SL* Marmerwerken V.O.N.K. IEIDJCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 11 October 1938 KERK- EN HHOOLNIEUWS Gemeenteraad van Katwijk IMI/lUEV /TUKKIN H00GE MORSCHWEG 148 - TEL. 2760 (3L. VRAGENRUBRIEK Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Debat over schoolverzuim Een weinig interessante agenda. S! (Bulten verantwoorctelykheld der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NEDERLANDERS WERKEN IN DUITSLAND. Van een medaille, die een keerzijde heeft. Uw redactie sta mij toe een beroep op de gastvrijheid in Uw kolommen te doen naar aanleiding van de reportage, die een speciale verslaggever heeft geleverd over werken in Duitsland. Ik meen namelijk, dat de voorstelling van verzuimd, neem ik aan. of het misschien van zaken. die Uw verslaggever van het werken wege de vriendelijk verstrekte inlichtingen door Nederlanders in Duitsland geeft, mank piaar achterwege gelaten alleen door zulke meer te onderstrepen. Duitsland heeft boven dien van 19141918 een belangrijke geboorten- uitval gehad, schrijft Uw correspondent. Hij had een cijfer kunnen en dienen te noemen om er de aandacht op te vestigen. Duitschland, dat nu de gevolgen daarvan gaat merken de niet-geborenen zouden 20 tot 24 jaar ge weest zijn mist daardoor ongeveer 21.- mil- lioen arbeiders. Uw verslaggever moge een gunstige indruk hebben gekregen, de 160 bouwvakarbeiders, die op de avond van 3 September via Oldenzaal naar Nederland terugkeerden, zullen het hun niet nazeggen. Hun haastige terugkeer vindt in wat één hunner zeide, zijn verklaring: „Zo grijs heb ik 't nog nooit meegemaakt En die gunstige indruk zal ook niet gedeeld worden door die arbeiders, die de tijd der loon slavernij nog niet vergeten zijn en deze tijd, ook in Duitsland werkende, niet terugwensen; de tijd n.l„ dat er 60 tot 80 uur gewerkt moest worden. Want en Uw verslaggever heeft lange arbeidsweken te maken is de in Duits land werkende Nederlandse arbeider in staat f. 13 tot f. 22 naar zijn vrouw te zenden. In het eerste artikel, in Uw blad verschenen, had Uw speciale verslaggever, redactie, al deze feiten ook kunnen, en mij dunkt, moeten ver melden. Ik heb het nu voor hem gedaan en dat gij mij daartoe in de gelegenheid stelde, stel ik ten zeerste op prijs. K. TIMMERMAN. Leiden. 5 October. Fagelstraat 8. Onze speciale verslaggever teekent hierbij het gaat aan een objectiviteit, die men over het algemeen moeilijk meer in acht kan nemen, wanneer men over zijn gastheren, die voor zulk een vriendelijke ontvangst als waarvan Uw verslaggever gevraagd, zorgden, zo goed te spreken is. Daar schrijf ik hef ook aan toe. dat ln dit gedeelte van het verslag, waar de minder aangename ervaringen van in Duitsland te werk gestelde arbeiders om de hoek komen gluren, het minder aangename juist te weinig om de hoek kijkt om ei- den lezer een volduen- de indruk van te geven. Ik meende er daarom goed aan te doen juist in Uw blad ten behoeve 1 Uwer lezers, redactie die minder aangename trekjes even in een beter licht te stellen, dan f,nc ic „Q„ geschiedde in de naar mijn ervaringen wat al te ..Duitschfreundlich" in elkaar gezette i van de Albridersrais' wü kunnen ÏXeTde6 artikVèfinm^kmmetdewar?lmtIgerncrl! ona dus voorsteden, dat h« Etadp&l tïïché slilfkeeoïoSdzullenwordl^dan met zend slaat te8enov« het te werk stellen van e enk ran te na r ti k rih e tee v a 1% e e et te Sn Nederlandsohe arbeidskrachten in Duitschland. Ir is ln de Nederlandse dagbledpers hter mee"' m^t'""'Tk' daar minder, nogal het een en ander ln meestal ÏSSSJSSLfftif Pan!k niet onvoorwaardelijke gunstige zin over dit JÏÏJSSiLitfP Duhschlana. dus ook op werken