BUITENLAND De liquidatie van Tsjecho Slowakije LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Dinsdag 11 October 1938 Luchtaanvallen! De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten D RECHTZAKEN DAGBLADRECLAME SPORT DE ALGEMEENE TOESTAND. Weer in afwachting:. Momenteel is de wereld weer eens aan beland in een periode van afwachten. Duitschland en Polen hebben hun buit ln Tsjecho-SlowakUe geheel binnen Hon garije tracht nos hen na te volgen in bij zondere hooge eischen. Het Spaansche conflict is nog niet geheel opgelost. Van Italiaansche zijde wordt al weer eenlg ongeduld merkbaar, dat Franco de rechten van oorlogvoerende nog niet zijn toegekend ENGELAND. Reorganisatie van het leger. In een tafelrede in Mansion House heeft de minister van landsverdedi ging. Sir Hore Belisha. een algeheele reorganisatie van het territoriale veld leger aangekondigd. Bij de infanterie zullen lichte en zware mitrailleurbataljons worden opgericht en de artillerie zal op gelijke Wijze worden georganiseerd als het geregelde leger, d. w. z.. dat een batterij in het vervolg acht vuurmonden zal tellen in plaats van vier. Bovendien zullen nieuwe regimenten ca valerie. lichte vechtwagens, lichte lucht deelartillerie, benevens anti-tank-regimen- tcn worden opgericht, alsmede tank-batal jons: een geheel nieuw wapen, dat het ge regelde leger niet kent. doch dat zeer ge schikt is voor den burgersoldaat, n.l. ba taljons motorrijders, zal worden opgericht. De bereden regimenten zullen dienen als reserve der cavalerie, nu verscheidene re- g'menten cavalerie van het geregelde le ger gemotoriseerd zijn. .Evenals het geregelde leger zal het ter- iltoriale leger in de toekomst infanterie brigades van drie bataljons krijgen ln plaats van vier Het gevolg hiervan zal zijn, uat het territoriale leger negen volledige divisies zal hebben, gelijk aan de divisies van het geregelde leger, drie gemobiliseer de divisies en één mobiele divisie. Overeenkomstig het Haldane-schema van 1914 beschikte het territoriale leger over veertien divisies, thans over achttien, waarvan vijf divisies tot verdediging tegen aanvallen uit de lucht. De minister voegde hieraan toe, dat door drze reorganisatie een leger zal worden ge schapen. dat in staat zal zijn. het gere gelde leger te versterken met formaties of eenheden. Het ministerie van oorlog heeft aange kondigd. dat drie divisies als gemotoriseer de divisies zullen worden ingericht. De bijzondere eigenschappen van deze divisies zijn beweeglijkheid, snelheid en vuurkracht. De beweeglijkheid zal groot zijn zoowel tactisch als strategisch, waardoor zij in alle omstandigheden snel en doeltref fend zullen kunnen ingrijpen. De Engelsche pers is hiermede zeer in genomen- De ..Times'' herhaalt de woorden. Zon dag door Hitier gesproken: ,.Het is goed- kooper. dat men voor de gebeurtenissen ge wapend is dan ongewapend aan de genade dier gebeurtenissen te zijn overgeleverd en aan andere landen te moeten betalen" en zegt, dat deze woorden evenwijdig loopen met de verklaring van Chamberlain, dat de zwakheid van een leger de zwakheid der diplomatie is De versterking der de fensie moet in ieder geval worden voort gezet tot een veelzijdige overeenkomst is verkregen, die een einde kan maken aan de wapening overal ter wereld. De conditie van de luchtmacht en sommige deelen van het leger is niet. wat het moest zijn: de positie van Engeland is geenszins bevre digend. Het is du:deli'k dat, wat de wape ning betreft het volk de regeering tot handelen uitnoodigt, De „Da'lv Mail" prijst in een artikel van zijn militairen deskundige het initia tie van Hore Belisha en schrijft: ..Mis schien zal dit land eens een standbeeld