Ons Kort Verhaal Nederlanders werken in Duitschland 79sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 October 1938 Vierde Blad No. 24092 Het portret PEJ^J LUCHTVAART v-#- Een boerderij in het Rijnland, waar een Nederlandsche melkersfamilie woont. Nederlandsche melkers zijn steeds in Duitsch land noodig. - De melkersgezinnen verkeeren in zeer gunstige omstandigheden. rv. (Van onzen specialen verslaggever). Reeds vele jaren lang heeft men in Duitschland te worstelen gehad met ge brek aan personeel op de boerderijen. De industrie oefende ook op de bewo ners van het platteland e groote aan trekkingskracht uit en ook het groote aantal jonge mannen dat aan het leger moest worden geleverd, was uiteraard een factor. Het gevolg was, dat er een chronisch tekort aan landarbeiders en melkers ontstond. Vooral aan de laat ste categorie heeft, zelfs in de donker ste crisisjaren, voortdurend behoefte bestaan. Vroeger betrok men de melkers uit Zwitserland. Vandaar dat ze in het Rijnland en Westfalen nog steeds „Schweizer" worden genoemd. In de latere jaren werden de melkers in hoofdzaak uit Nederland gehaald, met name uit Friesland). In de jaren na den grooten oorlog, toen de arbeidsbemiddeling naar Duitschland vrijwel stil stond, werden nog steeds Neder landsche melkers gevraagd. Met voldoening kan n.l. worden geconstateerd, dat de vak bekwaamheid van de Nederlanders op het gebied van de veeteelt hoog wordt aange slagen. zoodat er voor de goede Nederland sche melkers steeds werkgelegenheid in Duitschland is. In het Rijnland en Westfalen vindt men zeer vele groote boerderijen met een aan zienlijken veestapel. De eigenaar heeft het liefst voor de verzorging van zijn stallen een gezin, man, vrouw en enkele kinderen. Voor groote stallen zijn n.l. gewoonlijk wel 4 a 5 personen noodig. Het werk wordt ge heel aan de melkers overgelaten; de man is hoofd van den stal en meestal laat de boer hem vrijwel overal in beslissen. Voor deze melkersgezinnen is op het oogenblik de toestand in Duitschland vrijwel ideaal. Velen zijn er de laatste jaren heengetrokken, die in Nederland een eigen bedrijfje met een groote hy potheek bezitten en die nu in de gele genheid zijn zooveel geld over te ma ken, dat ze niet alleen hun boerderijtje vrij kunnen maken, maar bovendien nog een belangrijke som over kunnen houden. Als een gezin goed samenwerkt, kunnen bedragen van beteekenis wor den overgespaard. Hierbij dient men niet uit het oog te verliezen, dat de levensomstandigheden voor deze men- schen gunstig zijn. Ze krijgen verschil lende producten van de boerderij, ze hebben vrij wonen, kortom ze kunnen, wanneer ze zuinig zijn en dat zijn de meesten na verloop van eenige jaren over een aardig bedrag beschikken. Voor deze melkersgezinnen is de hooge clea- ringkoers wel van bijzonderen invloed. Wij hebben op onzen tocht door West- Duitschland verschillende van deze melkers gezinnen bezocht. Allen waren hoogst tevre den over den gang van zaken. VIJFHONDERD MARK IN DRIE MAANDEN. In de omgeving van de bekende Universi teitsstad Bonn ligt een oude adellijke bezit ting Burg Dransdorf, thans een boeren bedrijf van pl.m. 100 H.A. Op deze boer derij met ongeveer vijftig melkkoeien, werkt sinds een drietal maanden een Friesche melkersfamilie uit Akkrum. Het gezin be staat uit man, vrouw, een zoon van pl.m. twintig jaar en twee dochters van resp. 17 en 14 jaar. De eigenaar van het bedrijf heeft de zorg voor het vee en de varkens geheel aan dit gezin overgelaten en hij vaart er wel bij. Hij deelde ons mede dat hij over zijn Hollandsche melkers uiterst tevreden was. Die tevredenheid bestond wederzijdsch. want