STADSNIEUWS 79 tie Jaargang VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 No. 24089 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vader Joosien Vrachtschip op het IJsselmeer vermist. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: ÜITCtsrper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mud.) Gistermiddag overleed in het Diacones- senhuis in den ouderdom van 68 jaar, nog vrijwel plotseling de heer W. Joosten, oud-huisvader van het Tehuis voor Militairen te dezer stede. De heer W, Joosten, Wat zijn leven beteekende en nog be- teekent voor duizenden, die in den loop der bijna 40 jaren, dat vader Joosten dag in, dag uit voor zijn jongens klaar stond, wie zal het vermogen zulks te beschrijven. Hoogstens zijn wij in staat een paar grepen uit zijn loopbaan aan te stippen en dan denken wij aan zijn altijd opge wekt humeur, zijn buitengewone gave om direct eiken nieuw aangekomene voor zich in te nemen. Hoe menig oud marine-man, die als jongen van 13 jaar zijn intrede deed bij de Kweekschool voor Zeevaart, zal niet terugdenken hoe hij des Zondags middags van de Kweekschool regelrecht naar het Tehuis ging en hoe (jongensken ner als hij was) Vader Joosten altijd klaar was met de jongens te spelen, kortom alles voor ze te doen; hoe konden soms de tra nen rollen bij een enkeling, die zich wat eenzaam voelde zoo ver van huis en nog zoo jong, het was Vader Joosten die de zulken opbeurde en ze steeds weer hun toekomst voorhield. Dan de drukke Mobilisatie-jaren, wan neer de verloven waren Ingetrokken en het spande, Vader Joosten beurde zijn man nen op. Maar ook in gewone tijden, rijk aan humor als hij altijd was, zag hij zijn jon gens graag en omgekeerd zijn jongens hem. Het aantal brieven door hem ontvangen van oud-bezoekers alsmede het aantal daarop gestuurde antwoorden, ze zijn legio. En toch onder dat alles steeds eenvou dig, nimmer eenige zelfverheffing, alleen bereidheid tot dienen van God en zijn naaste. Hoe gaarne had hij niet de veertig jaren vol gemaakt, doch een plotseling opkomen de ziekte deed hem instorten, waardoor hij genoodzaakt was met ingang van 1 Fe bruari van dit jaar zijn geliefd huis te verlaten om te Leiderdorp in een rustige omgeving zoo mogelijk herstel te zoeken. Dat zijn werk waardeering gevonden heeft, ook buiten den kring der bezoe kers, ja zelfs bij de Regeering, bewees de hem door H. M. de Koningin verleende onderscheiding, de zilveren medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, terwijl hem reeds vroeger voor al zijn werk tijdens de Mobilisatie het Witte Mobilisa- tiekruis was uitgereikt. En nu lijkt het alles voorbij; wat blijft, is de door hem gebrachte zegen aan velen en de dankbare harten van allen, die het voorrecht hadden met hem in aanraking te komen. Dat hij ruste in vrede! Het stoffelijk overschot zal as. Maan dag om halftwaalf op Rhijnhof worden ter aarde besteld. I.EIDSCHE AQUARIUM. EN TERRARIUM - VEREENIGING „DE NATUURVRIEND". Gisteravond hield bovengenoemde veree- niging haar maandeiijksche vergadering in het gebouw „Patrimonium". Na opening door den voorzitter was het woord aan de keuringscommissie, die een zeer uitgebreid verslag gaf van den gehouden huiskeu- rmgswedstrijd. Het hoogst te behalen aan tal punten bedroeg 72. De uitslag was: le prijs J. Gijzenij 697e punt, verg. zilv. med. fn,,beker; pr- w- Zwart A- B1°k elk 60 A punt, zilv. med.; 3e pr. P. Swanen- burg 60 p„ zilv. med.; 4e pr. J. v. Hugten en M. Barkema elk 531/e p., bronz. med.; 5e pr. P. W. Hanselaar 53 p., bronz. med. Een diploma werd uitgereikt aan mevr van Ginkel en de heeren A. de Lof, W. P. Griensven, J. Stouten. W. P. v. Wijk en J. Korenhof, allen met minstens 50 punten Na uitreiking der prijzen bracht de voor zitter dank aan de keurmeesters voor de nauwgezette keuring en