STADSNIEUWS 79ste Jaargang DINSDAG 11 OCTOBER 1938 No. 24092 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN W Nieuw/ Leidsche Schouwburg. Dit nunmer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tariet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week (.0.18 Franco per post 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. De jaarvergadering. Wederom heeft de vereenlglng: Herstel lingsoord „De Leldsche Buitenschool" haar Jaarvergadering gehouden. De secretaris en de penningmeester brachten als gewoon lijk hun jaarverslagen uit; ook die van den geneesheer, dr. Boer, en de directrices van de Buitenschool en het Kleuter huis, mej. Crèvecoeur en mej. Ta venraat, werden goedgekeurd. In 1937 heeft de vereeniging haar werk onverkort kunnen voortzetten. Dat is ge makkelijk gezegd. Maar wie wil beseffen, wat dit inhoudt, dient zich twee dingen te realiseeren: eenerzijds de beteekenis van het werk voor de kinderen, die men in 1937 op de Buitenschool en het Kleuterhuis heeft zien komen en gaan. Op de Buiten school is plaats voor 75 kinderen. Geregeld zijn alle plaatsen bezet. In den loop van het jaar konden niet minder dan 53 kin deren worden ontslagen, doch hun plaat sen werden terstond weer door anderen in genomen, en zoo kwamen dit jaar ruim 125 kinderen uit Leiden en omstreken op de Buitenschool. De meeste kinderen kunnen thuis blijven wonen en gaan da gelijks heen en weer. Voor enkele kinde ren, die niet thuis kunnen blijven wonen, of niet dagelijks heen en weer kunnen reizen, ls er op de Buitenschool te Kat wijk een klein Internaat met twee slaap- zaultjes, die eveneens geregeld bezet zijn. Naast de Buitenschool, die bestemd ls voor schoolgaande kinderen, staat het Kleuterhuis, dat twintig kleuters kan her bergen. De meeste kinderen blijven onge veer een jaar te Katwijk. Ziet men hoe zeer zij in gezondheid en gezonde ontwik keling vooruitgaan in dien tijd, dan wordt het duidelijk, dat het verblijf te Katwijk voor hen van beslissende beteekenis is voor Cen verderen gang van hun leven, en wel in dien zin, dat zij hun zwakte en zieke lijkheid, waardoor ook hun intellectueels ontwikkeling werd belemmerd, nu geheel en al te boven komen, en daarmede ook het gevaar van tuberculose volkomen over winnen. Uit het verslag van den geneesheer blijkt, dat steeds goede resultaten bereikt wor den. Kinderen, die eenmaal op de Buiten school geweest zijn. blijven verder gezond. Ook voor latere jaren blijkt het gevaar voor tuberculose te zijn overwonnen. Deze goede resultaten" aldus de se cretaris in zijn verslag ..leveren jaar In jaar uit weer het bewijs, dat het werk onzer vereeniging zeker de moeite, die er aan besteed wordt, volkomen waard is". Van die moeite, die de vereeniging zich getroost, getuigt onder meer de penning meester. Met inbegrip van de dagelijksche Iramreis naar Katwijk heen en weer. be dragen de verploegkosten per kind en per dag 93 cents voor de Buitenschool. Voor gemiddeld 75 kinderen geeft dat een bud get van meer dan f. 20.000.waarbij nog komt het Kleuterhuis met een jaarreke ning van circa f. 9000.Een groot ge deelte van deze gelden wordt door ver schillende subsidies gedekt, maar voor een belangrijk deel blijft het bestuur aange wezen op particuliere liefdadigheid. In het verslag van den penningmeester, den heer E. H. Moens, lezen wij hierover het vol gende: „Uit liefdadigheid is de vereeniging op gericht en is de mogelijkheid geschapen, het werk op de Buitenschool en het Kleu- lerhuis te beginnen. Door liefdadigheid zal dat werk moeten worden in stand gehou den. Nu echter bedragen de inkomsten uit contributies over 1937 ruim f60 minder dan over het voorafgaande jaar. Deze ach teruitgang is het gevolg van daling van het. aantal leden, door sterfgevallen en ver huizing of andere oorzaken. Dit verloop dient volkomen te veranderen, of Lr