Uit de Rijnstreek LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 5 October 1938 ALPHEN. Geslaagde verduisteringsoefening. Gisteravond werd hier om halfnegen door den Luchtbeschermingsdienst een verduis teringsoefening gehouden. De verduistering werd aangekondigd door de fabriekssire nen en de alarmeeringsposten In een oog wenk was onze gemeente in duisternis ge huld. Ware het niet dat het juist lichte maan was, dan zou de oefening zeker ten volle zijn geslaagd en hoewel de maan meerdere malen schuil ging achter de wol ken, was het soms toch vrij licht. De me dewerking van de bewoners was zeer goed. Op een enkele uitzondering na waren de lichten in de huizen goed afgeschermd. Door de leden van den luchtbeschermings dienst werd controle uitgeoefend en de woningen genoteerd waar nog eenig licht naar buiten scheen. Ook de medische dienst was in actie en de verschillende ge troffenen werden plaatselijk verzorgd of door middel van allerlei mogelijke wagens zoo snel mogelijk overgebracht naar de ziekenbarak in de Schoolstraat. De brand weer die met vol materiaal was uitgerukt, had het druk met de verschillende veron derstelde opruimingswerken en branden. Kortom de organisatie had een goed ver loop. Alleen viel het op, dat zich vooral in het centrum veel publiek op straat bevond, waarbij vooral de Jeugd goed vertegen woordigd was. Bij de werkelijkheid zou dit toch zeker niet alleen hinderlijk voor de uitvoering van een snellen dienst zijn, doch voor de personen in kwestie toch boven dien hoogst gevaarlijk Rest ons te vermel den dat ook het station en gebouwen der gemeentebedrijven alsmede het Postkan toor zeer goed waren verduisterd. De trei nen vertrokken ook geheel onverlicht. Het verkeer ging gewoon door, alleen aan de grenzen der gemeente werden de lichten afgeschermd. Na beëindiging der oefening werd zulks kenbaar gemaakt door het lul den der klokken. De Storm. Tengevolge van den storm zijn hier ver schillende boomen ontworteld. Een kwam op een serre terecht en bracht daardoor belangrijke schade aan. In de Raadhuis straat moest een schuur het begeven, ter wijl ook vele schoorsteenen en dakpannen het moesten ontgelden. De begrooting der Water- en Lichtbedrijven. Waterleiding. De begrooting van de Hoogdruk-Bronwaterleiding voor 1939 sluit op een bedrag van f. 78174.86, wat de ge wone ontvangsten en uitgaven betreft. Het vorige jaar was dit bedrag f. 78384.10. De waterontvangsten worden geraamd op f.71454, vorig Jaar f. 71848.62 De opbrengst van de meterhuur daarentegen wordt f 200 hooger begroot nJ. van f4800 op f5000. De winstultkeering met extra ultkeering is geraamd op f. 30.500, vorig Jaar f. 28.700. Gasfabriek. De begrooting van de Gas fabriek geeft als eindcijfer van de gewone dienst f. 156775.87, vorig jaar f. 167309.67. De Kasontvangsten zijn geraamd op f. 119062 vegen f 124920 in 1938. Ook de cokesop brengst is minder geraamd, terwijl de me terhuur en huur van Installaties ook iets hooger is begroot. Het bedrag benoodigd voor steenkolenaankoop en salarissen en werkloonen is lager geraamd, terwijl de winstuitkeering en extra-uitkeering aan de gemeente is geraamd op f. 13000 tegen f. 13.300 in 1938. Electriciteitsbedrijf. Voor dit bedrijf sluit de begrooting voor 1939 op een bedrag van f. 209684.04, wat de gewone dienst be treft; vorige jaar f. 201265.11. De ontvang sten aan stroomverbruik en meterhuur zijn hooger geraamd, zoodat een toename van het verbruik wordt verwacht. Daarentegen zijn ook de kosten voor stroominkoop en de post salarissen en werkloonen hooger geraamd, doch niette min is de winstuitkeering en extra-uitkee ring aan de gemeente hooger begroot