STADSNIEUWS Nieuwe politie-auto 79iJe Jaargang DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 No. 24094 HET VOORNAAMSTE NIEUWS YAN HEDEN De Bilt Dii nummer besfaaf uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGfifAD VOOR LEIDEN EN'OMSTREKENf PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.33 per week 1f. 0-13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokostenj (voor binnenland f. 0.80 per 3 nind>' Overste de Iongh gaat heen. In verband met zijn benoeming: tot com mandant der derde artilleriebrigade. Overste A. H. Drijfhout van Hooff volgt hem op als commandant 6 R.V.A. Luit.-kol. C. de Iongh. De Staatscourant van hedenavond bevat de officieele bevestiging van het eerder door ons aangekondigde bericht, dat de luitenant-kolonel C. de Iongh, commandant van het 6de regiment veldartiilerie alhier en van het Leidsche garnizoen, bij Ko ninklijk Besluit met ingang van 1 No vember a.s. wordt bevorderd tot kolonel en benoemd tot commandant van de derde artillerie-brigade. Deze brigade omvat het 3de regiment veldartillerie te Breda en het 7de regiment te Bergen-op-Zoom, terwijl de staf in Breda is gevestigd. Overste de Iongh werd 22 Juli 1904 be noemd tot tweede luitenant en werd achter eenvolgens benoemd tot eersten luitenant (1 October 1907). kapitein (1 Januari 1918), majoor (1 Augustus 1929) en luitenant kolonel (1 November 1935). met ingang van laatstgenoemden datum werd overste de Iongh benoemd tot commandant van 6 R.V.A., tevens -garnizoenscommandant. Vóór den wereldoorlog was hij gedeta cheerd in Albanië onder bevel van majoor Thomson, aan wel'k verblijf hij een twee tal onderscheidingen damkt, te weten het ridderkruis 4de klasse van den Zwarten Adelaar van Albanië en de herinnerings medaille, ingesteld ter gedachtenis aan de aanvaarding van het 'bewind over Albanië door vorst Wilhelm zu Wied. Overste de Iongh wordt als com mandant 6 R.V.A. opgevolgd door den majoor A. H. Drijfhout van Hooff van het 7de regiment veldartillerie te Breda, die met ingang van 1 Novem ber a.s. is benoemd tot luitenant kolonel. „Majoor Drijfhout van Hooff is geboren in 1886. Zijn carrière verliep als volgt: i« ^uU 1907 2de luitenant; 23 Mei 1910: 'e luitenant; 28 Augustus 1922: kapitein- i0M^m.ber 1935mojoor; 1 November i»38: luitenant-kolonel. militaria. J??. eerste luitenant der militaire admini- tratie J. Palland, voorheen bij 6 r.V.A. RrLi overgeplaatst naar de K.M.A. te vmS».V insang van 1 November be vorderd tot kapitein. k n? jFaPltein I. L. Uijterschout van 4 R.I. talen stafrang over®ePlaatst bij den gene- academische examens. twn?Jd voor. Ptopa-edeutisch examen vonr h't' mei' A Lürsen (Haarlem); mei „cai>didaatsexamen geneeskunde, j- a. h. Boer (Boskoop) en de heeren MrsW^nJ>orp 'Katwijk), J, Tol (Hille- Tol rnfi'u de Wolff IDen Haag), L. C. een) Tslcensl. D. M. Miete (Schevenin- lineh 7nSe"hoes (Rotterdam), E. C. Rei- C w r- r': Kaag), H. Bakema (Leiden), (Den ui, Deu«nan (Den Haag), H. Neefjes Iden) M' Tirumenga (Leeuwar- E var, ii„ Rothfusz (Rotterdam), H. iWacsenl *?eiV,'Leiden) cn K. F. Begeman examen rarl'. voor het doctoraal Haae? .n *en,: de heer J- de Vries ,Den en mej. J. b. Nauta Pieter (Leiden). Plannen voor open zweminrichting. Nemen vasteren vorm aan. Van doorgaans welingelichte zijde bereikt ons het bericht, dat het voor nemen van B. en W. om hier ter stede een open' bad- en zweminrichting te bouwen, vasten vorm hebben aangeno men in dier voege, dat bereids een ter rein is aangewezen. