LED:CH DA33LAD - Vierde Dinsdag 11 Odofor RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Verduistering. Terzake verduistering had zich te verant- woorden een boomkweeker uit Boskoop. Hij had van zijn patroon wat geld te vorderen en toen hij voor hem enkele kwitanties had geïnd, had hij dat bedrag er gelijk af ge houden. De natroon ging er evenwel niet mee accoord en diende een aanklacht we gens verduistering in De patroon dselde als getuige mede, dat zijn knecht wel volmacht had ie verkoo- c>n doch niet om over geld te beschikken. Verdachte zei echter dat hij dit laatste wel mocht. De officier deelde mede dat het rapport over verdachte niet erg gunstig is en spr. vorderde twee maanden gevangenisstraf. De verdediger achtte hetgeen tenlaste is gelegd niet bewezen en vorderde vrijspraak. De politierechter wilde het met verdachte probeeren en legde f. 25 boete subs. 50 dagen hechtenis op. Het mooie verhaal. Bij een inwoner van Katwijk aan Zee was zekere N K van H. gekomen met een verhaal dat hi' een kalkmolen kon koopen, waarmee flink geld kon worden verdiend. Hii had echter f. 25 noodig als voorschot, welk bedrag hem werd gegeven. Vervolgens werd hetzelfde verhaal ver- te'd bii iemand in Alphen aan den Rijn. wat eveneens f. 25 opleverde. Aan van H. was nu opl'chtine ten laste gelegd. Het geval deed zich echter voor, dat hij inderdaad een kalkmolen had gekocht, doch dien weer verkocht aan iemand te Hazerswoude. Er viel uit dc kwestie thans niet veel wijs te worden, en de Politierechter meende méér getuigen noodig te hebben. In ver band hiermede werd besloten de zaak aan te houden, om die getuigen op te roepen. Brandstichting. Een Jongeman uit Alphen a. C. Rijn, was wel heel onvoorzichtig geweest, toen hij een brandende lucifer wierp op een hoe veelheid benzine die in het gras lag. Na tuurlijk ging het geval branden en een auto en eenige boomen liepen gevaar. Voor- zijn onvoorzichtigheid stond de jongeman terecht, en de Officier deelde mede dat verd. sterk verminderd toerekenvatbaar is. Hij is evenwel erg lastig in Alphen, en daa<- moet een eind aan komen. Daarom vorderde spr. drie weken gevangenisstraf. Dc verdediger wees op verzachtende om standigheden. De Politierechter veroor deelde tot f. 5 boete subs. 5 dagen hech tenis, en voorwaardelijk een maand ge vangenisstraf en ter beschikking stellen der Regeering voor den tijd van twee jaar beide voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Verduistering, Een bediende uit Boskoop, had zich van zijn patroon heel wat toegeëigend, hoe veelheden zeep, sigaren, odeur, en een be drag van f. 10. ''jor diefstal moest hij terecht staan, de:h hij liet verstek gaan. De patroon C. H.. deelde mede dat ver dachte het vertrouwen had voor den ver koop in zijn zaak. De officier merkte op dat het rapport over verd. zeer slecht is, en voor het sub sidiaire feit, verduistering, vorde spr. vier maanden gevangenisstraf. De politierechter vonniste conform dezen eisch. Rijwieldiefstal. Een leerling-kok uit Leiden nam in de Marlen Poelstraat aldaar een fiets weg, die toebehoorde aan den bankwerker D. De verdachte bekende hetgeen tenlaste was gelegd. De officier merkte op dat verdachte het wel een beetje slecht heeft gemaakt, hij was een „opschepper", en reed auto etc. De reclasseering wilde het met verdachte nog eens probeeren, en de officier wilde er met mee gaan. Hij elschte f. 30 boete subs. 30 dagen hechtenis en voorwaardelijk nog zes maan den gevangenisstraf. De politierechter vonniste conform de gevraagde geldboete, doch voorwaardelijk vier maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Advocaten opgelicht. Twee advocaten uit Leiden waren het slachtoffer geworden van