en wel op een bedrag van f. 62500 tegen f. 58800 in 1938. In de kapitaaldiensten der bedrijven is ook weinig verschil bij de be grooting van 1938 onder de uitbreidings- kosten is om. geraamd een bedrag van f. 7000 voor aankoop machines en toestel len waarvan door de gasfabriek, electrici teitsbedrijf en waterleiding resp. 2/5, 2/5 en 1/5 wordt gedragen. Bij een 2-j. zoontje van de familie H. dat ongekookte melk moet hebben gebruikt Is een geval van mond en klauwzeer ge constateerd. Men zij dus gewaarschuwd de melk vooral te koken! beduidende overschot komt voor een deel uit hoogere ontvangsten, maar voor een overgroot deel uit de geringere uitgaven, waarbij de post „werkloozensteun" met f. 6500 een belangrijke factor was. Aan zijn beschouwingen knoopte de rapporteur een lofrede op den voorzit ter aan, die hij huldigde voor alles wat hij voor Bodegraven gedaan had, te beginnen met de Marktoplossing, toen hij kwam, de rioolbemaiing enz. en vooral omdat het finaneieel beheer steeds gezond was. ^ktJN/T IN LITIIRIN^ Tentoonstelling Nelly Bodenheim. Een bezoek warm aanbevolen. „Nelly Bodenheim? O, dat is die dame die prentenboeken heeft gemaakt. Die kende ik ï02, „In^Óliand" staVt'een'huïs imio. ra als kind al. Dus die tentoonstelling geeft schreef. ]et Qp de bandjes want het gaat niets nieuws. Ik behoef er dus niet heen te i nt*af- oon Hof alio hovnoimvc aiio liedje zelf, een voorstelling in 16de eeuw- schen trant, in fraaie, frissche kleuren. Eenmaal begonnen, was zij onuitputte lijk. Daar lagen de schatten van oude volks-, baker- en kinderrijmen, aftelversjes, oude verhaaltjes, raadsels, spreekwoorden, die verlucht en gebundeld konden worden als even zoovele feestgaven voor de Jeugd en voor ouderen, die de dwaasheid der Jeugd nog niet vergeten zijn en ze op prijs stellen En nu zien we in de Lakenhal een deel van het resultaat van hard werken en in spiratie. Let u maar eens even op de fijn- geteekende bandjes van „Handjeplak". 1900. .Het Regent, het Zegent," 1901. „Raadsels". 1903. Ik 478e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 11de *!jst Trekking van Woensdag 5 October 1938 Hooge Prflren 1000.— 1748 11329 14707 400.— 6475 11840 20333 2001374 6162 9102 16472 natuurlijk niet aan, dat alle bezoekers alle lMet uw vherlof. u kent Nelly Bodenheimt£cj^1ï33&li^,U ï/i&t ",'etu,^S en tedweën?' tl «etsende mannetje, die aapjeskoetsier met nT voorzitter trok de conclusie dat '^hef^^t'^ sle In had gevonden, dan kendeuh P-pluhiden s—den regen. En wrik dan zoudt u zich bij een hernieuwde be- boerlnnetjes dle op hun rokken vallen schouwing van al die aardige, fijne, geestige - stond met zekere geruchten over zijn a.s. vertrek en beaamde dat hij ge noopt zou zijn binnenkort den tijd aan to wijzen van zijn vertrek als burge meester, zulks in verband met den be reikten leeftijd. De rekening werd vastgesteld. Overgegaan werd tot de benoeming van de leden van het hoofdstembureau en de verschillende stembureaux. Tot lid van de financieele commissie werden herkozen de heeren Burggraaf, v. d. Heijden en de Mars, tot lid van de slachthuiscommissie de heeren Jongeneel en Noordhoek. tot lid van de commissie voor de bedrijven de heeren Beijen en v. d. Marei. Ter voorziening in bestaande vacaturen in de commissie van bijstand voor het agentschap der arbeidsbemiddeling werden benoemd de heeren W J. van Muiswinkel, W. Mulckhuijse en N. van Leeuwen. De gemeentebegrooting over 1939 werd aangeboden. Hoewel geen winst van de bedrijven was geraamd, omdat dit met het oog op het waterbedrijf niet mogelijk was, kon toch nog een belastingverlaging worden voorgesteld n.l. de opcenten op de personeele