LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 14 October 1938 I) reclame l\[FZf\LE\ /TUKKIN GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN is uiet te vervangen De zwendelaffaire te Ginneken. Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Daders hebben nog meer op hun geweten. Naar de „Tel." verneemt hebben de vader en zoon D„ die dezer dagen werden ge arresteerd lnverband met de oplichting van mevr. K. te Ginniken, zich ook schuldig gemaakt aan tal van andere oplichtingen. Eerst nu. aldus het Blad, is het tot ons doorgedrongen, dat. een Oosterbeeksche kunstliefhebber, die door de oplichtersben de, waarbij ook D. betrokken was, voor an derhalve ton werd opgelicht, ongeveer twee jaar later opnieuw werd bedrogen door.... leden van hetzelfde complot. De oude D. werd destijds na een grooten schilderijenzwendel tot een half jaar ver oordeeld. de drie andere daders elk tot anderhalf jaar. Toen een van deze daders anderhalf jaar later uit de gevangenis werd ontslagen, kwam hij brutaalweg weer terug bij zijn vroeger slachtoffer, zette een dee moedig gezicht en toonde zooveel berouw over zijn misdrijven, waardoor merteer dui zenden guldens had verloren, dat hij nu iets zou willen goedmaken Het boetekleed ontsiert den mensch niet, vond de Oosterbeeker en de zondaar werd in genade aangenomen als een boetvaardig mensch. dat zijn leven wil beteren Meneer zat immers nog met de schilderijen, waarbij hij destijds anderhalve ton had verlaren Die schilderijen, die samen een paar honderd gulden waard waren, zou de bezoeker wel duur weten te verkoopen. Handel is handel, nietwaar? En weer liet de Oosterbeeksche optimist, die voor een in uitzicht gestelde winst schatten vooruit betaalde, zich bepraten. De oplichter en zijn slachtoffer taxeerden „de kunstschatten" en dank zij de welbe spraaktheid van den geraffineerden bedrie ger. taxeerde men de prullen op honderd duizend gulden. Dien prijs zou de oplichter er wel voor kunnen maken en zoo is het gebeurd, dat de man. die eenmaal voor anderhalve ton werd bedrogen, voor een van zijn vroegere belagers weer honderden guldens neertelde voor.... te maken on kosten. voor reiskosten, treinabonnement, voor groote buitenlandsche reizen, kortom voor alles en nog wat. dat betrekking had op den aanstaanden verkoop der schil derijen. Door een toeval kwam ook deze zwendel weer aan het licht en weer werd dit lid van de groote oplichtersbende gearresteerd, doch enkele weken later werd hij op vrije voeten gesteld, omdat de justitie niet vol doende termen aanwezig achtte hem lan ger vast te houden. En dus ging deze man op pad, op zoek naar nieuwe slachtoffers. Maar de oude. nu bijna tachtigjarige Oosterbeeker werd ook na deze tweede zaak nog niet losge laten. De prooi was te goed en te gemak kelijk. Korten tijd later kreeg hij dus op nieuw visite. De zoon van D. zocht hem in gezelschap van zijn moeder op. Zij vertel den hem, dat zij familie waren van den ouden heer D Ook zij hadden gehoord van de afschuwelijke bedriegerijen, waarvan meneer destijds de dupe was geworden. Schandelijk vonden zij het.Misschien zouden zij iets kunnen doen om de schade wat geringer te maken. Meneer had mis schien wel porselein, dat zij goed konden verkoopen. O ja, dat had meneer wel. voor duizenden guldens prachtige antieke vazen. Oudhollandsch porselein enz. De jonge D zou wel eens op reis gaan voor meneer. Hij zou naar Parijs, naar Antwerpen, naar Duitschland gaan. Overal zou hij heen rei zen om goede zaken te doen. Maar daar was natuurlijk weer geld voor noodig. Geld, geld, altijd maar weer honderden guldens voor reis en verblijfkosten, voor invoerrech ten enz. En de rijke Oosterbeeker betaalde maar weer telkens en telkens opnieuw en hij was gelukkig, wanneer hij van den jongen D. brieven en telegrammen uit het buitenland kreeg, waarin steeds optimis tische berichten werden gemeld over de aanstaande verkoopen. Eens kreeg de oude heer een telegram van den Jongen D. uit Parijs, waarin enkele woorden stonden. Enkele woorden: ..Alles verkocht, stuur geld". En weer verzond het slachtoffer geld voor allerlei gefingeerde doeleinden, voor speciale