voor Hitier oprichten, omdat hij ons heeft doen ontwaken. Hij heeft ons gezegd ons met onszelf te bemoeien en wij hebben daar oo onmiddellijk geantwoord, want van alle d-ngen, die ons zelf aangaan. Is deze de eerste en de belangrijkste: dat wij sterk zijn". DUITSCHLAND. Het geval Innitzer. Gemeld wordt, dat de pauselijke nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, te Weenen is aangekomen, om er een onderzoek in te stellen naar de jongste gebeurtenissen. In het paleis van kardinaal Innitzer is een conferentie begonnen. Aan kardinaal In- n tzer was toegestaan, aan de bespreking deel te nemen, doch hij mag nog steeds niet zijn woning verlaten, noch telefonee- rrn De officieele woordvoerder te Weenen heeft opnieuw doen uitkomen, dat de de tentie van kardinaal Innitzer een maat regel ls. welke uitsluitend genomen is ter bcscherm'ng van den kardinaal zelf. Officieel wordt vernomen, dat de vol gende week te Weenen een groote betoo ging der N. S. D. A. P. zal worden gehou den. Een hooge nazi-autoriteit, waarschijn- II eouwleide- Buerckel, zal dan het woord 'ccrsn over de jongste gebeurtenissen en cj irbij het geheele vraagstuk der betrek kingen tusschen staat. N.S.D.A.P. en Kerk in Oostenrijk bespreken. De „Osservatora Romano" schrijft: H°t is met een gevoel van diepe ont steltenis, dat wij dit pijnlijke nieuws uit Weenen publiceeren. Wij zullen er op te- ru .'komen, zoodra wij over rechtstreek- sche inlichtingen zullen beschikken over rit motieven en de bijzonderheden van deze zoo ernstige gewelddaden. Maar reeds nu verheffen wij onze stem. om, broederlijk eensgezind met de Oostenrijksche katho lieken. alsmede met de katholieken van alle landen en alle welden'-ende menschen, een christelijk protest te doen hooren en bie- oen wij den kard'naal-aartsbisschop van Weenen onze gevoelens van diepe deernis en medeleven bij deze beleedigingen, zijn persoon, den godsdienst en de Kerk van Christus aangedaan. ITALIË. De autarchie. Diplomatieke mutaties Engelsche missie op bezoek. In de hoogste autarchiecommissie, die gisteren voor de eerste maal bijeen was, heeft Mussolini om. verklaard, dat de pro. ductie moet worden aangepast aan de voe dingsbehoeften des lands. Hii zeide: „De Italiaansche bevolking groeit regelmatig aan. In enkele jaren zal zij het getal 50.000.000 bereikt hebben. Men zal rekening moeten houden met dit verschijnsel bij de opstelling van pro- ductieplannen". Na een uitvoerige uiteenzetting van den minister voor de corporaties, Lantini. over de toepassing van het plan voor de autar chie, bestudeerde de commissie verschillen de problemen zooals de vestiging van I nieuwe industrieën, de belegging van kapi talen. de productie van metalen en brand stoffen. de controle op de prilzen. de pro ductie van graan, oliën, wijn en de vee teelt. De vergadering duurde vier uur. Zij zal op 13 October weer bijeenkomen. In het Palazzo Chigi schijnen belangrijke diplomatieke mutaties te worden voorbe reid. Hiervan zou het uitgangspunt zijn de benoeming te Parijs van Raffaele Guariglia die op het oogenblik Italië te Buenos Aires vertegenwoordigt. Bri de mutaties zouden o a betrokken zijn de ambassadeurs te Washington, Berlijn, Moskou, Warschau. Brussel, Rio de Janeiro en Santiago Chili i en de legaties te Boe karest. Belgrado, Boedapest en Den Haag. Mussolini heeft gisteren de Britsche mis sie. welke een bezoek brengt aan de oorlogs- grnven, ontvangen. Deze missie, welke onder leiding staat van veldmaarschalk Cavan, heeft ook een bezoek gebracht aan minister Ciano. Mussolini heeft tijdens de ontvangst voortdurend Engelsch gesproken Hij heeft de leden der missie zeer hartelijk begroet. Cavan heeft