onze landgenooten lieten zich in zeer v aardeerer.de bewoordingen uit over den eigenaar van het bedrijf. De boerderij van Burg Dransdorf maakte een zeer verzorgden indruk. Lang niet overal was het zoo goed in orde. Dit bedrijf was voor ons bezoek echter in het geheel niet speciaal uitgezocht; wij kwamen er feitelijk toevallig. De stallen waren uiterst zindelijk en wat nog meer zegt: het vee was in prachtige conditie. Deze boer scheen trouwens in wij den omtrek bekend te zijn. Voortdurend zorgde hij voor nieuwe aankoopen. Gefokt werd er maar weinig, want dit bedrijf was er speciaal op ingericht om een zoo groot mogelijke melkopbrengst te krijgen. Ook hier had het mond- en klauwzeer gewoed, maar door tijdige maatregelen was de ge vreesd ziekte spoedig tot staan gebracht. er£ van de oude ridderburcht, waarvan nog een poort en de slotkapel in tact waren gebleven, stond de nog vrij nieu we woning voor het melkersgezin. De vrouw des huizes, geholpen door haar dochters, had de woning op een voorbeeldige wijze in orde. Het deed het Hollandsche hart goed, te zien. dat ook in het buitenland de spreek woordelijke Hollandsche zindelijkheid in eere werd gehouden. Wij hadden een uitvoerig gesprek met man en vrouw, die ons mededeelden, dat ze onder zeer goede omstandigheden leefden. Per maand kregen ze ongeveer 300 Mark schoon geld in handen. Van dat bedrag be hoeven alleen de kleeding en enkele levens middelen te worden betaald. Men heeft n.l. vrij wonen, vrij licht, vrij vuur, aardappels, groente, vijf liter melk per dag. twee vette varkens per jaar. De eenige klacht betrof de aardappels. Die heeft men in Friesland veel beter! Dr. Kapma, die dit gezin nog niet eerder had bezocht, was aangenaam verrast over den goeden welstand der familie. „Ik had niet anders verwacht", zei hij. „maar het doet me toch goed te zien, hoe best onze melkers het hier maken. Het is voor ons zoo prettig, omdat, ook velen op eigen ge legenheid gaan. Dit gezin is door onze Beurs bemiddeld en wij oefenen steeds een uiterst scherpe selectie uit. De Arbeidsbeurs te Leeuwarden belast zich speciaal met het controleeren van de gezinnen, die zich in Friesland opgeven voor de uitzending naar Duitschland". Het bleek, dat het gezin in drie maanden lijds bijna 600 Mark had overgespaard. iDr. Kapma liet zich nauwkeurig voorrekenen, of dat inderdaad mogelijk was en hij gaf toestemming om 500 Mark onmiddellijk naar Nederland over te maken. Dr. Kapma nam het bedrag persoonlijk mee om dit op de clearing te storten. Het betrokken gezin kon dus in luttele maanden al f. 360 naar Nederland zenden. In Friesland verdiende dit gezin wanneer er werk was f. 32 per week met. vrij wonen. Het is duidelijk, dat de melk bij derge lijke flinke loonen in Duitschland prijzig is. De boer van Dransdorf, die dagelijks 6 a 700 iiter melk van zijn koeien krijgt, liet zelf melk in Bonn uitventen voor 22 Pfennig per liter In ons land betaalt men voor een liter melk 9 cent. Zou men de Mark naar den clearingkoers berekenen, dan zou de melk in Duitschland bijna 17 cent per liter kosten. Wanneer men echter aanneemt, dat de wer kelijke koopkracht van de Mark aan gene zijde der grens ruim 40 cent is, dan komt men ongeveer op het Hollandsche niveau. EEN FEL CONTRAST. Het is niet onze bedoeling om van alle bezoeken aan melkersfamilies een uitvoe rig verslag te geven. Maar we willen niet onvermeld laten, dat we denzelfden mid dag. waarop we de prettige ervaringen te Burg Dransdorf opdeden, toevalligerwijs bij een andere Nederlandsche melkersfamilie kwamen. In de buurt van Bonn bezochten we een groote boerderij, teneinde daar met de Nederlandsche