BINNENLAND Jïosct DOUWE EGBERTS yA Het nieuwe Raadhuis te Alphen 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 October 1938 Vierde Blad No. 24090 Extra verlof £,ep' 5°uj Py-- Onder gezellige kout voor militairen van grensbewaking J Onderhoud met den G. G. van Suriname. Lichte verbetering in den economischen toestand. Vooruitzichten niet ongunstig. Met het s.s. „Cottica" van de K.N S M. is gisteren in ons land aangekomen de gouverneur van Suriname, prof. mr. J. C Kielstra, die met een verlof in 's lands be lang voor vier maanden naar Nederland is gekomen voor het voeren van besprekingen met de regeering over verschillende dienst, aangelegenheden en over de plannen in zake de toekomstige economische ontwik keling van Suriname, in verband waarmee de gouverneur tevens besprekingen zal voeren met een aantal particulieren van wie mag worden aangenomen, dat zij be reid zijn zich ook financieel voor deze ont wikkeling te interesseeren. Hoewel Suriname een overwegend agrarisch gebied is met een zeer dunne bevolking en de ligging uit het oogpunt van het wereldverkeer niet al te gunstig is, zoodat men ziin verwachtingen ten aanzien van de mogelijkheden van dit gebied nooit te hoog mag spannen aldus prof. Kielstra in een interview kan men zeggen dat de toestand, ver geleken bij een paar jaar te voren, licht verbeterd is. Deze verbetering is voornamelijk een gevolg van de stijging van den uitvoer, waardoor de betalings balans van Suriname een niet onbe langrijke verbetering heeft ondergaan. Het product, dat daartoe in de eerste plaats heeft bijgedragen, is het bauxiet, het aluminiumerts. dat gewonnen wordt door de Suriname Bauxiet Maatschappij, een dochter-onderneming van het groote Ame. rikaansche alumiumconcern. Deze onder neming heeft in den laatsten tijd haar productie op haar terreinen aan de Cottica aanzienlijk opgevoerd en haar uitvoer ver groot. Van groote beteekenis is dan ook, dat zij binnenkort een tweede winningsterrein in exploitatie zal gaan nemen aan de samen vloeiing van de Suriname- en de Para rivier. In October of November wordt reeds het eerste personeel uit Amerika verwacht, voor het aanleggen van steigers, verwer kingsinstallaties. enz., maar ook verschei dene arbeidskrachten uit dc naaste om geving en zelfs uit de stad zullen hier werkgelegenheid vinden, wat vooral belang rijk is voor de bevolking langs de Para rivier, die weinig werkgelegenheid heeft. Od tal van andere gebieden bestaat er hoop. dat de omstandigheden tot verbete ring zullen leiden Ten aanzien van de sterk ingekrompen koffiecultuur hoopt men dat, bij een kleine stijging van de koffieprijzen en mits er streng de hand wordt gehouden aan de controle, welke wordt uitgeoefend door de Surinaamsche koffiecentrale. het mogelijk zal zijn, enkele plantages in leven te houden. Daartoe kan o.a. het feit bijdragen, dat men zich naast de koffie-cultuur meer en meer gaat toeleggen op de citrus-cultuur. Mits men de zaken voor zichtig opzet, bestaat hier stellig aan leiding voor kapitalisten om zich voor verdere uitbreiding van de citruscultuur te interesseeren. Bovendien worden op het oogenblik weer voorzichtige pogingen in het werk gesteld om door invoering van de Congo-banaan proeven te nemen met het wederopbouwen van de bananen-cultuur, die evenals In geheel West-Indië. ook in Suriname vrijwel volkomen is vernietigd door de z.g. Pana ma-ziekte, waartegen nog geen enkel be strijdingsmiddel is gevonden, zoodat zelfs de groote Amerikaansche United Fruit Company een terrein eenvoudig