Dr. BENESJ V 9 sie jaargang LEID5CH DAGBLAD, Zaterdag 8 October 1938 Derde Blad No. 24090 Pleidooi voor Centraal vliegveld te Leiderdorp CAlCB B BUITENL. WEEKOVERZICHT De man, die heenging en het gelag betaalde. B. en W. van Den Haag willen niet werkloos blijven toezien VRAGENRUBRIEK Het opmaken der rekening. Een week van liquidatie van 't accoord van Muenchen ligt achter ons. De eerste roes van blijdschap over het behoud van den vrede is voorbij, nadat de vier, die daar in de Beiersche hoofdstad door een overeen stemming den oorlog een halt toeriepen, met gejubel in hun haardsteden waren ontvangen. Langzamerhand ts een meer nuchtere stemming gekomen In plaats van het enthousiasme over het vermijden van het ergste. En, zooals niet kon uitblijven, we hebben er vorige week reeds direct op gewezen, het gejuich verstomt meer en meer. Niet dat er een stemming zich baan breekt, die liever den oorlog had gewild, zoover zijn we gelukkig nog lang niet, maar toch komt er na al het hoera-geroep een kater zich aanmelden. Men begint al gemeen in te zien, dat de prijs, voor be houd van den vrede betaald, zeer, zeer hoog is geweest Zooals gebruikelijk is in democratische landen, hebben Chamberlain en Daladler voor hun parlementen rekening en ver antwoording moeten afleggen. Uit hetgeen daarbij is onthuld, moet worden afgeleid, dat aan Daladier minstens evenveel hulde moet worden gebracht als aan Chamber lain is toebedeeld, daar van hem het ini tiatief is uitgegaan, dat den vrede heeft gered, maar de Fransche premier is weinig gesteld op een al te openlijke hulde En uit het verloop van zaken laat zich dat denken! Uit den aard der zaak hebben beide staatslieden hun beslissingen, genomen buiten hun parlementen om, zien goedkeu ren met meer dan voldoende meerderheid, wat bleef er ook anders over, zelfs al had men anders gewild? en de Fransche premier won het daarbij nog van zijn En- gelschen collega. Chamberlain had nog het hoofd te bieden aan een vrij krachtige tegenpartij. Niet alleen van de oppositie, maar ook uit eigen partij: was trouwens minister Duff Cooper niet afgetreden als eerste lord der admiraliteit, omd^t hij het niet eens was met de buitenlandsche poli tiek van zijn chef? Daladier vond al heel weinig tegenstand, alleen bij de communisten. Maar de realiteit meldt zich meer en meer aan en deze valt niet mede! Deze doet zien, dat weliswaar een directe crisis, die de wereld aan den rand van den oorlog bracht, is afgewend, doch dat er nog geen sprake is van afwenden van het gevaar. Het ts een ontnuchtering in de feestroes, maar is de realiteit nu eenmaal niet hard? Zoowel Chamberlain als Daladier moes ten dit erkennen, toen zij bewapening in versneld tempo als beslist noodzakelijk aanbevalen. Daarin ligt de volmondige er kenning, dat het gevaar slechts is uitge steld. niet afbesteld! Het Is het constateeren van een droeve waarheid. Te meer na de zoo vredelievende ver klaring, door Chamberlain en Hitler na het accoord zoo trots der wereld voor oogen gesteld, is het wel een bijzondere tegen valler. Tenminste voor wie die verklaring ernstig opvatte! Het was echter weinig meer dan een gelegenheidsverklaring van het oogenblik, voor beide partijen gerede lijk te aanvaarden, doch overigens zonder directe waardeHet klinkt wellicht h*rd dit neer te schrijven, doch het is nu een maal niet anders. Men begint de rekening op te maken van het gebeuren en dit doende, ziet men steeds duidelijker, wat betaald is voor het behoud van den vrede. In de eerste plaats Frankrijk. Feitelijk ligt zijn gansche bui tenlandsche politiek ontzield ter aarde. Da ladier heeft dus alle reden om zich niet