aan de schenkers der medailles. ALG. NED. VAKCENTRALE. Bestuurclersbond Leiden. Genoemde bond vergaderde in Café Cen traal aan de Breestraat. De voorzitter, de heer Leenstra, opende en sprak zijn tevredenheid uit over de goede opkomst. Na behandeling der ingekomen stukken volgde verkiezing van een secretaris we gens aftreden van den tegenwoordigen functionaris, den heer Harmsen. De aan gesloten organisaties hadden van de gele genheid om candidaten te stellen geen ge bruik gemaakt. Na een korte bespreking stelde het bestuur als candidaat den heer P. J. Willems. afgevaardigde van „Mercu- rius". Deze werd vervolgens met algemeene stemmen gekozen en nam de benoeming aan. De voorzitter dankte hierop den heer Harmsen voor hetgeen hij voor den be- stuurdersbond heeft gedaan. De heer Harmsen, ambtenaar der Dir. Bel., Inv. en Acc. gaat binnenkort den dienst met pen sioen verlaten. Hij houdt dan op lid te zijn van zijn organisatie en kan daarom ook geen bestuurslid van den bestuurdersbond blijven. Spr. wenschte den heer Harmsen en zijn gezin alle goeds voor het verdere leven en sprak de hoop uit. dat de bestuur dersbond in den heer Willems een waardig plaatsvervanger voor den scheidenden se cretaris mag vinden. De heer Harmsen. dankte den voorzit ter voor deze woorden. Hij bracht tevens dank aan het bestuur voor de hulp bij het vervullen van zijn functie ondervonden. Ook hij sprak de hoop uit. dat de heer Willems de door hem aanvaarde functie met ambitie zal vervullen en wenschte hem daarbij ook de hulp van het bestuur en de leden toe. Na deze toespraken werd van gedachten gewisseld over de propaganda voor het komende seizoen. Van de Vakcentrale was een lijstje van onderwerpen ontvangen, waarover leden van het hoofdbestuur be reid waren het woord te voeren. Besloten werd binnenkort een vergadering te be leggen met als te behandelen onderwerp: „De sociale wetgeving". De heer Valkenburg!) gaf nog eenige in lichtingen over invaliditeitsrente en ouder domspensioen. Volgens hem was gebleken, dat vele belanghebbenden niet met de gel dende bepalingen op de hoogte zijn, dit tot hun eigen nadeel. Hierna sluiting. EXAMENS ZIEKENVERPLEGING. Bij het op 26. 27 en 29 September (.1. gehouden examen ter verkrijging van het diploma voor ziekenverpleging zijn ge slaagd de navolgende candidaten, die al len haar opleiding hebben ontvangen in het Academisch Ziekenhuis alhier. H. Cremer, J. du Croo, C. J. Diesbergen, C. den Duik, B. J. S. Dijk, J. M. Eikerbout, A. T. Gesink, M. de Gier, A. Goede, C. Hoekveen, E. G. Koerts. G. Lodder, M. Meijer, D. Poppe. A. P. C. Saarloos, H. van Soest, M. H, Tielen. P. Versloot. M. T. M. Waterreus. HEROPENING FRÖBELSCHOOL HEERENSINGEL. Nu Prinses Beatrix-school. In de gymnastiekzaal van de school aan de Lusthoflaan werd gisteravond een ouder avond belegd, ter gelegenheid van de her- opening van de Fröbelschool aan den Hee rensingel. uitgaande van de vereeniging voor Geref. Fröbelonderwijs alhier. De waarnemend voorzitter, de heer Pot huis opende deze bijeenkomst, liet zingen Ps. 118 1 en las Ps. 78. Hii richtte een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot den heer Vriend in specteur van het lager onderwijs. Vervol gens gaf hij een overzicht van de ontwik keling van het bewaarschoolonderwijs in Leiden, binnen het raam van de vereeni ging en herdacht daarbij speciaal het werk van den dameskrans Clara Dozy. Plaatsgebrek had de nu uitgevoerde ver bouwing noodig gemaakt, tevens was cen trale verwarming aangelegd en alles ge restaureerd. Spr. bracht dank aan archi tect. aannemers en opzichter voor de ver richte werkzaamheden Ook het personeel deelde hierin, vanwege de uitstekende op lossingen. welke het steeds had gevonden voor de vele moeilijkheden, welke met de verbouwing gepaard waren gegaan. Dank werd