den Duce toegesproken. Later heeft sir Fabian Ware het woord gevoerd en gezegd, dat de duce in deze donkere dagen een beslissenden slag heeft geslagen voor de eer der menschheid. De leden der commissie voor de oorlogsgraven van het Britsche eemeenebest die meer dan een millioen dooden vertegenwoordigen, waren gekomen om heel eenvoudig te zeggen: dank u! De bezetting van Sudeten-land door de Duitschers is thans voltooid De Dultsche pers jubelt over deze „bevrijding". „Vandaag is het de bitterste dag van ons bestaan". ..Wij drinken de laatste droppels uit den beker der vernedering", aldus le veren de Tsjechische bladen commentaar op de bezetting van de laatste zone. Gemeld wordt, dat de Duitsche troepen de grenslijn op meer dan een punt hebben overschreden, o.a. te Braunau. waar twee gemeenten te veel werden bezet. Tever geefs werd bij den Duitschen bevelhebber geprotesteerd. Hij antwoordde, dat een de putatie der inwoners hem had verzocht, het gebied te bezetten, daar het voorna melijk door Sudeten-Duitschers bewoond werd. Ook de Polen blijven hun bezetting uit breiden. Ook Orlovz is bezet. Dit plaatsje telt ongeveer 1000 Polen en 7000 Tsjechen. Gistermiddag zijn de Tsjecho-Slowaaksch- Hongaarsche besprekingen te Komarno hervat. De bijeenkomst duurde negen kwartier. In een officieel communiqué wordt ver klaard. dat vanmorgen de deskundigen van beide partijen opnieuw bijeen zullen ko men, en dat vanmiddag de onderhandelin gen zullen worden voortgezet. Graaf Teleki. de Hongaarsche minister van onderwijs en eeredienst, die deel uit maakt van de Hongaarsche delegatie, heeft aan journalisten verklaard, dat de onder handelingen in een atmosfeer van sympa thie zijn begonnen. De correspondent van Reuter meent te weten, dat de Slowaken zich hebben ver zet tegen enkele Hongaarsche eischen, die te drastisch werden geacht. Over den aard van de Hongaarsche eischen wordt in het uitgegeven communi qué niets medegedeeld. Het is echter be kend. dat de Hongaren voor den dag zijn gekomen met hun zwaarste eischen, die Slowakije van al zijn vruchtbare vlakten zouden berooven en slechts de ruwe berg streken voor het voorgestelde plebisciet zouden overlaten. Het verlies van alle graangebieöen zou deze stemming natuur lijk influenceeren. Het feit echter, dat de onderhandelingen voortduren zou er op kunnen wijzen, dat de mogelijkheid eener regeling niet uitge sloten ls. Veel. aldus Reuter, zal afhangen van het advies, dat gegeven wordt door bepaalde groote mogendheden, die direct bij de kwestie betrokken zijn. Te Praag worden de Hongaarsche eischen sensationeel genoemd. De Hongaren eischen onmiddellijken afstand van een strook grondgebied, waarin Bratislava. Kosice, Ni- tra, Muckacevo, Rognigovic en Kevime lig- ken. Voorts wordt een plebisciet voor de rest van Slowakije en een afzonderlijk ple bisciet voor Roethenië geëlscht. Muckacevo is op een na de grootste stad van Roethe nië. De Hongaarsche delegatie had Zondag een ethnografische kaart overgelegd, welke als basis voor de aanhechting moest die nen. De Slowaaksche delegatie heeft de juistheid van deze Hongaarsche kaart be twist en vandaag een andere kaart over gelegd. Geheel opgegeven schijnen de Polen en Hongaren hun streven naar een gemeen schappelijke grens nog niet te hebben. FRANKRIJK. Ook Roibel uit de democratische alliantie. Ook Charles Reibel, senator, oud-minis ter en ondervoorzitter der democratische alliantie, heeft thans Flandin een brief doen toekomen, waarin hii hem mededeelt uit de partij te treden in verband met Flandin's telegram aan Hitier. PALESTINA. Het land moet „heroverd" worden. De correspondent van de .Daily Tele graph" te Jeruzalem schrijft, dat