STADSNIEUWS Een persoonlijk woord van H.M. de Koningin MAANDAG 10 OCTOBER 1938 No. 24091 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ver. „Oud-Leiden" Naar aanleiding van den oproep voor moreele en geestelijke herbewapening Dit nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD De Bilt verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.88 per 3 mnd.> Boerhaave-excursie. Men schrijft ons: „Oud-Leiden" treft altijd goed weer: dus daarover geen zorg! Dit optimistische ver trouwen van een der leden bleek ook verle den Zaterdag niet beschaamd te worden. Het leek wat koud, doch ten slotte kan men zich daarop kleeden en het briezige herfstweer: grijze wolkenluchten en af en toe een beetje zonneschijn heeft toch ook zijn echt Holland- sclie bekoring. Met een drietal autobussen en een aantal particuliere wagens, alle tjokvol geladen met ruim 100 deelnemers, vertrokken we uit Leiden, nadat eerst eenige oogenblikken was verwijld bij den door „Oud-Leiden" ge- restaureerden gevelsteen: „In 't Land van Belofte" aan de Beestenmarkt. Deze thans weer in frissche kleuren prijkende steen werd oorspronkelijk ter plaatse aangebracht bij de stadsvergrooting in 1610. toen iemand zijn woning in "t nieuwe land" oprichtte. Via Oegstgeest ging het over den nieuwen weg naar Sassenheim. en verder de Teylin- gerlaan en Loosterweg naar Voorhout, een prettige rit door het frissche Hollandsche landschap. Het eerste doel was de bezichtiging van de oude pastorie, waar Herman Boerhaave op 31 December 1668 het eerste levenslicht aanschouwde. Door de welwillendheid van de bewoners ds. Klomp en mevrouw, had men gelegenheid de ouderwetsche pastorie met de ruime vertrekken en prachtige bal- kenzolderingen van binnen even te bekij ken en zich de kamer te laten aanwijzen, waar Boerhaave waarschijnlijk geboren is. Het prachtige uitzicht over de velden, zoo mede de prettige wandeling door den park- achtigen ouden tuin genoten ruime waar deering en genoegdoening. Zoo bereikten we het oude Protestantsche kerkje, dat weldra door de aanwezigen vrijwel geheel werd ge vuld. Hier werd allereerst het woord gevoerd door dr. J. E. Kroon, die voor een uitvoerig overzicht over het leven en de beteekenis van Boerhaave verwees naar de verschil lende voor korten tijd verschenen artikelen en studies, en vooral naar het „Tijdschrift voor Geneeskunde" van enkele weken gele den. Spr. behandelde daarom enkele puzzles uit het leven van Boerhaave. De familie Boerhaave was afkomstig uit Vlaanderen en vestigde zich in 1594 te Leiden. De vader van onzen geleerde, Jacob Boerhaave. werd op 8 October 1648 ingeschreven als student te Leiden, doch op 29 Juni 1651 opnieuw. Ra .ra. hoe zit dat? De moeder was Hagar Doulder, een Amsterdamsche koopmans dochter. Men meent, dat zij in hare dagen groote kennis zou hebben bezeten van me dicijnen en even zeer bedreven was in na tuurkunde. Van haar, ofschoon zij spoedig stierf, zou Boerhaave voor een groot deel zijn liefde voor de wetenschap hebben ge- erfd. De opvoeding van het kind werd ge heel verzorgd door den vader en nu wordt ons verteld, dat de jongen 9 jaar of 12 jaar oud een gezwel in de heup kreeg. Zoomin over den tijd van ontstaan als over de vraag of het nu de linker -of rechterheup was. is men het eens. Op 14-jarigen leeftijd wordt hij ingeschreven als student, doch we heb ben eveneens een mededeeling, dat hij op 10 Juli 1682 tot de derde klasse der Latijn- sche school behoorde, wonende bij zijn va der op de Breestraat. Doch zijn vader was predikant te Voorhout. Zoo zijn er in de overgeleverde gegevens allerlei dingen, die niet met elkaar kloppen. In 1684 heette het, was hij theologisch student, doch in de an nalen der academie van dat jaar is zijn naam niet te vinden. In 1689 werd een open bare rede met goud bekroond en in 1690 is hij gepromoveerd op de Wijsbegeerte, waarna hij de medische studie ging beoefe nen en tenslotte te Harderwijk afstudeerde. Waarschijnlijk is de reis van Leiden naar Harderwijk de verste geweest die Boerhaave ooit van zijn