al te zeer te doen fêteeren. Uit midden- Europa is zijn invloed volkomen verdwe nen. Tsjecho-Slowakije heeft practisch op gehouden te bestaan als zelfstandige staat. Het overgebleven rompstuk wendt zich om steun tot Duitschland, de eenige mogelijk heid om het bestaan te rekken Weliswaar, heeft Engeland het als een soort zoenoffer 10 millioen pond geschonken, maar dit is slechts een klein soulaas Als laatste offer aan zijn geliefd vader land, waarvoor hij vervolging en verban ning heeft gedragen, is president Benesj afgetreden. Ongetwijfeld mede onder pres sie van Duitschland. dat in hem een be letsel zag voor vriendschappelijker verhou dingen De Duitsche pers ontzag zich zelfs niet aan dezen grooten Europeaan een ezelstrap na te geven; eerbied voor een gevallen tegenstander schijnt het. natio- naal-socialisme nu eenmaal onbekend te zijn En toenadering tot Duitschland blijft het overblijvende Tsjecho-Slowakije nog slechts als eenig redmiddel over, hoewel men zich moet afvragen, of dit middel niet erger is dan de kwaal, speciaal gelet op de wijze, waarop het gaat met de toeken ning van gebied aan Duitschland. Het ac- coord van Muenchen leek voor Tsjecho- Slowakije nog wat te hebben gered... de z.g internationale commissie heeft echter het voorbeeld van Chamberlain en Dala dier getrouw gevolgd en is teruggeweken voor de Duitsche eischen, die in vollen omvang zijn gehandhaafd, zoodat het re sultaat is geworden een vrijwel volledige vervulling van Hitler's eischen van Go- J desberg, eens door Chamberlain onaan- vaardbaar genoemd. Met schrik wordt het geconstateerd, doch wat is er nog aan te veranderen? Door het wegvallen van Tsjecho-Slowa kije een meevaller is nog, dat het Ita- i liaansche streven om Slowakije ook los te rukken van Praag is mislukt, zij het ten koste van een ver-gaande autonomie heeft de Kleine Entente opgehouden te bestaan. Zuid-Slaviè en Roemenie zweven, om het zoo eens te zeggen. Eerstgenoemde was toch al geneigd tot toenadering tot DuitschlandWat blijft Roemenie over? Men mompelt thans van een blok tusschen Polen. Hongarije en Roemenie, doch afge zien van de mogelijkheid om dit levensvat baarheid te geven, gelet op hetgeen deze drie landen scheldt, is bij voorbaat al wel vest te leggen, dat dit in geen geval F-ankrijk als leider zal erkennen. In het Oosten van Europa blijft Frank rijk nog slechts over zijn pact met de sov jets, en de vraag dient gesteld, in hoeverre dit nog waarde heeft behouden. Zoo dit uit den brand wordt gered, zal het ongetwij feld veranderingen ondergaan, die Frank rijk niet t.en goede zullen komen. Frankrijk is geheel naar het Westen teruggedreven. Duitschland 'imt bovendien niet om de gelegenheid te benutten. Het heeft zijn minister van economische zaken reeds naar Belgrado gezonden en thans vertoeft deze te Ankara. De „Drang nach Qsten" is in volle werking! Voor Engeland is de slag weliswaar niet zoo zwaar als voor Frankrijk, daar dit land zich nimmer zoo intens aan Midden- Europa heeft willen binden, doch niette min beteekent ook voor Albion de gang van zaken een fiasco. Misschien heeft de Bel gische politicus Huysmans het nog niet zoo ver mis. waar deze profeteerde, dat de eerstvolgende botsing tusschen Duitschland en Engeland zal komen aan flen Bosporus! Prestige-verlies heeft Groot-Brittannië echter algemeen te lncasseeren en wel spe ciaal 'oij de kleine landen. Weliswaar heeft sir John Simon namens de Britscne regee- ring verklaard, dat het niet in de bedoe ling lag om een pact van vier af te slui ten, dat het voornemen was alle landen te kennen, maar het vertrouwen is geschokt bij de kleineren en dat is licht te