den cn de omliggende gemeenten zouden hun Buitenschool moeten verliezen. Doch zoo ver mag het zeker niet komen. Al te zeer blijkt de Buitenschool onmisbaar te zijn geworden; zij is laren achtereen steeds vol bezet geweest. Het bestuur zal dan ook geen moeite sparen om donateurs, leden en contribuanten voor de Buitenschool te verven: het hoopt in de vervulling van die meelijke taak te mogen slagen en het soreekt den wensch uit, dat velen zich ernstig rekenschap zullen geven van de onoverkomelijke werkelijkheid, dat de ver eniging niet kan voortbestaan zonde- een e'angrijke vermeerdering van contribu ties". Inderdaad blijkt uit de jaarrekeningen der vereeniging. dat de Buitenschool over 1937 een tekort heeft geleden van bijkans f. 3700.— en het Kleuterhuis ruim f1200. Hieruit blijkt wel. dat de vereeniging er zeer moeilijk voorstaat. Hier komt aan het licht de andere zijde van de mededeeling: „In 1937 kon het werk onverkort worden voortgezet". Zal ook in de toekomst aldus kunnen worden doorgewerkt? Van harte spreken wij de hoop uit, dat deze sympa- th eke en nuttige instelling, waarop wij te Leiden terecht trotsch zijn, naast de alge- aifene waardeering die zij geniet, nog meer a.temeen den steun zal ontvangen, die Yoor hare instandhouding noodig is. rer illustratie van het leven van de kin- (ren op de Buitenschool vermelden wij ml het verslag van mej. Crèvecoeur, de directrice, nog het volgende: „Dit jaar werden méér schooltijden bui len doorgebracht dan een jaar tevoren, n.l. 09.41%. Alleen in de maanden Januari, Fe bruari en December werd meer onderwijs binnen gegeven dan buiten. Van 4 Mei tot 25 October konden de maaltijden der klei nen buiten worden gebruikt. De grooten bleven hiervoor in hun nieuwe eetzaal, die door haar ligging en door het feit. dat zich aan drie zijden openslaande ramen bevin den. ook in den zomer een heerlijk ver blijf voor de kinderen is.". Ook in de vacant'es blijft de Buiten school geopend. Er wordt dan geen onder wijs gegeven, maar de kinderen moeten toch hun kuur in de buitenlucht voortzet ten. „Door het organiseeren van kleine wandelingen en wedstrijden wordt voor de noodige afwisseling gezorgd en dat de kinderen graag komen, blijkt uit het klei ne aantal verzuimen en de talrijke aan vragen van broertjes en zusjes om ook een dagje te mogen komen. Sinterklaas en Kerstfeest konden we weer op prettige wijze vieren, dank zij veler offervaardigheid, waarvoor we hartelijk dankbaar zijn. Dat hierin ook door de oudere der kinderen geholpen werd. die vrijwillig in kleinen kring inzamelingen hielden, stemt ons tot groote blijdschap, daar hieruit blijkt, dat het werk der Bui tenschool door hen op grooten prijs wordt gesteld". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het jaarverslag der Vereeniging. dat. naar het bestuur ons mededeelde, op aanvraag te verkrijgen is bij den secretaris mr. F. D. L. Gunning, Rapenburg 36. AANBESTEDING BOUW O. L. SCHOOL. Liefst 72 inschrijvingen! Namens B. en W. is hedenmorgen in het bureau van Gemeentewerken in het open baar aanbesteed het bouwen van een open bare lagere school aan de Kernstraat. Er waren 72 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: A. Langeveld f.58338 Fa. van Duin en Vink, Noordwijk.. 52800 K. Imthorn, Hoorn 50000 A. Sernee Jr.. Laren 49798 J. van Boxtel. Vught 49500 W. F Marcelis 49488 R. Fokkens, Arnhem 48634 N. N„43400 N V. Wormerveersche Aann. Mij. „43200 Fa. Kuipers, Surhuisterveen 47980 H. J. Klein Haneveld, Vorden 47800 Fa. Hensma en Schapen. Wierden 47500 H. Groen, Amersfoort 47334 Gebr. Timmerman, Wierden 47000 I. T. H. Cornet 46944 J. H v. d. Linden, Hilversum 46900 A. Driessen, Dreumel 46700 H. C. Heemskerk en B. Oudshoorn 46430 J Bontenbal, Zevenhuizen 46284 L.P.v.d. Geer en A.Th. Stuifzand 46180 G. van Eek, Zegveld 46044 Fa. J. van Riet 45999 Gebr. de Kok, Leeuwen