een oplichter. Zekere V., die voorgaf steward te zijn, was bij een advocaat gekomen met het ver- haai dat zijn vrouw een echtscheidings procedure tegen hem aanhangig had ge maakt en hij zich tegenpartij wilde stellen. De advocaat maakte kosten, die V. zou be talen. Doch daar kwam niets van terecht. Verder bleek, dat V. in staat van faillisse ment was, verkeerde inlichtingen gaf. etc., zoodat de advocaat van de behandeling dei- zaak afzag. Daarna trok V. naar een anderen advo caat met hetzelfde verhaal. Beide gevallen leverden oplichting op. Maar verder bleek, dat V. ook nog andere wandaden had begaan. Na het verhoor van de advocaten, meen de de politierechter dat het wel gewenscht was om verdachte, die verstek liet gaan, zelf te hooren, zoodat de zaak werd aange houden. Diefstal. Een jongeman uit Leiden had zich schul dig gemaakt aan diefstal van vitrage, loo- pers, en enkele andere goederen. Voor dat feit had hij terechtgestaan doch om te onderzoeken hoe de Reclasseering over hem dacht, was de straf aangehou den. Er was nu een rapport, en volgens mededeeüng van den Officier was dat nog al goed uitgevallen, en dit was aanleiding voor den politierechter om het te probee ren met een geldboete van f. 5 subs. 5 da gen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar. Opdracht verkeerd uitgevoerd. D. v. B. uit Wassenaar had aan M. op dracht gegeven een costuum te verkoopen; als hij er meel' dan f.5 voor maken ♦ou, was voor hem. Maar M. kwam niet .iet het costuum, noch met het geld, zoodat hij wegens verduistering terecht moest staan. Hij liet echter verstek gaan. De offlfier vond het gedrag zeer onhebbelijk, en gor del-de twee maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot f.20 blete subs. 20 dagen hechtenis. Schuldkwestie. Een waterstoker in Wassenaar, zou mej. W. hebben beleedlgd. Dat ontkende de verdachte ook niet, maar hij zei dat de juffrouw hem zóó ze nuwachtig had gemaakt, dat hij aan het schelden was gegaan. De waterstoker had n.l. nog geld te vor deren van mej W., wel f. 50.60. Maar de juffrouw zei dat zij geen rekeningen heeft gehad. De politierechter ging aan het schippe ren en de overeenkomst van f. 30 schuld kwam tot stand. Toen volgde nog de belee- diging, waarvoor de officier f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis vroeg. De politierech ter veroordeelde tot f. 5 boete subs. 5 da gen heohtenis, en voorwaardelijk twee we ken hechtenis met een proeftijd van twee Jaar, en verbod tot gebruik van sterken drank.. Vechtende honden en menschen. Twee honden waren in Wassenaar aan het vechten. Daar had V. zich mee be moeid, en toen later een fletser passeerde, bemoeide die zich er óók mee. Dat liep fout, want er was zoo'n beetje ruzie tus- schen de twee menschen ontstaan, in' na volging van de honden. Toen had de pas- seerende fietser, aan V. een klap in diens gezicht gegeven, zoodat de fietser nu te recht moest staan. Hij zei dat V. hem eerst had beleedigd, maar deze ontkende zulks. De officier acht te ln ieder gëval de mishandeling bewe zen en hij vorderde f. 10 subs. 10 dagen. Het vonnis werd f, 5 subs. 5 dagen hechte nis. HAAGSCH GERECHTSHOF. Inbraak in een clubhuis. Op 29 April werd ingebroken In het clubhuis der tennisclub te Oegstgeest. Een radiotoestel en een aantal nougat- blokken werden gestolen. De rijksveldwachter P. Jansen had in verband met deze inbraak gearresteerd den los-werkman A. v. d. H. uit Leiden, Iemand die reeds negentien veroordeelin gen achter den rug heeft. De verdachte ontkende echter zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt welke ontkenning hij bij de Rechtbank volhield. Niettemin waren de aanwijzingen tegen verdachte zoo groot, dat hij