NATIONALE Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 8 October 1938 Financieel-Economisch Weekoverzicht De gevolgen van den politieken storm KERK- EN SCHOOLNIEUWS De armband LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Frankrijk's moeilijke financieele situatie. Amerika geeft het goede voorbeeld Voor 186,—'s-jaars V (Van onzen financieelen medewerker). De golven, welke de vorige week dreig den de wereld te vernielen, zijn tot ruat gekomen. Wij zijn thans in staat, zooals wij in ons laatste overzicht aan kondigden, onze aandacht weer in grootere mate te wijden aan de zuiver- economisclie en financieele invloeden, die het materieel welzijn der wereld beheerschen. Dat wil niet zeggen, dat de gevolgen van den politieken storm reeds geheel zijn uitgewischt. Verre van dien. Een zware kater heeft na het eerste gevoel van opluchting een deel der menschheid aangegrepen. Men wordt er zich van bewust, dat nog on noemelijk vele vraagstukken moeten worden opgelost: niet slechts in Tsje- choslowakije zelf, doch ook andere vraagstukken, die na de liquidatie van het centraal-Europeesche probleem, zich steeds heftiger naar voren drin gen: Spanje, Palestina, koloniën, enz., enz. De pogingen, deze vraagstukken tot een redelijke oplossing te brengen, zullen ongetwijfeld wrijving (interna tionaal en nationaal i in het leven roepen. Vandaar dat de vreugde over de afwending van het oorlogsgevaar r.iet geheel onvermengd is en het aan vankelijk fel herstel op de fondsen- markten zich in de eerste helft dezer week in een aarzelende reactie heeft omgezet. Die reactie was mede ver klaarbaar uit het feit, dat de kort stondige mobilisatie, waartoe Engeland, Frankrijk en andere landen hebben moeten overgaan, reeds schatten heeft verslonden. Men raamt de kosten voor Engeland op 40 millloen pond ster ling. die van Frankrijk op liefst 30 milliard francs: bedragen, die een he- vigen druk op de financiën van beide landen moeten uitoefenen. Dit geldt natuurlijk speciaal Frankrijk, dat zijn reeds zoo moeilijke financieele situa tie hierdoor ernstig ziet verslechterd en zich plotseling voor een feitelijken nood toestand ziet geplaatst. De marge, binnen van bankbiljetten tot een nieuw hoogte record is gestegen, doch binnen enkele weken is ook dit gellkwldeerd, evenals zulks op economisch terrein is geschied, doordat de regeering de uitvoerverboden weer heeft ingetrokken. Wat Nederland betreft kunnen wij constateeren, dat de gevolgen van de laatste twee September- weken reeds thans practlsch hebben uitge werkt. Het zal er thans bij ons om gaan de sfeer te scheppen, waardoor wij in staat zullen zijn, ten volle te kunnen deelen in de te verwachter, verbetering der wereld conjunctuur. Wij gelooven, dat ons be drijfsleven. ondanks de vrij scherpe in- grondstoffen, b.v. koper, tin, rubber, zijn zinking (wij denken aan de textiel-, stijgende (buiten allen invloed der afge- kunstzijde-, radio-industrieën en aan dc loopen oorlogsdreiging om). De komendescheepvaart) inderdaad gereed staat, om verkiezingen voor het Amerikaansche Con- den met vele kllopen bezaaiden tocht naar gres. welke in November zullen plaats vin- t 'and der welvaart te aanvaarden, den, werpen practlsch slechts weinig scha duw vooruit. Het schijnt, dat de New Deal zijn aanhang in het Congres zal zien ver minderen. hetgeen voor het zakenleven i Besluiten wij met een wat minder prettig als geheel een zekere stimulans zou moe- i onderwerp: den economischen toestand ten Zijn, doch men slaat op het oogenblik van Tsjecho-Slowakije's romp. Het wordt verzekert 26-jarige de volgende uitkeringen Bij overlijden binnen 39 jaar: 1) 1000,— terstond betaalbaar, 2) ƒ1000,— gezinsrente per jaar, 3) ƒ5000,— op einddatum. Bij leven na 39 jaar: ƒ5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. 