Beneden.. ,45995 Fa. Cobelens, Haarlem 4595C N.V. v. d. Kemp en Zn. Silvolde 45950 W. Bunnik. Amersfoort v45850 J H. ten Brake, Lichtenvoorde 45800 II. de Vries. Haarlem 45600 Mij. voor Betonwerken v.h. A. G. Höften, A'dam 45400 Gebr. J. H. en E. H. Becker Stads kanaal 45150 G. J. Blanken. Bussum 45000 J. Warnaar en Co. Den Haag 44900 N Schreuder en H. van Dillen Wassenaar 44800 J. de Boer, Delfzijl 44800 Fa. Gosschalk en Co44760 W. Mulder, Oegstgeest 44600 D. Kaay en Zn44500 J. de Vink Groningen 44500 L. F Schotte. Zevenhuizen „44499 T. Pels. Amsterdam 44444 P G. de Jong. Oegstgeest 44300 W. van Beijeren en J. W. Snel Alphen a. d. Rijn 44100 C. A. D. Schaap. Den Haag 43980 C. v. d. Wiel, Noordwijk 43968 A. Voordouw, Zoeterwoude ,43370 J. J. Feijen, Heiloo 43802 D. Adriaan. Den Haag 43800 A. J. de Later, Oegstgeest 43800 F. Philips, Haarlem 43765 C. Boel, Voorburg 43700 Fa. Gesman. Oudenes en Turken- burg, Alphen a. d. Rijn „43700 Van d. Wal en Co43447 Fa. Gebr. A. en J. de Ouden Oegst geest 43400 M Ebben. Haarlem 43360 H. H. Brink. Leeuwarden 42835 J. Oost. Vriezenveen 42800 P. Breijer, Den Haag 41900 Mij Erica, Noordwijk 41850 Aann. bedr. L. v. d. Hoek en Zn. Den Briel 41838 C v d. Burg, Schipluiden 41800 Fa. J. H. Nieuwenhulzen, R'dam „41500 Fa Bik en Breedeveld 41400 Ph. Meyers en Zn„ Oegstgeest ..41300 W J. Bergshoef, Alphen 41300 Fa. Kuipers en Klopper Schiedam 41230 F. Keijzer, Den Haag 41200 G. C. Duyvenstein, Den Haag „41150 J, Dubbeldam, Voorburg „40880 Gebr. Smits, Schiedam 40799 M en J Stapen, Schiebroek 39694 W H Kelderman Enschedé 38930 Waar geen plaatsnaam is vermeld. Is deze Leiden. 1 De gunning werd aangehouden. N.V. RESIDENTIE-TOONEEL. Lessen in Laster. Blijspel van Sheridan. By de verdwijning van het zoo roem ruchte Hofstad-Tooneel Cor v. d Lugt Melsert zwaait thans den scepter in Am sterdam! heeft zich in Den Haag, zoo- als bekend, gevormd het „Residentie-Too- neel", onder leiding van Dirk Verbeek. Dit nieuwe gezelschap heeft zich gisteravond aan Leiden gepresenteerd. En op een wijze, die alle lof verdient. Het was werkelijk een prachtige inzet en wij betreuren het. dat de belangstelling, hoewel niet direct slecht te noemen, toch niet beter was. Het Resi- dentie-Tooneel had met deze over de gan- sche linie keurig verzorgde voorstelling een vol Huis verdiend. Sheridan's „School for scandal" uit het jaar 1777, bevat nog voldoende interesse voor onze tijden, wanneer het zoo als „too neel wordt gespeeld. In ons land heeft dit oeuvre in lange, lange jaren niet op het repertoire gestaan, in tegenstelling tot She ridan's „Rivalen". Toch bestaan er diverse vertalingen van, maar daar deze door den tand des tijds niet onberoerd waren gela ten. heeft Victor E. van Vriesland zich tot een nieuwe vertaling gezet, die uitmuntend is geslaagd. Zeer fijntjes doet deze de kos telijke humor van den schrijver hoe was deze zijn tijd in dit opzicht vooruit! alle recht wedervaren. Dat het stuk nu weer is opgegraven, is een gelukkige greep geweest. Want al onderschrijven wij niet voor de volle 100 pCt„ dat er niets aan verouderd zou zijn, toch bevat het qua intrige etc. nog zooveel, wat oiok in onze tijden het nog doet. dat dit opdelven o.i. geheel ge rechtvaardigd mag heeten. Het stuk geboren uit Sheridan's ervarin gen in de badplaats Bath, typeert kostelijk hoever het „roddelen" kan gaan. Gelukkig is het toepassen van valsche brieven in on zen tijd een zeldzaamheid blijkbaar in tegenstelling tot destijds, toen men nog „perfecter" te werk ging! maar het ge- sprek-vullen met het critiseeren van vrien den en vriendinnen is, helaas, ook nu nog een veel gebezigde tactiek. Hoevelen zijn er nog niet, die gnuiven aan de „chronique scandaleuse" van hun plaats van inwo ning. De schrijver neemt het overigens op voor losbollen met „karakter" tegenover z.g. gewetensvolle menschen, die