iPeek&Cloppenburg LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 11 October 1938 Uit de Omstreken Q_5^rflert. Verhoop Oireestraat 78/60 - d/eiden. WEERBERICHT. AGENDA Ontmoet U iemand AALSMEER. Dc Snlibloemenhandel. Vergeleken bij de laatste week van herfst maand, toen de handel aan de vellingen alhier over het algemeen in ernstige mate getroffen werd door de internationale ge beurtenissen. kon gedurende de eerste week van October weer eenige verbetering ge constateerd worden. Zeker was er nog geen sprake van een opgewekt karakter van den handel, doch verschillende producten ver beterden toch wel meeT of minder in op brengst. om de rozen, waarvan een ge deelte voor export in aanmerking kwam. De prUzen der Am. anjers bleven veelal voor den kweeker teleurstellend Grootbloemige chrysanten, o m. rayonanten en pullings werden steeds nog bij groote hoeveelheden aangeboden, waarbij geconstateerd kon worden dat de opbrengst zeker aan den lagen kant was. Voor de allermools.e rayo nanten werd tot olm 10 voor de pullings tot 18 en voor de Edw Page tot 22 cent betaald. In verband met de zeer ongunstige weersomstandigheden gedurende de afge- loooen week hebben verschillende te velde staande bloemsoorten onherstelbaar of veel geleden. De dahlia's b.v. werden weinig meer aangeboden, terwijl de kleinbloemige chrysanten heel wat in aantal verminder den. vergeleken bli vorige weken Vooral na het midden der week werden deze produc ten beter in prijs; Zaterdag noteerde goede kwaliteit kleinbloemige chrysanten (per bos) van 1220 cent Wat van dahlia's nog werd verhandeld kon ook een beteren prlis opbrengen dan den laatsten tijd het geval was De eekleurde bouvardia's werden be vredigend betaald, nJ. tot 71/: cent per takje terwijl de witte tot ongeveer 4 cent konden opbrengen De calla's no'eerden tot 14; de amaryllis tot 7. de anthuriums tot 12 en de clematis tot 10 cent per stuk. Het olumosus snijgroen werd tot olm. 4 cent per rankje in de betere kwaliteit betaald Aan de vei lingen van potbloemen en -planten was de toestand van den handel eveneens weinig opgewekt. Een flink gedeelte van het aan bod beslaat uit bloeiende begonia's en in toenemende mate de cyclamen Van beide bloemsoorten is in dit centrum een massa cultuur. Voor de beste begonia's werd tot plm. f. 1.10 en voor de cyclamen tot f. 0.95 per stuk betaald. De capsicums noteerden tot 17, de primula abc tot 22 ct. per stuk. Verbetering der arbeiderswoningen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een regeling getroffen omtrent het verleenen van bijdragen door rijk en ge meente in de kosten ter verbetering van bestaande arbeiderswoningen. De premie zal bedragen 1/3 van de kosten van verbete ring, met een maximum van f. 165 per wo ning. In geval van zeer ingrijpende verbe tering kan hieraan ten hoogste f. 720 wor- 1083 (Ingez. Med.) Barometerstand. "rlstermdidag 2 uur: 760. :edenmiddag 2 uur: 766. B1NNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt Hoogste stand 766.8 te Rochefort. Laagste stand 742.4 te Nordoeyan. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Aan vankelijk matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Later krimpend en toenemend. Aanvan kelijk licht tot half bewolkt. Droog weer. Later toenemende bewolking en toenemende kans op regen. Koude nacht. Later zachter. BUITENLANDSCIl WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. De depressie in het Noorden blijft regel- matig opvullen. Een gebied van hoogen lucht druk boven Groenland breidt zich over IJsland uil tengevolge waarvan het stationnaire ge- Dicd van lagen luchtdruk in het Noord-Westen rich in zijn geheel naar het Oosten verplaatst. