De bezetting van Sudeten-land LA ATSTE BERICHTEN Impressies rond de zitting der Fransche Kamer LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 October 1938 De strijd in Spanje Hitier te Karlsbad Binnenland Overwinning van Daladier Buitenland De bezettine van Sudeten land gaat ge regeld verder. Heden volgt de rest van zone m, dus het gebied tot aan de lijn Hasel- bach i5 K.M ten Noordoosten van Wald- munchen Luditz-Radonitz-Gebirgsneu- dorf (2 KM. ten Oosten van Katharina- berg). Zone IV. Morgen tot de lijn Overiinde- wiese -Niederhndewiese-Freiwaldau-Nieder- hillersdorf-Olbersdorf. On 7 October de rest van zone IV, dus het gebied tot aan de Hjn Niederlipka tl K.M ten Noorden van Grulich i Nicklesdorf-Reitendorf-Wildgrub- Freudenthal-Wockendorf-Lobenstein. Al de genoemde plaatsen liggen binnen de ge noemde lijnen. Voor 10 October zal liet resteerende ge bied waarvan onmiddellijke atstand 1s be paald militair bezet worden. De grenzen van dit gebied zullen nog bekend gemaakt worden. Incidenten van beteekenis blijven achter wege Wel klaagt Praag over actie van Henleinisten iuist buiten de zones, die be zet zijn of worden. Te Kasperske Hory hebben ordner" eenige openbare gebouwen gesloopt. Een sterke afdeeling eendarmerie en douane ambtenaren en politie der staatsbescher. ming werd belast met het herstellen van de orde in deze plaats. Verdere incidenten hebben zich voorgedaan in Srni, waar de vrouw van een Duitsch burger, die eenige terreinen had veTkocht aan de Tsjecho- Sowaaksche autoriteiten, beleedigd werd en met haar zes kinderen moest vluchten Met groote geestdrift is Hitier gisteren te Karlsbad ontvangen Op den Theaterplatz was een bijzonder dichte menigte verga derd. Hitier begaf zich naar het balcon van den schouwburg, waar de plaatselijke leider der nazi's hem toesprak. Nadat ook nog Henlein's luitenant Frank het woord had gevoerd, hield Hitier een korte toespraak waarin hij gewaagde van de noodzakelijkheid alles, wat verdeelt, ter. zijde te stellen en de volksgemeenschap te verdiepen. De betuiging van de Sudeten- duitschers voor het riik wordt beantwoord met een wederzij dsche betuiging van 75 m'lioen menschen. H tier sprak verder over de maatregelen welke in het Sudentenland genomen moe ten worden en van het programma van het herstel, dat onmiddellijk ter hand zal wor den genomen. De menigte zong hierop volksliederen. Hitier bleef nog eenige mi nuten op het balcon om te danken voor de geestdriftige ovaties van het volk. Hitier heeft den rijksminister van bin- nenlandsche zaken aangewezen als centraal orgaan voor de aanhechting van het Su- deten-Duitsche gebied Staatssecretaris Stuckart heeft opdracht gekregen, den rijkscommissaris voor het Sudeten-Duitsche gebied. Henlein. in alle administratieve kwesties bij te staan. Uit Eger wordt nog gemeld, dat Tsjechi sche verbindingsofficieren, die zich per auto naar deze stad begaven om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers van het Duitsche leger bij aankomst by het vliegveld door een vyftigtal gewapende burgers aangevallen en ontwapend Niettegenstaande zij in het Tsjechisch en Duitsch gestelde legitimaties bii zich had den werd hun alle bagage ontnomen en werden zii naar Eger gezonden. Eerst na het vertrek van Hitier werden de officieren naar het commissariaat van oolite gebracht waar een deel van hun bagage terug werd gegeven Vervolgens zorgden twee Duitsche generaals dat zy hun wapens terugkregen. Nieuwe regeering te Praag. Gisteravond is de regeering Sirovy afgetreden, doch direct vervangen door een andere