in huichel achtigheid en bedrog hun aspiraties na streven. De „eerbiedwaardige" Jospeh krijgt zijn trekken wel thuis, in tegenstelling tot zijn lichtzinnigen, maar karakter-eerlijken broeder Charles, als de suiker-oom uit In- dië terugkeert en beiden „test" onder het zich uitgeven voor een ander. Welk een trouvaille dat verkoopen van de „Ahnen- galerie" per pond en de besliste weigering het portret van den suiker-oom daarbij te betrekken! Johan de Meester heeft dit blijspel kos telijk geregisseerd in een entourage, die een lust voor het oog was. Zelf had hij de costumes fijnzinnig ontworpen, terwijl Ge rard Hordijk voor prachtige decors had gezorgd. En hoe vernuftig waren de groote pauzes bij het wisselen der tafereelen ver meden! Het spel werd geheel inl uchtigen trant gehouden, nergens aangedikt of zwaar be klemtoond. Het werd zoodoende een pracht- vertooning. Te meer. waar vrijwel alle me despelenden geheel in hun rol opgingen. Johan de Meester typeerde den schijnhei ligen Joseph uitmuntend en Paul Steen bergen. die zich meer en meer ontwikkelt, deed hetzelfde met den loszinnigen Char les. En welk een kostelijk type maakte Adolphe Engere vai den suiker-oom. Het applaus bfj open doek was volkomen ver diend. Dirk Verbeek speelde sir Peter krachtig en vond aanvankelijk in Adrienne Canivez als echtgenoote een waardig tegenspeelster. Later zakte zij echter wat terug. Had zij deze rol over moeten nemen? De lasteraars vonden een keurige vertol king in Fie Carelsen, Bets RanucciBeek man, Bob de Lange etc. Een edel stel.... Nog dient Philippe la Chapelle genoemd als de makelaar in alle slechte dingen en Plet Bron als de eerlijke Rowley. Wie de Maria heeft vertolkt? Nogmaals, het was een succes over de gansche linie en de aanwezigen hebben het aan bewijzen van warme instemming niet laten ontbreken. Dit gezelschap heeft getoond er te mogen zijn! BINNENLAND. Zekerheid over het lot van de Hunze Xm (Gemengd, 3e Blad). Renteverlaging van WoningTietvoorschot- ten. (Binnenland. 3e Blad). Wilde busdienst AmsterdamHaarlem ver boden. (Rechtzaken, 4e Blad). BUITENLAND. De Slowaaksche onderhandelingen met de Hongaren voortgezet. (Ie Blad). Reorganisatie van het Britsche leger. (Bui tenland, le Blad). De kwestie der Spaansche vrijwilligers, (le Blad). Chineesche overwinning aan de Jangtsje. (le Blad). Belgisch vliegtuig verongelukt. 20 slacht offers. (Luchtvaart, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. Het is te verwachten dat het weer in onze omgeving weinig bewolkt za! zijn en de nacht helder en koud. Later zal de bewolking gaan toenemen en ook de kans op zach ter weer met tijdelijk regen neemt wederom toe. DE LASTERTONGEN AAN HET WERK. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. „Tsjecho-Slowakije in de branding". Het bestuur der afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal gerekend hebben op een flink bezoek, toen het de lezing „Tsjecho-Slowakije in de branding", als eerste luisterbijeenkomst gis teravond op het programma plaatste. Maar de belangstelling, die de zaal in het Volks gebouw tot de laatste plaats deed vullen, zal ook zeker deze verwachtingen overtrof fen hebben. De Inleider, mr. Jan van Peursem uit Den Haag, begon zijn verhandeling over dit „pijnlijk-actueele" onderwerp, zooals de voorzitter der afdeeling in zijn kort ope ningswoord het noemde, met de verklaring, dat hij reeds tal van jaren een groote be wondering koesterde voor de figuur van Masaryk en hij daardoor ook belangstel ling ging krijgen voor het land en zijn volk. dat menigmaal door hem bezocht werd. Dit land, aldus spr., is in geenendee.e een fictieve schepping, zooals van Duitsche zijde wordt beweerd, al zijn zijn staatkun dige grenzen pas na den wereldoorlog vast pin8 wezen bestond het reeds langen tijd. en de bewering alsof de oorsprong van het Tsjechische volk