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid- Westen op den Oceaan strekt zich thans over Het Kanaal en over West-Frankrijk uit. Een secundaire van de depressie over de Noorsche Zee ligt nog boven de Botnische Golf. Over de Britsche eilanden en het Westelijk deel van Centraal-Europa bewegen zich luchtmassa's van polaire oorsprong. In Schotland vielen gisteren nog zware buien en is het weer hedenmorgen nog buiig. Een vlak minimum, dat gisteren over Frankrijk trok. veroorzaakte daar veel regen. Op den Oceaan ligt hedenmorgen op 54 gra den N.B. en 38 graden W.L. een diepe depres sie. welke zich naar het Noord-Oosten of Oost- Noord-Oosten schijnt te zullen bewegen en bin nen niet te langen tijd het weer hier zal gaan beïnvloeden. In het verre Noord-Oosten is de lucht be trokken en valt regen, de temperatuur is er minder hoog. In de Poolzee blijft het steeds zeer warm. De Alpen-stations melden nog hooge temperaturen: Seantis plus drie gr. Celsius. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: W.Z.W.. 8 gr. C.. goed. Londen: Z.W., 9 gr. C., mooi. Berlijn: Z.W.. 9 gr. C.. goed. Nice: Windstilte. 18 gr. C., goed. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 10 gr. C. f50 gr. F.). 12 uur 's middags: 13 gr. C. (56 gr. F.). HOOG W ATT VT*"! N It- f ATW1JR a- '<EP Voor Woensdag. Voorm. te 4 uur; nam. te 16.21 uur. den betaald en de premie een dienovereen komstige verhooginz ondergaan tot maxi maal f 240. De premie wordt uitsluitend verleend voor de verbetering van arbeiders woningen. B. en W. stellen den raad voor, in dit verband te besluiten, hen te machti. gen uit de gemeentekas bijdragen te ver leenen tot de helft der riikspremie. op den voet als in de bedoelde circulaire van den i minister is vermeld. Gouden jubileum. Op Maandag 17 October a.s. zal het 50 jaar zijn geleden, dat de eerste Chr. school alhier werd geopend. Dit feit zal op Woens dagavond 19 October met een samenkomst ln de Ned Herv. Kerk herdacht worden. Op Donderdag d.a.v. heeft een herdenking met de schoolkinderen plaats, zal het bestuur recipieeren in ..Irene" en een bijeenkomst organiseeren in „Bloemenlust". De bazar, welke in en ten bate van .Irene" werd gehouden, heeft een netto resultaat van ruim f. 1100 opgeleverd. De bazar, welke hier in ,De Oude Vei ling" ton bate van Uiterwegs Fanfarecorps is gehouden, heeft een uitstekend resultaat opeeleverd. In totaal waren de ontvangsten plm. f 1600, waarvan een flink bedrag voor versterking der kas van ..UF." zal over blijven. De collecten in de Ned. Herv. Kerken hebben alhier over Sep.ember de volgende resultaten opgeleverd: Diaconie f. 244.01'/i, kerkvoogdij f. 218 85J/i, bijzondere doelein den f. 125.42'/». Aan het postkantoor alhier werd in de maand September ingelegd f. 22.083,92 en terugbetaald f. 16.437,72. Alhoewel het seizoen reeds vergevor derd is, blijft het werkloozenaantal nog steeds zeer laag. Stonden verleden jaar bijna 140 werkloozen ingeschreven, thans bedraagt dit aantal slechts 65. Door B. en W. is tot typist ter secre tarie alhier benoemd, de heer G. H. v. d. Wel alhier. MAANS OP- EN ONDERGANG Dinsdag van 5.47 u. n.m. tot 5.47 u. v.ir LICHT OP v V e.a. 11 Oct.: op 18.09 uur; onder 8.30 uur. BENTHUIZEN. De Suikerbietenoogst. Nu de suikerbietenoogst alhier een aan vang heeft genomen kunnen wij het vol gende melden. Hoewel het loof al vroeg een gelen tint kreeg, valt het beschot nog al mee. De schieters zijn talrijker dan vo rige jaren. Men is benieuwd naar het sui kerhalte. Het mond- en klauwzeer begint al hier weer af te nemen. Bij verschillende veehouders is het vee weer gezond ver klaard. Drie runderen zijn hier aan deze ziekte gestorven. HAARLEMMERMEER. Onder leiding van den directeur den heer J. Westerdael gaf een tweetal zang- vereenigingen een uitvoering ten bate van het te stichten Jeugdgebouw der Ned. Herv. Kerk te Nieuw Vennep. Slechte weersom standigheden werkten het plan tegen, zoodat de belangstelling en daarmee ook de op brengst gering was LEIDSCHENDAM. Verliezen voor het Kath. Sociale werk. Het katholieke siciale werk heeft een tweetal gevoelige slagen ontvangen. Na een korte ongesteldheid ls plotseling overleden ln den ouderdom van 49 jaar