G G eischt CHIEF WH IP R D D De Leidsche Bioscoop-Programma's Buitenland LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 8 October 1938 Wie kwaliteit prefereert en gezondheid waardeert, De strijd in het Verre Oosten SPREEKCEL KWALITEiTS- NAAIMACHINES C. F. MEERPOEL MEERPOEL *I//C«E£J_ BERICHTEN De opmarsch naar Hankau. Op den Zuidelijken vleugel van het Ja- pansehe front in Mldden-China is een nieuwe ontwikkeling ingetreden, daar de Chineezen de plaats Tei-An aan de Kioé- Kiangspoorlijn hebben ontruimd. Een groot deel der Japansche troepen- deelen, die uit hun stellingen ten Noorden van Tel-An in Zuid-Westelijke richting wa ren opgerukt en Lo-Ki bezet hadden, is volgens de laatste van het front ontvangen berichten in Zuid-Oostelijke richting ge trokken. Deze troepen staan nu achter de Chineeesche stellingen bij Tei-An. Zij heb ben daar tot nu toe geen noemenswaardigen tegenstand ondervonden. Volgens verdere berichten van het Japan sche front zouden zich hier reeds tamelijk groote groepen Chineezen hebben overge geven. Het is op den Japar.schen noordelijken vleugel gelukt, door een aanval op het 20 K.M. ten zuiden van Sin-Yang gelegen spoorwegstation Lioe-Tien-Tsjen, de spoor wegverbinding tusschen Hankau en Sin- Yang af te snijden. De Japansche strijdkrachten aan den zui delijken oever van de Jangtse stellen wan hopige pogingen in het werk om de Foe over te steken en zich meester te maken van de stad Jang-Hsin, een strategisch punt, dat algemeen wordt beschouwd als de sleu tel tot de tweede Chineesche verdediging linie van Hankau. Volgens Chineesche berichten hebben de Chineesche troepen de aanvallers terugge dreven, doch te Hwa-Tang bij Pal-Sjih- Tsjeng is een kleine Japansche afdeeling erin geslaagd, de Foe over te steken. De Chineezen hebben in allerijl versterkingen derwaarts gezonden. BIJ RADIO-DISTRIBUTIE geen stroomverbruik 882 (Ingez. Med.) DE OPHEFFING VAN HET ZANGKOOR „SURSUM CORDA". De heer W. Kreeft, voorzitter der „Veree- nigde Zangers" heeft met onsteltenis het be richt betreffende de opheffing van het zang koor „Sursum Corda" gelezen. Hij vraagt zich met angst af. hoe lang deze afbraak te Leiden nog zal duren en wat het einde hiervan zal zijn, nu ook verschillende andere koren in den laatsten tijd den strijd om het bestaan moesten opgeven. Hij hoopt, dat men eindelijk de hap- den inéén zal slaan om te overleggen, welke middelen aangewend moeten worden, om deze heillooze afbraak tot staan te brengen. De heer W. Kreeft, die reeds jaren geleden een waarschuwende stem deed hooren, is be reid het initiatief te nemen tot een bespreking met hen. die het met de zangkunst ernstig meenen en zal daartoe gaarne sympathiebetui gingen ontvangen, om nog te redden, wat te redden valt. De heer Kveeft, wiens adres luidt: Leidsche - weg 190, Voorschoten, hoopt dat men met het Inzenden van zijn sympathiebetuiging niet te lang zal wachten! (Ingez. Med.) BIJ RADIO-DISTRIBUTIE geen enkel risico. (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Rome en Berlijn tegen elkaar Het Spaansche vraagstuk. Duitsche leening aan Turkije. Van de zijde van Polen en Hohgarijé blijft men nou altijd propageeren voor het idee van een gemeenschappelijke grens. Zooals men weet, steunt Italië dezen wensch. doch het heet dat Duitschland -zich daartegen verzet, Is dit laatste juist, dan is dit gevaar voor Tsjecho-Slowakije meteen afgewend De „Echo de Paris" schrijft, dat, wat de Hongaren eigenlijk wenschen. wat niet offi cieel medegedeeld kan worden, maar door Italië en Polen gesteund wordt, is een ge meenschappelijke Poo'sch—Hongaarsche grens. De voorstanders daarvan te Boeda pest en Warschau beroepen zich op het bolsjewistische gevaar en spreken van