vergunningen om. het goed hier of daar te kunnen plaatsen, voor reis- en verblijfkosten Plotseling hoorde de oude heer niets meer van de edelmoedigen. Het geld was weg en de oplichters waren weg. Later wer den moeder en zoon opnieuw voor deze zaak gearresteerd en het verhaal wordt eentonig opnieuw op vrije voeten ge steld. omdat er geen termen voor inbewa ringstelling aanwezig waren. Wanneer Uw spijsver tering U pijn bezorgt ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag Weet U, dat dit zuur too krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij druppelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstel ling heeft als maagzuur) Ontbonden huwelijk kan niet vernietigd worden. JSN Origintele foto ran e op een karpet en dit zuur ^*xrkued. verbrmad brandde hierin Inderdaad ""°r een gat van 15 om. Indien dit reeds het geval is met een vloerkleed, zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijd U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Zij bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsverte ring krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40 per pakje en f. 1.25 per groot pak. 1215 (Ingea Mrd l GELD IN EEN ONBEWOOND HUIS GEVONDEN. Woensdagmiddag werd de politie te Bus- sum verzocht een onderzoek in te stellen in een huisje, waarvan men vermoedde, dat er iets niet in orde was. Dit onderzoek bracht het verrassende resultaat, dat de bewoonster afwezig was en een bedrag van ruim f. 30.000 aan geld en sieraden voor het griipen lag, aldus ont- leenen wij aan de Msbd. In het huis woonde een ongeveer 66-jarige ongehuwde dame, die reeds eenige dagen r.ieis van zich had laten hooren of zien. De melkboer en bakker kregen geen gehoor en laats ten hun waren als naar gewoonte aan de achterdeur. Toen deze echter twee dagen onaangeroerd waren gebleven, hebben de buren de politie gewaarschuwd, omdat de zonderlnge gedragingen van de vrouw in den laatsten tijd iets ernsttgs deden vree zen. De politie stelde een onderzoek in en vond zoowel de voor- als de achterdeur van de woning open. De bewoonster werd niet in huis getrof fen, doch wat de politie zag. was wel vol doende om een nader onderzoek in te stel len. Men trof n.l, een belangrijk bedrag aan geld aan, dat open en bloot zoo maar voor het grijpen lag. De politie zocht verder en vond in verschillende taschjes, sigaren kistjes en od de meest vreemde plaatsen massa's bankbiljetten. Tenslotte had men voor een bedrag van ongeveer f. 16.000 bijeen. Er kwam echter nog meer voor den dag. Een nader onder zoek deed een koffer te voorschijn komen, welke gevuld was met gouden voorwerpen, juweelen en sieraden. De waarde daarvan wordt ruw geschat op een bedrag van f. 18 000 De bewoonster was intusschen niet te vinden, zoodat men aanvankelijk voor een raadsel stond. Men vernam echter later dat bij Maat schappelijk Hulpbetoon te Bussum een ver zoek was ingekomen om de verpleegkosten te betalen van een dame. die Zondag in overspannen toestand in Amersfoort werd aangetroffen en daar in een inrichting voor geesteszieken werd opgenomen. Een minderjarig meisje blijft daar door evenwel meerderjarig. Een minderjarig meisje te Den Haag wilde een jongeman trouwen, doch daar zij vreesde, dat haar vader haar de verelschte toestemming niet zou geven, verzon zij een list. Zij nam een vriend in het complot, van wien zij vermoedde, dat haar vader haar wel toestemming zou geven om mee te trouwen Die vriend stelde zich als de a s. echtgenoot voor en nam daarbij ook den naam van dezen aan. De acte van toestem ming werd op de vereischte wijze' opge maakt. en daar het huwelijk in een andere plaats dan waar de vader woonde, werd voltrokken, ontdekte hij van het bedrog niets. Dat zlin dochter met een ander getrouwd was. dan voor wien hij zijn toestemming had gegeven, bemerkte hij pas.toen het huwelijk al weer door echtscheiding ont bonden was. Niettemin elschte de vader nietigverkla ring van het huwelijk, omdat het minder jarig meisje via dit nietige huwelijk meer derjarig was geworden. De rechtbank te 's Gravenhage. voor welke instantie deze kwestie behandeld werd. stelde de vader evenwel