directe autosnelweg-verbindingen. Een vliegveld met dit achterland hoort niet meer bij een stad als Am sterdam, Den Haag of Rotterdam, die hoe belangwekkend zij overigens ook mogen zijn, voor het internationale straks intercontinentale luchtver keer geen aanleiding tot tusschenlan- dingen meer geeft, doch is de „Lucht haven Holland", de directe verbinding met de wereldstad Holland. Die wereld stad, die Nederlandsche metropolis, zal iedere internationale luchtlijn, wanneer zij slechts eenigszins op haar weg ligt, willen aandoen. Zij vormt ook het geëigende uitgangs punt voor onze steeds snellere nationale verbinding met Indië, en zou eventueel zelfs een tusschenstation, zoo niet eind station voor trans-atlantisch luchtverkeer kunnen worden. De kosten. Ook de kosten spreken in deze mee. Het Internationale luchtverkeer maakt een dure grondorganisatie noodzakelijk, en de snelle ontwikkeling van dit verkeer, waarvan het eindpunt voorloopig nog niet te voorspel len valt, vraagt steeds kostbaarder instal laties. En nu ware het toch niet veel min der dan economische waanzin om op een ouderlingen afstand van nauwelijks 50 KM. tweemaal de daarvoor benoodigde kapitalen te gaan investeeren. Ligging Wanneer onze internationale luchtha ven inderdaad de wereldstad Holland wil bedienen, dan zal zij centraal gelegen moeten zijn ten opzichte van dien dicht bevolkten zoom om het Zuid-Hollandsche platteland. Theoretisch is de in dit op zicht meest ideale plaats gemakkelijk te bepalen, n.l. het kruispunt van de verbin dingslijnen tusschen de indien zoom gele gen vier groote steden, dus van de lijn Amsterdam—Rotterdam met den lijn Den Haag—Utrecht. Wanneer men dit kruis punt dan door autosnelwegen zou verbin den met de genoemde vier steden, zou inderdaad de meest centrale luchthaven verkregen zijn. Nu is het epn zeer gelukkige samenloop van omstandigheden, dat langs de genoem de verbindingslijnen inderdaad autosnel wegen loopen. resp. in aanleg of althans ontworpen zijn. Zelfs loopen de beide ver bindingen over korten afstand, ongeveer van Gouda tot Bodegraven, langs denzelf den weg, zoodat iedere plaats aan dit ge meenschappelijk stuk door een autosnel weg direct met onze vier grootste steden verbonden zou zijn. Deze luchthaven, gemakshalve aan te duiden als Bodegraven, gelegen in het centrum van den bevolkingszoom, zou dus inderdaad gezegd kunnen worden de Ne derlandsche zoom-metropolis te bedienen en zou daarom naar mijne meening ook meer in aanmerking komen dan Leider dorp. dat niet alleen het bezwaar heeft ten opzichte van den bevolkingszoom meer excentrisch te zijn gelegen, maar dat bo vendien zeer ongunstig geplaatst is voor andere gedeelten van Nederland. Wanneer er geen andere factoren zijn, welke den doorslag geven aan Leiderdorp, dan zou Bodegraven dus inderdaad de ideale plaats zijn voor de internationale luchthaven der wereldstad Holland. Het schijnt, dat de bodemgesteldheid bij Bodegraven voor een vliegveld minder ge schikt moet worden geacht. Is dat het ge val, dan zou dus aan Leiderdorp de voor keur moeten worden gegeven boven het theoretisch juiste centrum. Schiphol ongeschikt. Uit het bovenstaande volgt nu zonder meer, dat het vliegveld Schiphol nooit de centrale luchthaven zou kunnen zijn voor den geheelen bevolkingszoom. Daarvoor ligt Schiphol te excentrisch, hetgeen wel het meest klemt ten opzichte van Rotter dam. De tweede stad des land. een der be langrijkste Europeesche centra van han del en scheepvaart, zal zich nooit kunnen neerleggen bij een luchthaven, welke langs den weg èemetén op zoo grooten afstand is gelegen, en anderzijds door de lucht toch weer zoo dichtbij, dat een verbinding via ren locaal vliegveld de kosten niet loonen zou en bovendien nauwelijks eenige tijds besparing zou opleveren. De vraag, of Schiphol als centrale lucht haven in aanmerking kan komen, heeft hiermede haar ontkennende beantwoor ding gevonden. Daarbij wordt niet over het hoofd gezien, dat in deze luchthaven reeds millioenen zijn geïnvesteerd, welke gedeeltelijk waarschijnlijk verloren zuilen blijken te zijn. Men zal dit verlies echter hebben te aanvaarden om daarmede de gTootere winst mogelijk te maken: het behoud van onze positie in het internationale luchtverkeer. Daarvoor is het offer der reeds geïnvesteerde kapitalen zeker niet te groot, vooral niet wanneer men be denkt, dat deze evenzeer verloren zul len zijn, indien wij in, de toekomst onze positie op het gebied der interna tionale luchtvaart niet kunnen be houden. Wat Rotterdam betreft, hier zou men zich achter het plan-Bodegraven