een mogelijk Poolsch-Hongaarsch-Roemeensch blok tegen Rusland Vervang het woord Rusland door Duitschland en ge zi.it zeker dichter bij de waarheid. Duitschland zal dus rekening moeten houden met den wil van Rome Die wil is voor Frankrijk van direct belang". Het schijnt overigens, dat Duitschland inderdaad coulanter wordt tegenover Praag. Zelfs verluidt dat van plebiscieten zou worden afgezien nadat Duitschland op 10 October zijn gebied zal hebben verkregen Te Rome worden* de Britsch-Italiaan- sche besprekingen geregeld voortgezet, waarbij het over Spanje gaat. Volgens een uit Burgos ontvangen be richt heeft Franco zich bereid verklaard tot onmiddellijke terugtrekking van onge veer dertig procent der vrijwilligers, die aan de zijde der nationalisten strijden, hetgeen neerkomt op terugtrekking van ln totaal ongeveer 10.000 man. Hun bewapening zou hij echter willen houden, aldus de Evening Standard. Burgos blijft overigens nog verzekeren, dat zij zullen doorzetten. Gezegd wordt: Men schijnt in het buitenland een rege ling te verwarren met bemiddeling. Het is onaanvaardbaar, dat vreemde mogendheden in Spanje een wapenstil stand pogen op te_ leggen. Door den strijd te beperken tot de Spanj'aardën alleen zou men tot een spoedige oplossing door de .wapenen komen. De nationale autoriteiten verlangen niet anders dan een volledige militaire over winning, een andere regeling ls voor hen niet mogelijk. Over de onderhandelingen van den Duitsehen minister van Economische Za ken Funk, met den Turkschen minister Kesebir werd het volgende communiqué verstrekt: bij de besprekingen, welke de laatste dagen tusschen den Duitsehen mi nister van Economische Zaken en den Turkschen minister van Economische Zaken gevoerd werden ls de basis gelegd voor een door Duitschland aan Turkije te verleenen crediet tot een bedrag van R.M. 150 millloen. Dit crediet zal dienen voor betaiing van industrieele en militaire orders, alsmede voor betalingen van orders op het gebied der openbare werken en voor andere doel einden. De, voor de doorvoering, van een derge lijke overeenkomst, noodzakelijke detail bepalingen zullen met instemming van de beide regeeringen worden- vastgesteld. ENGELAND. Éden over de vrijheid. De vroegere Engelsche minister van bui- tenland'sche zaken. Eden, heeft gisteren in een rede te Birmingham gezegd dat de laatste weken de standaarden in interna tionale aangelegenheden geheel gebroken zijn en dat de zoo laat tot kracht geko men vrijheid op het Europeesche continent hoe langer hoe meer wordt onderdrukt en ingekrompen. De geheele liberale richting van de negentiende eeuw ziet men ver dwijnen. In dergelijke omstandigheden, al dus Eden, ls het de vraag of zelfs Enge land zijn vrijheden zal kunnen behouden; dit zal afhangen van den ernst en de toe wijding waarmede het Engelsche volk die vrijheden zal verdedigen. en toch niet duur Dan naar: ALLÉÉN BREESTRAAT 171 - TEL 2657. Levering uit voorraad ADLER - LADA PFAFF - DÜRKOPP - HUSQVARNA. 939 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Nog geen demobilisatie. In politieke kringen hoort men, dat in Duitschland geen enkele „demobllisatle"- maatregel zal worden genomen, vóór de bezetting van het Sudeten-Duitsche ge bied voltooid zal zijn. Het schijnt, dat geen beslissing is geno men tot het naar huls zenden van de lichting, welker diensttijd einde September was verstreken en die Onder de wapenen werd gehouden. Men hoort onder het pu bliek den datum van 28 October noemen. De nieuwe lichting moet op 5 November onder de wapenen komen. De luchtbeschermingsmaatregelen te Berlijn zijn echter ingetrokken, terwijl ver schillende gevorderde voertuigen zijn te ruggegeven, BIJ RADIO-DISTRIBUTIE geen