ook gebracht aan den heer Goslinga, die door ziekte niet aanwezig kon zijn, voor het vele. wat hij in het belang van de schoolvereeniging in deze zaak had gedaan. De heer Vriend sprak zijn gelukwenschen uit. in verband met het groote succes, dat de vereeniging door deze uitbreiding heeft geboekt. De heer Veenendaal, voorzitter van de Geref. Schoolvereeniging wenschte de ver- niging Gods zegen toe op den verrichten en aan te vangen arbeid Na een dankwoord aan de sprekers, in stalleerde de voorzitter mej. Pothuis als tijdelijk leerkracht aan de school en sprak een woord van afscheid tot de scheidende mei. Marcelis. Verder las hli een schrijven voor van den heer Goslinga, die op deze wijze zijn mede leven in het gebeuren van dezen avond betoonde en deelde mede, dat de fam. Goslinga ook nog een drietal ingelijste schoolplaten had aangeboden. Mej. de Rave, het hoofd der school ver kreeg hierna het woord om namens het personeel dank en gelukwenschen over te brengen. Tot de ouders richtte zij een op roep om mede te werken aan het instand houden van het fraaie gebouw, dat nu verkregen is Ook richtte zii zich tot de nieuwe en scheidende onderwijzeressen. Na een pauze, waarin ververschingen werden aangeboden ving de vertooning aan van enkele films, betrekking hebbende op het leven der school, aangeboden door de ouders der kinderen. Hierna vertrok men naar den Heeren- séngel om het nieuwe gebouw te bezichtigen. DE LANDELIJKE OEFENING VAN HET ROODE KRUIS. DE EERSTVOLGENDE RAADSZITTING. Ter kermis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maan dag, 24 Oct. 1S38 a.s. Drie opvarenden aan boord. Wrak in de buurt van Edam gesignaleerd. Sedert enkele dagen wordt de „Hunze 13", een vrachtboot van de Groninger- Rotterdammer Stoomboot Maatschap pij „Hunze" te Groningen vermist. Het schip is Maandagavond van Amsterdam naar Groningen vertrok ken, en had, gezien het feit, dat de reis naar het Noorden in den regel in één etmaal wordt volbracht, daar Dins dagavond of Woensdagmorgen moeten aankomen. De maatschappij heeft ech ter sedert het vertrek uit Amsterdam niets meer van het schip vernomen. Aan boord bevinden zich drie opvaren den, n.l. de kapitein, J. Sneltekop, de stuurman J. Timmer en de matroos H. Groenewold. Bij de reederij is bericht ontvangen, dat de bemanning van een passeerend schip de „Hunze 13" Woensdagmorgen nabij Marken gezien zou hebben. Dit bleek bij informatie evenwel niet juist. Echter bereikte de directie van de „Hunze" later de mededeeling. dat een wrak was gesignaleerd in de buurt van Edam, ongeveer acht kilometer uit de kust. Aangezien geen enkel bericht is binnengekomen van het vermissen van cenig ander schip, bestaan er gegronde vermoedens, dat dit de vermiste „Hunze 13" is. Een Marineboot is dan ook he denmorgen van Enkhuizen naar het wrak vertrokken. Ook van de zijde der reederij wordt een onderzoek naar het wrak ingesteld. De „Hunze 13" is Maandagavond in de Oranjesluizen te Amsterdam geschut tegelijk met een der vrachbbooten op Enkhuizen. De kapitein van deze vrachtboot deeldë den opvarenden van de „Hunze 13" mede in verband met het stormweer te blijven liggen, waar op de bemanning der „Hunze 13" ant woordde, toch wel te zullen vertrek ken. HET WRAK GEVONDEN? Een inspecteur van de reederij Koppe die hedenmorgen vroeg met een boot van het loodswezen van Enkhuizen naar het wrak op enkele kilometers uit de kust van Edam is vertrokken, keerde tegen twaalf uur te Enkhuizen terug. Hij deelde mede, dat men wel kan aannemen dat het hier het wrak be treft van de vermiste „Hunze 13". Men heeft na peiling vastgesteld, dat de lengte overeenkomt met die van de „Hunze 13". Het wrak ligt geheel on der water, het levert een groot gevaar voor de scheepvaart op, zoodat men een boei heeft aangebracht, op de plaats waar