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft een 56-jarigen zwerver aangehouden A v. d. W.. die ver dacht wordt van rijwieldiefstal. VERGADERING VAN DEN ARMENRAAD. Onder leiding van prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink vergaderde gisteren de Armenraad in het Nutsgebouw. De secretaris bracht verslag uit over het jaar 1937. Zoodra dit zal zijn gepubliceerd komen wij hierop terug. Een nieuw huishoudelijk reglement werd op voorstel van het bestuur vastgesteld. In de begrooting voor het jaar 1939 werd een wijziging aangebracht. Nadat de voorzatter de aanwezigen had aangespoord op 20 October deel te nemen aan de excursie naar de Martha-Stichting en belangstellenden hierbij te introducee- ren, sloot hij de vergadering. Voorzittter der S.D.A.P. spreekt in de Stads gehoorzaal. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. C. P. Omtzigt, Oude Rijn 144. Leiden, motordiensten LeidenAmsterdam v v. Wijzigingen. Handelsvennootschap onder de firma ,Java Kawi Thee Import". Lorentzkade 34. Leiden. De vennootschap onder firma is omgezet in een vennootschap en comman dite onder den naam: Comm. Venn. „Java Kawi Thee Import" imet ingang van 4 October 1938). (Beperkende Bepalingen). Beh. venn.: C. H. Gerlings. Leiden (Huwe- lijksche Voorwaarden) en C. H. Ferrée, Wassenaar. Aantal vennooten bij wijze van geldschieter: één. Firma Gebroeders Mulder, Maredijk 183, Leiden, houthandel, loonzagerij, schoppen, fabriek. Vennooten: C. Mulder (Huwelijk- sche Voorwaarden). Erven van wijlen J. van der Stok, Oude Rijn 10, Le den, handel in glas. porselein, aardewerk en luxe artikelen; engros en detail. Opheffing filiaal: Mare, 104, Leiden. Jac. van Vliet en Zonen, Hooftstraat 59- 61-63. Alphen a. d. Rijn, banket- en brood bakkerij; fabriek van suikerwerk. Overleden Eigenaar: J. van Vliet, dd. 8 Juni 1938. Nieuwe Eigenaar: Wed. A. G. van Vliet- Spruitenburg, Alphen a. d Rijn. Volmacht verleend aan: C. J. van Vliet, A. van Vliet en I. J. van Vliet (Beperkende Bepalingen). G. v. Steyn en Zonen, Jac. van Beyeren- weg 10. Voorhout, bloembollenexport. Uit tredend Vennoot: N. van Steyn, Voorhout.werd onderdrukt (hilariteit). Onderwerp „De internationale toestand". In de tot de laatste plaats gevulde Stads gehoorzaal ook het podium was geheel bezet heeft gisteravond de voorzitter der S.D.A.P.. de heer Koos Vorrlnk een rede gehouden over den internationalen toe stand. De voorzitter van den Plaatselijken Raad, samengesteld uit Leidschen Bestuurders- bond en S.D.A.P., de heer H. W. Wittenaar, sprak een openingswoord, waarin hij allen welkom heette en zijn voldoening uitsprak over de groote opkomst. Daaruit blijkt de groote belangstelling voor den internationalen toestand en de vraagstukken rondom de Tsjecho-Slowaak- sche kwestie. Allerwegen is een zucht van verlichting opgegaan, toen bekend werd, dat het ergste, een nieuwe wereldoorlog, ons bespaard zou blijven, doch het Is goed en nuttig, dat de arbeidersbeweging haar houding bepaalt tegenover de nieuwge- schapen situatie. Spr. verheugt zich erover den partij voorzitter, den heer Vorrink bereid te heb ben gevonden daarover een uiteenzetting te geven. Nadat „De Stem des Volks", onder lei ding van den heer Anton Krelage Jr. een tweetal liederen had gezongen, was het woord aan den heer Vorrink, die allereerst herinnerde aan de dreigende dagen, die achter ons liggen. De S.D.A.P. stelt er prijs op in het openbaar te getuigen, hoe zij staat tegenover de ontwikkeling van de ge beurtenissen der algeloopen weken en hoe zij meent, dat betere verhoudingen in de internationale wereld