dienen te stellen niet alleen om daarmede het al gemeen belang te dienen, doch omdat dit uiteindelijk ook het eigen belang is. Terwijl 's-Gravenhage zich tot dusverre niet over dit vraagstuk had uitgesproken, werd voor enkele dagen door B. en W. dier gemeente een schrijven aan den Raad ge zonden. waarin wordt voorgesteld in een adres er bij de Regeering op aan te drin gen dat wordt vastgehouden aan den aan leg van een centrale luchthaven bij Leider dorp. En zeer terecht wordt dit voorstel Jaarmede gemotiveerd, dat die luchthaven niet alleen de Haagsche belangen, maar ook die van het luchtverkeer en van Ne derland in het algemeen dient. En niet alleen Rotterdam en Den Haag zullen zich achter dit plan van de centrale luchthaven bij Bedeeraven moeten stellen, doch evenzeer Utrecht. Arnhem, Nijmegen, Dorrjrecht, Tilburg, Breda en Bergen op Zoom. Bij de op lossing van dit vraagstuk zijn veel meer belangen betrokken dan alleen die van Amsterdam en Rotterdam, en het ware zaak, dat ook de rest van Nederland zich van haar belang in deze bewust werd. Wij staan op het punt beslissin gen te nemen van groote draagwijdte en het is te hopen, dat latere geslachten over ons In dit opzicht een gunstig oor deel kunnen vellen. anders 10ct. p. stuk, TIJDELIJK SAMEN VOOR 'n Erdalproduct, DUS goed/ (Ingez. MecD Het werk van Mr. C. S. v. Dobben de Bruyn. In aansluiting op onze mededeeling in zake het heengaan van den burgemeester van Bodegraven, mr. C. S. van Dobben de Bruyn, vernemen wij thans, dat deze ont slag heeft aangevraagd tegen 1 Nov. a.s. De heer van Dobben de Bruyn werd op 28 October 1873 te Bodegraven geboren, be zocht het Gymnasium te Gouda, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij 24 Juli 1898 op stellingen promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. Na in de voormalige gemeente Loosdui nen in de gemeente-administratie te zijn opgeleid, werd de heer van Dobben de Bruyn op 27-jarigen leeftijd benoemd tot burgemeester van Hazerswoude. Van 1901 tot 1917 heeft hij onafgebroken zitting ge had in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, terwijl hij van 1933 tot 1937 voor de A JR. Partij lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is geweest. In de kringen der Chr. Barmhartigheid is de heer van Dobben de Bruyn een bcktndc persoonlijkheid Sedert 1901 heeft hij zitting gehad in het bestuur van de Johannes- stichting (Chr. Toevluchtsoord voor verstoo- ten, hulpbehoevende en gebrekkige perso nen) te Nieuwveen, terwijl hij in 1910 be noemd werd tot bestuurslid van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, waarvan uitgaan de gestichten „Veldwijk" te Ermelo, „Bloemendaal" te Loosduinen, „Dennenoord" te Zuidlaren, „Wolfheze" te Wolfheze, „Vogelenzang" te Bennebroek en de Psychiatrische Neurolo gische kliniek te Amsterdam. Van de Johannesstichting is hij thans nog secretaris en van de laatstgenoemde veree- niging penningmeester. Op dit terrein ligt een groot deel van zijn levenstaak en alleen ingewijden weten welk een werkzaam aandeel hij in beide vereeni- gingen heeft. In 1928. bij de opening van een nieuwe stichting te Huis ter Heide, uitgaande van de Johannes-stichting te Nieuwveen. werden zijn verdiensten door H. M de Koningin erkend, door de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, waarop in 1933 gevolgd is de bevordering tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In Oct. 1924 werd de heer van Dobben de Bruyn benoemd tot burgemeester van zijn geboorteplaats Bodegraven, in welke ge meente hij zeer veel tot stand heeft ge bracht. Hiervan noemen wij slechts de stichting van een nieuw marktterrein, den bouw van een slachthuis en den aanleg van een auto matische rioleeringsbemaling De verbetering van straten, de aanleg van trottoirs en die van het plantsoen in de nabijheid van het station, de uitbreiding van de bebouwing ten Westen van de Nieuwe Markt hebben er niet weinig toe bijgedra gen het aanzien van de gemeente te ver fraaien. De heer van Dobben de Bruyn heeft, zon der de schuldenlast te verzwaren, veel goed werk in het belang der gemeente verricht, zoodat zijn naam in Bodegraven steeds met dankbare erkentelijkheid zal worden ge noemd. 