de heer A. A. Bontje, oprichter en voorzitter van de R.K. ver Hel Wlt-Gele Kruis. Bijna tegelijkertijd kwam te overlijden in den ouderdom van 67 jaar mej. S G. H. van Velzen, welke haar arbeid en finan ciën steeds in dienst stelde van het sociale werk onder de R.K. vrouwen, zooals steun aan hulpbehoevende R.K. kraamvrou wen enz. De Onderlinge Vereeniging voor Zle- kenhuisverpleging schreef over September JA 97 nieuwe leden in, waardoor het totaal is gestegen tot 11.975 (v.m. 11.878). Ver pleegd werden 41 leden (v.m. 35). Het aantal werkloozen ls wederom ge stegen en bedraagt heden 179 (v.m. 150), waarvan 19 geplaatst in de werkverschaf- Ilng. Vorige maand bedroeg het aantal door mond- en klauwzeer aangetaste veestapels 242. daarna daalde het iets, om thans weer te stijgen op 244. Gevonden: 1 autonummerplaat; 1 knot zwarte sajet, 1 portemonnaie. 1 ac- Ittasch, 1 vulpenhouder. Adres bureau v. politie. In verband met den steeds afnemenden aanvoer zal de Coöp. Groenteveiling ook des Zaterdags niets meer vellen. NOORDWIJKERHOUT. Aan ruim 300 kinderen van 7 Jaren en ouder, komt de bisschop van Haarlem het H. Vormsel toedienen op 24 Oct. a.s., na te voren onder klokgelui plechtig te zijn Ingehaald. In hotel Gouwenberg had de plech tige opening plaats van het winterseizoen der K. J. M V Rector L. Beune. Verbonds- inoderator, hield een rede over: „Doelstel ling en verdieping in de K. J. M. V.". Vele ouders waren mede aanwezig. De leden van den Land- en tuinbouw vakgroep organiseeren een wedstrijd voor alle Jonge bloembollen-kweekers. Allen moeten deelnemen aan een verplicht ge deelte, waarvoor prijzen beschikbaar ge steld worden J>e volgende soorten moeten gebroeid worden: Peach Blossom. Ant. v. d. Hoeff; Generaal de Wett; Prins van Oostenrijk en Couleur Cardinal. Alles moet in huls gebroeid worden. RIJNSBURG. Verhoogde veilingomzet. De omzet aan de bloemenveiling „Flora" bedroeg over de maand September 1938 f. 37.413,55 tegen f. 31.153,48 over Septem ber 1937. Over het boekjaar 1 October 1937 tot 30 September 1938 was de omzet f. 1.074.899.05 tegen f. 1.046.432,17 over het vorig boekjaar. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Jac. v. d. Vijver jm. 25 J. en J. J. Kuipers jd. 22 j. Ondertrouwd: P. Heemskerk jm. 24 j. en W. de Mooy jd. 26 j. SASSENHEIM. Gevonden: Een hangbroche; een kleine licht grijze herdershond, 3 be- lastlngmerken, een sleutel; een schakel armbandje: een colbertje. Nadere inlich tingen bij de politie alhier. LISSE. Opening winterseizoen K.JJVIV. Ter opening van het winterseizoen hield de K.J.M.V. een propaganda-avond in „De Witte Zwaan". De verbondsmoderator hield een rede over de doelstelling van de K J. M.V. Doel is, den jongeren er voor te waarschuwen, dat stoffelijke welvaart niet het hoogste doel in dit leven is. doch dat de geestelijke opvoeding het hoogst be lang is te noemen. Door de zangclub werd een mooi lied uitgevoerd- Vervolgens werd het wlnterprogramma uiteen gezet. Een groote rij van bekwame sprekers zal dezen winter optreden met als onderwerp „Gezag". De openingsavond is uitnemend geslaagd. Restauratie der Ned. Herv. Kerk. Naar wij vernemen zal het kerkgebouw der Ned. Herv Gem alhier een restauratie ondergaan. Het mooie kerkgebouw zal van centrale verwarming worden voorzien, waarvoor opdracht werd gegeven aan de fa. Deerns en Westeringh te Den Haag; het stoffeerderswerk zal worden uitgevoerd door de fa. Tibboel te Llsse; het schilders- werk door fa. Gebr. van Houten te Lisse en het timmer- en metselwerk aan de fa. J Kastelijn. Naar wij vernemen zal de restau ratie de gezelligheid van het interieur zeer ten goede komen. VOORSCHOTEN. .Aanrijding. Omstreeks half zes gistermiddag ls de heer A. v. d. V. aangereden op den Leidsche- weg, ter hoogte van de Tolstraat, door een vrachtauto, gemerkt HZ 39655. waarvan de bestuurder is doorgereden. De heer v. d. V. bekwam schaafwonden, terwijl het ach terwiel van zijn