onderhoudskosten. (Ingez. Med.) PALESTINA. Het Pan-Arabische congres in Cairo. Het Pan-Arabische congTes ter bestudee ring van den Palestijnschen toestand ls te Cairo geopend. Verscheidene sprekers de den felle aanvallen op de Britsche politiek in Palestina: zij eischten den heiligen oor. log. De zitting ontaardde in een betooging en de aanwezigen traden ruw op tegen Alloeba Pasja, den organisator van het con gres, die hen tot kalmte aanmaande. De meeste Arabische landen zijn oo het con gres vertegenwoordigd, met uitzondering van Iran, Transjordanie en Saoedisch Arabie. wel eenige der voornaamste. ITALIË. DE GROOTE FASCISTISCHE RAAD. Amerikaansche nota. De groote fascistische Raad heeft onder voorzitterschap van Mussolini een tweede zitting gehouden, die in hoofdzaak gewijd was aan de bespreking der bultenlandschq politiek. Deze bijeenkomst duurde van 10 uur des avonds tot een uur ln den nacht. In het communiqué, dat na de zitting is uitgegeven, wordt gezegd, dat de groote raad het wetsontwerp tot vervanging van de Kamer van Afgevaardigden door een Kamer van fasces en corporaties, in Maart 1939, heeft goedgekeurd. Ook een wetsont werp tot hervorming van den nationalen raad voor de corporaties ls goedgekeurd. Het ontwerp bevat 21 artikelen, waarin onder meer wordt bepaald: De Senaat en de Kamer der fasces wer ken met de regeering samen bij de uit werking der wetten. De Kamer van fasces en corporaties, waarvan de duce rechtens deel uitrrtaakt, bestaat uit leden van den nationalen raad der fascistische partij, en van den nationalen raad der corporaties. De zittingsperioden van Senaat en Kamer worden verdeeld ln wetgevende perloden, waarvan een koninklijk decreet op voor stel van den duce het einde bepaalt. Ook de datum van bijeenroeping wordt bij decreet vastgesteld, terwijl de wetgevende periode wordt geopend met het voorlezen van de troonrede. Voorzitter en ondervoorzitter van de Kamer worden bij decreet benoemd. De stemming is nooit geheim. De door Senaat en Kamer goedgekeurde wetsontwerpen worden overhandigd aan den duce, die ze ter teekening aan den koning voorlegt en ze dqet afkondigen volgens de wet. In ge val van nood kunnen bij oorlogsgevaar of om dringende redenen maatregelen van financieel karakter bij koninklijk decreet zonder meer worden genomen. Het ontwerp zal op 7 November aan den ministerraad worden voorgelegd. Het communiqué spreekt niet over de buitenlandsche politiek. Vanavond te 22 uur wordt een derde zitting gehouden. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft medegedeeld, dat een nota aan Italië ls gezonden, waarin gevraagd wordt, dat den Amerikaanschen Joden ln Italië zal worden toegestaan, hun vreedzame werk zaamheden voort te zetten en dat zij niet zullen worden lastig gevallen. In de nota wordt er op gewezen, dat den Italianen ln de Vereenigde Staten niets in h, den weg wordt gelegd en dat zij volledige bescherming genieten. BELGIË. Bezoek van Koning Leopold aan Parijs. Koning Leopold zal 12 October in gezel schap van den graaf van Vlaanderen en minister-president Spaak een bezoek bren gen aan Parijs. Té zamen met koningin Elisabeth en den graaf van Vlaanderen zal hii oo de Place de la Concorde een monu ment voor wijlen koning Albert onthullen. Des avonds zal de koning naar Brussel terugkeeren Vermoedelijk zal ook het Italiaansche kroonprinselijk paar aanwezig zijn. MEXICO. Staking in de textielnijverheid. Veertigduizend textielarbeiders, vooral katoenbewerkers, zijn voo 24 uur ln staking gegaan. ZIJ willen, indien hun eischen niet worden ingewilligd, een algemeene staking in de textielindustrie afkondigen. VERWACHTE SCHEPEN. Thulsstoomende voor de Maandagmarkt „Gloria". IJm. 37. vangst 720 manden diver