in het duister zou liggen en het seen „cultuur" zou hebben, worden door de feiten uit de historie gelogen straft. Uitvoerig behandelde spr. de geschiede nis van het koninkrijk Bohemen in zijn verschillende stadia om te komen tot het tegenwoordige Tsjecho-Slowakije. dat in de branding van dezen tijd staat. Groot waren de moeilijkheden van het nieuwe rijk met zijn lange onregelmatige grenzen en zijn bevolkingsgroepen. En de minderheden-kwesties, die eigen lijk in haast ieder land zijn, werden voor Tsjecho-Slowakije al zeer moeilijk. Opval lend is echter dat dit pas zeer sterk merk baar werd na 1933. het jaar waarin het nationaal-socialisme in Duitschland de overhand had gekregen. Stap voor stap behandelde spr. de ver schillende perioden, die men in deze vraagstukken kan onderscheiden, waarbij vooral de afgeloopan Septembermaand en de rol van Frankrijk en Engeland de volle aandacht kregen Spr. verbond aan zijn uiteenzettingen de conclusie, dat èn Frank rijk èn Engeland zich de mindere hebben getoond der fascistische mogendheden en dat de dreiging van geweld slechts ooeen- schijnlijk den vrede heeft gered. Z.i. is niet de oplossing gevonden voor de vraag „oorlog of vrede", doch slechts voor de kwestie oorlog-nü of over een paar maan den. misschien een half jaar. Waarbij, aldus spr. de situatie zich in 1 dien tijd veel voor Duitschland heeft ver beterd, doordat het door kennisneming van de Tsjechische „Maginot"-linie, de Fran- sche niet meer zoo behoeft te duchten, sa mengaande met het feit, dat Rusland noch het resteerende Tsjecho-Slowakije sterke pro-Fransche neigingen zullen hebben Het aftreden van president Benesj deed spr. nog even stilstaan bij deze groote po- litieke figuur en zijn voorganger, waarna I hij besloot met het geven van een kort I overzicht van het voor Tsjecho-Slowakije verlorene en het resteerende, waarbij z.i. te groote moeilijkheid thans zal zijn de democratie in eigen land ongerept te handhaven. I Na een korte pauze werd gelegenheid tot vragen stellen gegeven, waarvan door en kele aanwezigen gebruik werd gemaakt. Tenslotte vertoonde de inleider een col lectie interessante opnamen van het Tsje- cho-Slowaaksche land, waarvan de bezoe kers door de kleine tentoonstelling van plaatwerken, die in de zaal was opgesteld, ook reeds een indruk hadden ontvangen. Met een woord van dank aan den inlei der sloot de voorzitter de heer H. v. Wou denberg deze uitstekend geslaagde eerste I luisterbijeenkomst van het winterseizoen. 1 De volgende bijeenkomst zal een door dr. C. v. Rijsinge te behandelen biologisch on derwerp brengen: „Het leven in sloot en plas". EEN HULDIGING BIJ DE H. C. W. Van den heer A. Zaalberg. Gistermorgen is de heer A. Zaalberg we gens zijn 40-jarig dienstverband bij de N.V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen ge huldigd. De jubilaris werd door de directie in het bijzijn van het volledig tech nisch toezichthoudend personeel, als mede de fabrieksksrn toegesproken, waar bij hem benevens de gebruikelijke enve loppe met inhoud, het eere-diploma we gens 40 jaren trouwen dienst van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel met bijbehoorende draagmedaille werden over handigd. Nadat, het vertrouwen was uitgesproken, dat de heer Zaalberg nog vele jaren als voorbeeld voor alle jongeren zijn werk zaamheden zal mogen verrichten, werd hem gelegenheid geboden den dag verder in huiselijken kring door te brengen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken voorheen D van Oordt en Co., Woubrug- scheweg 10, Alphen a. d. Rijn. De statuten I zijn gewijzigd. Wed. H. J. Th Hulsbosch. Hoofdsiraat 216, Sassenhetm. Slagerij. Uittredend eige naresse: Wed. M. A. Hulsboseh—Van der Krogt, Sassenheim Wijz handelsn. in: J. F. A. Hulsbosch. Nieuwe eigenaar: J. F. A. Hulsbosch, Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1