seizoenarbeiders te spre ken. De vrouw van den boer vertelde ons, dat er ook Hollandsche melkers waren. Maar zij was verre van tevreden over hen. De menschen waren smerig, er heerschte tweedracht in het gezin, kortom de zaak was niet in orde. Men had de melkers dan ook opgezegd. „Hebt U dat gezin van onze Arbeidsbeurs te Oberhausen?" vroeg dr. Kapma. Het antwoord was ontkennend; men had ze aangesteld op recommandatie van een an dere Nederlandsche melkersfamilie in de omgeving. Terecht kon dr. Kapma zeggen: „Wij zouden zulke menschen nooit hebben uitgestuurd, want wij passen reeds in Hol land een zeer scherpe controle toe." Wij bezochten deze melkers in den stal, welke er zeer slecht verzorgd uitzag. Man en vrouw maakten een zeer onzindelijken indruk, kortom men moest zich voor derge lijke landgenooten eigenlijk schamen. Toch waren ze uiterst tevreden. Toen ze hoorden, dat er persbezoek was, viel de man. ondersteund door de vrouw, fel uit: „Het is een schande, wat jullie over Duitsch land schrijven. Ik heb vandaag een krant gekregen, waarin allerlei onware dingen staan. Er wordt daarin beweerd, dat er hier niet voldoende eten is. „Haal die krant dan eens," vroegen we. Even later werd ons een exemplaar van een der Friesche bladen gebracht, waarin een verslag was opgenomen van een poli tieke meeting, waarin de internationale toe stand werd besproken. Met geen woord werd melding gemaakt van voedselnood in Duitschland. Toen wij er op aandrongen de betrokken passage op te zoeken, was men verbaasd die niet te vinden! Dergelijke land genooten doen den Nederlandschen naam geen eer aan. 3000 MARK PER JAAR. In Buir bij Düren bezochten we een Nederlandsche melkersfamilie, afkomstig uit het N.W. deel van Noord-Brabant. De men schen hadden maar één klacht, n.l. over hun woning, welke inderdaad zeer slecht en bouwvallig was. Er heerschte bovendien een ware vliegenplaag. Bij tientallen hingen de vliegenvangers, die eiken dag vernieuwd werden, van de zoldering en nog hielp het niets. De uit 7 leden bestaande familie, waarvan een meisje nog naar school ging, hield meer dan 300 Mark per maand over. Er was door Oberhausen toestemming ver leend om 250 Mark per maand naar Neder land over te maken. Deze menschen zenden dus 3000 Mark per jaar naar Nederland, dat is een bedrag van ongeveer f. 2200. Wanneer ze het mochten, zouden ze nog meer kunnen overmaken. „Wanneer het zoo blijft," zei de vrouw, „zijn we in 10 jaar tijds in zeer goe den doen. Dan hebben we onze boerderij in Brabant heelemaal vrij en bovendien een behoorlijk bedrag over. Want het ideaal van al deze menschen is om na een aantal jaren naar hun geboortestreek terug te gaan. Jammer vond deze familie het, dat ze zoo weinig in de gelegenheid waren een Pro- testansche godsdienstoefening bij te wonen. Daarvoor moesten ze naar Düren en aan I de diensten daar de man was Geref.. de vrouw Hervormd hadden ze nog betrek kelijk weinig. 35 JAAR IN DUITSCHLAND. In de omgeving van Keulen hebben we nog een Nederlandsche melkersfamilie be zocht, welke reeds 35 jaar in Duitschland vertoeft. Toch ademde alles in huis nog een Nederlandschen geest en op de tafel lag een krant uit Friesland. Aan den wand hing een Nederlandsche Chr. scheurkalender. De kin deren kenden geen Nederlandsch. maar wel Friesch. En natuurlijk Duitsch. want ze waren in Duitschland school gegaan. De taal in huis bleef echter het echte boeren- Friesch. Deze familie heeft wellicht ook eenmaal een ideaal gehad. n.l. om later naar Friesland terug te keeren. Daarvan is echter nooit iets gekomen en nu de kinderen allen volwassen zijn, is er geen gelegenheid meer tot sparen. Men voelt zich echter nog steeds Nederlander. Vooral de man, die geen gods dienstoefening overslaat, wanneer de Geref. predikant, ds. de Boer uit Ruhrort, in Keu len preekt. Belgisch vliegtuig neergestort De twintig inzittenden gedood. Een vliegtuig van de Belgische Lucht vaart Mij. Sabena is te Soest, in Westfalen, ten Z. van Dortmund, veróngelukt. Er zijn twintig dooden, van wie zestien passagiers en vier leden der bemanning. Het vliegtuig, is de „O.O.