ln nultsland Beschreven Hoe kwam dat el kooP van Nederlandsche producten aan dal M VTaairt S^ zTch StT land- Wanl Principieel ls er toch weinig ver- Ik geloof, dat hiervoor in hoofdzaak twee hei le"r?n van arbeidsprestaties in oorzaken zijn aan te wbzen: wat men over dit d^,,m da" ™rm van Nederlandsche werken in Duitsland hoorde en wat betrokke- P™duc'"»- ^twufelen of de meerderheid nen er zelf over ervaarden. was veelal weinig f e v°lk dit standpunt vleiend voor de arbeidstoestanden, waaronder een voUc van 10 ml!' ginds gewerkt moest worden. In de tweede Laa£^a ln economisch opzicht groote plaats, houdt de Hollander niet van nazi- i slangen hebben, zou wenschen te zien toege- toont aan hoe verschillend het inzicht is ten aanzien van het tarievenvraagstuk. En nu is hier nog slechts sprake van twee meeningen. In het algemeen kan men dit zeggen: de post-, telegraaf- en telefoontarieven kunnen niet los van elkander worden beschouwd: by de getroffen tariefsverlagingen, welke de laatste Jaren zeer belangrijk zyn geweest, is er steeds naar gestreefd, dat. door systematische door roering der verlagingen, aan daaruit voort vloeiende verkeersoverheveling van blijvenden aard van het eene dienstonderdeel naar het andere (waarvoor ook inzender terecht waar schuwt». zooveel mogelijk is tegemoetgekomen. Op lelefoongebied zijn. behalve de intcrlocalc tarieven, ook de vaste kosten van aansluiting de laatste jaren geleidelijk verlaagd. <b.v. entree geld vroeger f.25.nu f.6. Overigens moet er met nadruk op worden ge wezen, dat hoe ook de omstandigheden hier te lande of elders zijn, het uit bedrijfsoogpunt steeds noodzakelijk blijft met omzichtigheid te werk te gaan bij het toegeven aan den drang naar tariefsverlagingen, omdat, hoezeer ook de ontvankelijkheid aanwezig is voor overweging van wenschen en verlangens, welke uit het par ticuliere en bedrijfsleven opkomen, alleen de be drijfsleiding over de volledige gegevens ter be oordeeling beschikt, welke vaak in een andere richting wijzen dan op zichzelf staande argu menten van andere zijden naar voren gebracht om het goed recht van een verlaging aan te toonen. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de rationali satie van den dienst volstrekt niet alleen ten koste van het nersoneel ls ^eschied; integendeel wordt door de bedrijfsleiding bij voortduring gestreefd naar verbetering van de dienst voor waarden van het personeel, waarvan verschei dene in dit opzicht getroffen maatregelen blijk geven. VESTIBULES WINKELPUIEN SCHOORSTEENMANTELS ENZ. v'y wpfófë r- 1 1018 dngez. MecL.i „SURSUM CORDA". Duitsland en de laatste weken, toen men bij grote gebeurtenissen nog wel eens het 001 aan het radiotoestel te luisteren legde, is het ge past en de consequenties daarvan zou ja kunnen aanvaarden. Het is voorts ons bekend, dat de heer Tim- voel dat de naz.-cul.uur onze eetlust toch i^r^'^^^n'hU^hfe?"^ een zekere deskundigheid ontleenen. De schrij ver van de artikelen woont reeds sinds jaren in het grensgebied en toevallig in dezelfde plaats, waar de heer Timmerman vertoefde. Het verwijt inzake het gemis aan objectiviteit moet de heer T. aan zichzelf richten. Al zijn deskundigheid ontleent hij aan de gesprekken, welke lib voerde met een aantal arbeiders, die uit Duitschland terug kwamen. Wij waren in de gelegenheid vrij met de arbeiders op onder scheidene werken te spreken en wij hebben de mededeelingen. die werden gedaan en de in drukken. die wij kregen volkomen eerlijk in dc artikelen neergelegd. De heer T. heeft bovendien veel te vlug naar zijn pen gegrepen. Had hij gewacht tot alle artikelen waren verschenen, dan zou hij ver