kunnen worden be reikt. Dit probleem is niet alleen een vraag stuk van de diverse regeeringen, doch van het geheele volk. dat rechtstreeks bij de politiek betrokken is. Spr. ging vervolgens na, waar de oor zaken liggen van de recente spanningen en wees deze in de eerste plaats terug naar het zoogenaamde „vredes"-verdrag van Versailles, dat de kiemen van een niéuwen oorlog in zich borg.. De oogenblikkelijke oorzaak dezer spanningen evenwel is gele gen in het fascisme, dat identiek is aan oorlog. In Duitschland zijn momenteel IV* a 2 millioen mannen en vrouwen gemobili seerd, een verschijnsel, waaraan momen teel nauwelijks iemand meer aandacht schenkt, terwijl in feite een dergelijke toestand doet denken aan den tijd van de Egyptische pharao's, die door duizenden slaven gigantische werken lieten aanleg gen. Het jongste conflict stond in het teeken van de „onderdrukking der minderheden". Vóór den wereldoorlog 1914'18 leefden er 60 millioen menschen, waaronder ge heele volkeren, onder vreemde heerschap pij. Het verdrag van Versailles, dat ook zijn goede zijden had, bracht dit aantal terug tot 20 millioen. Hiervan leefden de Sude ten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije onder de gunstigst denkbare voorwaarden. O.a. hadden zij drie vertegenwoordigers in het kabinet. Spr. zou wenschen, dat ook de S. D.A.P. in Nederland op een dergelijke wijze De Leidsche politie heeft de beschikking gekregen over een nieuwe auto, hetgeen wel niemand, die het tot dusver als zoodanig op banken langs de zijkanten kunnen plaats nemen. De ruimte onder de zitplaatsen is ingericht voor berging van een verhand- gebruikte vehikel kende, als overdreven kist, touwen, een dreg, schoppen, houwee- weelde zal aanmerken. De nieuwe wagen is len, zagen, e.d. een Ford V 8, ter sterkte van 85 P.K., met een lichtgrijze carosserie; hij is 5.45 meter lang bij een breedte van 1.80 meter. Uit wendig is zijn bestemming aangegeven door een tweetal transparant-borden aan de De stalen zijwanden kunnen gemakkelijk worden opgeschoven, terwijl ook het dak van de arrestantencellen in geval van nood, zoowel door den bestuurder, als door de agenten achterin, op eenvoudige wijze kan voor- en achterzijde, waarop het woordworden verwijderd. „Politie"; inwendig laat een tweetal cabines 1 Overigens is bij de inrichting van het in- voor arrestanten geen ruimte voor twijfel terieur slechts rekening gehouden met de aangaande den aard van dit voertuig. Deze j eischen van de practijk, zoodat deze jongste cellen zijn gelegen tusschen de plaats van 1 aanwinst der Leidsche politie in alle op- den bestuurder en het eigenlijke inwendige zichten het karakter draagt van een dienst- van de auto, waarin ongeveer 10 agenten wagen. Hitier heeft zich het lot van de Sudeten- Duitsche minderheid in Tsjecho-Slowakije aangetrokken, doch hij laat zich niets ge legen liggen aan dat van zijn landgenooten in Zuidelijker streken, die door de zachte vriendenhand van Benito Mussolini op vele manieren worden ontrecht. Zijn devies luidt: „Recht is wat nuttig is voor het Duitsche volk" en daaraan wor den alle geldende rechtsbegrippen onder geschikt gemaakt. Te veel bestaat nog de misvatting, dat de Sudeten-Duitschers „terug" zouden wil len naar het Duitsche Rijk. Ze hebben er nooit toe behoord, doch tot het oude Oos tenrijk! De politiek van Hitier vindt geens zins haar grond in zijn liefde voor onder drukte minderheden, doch is reeds geopen baard in zijn boek „Mein Kampf" en be oogt het scheppen van een machtspositie hl Oost-Europa, een