891 toch meer acht op de symptomen, die het economisch leven zelf direct beïnvloeden en die allerwegen vrij gunstig zijn. Wij be hoeven hierbij nog niet eens gewicht toe te kennen aan Roosevelt's jongste verkla ring. dat een periode van conjunctuurstij ging voor de deur staat of aan die van Amerikaansche economen, die overtuigd zijn, dat in de eerstkomende maanden het prijs- en koerspeil van aanvang 1937 weer zal worden bereikt. Doch wel zijn er aan- thans wel duidelijk, dat de offfers, die de Tsjechen zich hebben moeten getroosten, ontzaglijk zijn. Zii verliezen het grootste deel der grondstoffen, waarop hun eens zoo machtige industrie was gebaseerd: d.w.z. practisch alle steenkool, bruinkool en het grootste deel van het ijzererts; zij verliezen groote deelen der industrie zelf: textiel, aardewerk, glas, chemicaliën. Zij verliezen de groote inkomsten der beroem de badplaatsen. ZIJ staan daar, ontdaan wijzingen genoeg, dat de koopkracht zoo- van de voornaamste bron van deviezen, wel voor verbruiks- als ook eindelijk voor kapitaalgoederen toenemende is, en hierin ligt tenslotte de eenige behoorlijke basis voor een herstel. Welle een voorrecht zou het zijn, indien nu ook door gemeen schappelijk overleg een grondslag zou van de voornaamste bron van ontwikkeling der overgebleven Industrie (bijv. de Skoda- fabrieken). En dit alles zonder eenige ver goeding. Hoe men ook moge denken over het bestaansrecht van het oude Tsjecho- Slowakije, er Is geen ontkennen aan. dat (Nadruk verboden) welke de Schatkist voorschotten bij de i bekwamen spoed van de nadeelige gevolgen kunnen worden gevonden voor de oplos- een economische amputatie heeft plaats sing der vele arbeidsconflicten, die natuur- gevonden, die het overgebleven deel prac- lijk bij een opgaande conjunctuur het her- tisch alle levenskracht ontneemt. Wat stel in de Vereenigde Staten weer dreigen I helpt hier een 10 millioen leening van te ondermijnen. Wy denken hier speciaal i Engeland, zelfs indien dit bedrag tot 30 aan het nog steeds hangend conflict by millloen mocht worden verhoogd? Geld al- de Amerikaansche spoorwegen, waarvan de leen kan een land. dat zijn economische oplossing telkens weer wordt uitgesteld. j bestaansvoorwaarden mist, niet redden. En zoo is het te verwachten, dat Tsjecho- Slowakye, nu het in den landbouw zyn De effectenbeurzen hebben dus devoornaamste inkomstenbron zal moeten periode van stagnatie, die volgde op het l vinden, regelrecht in den economischen fenomenaal „opluchtlngsherstel". biykbaar greep van Duitschland zal worden gedre- weer overwonnen en men kan redely ker- ven. met alle gevolgen van dien. wys venvachten, dat onder leiding van' Wall Street een op zuiver-economische gronden zich baseerend herstel zich verder zal baanbreken. Ook op de wisselmarkt is een volkomen identieke ontwikkeling te venvachten. De druk op den Franschen franc zal als gevolg van de financieele maatregelen geleldeiyk verdwynen en het pond zal. tenzij bijzondere omstandigheden van politieken aard zich weer mochten voordoen, zich allengs weer tegenover den dollar herstellen, hetgeen onzen finan cieelen autoriteiten weer zal veroorloven tusschen pond en gulden den zoo ge- wenchten en nuttigen schakel opnieuw te slaan. Het Nederlandsch financieel en econo misch leven heeft zich gelukkigerwijze met KLACHT OVER DEN SCHOUWBURG. Een inzender beklaagt zich over de hoogste rangen in den Schouwburg, 2de rang en galery. Vele bezoekers daar zijn genoodzaakt op te staan om iets te zien. Bovendien zoeken aldus gedupeerden een plaats op de trapjes en elders, waardoor zy weer anderen hinderen. Hy dringt op verbetering in den toestand aan. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Diefstal. Terecht stond een 22-jarige kweeker uit Alsmeer, thans gedetineerd wegens dief stal van 100 anjelieren ten nadeele van H. De Officier van Justitie eischte na ge tuigenverhoor 3 maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde tot 6 we ken gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Vervolgens stond terecht een 36-jarige kweeker uit Aalsmeer, verdacht van diefstal van twee konynen. Zcowel de Officier van Justitie als de Politierechter wilden, alvorens de zaak te behandelen, de stukken eerst in handen stellen van den rechter-eommlssarls voor inwinning van een reclasseerlngsrapport. Dierenmishandeling Een 30-jarige bloemist uit Aalsmeer stond terecht verdacht van dierenmishandeling. Verd. had een hond van den heer Jong kind gedood, daar het dier het dochtertje van verd zou hebben gebeten. De Officier van Justitie eischte een geldboete van f.50 subs. 1 maand gevangenisstraf. De Politierechter achtte het bewijs niet geleverd en sprak verdachte vrij. Mishandeling. Een los werkman uit Hillegom had op 17 Juli j.l. zonder de minste reden v. d. M. uit Bennebroek met zyn vuist geslagen, waar door get. In het gelaat verwond werd. Verd. zeide niet geheel nuchter te zijn geweest. De Officier van Justitie eischte 14 dagen gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde overeen komstig den eisch. Een 28-jarige schoonmaker uit Haar lemmermeer had de 17-jarige R. B„ even eens uit Haarlemmermeer, met een bezem eenige klappen gegeven. Verd. bekende, maar verklaarde, dat de mishandelde hem voortdurend had geplaagd. De Officier van Justitie eischte een geld boete van f. 15 subs. 9 dagen hechtenis. Overeenkomstig den elsch werd verdachte veroordeeld. Bank van Frankryk kan opnemen, is tot een minimum ingekrompen, de circu latie is met byna 15 milliard tot 124428000000 frs. toegenomen en een hevige druk heeft zich weer op den Franschen franc gelegd Slechts drastisch ingrypen kon hier redding brengen en men ontwaart thans weer, hoe in tyden van dringenden nood het Fransche volk en zyn parlement de verelschte eenheid kunnen vinden. Da- ladier vroeg volmachten tot 15 November om op korten termyn orde op de financieele van den politieken orkaan bevryd. Zware verliezen zyn niet voorgekomen, groote winsten zyn niet behaald. Wie de koersen van heden met die van aanvang Septem ber vergelijkt, ontwaart hoegenaamd niets van de ongeëvenaarde schommelingen, die zich intusschen hebben voorgedaan. De aandeelenmarkt staat naar onze meening gereed om het voorbeeld van New-York te volgen De ruimte op kapitaal- en geld markt'is teruggekeerd Onze staatsfondsen staan weer op het oude peil en er is hier zaken des lands te stellen en men heeft Practisch geen aanbod. De geldkoersen zyn hem die volmachten gegeven. De regeering 1 *eer tot de vroegere fracties van 1 pet. kan dus nu aan het werk gaan en met j teruggevallen. Weliswaar vertoonende spanning wacht men thans de decreten maandstaten der banken per 30 September af. waarmede men zal trachten de eerste n0" duidelijk de symptomen van den storm voorzieningen in den nood aan te bren- en zi®n de circulatie der ^der- gen. Op het oogenblik dat wy dit schrij- landsche Bank als gevolg van het oppotten ven, is nog niet bekend, welke maatrege len zullen worden genomen. Zeer waar- schyniyk is het echter, dat tot herwaar- ceering van den goudvoorraad op basis van den huidigen franckoers zal worden over gegaan. Dit zou een bate van ca. 33 mil liard francs opleveren, die weliswaar nog verre van voldoende zal zyn, de situatie volkomen te redden, doch in elk geval reeds een behoorlyke compensatie voor de ontzaglijke voorschotten van de Bank van Frankryk zal verschaffen. De regeering heeft terecht zich op het standpunt gesteld, dat zelfs by den huidi gen noodtoestand geen wisselkoerscontrole mag worden Ingevoerd hetgeen practisch zou neerkomen op het funeste in het leven roepen van een binnen- en een buiten- iandsche franc) noch tot verdere devaluatie mag worden overgegaan (omdat zelfs thans de franc zeker niet als overwaardeerd mag worden beschouwd). Het zal ons benieuwen of de regeering naast de herwaardeering van het goud wederom haar toevlucht zal nemen tot verhooging van de limiet der voorschotten van de Bank van Frankrijk en of zij er zonder verzwaring der belas tingen en zonder verdere afbraak der be palingen betreffende de veertig-urenweek zal komen. 