rijwiel schade bekwam. De politie stelt een onderzoek ln. Diefstallen. Bij de R.K. kerk ls tijdens een avond godsdienstoefening een heerenrijwiel van den heer N. gestolen. Verwonderen doet dit niet, aangezien men steeds rijwielen nabij de kerk plaatst, lnplaats van ln de rijwielbewaarplaats. BIJ de politie heeft de heer J. W. v. d. E. uit Den Haag aangifte gedaan dat uit zijn boot, Uggende btj „Allemansgeest" de na volgende voorwerpen zijn ontvreemd: zell- Jumper met ritssluiting, blauwe trui, twee stormlampen en ongeveer f. 18 proviand. Luchtbescherming. De burgemeester heeft benoemd tot hoofd van de ontsmettingsafdeeling bij den lucht beschermingsdienst. de heer H. J. Keegstra, arts alhier; tot waarnemend hoofd van de koerier-afdeeling de heer L. M. van Gent, terwijl de heer C. Mechelse. tweede waar- nr nd hoofd van deze af deeling is. Het mond. en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer neemt in deze gemeente blijkens de offlcieele opgave, ge lukkig af. In het begin van de afgeloopen week waren 46 gevallen, aangegeven werden er geen, terwijl er 12 gevallen waren van her steld, zoodat aan het einde van de week ln de gemeente waren 34 gevallen van mond- en klauwzeer. Bij het agentschap der arbeidsbemid deling staan deze week als werkzoekenden Ingeschreven 96 personen. WARMOND. Vergadering S.M.C. Onder voorzitterschap van Th. v. d. Zalm hield de R.K. Sportvereen. S.M.C. alhier een druk bezochte vergadering. Deze heette hartelijk welkom den nieuwen geeste lijk adviseur kapelaan Jongkind en den heer van Opstal; hij bracht dezen dank voor de wijze waarop hij zijn taak als trai ner vervulde. Nadat de secretaris de no tulen had voorgelezen, die onder dankzeg ging werden vastgesteld bracht de penning meester zijn financieel verslag uit. Hoewel bleek dat de vereeniging momenteel over een klein batig saldo te beschikken had, werd met het oog op de toekomst door den voorzitter aangedrongen te trachten meer dere nieuwe leden en donateurs te verwer ven. Tot versterking der kas zal tevens een verloting worden gehouden, waarvoor be reids toestemming van B. en W. verkregen was. Deze loterij werd door den voorzitter in ieders belangstelling aanbevolen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer O. Lampo, waarin deze wegens vertrek naar elders ontslag nam als lid der elftal-commissie. In deze vacature werd met alg. st. voorzien door verkiezing van den heer E. C. Hulsebosch. Zoowel de schei dende als de benoemde hadden van den voorzitter een woord van dank in ont vangst te nemen. Het bestuur der elftal commissie werd thans samengesteld als volgt: voorzitter J. v. d. Vliet, secretaris L. Tuijnman en commissaris E. C. Hulse bosch, terwijl aan deze commissie werden toegevoegd de voorzitters van de resp. elf tallen. Mededeeling werd gedaan van de nieuwe bepalingen opgenomen in het huis houdelijk reglement. Door den heer v. Opstal werd een leer zame causerie gehouden. Vastgesteld werd een nieuw reglement met betrekking tot de contributieregellng. Tot slot sprak kapelaan Jongkind een kort woord, waarbij hij de leden aan spoorde tot saamhoorigheid en eensgezind heid tot groei en bloei der vereeniging. Hierna sluiting. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. Versluys van 's Gravcnhage: H. ter Haar van Leiden; G. Verlaan van Leiden: W. L. Swart van Vlissinpen. Vertrokken: G. C. van Seggelen naar Leid- schendam; C. P. Grootscholte n. Oude Tonge; J. A. M ter Hengel naar Zandvoort; C. N. M. Hanneinan naar Middelburg; A. M. M. v. d. Burg naar Noordwjjkerhout; J. A. G. van der Hoogte naar Noordwijkerhout; Th. N. Hoge- boom naar Leiden: J. Th. A. van Pol naar Vel zen: P. Th. Brinkman naar Rotterdam. Burgerlijke Stand. Geboren: Henricus Johannes Maria. Z. van C. P. P. Kortekaas en P. C. van Rijt Adria- nus Cornells, Z. van P. D. v. d. Drift en J. M. Broekhof Cornells Jacobus Maria, Z. van J. C. van Rijn en C. A. M. v. d. Salm Anna Ignatla