overheersching van de Oostzee tot de Zwarte Zee, van den mond der Elbe tot dien van den Donau. Daar ligt, volgens Hitier, de toekomst van Duitschland. De groote tragiek van het jongste con flict was gelegen in de schrille tegenstel ling tuschen de bereidheid der Tsjechische regeering tot overleg en onderhandelen en het standpunt der NB.D.A.P.. die met alle kracht een militaire bezetting van Sude- ten-Duitschland wilde forceeren. Men schenke geen geloof aan Hitler's bewering, dat hiermede een einde is gekomen aan de Duitsche territoriale eischen in Europa. Wat denkt men bijvoorbeeld van de „Vrije stad Danzig", wat van de Duitsche minderheid in Zuid-Jutland, Deensch grondgebied derhalve, waar op de Duitsche scholen het gebruik van uitsluitend Duit sche leerboeken wordt geëischt. En wan neer dergelijke eischen niet worden inge willigd, spreekt men over „onderdrukking" en roept men om „bevrijding". Het is, aldus spr., de hoogste tijd, dat niet tienduizenden, doch millioenen Ne derlanders front maken tegen de geeste lijke tyrannie van het fascisme. Wij mogen niet onverschillig staan tegenover de kolo niale eischen, welke ongetwijfeld binnen afzienbaren tijd van Duitsche zijde zullen worden gesteld. Daarom is de neutraliteitspolitiek der Oslo-staten zoo gevaarlijk en werd zij door Hitler en Mussolini met gejuich begroet. Het verdrag van Noyons is er om te bewij zen. dat een eenswillende democratie al lerminst machteloos behoeft te staan te genover het fascistische gevaar. Na het accoord van Muenchen is ook spr. beheerscht door een gevoel van op luchting, doch tevens door een gevoel van schaamte over het onrecht, dat was ge schied en over de daarmede gedemon streerde zwakheid van de democratie. Er is, aldus spr., geen enkele reden om Chamberlain dankbaar te zijn voor het be reikte resultaat. De Engelsche staatsman was in de eerste plaats vertegenwoordiger van het conservatieve Albion; hetzelfde land, dat verraad pleegde aan den Volken bond, door openlijk te getuigen, dat binnen het kader van den Volkenbond geen recht bestaat voor de kleine mogendheden; dat Abessynië op alle manieren tegenwerkte in zijn rechtvaardigen strijd tegen Italië en dat oogluikend toelaat, dat rebel Franco van munitie wordt voorzien. Deze politiek is niet de onze. De sociaal democratie streeft naar handhaving van de beginselen van den Volkenbond, zich ba seerend op de grondslagen van het inter nationaal recht. In dat verband zijn wij bereid samen te werken met alle volkeren der wereld, die zich op hetzelfde stand punt willen stellen. Niet alleen de groote democratische vol ken zijn in hun taak tekort geschoten; ook de Oslo-staten zijn in gebreke gebleven door te verzuimen in Geneve een aanvang te maken met de practische toepassing van het organiseeren van den vrede en het verzekeren der collectieve veiligheid. Een dergelijk initiatief zou juist in deze dagen ongetwijfeld weerklank hebben gevonden. De algemeene oorzaak van de huidige si tuatie wijt spr. aan het ontstellend tekort aan wereldgeweten, aan een vérgaande lafhartigheid tegenover de fundamenteele zaak van „het" recht. Waar is in onze wereld degene, die den heiligen kruistocht organiseert tegen het alom heerschende barbarendom, blijkende uit de gruwelijkste Joden-vervolgingen; waar blijft het vlammende protest tegen de vernietiging van alle menschelijke bescha ving, blijkende uit verschillende citaten van Duitsche staatslieden, welke spr. voor las. Spr. stelt de vraag: „Moest er oorlog komen" en hij beantwoordt deze ontken nend. Naar zijn