begrij pen. Duideüjker Jan sinds langen tijd het geval is geweest, heeft Engeland nog eens weer bewezen, dat het er niet voor terug deinst, anderen het gelag te doen betalen om zelf buiten oorlog te blijven, de oude taktiek van John Buil En de verklaring van sir John wa.s nog niet eens afdoende ook. hield een slag om den arm! Als triomphator treedt Duitschland naar voren over de gansche linie! Engeland tracht momenteel tot een ac coord te komen met Italië, ongetwijfeld mede met de bedoeling dit land aldus los ser te maken var Berlijn Een soort tegen zet dus. maar voorloopig geven wij, zelfs al wordt de Spaansche kwestie opgelost, nog weinig kans op succes, al oordeelen wij op den duur dit niet geheel uitgeslo ten want eens zujlen Duitschland en Ita lië op den Balkan tegenover elkaa" ko men te staar. Maar zoover is het nog niet. De rekening, die gepresenteerd wordt, is hoog Intusschen heeft Daladier een binnen- landsche overwinning behaald door van geperfectionneerd. rein geboden is. centraal vliegter- Heerscht er op dit punt intusschen nog allerminst eenstemmigheid, nog grooter verschil van meening openbaart zich. als het gaat om de vraag, waar de centrale haven zal moeten liggen. Onder de gegeven omstandigheden mag gezegd worden, dat die vraag nog slechts op twee wijzen kan worden beantwoord: Leiderdorp of Schip hol. Voor Schiphol pleit, dat hier reeds een aan hooge eischen voldoend, ln het inter nationaal verkeer opgenomen terrein aan wezig is, hetwelk in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam, de grootste Nederlandsche stad. is gelegen. Voor Lei derdorp kan worden aangevoerd, dat het, wanneer men niet alleen op Amsterdam let, maar ook op de belangen der andere groote bevolkingscentra, veel gunstiger is gelegen. Dit geldt uiteraard ook voor 's-Gravenhage. Het spreekt vanzelf, dat het gemeentebestuur bij de beoordeeling van het onderwerpelijke vraagstuk aller eerst op de bres staat voor de Haagsche belangen. Maar 's-Gravenhage kan die belangen met te meer overtuiging verdedi gen, nu deze volkomen parallel loopen met die van het luchtverkeer in Nederland in het algemeen. Het is daarbij aan B. en W. bekend, dat de K.L.M. volkomen het inzicht van hun college deelt, dat Leiderdorp in alle opzichten de voorkeur verdient boven Schiphol. Het is voor het luchtverkeer van het hoogste belang, dat de vlieghavens ten opzichte van de groote bevolkingsagglo meraties zoo gunstig mogelijk, d.i. zoo cen traal mogelijk, gelegen zijn. In Nederland bestaat de eigenaardige toestand, dat de belangrijkste bevolkings centra. op zeer korten afstand van elkaar zijn gelegen, in een veelhoek, terwijl op de zijden van dien veelhoek nog verschil lende steden van geringeren omvang en dichtbevolkte tuinbouwgebieden liggen. Deze agglomeratie omvat meer dan een derde deel der Nederlandsche bevolking en verreweg het grootste deel van den Nederlandschen handel is daar geconcen treerd. Door deze geheel eenige situatie is het mogelijk hier te verwezenlijken, wat elders niet doenlijk bleek: de aanleg van een centrale vlieghaven, die van elk punt binnen een half uur is te bereiken. Maar wil dit resultaat bereikt worden, dan moet deze haven ook liggen in of nabij het geografisch en economisch zwaartepunt van het gebied, dat zij bedient. Dit zwaar tepunt ligt. wanneer men rekening houdt met de economische beteekenis der ver schillende centra, ter hoogte van Leider dorp. Leiderdorp zal, als de ontworpen ver keerswegen zullen zijn voltooid, van Am sterdam in 30 minuten, van Den Haag m 20 minuten, van Rotterdam in 35 minuten worden bereikt. Schiphol is van Amster dam in 10 minuten, van Den