sen; ..Amsterdam" IJm. 58, vangst 600 manden diversen; „Catharina Duyvis", IJm. 60, vangst 345 m. diversen; „Utrecht" IJm. 73, vangst 1700 m. haring;. Maria van Hattem" IJm. 1, vangst 020 m. diversen; „Zwarte Zee" IJm. 94, vangst 490 m. diversen. IJMUIDEN, 8 October. VISCHPRIJZEN. Tarbot f. 1.30—0.98 per KG.; Tong f2.65— 1.85 per KG.; Heilbot 1.1.28—0.98 per KG.; Zet- schol f.28 per 50 KG.; Kleinschol f. 36—16 ld.; Tongschar f.51—25 idem; Kleinmiddel schel- visch f.3626 idem; Kleine schelvisch f.20 7.20 idem; Kleine gul f. 19—11.50 idem; Wijting f. 6.50—idem; Makreel f. 7.50—3.65 idem; Ver- sche haring f. 3.90 idem; Kabeljauw f.9050 p. 125 KG.; Leng f.1 per stuk; Koolvlsch fL per stuk. Aan den afslag 1 trawler: IJm. 19, f.2440. en 4 loggers: KW. 108 f.180; KW. 177 f.650; KW. 75 f.310; KW. 52 f.300. Binnen van de haringvisscherijKW. 25 met 27 last; KW. 47 met 36 last; KW. 38 met 34 last; KW. 95 met 31 last. BIJ RADIO-DISTRIBUTIE geen tram- of apparatenstortngen (Ingez. Med.) KATWIJK AAN ZEE, 7 October. Aan den afslag waren 3 partijen haring. Volle f. 8.35—7.45, maatjes f. 8,95, Die f. 6.15-6.00, steur - haring f. 7.156.20, alles per kantje. VLAARDINGEN, 8 October. Gisteren binnengekomen van de haringvis scherij: VL 16 met 42 last; VI. 132 met 25 last: VI. 121 met 16 last: KW. 26 met 28 last. Alle schepen hebben min ol meer vléet- schade. Pr«zen: volle f. 9.60—10.30; Ulo f.7.20; Steur- .aring f7.20—7.30. ZUID-SLAVIË. Ontbinding van de Skoepsjtma? Men spreekt van een mogelijke vervroeg de ontbinding van de Skoepsjtlna, welker wetgevende periode op 5 Mei 1939 afloopt. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat het Huis binnenkort zal worden bijeengeroe pen om kennis te nemen van het decreet, dat zijn ontbinding bevat. Op 11 Decem ber zouden verkiezingen worden gehouden. BIJ RADIO-DISTRIBUTIEdirecte verbinding met de Studio v. d. 1875 M. golf. (Ingêz. Med.) Trianon-Theater. In de film „Blauw- baard's achtste vrouw", zijn Claudette Col bert en Gary Cooper door den grooten regisseur Lubitsch te zamen gebracht in een ongewone en vermakelijke liefdesge schiedenis van den op Europa losgelaten Amerikaan, die al zevenmaal getrouwd was en telkens als de hoofdpersoon fungeerde ln een scheidingsproces, waarbij de vrouw altiid minstens met vijftigduizend dollar j?»riijk.che toelage als winnares te voor schijn kwam! Claudette Colbert, de doch ter van een berooiden Franschen edelman, heeft echter een anderen kijk op de liefde en aangezien zij inderdaad verliefd is op den machtigen Amerikaan, besluit zij hem te trouwen om dan zoo spoedig mogelijk te scheiden en hem vervolgens, gerugge- steund door 100.000 dollar per jaar. op nieuw te trouwen, ditmaal op voet van gelijkheid. De geschiedenis begint met een buiten gewoon komische scène, waarin een pyama- jasje en een pyamabroek de voornaamste voorwerpen zijn. In deze scène wordt de grondslag gelegd vco- de kostelijke historie die gaat volgen. D; banden worden gelegd tusschen het oude Fransche bloed en den gewonen Amerikaan met zijn 50 millloen. Het huwe lijk wordt een grootsche mislukking er is een uiterst grappige verwikkeling met een detective en een bokser de laatste slaat den verkeerden man knock-out en alles mislukt, want de brieschende echt genoot ontmoet in de kamer van zijn vrouw eer. totaal onschuldig man. die de portie geweld ondergaan heeft, bestemd voor den echtgenoot. In een zenuwinrichting volgt de ontknooping Cooper in een dwang buis en Claudette zijn woede wcg-kietelend een scène van niet geringe verdienste. Lubitsch heeft deze comedie luchtig op gezet en ze is een dier filmgeschiedenis sen geworden, die men niet spoedig ver geet, om haar humor en originaliteit. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond „De gevangene van het Alcatraz-eiland". Casino-Theater. Er zijn in de afgeloo- pen week ook in Casino stormen geweest, maar dan stormen van vreugde, die zelfs tot orkanen aangroeiden, om den komiek der komieken Fernandel in zijn vroolijke militaire klucht „Dertig dagen corvée". Avond aan avond stuurde het bordje „Alle rangen uitverkocht", tientallen menschen terug en dus is een prolongatie in alle op zichten gerechtvaardigd. Die vroolijke snaak zal als Ignace nog honderden be zoekers een genoeglijken avond bezorgen. Het voorprogramma is geheel vernieuwd en zelfs nog uitgebreid, want de Polygoon reportage van de 3 October-feesten toont den feestvieders nu eens op hun gemak, hoe Leiden „gefeest" heeft. De hoofdfilm voor de pauze is een spannende rolprent met eenige goed gesoeelde rollen o.a, van- Aileen Pringle en Alice White en is geti teld „De raadselachtige misdaad". Luxor-Theater. „De gevangene van Zenda" is een der films, die een eenlgszins historischen achtergrond hebben. Het ge geven speelt in het eind der vorige eeuw in een klein gebied, waar een veete heerscht tusschen twee koninklijke broers over de alleenheerschappij. De meest rechthebben de is Rudolf en hij zal dan ook den vol genden dag gekroond worden. Door een toevallige omstandigheid komt een met vacantie-zijnd Engelschman in Zenda en door een treffende gelijkenis met Rudolf neemt hij diens plaats ln bij de kroning, daar Rudolf door zijn broer voor eenigen tijd onschadelijk is gemaakt. Dat dit ko ningschap, dat door ontvoering van den echten koning langer duurt dan één dag, den vacantieganger minder aangenaam is, laat zich begrijpen. Alleen de as. bruid van Rudolf, die van de verwisseling niets weet, vat voor den pseudo-koning een diepe genegenheid op. De liefde is weder zijds, doch er Zijn plichten, koninklijke plichten die de prinses op haar post doen blijven en een gebroken Engelschman keert aan het eind naar zijn vaderland terug. De dubbelrol in deze romantische, aan spanning rijke film, wordt op sublieme wijze door Ronald Colman uitgebeeld, op waardige wijze bijgestaan door Madeleine Carroll als de prinses. Voor de pauze „My man Godfrey". Men moet wel in het geheel met zijn verveling geen raad weten, om zulke vreemde dingen te doen als deze familie Bullock en dat papa niet bij machte is, die leeghoofdige troep dames eenig verstand bij te brengen, is alleszins begrijpelijk. De nieuwste hobby van één der dochters is de vuilnisbelt af zoeken naar een z.g. „vergeten man". Dat degene, dien zij vindt in werkelijkheid iemand uit de allereerste kringen is, is haar onbekend en zij „promoveert" hem dan ook tot butler. Omdat deze laatste echter verstand heeft, snapt hij absoluut niets van de rare familie, maar desniet tegenstaande slaagt hij er toch in aller harten te winnen, vooral dat der jongste dochter, die dit hem herhaaldelijk, tot hin derlijk wordens toe, laat blijken. Men krijgt echter nog heel wat excentrieke din gen te slikken aleer zij haar zin «krijgt en deze kostelijke parodie ten einde is. William Powell is de onovertrefbare but ler en Carole Lombard, de dweepzieke, verwende dochter, terwijl ook Mischa Auer er het zijne toe bijdraagt er een humoris tisch geheel van te maken. Rex-Theater. „De weg terug!" Het zijn drie simpele woorden, die Erich Maria Re marque gevonden heeft voor zijn vervolg op dat andere knappe werk, „lm Westen nichts Neues". Ook 'in „De weg terug" do mineert de eenvoud, waarmee feiten ver teld worden en een lawine van moeilijk heden den menschen voor oogen gesteld wordt na dat lang-verbeide oogenblik van den wapenstilstand ln den grooten wereld oorlog. En met dien terugkeer, dat betre den van den weg