in het ongelijk. De voornaamste overweging van dit col lege daarbij was. dat het systeem van de wet. volgens hetwelk zelfs het OM. niet ontvankelijk is in een vordering tot nie lg- verklaring van een huwelijk, gesloten In strijd met de openbare orde en zedelijkheid, wanneer dit huwelijk reeds ontbonden is. medebrengt, dat niet aan een beweerd competent ouder op grond van een gebrek in zijn toestemming bij het aangaan van het huwelijk van zijn minderjarig kind, na ontbinding dier echtverbintenis, nog het recht zou toekomen de nietigverklaring daarvan te vorderen. Het meisje is dus meerderjarig gebleven. Niet beslist is In dit proces dus de vraag of de vader wegens „dwaling ln den per soon" met succes nietigheid van het huwe lijk had kunnen vorderen, indien geen echt scheiding had plaats gehad. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Voor de Rechtbank stond terecht een 31- jarige los werkman uit Nieuw-Vennep ver dacht van mishandeling van den 29-jarigen bloemenkoopman N. P. Schr, uit. die ge meente, ln den nacht van 25 op 26 Juli j.L op den Leimuiderdijk. Verd. had getuige gestompt De Oficler van Justitie elschte tegen verd. een geldboete van f. 10 subs. 6 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht N. P. Schr. ter zake van poging tot zware mishandeling, sub mishandeling. Verd. heeft ln den nacht van 25 op 26 Juli op de Leimuiderdijk als autobestuur der van een 4-wielig motorrijtuig opzette lijk T. commissaris die langs den Leimui derdijk met zijn rijwiel liep aangereden waardoor getuige gewond werd De Officier van Justitie elschte gezien den ernst van het feit tegen verdachte 1 maand gevstraf. AUTO TE WATER GERAAKT. Bestuurder na veel moeite gered. Gisteravond ongeveer zes uur is een per sonenauto van 'den rijksstraatweg af in het Abcoudemeer gereden. De auto verdween vrijwel dadelijk onder water. Het kostte groote moeite, den eenigen Inzittende, den bestuurder te bereiken. Een politieagent, die onmiddellijk pogingen in het werk stelde den aulomob.list uit zijn benarde positie te bevrijden, slaagde daarin nie.. Hij trachtte den chauffeur te bereiken via de achterruit. Meer geluk had een inwoner van Abcoude, Niek van den Bosch. Deze dook eenige malen naar de auto en wist den verongelukte, die toen reeds tien minu ten onder water geweest was. via een por tier uit de auto te trekken en hem op den kant. te brengen Dr Goriel uit Abcoude heeft hier den b:\vu~teloozen man met een zuurstof-apparaat weer bij kunnen brengen. Met een ziekenauto is de automobilist, een Amsterdamsch advocaat, vervolgens naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen ver voerd De wagen is later uit het meer op gehaald. CLANDESTIENE RADIO-ZENDERS IN BESLAG GENOMEN. In Wtihe zijn door den radio-controle- dienst der PTT in samenwerking met den gemeenteveldwachter de clandestiene zen ders F A.W. aan den Stationswee en A.PJ. op de Oranjelaan belde uitzendende op den 6 M. band, in beslag genomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE DEVIEZENSMOKKELAARS BLIJKEN NIET VAN ADEL TE ZIJN. Uit het onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van den deviezensmokkel aan de Italiaansche grens is gebleken, dat de mar kies Godi dl Godlo alleen Godi heet Hij heeft zelf het adellilk toevoegsel dl Godio achter zijn naam geplaatst. Hii zal deswege vervolgd worden. De titel markies werd Godi door een bultenlandsch vorst verleend Ook de graaf Orti di Torre Uzzone. blijkt geen recht te hebben op dezen adellijken titel, evenmin als zijn nicht, welke in ver band met den deviezensmokkel is gear resteerd. WEER EEN NEGER GELYNCHT. Een uit enkele honderden blanken be staande menigte heeft te Ruston In Louisi ana (V. St. i een negen tien jarigen neger ge- lyncht. Hij werd verdacht van het dooden van een blanke en mishandeling van een vrouw. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN OOSTENRIJK. Tien dooden, negentien gewonden. Een vrachtauto, waarop 29 uersonen had den plaats genomen, is door het weigeren der remmen te Felsenberg (Oostenrijk) tegen een muur gereden en omgeslagen. Tien inzittenden kwamen om het leven, de anderen werden ernstig gewond. a f» ti r HAAGSCHE RECHTBANK. Gratis college-loopen. Een student uit Leiden, was door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis, omdat hij zonder collegegeld te hebben betaald, de colleges aan de Universiteit had gevolgd. Van dit vonnis kwam de student inhoo- ger beroep. Hij erkende het feit wel, doch zei dat er een vergissing had plaats ge vonden; hij meende dat zijn vader het collegegeld reeds had betaald. De opgelegde boete kon hij niet betalen. De officier zag geen reden om wijziging in de straf te brengen, omdat het euvel van gratis college-loopen zich te veel voor doet. Uitspraak over 14 dagen. Op fazantenjacht. De jachtopziener C. Rietvink uit Noord- wijk had op verboden jachtterrein zekeren A. D. aangetroffen. Behalve dit feit, constateerde de jacht opziener dat D. in het bezit was van een lazant. die hij buit had gemaakt bij zijn jacht. De verdachte scheen het geval niet zoo erg te vinden, doch de jachtopziener kon dit verklaren door de mededeeling dat D. als strooper staat gesignaleerd. De officier vorderde om die reden dat het vonnis van den Leldschen kantonrech ter. die tot f. 15 boete subs. 5 dagen hech tenis had veroordeeld, moest worden be vestigd. Uitspraak over 14 dagen. De vernielde jas. Te Leidschendam had een fotograaf uit Stompwijk met zijn motorrijwiel een flet ser, den slager M. J. Hulscher aangereden. Het gevolg was geweest, dat de Jas van den slager voor een groot deel aan flarden was gegaan, waarvoor hij f. 25.schade vergoeding had geëischt. De kantonrech ter had dit toegewezen, benevens een geld- uccte van f. 10 subs. 10 dagen hechtenis opgelegd, van welk vonnis verdachte ln hooger beroep kwam. Na verhoor van en kele getuigen, vorderde de Officier beves tiging van het vonnis. De verdachte betoogde dat hij van een hel verlicht plein was gekomen, ln de don kere straat achter het. viaduct, waardoor hij den fietser niet had opgemerkt. Uitspraak over 14 dagen. Om de schadevergoeding. Het is al een heel tijdje geleden, op 20 Dec. van het vorig jaar. dat op de SchriJ- vtrsbrug te Leiden, de bestuurder van een auto een handwagen van den koopman J. S. aanreed. De kantonrechter te Leiden had den autobestuurder veroordeeld tot f. 15.— boete subs. 25 dagen hechtenis, en toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van f. 39.—. De veidachte bekende wc! de aanrijding, doch hij had bezwaren tegen de civiele vordering, want de koopman had op zijn kosten eigenlijk den heelen wagen ver nieuwd, hetgeen niet noodig was. De kos ten waren door een deskyndige geschat op f. 15.De Officier voelde ook niet veel voor den nieuwen wagen, en vorderde be vestiging van het vonnis in zooverre, dat de schadevergoeding op f. 15.zal worden bepaald. Juridisch geschil. Het was een typisch geval dat den tim merman J. A. A. de G. te Leiden was over komen. Hij had een overtreding begaan, waarvoor hij een schikkingskaart had ont vangen van het O. M Volgens de G. was het schikkingsbedrag f. 1, maar de ambtenaar van het O. M. zei dat hij f. 2 had geëischt. Nu bleek, dat ln het girobiljet van het parket, geradeerd was. Vrage: wie deed dat. Door de G, werd gezegd dat hij absoluut geen wijziging had aangebracht; op het parket was daar ook niets van bekend. De zaak is intusschen nu aanhangig hoe de wijziging op het biljet is gekomen. Maai de G. had z. i. betaald, en toen de ambte naar volhield om f.2 te ontvangen, meen de de kantonrechter dat de ambtenaar niet ontvankelijk was ln zijn vordering. Hiervan kwam de ambtenaar in hooger beroep, en de vnd. ambtenaar van het O. M. te Leiden, jhr. mr. Switser, gaf eenige inlichtingen over het geval. De officier van justitie vond dat de ambtenaar, die oorspronkelijk op zijn ver baal f. 2 had gevorderd, toch wel ontvan kelijk is, doch dat de kantonrechter b.v. f. 1 boete had kunnen opleggen. Spr. eischte dus vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, en wel ontvankelijk verkla ring, met terugwijzing naar het kanton gerecht. Uitspraak over 14 dagen. Auto op het fietspad. Drie bloemenkooplieden uit Sassenheim waren ternauwernood aan overrijden ont snapt. toen de chauffeur T. S. op den Rijks, weg te Wassenaar met zijn auto plotseling het rijwielpad opkwam. De koopman Van Egmond uit Rijnsburg was echter door de auto gegrepen en ern stig gewond naar het Ziekenhuis te Lelden vervoerd, waar hij geruimen tijd verpleegd moest worden. Wegens het veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel door schuld heeft de chauf feur terecht gestaan, waarbij de Officier f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis had geëischt. De Rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot f. 25 boete sub®. 