be lasting terug te brengen van 125 op 110. Tenslotte vroeg de heer van Elk inlich tingen over een kwestie betreffende het trottoir met den heer Twaalfhoven. De voorzitter deelde mee. hoe in den loop der jaren was gehandeld bij de vernieuwing van trottoirs, die deels eigendom waren van de eigenaars der huizen, deels van de gemeente. De heer T. meende daaruit rechten te kunnen ontleenen, maar bleek geen enkel recht te bezitten. Vervolgens informeerde de heer van Elk naar de maatregelen, die ev. genomen wa ren in verband met de luchtverdediging. De voorz. antwoordde, dat de gemeente behoort tot den gevarenkring 2, in tegen stelling met de omliggende gemeenten, die tot kring 3 behooren, een formeel plan be staat niet, doch èn met de Burgerwacht èn met het prima georganiseerde Roode Kruis zijn besprekingen gehouden, die het mogelijk maken een goede organisatie in een half uur tijds tot stand te brengen. Echter niet om de geheele burgerbevolking te beschermen, wat ook niet mogelijk is. Binnenkort zal een verduisteringsproef worden gehouden, die spr niet wilqe hou den, wanneer geen afdoende controle, nJ. uit de lucht mogelijk was. Hierna sluiting. BOSKOOP. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. De burgemeester gaat heen Aanbieding der Gemeentebegrooting Belasting verlaging. De Raad vergaderde. Het meest belangrijke van deze ver gadering was wel de mededeeling van den burgemeester, dat hij binnenkort denkt heen te gaan Onder de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring door G. S. van de overname van het bedrijf der NV. Bodegraafsche Waterleiding en van de geldleening a f 400.000 voor die overname. Kort werd ge discussieerd over een adres van de onder- wijs-organisatles, waarin adhésie verzocht werd aan een adres tot verlaging van de leerllngenschaal De heer van Elk stelde voor aan dit verzoek te voldoen, omdat de toestanden op onderwijsgebied dit drin gend noodig maakten. De heer Beijen. hoe wel voorstander, achtte het niet op den weg van den Raad liggen om in dergelijke zaken die de regeering aangaan en die de Raad niet beoordeelen kan. zich te mengen Ged. Staten hadden hun goedkeuring onthouden aan de beheersverordening van het Waterbedrijf. Besloten werd overeen komstig de wenschen de verordening vast te stellen voor 5 jaar terwijl nadere inlich tingen over de afschrijvingen zullen wor den verstrekt. De financiee'.e commissie rapporteerde bij monde van den heer J. Burggraaf uit voerig over de gemeenterekening 1937. Het G.E.B bleek een winst te hebben opgele verd van f. 12.000. terwijl de gemeentereke- *?ihg sloot met een batig slot van f. 18.877.72 op den gewonen en f. 9215.07 op den kapitaalsdienst. De oorzaak van het Stormschade. De storm heeft alhier groote schade aangebracht in de boomkweekerijen, plantsoenen en langs de wegen. HAZERSWOUDE. Alhier is aanbesteed het bouwen van een dubbelwoonhuis voor rekening van den heer W. B. Smits. De uitslag is als volgt: W. Boers, Hazerswoude Rijndijk f.7994; B. van Wieringen Hazerswoude Dorp f. 7785; C. Quartel Hazerswoude Dorp, f.7777; Ge broeders Smit, Zoetermeer f.7473; Groen en Bregman, Benthuizen f.7043; C. J. Vree burg, Hazerswoude Dorp f.680; B. J. Tim mermans idem f. 6967. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. LEIMUIDEN. Bergloods door storm vernield. De in aanbouw zijnde loods voor berging van zeil- en motorjachten, gelegen aan de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder ln deze gemeente, is in den j.l. stormnacht geheel vernield. Deze loods, die een lengte had van 50 meter en waarop de fundeering 10 groote spanten waren geplaatst en ge deeltelijk was opgemetseld, was geheel ver nield en al het bouwwerk lag tegen den grond. Een groote schadepost voor den bouwer-eigenaar I De Ned. Herv. Zusterkring heeft een bezoek gebracht aan het P.E.N, te Bloe- mendaal. Ongeveer 30 dames namen hier aan deel. Allen waren zeer voldaan over hetgeen daar werd gedemonstreerd. Voor al het electrisch koken viel bij de dames zeer in den smaak, hetgeen daadwerkelijk werd aangeboden, in den vorm van een koffietafel. Over hetgeen de directie van het Prov. Electrisch bedrijf liet zien, was men zeer tevreden. en leuke teekeningen bij oude rijmpjes en verhaaltjes zeker even terugdenken in het droomenland van uw kinderjaren. Dan zou het een eenigszlns weemoedige en toch ook zonnige vreugde voor u zijn, om dat oude werk en ook zeer veel dat nieuw voor u is. zoowel in dit als in geheel ander genre, met liefdevolle aandacht te beschouwen. Mij althans is het zoo gegaan en evenzoo een mijner volwassen kinderen, die met mijme rende oogen al die oude vertrouwde en ook nieuwe dingen aanschouwde en er opnieuw van genoot, als vroeger! Dit werk is, grootendeels althans, voor kinderen. Juist, voor kinderen van zes tot zestig jaar en ouder. Het is voor de jeugd, doch ook voor de gelukkige volwassenen, in wie het kind nooit sterft; die tusschen de be slommeringen van het vaak harde plichten leven zich nu en dan onbevangen durven overgeven aan droom en fantasie: die het morgenrood van hun jeugd nog niet ver geten zijn. Er zijn doorgewinterde materialisten, er zijn ook levende mummies, in wier oogen nooit meer de blijde, verwonderde glans van het kinderoog verschijnt. Misschien kunnen ze het niet helpen. Doch er zijn ook een voudige daglooners, evenzeer als groote ge leerden en kunstenaars, die te allen tijde iets behouden hebben van de naïveteit en de niet begrijpende verwondering over de dingen om hen heen: een insect, een bloem, een ritselend blad, een vogel in de lucht, een zonnestraal over een kinderhoofd, een oude knotwilg met duizend geheimen van leven, enz. enz. Ik wil ten slotte maar zeggen, dat het werk van Nelly Bodenheim voor ons oude ren zoo belangrijk is. in de eerste plaats omdat wij er de liefde van onze eigen kin derjaren in terug vinden en omdat wij ons weer even kunnen verbeelden, kind te zijn. Dat hebben wij noodig, want ook hier geldt het oude woord, dat kinderen dingen wor den geopenbaard, die voor wijzen en ver- standigen verborgen blijven. Doch als u dat niet voldoende vmdt, dan heb ik een ander zeer klemmend argument om deze tentoonstelling te gaan zien. Want deze kinderillustraties en het andere werk Zou het wel mogelijk zijn, treffender sil houetjes te maken bij de over-oude Hol- landsche baker- en kinderrijmen, die de jeugd van tallooze geslachten hebben ge boeid? En dan de gekleurde prentjes. Ik denk aan den koster, die geen eieren lust. aan het kleine meisje dat bij de oude tantes op visite komt, aan den vijver met de eendjes, aan de zwaanriddertjes voor de poort van Engeland, het meisje, dat bij een serieus kruideniertje thee voor haar geld koopt, enz. enz. Er is in deze plaatjes iets, dat doet denken aan de oude plakplaatjes, doch ze zijn veel fijner van charme. Doch nimmer ontaardt deze fijne charme in zoetelijkheid, zooals we die meermalen vinden bij Engel- sche illustraties. Er zit een eigenaardige ouderwetsche sfeer in. zonder dat de voor stelling zelve direct ouderwetsch is. Daar voor is de zin voor realiteit te groot. Zonder caricatuur te worden, zit er eer. lichte charge in, een verfijnd aanvoelen ook van de sfeer, waaruit zoovele oude rijmpjes geboren zijn. Men weet, dat deze meermalen een historischen. ook wel eens e«n religieu