Gerarda. D. van H. A. G. M. Walen kamp en E. H. A. B. Iserief Maria Helena Johanna. D. van J. Ch. C. Nleuwveen en A. v. d. Zwet Christiaan, Z. van H. v. d. Drift en C. J. Keyzer. Gehuwd: J. Schoneveld jm. 29 j. en A. E. Hoogewerf jd. 26 j. L. R. Kallenberg Jm. 23 j. en L. J. van Seggelen jd. 22 j. J. G. van Beek jm. 24 J. en E. Philippo jd. 23 j. A. E. M. Hanlo jm. 36 j. en M G. Schölvinck Jd. 28 j. E. N. Stefels jm. 24 j. en P. C. M. van Nobelen 21 J. Overleden: Petrus Kortekaas 66 j., gehuwd met Th. Berg H. J. M. Kortekaas 2V6 dag. De hooischelf van den heer G. U. de B. is door onverklaarbare oorzaak in brand geraakt. Gelukkig dat de wind gunstig was zoodat erger voorkomen kon worden. Op eigen kracht kon de brand gestuit worden doch de berg brandde geheel uit. WASSENAAR. Hollend paard. Nabil het viaduct sloeg een voor een waven gespannen Daard. doordat het schrok van een motor, op hol. Eerst nabij de Weyermanstraat, een 7 tal kilometer verder kwam het paard tot stilstand, zoo dat het een wonder mag heeten dat er hierdoor od dezen drukken verkeersweg geen ongelukken zijn gebeurd. Gistermiddag had de 23-jarige mej. C. W. b!1 het verlaten van het postkantoor aan den Kerkdam alhier het ongeluk te vallen waarbij zij het linkerbovenbeen brak. Nadat dr. Hubbeling haar eerste hulp had verleend, ls zij per ziekenauto naar de Anna-kllniek te Leiden overge bracht. Gevonden. Te bevragen op het hoofd bureau van politie lederen werkdag van 12 uur: belastingmerk, handschoen, jon genspakje, horloge, schort, beurs met in houd. sleutel, rozenkrans, mand. paar da messchoenen, gymnastiekschoen, dames schoen, muts, hond, pakje platen armband, horloge, rol touw. zilveren oorbel, school- etul, ceintuur. HEDEN. Gebouw Rehoboth, Rapenburg 10: ds. W. D. v. Wijngaarden over „Egypte". Hooglandsche Kerkgracht 46: Bijeenkomst nam. 8 uur. N.V. Nationaal Veem: Vergadering v. Aan deelhouders, nam. 3.30 uur. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Solopianist Stefan Askenase. 8 1/4 uur nam. Stadsevangelisatie, Morschweg 50: Bijeen komst nam. 8 uur. Woensdag. Consultatiebureau Middelweg: Ledenverg. Var. tot bestrijding der t.b.c. 5 uur nam. Gebouw Prediker, Jan Vossensteeg 17: Bijeen komst Ger. Zendingsbond, nam. 8 uur. Gebouw Nomateg. Ie Binnenvestgracht: Bij eenkomst nam. 8 uur. Stadsgehoorzaal: Bijeenkomst der S.D.A.P. Nam. 8 uur. Katwijk aan Zee: Zaaltje van H. J. Planjo Zeesteeg: Bijeenkomst 7,30 uur. Donderdag. Katwijk Zee, Zaal van Chr. Pr. Belangen: ds. Lankhorst nam. 7.30 uur. DAGELIJKS. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Tentoonstel ling werk van Nelly Bodenheim (tot 23 Oct.), 104, Zondag 14 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9',4—11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (lstp Blnnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. 3'.4 uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.; „De gevangene van Zenda". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag 2, 4% en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Blauwbaard's achtste Vrouw". Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De dubbele bruiloft". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „30 dagen corvee". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- er. Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl.straau: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De weg terug". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwijk-aan-Zee)Nat. Film 40 jaar. Voorstellingen 2*4, 4%, 7 1/4 en 9 1/4 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 8 t/m. Vrijdag 14 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk, Haven 18. tel. 85 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. die hoofdpijn heeft? Denk dan aan Dr. J. B. Meenk's Hoofdpijnpoeders! 5 ct. per poeder. Vericrijgb. bij apoth. en drogisten. 