10 dagen hech tenis en bovendien voorwaardelijk acht dagen hechtenis en intrekken van het rij bewijs voor den tijd van één jaar, met een proeftijd van drie jaar. Motor contra auto. Op den Rijksstraatweg te Wassenaar wilde de heer Prins uit die gemeente de Berkenboschlaan met zijn auto inrijden, toen de motorrijder J' J. H. uit Rotterdam hem nog wilde passeeren. Dit bleek niet meer mogelijk en een hevige botsing had plaats, waarbij de duorijder, de heer Bou- dewijn uit Voorburg over de auto werd ge slingerd en ernstig gewond. De officier eischte tegen H voor zijn roe keloos rijden f50 boete subs. 50 dagen hechtenis; de Rechtbank heeft hem ver oordeeld tot f. 25 boete subs 10 dagen hechtenis. Voor de dertiende maal. Voor de dertiende maal heeft terecht ge staan, de 34-Jarlge varensgezel C. W. de C. uit Leiden, thans wegens diefstal van oen fiets voor de sodiëteit „Mlnerva" te Leiden, in den nacht van 1 op 2 Augustus. De officier had in verband met de straf lijst van verdachte, acht maanden gevan- genistraf geëischt. De Rechtbank heeft hem conform dien eisch veroordeeld. Automatenkwestie. Een juridische strijd wordt gestreden om de automaat, die de banketbakker van Z te Lelden heeft. De kantonrechter te Leiden had hem veroordeeld tot f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, omdat hij producten had afge leverd ln zijn winkel, na het sluitingsuur. Van het vonnis kwam verdachte ln hoo ger beroep, en de verdediger ging uitvoe rig de kwestie van de automaten na. dadat dp officier bevestiging van het vonnis had gevraagd. Hij wees allereerst op het feit dat vol gens de dagvaarding „vanuit" den winkel was afgeleverd, terwijl dat „in" den win kel plaats vond. zoodat vrijspraak zou moeten volgen, doch verder betoogde pl. uitvoerig dat de wet nog geen voorzienin gen heeft getroffen t a. v. de werkelijke automaten, en hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. De naamsverwisseling. Toen een slager uit Lisse te Voorschoten werd aangehouden omdat hij des avond.; op zijn flets geen verlichting had. had hij de onhandigheid een valschen naam op te geven. De kantonrechter had den slager drie geldboeten opgelegd, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Zoowel de rijksveldwachter Franken als een gemeenteveldwachter van Voorscho ten, verklaarde, dat verdachte een val schen naam had opgegeven. De verdachte daarentegen betoogde dat er een misverstand was geweest. De officier van Justitie zag geen reden om wijziging in de straf. n.l. tweemaal f2 benevens f. 8 boete, door den kantonrech ter opgelegd, aan te brengen, en vorderde bevestiging. Nachtelijke botsing. Op de Vrijebanschelaan bij Delft had de koopman B. uit Wassenaar des nachts om drie uur een aanrijding veroorzaakt. Hij gaf geen voorrang aan een auto bestuurder, die daar recht op had. Na de aanrijding was verdachte door gereden, doch de bestuurder der aangere den auto was hem gevolgd, en had ver dachte ln Den Haag ingehaald. De officier wees er op dat verdachte reeds driemaal veroordeeld, en hij zag dan ook geen reden om de straf die de kantonrechter had opgelegd te wijzigen. Verdachte zei de straf zwaar te vinden, en verzocht verlichting er van. Uitspraak over 14 dagen. Dronken koopman. Een koopman uit Zoctcrmeer bestuurde zijn motorcarrier, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde. Te Voorschoten was het mts gegaan. want toen hij in de C. Treubstraat den I hoek om moest, zwaaide hij met het voer-1 iHuilen m anowuui aeiytneia dei Redactie; Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EEN OOGSTDIENST. Op deze plaats wilde ik gaarne