900 Nadat de wereld van de uitwerking van den „kater" min of meer was bekomen, zyn thans degelyker invloeden begonnen, hun licht vooruit te werpen. De betrekke- lyk geringe oppositie, die zich tegen het accoord van Muenchen in Frankryk en door J. P. BALJE. Onder de gasten van het prachtige ..Me tropolitan Hotel" bevond zich o.a. lady Pan- croft. een dame van misschien vyf en der tig jaar oud, d e behalve door haar nog altyd excentrieke schoonheid, de aan dacht trok door het dragen van schu ierende juweelen. Zy werd door het ho telpersoneel met de meeste onderscheiding behandeld. Nu toch eindeiyk opgelucht, bedankte Lady Pancroft hem met een vricndeiyk lachje, waarbij zy haar parelwitte landjes toonde, want ze wist, dat die een van haar grootste charmes waren Twee weken logeerde Lady Pancroft nu in het hotel en zy mocht zich bij de an dere gasten in een groote populariteit ver heugen. Niet alleen by het manneiyk deel der gasten, die aangetrokken werden door haar natuurlyke gratie en charme, en haar onmiskenbaar sex-appeal. maar wonder boven wonder ook by haar Op den dag van haar aankomst had zy eigen sexegenooten, die door de vriende- zich naar den manager van het hotel be- lijkheid en van beschaving getuigende geven en hem verzocht een kostbaren, met geestigheid van Lady Pancroft. zoo ze haar diamanten versierden armband voor haar ir. bewaring te willen nemen. Zy had den Jaatsten tyd zooveel vernomen van hotel- diefstallen. zei ze. dat ze een beetje be vreesd was geworden, en aangezien zy den armband, het kostbaarste sieraad, dat ze bezat thans niet durfde dragen, zou de di recteur wel zoo vriendelyk willen zyn, de- --- .- Zen tydens haar verbiyf voor haar ln de Engeland heeft geopenbaard en de tee- u0,eiw,„ncj},ast op te bergen kenen van Europeesche toenadering in het j hotelbianci ast p g „i,,- algemeen, hebben een hart gestoken onder Qphaarongerustevraag.ofzeerzekcr y den riem van het reeds sedert lang zoo van kon zyn. dat de armband daar be- vaststond slist veilig was, antwoordde de directeur voor zy vertrok, verzocht ze den dlrec- met een hautain lachje, dat in zijn hotel I teur van het hotel, Mr. Davis, haar arm- al eenlgszins minder vriendschappelyk ontvangen hadden, dan toch volkomen ontwapend werden, en allen om haar gunst streden. Het was dan ook met een gevoel van spijt, dat de gasten vernamen, dat Lady Pancroft het hotel zou verlaten en naar haar verbiyf ln Schotland zou terugkce- ren Maar zy verklaarde, dat dringende zaken haar naar haar landgoed terugrie pen. en dat haar vertrek onherroepeiyk hevig geschokt economisch vertrouwen Men begint weer een open oog te krygen voor de ontwikkeling der conjunctuur en bekend staand over de heele wereld, van t band terug. Mr. Davis begaf zich naar zyn men begint in te zien, dat ondanks de veie, inbraak of diefstal geen sprake zou zyn kantoor, opende zyn brandkasten in den aanvang van dit overzicht opge- maar dat, wanneer een dief zoo dom zou uitte toen een lichten kreet van ontsteite- somde. handicaps, de kans stijgt, dat de zijn het toch te probeeren. zyn krachten nis Alles was overhoop gehaald en de iiH kostbare armband was veTdwenen. Toen Lady Pancroft het nieuws ver nam. schrok ze hevig. ,,Mr. Davis, U is hiervoor verantwoorde- ïyk". riep ze opgewonden uit. „Het sieraad is 5000 Pond Sterling waard. Hier hebt U ik heb den armband laten taxeeren. en ik e!sch van U, dat U my