1023 (lngez. Med.) ZEVENHOVEN. Loop der bevolking. Gevestigd: Hendrik den Braven van Warmond. Burgerlijke Stand. Gehuwd: G. de Brave en J. M. C. Knopperts. Geboren: Jacoba Cornelia, d. van P. van Leeuwen en M. P. Heemskerk. Kerk&uto verzakt. Een bestuurder van een kerkauto had bij het parkeeren van den Amstel het ongeluk, dat het gerij in den berm van den weg wegzakte. Met een kraanwagen werd de auto gelicht. Van kerkbezoek kwam toen niets. ZOETERWOUDE. T.B.C.-BESTRIJDING ONDER RUNDVEE. Een vereeniging opgericht. De fok. en controlevereeniging heeft een vergadering gehouden in café Roeleven, aan t Watertje, om tot oprichting te ko men van een t.b.c.-bestrijdersvereeniging. De voorzitter, de heer Berg. opende de vergadering en sprak een woord van wel kom tot de aanwezigen die ondanks het slechte weer, toch nog belangstell.ng toon den. in het bijzonder den heer J. v Zijver- den, riiksveearts te Leiden en den heer A. Zouter, secr. van den Prov t.to.c-bestr.-ver. in Zuid-Holland. De heer v. Zijverden hield een duidelijke en leerzame causerie over t.b.c.. het ont staan. de vorm de werking en de besmet ting. Spr. onderrcheidd" verschillende soor ten van t.b c o.a long-t.b.c ingewands- ti.c.. baarmoeder-t.b.c. t.bc in de hersen vliezen (verschijnselen als bit kopziekte), t.b.c. in het uier, wat alleen opien tbc ls als de knobbeltjes, die zich in het uier voor. doen, in verband staan met den melk- boezem Daarna gaf de heer v. Zijverden een uit eenzetting over de behandeling om de be smette dieren te kennen. Er zijn drie ver schillende behandelingen met tubercullne. 1. De onderhuid-Inspuiting, wat bit die ren die besmet zijn een verhooging van tem peratuur veroorzaakt. 2. De oogbehandeling, waardoor besmette dieren zich doen kennen door afschelden van een etterachtig vocht, terwijl de oog randen ook afwijkingen vertoonen. 3. Inspuiting niet onder de huid, maar in de huid. die bil besmette dieren na 3 da gen op de plaats der inspuiting een knob beltje doen ontstaan. Van deze methoden ls volgens spr. de le de beste maar niet de gemakkelijkste om toe te passen, daar de temperatuur den beesten verschillende malen moet worden oj>ge- nomen. Het reageeren op deze genoemde behan delingen kan volgens den heer v. Zijverden bil uitzondering wel eens falen, wat men een miswijzing noemt. Het komt n.l. wel eens voor, dat dieren die niet reageeren toch lijdende zijn. Ten sterkste werd aan geraden de niet reageerende dieren zoo mo gelijk van de andere gescheiden te houden of althans deze in de stal zoo dicht moge lijk bij de drinkwatergelegenheid te plaat sen, daar ze anders door het drinkwater de besmetting van andere dieren naar binnen kunnen krijgen. Jongvee liefst afzonderlijk stallen en kalveren melk geven van t,b.c.- VTij vee Open lijders moet men zoo spoedig moge lijk te pakken zien te krijgen en zoo vlug mogelijk van de hand doen, daar ln korten tijd meerdere dieren kunnen besmetten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillenden gebruik ge maakt, welke door den inleider van ant woord werden gediend. Hierna werd door den heer Louter nog een toelichting gegeven over de Prov. Ver. o.a. de samenstelling, de werkzaamheden, de voorschriften en kosten aan de bestrij ding verbonden waartegenover staat de subsidies van Rijk Prov. en C.M.C., welke te zamen dc kosten tot een minimum terug brengen De vereeniging werd daarna opge richt onder hetzelfde bestuur als de fok- en controlevereeniging en de meerderhe d der aanwezigen gaf zich als lid van de afd. Zoeterwoude op waarna de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Verder ztj nog vermeld dat drie actieve jonge mannen verschillende veehouders zullen bezoeken om gelegenheid 'e geven zich als lid der t.b.c -bestrljdersverernlg ng afd Zoeterwoude, te laten inschrijven Dr. Kortman alhier deed bij dc politic aangifte van diefstal van 2 koffertjes met instrumenten, uit zijn auto, die langs den weg stond. Een onderzoek wordt ingesteld. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6