zen achtergrond hebben, dat ze meermalen slaan op historische gebeurtenissen of om standigheden in lang vervlogen tijden, doch door allerlei weglatingen, toevoegingen en vervormingen door kinderen, die zich van de oorspronkelijke beteekenis er van geen rekenschap konden geven, tot schijn baar ten deele zlnlooze rhythmiek zijn ge worden. Nelly Bodenheim heeft een en an der intuïtief heel sterk aangevoeld en mis schien ook wel kennis genomen van de desbetreffende litteratuur. Daardoor is zij gekomen tot haar genoeglijke, luimige ver luchting. tot een onbevangen voordracht, die ook anderen steeds boeit, waarbij wij ten overvloede denken aan de meesterlijke techniek, waarmee alles is geteekend. Meer lot het caricaturale is zij geneigd wanneer zij planten en dieren menschelijke trekken geeft. Ik denk hierbij aan haar series „Pomona" en „Vruchtenmandje", waarvan u de orlglneele teekeningen vindt tentoongesteld. Appels, peren, radijsjes, preien, bramen en andere vruchten hebben de menschelijke gedaante aangenomen zon der het wezen der vrucht geweld aan te v,mït lteteen^geweïdte technischdoen. Dit geeft steeds een eenlgszins ko- kunnen aan ten grondsf^ waarover men misch effect. Of is er geen kostelijke humor niet te licht moet denken, een kunnen dat m prent. berust op langdurige ingespannen studie Dit- kunnen zou echter geen kunst zijn als het niet dienstbaar was gemaakt aan een „Para-, wal- en hazelnoot, Gaan wel om met apenoot". Of wel in die boosaardige bramen, die als geest vol fantasie en droom, een geest vol struikroovers op den loer liggen tusschen beweeglijkheid en inspiratie. t_v_jo Nelly Bodenheim is ln 1874 geboren. Ge durende de jaren 1893 en '94 was zij leer ling van de Amsterdamsche Academie. Daarna genoot zij van 1394 tot '96 het on derwijs en de voorlichting van Jan Veth, den nauwkeurlgen en nauwgezetten teeke naar en schilder, den gevoeligen en tevens intellectueel verfijnden geest, die zich van alles wat hij zag en teekende gedetailleerd rekenschap gaf en juist daardoor tot fijne synthese wist te komen. Nelly Bodenheim ls zeer zeker een ziiner dankbaarste leer lingen geweest, die haar verwanten aanleg tot spiritueele verfijning op geheel andere wijze heeft toegepast. Zij heeft met de uiter ste nauwgezetheid de omringende dingen van natuur en leven bestudeerd: insecten, vogels bloemen, de typische verschijningen in het dagelljkscb, het huiselijk en burger- lijk leven van haar jeugd, het interieur van keuken en.kamer, het huisraad, de eenvou dige gebruiksdingen: de koffiemolen, de stoof het vogelkooitje en alles wat ge maar wilt. Zij heeft studie gemaakt van de Wee ding uit de Middeleeuwen en latere tijden. En zij teekent al deze dingen met een een voudige charme, juist genoeg gedetailleerd om een sterken totaalindruk na te laten. Zij debuteerde in 1896 ln „De Kroniek met een geWeurde illustratie van het oude liedje- Toen ik op Neerland's bergen stond een argeloos geval evenals de tekst van het NIEUWKOOP. Propaganda-avond Ned. BHndenbond. In hotel „Het Vliegende Paard" alhier hield de Ned. BHndenbond een propaganda- avond. Vertoond werden de films .Dich tende Verten" en „Wakende Oogen". De heer van den Berg. propagandist van de Nederl. BHndenbond hield een warm betoog waarbij hij aanspoorde om Ud of donateur van de Ned. BHndenbond te worden. De zangvereeniglng ..Amioltia" alhier verleende aan dezen avond belangloos haar medewerking. Door onze plaatsgenoot de heer Th. van Leeuwen, die zelf reeds eenige jaren blind is, werd een causerie gehouden over de ervaring, die hij gedurende zijn blindzijn heeft opgedaan, waarna hij nog een gedicht voor droeg. De heer P