onder dezelfde leiding. De nieuwe regeering is als volgt samen gesteld: minister-president en minister van landsverdediging, generaal Sirovy. minister van buitenlandsche zaken Chvalkovskv. mi nister van binnenlandsche zaken Czemy. financiën Kalfus. sociale zaken Zenki. mi nister zonder portefeuille Bukhovsky. de president der Sokols en drie Slowaken Kar- vas. Caidad en Sajnor. Het nieuwe kabinet is gematigd. Het heeft geen sterke politieke kleur. De aanwezig heid van drie Slowaken is een concessie aan de Slowaken, die echter waarschynhjk niet den autonomisten bevredigen zal. De vertegenwoordigers van Subkarpatlsch Rusland maken thans gemeene zaak met de Slowaaksche autonomisten. zy hebben sommige buitenlandsche legaties opgezocht o mhun eisch betreffende een plebisciet naar voren te brengen. In een daaropvolgende bijeenkomst met de Slowaaksche autono misten hebben zy echter naar vernomen wordt, er in toegestemd in het Slowaaksche zog te varen. De Tsjechen, die gevlucht zyn uit het Sudetenduitsche gebied en op wie thans aandrang wordt uitgeoefend door de Tsje chische autoriteiten om terug te keeren, kunnen hieraan geen gevolg geven zonder specialen pas van de Gestapo. Verklaard wordt, dat deze passen slechts in uitzonde ringsgevallen worden toegekend. Strijd aan de Ebro. Aan de Ebro is de strijd hervat, doch wij ziging van beteekenis deed zioh niet voor. Hongaarsche nota. Hongarije heeft een nota gezonden aan de Tsjechoslowaaksche regeering waarin ge vraagd wordt: 1. Invrijheidstelling van alle Hongaar sche politieke gevangenen: 2. Onmiddeliyk met verlof zenden van mie Hongaarsche soldaten, die in het Tsje- cho-Slowaaksche leger dienen, opdat zy huiswaarts zullen kunnen keeren; 3. Organisatie van detachementen onder gemengd bevelvoering voor de handhaving van de orde in de Hongaarsche gebieden ili Tsjecho-Slowakije; 4. Bezetting van twee grenssteden door Hongaarsche troepen als „sym bool" voor de aan Hongarije af te stane gebieden. De Hongaarsche regeering heeft voor gesteld de onderhandelingen op Oct. te l'tginnen te Komarom. De Hongaarsche delegatie zal gepresideerd worden door Kanya. Het verloop der bezetting van Teschen. Men heeft te Warschau het volgende plan gepubliceerd der bezetting van het gebied van Teschen. opgesteld in samenwerking met de Tsjechische autoriteiten. Heden bezetten de Poolsche troepen het overblyvende deel van het Zuideiyk gebied i an Teschen. Morgen wordt de bezetting onderbroken. Vrijdag wordt het gebied van Domaslawice bezet, Zaterdag de stad Frei- stadt met het land ten Zuiden van de Olsa. Zondag wordt de bezetting weer onderbro ken. Maandag volgt de bezetting van den sector Glendowice. Karwina, Orlowa en Dzieomorowice en Dinsdag wordt de rest, t.w. het gebied van Bogumin, Relchwald en Pietwald bezet. Uitstel van herhalings oefeningen. Een militaire medewerker schrijft ons: De Minister van Defensie beeft be paald. dat de lichtingen 1927 en 1928 van de Infanterie en de Wielrijders, waarvoor de opkomst was bepaald op 10 October a.s., dit jaar niet meer voor herhalingsoefeningen in werkeiyken dienst zullen komen. De Commandant van het Veldleger overweegt deze lichtingen in 1939 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te doen komen, zoo mogelijk in een gun stig jaargetijde, vóór of na de opkomst voor herhalingsoefeningen der lichting 1919, die in Maart 1939 een tijdvak dat by de Ie Bataljons der regimenten infanterie geen dienstplichtigen voor eerste oefening onder de wapenen zyn in werkeiyken dienst komen. He t personeel gedetacheerd by het