vaste overtuiging was er even min een oorlog uitgebroken, wanneer de democratische landen een vast aaneenge sloten bloc hadden gevormd. Duitschland was niet in staat om een oorlog te voeren. Dat wist ook Chamberlain, doch hij vrees de de consequentie van een ineenstorting van het Hitler-regime in den vorm van bolsjewiseering van Duitschland. Engeland en Frankrijk hebben verzuimd in de plaats van het fascistische Duitschland een demo cratisch geregeerden staat op te bouwen. De vrede van Muenchen beteekent een on derwerping van Europa aan de dictatuur; het is een vrede, die gekocht is door ver raad aan de vrijheid en de gerechtigheid. Deze groote zwakheid kan slechts wor den hersteld, wanneer in breede lagen van alle volkeren niet slechts leeft een groote liefde voor den vrede, doch ook een sterke wil om dezen vrede te organiseeren. Onze generatie heeft een zending te ver vullen: de versterking der collectieve vei ligheid. Nog, aldus besloot spr., zijn met veel vuur uitgesproken en langdurig toegejuich- BINNENLAND. De grensbewaking verscherpt (Binnenland, 3e Blad). Waarom geen pufaanvoerverbod? (3e BI.). Groote fabrieksbrand te Deurne (Laatste Ber., le Blad). Verduisteringsoefening te Rotterdam (Bin nenland, 3e Blad). Ernstig ongeluk op Hr. Ms. mengd, 3e Blad). Tromp" (Ge- Vrachtauto in botsing met paard en wagen; 1 doode en 1 gewonde (Gemengd, 3e Blad). De moord te 's-Gravenhage (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten le Blad). Nederlanders werken in Duitschland; eenige conclusies (3e Blad). Doodelijke aanrijding te Nieuwveen (2e BI.), Veehouder te Zoeterwoude door koe aange vallen (2e Blad). Het Nederlandsch voetbalelftal samenge steld voor den strijd tegen Denemarken (Sport, 4e Blad). - BUITENLAND. De Duitsche eisch naar koloniën (Buiten land, le Blad). De Japansche aanval op Kanton. Stappen der mogendheden? (le Blad). De onthulling te Parijs van het ruiterstand beeld voor Koning Albert van België (3e Blad). Met de Duitsche troepen in Sudeten-land (2e Blad). Nog geen overeenstemming tusschen Slo- waken en Hongaren (Buitenland, le BI.) Grootvorst Cyrillus van Rusland overleden* (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. In ons land zal de wind aanvanke lijk stormachtig tot krachtig uit Zuid-West zijn en later waar schijnlijk iets ruimen. Het weer blijft betrokken tot zwaar bewolkt met regenbuien en morgen overdag iets kouder. Geseind hedenmorgen aan alle posten Wordt verwacht: STORM UIT HET ZUID-WESTEN. te rede, kan het onheil worden afgewend, mits wij allen ons met algeheele over gave wijden aan den strijd voor vrede, vrij heid en gerechtigheid, den strijd, die den weg baant naar het democratisch socia lisme. De bijeenkomst werd besloten met een tweetal liederen van „de Stem" en een kort dankwoord en een opwekking van den heer Wittenaar. TWEE MOTORRIJWIELEN ONTVREEMD. In de laatste dagen zijn hier ter stede twee motorrijwielen ontvreemd. J. A. H. M. deed bij de politie aangifte van de ver missing van zijn Ariel-motor, welke hij Maandagavond in de Vrouwensteeg had neergezet, terwijl gisteravond ten nadeele van H. F. J. S. een op de Hoogstraat staande Norton-motor is weggenomen. Het bestuur der afd. Leiden van het Nationaal Jongeren Verbond :'s thans als volgt samengesteld: C. Cohen Tervaert. praeses: H J. F. Oet- gens van Waveren Pan eras Clifford, vice- praeses; M. J. P. D. van Harinxma thoe Slooten. ab-actis; G. L. W. de Milly. quaes tor. Het abactiaat is gevestigd; Stille Rijn 5.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1