het dui delijk wordt, dat de toestand ln Palestina nog ernstiger is dan algemeen werd ge dacht. Met uitzondering van plaatsen als Jeruzalem, Tel-Aviv, Haifa, waar voort durend troepen liggen, is het gezag in het land geheel ineengestort. De meeste Ara bische politie-agenten moesten ontwapend worden, omdat zij aan zulk een intimidatie blootstonden, dat zij niet meer te vertrou wen waren Iets dat niet zeer veel verschilt van een stelselmatige herovering, zal noo- dig zijn om orde, gezag en wet te herstel len De opstand moet onmiddellijk volledig worden onderdrukt: vóór dien tijd kan eT geen sprake zijn van bestudeering van een of ander plan tot oplossing van het Pales- tiinsche vraagstuk, aldus het blad Men gelooft, dat een aantal vooraan staande Arabieren in Palestina, aanhangébs van den Moefti van Jeruzalem, van plan is onmiddellijk na het Pan-Arabische congres naar Londen te gaan om te trachten daar tot een regeling te komen. Het verluidt, dat zli er intusschen bij hun volgelingen op willen aandringen gedurende den tijd, dat zy te Londen onderhandelen een wapenstilstand in acht te nemen. De .Dally Telegraph" verwacht, dat de hooge commissaris. MacMichael, volmach ten zal krii«en voor het herstel van de orde in Palestina en alle middelen, die hij noodig acht, zal mogen aanwenden. De Amerik. democratische afgevaardigde Emanuel Celler, uit New York. heeft er gisteren bü president Roosevelt op aan gedrongen. dat hii den Britschen minister, president. Neville Chamberlain, zal herinne ren aan de verplichtingen, welke Groot- Brittannië krachtens de verklaring van Balfour heeft om den Joden een vaderland in Palestina te waarborgen ROEMENIË. Rede van Calincscu. De minister van binnenlandsche zaken, Calinescu, heeft gisteren een rede gehou den, waarin hij ook sprak over de maat regelen tegen de IJzeren Garde. Hun, die te kennen geven, dat de regeering. ge dwongen door de internationale politiek, behoort terug te komen van deze maat regelen. antwoordde de minister, dat de regeering voornemens ls te volharden in de politiek, die de kalmte kan doen terug- keeren in een land, dat door drijvers ineen buitengewoon gevaarlijken toestand ge bracht was. „Onze politiek van handhaving der orde ln het binnenland aldus zeide Calinescu blijft onveranderd. Als iemand mocht denken, dat ons standpunt veranderd is of zal veranderen, dan raad ik hem aan toch niet de proef te nemen". Calinescu zeide tenslotte, dat Roemenië zich gedurende de dagen van internatio nale spanning „krachtig, waardig en eer lijk" heeft gedragen. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potjewijd, Boerhaavelaan 37, Leiden. BULGARIJE. De moord op den chef van den staf. Volgens inlichtingen uit niet officieele bron zou de moordenaar van den chef van den generalen staf, Kiroff geheeten, afkom stig uit Kustendill. vijf jaar geleden tot een gevangenisstraf zijn-veroordeeld wegens moord op den burgemeester van een ge meente in de omgeving van Sliven. Enkele dagen geleden was hij vrij gekomen. Hij zou reeds Zondag hebben getracht ziin misdaad te volvoeren, toen de generaal zich bij de opening der tentoonstelling „Arbeid en vreugde" bevond. De omstandigheden beletten hem toen zijn plan ten uitvoer te leggen Oo het eerste gezicht en ondanks de ver schillende lezingen, die toe ronde doen. is het moeilijk aan te nemen, dat het hier een politieke misdaad betreft, want het slachtoffer heeft zich nooit beziggehouden met problemen buiten zijn militaire beroep en zijn naam is nooit genoemd tijdens de verschillende gebeurtenissen der binnen landsche politiek in de laatste jaren Het zou kunnen zijn, dat hier een persoonlijke wraakneming in het spel is, of