-A.G.T." van de lijn Brussel—Dusseldorf—Berlijn. Om half elf gis terochtend was het toestel van het vliegveld Haren vertrokken. De bemanning bestond uit de piloten Van den Eynde en Moulin, den marconist Baus en den werktuigkundige Delleuse. De passagierslijst bevat de volgende namen: de heeren Meuzen, Rossner. Ullmann, de heer en mevrouw Dimer, de lieeren Berr, Piespestock Kischees, dr. Witt, Maurach, Lothauer en de heer en mevr. Keppes met hun drie kinderen. Allen Duitschers. KOLONEL LINDBERGH TE ROTTERDAM. 1021 (Ingez. Med.) Op doorreis naar Berlijn. Gistermiddag omstreeks vijf uur. aldus het Hldb., is kolonel Charles Lindbergh, vergezeld van zijn vrouw, in zijn Miles Mohawk vliegtuig waarmede hij van Parijs gestart was om mor gen te Berlijn het Lilienthal-congres bij te wonen, op het vliegveld Waalhaven geland. Kolonel Lindbergh stapte welgemoed uit zijn toestel, en onderhield zich even met de weini gen. die bij de aankomst van het vliegtuig aan wezig waren, waarna hij opdracht gaf het toe stel gereed te maken om er den volgenden mor gen mede naar Berlijn te kunnen doorvliegen. De komst van kolonel Lindbergh in ons land is volkomen onverwacht. Te Parijs had hij ge zegd naar Berlijn te zullen vliegen, en ook te Rotterdam was men geheel onkundig van zijn plannen. Zoo was er dan ook niemand die wist van wien het kleine sierlijke sportvliegtuigje was dat tegen het vallen van den avond op het Rotterdamsche vliegveld neerstreek. Onmiddellijk nadat op het vliegveld de ver schillende formaliteiten waren vervuld begaf de vlieger zich met zijn vrouw naar de Maasstad, alwaar zij den nacht hebben doorgebracht. DE „MERCURY" OP DE THUISREIS. De „Mercury" is vanochtend uit Kaapstad vertrokken naar Durban, op de terugreis naar Engeland. Deze terugreis zal in verscheidene étappes gedaan worden. DE POSTVLUCHTEN. BATAVIA. 11 October. (Aneta). De „Peli kaan" is vanmorgen van het vliegveld Tjililitan naar Nederland vertrokken. Het toestel ver voert 276 kg. post, 15 kg. pakketpost en 31 kg. goederen. Een passagier vliegt mede tot Am sterdam, terwijl elf passagiers zijn geboekt voor tusschentrajecten. Hedenmorgen om 7 uur is de „Oehoe" naar Indië vertrokken. Aan boord bevonden zich 7 passagiers, t.w.: vier AmsterdamKarachi, één Amsterdam Jodphur, één AmsterdamCalcutta, één Am sterdamSydney. Voor de tusschentrajecten hebben 4 passagiers geboekt. Meegenomen werd 116,622 KG. vracht. 407,362 KG. briefpost en 13.260 KG. pakketpost. Door SUZE ONDRA. - Walter Berning zag en voelde het aan komen; een hond, die eensklaps den weg oprende, zijn tegenligger die probeerde het dier te ontwijken, geknars van rem men, een stofwolk, een ontzettende slag dan stilte! Hij stopte vlak bij den vernielden groo ten grijzen wagen, sprong uit zijn two-sea ter rende naar het bewegenlooze mannen lichaam aan den kant van den weg. Naast het slachtoffer neerknielend, bemerkte hij een hevig bloedende wonde aan den pols; steeds sneller stroomde het roode bloed Wanhopig trachtte hij zijn kalmte te be waren, allerlei gedachten flitsten door hem heenslagader geraakt, verband, bloed- stelpen, een dokter! Maar hoe kwam hij aan een dokter? Nergens in den omtrek was