leven heeft gedaan. Wij hoo- ren verder, dat hij in 1693 geneesheer te Leiden werd, in 1701 lector, terwijl hij in 1710 huwde met Maria Drolenvaux. In 1728 werd hij lid der Academie Franqaise en we weten verder dat hij in 1738 te Leiden aan het Rapenburg stierf. Op 4 November 1762 werd in de Pieterskerk het bekende ge- denkteeken onthuld. Na deze mededeelingen verkreeg de heer N. J Swierstra het woord om in korte trek ken de geschiedenis van de kerk te Voorhout in herinnering te brengen. En nadat vervolgens in het cafe „Boer haave" een kop thee was gebruikt, voerden de bussen ons denzelfden weg terug naar bet kasteel „Oud-Poelgeest" dat door Freule Willink welwillend voor een bezoek was opengesteld. Onder de bij uitstek deskundige leiding van den heer W. J. J. C. Bijleveld, die „Oud-Poelgeest" beter kent dan wie ook, werden we hier rondgeleid en voorgelicht. Bij een wandeling onder het zwaar ge boomte rondom het Huis werd eerst de be kende Tulpenboom bezocht, welke nog door Boerhaave zou zijn geplant, en vervolgens de oude waterput van 1550. Daarna betra den wij de ruime zalen van het kasteel, waarbij allereerst de z.g. Drakenkamer de aandacht trok. Deze is in weelderigen stijl versierd, o.a. met een roodmarmeren schoorsteenmantel, terwijl overal het dra- kenmotief kwistig is aangebracht. Draken waren de schildhouders van het wapen dat Frederik de Thoms, de schoonzoon van Boerhaave zichzelf had aangemeten. De heer De Thoms bewoonde dit huis van 17411746. We vinden in dit vertrek nog een drietal zeer mooie „witjes". Verder zijn in de benedenverdieping nog een paar za len met. vriendelijke plafondschilderingen. Na bezichtiging van een en ander bega ven we ons naar boven. De oude statie trap uit den bouw van 1660 is ln 1807 ver vangen door een andere. Op de groote bo- j venzaal, de „wapenzaal" waren voor deze gelegenheid stoelen geplaatst, zoodat we ons op ons gemak tot luisteren konden I zetten naar de historische uiteenzettingen welke de heer Bijleveld gaf. Eindeloos ge snuffel in de oude bronnen, voorzoover aanwezig, en in latere gegevens, moet noo- Qig geweest zijn om de rijke kennis om trent Poelgeest en zijn bewoners, waarvan de spreker om der wille van den tijd slechts een beperkt deel kon mededeelen, te verzamelen. Vooraf deelde hij een en ander mede omtrent de aanwezige wapens. In de eerste plaats het alliantiewapen van Fred de Thoms en Johanna Maria Boer haave Spreker deed hierbij interessante mededeelingen over de zeer omvangrijke verzameling beelden, welke de heer De Thoms bezat, in 1746 aangekocht o.a. ten deele door Willem IV, terwijl andere klei nere antiquiteiten uit de verzameling thans nog den grondslag vormen van het Koninklijk Munt- en Penningkabinet. Wij zien er verder het wanen van de Baronnen van Leyden. oorspronkelijk met andere aan wezig in de Pieterskerk, doch door de goede zorgen van Douairière Van Leyden in 1795 hier geborgen en dus voor vernietiging gevrijwaard; verder de wapens Sohier de Vermandols, Van Poelgeest, en andere. Vervolgens gaf spreker een van diep gaande studie getuigend overzicht van de historie van het kasteel, waaromtrent de oudste bronnen helaas ontbreken. We kun nen pas goed aanvangen bij het begin der 13de eeuw wanneer het goed door huwelijk in het bezit der Alkemades komt en blijft tot 1550. Dan volgen als bezitters de Van den Coulsters en daarna de familie So hier de Vermandois, waaromtrent spreker interessante bijzonderheden mededeelde. In 1724 wordt het goed gekocht door Herman Boerhaave. die het 14 jaren lang, althans des zomers bewoonde. Het bleef in het bezit der nazaten van Boerhaave tot in de 19de eeuw. Gedurende den crisistijd van 1835 tot. 1845 verwisselde het viermalen van eigenaar en zou den weg van het mee- rendeel der Hollandsche kasteelen zijn ge volgd. indien niet Baron Gevers van En degeest er zich over had ontfermd, alleen om het voor afbraak te behoeden. In 1854 kwam het in handen van de familie der tegenwoordige eigenares. Omtrent het in eenigszms Gothieken trant gebouwde tuinhuis deelde de heer Bijleveld mede. dat dit door den heer Wil link als kerkje werd gebouwd, waarin hu des Zondags met een kleine gesepareerde gemeente godsdienstoefeningen hield. Thans is het landgoed nog in bezit van mej. Willink, vrouwe van Bennebroek en Poelgeest. Na deze mededeelingen, waarvan wij slechts en beknopt verslag hebben gege ven, nam de voorzitter van „Oud Leiden prof Idema, het woord om dank te bren gen aan freule Willink en aan den heer Bijleveld voor diens interessante voor dracht Hiermede was deze zeer belangrijke excursie afgeloopen en vertrok men weer huiswaarts. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN WIJLEN DEN HEER W. JOOSTEN. Hedenmorgen vond op de begraafplaats Bhijnhof" ln alle eenvoud de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. Joosten in leven oud-huisvader van het Chr. Mil. Tehuis alhier. Onder de vele aanwezigen merkten wij oa. op het bestuur van het Chr Mil. Tehuis, de heeren H. D. Buurman, namens den garni- zoens-commandant en tevens als comman dant van het 4e Reg. Inf.. E. J. de Geus, namens de Chr. Onderoff Ver., een depu tatie van het 4e Reg. Inf. onder leiding van den adjudant de Hertogh. G. Brinks, den tegenwoordigen huisvader van het Chr. Mil. Tehuis alhier en vele vrienden en kennissen van den overledene. Toen de kist in de groeve was neder- gelaten trad naar voren ds. J J. Dijk. Geref. Pred te Leiderdorp, die sprak naar aanlei ding van 1 Tessalonisensen 4 vers 13. Na mens het Chr. Mil. Tehuis werd het woord gevoerd door den heer P. J Mulder als vice-voorzitter, den heer H. D. Buurman namens den garnizoens-commandant en namens de vele bezoekers en oud-bezoekers die dank brachten voor datgene wat de overledene steeds voor het Tehuis heeft gedaan Als laatste spreker werd het woord ge voerd door den heer E. J. de Geus namens de Chr. Onderoff. Ver. Hierna dankte de heer C. H van IJlden pleegzoon van den overledene alle sprekers voor het gesprokene en alle anderen voor de betoonde deelneming. Een palm'ak dekte de kist. H.M. de Koningin heeft heden naar aanleiding van den oproep voor moreele en geestelijke herbewapening, het volgende persoonlijke woord tot Haar volk gericht: „Met instemming nam ik kennis ook van het vervolg van den oproep voor moreele en geestelijke herbewapening. Nu de beklemmende dagen achter ons liggen, waarin het dreigend gevaar ons zoo duidelijk voor oogen stond, nu voor het oogenblik de mogelijkheid van de algeheele vernietiging onzer beschaving is afgewend, is het een ver heffende gedachte ons allen vervuld te weten van denzelfden wensch: den zegen van den vrede te bewaren. Die begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Toch is deze, gepaard aan de versteviging onzer weermacht, nog niet genoeg wil die vrede duurzaam zijn zoo moet hij gedragen worden door de gedachte ge- g-ondvest in den oproep. A"en zonder onderscheid kunnen wij persoonlijk bijdragen tot den groei en de ontplooiing van die gedachte, door van heeler harte mede te werken tot do moreele en geestelijke herbewapening: dien innerlijken drang, welke ook uitwendigen ommekeer te weeg brengt en tot gevolg heeft dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken. Behoef ik U te verzekeren dat hoe dieper onze overtuiging is en hoe meer ons eigen leven zelf die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daar buiten, des te grooter de kans wordt op het verwezenlijken van een betere toekomst. Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet dat thans van ons gevraagd wordt eene daad vcA vertrouwen, van zelfopoffering en zedelijken moed, en van geloof". WILHELMINA. BINNENLAND. Scheveningsche logger voor de haven van Scheveningen vergaan; drie opvarenden verdronken. (2e Blad). Auto in het Winschoter Diep gereden; de drie inzittenden om het leven gekomen. (Gemengd 4e Blad). Beperking van het recht van Vereeniging en vergadering (4e Blad). Jaarvergadering van de Prot. Chr. Ver eeniging van Werkgevers (3e Blad). In 1939 komen 42.000 man onder de wape nen. (Binnenland, 4e Blad). Oude dame te Ginneken voor meer dan een ton opgelicht. (Laatste Berichten le Blad). Ernstig auto-ongeluk te Oegstgeest; twee zwaargewonden (2e Blad). De ramp van de Maria II; stoffelijk over schot van een der opvarende personen gevonden (2e Blad). EEN GESLAAGDE LUSTRUMVIERING. Onze stadgenoot, de heer F. F. Hederik thans verbonden aan de Christelijke Op leidingsschool Oosterstraat 16 alhier (hoofd W. A. Bodewes) als kweekeling met akte, is benoemd als vast-onderwijzer aan de Chr. school te Heemskerk bij Haarlem. Oud R.