Kader bataljon, dat op telegram A naar de Korp sen was teruggekeerd, keert op 10 en 11 Oc tober weder naar dat Bataljon terug ter verdere opleiding. ORCHIDEEËN VOOR H M. DE KONINGIN. Vanochtend heeft een deputatie uit de Nederlandsche Orchldeeenvereeniging een grooten mand orchideeen afgegeven aan het paleis het Loo, bestemd voor HM. de Koningin In een begeleidenden brief, geteekend door den eere-voorzltter jhr. mr. B C. de Jonge, oud-gouvemeur-generaal van Neder- landsch Indie, den waarnemend-voorzitter, den heer J. E Hacke van Miinaen, en den secretaris-penningmeester, den heer J. H. Boonaavds, wordt gezegd, dat de vereeni- ginz. als zoovele andere, behoefte heeft uiting te geven aan haar innige dankbaar heid voor de ontspanning, welke op inter nationaal gebied is ingetreden. Overtuigd, dat van ons volk Hare Majesteit meer dan iemand anders den druk van hoogste ver- antwoordeiykheld heeft gevoeld, biedt zii deze bloemen aan als bewijs van trouw en aanhankeiy kheid. DE KOLONIALE RESERVE NAAR NIJMEGEN TERUG. Naar wij vernemen, zal de Koloniale Re serve. welke in verband met den interna tionalen politieken toestand tydelyk naar Aalsmeer was overgebracht, morgen naar Nijmegen terugkeeren. BEZOEK VAN MINISTER SLOTEMAKEK DE BRUINE AAN GRONINGEN. De minister van O., K. en W., prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, is vanochtend I te ongeveer 12 uur te Groningen aange komen. Onmiddeliyk na aankomst begaf de mi nister zich hi gezelschap van den commis saris der Koningin, mr. J. Linthorst Ho- man. naar het stadhuis, waar de muur schilderingen van Johan Dijkstra werden bezichtigd. Hierby was mede aanwezig de burgemeester van Groningen, mr. P. W J. H. Cort van der Linden. Vervolgens stelde de minister zich op de hoogte van de werkzaamheden aan den Martinitoren, waarvoor hij groote belangstelling toonde. Nadat de minister de lunch had ge bruikt ten huize van den commissaris der Koningin, we Ai een bezoek gebracht aan de kei ken en torens te Stedum, Lopper- sum, Appingedam, Schiltwolde, Slochteren en Harkstede. Vanavond hoopt de minister het Jubi leumconcert van de Groninger Orkest- Vereeniging in de Harmonie bij te wonen. VERGADERING HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Noorwegen benoemt agenten by Franco. Het Noorsche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede. dat. daar Franco het grootste deel van het Spaansche gebied 'oeheerscht. een wederkeerlge overeenkomst is gesloten, strekkende tot benoeming van agenten en subagenten, die consulaire be voegdheden zullen uitoefenen. Het ministe rie voegt hieraan toe, dat deze regeling geen erkenning van het bewind van Franco Inhoudt. Onze Parijsche correspondent meldt: Na het vreugdevolle enthousiasme over het terugwüken van het zoo dreigende oor- logsspook is nu weer de tod aangebroken om de stukken, de zeer zware stukken, die gedurende deze weken gemaakt zyn. aan een te lijmen. Er zyn stukken gemaakt op financieel gebied: de mobilisatie heeft geld gekost, zeer veel geld zelfs en het zoo nabye gevaar heeft de geheele economische acti viteit van het land in wanorde gebracht. Doch er zyn nog andere stukken gemaakt, weken, maanden, ja. jaren lang op bijna elk gebied der menschelljke activiteit en het is hoog noodig, dat ook deze weer aaneen- geiymd worden, wil Frankrijk, sterk naar binnen, zich ook sterk kunnen betoonen naar buiten. Frankrijk is een rijk land, het beschikt over tallooze bronnen van inkom sten en zonder moeite zal het de nieuwe, economische, monetaire en financieele crisis te boven kunnen