een huis te zien, als hij er een moest gaan zoeken in het naburige dorp. zou de arme kerel zeker doodbloeden! Radeloos keek hij om zich heen. verlaten lag de lange, rechte weg voor hem, geen sterve ling te zien! Je moest toch iets kunnen doen, bedacht hij zich eensklaps rustiger worderd. Voorzichtig nam hij de gewonde hand in de zijne, steeds vaster omklemden zijn vingers de gapende wonde, tot hij met zekerheid wist, dat het bloeden begon te minderen. Nu stevig blijven vasthouden tot er iemand langs komt. dat zou toch zeker eindelijk wel eens moeten gebeuren! Mee warig bekeek Walter weer eens den be- wustelooze. God, wat was die man toege takeld! het gezicht besmeurd door bloed en zand, zou hij nog leven? Onwillekeurig omknelden zijn vingers nog vaster den ge wonden pols. Opeens bemerkte Walter een portefeuille op den grond naast het slachtoffer. Hij overlegde een moment met zichzelf of hij erin zou kijken of niet. Na eenig aarzelen besloot hij het toch maar te doen. Ver moedelijk kon hij dusdoende naam en adres ontdekken. Met zijn eene vrije hand klapte hij de portefeuille open, hij schrok; allemaal bundeltjes bankbiljetten van dui zend! Groote God, daar lag een kapitaal voor het grijpen! Verzoeking rees in hem op! Niemand was getuige geweest van het ongeval, als hij nu snel wegreed zou nooit iemand hem kunnen verdenken; die on bekende man was of ging misschien toch dood! Wat zou hij niet met dat geld kun nen doen, hij, die het zoo hard noodig had. Zijn schulden zou hij kunnen betalen geen zorgen meer, geen bekrompenheid! Het zweet brak hem aan alle kanten uit. Speurend keek hij om zich heenniets, niemand te zien! Weer keek hij met gre tige blikken naar de goedgevulde porte feuille, een visitekaartje stak er uit, hij las daarop; H. E. van Berghem. Die naam zei hem niets, nooit van gehoord! Hij wil de het kaartje er weer in doen en zag toen een portret. Ook dat haalde hij er mecha nisch uit om het te bekijken. Een foto van een vrouw.Walter werd doodsbleek; het lieve gezichtje van Hella keek hem lachend aan, Hella zijn gewezen vrouw! Zeven jaar geleden waren ze gescheiden; aangenaam had hij laar het leien r.!et gemaakt door z«n vele driftbuien en onverschilligheid Vol schaamte bedacht hij zich. dat die lieve oogen dikwijls vol tranen verwijtend naar hem hadden opgekeken als hij grof tegen haar uitviel. Steeds was zij in zijn herinnering blijven voortleven als het stille weemoedige vrouwtje; en nu dit stralend gelukkige gezicht, die vroolijk lachende oogen, had deze man haar dan zoo geluk kig kunnen maken? In al dien tijd had hij niets meer van Hella gehoord, zwijgend en waardig was ze van hem weg gegaan, nooit had hij haar kunnen vergeten, want eerst toen zij weg was, drong het tot hem door hoe hij haar miste; steeds was hij aan haar blijven denken en zich zijn schuld meer bewust geworden, maar zijn koppigheid liet niet toe te informeeren waar zij was of hoe het haar ging. Dit was weer de oude Hella, zoo had ze er als jong meisje uitgezien. In een hoekje van de foto was geschreven: „Met liefs van Hella". Hoe herkende hij dat grappig kinderlijke, ronde handschrift weer, ontroerd keek hij er naar. Een wurgend gevoel steeg in hem op, wat was hij een schoft geweest en nu nog bijna een dief geworden! Eerbiedig tceder kuste hij het portret, stak het in zijn zak, sloot de portefeuille weer en liet die in zijn binnenzak glijden. Een last was van hem afgenomen, hij herademde! Gelukkig, daar hoorde hij eindelijk een auto in de verte aankomen, een vracht wagen, langzaam naderde het gevaarte. Walter zwaaide met een arm naar den bestuurder. De man zag den vernielden