-K. H. B. S.'ers bijeen. Vijf jaar geleden kwamen enkele oud leerlingen der R.-K. H.B.S. „St. Bonaven- tura" naar aanleiding van een voorstel van één hunner, den heer Paul Snijders, er toe een Reunistenclub op te richten, zulks met volle instemming van den directeur der school pater B. de Goede O.F.M. Sindsdien kwam men ieder jaar op den tweeden Zondag in October te zamen en vanzelfsprekend werden steeds vele oude herinneringen opgehaald en levenservarin gen rond verteld. Kortom het was telkens zeer geanimeerd en gezellig! Ditmaal vier den de Reünisten het eerste lustrum van hun vereeniging. De Lustrumcommissie had in samenwerking met het bestuur getracht van dezen dag iets bijzonders te maken. Dit bijzonders bestond uit een diner dat 's avonds, na afloop der namid dagvergadering in „de Harmonie" werd ge houden. Traditie getrouw kwamen 's morgens om 10 uur vele oud-leerlingen alsmede enkele leeraren in de H. Mis in de kapel van de R.-K H.B.S. bijeen en zoo werd ook dit jaar de dag op waardige wijze ingezet. Na de H. Mis, die werd opgedragen door pater de Goede, vereenigden allen zich aan het ontbijt, dat zooals ieder jaar door den directeur aan zijn vroegere leerlingen werd aangeboden. Alvorens echter met ontbijten werd aangevangen, sprak de voorzitter, de heer Joop v. d. Horst een kort welkomst en openingswoord, speciaal gericht tot hen, die voor het eerst aanwezig waren. Voorts moest spr. tot zijn leedwezen mededeelen dat pater De Beaufort wegens uitstedig- heid zijn in het vooruitzicht gestelde voordracht niet kon houden. In de beste verstandhouding deed men hierna de wel- voorzienen tafel de noodige eer aan en de morgen vloog om. Pater De Goede sprak zijn vreugde uit over het feit, dat de banden met de school nog steeds hecht blijken te zijn. Spr. wenschte o.a. dengenen geluk, die afgestudeerd of als officier beëedigd wa ren. Reeds om 2 uur des middags waren wederom de meesten in de Harmonie ge komen om de gezellige middagbijeenkomst te maken. Na behandeling van eenige huishoudelijke aangelegenheden, werd de directeur, pater B. de Goede tot eere-voor- zitter der Reunisten-vereeniging benoemd zulks onder daverend applaus. De stemming steeg ten top toen Lex Montanus in een geestige schets het wel en wee van den H.B.S.-tijd weer voor den geest riep. De voordracht moest enkele malen herhaald worden. Het was reeds laat in den middag toen meerdere reünisten hun oud-vrienden en collega's verlieten om hen het volgend jaar weer te zien. i Een dertigtal reünisten bleef echter te zamen met enkele leeraren des avonds aan het diner. Hulde werd gebracht aan het bestuur en speciaal aan Paul Snijders, wiens gees teskind zoo duidelijk zijn bestaansrecht had aangetoond. Het was reeds na middernacht, toen deze uitstekend geslaagde Lustrumviering ten einde was. WERKERSVEREENIGING COMMISSIE „HULP AAN SPANJE". Opwekking tot hulpverleening. Gisteravond hield de Commissie „Hulp aan Spanje" in een der zalen van het Volksgebouw een vergadering met de wer kers, onder voorzitterschap van mr. D. A. v. Eek, die hulde bracht aan de werkers die er, ondanks het slechte weer, telkens weer op uittrekken voor de Hulpactie aan Spanje. Vervolgens wijdde hij een korte beschouwing aan den internationalen toe stand, waarbij hij een parallel trok tus schen de situatie in Spanje en die in Tsje- cho-Slowakije. Vervolgens hield de heer Uden uit La ren, een inleiding over den toestand in Spanje en de verhouding tot het buiten land. Spr. wees op de merkwaardige politiek die door