de aandacht vestigen op den „Oogstdienst", die D. V. ge- houden zal worden op Zondag 6 November, des avonds in de Marekerk onder leiding van dr. J. Riemens. Onder de Hervormde Jongeren leeft wel sterk de drang its te doen, in en voor de gemeente. Gezien hetgeen de jongeren in andere plaatsen tot stand brengen, drongen zij op het organiseeren van bovengenoemden Oogstdienst aan. De bedoeling is. het Christendom en de daad hier samen te laten gaan in een vorm, waar elk gemeentelid aan kan bijdragen. Juist dezen Zondag, die in het teeken van dank staat, zouden wij hen willen gedenken, die onder ziekte of zorg gebukt gaan. Laten wij dan onzen dank omzetten in een daad van naastenliefde. Het comité voor den Oogstdienst zou daartoe gaarne Uw aller medewerking willen vragen. En wel in dezen vorm: „Mogen wy tegen 6 November wat fruit of bloemen van U ontvangen?" In de Marekerk, waai' al deze gaven zullen worden geplaatst, hopen wij dan met vele leden der Gemeente een wijdingsvollen dienst te hebben. Na afloop van dezen dienst zullen fruit en bloemen aan hen. die het moeilijk hebben, gebracht worden als uiting van den grooten dank, die in veler harten leeft. Moge 6 November een bijzonder gezegende dag worden voor hen, die mogen geven èn voor hen, die mogen ontvangen. U vergeet den datum niet? Zaterdag 5 November komt U Uw gaven afgeven aan de Kosterij van de Marekerk. Geen gave te klein, geen gave te groot! Het Comité voor den Oogstdienst. Pijnlijke voeten! „Wilt U me even bij lichten, ik kan mijn schoenen niet vinden!" tuig tegen het trottoir, waardoor hij van den carrier viel, benevens een hoeveelheid eieren. De kantonrechter had den koopman veroordeeld tot acht dagen hechtenis en intrekken van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Van dit vonnis kwam de koopman in hooger beroep. De chef der politie en een agent uit Voorschoten deelden als getuige mede, dat verd. absoluut dronken was, toen zij hem, aanhielden. De getuige A. v. Tol uit Voorschoten had het ongeval gezien, en zei dat verdachte nogal pret om het geval had. Volgens verdachte bestuurde een ander dan hij de carrier, en zat hij in de bak, doch getuige v. Tol verklaarde dat ver dachte zelf stuurde. De officier vorderde bevestiging van het vonnis der kantonrechter. Op het kruispunt. Op het kruispunt van de Haarlemmer straatPelikaanstraat te Lelden, had een botsing tusschen twee auto's plaats, waar van een schoenmaker uit Woubrugge de schuldige zou zijn. Hij moest n.l. voorrang verleenen aan de auto, die uit laatstgenoemde straat kwam. De kantonrechter te Leiden had den schoenmaker veroordeeld tot f. 15 boete subs. 10 dagen hechtenis, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Twee getuigen, die de botsing hadden gezien, gaven inlichtingen, en zeiden dat de schoenmaker had moeten wachten. De verdachte betoogde echter dat de be stuurder der auto uit de Pelikaanstraat met groote snelheid daar plotseling uit kwam. De verdachte had door de drukte ter plaatse de auto niet kunnen zien, en hij meende dat de bestuurder er van door zijn wijze van rijden de veiligheid voor het verkeer in gevaar had gebracht. Verdachte had na oproeping in de bladen, nu twee getuigen décharge gekregen, die hij graag nrirr wilde hooren. Dr rechtbank bleek hiertoe bereid, en hield de zaak er eenige weken voor aan. Aanrijding- Op den weg bij Rijpwetering, had een aannemer uit Leiden den fietser T. L. M. V. uit Zoeterwoude aangereden, die ten gevolge daarvan viel, en een schouder fractuur bekwam. Dc kantonrechter tc Leiden had den autobestuurder veroordeeld tot f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de weg ter plaatse was opgebroken, en de fietser met de autobestuurder vrijwel ge lijk op hetzelfde gedeelte waren. De fietser had wel kunnen uitwijken doch dan was hij in den berm van den weg gekomen. De officier meende dat geen voldoende bewijs voor de .schuld van verdachte aan wezig was, want z.had ook de wielrijder onvoorzichtig gereden. Om deze reden werd vrijspraak gevraagd, waarbij de verdediger zich aansloot. Uitspraak over 14 dagen. 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14