werd veroor deeld tot een Jaar en aes maanden gevan genisstraf. Van deze uitspraak kwam v. d. H. thans in hooger beroep bij het Gerechtshof. Naar de president mededeelde, had verd. nu een brief geschreven, waartn hij be kende de inbraak te hebben gepleegd. De Proc. Generaal merkte op aat de vorige maal vijf getuigen zijn gehoord, die voldoende aanwijzingen voor de schuld van v. d. H. konden geven. De verdachte heeft dus nu bekend, maar gezien het uitgebreide strafblad, vorderde spr."bevestiging van het vonnis. De verdediger meende dat verdachte weliswaar vaak is veroordeeld, doch nim mer groote feiten; pi. verzocht een gedeel telijk voorwaardelijke straf. De Proc.-Gen. merkte op dat blijkens het strafblad, ver dachte diverse straffen van een jaar en nog wel van langer duur heeft ondergaan, en dat die niet voor kleine feiten worden opgelegd. Uitspraak over 14 dagen. Lastige passagier. In den nacht van 26 op 27 Mei had de conducteur J. Tafcker den schilder A. J. B. uit Oegstgeest, die in een nlet-rooken compartiment zat te rooken, gewaarschuwd daarmee op te houden. Inplaats van hier aan te voldoen, had B. beleedigende wor den geuit, en toen hij te Oegstgeest de tram had verlaten noodigde hij den con ducteur uit „even naar buiten te komen". De conducteur deed het, en toen dreigde B. hem met een behangerstafel „de her sens in te slaan". Terzake bedreiging met zware mishan deling, had de politierechter den behanger veroordeeld tot een maand gevangenis straf, mede doordat hij reeds zeven von nissen achter den rug heeft. De conducteur gaf een uiteenzetting over hetgeen was voorgevalen, waaruit bleek dat B. ook reeds een ruit van de tram had in geslagen. Verdachte ontkende de plank dreigend te hebben opgeheven; die was daarvoor ook te zwaar. De Proc.-Generaal merkte op dat een veroordeeling niet mogelijk zal zijn, er is geen zwaar lichamelijk letsel toegebracht, zooals de wet voor een dergelijk vonnis ver- eischt, en bedreigen met licht lichamelijk letsel is niet strafbaar, zoodat spr. conclu deerde tot vernietiging van het vonnis en vrijspraak voor verdachte vroeg. De verdediger sloot zich hierbij aan. Uitspraak over 14 dagen. Copyright P. I B Box 6 Copenhagen Eiize deed wat de fee naar gezegd had. Met haar blanke handen greep zij in de stekelige brandnetels, die haar groote blaren op handen en armen brandden. De pijn kon haar echter niets schelen, omdat het de redding van haar geliefde broers kon z ;n. brandnetel, die zij geplukt had, wierp ze op deri u o.n met bloote voeten te breken. Toen de zon onderging, kwamen de elf broers terug. Zij .^cbrok ken erg, toen zij bemerkten, dat Elize geen woord tegen hen sprak. Onmiddellijk dachten zij aan een nieuwe betoovering van de booze stiefmoeder. Maar toen zij Elize's handen zagen, be grepen ze, wat hun zusje voor hen deed. Elize's jongste broer begon te huilen. Zijn tranen vielen op Elize's handen. En toen voelde het meisje geen pijn meer. De schrijnende bla; jn verdwenen KANTONGERECHT TE LEIDEN. Verboden melkverkoop. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan H. van N. melkhandelaar alhier, omdat hij hoewel hij door het A.V.N. als lid geschrapt was en zonder toestemming van den Minister van Economische Zaken op 16, 23, 27 en 30 Juli 1938 consumptiemelk had vervoerd afgeleverd. Gevolg was geweest, dat vier maal voor de controleurs van de Crisiszulvelwet de melk en voertuigen in beslag waren geno men. Voor deze zaak bestond groote belangstel ling. Verdachte verklaarde, dat omdat hij ge weigerd had het contract van de A.V.N. te tee kenen. de vergunning voor den verkoop van melk was ingetrokken. Het A.V.N. heeft het melkbedrljf aan banden gelegd; gezwendeld heb ik