komen, indien het zich eenige zelftucht oplegt; en op de eerste plaats onder eigen burgers den vrede, dien het in het buitenland be*hermt, weet te bewaren. Op slot van zaken heeft de heer Daladier in de historische Kamerzitting van gister middag niet anders gevraagd. Hy is in die zitting en met hem zyn collega van bui tenlandsche zaken Bonnet als een triumphator ontvangen. Zelden hebben wy zoo'n eenstemmigheid in het helaas, al te dlkwyls verdeelde Parlement bygewoond en wanneer we de absoluut buiten de Fran sche geestesgemeenschap staande commu nisten, wier houding eiken dag weerzinwek kender wordt, uitzonderen, heeft van uiterst rechts tot en met de socialisten toe een stemmigheid geheerscht omtrent de ver diensten, die Daladier voor het behoud van den vrede zich verworven heeft. Er werd wel eens by deze passage meer door rechts geapplaudisseerd en bij gene meer door links, doch de resultante van dit alles was een zeer groot persoonlyk succes voor den Franschen premier. Het spreekt vanzelf, dat in deze omstandigheden Daladier er op bedacht is geweest zooveel mogelyk van zyn Kamer los te krygen om rustig aan den heropbouw van Frankrijk te kunnen doorwerken. Wat hy verklaard heeft? Op de eerste plaats een overzicht der gebeurtenissen ge durende de laatste dramatische weken, een overzicht, dat niet veel nieuws bracht na de uiteenzettingen van Chamberlain in het Lagerhuis. Wat ons echter zeer opviel, dat was de zeer hartelyke passage aan een mo- gelyke Fransch-Dultsche samenwerking ge wijd. Daladier heeft over Duitschland ge sproken als een oud-strijder over een dapperen tegenstander, die beiden op het oogenblik door dezelfde vredes- idealen bezield worden en met wien hij wenscht een duurzamen vrede te slui ten. Wat vanzelfsprekend insluit een behoud der bestaande vriendschapsbe trekkingen en met name mei Engriand Donderend gejuich onderstreepte deze passage, die zeer zeker juist om den vorm, waarin zy gegoten was, de taal van den oud-strijder; grooten weerklank in Duitschland zal vinden. In zijn peroratie gaf met algemeene ter men de Fransche premier reeds aan, wat z.i. in de toekomst gedaan moest worden, wilden de lessen der voorgaande weken niet volkomen verloren gaan. En met werkeiyk zeer groot gebaar ver klaarde hy te willen vergeten, wat hem de voorgaande weken in zyn actie gehinderd had, omdat meer dan een ander hy het voorbeeld moet geven, een voorbeeld van eensgezindheid. Om den vrede te bewaren moet iedereen trouw op zyn post biyven, werken met al zijn kracht aan de hem toevertrouwde taak, omdat men alleen recht van spreken heeft als gelijke tot ge lijke. wanneer de nationale productie daartoe het recht geeft. Die vrede kan alleen gehandhaafd worden, wanneer de financieele toestand gezond, de begrooting in evenwicht is en men rekenen kan op alle bronnen van Inkomst van het land Wy zullen dien vrede slecht kunnen hand haven, wanneer wy de eenheid der harten en geesten, die door de gemeenschappeiyk doorgestane angsten nader bijeen zijn ge bracht. kunnen versterken. Alles wat haat opwekt, alles wat een Franschman tegen een anderen Franschman opzet, kan nog als verraad worden beschouwd. Dit land moet moreel omgezet worden. Gedurende enkele dagen is zyn eenheid weer hersteld rondom zyn gemobiliseerde krachten. La ten we ze niet laten verkruimelen in ydele twisten. Met vage termen was dit de aankondi ging van het programma, dat de heer Daladier aan de Kamer ging voorleggen en waarvoor hij haar instemming vroeg. Het was de taal van gezond verstand, de eenige taal, die in deze