Haag echter in 45 minuten en van Rotterdam in 60 minuten te bereiken. Deze laatste verhou ding miskent de beteekenis van Den Haag- Rotterdam met te zamen 1.100.000 hiwo- ners tegenover Amsterdam met 790.000 inwoners. t Bestond er voor eenige bepaalde actie van de zijde van deze gemeente geen aan leiding. zoolang de regeering vasthield aan de oplossing, die. uit nationaal oogpunt de beste, ook voor 's-Gravenhag| een zeer aannemelijke uitkomst bood. dit wordt anders, nu de zaak een anderen loop dreigt te nemen. Onze gemeente mag thans niet werkloos toezien en daarmede den schiin wekken, als zou de zaak haar onverschillig laten. B. en W. geven den raad op boven om schreven gronden in overweging tot de regeering een adres te richten van den volgenden inhoud: „De Raad der Gemeente 's-Graven hage. er kennis van genomen hebben de. dat de regeering. naast de aanvan kelijke gedachte, om een centraal luchtvaartterrein aan te leggen bij Leiderdorp, thans een in de tweede plaats mogelijke oplossing overweegt, nl. de bestemming van Schiphol tot eenige luchthaven voor het groote in ternationale verkeer, dringt er op aan, deze subsidiaire oplossing niet te aan vaarden, maar vast te houden aan den aanleg van een luchthaven te Leider dorp, waardoor zoowel het belang van 's-Gravenhage, als het algemeen be lang, op de beste wijze zal worden gediend." Adres aan de regeering voorgesteld. Het college van B. en W. van Den Haag heeft zich in zake de centrale luchthavenplannen met een voorstel tot den Haagschen raad gewend, om tot de regeering een adres te richten, waarin er op wordt aangedrongen vast te houden aan den aanleg van een centrale luchthaven te Leiderdorp. Aan dit schrijven ontleenen wij het volgende Kamer en Senaat volmachten los te krij gen. Men weet, hoe moeilijk dat in Frank rijk is! Of het volk in zijn groote lagen nu den ernst van den toestand zal erkennen en zich daarnaar gedragen? De communisten die het Volksfront feitelijk ter ziele heb ben zien gaan. zullen op allerlei wijzen trachten, roet in het eten te werpen, zoo als zij dat overal nastreven. Hun invloed schijnt echter tanende. Zooals den raad bekend is, streeft de Regeering naar de totstandkoming van één centrale haven voor het groote inter nationale luchtvaartverkeer. Aanvankelijk lag het in het voornemen deze centrale haven aan te leggen bij Leiderdorp, aan den in het Rijkswegenplan 1938 opgeno men autoweg YpenburgBurgerveen. Uit een later uitgegeven perscommuniqué is echter gebleken, dat daarnaast ook een in de tweede plaats mogelijke oplossing wordt overwogen, nl. de bestemming van Schip hol tot zoodanige centrale haven, en dat daarover thans onderhandelingen worden gevoerd tusschen het departement van Waterstaat en het gemeentebestuur van Amsterdam. B. en W. zijn overtuigd, dat de raad met hen var. oordeel zal zijn. dat het belang van 's-Gravenhage bij de te nemen beslis sing ten zeerste betrokken is en dat het daarom thans zaak is, dat het inzicht van het gemeentebestuur ter zake ter kennis van de Rijksautoriteiten wordt gebracht. Vooral in den laatsten tijd heeft in luchtvaartkringen het denkbeeld veld gewonnen, dat. wil Nederland zijn po sitie in het internationaal luchtverkeer handhaven, de stichting van één groot, TEL. 2760 (3 lijnen) Calor-anthraciet geeft heerlijk; warmte en is zeer voordeelig. H. MORSCKWEG 148 en i>e«teJkantoo* H. de Ligny, Eoommarkt 2 - Telef. 46 878 (lugez Med A. H. te L. - U gelieve zich voor ar.nvit t voor arbeid in Duitschland te wenden tot dr. B. Kapma. directeur der Nederlandsche Arbeidj- I beurs te Oberhausen, Duitschland.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9