het schip ligt. Het stormachtige weer heeft het on derzoek ten zeerste bemoeilijkt. De inspecteur van de Groninger Rotterdammer Stoombootmaatschappij, die zich vanochtend te Amsterdam be vond, heeft zich naar Volendam bege ven om te trachten het schip met een roeiboot te bereiken. Gedeeltelijk ook in Leiden te volgen. In aansluiting op hetgeen wij over de groote landelijke oefeningen van het Ned. Roode Kruis reeds eerder hebben gemeld, vernemen wij nog, dat de oefening hier ter stede voor het behandelen en vervoer der gewonden plaats heeft op het terrein van het Academisch Ziekenhuis en mor genochtend om 8 uur aanvangt. De gewonden worden vervoerd per auto's en trein naar Den Haag, welke laatste ver trekt om 11.17. Het publiek zal in de gelegenheid gesteld worden de oefening op het terrein van het Academisch Ziekenhuis gade te slaan, in gang Rijnsburgerweg, aangegeven door twee Roode Kruisvlaggen. HET 60-JARIG BESTAAN DER C.J.M.V. LEVENDAAL. Geslaagde feestavond. De herdenking van het zestig-jarig be staan van de C.J.M.V. Levendaal is gister avond voortgezet met een feestavond in het wijkgebouw Levendaal. De groote zaal van dit gebouw was voor deze gelegenheid feestelijk met gToen en bloemen versierd. In een hoek der zaal prijkte tusschen een eenvoudige palmver- siering een foto van den oprichter der C.J. M.V., wijlen ds. S. H. J. de Wolff. Met leden en belangstellenden waren dezen avond mede tegenwoordig de eere voorzitter, ds. M. J. Punselie, de wijkbe- stuursleden de heeren Jac. Wilbrink en Fontein en afgevaardigden van alle on- derafdeelingen. Van den eenigen nog in leven zijnden oprichter, den heer Van Borsselen was bericht van verhindering ingekomen. De heer J. M. G. Hakkert. die bijna 21 jaar voorzitter der C.J.M.V. is, opende deze feestvergadering met te wijzen op het vele en belangrijke werk, dat de stichter der wijkvereeniging en de initiatiefnemer tot oprichting der C.J.M.V., wijlen ds. De Wolff, als wijkpredikant heeft verricht. Zijnhiaam wordt heden ten dage nog met eere ge noemd. Op dezen herdenkingsavond, al dus spr., brengen wij dan ook in de aller eerste plaats hulde aan de nagedachtenis van ds. De Wolff. Daarnaast gaat onze dankbaarheid uit tot. hen, die in den loop der jaren veel in het belang der C.J.M.V. hebben gedaan. In dit verband maakte spr. melding van een ingekomen geluk- wensch van een oud-bestuurslid, die thans in West-Indié vertoeft. Hartelijk heette spr. vervolgens allen welkom, in het bijzonder ds. Punselie. die thans reeds ruim 28 jaar eere-voorzitter der C.J.M.V. is en nog geregeld van zeer nabij de werkzaamheden der vereeniging volgt en daarin belang stelt. Tenslotte gaf de heer Hakkert nog en kele persoonlijke herinneringen uit den tijd, dat hij het voorzitterschap bekleedt. Sür. zag het als een heerlijk voorrecht, dat de C.J.M.V. bedoelt, jonge mannen op eenvoudige wijze te wijzen op en te leiden naar Jezus Christus. Van de gelegenheid tot het houden van een korte toespraak maakte allereerst ds. Punselie gebruik, die wees op het Schrift woord; „God zij geloofd want Zijne goe dertierenheid duurt tot in eeuwigheid". Spr. vond het zulk een onuitsprekelijk voorrecht, dat de C.J.M.V. niet is opgericht tot het scheppen van gezelligheid, maar om het verlorene te zoeken en het evan gelie te prediken. Met ernst wekte spr. dan ook op om zich te laten vinden en zoo te komen tot de heerlijkheid, die in Christus is. Ds. Punselie sprak den wensch uit, dat de CJ.M.V. nog vele jaren haar zegenrijk werk zal kunnen voortzetten en dat zij moge schijnen als een licht op een kande laar om de donkerheid te verdrijven. Namens de mondaccordeoncluh „Kunst en Genot" bood de heer Roman de geluk wenschen aan, hetgeen hij vergezeld deed gaan met de aanbieding van een bloem stuk. Hartelijk dankte spr. de C.JH.V. voor de belangstelling, welke zij reeds tien jaar voor een van haar grootste onderafdeelin- gen koestert. Het C.J.M.V.