omstandigheden mogelyk was. Wanneer men weet, hoe gevoelig de Kamer in dit opzicht is, wanneer men zich herinnert, hoe herhaaldelijk reeds over het al of niet toekennen der vol machten een regeeringscrisis is ont staan, dan zal men beseffen, dat het wel een zeer groot offer voor de Ka merleden is geweest voor de tweede maal dit jaar minister Daladier vol machten te verleenen. Enkele geruststellende verklaringen der regeerine, dat n.l. niet gedacht werd aan een nieuwe devaluatie en evenmin aan wisselcontrole, dat die volmachten groo- tendeels zouden gebruikt worden voor het uitschrijven van een leening met wièsel- garantie en het treffen van verschillende economische en financieele maatregelen om de productie op te voeren (tydehjke afwyking van de 40-urige arbeidsweek?), terwyl geen enkele belastingverhooging te gemoet gezien behoefde te worden, deden twyfelachtigen over hun afkeer heenstap pen, zoodat opnieuw Daladier aan het werk kan gaan zonder lastige inmenging van parlementaire betweters. Wanneer nu slechts zijn oproep tot zelf tucht en eenheid wordt gehoord, zal zon der eenlgen twijfel Frankrijk zeer spoedig uit zyn moeilykheden verlost zyn. Doch wy vreezen ten zeerste, dat de communis ten zullen trachten een spaak ln het wiel te steken, een poging, die Daladier ditmaal ongetwyfeld op zeer hardhandige wyze den kop zal trachten in' te dl ukken (Nadruk verboden). GROOTE LANDELIJKE OEFENING VAN HET ROODE KRUIS. Op Zaterdag 8 October. Naar wil vernemen zal op Zaterdag 8 October a.s de groote taarlijksche oefening van het Nederlandsche Roode Kruis gehou. den worden met de residentie als centrum. Aan deze oefening in groot verband zal deelgenomen worden door ruim 300 perso nen, n.l. ruim 250 leden van alle transport- colonnes uit de provincie Zuid-Holland, een dertigtal helpsters en voorts de noodige artsen/sectiecommandanten. In hoofdiynen komt deze manoeuvre der Roode Kruis troepen hierop neer. dat ver ondersteld wordt dat na een gevecht van het Nederlandsche veldleger ln de Zuide lijke provinciën een groot aantal zieken en gewonden naar Den Haag moet worden ge transporteerd ter opneming in de aldaar aanwezige ziekenhuizen. In verband met de oefening begint de doorzending van de ge wonden enz. vanuit Leiden, Gouda, Rotter dam en Delft. Vanuit Rotterdam en Gouda worden de gewonden en zieken getranspor teerd per auto. schip of ander voertuig, terwijl een deel der zieken welke veronder steld Zijn reeds in het ziekenhuis te Lei den behandeld te worden, naar den Haag moet worden overgebracht, om meer ruimte vrii te krijgen ln dat ziekenhuis. Ir. Louwes over „De Landbouw in den tegenwoordigen toestand". In Pulchri Studio te Den Haag heeft van daag de Hollandsche Maatschappy van Landbouw haar 147e algemeene vergade ring gehouden. De voorzitter, de heer P. Stapel Czn., sprak een openingsrede uit en herdacht het re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin, beschermvrouwe der Maatschappij. Ook wydde spr. eenige woorden aan het inter nationaal landbouwcongres. Spr. hoopte vurig, dat ook eens de oplossing moge wor den gevonden voor de economische moeilijk heden van internationalen aard, welke zoo zwaar op den landbouwer drukken. De loonen in het landbouwbedrijf staan voort durend ln de aandacht van het hoofdbe stuur. Spr. wenschte, nu hy de laatste maal als voorzitter spreekt, uitdrukking te geven aan het verlangen van den boerenstand naar herstel van normale internationale betrek kingen, Ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris van den akkerbouw en de veehouderij, hield