STADSNIEUWS BUITENLAND 79 ste Jaargang WOENSDAG 5 OCTOBER 1938 No. 24087 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cïsrpïr regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Btad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnr per 3 maanden f. 2.35 per weet f.0.I8 Franco "per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J COMMISSIE INZAKE LUCHTBESCHER MING VOOR DE SCHOLEN. Ruim 250 leerkrachten zullen een cursus volgen. Bovengenoemde commissie heeft onder voorzitterschap van den heer H. A. Vriend, referendaris en inspecteur van het onder wijs te dezer stede, een vergadering gehou den voor alle leerkrachten, betrokken bij het onderwijs. Nadat de voorzitter de doelstelling der Commissie had besproken en er op gewezen had, hoe noodzakelijk het is, dat alle leer krachten weten, wat er in tijden van ge vaar voor de leerlingen moet worden ge daan, dat het hun dure plicht is, zich op de hoogte te stellen en dat zij, in nauwe samenwerking met de Commissie veel voor de school kunnen doen, wekte hij hen op, zich te laten voorlichten. Na met klem betoogd te hebben, dat allen een cursus moeten volgen bij de Vereeni- ging voor Luchtbescherming, gaf hij het woord aan den spreker van dien avond, den heer dr. E. J. J. G. Renaud. De spreker begon met zijn hartelijken dank te betuigen voor de uitnoodiging om op dezen avond te mogen spreken voor een vergadering van menschen, aan wie het lot van zooveel jonge levens wordt toever trouwd. een uitnoodiging, welke hij dan ook gaarne had aanvaard. In de eerste plaats wilde spreker een woord van warme hulde brengen voor de stuwende wijze, waarmede de heer Vriend deze zaak ter hand had genomen. Daarna legde spreker uiteen, wat onder luchtbescherming moet worden verstaan en dat luchtbescherming ook zelfbescherming beteekent. Hii wees op de groote verant woordelijkheid der leerkrachten, welke in tijden van oorlog nog grooter wordt. Noodzakelijk achtte spr. het. dat leerlin gen der scholen voor U.L.O., N.O., M O. en zelfs leerlingen der hoogste klassen der la gere scholen op de juiste en paedagogische manier worden ingelicht, omdat in zulke droeve tijden ook voor hen een taak is weg gelegd. Waar ouderen dan niet aanwezig zijn, zul len zij wellicht worden geroepen voor een taak, waaraan in vredestijd niet gedacht zou worden. Reeds bij hen moet worden aangebracht, dat luchtgevaar een groot gevaar ls, maar dat er toch middelen zijn, mits op de juiste manier gebruikt, die dit gevaar tot kleinere proporties terug brengen, waardoor een der meest gevreesde gevolgen, een paniek, ver meden wordt. Willen de leerkrachten dit evenwel den leerlingen duidelijk maken, dan zullen zij zich toch eerst op de hoogte moeten stellen. Met klem betoogde spreker, dat zij alles moesten doen, om het gevaar voor de hun toevertrouwde kinderen zoo gering mogelijk te doen zijn. Als vader weet spreker zich overtuigd van den grooten dank der ouders, Indien dezen weten, dat op de scholen alles wordt gedaan, wat in deze zaak maar mo gelijk is. En hoeveel geruster zouden zij niet zijn ln dagen van spanning en onrust, indien zij de wetenschap met zich droegen: Daar is mijn kind veiliger dan waar ook, of, daar worden maatregelen getroffen, die ik zelf niet beter had kunnen treffen. Met nadruk wekte spreker allen op een cursus te volgen bij de Vereeniging voor Luchtbescherming, zoodat allen zijn voor bereid en anderen voorbereid worden. Een hartelijk applaus beloonde spreker voor zijn boeiende uiteenzetting. Nadat nog eenige vragen gesteld en be antwoord waren, bracht de voorzitter na mens de Commissie en alle aanwezigen zijn hartelijken dank aan den spreker alsook aan den rector van het gymnasium, den heer dr. D, E .Bosselaar voor het beschik baar stellen van de aula voor deze vergade ring. Hoezeer dr. Renaud de aanwezigen ge troffen had, blijkt wel hieruit, dat zich na de sluiting der vergadering, meer dan 250 leerkrachten voor het volgen van een cursus opgaven. MILITARIA. De wachtmeester-caDitulant Matze van het 6e regiment veldartillerie is tot het volgen van een rijcursus voor een jaar ge detacheerd bij de rijschool te Amersfoort. De wachtmeester-capitulant v. Rijn van het 6e regiment veldartillerie is van zijn detacheering bij I-II-15 R.I. te Gr^ve al hier teruggekeerd. Gisteren werd door den garnizoens commandant een aanbesteding gehouden voor de levering van aardappelen over het tijdvak van 1 November 1938 t/m 31 Mei 1939. Er waren 7 inschrijvers t.w.: G. Brus- see, Leiden, voor de prijs van f. 2.70 per 100 kg.: W. v. Heeten en Zn., Leiden, f. 2.69 per 100 kg.; Gebr. v. d. Berg, Haarlem, f. 2.67 per 100 kg,: J. C. Wagenmaker, Leiden, f. 2.81 per 100 kg.