verlaat, wanneer dat eenmaal door de gevreesde ziekte is aangetast. Zeer gunstig ontwikkelt zich op het oogenblik de rijstcultuur, voor zoover deze door kleine landbouwers wordt uitgeoefend. Hoewel het inheemsche riistverbruik lang zaam stijgt, is de export, voornamelijk naar de Fransche West-Indische eilanden, in het afgeloopen jaar met circa 25 procent gestegen en wel van 7 a 8000 ton op 10 000 ton. In Suriname wordt de natte rijstbouw toegepast, zoodat machinale bewerking niet mogelijk is. Daarom had prof. Kielstra dan ook weinig vertrouwen in den rijstbouw op groote schaal. Wijziging van de Tarief machtigingswet 1934 Meening van de Tweede Kamer. Aan het verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over de wijziging van de Tariefmachtigingswet 1934 ontleenen wil: In de memorie van antwoord zet de re geering uiteen dat zij destijds heeft toe gezegd. van de bevoegdheden, haar in ar tikel 1 van de Tariefmachtigingswet 1934 verleend, geen gebruik te zullen maken ten aanzien van tarief wijzigingen van protec- tionistischen aard. Thans echter is ztf. blijkens die memorie, van oordeel, dat het noodzakelijk is. van deze bevoegdheden gebruik te maken ter vergemakkelijking van de invoering van een tariefwijzlgine van matig beschermend karakter. Zij verklaart nu dit niet te willen doen alvorens de Staten-Generaal zich hebben uitgesproken over hun principieele bereidheid, om aan een tarlefwijziging van dezen aard mede te werken. Een zoodanige uitspraak zou dan. begrijpt de commissie van rapporteurs de bedoeling der regeering goed. moeten plaats hebben ter gelegenheid van de be handeling van dit ontwerp m.a.w. zij zou moeten voorafgaan aan de behandeling en zelfs aan de indiening van het wetsontwerp, waarin de bedoelde tarief herziening in beschermenden zin zelve zal worden be lichaamd. daar het anders zeer moeilijk zou zijn ongewenschten vóórinvoer tegen te gaan De commissie zal het op prijs stellen, indien de regeering nader zou wil len aangeven, in welken vorm zulk een uitspraak van de Staten-Generaal haars inziens zal kunnen geschieden Voorts meent de regeering de vraag, of een op grond van een bepaalde wet uitge vaardigd Koninklijk Besluit zijn kracht verliest op den dag waarop de wet. die er de basis van vormt, vervalt, buiten be schouwing te mogen laten De commissie zou het echter juister achten, indien deze vraag wel werd beantwoord. Onzekerheid over de geldigheid van kort vóór het ver vallen van de tariefmachtigingswet uitge vaardigde Koninklijke Besluiten gedurende de periode, waarin deze besluiten nog niet bij de wet zijn goedgekeurd, behoort im mers te worden voorkomen. DE KINDERVERLAMMING. Geval met doodelijken afloop. In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is de 20-jarige mej. E. Kalff aan kinderverlammng overleden. In de afgeloopen week is te Gouda weder, om een geval van kinderverlamming ge constateerd. waardoor het totale aantal aangegeven gevallen tot 24 is gestegen. FI ETS LIC HT De BOSCH fietslomp - 'n juweel tje von hedendoagsche techniek voldoet oon de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- strolend licht. Steeds betrouwbaar. Prijzen i 6 Volt, 1.8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Wott met Alnl- mogneeistaal F. 7.50. Let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaor bij den Erkenden Rijwielhandel. N.V. WILLEM VAN RIJN AMSTERDAM |C.) KEIZERSGRACHT 171 j -TELEFOON 31308 14 IUNEN): 525 (Ingez. Med.) i Hierboven een opname van het exterieur van het nieuwe Raadhuis