Engeland en Frankrijk wordt ge voerd ten opzichte van de Spaansche re geering. Om dit duidelijk te zien, moeten wij, aldus spr., teruggaan tot het begin van den burgeroorlog. In Augustus 1936 nam Leon Blum het initiatief om geen wape nen naar Spanje te sturen, in overeen stemming met Engeland. Spoedig bleek deze maatregel in het nadeel van de Spaan sche regeering, die verstoken bleef van de noodige wapenen, terwijl Franco volop wa penen gestuurd kreeg van zijn buitenland- sche vrienden. In Januari '37 besloten En geland en Frankrijk vrijwilligers te ver bieden naar Spanje te gaan. In April '37 werd de controle ter zee ingesteld. Hoe deze controle opgevat werd, blijkt uit het feit, aldus spr., dat Duitschland een van zijn controle-schepen gebruikte om Alme- ria te bombardeeren. Uitvoerig zette spr. uiteen hoe allerlei genomen maatregelen de wettige Spaansche regeering hinderden in haar strijd voor de vrijheid. Ondanks dit alles staat de Spaansche regeering nog recht overeind en is zij overtuigd van de overwinning. Militair komt zij er steeds beter voor te staan, getuige het geslaagde offensief aan de Ebro, waar de regeerings- troepen nog steeds stand houden, ondanks de bombardementen van soms wel 300 Franco-vliegtuigen. Dat Spanje nog staat is voor een groot deel te danken aan de interne hulpactie voor levensmiddelen, me dische hulp enz. Vurig pleitte spr. voor de hulp in den komenden winter. De commissie „Hulp aan Spanje" heeft de leuze van Del Vayo overgenomen. In het achterland worden 500.000 menschen, vrouwen, kinderen en grijaards bedreigd met voedseltekort. „Redt die 500.000 men schen" is de leuze waaronder dezen win ter gewerkt wordt. Met een krachtigen op roep van den winter de inkomsten van f. 6000 per maand op te voeren tot f. 25.000 besloot spr. zijn betoog. Daarna bracht de secretaris van de pi. commissie, de heer C. J. Piena. verslag over de werkzaamhe den in de afgeloopen maanden. Daaruit bleek dat de commissie gemid deld f. 100 per maand had afgedragen, ter wijl de Jeugdcommissie in den korten tijd van haar bestaan, er in geslaagd was een bedrag van f. 20 bijeen te brengen. Hierna werd een filmpje vertoond, betrekking heb bende op de hulpactie. De heer Van Eek besloot met een woord van dank aan den inleider. BUITENLAND. Hitier spreekt te Saarbrücken (2e Blad). Ook de Roethenen willen in Tsjechisch staatsverband blijven (2e Blad). De Tsjechisch-Hongaarsche besprekingen begonnen (2e Blad). Relletjes te Weenen tegen kardinaal Innitzer (2e Blad). Regeling inzake het terugtrekken der Spaansche vrijwilligers (le Blad). De 10e verjaardag der Chineesche republiek (le Blad). Het Engelsche koningspaar volgend jaar naar Canada (Buitenland, le Blad). Hitier zal de autarchie voortzetten. (Bui tenland, le Blad». Een Arabisch ultimatum aan VVeyzmann. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voorloopig kan voor onze omge ving op rustig weer gerekend wor den, met aanvankelijk wellicht nog eenige regenbuien, doch later zonder regen van beteekenis. De temperatuur zal lager zijn dan gisteren en een koude nacht is waarschijnlijk. Hedenmorgen seinde de Bilt aan alle posten: „ATTENTIESEIN NEER". INSCHRIJVING MILITAIRE DIENSTPLICHT. De aandacht van de in deze gemeente woonachtig, in 1920 geboren mannelijke Nederlanders en ingezetenen-niet-Neder- landers wordt gevestigd op hun verplich ting tot het doen van aangifte ter in schrijving voor den dienstplicht op 11 October a.s. en volgende dagen. LEIDSCHE BIOLOGEN ONDERSCHEIDEN. Medaille van koning Leopold van België. Onlangs is een medaille met den beel denaar van Koning Leopold vervaardigd, bestemd om te worden uitgereikt aan Bel gische en buitenlandsche geleerden die hun medewerking verleenden bij de samenstel ling van de wetenschappelijke verzameln- gen door den vorst bijen^br^ht rüdms zijn reizen in het Verre OoAen sce^ aal in Ned.-Oost-Indië in 1926 en 1929 Deze medaille is o.a. toegekend aan Drof. dr. H. Boschma er dr. G. Stiasny, beiden alhier.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1