eigenlijk wel waard is. er niet beter op gewor den: het is deze echt-Hollandse mentaliteit, die bij voorbaat al hetgeen met veel bombarie het bestaande wil wegschreeuwen. argwanend be kijkt. het waardeert op de innerlijke merites om er zich dan vrij spoedig een oordeel over te vellen. Dit voordeel over wat in Duitsland leeft: in politiek, godsdienstig en geestelijk op zicht vervult velen met afkeer en dat is mede één der redenen, waarom men geen hosannah roept over de tewerkstelling van Nederlandse arbeiders in Duitsland. Deze tweede reden snijdt Uw verslaggever, redactie, maar terloops aan en dan met de opmerking: de president van he landesarbeitsambt zegt: naziïsme is geen exportartikel. Maar zo onnozel zal Uw verslaggever toch ook niet zijn om niet te weten, dat als het Moge het koor voor Leiden toch behouden bleven! Wilt U mij s.v.p. eenige plaatsruimte afstaan in Uw blad teneinde iets te kunnen zeggen over de méér dan bedroevende belangstelling die te Leiden bestaat voor de zangkunst, waardoor nu wederom een uitstekend koor genoodzaakt is geworden, het brengen van prachtige concerten ln Leiden te beëindigen. Het valt toch wel zéér te betreuren, dat het ernstige streven en het onvermoeide werken, (hoewel door de moeilijke tijdsomstandigheden zeer belemmerd) van een zóó gunstig aange schreven koor. dat steeds heeft getracht onder zeer artistieke leiding aan het kunstminnend publiek te brengen wat maar eenigszins moge lijk was. zoo weinig belangstelling mocht onder vinden. dat ook Sursum Corda de verantwoor delijkheid van een verder voortbestaan niet langer aandurfde. En dat in een stad als Lei den! Het is haast niet denkbaar dat er geen be staansmogelijkheid meer is voor enkele koren in Leiden die zooveel op hoog peil staande con certen brachten. F. F. te L. - Of het door u genoemde feit strafbaar is. hangt mede af van de omstandig heden. Als de veiligheid van het verkeer ln gevaar werd gebracht, kan de handeling tot een veroordeeling leiden. Een uitspraak betreffende een bepaald geval, heft, in het algemeen de strafbaarheid nog niet op. J. C. B. te L. - In Nederland zijn op het oogenblik ongeveer 290 000 werkloozen Van I. tc L. - Deze bankbiljetten zijn ge heel waardeloos. J. v. R. te L. - Er is een busdienst tus- schen Den Haag en Amsterdam via Oegstgeest. De bussen ryden om het halfuur. Ze zijn in ieder geval goedkooper dan de treinen. De bus sen rijden via den grooten weg en stoppen op verzoek. Bij het vernemen van de liquidatie van „Sur sum Corda" had ik verwacht, dat men van alle zijden was komen opdagen met voorstellen aan het bestuur van Sursum Corda. tot verhinde ring van haar heengaan, en vragen wat wilt U dat gedaan wordt om het voortbestaan van Uw koor te verzekeren. „Sursum" dient behouden te blijven voor Leiden! Zoo zie ik de zaak en wellicht is het nog niet te laat. Mijnheer de redacteur, ik hoop dat dit schrij ven er toe moge bijdragen dat ..Sursum Corda" voor Leiden behouden blijve. en dat de belang stelling voor de kunst op het gebied van zang moge herleven, en lk dank U voor de plaatsing. Een trouwe Concertbezoeker. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk 'Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van Rotterdam. VOOR WOENSDAG 12 OCTOBER. Leiden Vrije Kath. Kerk, (Vreewijkstr. 19) Nam. 8 1/4 uur. dienst. Alphen a. d. Rijn Lokaal v. Mandersloo- straat: Nam. 7 1/4 uur, ds. 't Hoog van Utrecht Noorden Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 urn-, de heer A. de Redelijkheid van Ouwerkerk a/d. IJssel. Noordwyk-aan-Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27)- Nam. halfacht, de heer Dekker van Oudshoorn. Waddinxvccn Gebouw Centrum: Nam. 7 uur, ds. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Donkerbroek G. Scheper, eend. te Exlo (Dr.). GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Soest H. v. Andel te Krom menie. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen naar Groningen K. G. v. Sme den te Enschedé. Bedankt voor Dokkum D. Biesma te Droge- ham. GEREF. KERKEN IN H. V. Tweetal te Bussum P. G. v. d. Hooff te Middel burg en E. C. B. Kok te Oosterend op T. Ds. H. v. WESSEL. Morgen herdenkt ds. H. v. Wessel. Ned. Herv. predikant te Rotterdam, den dag waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. v. Wessel werd in 1888 geboren en in 1912 candidaat ln Friesland om 12 Oct. 1913 zijn ambt te aanvaarden te Noord- wijkerhout. Vandaar vertrok hij in 1918 naar Alblasserdam, welke standplaats in 1919 met Weesp verwisseld werd. Sinds 3 Juni 1923 arbeidt ds. v. Wessel in zijn tegenwoordige gemeente. Het was de nadrukkelijke wensoh van ds. v. Wessel dat zijn gedenkdag onopge merkt zou voorbijgaan. niet zijn om mei ie weien, uai uii iet 1- c„v,tnor,j. -V 7 tueel werkelijk goed was. dit werken in Duits- barige conclusies te trekken. Dan zou hij b.v. hebben kunnen lezen, dat de vertraging met ae overzending van het geld moeilijk op het conto der Duitschers kan Worden geschoven. Er wordt dezer dagen door de Nederlandsche regeering een regeling ingevoerd, waardoor dit euvel geheel wordt opgeheven. Steeds weer hebben wij er op gewezen, dat de verschillende werkzaamheden, zij hetmeestai indirect, verband houden met de bewapening. Wij hebben daarvan kan de heer T. over tuigd zijn met een uiterst critischen blik in Duitschland rondgekeken. Wij hebben onze vragen aan de daar werkende landgenooten. van wie de overeroote meerderheid een geheel an dere politieke richting belijdt dan het natio- naal-socialisme. juist in zeer critischen zin in gekleed. Wij hebben volkomen eerlijk en ob jectief in onze artikelen neergelegd, wat onze in Duitschland werkende landgenooten ons hebben verteld en welke indrukken wij opdeden. land. als het werkelijk zo was. dat er innk wat geld naar huis gezonden kon worden, dat dan de conclusie van den arbeider in Duitsland werkend zou zijn: dat naziïsme stooft het dan toch maar klaar, dat is voor Nederland nog zo kwaad ook niet: leve het nationaal-socialisme Maar. och kom, ondergeteekende heeft het voorrecht gehad een paar maanden in het grensgebied met ditzelfde onderwerp te maken te hebben gehad en hij heeft dus uit persoonlijke ervaringen enige controle op dit eerste ener serie artikelen kunnen uitoefenen. Ik zal mij kort nu tot een paar critische opmerkingen be perken. die heus het artikel van Uwen cor- resspondent wel behoeft: De dagen van voor 1914 zijn teruggekeerd, schrijft hij. Een raming leert dat erplm. 35.000 Nederlandse arbeiders in Duitsland werken. Cijfers over vóór 1914 geeft Uwe verslager niet. maar hy had cijfers kunnen geven over vóór 1933, voordat Hitier het bewind in handen nam. cijfers dus over het Duitschland. dat gebukt ging onder de ziekte der democratie Welnu, in die laatste jaren vóór dat Hitier aan de macht kwam. werkten jaarlijks 80.000 tot 130.000 Ne derlandse arbeiders in Duitsland. Dat is nog wat anders, dan de 35.000 Nederlanders, die er nu werken. Maar er is enig verschil tussen nu en toen. Ik geef dat Uwen verslaggever bij voorbaat toe. Tóen kon men vrijelijk en zonder vrees voor dwang in Duitsland gaan en staan, waar men wilde, tóén kon men. wat men meer verdiende, dan men voor eigen lijfonöerhoud nodig had, naar Nederland zenden. Thans kan er de on gehuwde, Nederlandse arbeider zijn brood ver dienen en wat-ie over houdt mag. neen móet hij er verteren, want hij mag er geen cent uitgeven. De gehuwde arbeider? Uw verslaggever noemt bedragen van f. 18 tot f. 30, die de Hollandse arbeider zijn huisgezin kan doen toekomen. Hier zal een slordigheid begaan zijn. het zal 18 tot 30 R.M. ruim 70 cent moeten zijn, het geen overeenstemt met tal van persoonlijk voor mij gecontroleerde feiten, waarbij mensen en dat was algemeen bekend nooit meer dan 30 R.M. toegezonden kregen. 