te Alphen, dat gebouwd wordt door architect De Blauw, den bouwer van het Leidsche stadhuis. De bouw van het fraaie Raadhuis te Alphen. waarover wij reeds meermalen voor- oeschrijvingen gaven, vordert, getuige deze foto, wel zeer snel. Het zal. gelijk be kend, in 1939 in gebruik worden genomen. Haagsche Sportfondsen spaarders vragen hun geld terug. In gebouw „Amicltla" te Den Haag heeft het voorloopig comité van actie der Haag sche spaaraandeelhouders der N.V. „De Sportfondsen" een bijeenkomst belegd. In deze zeer druk bezochte vergadering werden ernstige grieven geuit tegen de directie der N.V. „De Sportfondsen", die stelselmatig geweigerd heeft te antwoor den op gevraagde inlichtingen, o.m. be treffende de financieele positie van de ln 1931 ongerichte afdeeling Den Haag dezer N.V. De vergadering stond onder leiding van den heer J. J. Th. de Kok. Van de meer dan 300 uitgegeven spaar- aandeelen waren er 87 in de vergadering vertegenwoordigd. De directeur der N.V. „De Sportfondsen" was uitgenoodigd. doch had laten weten door verschillende omstandigheden niet te kunnen komen, tegen welke houding door de vergadering ernstig werd gepro testeerd. Er werd op gewezen dat de N.V. met tegenslag te kampen heeft gehad. Immers Ged. Staten onthielden eenige jaren gele den hun goedkeuring aan het Raads besluit. waarbii de gemeente Den Haag zich voor f. 400.000 garant stelde. Nadien liet de N.V. echter niets meer van zich hooren! Mr. Nord Thomson, uit Leiden, zeide de mentaliteit der N.V niet slecht te achten. Het feit evenwel, dat men de bepalingen van het reglement niet heeft nageleefd, is zeer grievend. Iedere actie tegen de directie moet op deze nalatigheid gebaseerd zijn. Gezien het feit. dat er op een vierde badinrichting in de residentie geen prijs wordt gesteld, ls het meest wenschelijke, dat de spaarders weer in het bezit van hun gestorte geld komen Moreel bestaat hier toe het recht, terwijl het juridisch zeker mogelijk moet worden geacht. De heer de Kok gag nog een overzicht van den financieelen toestand. In de drie Haagsche spaarkassen is ruim f. 19.000 ge stort. Na aftrek van het In het spaar- reglement vastgelegde percentage voor administratiekosten moet er nog slechts f 8040 over zijn. De oprichtingskosten be droegen ongeveer f. 9000. Mr Nord Thomson gaf hierop nog een nadere toelichting. De bepaling van het spaarreglement luidt zoo, dat bij net nemen van een spaarbrief direct een aar premie in de kas der N.V. wordt gestort voor administratiekosten. Na ampele discussie werd besloten een comité van actie in te stellen, dat zal trachten de gestorte spaargelden terug te krijgen. Dit comité bestaat u.t de heer en van Zanten. Jansen en Schneider; juri disch adviseur is mr. Nord Thomson. VERZOEK AAN DE REGEERING INZAKE N.S.D.A.P. Aan het Utrechtsch Nieuwsblad van gisteren ontieenen wij het volgende. Het navolgende telegram ls heden ver zonden Zijne Excellentie Mr Goseüng Minister van Justitie 's Gravenhage. Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij zetel Utrecht verspreidde hedennacht pamflet volgendén inhoud; Hebt U het slecht? Natuurlijk, wie niet. Wie zijn schuld? Eigen schuld. Waarom? U stemde op kleermakers. Wat nu? Niet meer stemmen. Wat dan? Volgt Hitier. Hoe? Wordt lid der N.S.D.AP. Wat brengt die? Arbeid en brood voor alien. Het bewijs? Kijk naar Duitschland. InlichtingenMulderstraat 41 bis Verzoeken Uwe Excellentie dringend en ongetwijfeld namens overgroote meerder heid van alle Nederlanders, afdoende maat regelen tot onderdrukking dezer landsver- raderltike propaganda. VAiN STRATEN Directeur Utr. Nieuwsblad. GOEDHART Hoofdredacteur Utr. Nieuwsblad. SAMENWERKING TUSSCHEN DRIE LANDEN. Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche economische commissie. De permanente Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche economische commissie, welke op 29 October te Luxemburg haar algemeene vergadering zal houden, is sa mengesteld uit een Nederlandsche delega tie onder leiding van den oud-minister dr. F. E. Posthuma en een Belgisch-Luxem- burgsche delegatie onder leiding van den oud-minister Van Isacker. De heer Laval- Tudor, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel in het Groot-Hertogdom, zal Luxemburg vertegenwoordigen. De heer Vinck. voorzitter van het studiecomité, zal de verbinding vormen tusschen beide groe pen en bereidt de vergaderingen voor, welke beurtelings zullen worden gehouden in Nederland. België en Luxemburg. rookten onze voorouders hun geurige tabak. Ook nu nog kunt U de gezelligheid genieten van hun onvolprezen melange. Vraagt daarom Oud Hollandsche Pijptabak van 0OT)-H0LL. PUPTABAK i n. (Inge». Med.) De minister van Defensie heeft het volgende bepaald: Aan de helft van het per soneel van de lie bataljons der regimenten infanterie (regimenten Grenadiers en Jagers inbegrepen) en het regiment wielrijders, alsmede aan de helft van het perso neel van het regiment kust- artilierie en van de 3e en 4e compagnie van het corps motordienst kan een extra- verlof worden verleend, aan vangende op Zaterdag 8 Oc tober, na den dienst en ein digende op Donderdag 13 October 1938 (le reisgelegen heid), terwijl dit extra-verlof door de andere helft van het personeel van genoemde on derdeden kan worden geno ten van Zaterdag 15 October, na den dienst, tot Donderdag 20 October (le reisgelegen heid). Voor het korps politie- troepen wordt deze aangde- genheid geregeld door den corpscommandant. DE NIEUWE BELASTING VAN TWEE PROCENT VAN HET INKOMEN. BELGISCHE ONDERSCHEIDING. Voor dr. Henri Polak. Z.M. de Koning der Belgen heeft dr. Henri Polak te Laren (N.H.j benoemd tot officier in de Kroonorde van België. GENERAAL-MAJOOR F. A. HOEFEH OVERLEDEN. Te Zeist is gisteren. 88 jaar oud. over leden. de oud-generaal-majoor der artillerie F A Hoefer. directeur van het Krijgs geschiedkundigmuseum ,De Doorwerth". De begrafenis ls bepaald op Dinsdag a.s. 3 uur te Hattem. VERDUISTERINGSOEFENINGEN TE VOORBURG EN OMGEVING. Gedeelte Leidschendam was goed verduisterd. Onder leiding van de afdeeling Voor burg van de Nederlandsche Vereenlglng voor Luchtbescherming, zijn gisteravond te Voorburg verduisteringsoefeningen ge houden. Daar het resultaat van zulk een oefening slechts van uit de lucht goed is te constateeren, hadden de organisatoren een vliegtuig gerequireerd, waarmee zij van Rotterdam uit een korte vlucht boven het verduisterde gebied maaken. Als een donkere hap lag het verduisterde gebied tegen de residentie. Toch kon de verduistering geen honderd procent genoemd worden. Nog tal van lichtjes waren in de huizen te zien en bij elkaar zouden deze nog een goed doelwit voor vijandelijke vliegtuigen vormen. Een gedeelte van Leidschendam, dat ook mee deed aan de oefening, was weer zeer goed verduisterd. Invoering vermoedelijk niet voor Mei 1939. Zooals men weet heeft de minister van financiën in de Millioenennota een nieuwe belasting van twee procent van het inko men, waar mogelijk te heffen bij de bron aangekondigd Men verwacht in belastingkringen, dat de wet niet voor