dat het een daad van een onevenwichtig persoon was. Kol. Soyanoff, die tegelijk met zijn chef werd gewond, is geopereerd en later over leden. De zwaar gewonde moordenaar is in het ziekenhuis tot bewustzijn gekomen. Hij werd terstond ondervraagd en, naar ver luidt. heeft hii verklaard dat hij 20 000 levas gekregen heeft om de misdaad te plegen. Op de vraag, hoe de mannen, van wie hij zijn bevelen had gekregen, heetten, wilde hy slechts antwoorden, dat het twee mannen waren, die een Macedonisch dia lect spraken: toen men hem vroeg, of hy wist wien hij gedood had antwoordde hy: „ja. ik he'o den chef van den generalen staf gedood". Men meent, dat de toestand van Kiroff hopeloos is. Een aantal individuen, dat in contact stond met den dader, is in arrest gesteld. GRIEKENLAND. Een standbeeld voor koning Konstantijn. De Koning, vergezeld van de geheele koninklijke familie, heeft gisteren op het exercitieterrein te Athene een ruiterstand beeld onthuld van zyn vader, koning Kon- stantyn. Tot de vele genoodigden behoor den ook de oudstrijders, die onder Kon- stantyns opperbevel deel hebben genomen aan de Balkanoorlogen van 1912 en 1913. Na de onthulling is een parade gehouden en 's middags heeft Metaxas den Koning den maarschalksstaf aangeboden. Daarna heeft de Koning een krans gelegd op het graf van den Griekschen Onbekenden Soldaat. ZUID-SLA VIË. De Skoepsjtina ontbonden. De prins-regent heeft de ontbinding van de Skoepsjtina gelast. Nieuwe verkiezingen zullen op 11 December worden gehouden. Bij decreet is de zitting van den Senaat gesloten Senaat en nieuwe Skoepsjtina zul len op 16 Januari in buitengewone zitting bijeenkomen. Gisteren is de Zuidslavische Volksparty, de uiterst rechtsche, nationale party, die zich tot dusverre afzijdig had gehouden, tot de regeerlngscoalitie toegetreden. Dit is een belangrijke gebeurtenis in het politieke leven van Zuid-Slavië. De toetreding dezer fractie tot de groecen. die zich om Stoja- dinowitsj geschaard hebben, is een bevesti ging van het streven naar een eenheids- regime en van den wil. dat men krachtig wil strijden tegen iedere oppositie, die federalisme wil. De terugtrekking der vrijwilligers. Alle buitenlandsche stryders, die sedert het begin van den oorlog deel uitmaken van het linksche leger, hebben in de cen trale zone van Spanje het bevel ontvangen de posten, waarin zii 'in geplaatst, te ver laten. Het bevel geldt voor alle wapens en alle rangen. Deze maatregel is een uit vloeisel van het besluit der regeering, de vrijwilligers terug te trekken. De eerste afdeeling Italiaansche legion- narissen, die uit Spanje worden terugge trokken. is volgens betrouwbare inlichtin gen uit Cadiz gisteren uit die stad naar Napels vertrokken. Geen bemiddeling, zegt Franco. In een speciaal interview dat Franco gis teren den correspondent van Reuter heeft toegestaan, heeft de generalissimus ver klaard, dat er bil de repatrieerjng van 10 000 vrijwilligers uit het rechtsche Spanje geen reden zou ziin, om niet de belllgeren- tenrechten toe te kennen. Franco verwierp het denkbeeld van bemiddeling. Hii ver klaarde, dat de oorlog niet op andere wijze kon worden beëindigd dan door onvoor waardelijke overgave van de overwonnenen aan de overvloedig getoonde edelmoedig heid van de overwinnaars. Franco zeide. dat het een geweldige on rechtvaardigheid was, dat na twee laar oorlog, de rechten van het rechtsche Spanje nog niet waren erkend, ondanks het feit, dat de regeering ervan door elf landen, waaronder twee der grootste mogendheden en door tien andere de facto was erkend en bovendien nog officieele betrekkingen onderhoudt met veertien andere landen. Met betrekking tot de vrijwilligers