de Graaf sprak het openings woord terwijl ds. L. W. van Wijngaarden het slotwoord sprak. Nieuwkoop, dat drie blinden onder zijn ingezetenen telt, heeft dezen avond blijk gegeven met de blinden mee te leven. On danks het slechte weer was de opkomst zoo groot, dat de zaal geheel gevuld was. Verschillende gaven zich op voor een jaar- lijksche bijdrage zoodat deze avond als zeer geslaagd beschouwd kan worden. WADDINXVEEN AGENT DOOR SCHOT HAGEL GETROFFEN. Fietser vontl hem ineengezakt op den grond. Hedenmorgen te ongeveer 4 uur zag een wielrijder, die in de richting Waddinxveen- Moercapelle fietste iets of iemand op of langs den weg liggen. Hij keek even, wat of wie dit was, en het bleek een rijkspolitie agent te zijn, die daar ineengezakt was. Direct werden de gemeentepolitie, een dokter en de burgemeester gewaarschuwd. De man bleek de ongeveer 30-j. rijkspoU- tieagent onzer gemeente, de heer v. d. Hoef te zijn. Dr. Heringa, die den agent onderzocht constateerde, dat hij aangeschoten was en wel door een schot hagel in den rechter- bovenarm en veel bloedverlies had geleden. Op advies van den dokter werd het slacht offer per ziekenauto naar het van Iterson- ziekenhuis te Gouda vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Een ernstig onderzoek met speurhonden naar den dader is ingesteld. Hedennacht had de chauffeur P. het ongeluk, om met een personenauto in den Noordelijke Dwarsweg alhier te slippen en tegen een boom te rijden. Gelukkig werd de chauffeur slechts, doordat de voorruit aan scherven sloeg met een onbeduidend wondje aan de lip verwond. De auto werd echter zwaar beschadigd en later naar de garage van Nieuwveen gesleept. hun bladeren? Vol charme en poczie is de serie: „Vlin- derbal", waarbij Doodshoofdvlinder, Dag pauwoog. Blauwtje, St. Jacobsvlinder en nog een aantal andere in al hun vlinderlijke gratie als sierlijke danseressen verschijnen. Er zijn weer andere teekeningen en series er van, waarin wij weer naderen tot de caricatuur in de vormgeving, zooals tn sprookjes-creaties, waarin diverse dieren en dingen, als vogels, muizen, braadworsten, sprinkhanen etc. gekleed zijn als menschen en op komisch ernstige wijze menschelijke bezigheden verrichten Welk een vormen- kennis en welk een fantasie moeten hierbij samenwerken om tot de voorsteUing te komen. Ik denk ook aan haar kostelijke „Familie Kakelbont", de deftige haan, de oude hen. die wat kippig is en de donskuikentjes, met prachtige charge geteekend. Hoe de teekeningen van deze parman tige familie tot decor zijn genomen voor een uitgebreid servies, vervaardigd door de „Sociéte Ceramique" te Maastricht, kunt u op de tentoonstelling zien. Het ls mij niet mogelijk alles, zij het ook maar kort te bespreken of nadere détails te geven omtrent een aantal teekeningen. U moet dat zelf gaan zien. Er zijn nog drie series „A.B.C.". het weelderige „Luilekker land". het 18de eeuwsch aandoende „In Hol land staat een huis", „De Pruik van Cas- sander„Ik zie. ik zie, wat jij niet ziet". Djonjontje", de „Fransche Uedjes" uit vier eeuwen, en eindelijk „Waarom en Waar door", waarvan luxe exemplaren aanwezig zijn, elk behoudens de gekleurde illustraties door den druk verkregen, met één origi- neele teekening verlucht en verrijkt. Toegepaste kunst. Ik moet u nog wijzen op werk van geheel anderen aard. toegepaste kunst. Mooi ls de lichtblauwe lampekap, fijn beschilderd en met op het bovenvlak een geestig AB.C. Fraai zijn ook de teekeningen voor wol reclame. waarbij de aard van het materiaal, dat aangeprezen moet worden wel zeer sterk 30942 20944 20947 20954 20963 21064 21090 21105- spreekt en waarbij de vaardige hand als het HT ware spelend, doch zeer doelbewust de lijnen over het papier heeft getrokken. Soms ook teekent Nelly Bodenheim op geruit papier in mozaïekvorm. De beweeg lijkheid van de lijn is hier wel sterk ge bonden en we krijgen een meer expressio- nistischen uitingsvorm. In dit genre ver vaardigde zij bridgekaarten en boek-om- slagen. Netten. 