Mei 17939 in werking zal kunnen treden. Ook staat nog niet vast, of deze dan met terugwerkende kracht tot Januari zal worden toegepast. Het wetsontwerp is thans nog ten de- partemente in voorbereiding. N-R.Crt. EXPORTEURS VAN FRUIT, GROENTEN EN AARDAPPELEN. Onder groote belangstelling heeft de Algemeene Nederlandsche Bond van fruit-, groenten- en aardappelenexporteurs zu'n eerste algemeene vergadering gisteren ge houden in de tuinzaal van den Dierentuin te 's Gravenhage. De voorzitter, de heer H. K. Kruidenier Jzn. wees op de groote beteekenis van den Bond, iuist in den tegenwoordigen tijd. Hierna volgde de verkiezing van drie bestuursleden Gekozen werden de heeren Bos, van Kleef en Boon. Tenslotte hield mr. Luc. Schenderling een inleiding over de positie van onzen exporthandel waarbii hii vooral de betee kenis van den Bond deed uitkomen. EEN NEDERLANDSCH ZEILSCHOOL- SCHIP OP KOMST. Zooals bekend mag worden geacht, zijn er sedert tientallen van jaren vergeefsche pogingen gedaan, een opleidingsschip voor de koopvaardij in de vaart te brengen. Gedurende de laatst verloopen drie i jaren getuigden verschillende berichten in de pers van een sterk groeiende belang stelling. Op 5 October werd thans door de leden van de commissie, welke aan de vereeni- ging „Het Nederlandsche Zeewezen", rap port heeft uitgebracht over het school- schipvraagstuk. een vereeniging opgericht, welke, naar wij vernemen, zoo breed moge lijk nationaal wordt opgezet, met het doel de schoolschip-gedachte te verspreiden, schoolschipreederijen te steunen, de moge lijkheid openlatende zelf een schip te exploiteeren, door het stichten van beur zen minder kapitaalkrachtigen de moge lijkheid te geven, een reis op het oplei dingsschip mede te maken enz. Tot secretaris werd benoemd de heer J. C. den Bandt, Prinsenweg 89 te Wassenaar, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tusschen de strandpalen 92 en 93 op Woens dag 12 October, van 10 tot 16 uur. wegens schieten met geschut aan het Wassenaar- sche Slag De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. vrijwillige bijdragen voor defensie. Sedert de vorige verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie is nog ontvangen: f. 97.70 Nederl. Handel-MIJ.. Amsterdam, i.o.v. „Ons Leger"; f.2.G. A. N. S. de H„ Den Haag; f.1— N„ Delft; f.5.— N. A. H. v. d. B, Den Haagf5.leerlingen Juliana van Stol- bergschool. Den Haag; f 2277.— Amsterdam- sche Bank. Amsterdam, namens een Amster- damsche; f.1,— J. M. S.. Leiden; f.2.50 O. a. N. S. de H„ Den Haag. Tot- en met deze verantwoording werd ont vangen f. 134.780,60. altijd een poeder of cachet van Mljnhardt. Mijnhardt s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 er. Cachets.genaamd..Miinhardtje»"2sl. IQct.Doo«50c6 886 (Ingez. Med.) UN/T IN IE TIEREN lessen en laster. De N.V. Het Residentie Tooneel. directeur Dirk Verbeek, zal Maandag 10 October a.s. in den Leidschen Schouwburg een voorstelling geven van Sheridan's geestige blijspel: Lessen in Laster (School for Scandal), met welk stuk te 's-Gravenhage en elders een groot en door- slaand succes is geoogd. I Hoofdrollen worden gespeeld door de dames: i Fie Carelsen, Bets RanucciBeekman. Enny Meunier. Adrienne Canivez en de heeren: Dirk Verbeek. Adolphe Engers. Johan de Meester, Philippe la Chapelle, Piet Bron, Paul Steenbergen, Bob de Lange. e.a. Sheridan schreef dit stuk op 25 jarigen leeftijd, dus in 1776. en veroverde zich hiermeda opeens een naam als dramaturg.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13