-zangkoor o.l.v. den heer K. W. C. Böseke. het C.J.M.V.-tooneel en een quartet van het Nieuw Leidsch Sympho- nie-orkest o.l.v. den heer Jac. Blitz zorg den verder voor een alleszins geslaagde vulling van het feestprogramma. In den loop van den avond heeft de heer Hakkert de Jubileum-commissie, die zich voor deze feestviering zooveel moeite getroost heeft, nog hartelijk toegesproken en bedankt. Wederkeerig deed dit de voorzitter van deze commissie de contribuanten, waar zij het toch feitelijk zijn. die zulk een feest viering hebben mogelijk gemaakt. Met een oud-leden-avond, welke heden plaats vindt worden de jubileumfeesten beëindigd. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar W. F. PiketVan Leeuwen Rijnzichtstraat 4, hoopt as. Maandag den dag te herdenken, waarop 50 jaar geleden hun huwelijk werd voltrokken. De bruid is thans 75 jaar en de bruidegom 73 jaar oud; beiden mogen zich in een goede ge zondheid verheugen. De bruidegom was gedurende een 40-tal jaren als schildersknecht bij de firma v. d. Drift werkzaam, doch toen deze firma werd opgeheven is hij zelfs als schilderspatroon begonnen, totdat zijn vergevorderde leeftijd hem ongeveer 6 jaar geleden noodzaakte zijn werkzaamheden neer te leggen. Hun kinderen en kleinkinderen zullen er zeker voor zorgen, dat deze dag voor hun ouders en groot-ouders een onvergetelijke wordt. BINNENLAND. De instorting in het Noordeinde te Leiden; behandeling voor de Haagsche Recht bank (Rechtzaken, 6e Blad). Het mond- en klauwzeer breidt zich nog steeds uit. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Windhoos boven Mierlo. (Gemengd, 3e BI.) Vergadering van den Nationalen Hanze Bond van sigarenwinkeliers. (Binnen land, 4e Blad). Katwijksche matroos over boord geslagen en verdronken. (2e Blad). De daders van den moordaanslag te Wad- dinxveen hebben bekend. (2e Blad). Verbetering van den Heerenweg te War mond; aansluiting op nieuwen Rijks weg den HaagAmsterdam. (2e Blad). Moord te Middelrode. (Laatste Berichten, le Blad). Nederlanders werken in Duitschland; werkzaamheden te Lünen en Hagen. (3e Blad). Raichenbach en Keiler spelen opnieuw remise. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. CHAMBERLAIN HEEFT ZIJN VOTUM VAN VERTROUWEN IN HET ENGEL- SCHE LAGERHUIS VERKREGEN. (4e Blad). De bezetting van Sudeteniand ver uitge breid. (le Blad). Het rassenvraagstuk in Italië. (Buitenland le Blad). Barcelona heeft de vrijwilligers terugge trokken. (Buitenland, le Blad). Voorstellen inzake Palestina. (Buitenland, le Blad). Autonome regeering in Slowakije gevormd, (le Blad). Waarschuwing van Daladier tegen geruch ten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het is te verwachten, dat de wind in den loop van den dag uit Zuidwest blijft waaien en nog in kracht zal toenemen, waarbij de lucht betrokken blijft en regen waarschijnlijk is. Later gaat de wind naar West om en herneemt het weer het buiige karakter. Hedenmorgen is aan alle pos ten geseind: „Weest op uw hoede". I HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Hoogeboom's Manufacturenhandel, Noord einde 687072, Alphen a. d. Rijn (Aar- landerveen) Vennootsn wed. J. M. KoogeboomBun- nik; J. R. Hooge'coom; P. J. M. Hooge- boom; R. J. Hoogeboom en J. Th. Hooge- boom, Aarlanderveen. Wijzigingen: N.V. El tax, Hooge Rijndijk 90, Leiden; auto-taxibedrijf. Uittredend directrice N. van Uldenvan Slooten, Leiden. Uittredend commissaris L. G. W. van Ulden, Hillegom. Sigarenmagazijn H.E.V., Breestraat 75, Leiden. Opheffing filiaal Steenstraat 10a, Leiden. Rotterdamsch Koffiehuis, Stationsweg 51, Leiden; café. Nieuwe eigenaar A. van Ingen, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1