18 tot 30 R.M. komt neer op f. 13 tot f. 21 per week. Dit is dan iets meer. dan de Nederlandse arbeider ln de werkverschaffing verdient. Maar de glans, die dit Duitse zilver uitstraalt vermindert nog sterker, als men weet dat zo'n Nederlandse arbeider een voorschot nodig heeft van de Arbeidsbeurs en dat moet, natuurlijk, terug betaald worden, ofschoon daarvoor noodzake lijk. in verband met de uitzending te maken kosten gemoeid zijn (reis. kleding, eerste ver blijf. als men niet direct werk krijgt in Duits land. hetgeen nagenoeg steeds het geval is. in dergelijke Voorts wijs ik erop Uw correspondent zweeg er over dat de Hollandse huismoeder vier tot elf weken op hei eerste geld uit Duitsland moet wachten De lezer bedenke, dat ik deze dingen uit eigen onderzoek weet en dat ze ook niet door de arbeidsbeurs tegengesproken worden. Daar DE NOOD DER HOOFD ARBEIDERS. Het is mij en vermoedelijk nog anderen opmer- kers opgevallen, dat de nood waaronder de in- tellectueele hoofd-arbeiders. welke geheel of ge deeltelijk buiten arbeid zijn. gebukt gaan in stilte een omvang aanneemt, waarvan men zich als buitenstaner geen voorstelling kan maken. Reeds meerdere malen ontving ik brieven om hulp of bijstand, waarvan mij bij onderzoek bleek dat inderdaad niet teveel was gevraagd, daar het allernoodlgste levensonderhoud volkomen ont brak. Er waren er onder welke een kleine toe lage ontvingen middels instellingen, doch waar bij zuinig beheer, het huishouden dreigde in een te storten. Intusschen is mij niet bekend wat er voor deze menschen gedaan wordt of gedaan kan worden. Waar echter voor den hand-arbeider werk verruiming wordt gezocht, zou het ook wensche- lijk zijn dat voor den lntellectueelen arbeider, die, afgezien van zijn zuiver beroepmatige ont beringen, door het gebrek aan geld ook nog zijn maatschappelijke positie verliest, iets onderno men werd. C. v. D. 1018 (Ingta. Med.)' VERLAGING TELEFOONTARIEVEN. Naar aanleiding van het adres, hetwelk de K, v. K. alhier, inzake de telefoontarieven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken zal aanbieden, zou ik gaarne eenige opmerkingen willen maken. In bedoeld adres wordt voorgesteld de ge- sprekken-tarieven met ruim de helft te ver lagen. terwijl men blijkbaar het abonnements bedrag hetwelk hier ter stede f. 3.50 p. maand bedraagt vooralsnog ongewijzigd wil laten. Ten opzichte hiervan zou lk willen opmerken, dat, blijkens uitlatingen van vele telefoonge bruikers 'en dit is ook mijn meening) verlaging van het abonnementsbedrag en andere vaste H8H8i8 Wjp~~tvergoedingen (recht voor neventoestellen e.d.) zit n.l. de deviezenpolitiek achter: vasthouden veeleer in aanmerking zou komen, van Nederlandse vorderingen op Duitsland, ten Dit toch zou in de eerste plaats ten goede koste van Nederlandse arbeiders. komen aan vele kleine middenstanders en par- Ondergeteekende heeft niet met de hoed in ticulieren en tevens een groote uitbreiding van de hand moeten dank zeggen voor inlichtingen, bet aantal telefoonaansluitingen bevorderen, hem verstrekt door den Landesarbeitsamtpra- Wat betreft de voorgestelde drastische tarlefs- sident en dus behoeft hij het fabeltje, dat verlagingen voor de interlocal® gesprekken, mag Nederlandse arbeiders niet gedwongen worden uit liet oog worden verloren, dat behalve voor de Duitse bewaoening te werken, niet te het becijferde verlies tengevolge van deze ver- verbreiden. Een fabeltje is liet rieonlitk ook '»8in6. tevens rekening zal moeten worden ge- niet De zaak zit zo houden met een vrij belangrijke daling van de Od een goede dag verschijnen een paar Inkomsten der andere takken van den P.T.T.