terug, heeft Remarque opnieuw een sterk realistisch beeld getee- kend van al die ontelbare oorlogsslacht offers. Ge ziet in deze film de laatste mo menten van dat monsterachtige bloedbad, dat slechts ongeluk teweeg bracht, en dan komt hèt groote oogenblik, waarop zoove- len gewacht hebben, na vier jaren massa moord. Die stilte van den wapenstilstand, waar de afgestompte soldaten eigenlijk al niet meer in geloofden, dat aarzelende naar bulten komen uit de loopgraven, het Is een hoogtepunt uit de film, met een voudige middelen naar voren gebracht en juist daarom zoo aangrijpend. En dan volgt de ontgoocheling bij hun thuiskomst in het ouderlijke huls, waar vaders en moeders wachten, waar de economische toestand op instorten staat en een staat kundige omwenteling dreigende ls. Het ls waarlijk uiterst boeiend, hoe deze tegen stellingen door de gave regie van Jarnes Whale, zelf een oorlogsslachtoffer evenals Remarque, een onuitwlschbaren indruk achterlaten. „De weg terug" ls een ontroe rend document van onpeilbare oorlogsel lende en Juist in deze dagen spreekt de anti-oorlogsgedachte nóg sterker uit deze rolprent die daarenboven ook een zeer kunstzinnig werk is, met vele voortreffe lijke filmische momenten. Een groot aan tal spelers, onder wie John King, Richard Cromwell, Slim Summervllle, Andy Devine, hebben te zamen een harmonisch geheel gevormd. De tweede film is „Nog drie maanden, te leven", met Edward Everett Horton en Irene Hervey in de voornaamste rollen. Lido-Theater. Het „Dubbele huwelijk" met William Powell en Myrna Loy, bevat de vlotte vertelling van een onwaarschijn lijk verhaal, dat, mede dank zij het bui tengewoon aantrekkelijke spel van dit be kende filmpaar ons een allergenoeglijkst uurtje heeft bezorgd. Vooral het daverende slot ls zóó dwaas en biedt in snel tempo zulk een verwarrende hoeveelheid van hu moristische momenten, dat men nog lacht als de uitgang van het theater reeds be reikt is! Hier is weer eens een van die komische codemies, waarbij de regisseur Richard Thorpe ons een serie gekke invallen heeft bezorgd, waarvan het navertellen uiterst moeilijk is, maar die op het witte doek tot hun volle recht komen. William Powell is hier een bohémien een schilder die van zijn eerste vrouw scheidde, omdat zij te veel geld had en het vreemde vrije leventje van den schil der niet begreep. Hij is de eigenaar van een wonderlijken auto-woonwagen en dan maakt hij kennis met de moderne bekoor lijke zakenvrouw, Margit Myrna Loy dip in haar huis den scepter zwaait. Ook regelt en bepaalt zij alles voor het a.s. hu welijk van haar zusje, die met een be- deesden aanbidder is verloofd. Er speelt zich een elndelooze reeks ver wikkelingen en vergissingen af, voordat twee gelukkige huwelijken in den woon wagen van den wonderlijken bohémien op een nóg wonderlijker manier gesloten kun nen worden: n,1. dat tusschen Myrna en den schilder eenerzijds en het zusje met haar verlegen verloofde anderzijds. Het zijn ln de eerste plaats William Po well en Myrna Loy die deze film dragen, doch ook de anderen verhoogen het suc ces! Ook de film „Leer het leven liefhebben" met Robert Montgomery en Rosalid Russell ls een gang naar dit theater volop waard: hier is het een schilder, die tot wereldroem en geldsucces gekomen, beseft, hoeveel hij aan de „ware kunst" heeft op geofferd, waarna hij weer terugkeert tot de zuivere kunstscheppingen, die door de millionnairs wellicht niet gewaardeerd wor den, maar welke hem zelf toch de bevre diging van den échten kunstenaar geven. Er is ln deze film eveneens veel humor! In het Journal kan de toeschouwer nog wat rustig nagenieten van het Leidsche 3- Octoberfeest! 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2