nooit, aldus verd. Het A.V.N. schreef voor dat ik alleen slagroom van 44% vetgehalte mocht verkoopen. terwijl ik altijd slagroom van 50 a 52% vetgehalte verkocht. Het O.M. achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen. Verdachte heeft, hoewel hij als lid van het A.V.N. geschrapt was, toch consumptiemelk ver voerd en afgeleverd. Ook heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen en in hoogste in stantie beslist, dat de beslaglegging rechtmatig was geweest. Daar verdachte intusschen het contract geteekend heeft, eischte het O M. vier maal f.5 boete of viermaal 2 d. h. met ver beurdverklaring der inbeslag genomen melk. De raadsman Mr. Drossaard Bentfoort meende, dat door het A.V.N. onrechtmatig beslag is ge legd en de verkoop is verboden. Zijn cliënt is geen onruststoker en heeft uit vrees het con tract niet willen teekenen. De vraag doet zich hier voor, was de A.V.N. gerechtigd tot de in beslagneming en melkverkoop te verbieden? In tusschen heeft zijn cliënt het contract getee kend omdat als de zaak een of twee dagen ge sloten was, zij verloopen zou zijn. Inderdaad heeft cliënt de melk vervoerd tegen het be sluit van de A.V.N., maar hier is volgens pl. overmacht aanwezig. In repliek wees het O.M. er op dat van overmacht geen sprake was ge- werst.. Als verdachte direct het contract getee kend had, was alles in orde geweest. De Kan- Bllze gunde zich niet den tijd om te slapen. Den geheelen nacht II van de betoovering verlost waren. En ook den volgenden dag zat gaf zij zich aan haar werk, want ze had geen ruat voor de broers i zij heel alleen aaD haar taak. IJverig vlocht zij aan de pantser hemden. En nog nooit was de tijd zoo snel omgevlogen als thans. tonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verdachte tot 4 x f2.50 boete of 4 x 2 d. h. met verbeurdverklaring van melk en voertuigen. Overtreding Crisis-Zuivelwet. J. O. M.. slager alhier, moest terecht staan wegens overtreding van de crisis-Zuivelwet. Op 19 Augustus had hij ongeveer 2,i> kg. gesmolten spijs<rund)vet in pakjes van 1/4 kg. vervoerd, zonder dat deze van de vereischte banderolles voorzien waren geweest. De heer M. A. Diehl, controleur bij de Crisis-Zulvelcentrale verklaar de dat verdachte ervan verdacht werd, dat hij vet zonder banderolles verkocht en daarom met een auto op post had gestaan in de Dulven- bodestraat. 's Avonds had hfj verdachte de sla gerij per fiets, waarop een pakje was gebonden, zien verlaten. De controleur was hem direct per auto gevolgd, maar toen verdachte merkte dat hij achtervolgd werd, was hfj bij den over weg Lelden—Woerden teruggekeerd en had het pakje weggegooid. Hoewel de controleur met de politie alles afgezocht had, was het pakje niet gevonden. Mevr. Bekooy verklaarde dat zij 's avonds in de Leeuwkenstraat voor het raam zat, toen zij iemand haastig een pakje in den t-uin van haar buurman zag gooien. Onmiddel lijk was zij er naai- toe gegaan, waarop mevr. Waterland het pakje opgeraapt had; dit bleek toen het bewuste pakje met spijsvet te zijn waarom een papier met den naam van ver dachte gewikkeld zat. Zij hadden het direct bij de politie gedeponeerd. Verdachte wist van niets. Hij was daar 's avonds niet geweest. Het O.M. achtte echter, dat er voldoende bewijzen waren en eischte f20 boete of 10 d. h. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 25' boete of 10 d. h. met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vet. Door een militaire colonne gereden. W. de B. uit Den Haag moest terecht staan omdat hij met zijn auto op den Haagweg door een militaire colonne was gereden. De heer F. C. C Peters .res. 1ste luitenant bh 6 R.V.A. die als commandant had dienst gedaan, verklaarde dat hij zich piet een militaire colonne op den Haagweg bevond. Om het verkeer niet noode- loos op te houden, wilde hij de file auto's, ale zich achter de colonne bevond links laten pas- seeren. Verdachte was plotseling met zfjn auto uit de file te voorschijn gekomen en niettegen staande dat hij hem „halt" had toegeroepen, dwars door de colonne gereden. Door spoedig op zij te springen wist hij aan een aanrijding te ontkomen. Eisch f.20 boete of 8 d. h. Uitspraak conform. Geen voorrang verleend. F. A. J. chauffeur uit Amsterdam moest te- recht staan omdat hij met een zeswielige vrachtauto op den Rynzichtweg op den overweg aldaar aan een tramtrein der N.Z.H.T.M. geen voorrang Md verleend, waardoor een ernstige aanrijding was gevolgd. Het O.M. eischte f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte dienovereenkomstig. Onvoorzichtig gereden. J. A. M, H., automobielhandelaar uit Rotter- dam moest terecht staan omdat hij met zijn auto op den nieuwen Rijksweg „bij de Slaag" onder Oegstgeest op ernstige wijze de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht doordat hij er niet voldoende op gelet had. dat een voor hem rijdende auto van richting wilde verande ren en daartoe de rechter richtingwijzer had uitgestoken met gevolg een ernstige botsing. Het O.M. eischte f.25 boete of 10 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de Kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Veldwachter uit bed gebeld. J. van L., tuinman te Voorschoten moest te recht staan omdat hij in staat van dronken schap in de Bijdorpstraat te Voorschoten den veldwachter uit zijn bed gebeld. Toen de veld wachter niet spoedig verschenen was, had hij hevig kabaal gemaakt, waardoor de nachtrust ernstig verstoord was. Wegens beleediging van den veldwachter was hij ook door de Haagsche rechtbank veroordeeld. Op de vraag van den Kantonrechter waarom hij den veldwachter uit zijn bed gebeld had. verklaarde verdachte dat hij aan den veldwachter wilde kennis geven „dat hij dronken was". Verdachte erkende wel een paar glaasjes te veel gebruikt te hebben. Voor zijn asthma moest hij per dag 2 glaasjes „klare" gebruiken „en dan komen er licht nog een paar glaasjes bij". De kantonrechter kon niet gelooven dat een dokter als geneesmiddel „jenever" zou voorschrijven. Het O.M. wees er op. dat het de tweede herhaling binnen een jaar was en eischte 2 weken principale hech tenis. Verdachte vroeg een voorwaardelijke straf omdat hij anders zijn betrekking zou verliezen. Uitspraak conform. Water bij de melk gedaan. L. P. van H., melkhandelaar te Zoeterwoude, moest terecht staan, omdat hij in zijn zaak karnemelk met te laag vetgehalte voorhanden heeft gehad. Volgens den directeur van den den Keuringsdienst was aan de karnemelk te veel water toegevoegd, wat uit het onderzoek door 2 scheikundigen ingesteld, duidelijk was gebleken. Verdachte erkende op een bus van ongeveer 50 liter melk ruim 4 liter water toe gevoegd te hebben. Het O. M. wees er op, dat het publiek recht heeft op goede karnemelk. Dezen keer wilde het O. M. nog niet de zwaarste straf vragen en eischte f. 30 boete of 10 dagen hechtenis. Verdachte schrok van dezen eisch. Uitspraak f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Onvoorzichtig gereden. Mevr. M. uit Rotterdam moest terecht staan, omdat zij met haar auto op de Breestraat de rechter richtingaanwijzer had uitgestoken bij de Koornbrugsteeg en links was uitgeweken, waar door zij een wielrijder W. Lith, die daarop niet verdacht was. had aangereden. Het rijwiel was onder de auto verdwenen en geheel vernield en de wielrijder werd verwond. Eisch O. M. f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. Uitspraak