- ambtenaren van de Duitse Arbeitsdienst op een dienst, in het bijzonder den postdienst, bouwwerk, waar Duitse arbeiders werken. „Een, Tenslotte zou ik er op willen wijzen, dat de twee. drie vier enz.", de menschen worden er ?"oote winsten van het P.T.T.-bedrijf voor een uitgepikt, in pen rij gezet en de reis naar de ™et onbelangrijk deel het gevolg zyn van een versterkingswerken der Siegfriedlinie is begon- streng doorgevoerde rationalisatie m.a.w. ten nen. Het bouvzwerk ligt stil. er zijn Hollandse koste van het by dat bedrijf werkzame perso- arbeiders nodig, «"-pen nood. Even een seintje neei. naar dr. Kapma 'directeur der Nederlandsp Wanneer men "ich dus op het standpunt Arbeidsbeurs te Oberhausent. dat er weer '*!t dat het bedrijf veen winst behoeft te Hollandse bouwvakarbeiders gebruikt kunnen maken dan komt het mil voor dat. behalve een worden Begrijpt men de zaak? Men zou deze reeele tariefsoolltiek, ook een meer soepele Hollanders evengoed naar de Siegfried'.inie personeelspolitiek moet worden gevoerd Ook kunnen zenden dit zou een gedeelte van de winst opeischen, Dat is echter te opvallend, ook niet ver- doch dc uitbreiding van werkgelegenheid zou trouwd natuurlijk en daarom speelt men dit I hiermede eveneens ten zeerste worden bovor- verwisselenspelletje. Maar feit ls het. dat Hol- I derd. npuvoroo lands'* arbeiders op wijze op nagenoeg dl- OPMERKER, recte svii7e rood «werken aan de Duitse bewape- Val bevoegde zijde der P.T.T. schrijft men ningsindustrie wie het anders ziet. zegge het ons naar aanleiding hiervan: en de -voorden van TTw-r verslaggever datin- Dc opvattin 1 Cpm.crk-r welke peil geheel dordsad r - werkloosheid verdwenen is dank zij andere is dan in het adres van de Kamer van deze bewapenlngswerken, behoef ik dan nietKoophandel voor Rijnland wordt voorgestaan, De raad der gemeente Katwijk kwam gisteravond in openbare vergadering bij een Afwezig de heer van 't Wout, Dc no tulen werden ongewijzigd goedgekeurd, Mededeeling werd gedaan van enkele In gekomen stukken. Tot leden van de belastingcommissie werden benoemd de heeven J. Dubbeldam, J. van Elk. H. W. Grimbergen, W. Kulk, M. v d. Marei. C van Rijs en J. G Scho- neveld en tot leden der havencommissie dc heeren C. A Veltkamp. D. F. E. Meer burg W. Kulk, J. G. Schoneveld en L. v. d. Zwan. Verkoop grond. Door het Rijk is 695 M2 grond, gelegen aan den Zeeweg (Zuidzijde i. hoek Prinses Julianalaan te Katwijk a. d. Rijn. te koop gevraagd Het ligt in de bedoeling van het Rijk op dezen grond een gebouw te zetten voor de Rijkstelefoon, dit in verband met de automatiseering. B. en W stelden voor dit verzoek in te willigen en den grond be schikbaar te stellen f. 4.50 per M2. De heer Schoneveld drong er op aan de gemeentegronden in sneller tempo bouw rijp te maken. Heel Katwijk zal daar bij gebaat zijn. De voorzitter antwoordde, dat dit slechts mogelijk is wanneer de gemeen te alle gronden in haar bezit heeft. Par tieel bouwrijp maken zou extra geld kos ten. De heer Schoneveld achtte dit geen bezwaar; er ls in Katwijk dringend gebrek aan bouwgrond, terwijl verkoop van grond ongetwijfeld werkverruiming met zich mee zal brengen. Wethouder Dubbeldam meen de dat over 3 maanden met het bouwrijp maken zal kunnen worden begonnen. In middels zal hij zien wat hij kan doen om aan de bezwaren van den heer Schoneveld tegemoet te komen. Het voorstel van B. c-n W. werd z. h. st. goedgekeurd. Verder besloot de raad aan den heer M. van Duyn te Katwijk aan Zee twee per- ceelen grond, onderscheidelijk gelegen op den hoek van de Parkstraat N.W. zijde en de Duinstraat Z.W.