100— 3306 7479 9846 12528 13002 13881 14949 21955 Prijzen van 70. 1235 1256 1296 1347 1468 1604 1822 1M9 1939 2184 2406 2752 2796 2824 2838 2871 2923 3003 3015 3044 3081 3106 3119 3309 3316 3328 3358 3370 3492 3654 3894 3939 4032 4140 4190 4243 4318 4398 4563 4863 4900 4926 4968 5010 5061 5074 5215 5352 5369 5481 5566 5788 5807 5897 6018 6118 6246 6284 6310 6369 6401 6478 6646 6854 6903 6982 7005 7485 7544 7647 7777 7851 8044 8061 8069 8104 8120 8271 8338 8367 8414 8415 8466 8656 8703 8716 8721 8850 9076 9187 9261 9481 9746 9854 9950 9980 10001 10198 10429 10439 10578 10580 10585 10608 10819 10907 11009 11043 11221 11236 11356 11400 11401 11420 11441 11455 11725 12077 12084 12144 12237 12245 12272 12277 12438 12532 12659 12700 12711 12730 12735 12919 12998 13070 13112 13116 13193 13252 13312 13313 13444 13511 13537 13559 13617 13721 13780 13813 13895 13911 13996 14007 14073 14168 14185 14241 14286 14304 14438 14457 14493 14668 14696 14708 14937 14956 14982 14993 15096 15138 15153 15185 15449 15481 15587 15794 15810 15904 15927 15930 15948 15955 15990 16068 16195 16458 16475 16580 16651 16782 16949 17000 17018 17033 17090 17233 17375 17410 17578 17665 17671 17749 17833 17930 17945 17949 18019 18052 18098 18166 18223 18281 18294 18304 18419 18563 18617 18691 18755 18792 18794 18842 18849 18968 19041 19061 19098 19163 19350 19445 19480 19522 19961 20123 20135 20160 20225 20348 20704 20729 20880 20946 21238 21428 21437 21446 21636 21833 21858 21932 21945 Nieten 1099 1111 1119 1139 1142 1159 1178 1226 1227 1230 1288 1304 1346 1388 1405 144/ 1482 1485 1498 1503 1541 1543 1553 1569 1601 1616 1654 1656 1661 1691 1749 1850 1880 1892 1932 1951 1999 2099 2116 2156 2169 2205 2211 2238 2240 2318 2322 2343 2356 2360 2369 2381 2461 2482 2493 2512 2526 2571 2671 2714 2720 2789 2864 2862 2923 2940 2953 2982 2991 3048 3059 3061 3073 3099 3115 3209 3238 3255 3263 3296 3304 3305 3349 3396 3398 3405 3451 3494 3556 3574 3653 3657 3712 3715 3722 3729 3733 3776 3807 3923 3932 3940 3979 3982 4013 4053 4077 4089 4096 4134 4137 4149 4212 4265 4274 4302 4304 4351 4414 4448 4489 4509 4521 4598 4600 4664 4675 4715 4719 4738 4742 4829 4860 4886 4916 4932 4936 4975 4986 5016 5030 5041 5087 5122 5129 5222 5261 5292 5305 5346 5371 5417 5468 5470 5482 5498 5540 5557 5567 6568 5571 5601 5751 5759 5771 5780 5781 5800 5803 5805 5856 5870 5876 5907 5919 5924 5970 5988 5990 6052 6193 6207 6243 6275 6352 6455 6501 6525 6561 6585 6586 6589 6591 6657 6708 6735 6758 6771 6802 6936 7000 7013 7029 7057 7060 7109 7111 7128 7175 7180 7184 7222 7317 7347 7412 7435 7520 7528 7567 7572 7578 7621 7627 7642 7672 7684 7701 7721 7741 7747 7798 7820 7871 7881 7892 7923 7960 7972 8067 8094 8098 8122 8170 8260 8270 8285 8300 8303 8350 8371 8408 8473 8479 8566 8576 8591 8622 8639 8642 8658 8659 8665 8683 8700 8705 8734 8741 8799 8916 8928 8938 8940 8958 9030 9064 9109 9144 9227 9271 9328 9359 9419 9429 9454 9476 9497 9501 9513 9516 9542 9549 9559 9601 9623 9631 9655 9671 9677 9695 9703 9718 9720 9724 9739 9741 9747 9749 9765 9818 9851 9864 9924 9952 9978 9999 10098 10102 10108 10136 10212 10225 10255 10283 10301 10312 10330 10331 10338 10434 10489 10503 10512 10525 10529 10539 10564 10621 10647 10661 10836 10830 10844 10865 10902 10935 10990 11004 11023 11026 11042 11112 11133 11168 11193 11242 