hierop een inleiding over „De landbouw ln den tegenwoordigen toestand". Herinnerend aan het oorlogsgevaar, dat gedreigd heeft, zelde spr. het onjuist te vin den ons land nu ook in vollen vredestyd als een op landbouwgebied autarkisch land ln te richten. Import en export zyn voor onzen landbouw die immers veredelingsindustrie is onontbeeriyk. Intusschen wyzen de algemeene wereld omstandigheden er allerminst op, dat wy binnen betrekkeiyk korten tyd terug zullen gaan tot de vrije ontwikkeling, zooals wij die vóór den oorlog gekend hebben. Het welzyn van den landbouw is nauw verwant met de landbouwcrisismaatregelen. Eenige problemen, die daaraan annex zyn, beschouwde spr. nader. Een bezwaar van de landfcouw-crisis- maatregelen is, dat zy uitgaan van een be paald basisjaar. Deze bevriezing moet wor den opgeheven, al moet daardoor de zalige bezitter van heden worden getroffen. Van opheffing der ordeningsmaatregelen zal, ge zien den internationalen toestand, geen sprake kunnen zyn. Wat de veehouderij tusschen akkerbouw en veehouderij betreft, meent spr., dat het thans door de regeering gevolgde stelsel, waarby de laagste in het verleden gekende prijzen voor importgranen niet meer zullen roorkomen, maar waarby tegelijkertyd ook niet tot de uiterste consequentie gegaan wordt, gelyk blykt uit de denaturatiever- goeding voor rogge, een uitstekende basis is voor een compromis. Spr. gelooft, dat het beter is te zwy gen over het van andere zijde voorgedane stelsel van uitkeeringen uit 's Rijks schatkist by afwezigheid van hef fingen. Bij het vinden der oplossing, zal men nóch op de veehoudery, nóch op den akkerbouw eenzijdig den nadruk leggen Vervolgens betoogde spr. de noodzakeiyk- heid van een nauwe samenwerking tusschen regeering en bedrijfsleven. Terwijl aan de vertegenwoordigers van de landbouworga nisaties steeds meer invloed wordt gege ven, is de volledige medewerking der land bouwers met de uitvoering der maatregelen nog niet verkregen. Zelfs is de indruk ge wekt, dat de landbouwcrisismaatregelen maar liever moesten verdwijnen. De land bouwers moeten begrijpen, dat deze critiek niet ln hun tielang is. Er zyn in den land bouw nog te veel onverantwoordeiyke elementen, die niets beters weten te doen dan steeds scherpere critiek uit te oefenen. Van den landbouw moet zelfdiscipline en goed inzicht in de maatregelen worden ge- eischt en daarvoor is het noodig. dat de organisaties zorgen voor veel intensievere voorlichting dan tot nu toe het geval is. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE MAARSEN. VUf Tilburgsche dames min of meer ernstig gewond. Vanochtend om half elf is op den Am- sterdamschen straatweg naby de buiten plaats Herteveld onder de gemeente Maar- sen een auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijf dames uit Tilburg min of meer emstlg ge wond werden. Op genoemd tydstip kwam een huurauto, bestuurd door den heer J. W. Boxtel uit Til burg met een matige snelheid uit de rich ting Utrecht, Vlak voor de brug nabij ge noemde buitenplaats reed de auto tegen een boom, waarby de carrosserie vrywel geheel in elkaar gedrukt werd. Volgens verklaring van den chauffeur, die slechts lichte schrammen opliep, is het ongeluk toe te schryven aan een defect aan het stuur, dat plotseling onwrikbaar vastzat. De auto trok toen naar rechts naar den kant van de Vecht en kwam tegen den boom tot stil stand. De vyf Inzittende dames werden allen vry ernstig gewond. Twee werden de tuin manswoning van de Herteveld binnengedra gen, waar hun de eerste hulp verleend werd Een van beiden