in het kamp der regeering zeide Franco, dat 50 000 voor altyd gevallen zyn. dat velen de vlucht hebben genomen, doch dat er nog 60.000 over ziin Franco voegde hieraan toe. dat de aankondiging van hun evacuatie niet anders is dan een nieuw rad dat de wereld voor de oogen wordt gedraaid, aan. gezien de werving in Europa en Amerika met nieuwe kracht wordt voortgezet en in verschillende 'havens nieuwe vrijwilligers worden ingescheept. De republikeinen hadden, volgens Fran co, geen enkele der door de democraten fundamenteel geachte wetten gercspec- Uerd. De democratieën zyn achterdochtig Legenover de nationalisten om dezelfde redenen als zij jaren geleden tegen het Italiaansche en Duitsche regime waren Franco besloot het interview met te ver klaren. dat zy, die de geschiedenis van Spanje analyseeren. tot de conclusie zullen moeten komen, dat in Spanje het demo cratische en parlementaire regime altijd en nauwste verbonden is geweest met een lyaperk van verval. Het is het democra tische proces, dat culmineerde ln de groo te tragedie, welke heden ten dage onzen grond met bloed doordrenkt. Uiteenzetting van Prieto. De vroegere laatste minister van lands verdediging Prieto. heeft ln een confe rentie over het onderwerp „Amerikaan..,rlie nulp voor den wederopbouw van Spanje" een plan ontwikkeld, volgens hetwelk de credieten, welke onmisbaar zyn voor den wederopbouw van Spanje na den oorlog zouden kunnen worden verstrekt tegen een invoermonopolie voor de landen van Noord- en Zuid-Amerika voor petroleum, katoen en tabak, terwyl de Spaansche kwikrijkdom als garantie zou kunnen die nen. Prieto huldigde het standpunt, dat een ver af gelegen schuldeischer niet zoo gevaariyk is voor het behoud van de na tionale onaantastbaarheid, als een meer nabijgelegen. Ook waren er volgens hem behalve materieele redenen, ook andere redenen om toenadering tot Amerika te zoeken en zich te verwyderen van Europa, dat Spanje heeft verraden. Spr. wenschte vooral de algeheele onafhankelykheid van Spanje en hy is.overtuigd, dat het gevaar, dat Spanje bedreigt, door toenadering tot Amerika zal verminderen. Een Chineeschc overwinning. Een officieel communiqué van het Chi- neesche leger bericht dat de Chineesche troepen in den afgeloopen nacht in het ge bied van Wang Tsjia Ling, by Tehan aan het front ten Zuiden van de Jang Tse, een groote overwinning hebben behaald. Twee Japansche divisies van in totaal twintigduizend man zyn daar volkomen vernietigd. De Chineesche troepen, welke onder bevel stonden van generaal Soe Joe. had den op 7 October JJ. onverwacht het offen sief tegen de Japanners geopend. By de gevechten, welke zeer bloedig waren, werd vooral gebruik gemaakt van automatische wapens en handgranaten. Zondagavond stortte de Japansche ver dediging ineen en de Chineezen herover den Wang Tsjia, Ling en Lan Hoe Tsjen, waarby zy een aanzienlyken buit maakten. De Chineesche militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat de spoorlyn Pei- pingHankau ten Zuiden van Sin Jang is bevryd van Japansche militairen. De Japanners, die Lioe Lin bezet hielden, zyn naar het Noord-Oosten teruggedron gen. De treinen naar het Noorden kunnen evenwel Sin Jang niet bereiken, aangezien de iyn bij Lioe Lin ernstig is beschadigd. Het Chineesche hoofdkwartier heeft met kracht tegengesproken, dat Kitsjoen op den Noordelijken oever der Jang Tse en Joeng Sin aan den spoorweg ten Noorden van Nan Tsjang door de Japansche troepen zouden zyn bezet. De Japanners erkennen met het bericht der verovering van deze plaatsn voorbarig te zijn geweest. Overigens beweren zy den aanval der Chineezen te hebben afgeslagen. Boodschap van Tsjang Kai Sjek, Ter gelegenheid