6819 (InRez. Med.) De zes mineraJe zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zuilen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR i CENT PER OAG 1219 (Ingez. Med.) J. D. te L. - Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Oostduinlaan 2. Den Haag. Abonné te S. - Voor het genoemde bedrijf zijn geen vestigingseischen gesteld. P. C. te L. - Er moet een van de door de wet genoemde redenen voor echtscheiding of scheiding van tafel en bed aanwezig zijn. Uw belangen zouden behartigd moeten wor den door een procureur. In geval van schei ding wordt door de rechtbank vastgesteld hoe veel door u moet worden uitgekeerd. ten, zooals ik vroeger als jong meisje bij het ballet eerst aan de stang de eerste oefeningen moest meemaken, steeds weer opnieuw, tot ik mijn plaats in het ballet waard was Deze film zal ook ongetwijfeld in onze stad de grootste belangstelling treffen, niet alleen van de sportliefhebbers „DE GEVANGENIS ZONDER TRALIES". LENI RIEFENSTAHL S TRIOMFALE OLYMPIADEFILM. Een fraaie opname uit de Olympiadefilm. Deze v/eek zal men hier de groote Olym- Piadefilm kunnen bewonderen, waarmede bekende Duitsche regisseuse Leni Rie- «nstahl een groote vermaardheid verwierf. 5"jna twee Jaren werkte zij met onver- Bauwde energie aan deze interessante I film. Menige nacht zag haar slapeloos in liet laboratorium, waar zij duizenden en duizenden meters filmmateriaal keurde, tij dens de jongste Olympische Spelen onder haar leiding bijeengebracht door een leger van bekwame fotografen. Leni Riefenstahl's Olympiadefilm werd tenslotte een triomf, zooals haar vorige films. ..Der heilige Berg" „Der grosze Sprang", „Die weisze Holle von Piz Palu", „Sturm über dem Mont Blanc", I „Der weisze Rauch" en „S.O.S. Eisberg", die zich allen in de bergen afspelen, dit ge worden zijn. Niet alleen artistiek, maar ook wat de technische zijde betreft, leidde zij de op namen dezer schitterende Olympiadefilm, een harer grootste filmreportages der laat ste jaren. Op alle punten van het Berlijnsche sta dion waren haar operateurs opgesteldtus schen het publiek, op de muren van het stadion in loopgraven om de sportmen- schen niet te hinderen en in de lucht. Haar kleine camera's vergezelden den zwemmer, den looper. om al diens bewe gingen nauwkeurig vast te leggen, de ca mera maakte den zwaai mee. dien de springer door het luchtruim maakte en in Griekenland zagen haar lenzen het ont steken van het heilige vuur in het oude Olympia, waar de spelen in de grijze oud heid hun oorsprong vonden. Een voorraad materiaal van 430.000 me ter, vier honderd en dertig kilometer een afstand, ongeveer even ver als van Rotterdam naar Parijs, was het resul taat en al die tienduizenden kleine beeld jes zijn door de vervaardigster van de film persoonlijk gekeurd met een ernst en. toe wijding, die wij het best leeren kennen uit haar eigen woorden: Bij ieder filmdocument, dat ik maak, moet ik eerst zorgvuldig den vorm aftas Het zijn Annie Ducaux, Corinne Lu- chaire en Roger Duchesne, die de hoofd rollen spelen in de Fransche film „Prison sans Barreaux", geregisseerd door Leonide Moguv. Dit is weer een dier opmerkelijke films der Fransche productie, waarin een belangwekkend probleem behandeld wordt en die zeker onze belangstelling verdient. Hierboven een scène uit deze aandacht trekkende film. Een scène uit de film „Test-Pilot". Een der meest sensationeele films van den laatsten tijd is wel de film „Test-pilot", met Clark Gable in de titelrol. Spencer Tracy als zijn mecanicien en Myrna Loy. zijn vrouw, drie figuren, die zich te weer moeten stellen tegen de listen en lagen van een steeds grijnzenden dood. De film is vervaardigd naar een boek van Jimmy Collins, een van Amerika's stout moedigste „test-pilots". „invliegers" zou den wij zeggen Dit boek vormt een aaneenschakeling van de hachelijkste avon turen, die men zich in het leven van een vlieger kan denken. Amerika toont in deze film zijn modern ste legèr-vliegtuigen, zelfs zijn z.g. „Vlie gende Forten", de grootste bommenwer pers ter wereld Clark Gable stort In zulk een toestel van 20.000 M. ter aarde, doch weet het toestel nog net 100 M. boven den grond weer eenigermate in zijn macht te krijgen, hoewel de machine tenslotte toch ais een brandende fakkel tot een wrak wordt. Zooals „Muiterij op de Bounty" en „Stormduivels" een epos van de zee vorm den, zoo is deze film een epos van de lucht geworden. De race-vlieger Ray Moore volvoerde de stunts, niettemin vlogen zoo wel Clark Gable als Spencer Tracy, beiden in het bezit van vliegbrevetten, hun eigen machines. Deze machtige film is opgedragen aan de luchtvaart en aan hen. die streden en soms vielen voor de veiligheid van ande ren en voor het vervoermiddel der toe komst, de groote. comfortabele, ultramo derne machines, die bij dag en nacht, bij weer en onweer, in rechte lijn steden, lan» den en werelddeelen verbinden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9