-zijde. groote pl.m. 736 M2 en aan de Parklaan N.W. zijde en ten Z.W. van de Duinstraat, groot pl.m. 724 M2, te verkoopen a f. 8per M2. Goedgekeurd werd een voorstel om een 4% geldleening van f. 68.800.te conver- teeren in een leening van 3'/»0/d. In verband met de groote ruimte op de geldmarkt, werden in de rekening-courant overeenkomsten met de N V. Bank v. Ned. Gemeenten en de N.V. Rott. Bank Vereen, eenige wijzigingen aangebracht. Aanvraag Geref. School. Door het bestuur van de Vereenlging voor Geref. onderwijs te Katwijk a. Zee is verzocht gelden beschikbaar te willen stel len, f. 180 voor het. aanbrengen van een 7-tal handwasch-drinkwaterfonteintjes in de schooi der vereeniging De heer v. d. Zwan hoopte ln den vervolge van derge lijke aanvragen verschoond te zullen blij- ven. De school heeft het altijd zonder fon- I leintjes gedaan; waarom kan dit nu plot seling niet meer? De gemeente kan haar gc-id in deze tijd we! beter gebruiken. De heeren van Elk en van der Bent onderschreven deze meening. De heer Schoneveld betreurde het. dat bij elke aanvraag van een schoolbestuur steeds en- xele raadsleden bezwaren opperen Wat gevraagd wordt is geheel in het kader van de onderwijswet. De gelden werden z. h. st. toegestaan. Luchtbescherming. In de spannende dagen van de vorige week hebben B en W. een sirene aange kocht, welke bestemd is de bevolking bij areigend luchtgevaar te waarschuwen Zooals begrijpelijk is deze eene sirene niet voldoende voor geheel Katwijk. Het ligt ln de bedoeling van B. en W. om langza merhand een zoodanige organisatie tegen iuchtgevaar op te bouwen, dat gezegd kan worden dat de overheid voldoende maat regelen voor de beveiliging van de ingeze tenen heeft genomen. Ter dekking van de eerste maatregelen verzochten B. en W. den raad f. 1000— beschikbaar te wrillen stel len. De heeren Schoneveld en van Rijs juichten het voorstel, dat z. h. st. werd goedgekeurd, toe. Het volgende agendapunt behelsde een voorstel om de woning bij de brug over het Katwrtjksche Kanaal opnieuw te verhuren aan Rijnland. Zooals bekend is deze wo ning in den nacht van 5 op 6 October af gebrand. In verband hiermede deelden B. en W. mede. dat zij ter directe vervanging, van de woning een woonkeet hebben ge kocht voor f. 600.De heer Schoneveld informeerde of het juist was. dat een Kat- wljksche aannemer de keet voor f. 2.meer had willen leveren. De voorz. antwoordde dat dit inderdaad juist is, doch men dient er rekening mede te houden dat de prijs opgaaf gedaan ls toen de keet reeds ge kocht en de betaalde prijs bekend was. In de gemeentebegrooting werd een wij ziging aangebracht. Een aantal belastingreclames werd over eenkomstig het advies van B. en W. goed gekeurd. De rekeningen 1937 van de licht- en wa terbedrijven en van het grondbedrijf, als mede van den schoolartsendlenst weiden voorloopig vastgesteld De winstsaldl de zer rekeningen bedraagt: gas f. 29994.70; water f. 6068.56 en eleetrlciteit f. 23058.56. Ook de gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld. Deze rekening sluit wat den tewonen dienst betreft met een batig saldo van f 1210.81 en wat den kapitaaldienst betreft met een nadeelig saldo van f 447.294.26 