van de viering van den verjaardag der Chineesche onafhankelyk heid heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek een boodschap gericht tot het Chineesche volk, waarin wordt gezegd, dat de stryd van de laatste vijftien maanden niet alleen ten doel heeft, te voorkomen, dat China onder Japansche heef-schappij komt, doch ook om China vrij te maken en geiykgerechtigd in de rij der volken. Tsjang Kai Sjek drong er tenslotte bij het Chineesche volk op aan, alle energie, waarover het beschikt, in dienst te stellen van de verdediging. Wilde busdienst Amsterdam- Haarlem verboden. Vordering van de N.Z.H.T.M. toegewezen. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft vandaag uitspraak gedaan ln het kort geding tusschen de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappy als eischeres en de exploitanten van den wil den busdienst „De Harder's Tour Maat schappy", die een autobusdienst tusschen Amsterdam en Haarlem v.v. onderhoudt. De N.Z.H.TJJ. eischte stopzetting van de zen dienst, daar de busdienst geen con cessie heeft, en het opleggen van een dwangsom voor eiken dag, dat de busdienst zou worden voortgezet. De president overwoog in zijn vonnis, dat het er niet toe doet in dit geval, of het betreffende artikel in het R. A. P. onverbindend is. Gedaagde (de bus dienst) heeft artikel 1 van de wet op de openbare middelen van vervoer over treden en op dezen grond moet de bus dienst worden verboden. De president wees dan ooik de vordering van eischeres toe, verbood gedaagde om zonder vergunning een autobusdienst Am sterdamHaarlem te onderhouden en legde een dwangsom op van 250 gulden per dag voor iedere overtreding. Bovendien ver klaarde hy het vonnis uitvoerbaar bij voorraad. Alsnog overwoog de president, dat. wan neer de busdienst een vergunning had aan gevraagd en verkregen, rechtens het R. A. P. deze vergunning niet in stryd zou zyn met de wet op de openbare middelen van vervoer. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Het ongeval aan boord van de K.W. 74 De Raad voor de Scheepvaart deed he denmorgen uitspraak inzake het ongeval aan boord van den motortrawler „Excel sior" K.W. 74, waar, op 9 April 1938. tydens het lossen van de visch te IJmulden, één der opvarenden door een touw van de winch werd gegrepen en dientengevolge gewond. De Raad is, met den plaatv. in specteur-generaal voor de scheepvaart, van oordeel, dat hier moet worden gespro ken van een bedrijfsongeval, hetwelk ech ter goeddeels aan eigen onvoorzicht'gheid van het slachtoffer is te wijten. Het is echter te betreuren, dat de veillgheidsin- richting, waardoor de riem automatisch van de pulley werd geschoven, niet in orde was en niet eens was beproefd. Bij een latere beproeving bleek zelfs, dat het toe stel niet werkte. Dit is een ernstige nala tigheid, welke ten laste van den kapitein komt. e ruggegraat van reclame-plan elk goed VOETBAL. ENGELAND—CONTINENT. Morgen zullen de heeren Mauro (Italië) en Lotsy (Nederland) de 15 spelers aanwijzen, waaruit t.z.t. een keus zal worden gedaan voor het elftal van het continent, dat op 26 October a.s. te Londen tegen Engeland zal spelen. Officieus kan worden gemeld, dat de keus op de volgende spelers is gevallen: Doel. Olivieri (Italië); achterspelers: Minelli (Zwitserland), Rava (Italië) en Daucik (Tsjecho-Slowakije) halfspelers: Kupfer (Duitschland). Kilzinger iDuitschland). Andreolo (Italië), Nozlr (Tsjecho Slowakije) en Kopecky iTsjecho-Slowakije voorhoedespelers: Aston «FrankrijkBraine (België), Piola (Italië), dr. Sarosy (Hongarije), en Brustad (Noorwegen). Morgen zal tevens het elftal worden samen gesteld.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2