dat bedrag uitbetaalt. Mocht de dief ge- „Kykt U eens", sprak hy, toen hy haar vonden worden en U in staat zyn. mli den goede geesten het van de kwade zullen tegenover de moderne brandkast zeer ze winnen en dat thans de gelegenheid wordt er [e hort zouden schieten, geschapen, zonder te veel bygedachten En toen Lady Pancroft ondanks die ver den schouder te zetten onder de taak. de 1 zekcring toch nog angstig bleef, verzocht materieele welvaart te verhoogen en de conjunctuur een handje in opwaartsche hy haar, in zyn binnenste een tikje on- - geduldig, maar met het oog op haar po richting mede te hripen., Amerika geen ,lüe en hlaarblijkelijken rijkdom naar het bewijs, ""-O - -- - itie CU MftCtlDIlJIVtSl.lftO" s M het goede voorbeeld. De politieke onrust in huiten uiterst correct en beleefd Europa ha<l ook ginds een tijdelijks ^-ag even te willen volgen natie in het zakenleven teweeggebracht. even le wmen ™'Ben Daarby bleef er evenwel een ondergrond van economisch optimisme en op dezen ondergrond bouwt men thans verder. De be drijvigheid in tal van takken van Industrie en handel is stijgend. Die in de staalin- hem de brandkast toonde, „zoudt U denken, dat een dief deze brandkast open krijgt? De werking en de constructie van het slot zooals U ziet, uiterst modern en geeoin- dtt'trie is eindelyk weer het peil van 50 pliceeid en de deur 's stevig. In de Bank pCt genaderd, de omzetten in den klein- un Engeland zou Uw sieraad onmogeiyk handel nemen toe, de pryzen van vele veiliger kunnen zyn." armband ln den oorspronkel'jken toestand 'erug te bezorgen, dan zal ik U '■>-( bedrag terugbetalen. Nu echter moet ik uitbeta ling eischen. anders zou ik de politie moe ten waarschuwen". Om den naam van zyn hotel te redden, sas Mr. Davis genoodzaakt, het bedrag uit te betalen. Hy verzocht Lady Pancroft er niet over te willen spreken, om opspraak te vermyden, en hy zou in alle stilte een bekwaam particulier detective aan het werk zetten. Hy hoopte haar het sieraad binnenkort weer te kunnen toezenden. In den trein naar Dover zat Lady Pan croft behaaglijk tegen de kussens van een le klasse-coupé achterovergeleund. In haar compartiment bevond zich een Jonge man van een jaar of dertig. „De truc is weer eens gelukt, Jimmy", sprak ze. „Dank zij jouw geweldige ken nis van brandkastsloten. kende je na mijn uitlegging en de wasafdruk, die ik by mijn zoogenaamd nauwkeurig onderzoek van de brandkast, ongemerkt van liet slot wist te maken, de constructie voldoende, om de crandkast met succes te kunnen bewerken en je slag te slaan. Ik moet Je zeggen, dit was een buitengewoon mooi staaltje van Je. En onze 5000 Pond zyn weer binnen. Over een uurtje zijn we In Dover en eenmaal op de boot naar Calais.wel, dan kun nen we ons veilig achten. Trouwens, wie zou er achterdocht koesteren? Alles loopt gesmeerd. Dat ls nu onze derde slag in twee maanden, we zullen nu eens een poosje rust nemen". „Ja", antwoordde Jimmy, „ja, dat vind ik ook. Hier is je armband", vervolgde hy, zich naar haar overbulgend Er was een kort geklik en een kreet van Lady Pan croft ..Wat zyn dat voor grappen, Jimmy? Doe direct die boeien af!" Haar metgezel grinnikte. Hij nam zyn hoed af, die hy tot nu toe had opgehad, plukte het kleine snorretje van zyn boven lip. veegde even over zijn oogen, en ver toonde toen de energieke gelaatstrekken van den grooten detectieve Jack O'Neill. „Een beetje grimeerkunst, Ann Green, en ik leek sprekend op Jimmy Barber, voor- ai met dien hoed in myn oogen. Wat denk je overigens van een naar jaartjes „rust" in een klein vertrekje met tralies? Je wou immers gaan rusten?" Opnieuw lachte hy, toen hy haar ver slagen gezicht zag. „Het spel is uit, Ann! Jimmy Barber 'ïcb ik gekn pt, ik was hem al eenlgen tyd op het spoor, en jy mag hem nu gezel schap gaan houden. Driemaal hetzcl'de snel. dat was een beetje te veel van het goede, Ann (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 9 OCTOBER. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, ds. J. IJntema van Haarlem. Egllse Wallonne: dix heures demle mr, R. le Gras, pasteur a Nlmegue. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Makkink. Geref. Kerk In H.V. (Gerecht 10): Nam. 6 uur. ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds. Mis- l pelblom Beyer. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. halfelf, ds. P. Elderlng van Oegstgeest. Rem. Ger. Gem.: Voorm. halfelf, ds. H. J. Mlspelblom-Beijer. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 19): Voorm. j 10 uur 30, Gez. H. Mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk Dorp: Voorm. I 10 uur. ds. H. v. d. Linde (Voorb. H.A.) en nam. 6 uur. ds. IJ. Alkema. i Oost: Voorm. 10 uur, ds. IJ. Alkema (Voorb. H.A.) en nam. 6 uur. ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. H. Jansen van Den Haag. Aarlandervecn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (Voorber. H. A.) en nam. halfzeven, ds. G. Th. v. Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. Moolhui- zen; nam. halfzeven leesdienst. Alphen Ned. Herv. Kerk (Juli alias tl".)V.m. halftien, ds. Scheers. voorber. H. A.; nam. half zeven, ds. Stehouwer. Hulpgebouw (Gouwsluis)Nam. halfzeven, ds. Scheers. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur. de heer N. v. Vliet. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. 10 uur, dr. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Remme van Amsterdam. Geref. Kerk «Hooftstraat) Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 u., ds. Mulder; nam. 6 uur, ds. Bosch. Martha-Stlchtlng: Voorm. 10 uur, de "heer Morre van Utrecht. Chr. Geref. Kerk (Van Reedestraat)Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, leesdienst. Kalwük-aan-Zce Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Ingwersen. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Verwaal van Den Haag; nam. 5 uur de heer Starrenburg van Oegstgeest. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. halfdrie, leesdienst. Noordwfjk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur en nam. halfzes. ds. W. W. Siddré. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. H. B. Visser. Prot. Bond (Lindenplein)Voorm. halfelf, ds. Junod van Wassenaar. NoordwUk-aan-Zee Ned. Herv Kerk: V.m. 10 uur en nam. 5 uur (H. A.), ds. N. J. Cupido. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. B. Bouma. Ger. Kerk (H.V.): Voorm. 10 uur (H.A.), ds. K. H. Kroon. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half drie, ds. v. d. Bos. Rem. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heijn. Rynsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Van Nifterik; nam. 5 uur. ds. F. J. Broeijer van Katwijk a/Zee. Kerkzaal: Voorm. halftien. ds. R. P. A. Rut gers van Katwijk a/Zee; nam. 5 uur, ds. Van Nifterik. Ger. Kerk (Rapenburg) Voorm. halftien, ds. P. v. d. Marei van Driesum; nam. 6 uur. ds. Van der Loo. Ger. Kerk (Voorhouterweg)Voorm half tien, ds. Van der Loo: nam. 6 uur, ds. Van der Marei. Chr. Ge. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, leesdienst. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis): Nam. 5 uur. leesdienst. Ver. der Vrijz. Hervormder (Gymnastiekzaal Raadhuis): Voorm. halfelf. ds. Post van Piis- wiik. Warmon'1 Nee'. Herv. Kerk (verbeto-^o opgave)Voorm. 1.0 uur (Bed. H.A.) en nam. 6 uur (Dankz.), ds. de Bel. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor O.- en W.-Souburg (als hulp- pred.), W. Oorthuys, cand. te Schev?nlng4n, INDISCHE KERK. B-noemd tot predikant bfj de Prot Kerk ln Ned.-Indië, A. K. Kolman, cand. en hulppred. by de Ned. Herv. Gem. te Haren (Gron.). 24

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14