11262 11293 11314 11359 11373 11460 11514 11552 11578 11655 11762 11798 11827 11857 11926 11960 11973 12016 12087 12091 12107 12145 12171 12186 12208 12213 12230 12264 12280 12339 12406 12415 12466 12495 12500 12517 12567 12602 12657 12670 12752 12757 12804 12879 12916 12933 12939 13979 12985 12986 13019 13046 13048 13117 13169 13268 13308 13334 13369 13414 13438 13455 13487 13516 13530 13534 13573 13655 13691 En tenslotte hebben wij. doch dat is weer vrije kunst, van haar nog een groot aantal handwerken, filetwerk, draadwerk op een stramien van geruite jute, dat zij kortweg „netten" noemt. Men zou het kunnen ver- 13834 13861 13862 13871 13926 13991 14020 14049 14155 14219 14220 14226 14287 14288 14295 14297 14425 14452 14454 14469 14473 14480 14485 14506 14654 14618 14647 14778 14799 14825 14833 14836 14906 14933 14953 15017 15048 15061 15159 15177 15179 15199 15202 15243 15253 15292 15333 15339 15344 15352 15433 15455 15507 15572 15705 15735 15802 15820 15824 15835 15839 15853 15869 15890 15920 15926 15939 15973 15993 15999 16002 16051 16056 16088 16089 16140 16151 16190 16204 16236 16253 16256 16264 16290 16295 16311 16345 16349 16376 16383 16409 16439 16453 16455 16466 16473 16485 16513 16518 16534 16563 16564 16568 16588 16609 16629 16646 16708 16717 16757 16758 16786 16809 16840 16898 17020 17029 17039 17058 17102 17148 17180 17195 17237 17276 17289 17314 17334 17377 17405 17422 17445 17473 17485 17522 17593 17597 17646 17691 17722 17728 17800 17801 17807 17825 17938 17963 17987 17996 16076 18154 18157 18168 18188 18211 18325 18329 18340 18358 18377 18445 18450 18547 18552 18594 18604 18634 18656 18658 18671 18672 18689 18735 18762 18777 18779 18791 18898 18972 18990 19002 19071 19082 19108 19216 19220 19223 19228 19241 19297 19339 19372 19378 19449 19463 19494 19508 19513 19529 19590 19598 19601 19628 19631 19679 19695 19729 19741 19773 19774 19833 19850 19908 19914 19940 19984 19989 20061 20064 20121 20133 20147 20186 20205 20207 20309 20314 20335 20370 20378 20405 20407 20455 20470 20522 20558 20560 20614 20697 20721 20748 20775 20888 20912 20919 20925 21111 21123 21156 21190 21227 21254 21261 21291 21304 21438 21457 21466 21532 21535 21575 21593 21617 21618 21712 21728 21788 21793 21798 2181» 21861 21899 21930 21966 Verbetering 5e klasse, 10e lijst: 3756 m. zJ 375670.—. wen. door haar „Hoedjes" genoemd, aan „Mode 1938". de „Bridgesjieelster", het fan tastische „Vlinderbal". aan „Negerdans", dat ook als mozaïek behandeld is en nog ver schillende andere voorstellingen. Al deze zijn uitermate goed en sommige zeer be koorlijk door de wijze van compositie en de gelijken bij mozaïek, doch niet van gekleur- charmante kleurenharmonie. Het zal u dui- de en geglazuurde vierkante steentjes, doch delijk zijn. dat dit werk van geheel anderen WOUBRUGGE. Ds. J. T. Doornenbal alhier ontving een beroep der Ned. Herv. Kerk te den Bommel. van gekleurde draadvlakjes. aard is dan de prenten en prentjes, die we Trouwens er hangen ook nog een paar eerst hebben behandeld voorbeelden van echt mozaïek. Ik hoop. dat u door een druk bezoek aai. Overigens weet zij met de „netten" ver- deze tentoonstelling het streven der Leid- rassende resultaten te bereiken. Ik denk b.v. aan de portretten van Susanna Lenglen. Yvette Guilbert en van Lodewijk van Deys- sel tusschen een bouquet van dames Ik denk verder aan de strenge voorstelling van Antigone, aan de rake expressie van een groep onbeteekenende mondaine vrou- sche Kunstvereeniging, die ook dezen win ter telkens wat anders en wat nieuws, en elk wat wils zal brengen, zult weten te waardeeren. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7