f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. afzender was echter veranderd. Het bleek, dat de bollen van Rotterdam waren ver voerd naar Breskens en vandaar naar Vil voorde. Een 43-jarige bloemist was tien dagen in >#lvoorde geweest om de bollen in den grond te stoppen Hij wist niet hoe de bollen daar waren gekomen. Een andere bloemist was ook 14 dagen in België ge weest maar wist van Vilvoorde niets af. Het O.M. achtte het bewijs geleverd en eischte een boete van f. 500 subs, twee maanden hechtenis. De kantonrechter, on middellijk vonnis wijzend, veroordeelde den bollenkweeker conform den eisch, DE GOUDDIEFSTAL AAN HET TAND HEELKUNDIG INSTITUUT TE UTRECHT KANTONGERECHT TE HAARLEM. Frauduleuze uitvoer van bloembollen. Een bollenkweeker uit Hillegom stond gistermiddag terecht voor den kanton rechter te Haarlem wegens het uitvoeren van 123 zakken tulpenbollen zonder daar voor de vereischte geleidebrieven te hebben gehad Hii was wezens hetzelfde feit reeds eerder veroordeeld tot een boete van f. 500 subs twee maanden hech'enis. De recente feiten dateerden van December 1936 en be gin 1937. Een expediteur vetklaarde, dat verd hem gevraagd had of hii de zending bollen naar België wilde transporteeren. Dat werd hem geweigerd; getuige wilde er zich eveneens niet toe leenen de bollen als „aardappelen"' te vervoeren Een andere expediteur had de bloembollen naar Rot terdam overgebracht. De naam van den De drie helers veroordeeld. Bijna een jaar geleden geschiedde ln het tandheelkundig instituut te Utrecht een brutale inbraak, waarbij een groote hoe veelheid goud. dat aan de studenten toe behoorde. werd gestolen. Vrij spoedig wist de Utrechtsche recherche in samenwerking met die van Amsterdam het gestolen goud te achterhalen, waarbij ook al spoedig ver schillende arrestaties volgden. Onder de gearresteerden bevond zich ook een stu dent. die in deze voor hem zoo onverkwik kelijke affaire een zoo betreurenswaardi ge rol speelde. Over allen heeft de Utrechtsche rechtbank inmiddels reeds een vonnis geveld. Alleen de drie van he iing verdachte Amsterdamsche kooplieden bevonden zich tot heden nog steeds in voorarrest. Alle drie, de 48-jarige metaal draaier M. G., de 56-jarige koopman I. Z., cn de 41-jarige koopman W. H. L.. wer den veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. met aftrek van voorarrest. De eisch luidde resp. twee jaar, en drie maanden, twee jaar en twee jaar en drie maanden. KANTONGERECHT ALPHEN. Door het Kantongerecht te Alphen werden de volgende verstekvonnissen gewezen: Wegens overtreding der visscherijwet: J. W. N. te Den Haag 2-maal f. 2.50 subs. 2 d. hech tenis met verbeurdverklaring vischtuig; G. V te Boskoop idem; art. 460 wetb. v, strafrecht G. A, L. Den Haag, f. 1.50 subs. 1 week tucht- schoolstraf; overtreding motor- en rijwielwet: S. A. te Leiden f. 15 subs. 10 d. hechtenis; over treding motor- en rijwielreglement: F. v. d. H. te Kamerik, f. 7.50 subs. 4 d.; F. v. d. H. te Ka- merik f.6 subs. 3 d.; M S. te Harmeien f.8 subs. 8 d.; N. v. d. D. W. te Den Haag f.3 sub 2 d.; P. D. te Harmeien idem; P. W W.. D n Haag idem; A. C. te Leiden idem; D V. f 2 subs. 2d.; K. B. te Enkhuizen f.4 subs. 4 d.; H. v. E., gedom. te Beverwijk, f.4 subs. 3 d.: J. v. W. f. 2.50 subs. 2 d.; Ch. J. G. in t W. en C. v. d. O. f.2 subs. 1 d.: overtr. alg. politiever ordening der gemeente Woubrugge. c. r. en H. J. v. d. M., beiden te BerkM-Fodenv5's f. 5 s'ihc 5 d.; idem der g^me^nt0 Airmen A s f i subs. 2 d.; Arbeid s we tover tr. A. L. O. f s-ibs. 5 d.; Leerplichtwet C. F. M. te Boskoop, f. 5 sub». 5 dagen. Waar geen woonplaats ls vermeld Is dcm Alphen a. d. Rijn. a4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15