had een pols en een enkel gebroken, terwyl de ander een gapende hoofdwonde had opgeloopen. De overige drie dames hadden ernstige kneuzingen aan hoofd en lichaam gekregen. Met drie ziekenauto's van den Utrecht- schen geneeskundigen dienst werden de slachtoffers naar het St. Anthoniusgesticht te Utrecht overgebracht. Het verkeer onder vond ernstige stagnatie. De drie gewonde dames zyn de drie ge zusters de Jong, mej. Clerx en mej. van Arendonk, allen uit Tilburg. VERZAKKINGEN LANGS DEN SPOORBAAN DEN HAAG—GOUDA. Heden wordt met de verbetering begonnen. Op den spooriyn Den HaagGouda, ter hoogte van de gemeente Haastrecht is een gedeelte van den spoorbaan, dat voortdu rend over een lengte van 9 K.M. verzakt, waardoor de treinen slechts met zeer be perkte snelheid kunnen passeeren en de treinenloop zeer vertraagd wordt. Niette genstaande alle werkzaamheden bleven de verzakkingen aanhouden. Na een deskun dig onderzoek zal door het spoorwegbouw bedrijf aan beide zyden de veengrond wor den weggegraven en zullen zanddammen op betonnen fundeeringen aangebracht wor den. Het benoodigde zand zal met extra treinen uit de zandery te Maarn aange bracht worden. Met de voorbereiding van dit werk. dat ongeveer een jaar zal duren, wordt vandaag een aanvang gemaakt. Het spoorwegverkeer zal van de werkzaam heden geen hinder ondervinden. SALARIEERING RIJKSPERSONEEL EN ONDERWIJZERS. Samenwerking der centrales voortgezet. Het bureau, ingesteld door de zes cen trales van organisaties van overheidsper soneel. welke zitting hebben in het rijks- overleg. kwam dezer dagen te den Haag byeen ter bespreking van de salarispositie van het rijkspersoneel en de onderwyzers. In aansluiting aan de bureauzitting had een vergadering plaats van vertegenwoor digers dezer centrales, waarin hetzelfde onderwerp aan een uitvoerige beschouwing werd onderworpen. Algemeen was de te leurstelling over het feit, dat in de onlangs verschenen millioenennota geen enkel perspectief ten opzichte van eenige verbe tering der salarieering van het overheids personeel wordt geopend. Besloten werd, de samenwerking tusschen de zes centra les voort te zetten om op het daartoe ge- eigende oogenblik gezamenhjk de noodige stappen te doen. welke tot de zoo noodige verbteeringen in de loon- en salarispositie van het overheidspersoneel beoogen te leiden. Los van het algemeene vraagstuk der salarieering werd hierna de aandacht ge- wyd aan de positie van die overheidsdie naren, die door tewerkstelling op arbeids contract, door aanstelling op niet meer jeugdigen leeftyd, en anderszins, onder wie vele gehuwden, een loon of salaris ont vangen nog lager dan wat als een uiterst minimum, noodig voor het noodzakelijkst levensonderhoud, moet worden beschouwd en ook door de overheid als zoodanig wordt beschouwd. De zes samenwerkende centrales beslo ten. aan de hand van door het bureau te verstrekken materiaal, spoedig opnieuw ln een gemeenschappelijke vergadering deze aangelegenheid onder de oogen te zien. PRAAG EN ROME. Chvalkovsky. de nieuwe minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowa kije, die tot dusverre gezant te Rome was. zal vandaag worden ontvangen door graaf Ciano, met wien hy een onderhoud zal heb ben over de Italiaansöh-Tsjechoslowaaksche betrekkingen. Morgenochtend zal hy per vliegtuig naar Praag vertrekken. JAPANNEEZF.N MELDEN SUCCES. Volgens Japansche berichten hebben de Japansdhe troepen Jokl, dat 40 kilometer ten Westen van Telan aan den spoorweg KioekiangNantsjang ligt, genomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2