Op verzoek van Ged. Staten werden in de op 25 Nov. J.l. vastgestelde bouwveror dening enkele wijzigingen aangebracht. Tegen spijbelaars. Ter voorkoming en wering van ongeoor loofd schoolverzuim stelden B. en W. voor de volgende verordening vast te stellen: „De ambtenaren der politie worden gemachtigd, een kind. dat zij gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreffen, en waarvan redelijkerwijze kan worden vermoed, dat het zich aan ongeoorloofd schoolverzuim schuldig maakt, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leerlingen het kind behoort, onder voorwaarde, dat on middellijk aan dc ouders of voogd schriftelijk of mondeling kennis wordt gegeven". Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Schoneveld of de commissie tot wering van schoolverzuim over deze kwestie is ge hoord. Dit, zoo deelde de voorz. mede, ls niet geschied. De heer v. d. Marei meende, dat deze verordening de verantwoordelijkheid der ouders geheel wegneemt, terwijl de kin deren door al zoo vroeg met de politie ln aanraking te komen heel vlug het respect oor de overheid zullen verliezen. De heer v. d. Zwan toonde zich geen voorstander van deze verordening. Het kan voorkomen aldus spr.. dat een meisje uit een groot gezin, waar plotseling ziekte opv ireedt, thuis moet invallen, zonder dat er gelegenheid is verlof aan het schoolhoofd 'e vragen. In zoo'n geval zou het meisje oe kans loopen door de politie naar school gebracht te worden. De voorz. achtte de verordening voor Katwijk, waar de straatschenderij zoo enorm groot is, absoluut noodzakelijk. Het verwonderde spr. ten zeerste, dat er raads leden zijn die de noodzaak voor deze ver ordening niet inzien. De heer v. d. Zwan meende, dat de mid delen die thans gebruikt worden voldoende zijn Dit werd door verschillende andere raadsleden bestreden. Zoo merkte de heer van Rijs, naar aanleiding van de mede deling van den heer v d. Zwan, dat wanneer een kind een middag thuis blijft, de ouders direct voor de commissie tot wering van schoolverzuim moeten ver schijnen, op, dat deze commissie slechts enkele malen per jaar vergadert. Naar aanleiding van enkele andere opmerkin gen zeide dr. Hueting. dat van een soe pel optreden der commissie geen sprake ls. Dat het aantal gevallen voor schoolver zuim zoo groot Ls, is dan ook steeds niet te wijten aan de commissie. Met de stemmen van de heeren v. d. Zwan. v. d. Marei en Kulk tegen, werd het voorstel aangenomen. Tenslotte werd besloten de onlangs van J. W. en J. Spaanderman aangekochte gronden in het grondbedrijf ln te brengen. Rondvraag. In antwoord op enkele vragen tijdens de rondvraag ln de vorige vergadering ge steld. deelde de voorz. o m. mede, dat het in het voornemen van B. en W. ligt zoo danige maatregelen te treffen, dat auto's in de Buitensluisstraat alleen aan de West zijde geparkeerd mogen worden. Verdeï ligt het in de bedoeling om gedurende de zomermaanden het parkeeren van auto's in de Voorstraat tusschen Noordeinde en Boulevard te verbieden. De heer v. d. Marei informeerde wan neer de verlaging der keurioonen in wer king zal treden De voorzitter antwoordde dat Ged. St. deze verlaging nog niet heb ben goedgekeurd. Hij voegde hieraan toe niet te gelooven. dat zij dit ooit zullen doen. Naar aanleiding van een vraag van den heer v. d Bent deelde de voorz mede. dat hij er stellig op rekent, dat de provincie zeer b'nnenkort zal beginnen met den aan leg van het rijwieinad door de duinen De provincie heeft dit toegezegd. Tenslotte drong de heer van Tongeren aan op ver snelde uitvoering van werkverschaffings objecten. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10