wagen, begreep wat er gebeurd was, stopte en kwam snel toeloopen. Na eenig heen en weer gepraat werd besloten dat de gewon de naar het naastbij gelegen ziekenhuis te brengen. Met vereende krachten tilden ze zoo voorzichtig mogelijk het zware li chaam op den wagen. Nooit zou Walter dien tocht naar het ziekenhuis vergeten, hij steeds de gescheurde ader dichtklem- mend alsof zijn eigen leven er van afhing. Nu wachtte hij in de ruime hall van het ziekenhuis, verlangend te hooren hoe de toestand was. Snelle stappen naderden, verheugd stak de witgejaste dokter hem een hand toe: De patiënt heeft aan u zijn leven te danken, een weinig meer bloed verlies zou doodelijk geweest zijn. Een heerlijk gevoel van dankbaarheid door stroomde Walter: nu had hij iets goed gemaakt aan het verleden. Heila's lachen de oogen zouden niet weer door zijn schuld verduisterd worden met tranen. Hij over handigde den dokter de portefeuille, ver zocht hem mevrouw Van Berghem voor zichtig de tijding te willen mededeelen, en haar tevens te willen zeggen, dat een on bekend wenschend te blijven iemand als eenige belooning slechts haar portret voor zich had behouden. Peinzend keek de dokter hem na toen hij als een herboren gelukkig mensch met veerkrachtigen tred het ziekenhuis verliet. 'Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). I N/T [K UITEREN CONCERT IN DE LUTHERSCHE KERK. Vrijdag a.s. geeft de organist, de heer Hennie Schouten een orgelconcert in de Luthersche kerk met medewerking van mevrouw Annie Hans (sopraan). Het programma orgelwerken van Beethoven, Sigfrid Walther Mliller en Flor Peeters, die voor Leiden noviteiten zijn en de Fantasia en fuga in g van Bach. De zangeres zingt een Aria van Bach en liederen van Franck, Saint-Saëns en Hugo Wolf. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Badings-Kamermuziekavond. De Mij voor Toonkunst geeft Dinsdag 18 October as. haar eerste Buitengewoon Con cert van dit seizoen in de Kleine Zaal der Stadsgehoorzaal. Dit concert heeft ten doel, het Leidsche publiek de gelegenheid te bieden tot nadere kennismaking met het werk van den componist Henk Badings.die in enkele jaren tijds in binnen- en bui tenland een groote reputatie verwierf, doch van wien te Leiden nog zoo goed als niets werd gespeeld. Ollif Folge Fonden viool), Annie Woud (zang), Johan de Nobel (cello) en Felix de Nobel (piano) zullen op dit concert ten gehoore brengen een Trio voor piano, viool en cello, een Sonate voor viool en piano, een Sonate voor violoncel en piano en een aantal liederen, alle van bovengenoemden componist] Tot slot van het concert zal het Trio worden herhaald. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: De Arbeiderspers, Amsterdam: „Een Amerikaansche Tragedie", door Theo dore Dreier. vertaald door J. W. F. Werumeus Buning. W. J. Thieme en Cie., Zutphen: De herziene Omzetbelastingwet 1933, voor iedereen verklaard door mr. I. v. d. Spek. H. D. Tjeenk Willink Uitg. Mij.. Haarlem: „Ons Gebiedsdeel Curasao" door mr. W. J. van Balen. W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle (Editie: Schuurman en Jordens) Geldschieterswet, bewerkt door A. J. P. Koster. Ruilverkavelingswet 1938, door mr. J. Lint horst Homan. P. N. van Kampen en Zoon, Amsterdam: „Tsjechen en Duitschers in den loop der Eeuwen", door dr. Th. J. G. Locher. J. B. Wolters, Groningen: Verstandelijke Taal, II: Steloefeningen, door dr. J. Leest. Uitgevers Mij. Holland, Amsterdam: De zesde druk van „De Bikkel", door Diet Kramer. ..De zwakke Kracht", door Glenway Wescott. vertaald door H. Barendregt. Em. Querodo's Uitgevers Mij.. Amsterdam: ..Merijntje Gijzen s jonge Jaren: Een knaap wordt man", door A. M. de Jong. H. P. Leopold's Uitg. Mij., Den Haag: ..Het. Groote Spel", door Tarjei Vesaas, uit het Noorsch door Claudine Bienfait, Boekdrukkerij „Helmond". Helmond: „Contrabande voor Bilbao", door Primo Sombra. Zuid-Hollandsche Uitgevers Mij.. Den Haag: „In den Zomer van het Leven" door Gwen Bristow. vertaald door Johan Koning. „Eenzame Kudde door Christian Munk" ver taald door mr. P. J. A. Boot. „Christianus Sextus", De geschiedenis van een Mfjngroeve door Johan Falkberger Ver taling uit het Noorsch van M. de Gelder— Jansen. Hollandia Drukkerij. Baarn: „Nederland in de Branding", samengesteld door Z.E. luit..-generaal b. d. W. E. van Dam van Isselt; C. K. Kesler. Archivaris der West- 212ri^.c?e i?amer! p- 9- Mantel, kapt, Gen. Staf K.N.I.L.; dr. P. H. Ritter Jr.. J. Schraver. red. buitenland N.R.c prof. dr. J. G. Sleeswnk en mr. N. A. Stempels. Zeer actueel is dit boek, dat een overzicht wil geven van Nederland met zijn vele en be langrijke betrekkingen overzee „in de bran ding" van het in dezen tijd zoo roerige politieke en economische leven. Bij uitstek deskundige schrijvers werden uit- genoodigd om de uiteraard zeer ulteenloopende onderwerpen te behandelen en op een voor ieder, die belangstelt in Nederlands actueele problemen, interessante wijze hebben zij in dit boek hun meeningen neergelegd. CHEEP/ TJLNCtM Mij. Nederland POELAU BRAS. 10 Oct. van Amst. te Batavia MARIA, 9 Oct. van Am sterdam te Macassar CHR. HUYGENS, uit reis, 9 Oct. te Sabang. POELAU LAUT, thuisr., 10 Oct. te Genua. Kon. Ned. Stoomb. Mü. PERICLES, thuisr- 10 Oct. voorm. 7 uur te Havre; zal 11 Oct. nam. 5 uur de reis voortzetten en wordt 12 Oct. nam. 4 uur 30 te Amst. verwacht ARIADNE, 10 Oct. van Amst. te Portimac STELLA. Tanger naar Malta. pass. 10 Oct. Gibraltar TRITON. 9 Oct. van Thessaloniki te Derindje VESTA. 10 Oct, van Thessa loniki te Istanboul DIDO, 6 Oct. van Cu racao naar Haiti PLATO, 8 Oct. v. Curacao naar de Dominicaansche Havens MIDAS, arr, 2 Oct. te Curacao STRABO, 6 Oct. van Curacao naar Maracaibo MEDEA. 5 Oct. van Curacao naar Maracaibo AJAX. 10 Oct. van Kopenhagen naar Stettin GANY- MEDES. 10 Oct. van Alexandrië naar Piraeus POSEIDON. 10 Oct. van Oran naar Genua PYGMALION, Midd. Zee n. Amst., was 10 Oct, 12 uur 's middags 80 mijlen Z.W. van Ouessant BREDA. 10 Oct. van IJmuiden naar Chili. Halcyon Lijn ROZENBURG. 10 Oct. van Bil bao te Vlaardingen. Holland—Amerika Lijn BINNENDIJK. Rot terdam naar New-Orleans, pass. 10 Oct, Dun- geness. JavaNew-York Lijn SINGKEP, Java naar New-York, 10 Oct, van Gibraltar. Rott. Lloyd TJIKEMBANG. 9 Oct. v, R'dam te Bintang. Mü. Oceaan MARON. 8 Oct. van Amst, te Batavia STENTOR. 9 Oct. van Batavia n. Amst. POLYPHEMUS, 10 Oct. van Amst, naar Hamburg. Diverse Stoomvaartberichten BERTA. 10 Oct. van Uleaborg te Dundee EIBERGEN. New-York n. R'dam, pass. 10 Oct. Scilly JONGE ELISABETH. Antw. naar Alexandrië, pass. 9 Oct. Leixoes PRINS MAURITS. 9 Oct. van Skien te Chicago PRINS WIL LEM VAN ORANJE, 8 Oct, van Drammen n. Chicago WESTPLEIN. Narvik n. R'dam, pass. 8 Oct, Udsire JEANNETTE. 9 Oct. van Londen te Gent. SCHIELAND. 8 Oct. van Methil te Kopenhagen ZEELAND. 10 Oct. van Hamburg te Yxpilla JONGE ANTHONY, 10 Oct. van R'dam te Antwerpen LINGE. 8 Oct. van Libreville naar Roche- fort MARK. 8 Oct, van Raumo n. R'dam WICKENBUROH, 10 Oct, van La Pallice naar R'dam WIERTNGEN. Sharpness naar St. Lawrence, pass. 10 Oct. Kaap Race AL- PHARD. R'dam n. Vancouver. 8 Oct. van Cristobal NIEUWLAND. 9 Oct, van R'dam te Grangemouth SELENE. Curacao naar Perama, pass. 8 Oct. Gibraltar.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13