- Joh. Strootman. Emmen, f- 3.64 per 10(1 kg.; F. d. Berg. Halfweg, f. 2.82 per 100 kg.: R. Hoogland, Hoogeveen, f. 2.89 per 100 kg. De levering is voorloopig gegund aan den laagsten Insohrijver, zijnde de Gebr. v. d. Berg te Haarlem. EEUWFEEST L. S. C. In verband met het eeuwfeest van het Leidsch Studentencorps heeft zich een com missie van organisatie gevormd, bestaande uit de heeren K. Wiersma, praeses, H. F. v. Panhuys, ab-actis, W. G. A. de Meester, quaestor, E. van de Velde, commissaris I en C. Th. Heyning, commissaris H. De viering zal plaats vinden van 14 Maart 1939. WONINGBOUWVER. „ONS BELANG". Feestavond in de Stadszaal. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van bovengenoemde Vereeniging, werd in de Stadszaal een feestavond gegeven, welke door een groot aantal leden werd bijge woond, zoodat de zaal geheel gevuld was, toen de voorzitter, de heer J. Gerritsen, het openingswoord sprak. Het was hem een behoefte te getuigen, dat de bewijzen van sympathie, welke de vereeniging in deze dagen had ontvangen, hem en het geheele bestuur getroffen hadden. Hij ging nog eens de geschenken na. die 't bestuur van de leden en de bestuursvrouwen heeft mo gen ontvangen èn die 't bestuur ten zeerste hebben verrast. Hij bracht allen, die hier aan hadden bijgedragen, zijn hartelijken dank. Verder heette hij de verschillende officieple personen en afgevaardigden van de zustervereenigingen uit Leiden en om geving van harte welkom en sprak zijn groote voldoening en dankbaarheid uit voor de op de receptie geschonken cadeaux en bloemen, die alle een plaats in het be- str.urshuis zullen krijgen. Hierna ging hij nog eens ln het kort de geschiedenis van de Vereeniging in de afgeloopen jaren na en bracht hulde aan de pioniers, die de vereeniging hadden opgericht. Met den wensch dat allen een genoeglijken avond zouden hebben, verklaarde hij den feest avond voor geopend. Nadat de muziek haar vroolijke tonen had doen hooren, werd onder leiding van den heer Bartoes uit Amsterdam, een fraai en afwisselend programma afgewerkt. Dat de verschillende nummers, zooals prof. An- tonini, Nico de Vrede, handschaduwbeel den; The Corelli's. equilibristenAugust met zijn sorekende pop; de heer Barboes met vroolijke liedjes, levensliedjes van mej. Coreili, accordeonmuziek van The Hodlars enz., zeer in den smaak vielen, bleek uit het uitbundig applaus, dat na ieder num mer losbrak. Het was dan ook een zeer ge varieerd programma, dat het aanhooren en aankijken ten volle waard was. Na afloop van het programma huldigde de voorzitter bij open doek de feestcom missie voor het in elkaar zetten van den feestavond en dankte den heer Bartoes voor het mooie programma. Hierna werd de zaal in gereedheid ge bracht voo'- het bal, dat onder leiding van den heer W, F. van Wijk volgde. Van dit bal werd een zeer druk gebruik gemaakt en de stemming was uitstekend. Het was dan ook reeds bij vieren, toen de voor zitter het sluitingsuur aankondigde, dat voor velen nog veel te vroeg kwam. „Ons Belang" heeft zijn 25-jarig be staan op schitterende wijze gevierd! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Rotterdamsch Koffiehuis, Stationsweg 51. Leiden. Uittredend eigenaar W. J. van der Heydt, dd, 1 Oct. 1938. De volmacht van A. van Ingen is ingetrokken. Gebr. P. en D. Brieër, Lange Dieföteeg 11a, Leiden; beddenmakerij. Uittredend eigenaar D. Brieër, Leiden, dd. 30 Sept. 1938. Varossieau en Cie. N.V. Emmalaan 42, Alphen a. d. Rijn; fabricage van vernissen, lakken, verfwaren enz. Uittredend commissaris J. van Andel, Scheveningen. Nieuwe commissaris J. Montfoort, Schiedam. Procuratie verleend aan J. H. Hogeboom, Alphen a. d. Rijn. Naamlooze Vennootschap Veekoeken- fabriek ..De Leerhoeve", Hooftstr. 114, Aiohen a. d. Rün. opheffing filiaal Krommenie, dd. 1 Juli 1938. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Dierkun de, mej. A. Aalders (Leiden); voor het can- didaatsexamen Wis- en Natuurkunde, let- (cr F. de heer H G. Wijmenga 'Den Haagt voor het candidaatsexamen Rechten mei. C. J. v. d. Hurk en de heeren Th. J. E. Huijsers, H. J. Blink en H. F. van Pan huys (allen den Haag). De jaarlijksche tentoonstelling van handwerken, weef- en kantkloswerk, pop pen, hout- en metaalwerk vervaardigd op de clubs en lessen van het Leidsche Volks huis, zal gehouden worden op Zaterdag avond en Zondagmiddag a.s, In de groote zaal zullen aardige demonstraties gegeven worden van speelliedjes, dansjes en too- neelstukje. DE ALGEMEENE TOESTAND. Welke kosten gemaakt zijn. Naar liquidatie. Terwijl het debat in het Britsohe Lager huis nog voortduurt men zie het 3e Blad doch de uitslag niet twijfelachtig is, heeft de Fransdhe premier Daladier in één zitting het pleit gewonnen. Behalve bij de communisten vond hij overal steun. Ook zelfs de nieuwe volmachten zijn hem ver leend Voor den aanvang der Fransche par- lementszitting heeft Daladier den Ita- liaanschen zaakgelastigde bij zich ont boden, om dezen er van in kennis te stellen, dat de ministerraad met alge- meene stemmen besloten heeft, aan Mussolini de gevoelens van groote dank- baarheid van de Fransche regeering en het Fransche volk te doen overbrengen voor het groote bemiddel in gs- en vre deswerk, dat hij te München heeft ver richt, alsmede hem in kennis te stellen van den wil van Frankrijk, zonder ver wijl de diplomatieke betrekkingen tus- schen de beide landen te normaliseeren en daartoe zonder meer over te gaan tot de benoeming van een ambassa deur bij de regeering van Z.M. den Ko ning-Keizer Victor Emanuel. Als functionaris wordt genoemd Poncet, thans Fransch gezant te Berlijn. Door deze geste wordt weer een stuk oud zeer opgeruimd en een realiteit erkend De Ëngelsche gezant te Rome, lord Perth, had wederom tweemaal een onderhoud met graaf Ciano. Het is duidelijk, d^t Londen, in overeen stemming met Parijs handelende, de liqui datie wenscht. te verhaasten van de tus schen Engeland en Italië hangende kwesties Aan den anderen kant heeft Italië het grootste belang bij een spoedig doen toe passen van het op 16 April jJ. door Ciano en Perth onderteekende instrument. Gezien dit door beide partijen gewensohte resul taat, moet dus nog slechts een compromis- formule gevonden worden o.m. betreffende het probleem der terugtrekking der buiten- landsche strijders uit Spanje. In politieke en diplomatieke kringen te Rome is men geneigd te denken, dat Rome en Londen oip weg zijn naar een regeling in deze aan gelegenheid en men sluit de mogelijkheid niet uit, dat binnenkort een symbolisch ge baar door Italië zal worden gemaakt, ten opzichte van de Italiaarusche .vrijwilligers" in Spanje. De Briteöhe regeering heeft, naar Reuter meent te weten, antwoord ontvangen van de regeering te Burgos, waarin deze Instemt met het denkbeeld, Hemming naar het rechtsc/he Spanje te zenden. Men verwacht derhaljve, dat Hemming over een paar dagen naar Burgos zal vertrekken. Daar de regeering te Barcelona de vrij willigers volgens haar eigen plan terug trekt. wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat Hemming zich thans ook naar het linksdhe Spanje zal begeven. POLEN. Verkiezingsfront der Duitschc partijen. De twee partijen der Duitsche minder heid, de Jong-Duitsche Partij, die duidelijk national-socialistisch. en de „raad der Duitschers in Polen", die gematigd natio- naal-socialistisch is, hebben besloten een eenheidsfront te vormen voor de parle mentsverkiezingen in November. Het is voor het eerst, dat beide partijen tot een accoord zijn gekomen. Bij de laatste ver kiezingen. in 1925, was de onafhankelijke actie van beide groepen oorzaak, dat zij geen zetels in de Kamer van Afgevaardig den verkregen. De Duitsche minderheid werd toen in het parlement slechts ver tegenwoordigd door de senatoren Wiesner en Hasbach, die rchtstreeks door den pre sident der republiek benoemd waren. Maandag as. zal inplaats van den „Boerhaave"-avond, welke verzet is op 24 Óct. a.s. in het Leidsche Volkshuis de be kende musicoloog dr. Jaap Kunst, spreken over: „De volken van Nederl. Indië". Deze voordracht zal worden toegelicht door en kele mooie films, door lichtbeelden en gra- mofoonplaten. Bij het alhier gehouden examen van apothekersassistent is geslaagd mej. M. Tey- geler te Vlaardingen. Opgeroepen waren 4 candidaten. Gisteravond vertoefde de 17-jarige A. v. d. B. met haar oom in een café aan de Haarlemmerstraat, toen een vechtpartij dreigde te ontstaan. Het meisje schrok hiervan zoo geweldig, dat zij het bewustzijn verloor. Het duurde bijna drie kwartier voordat zij weer bij kennis kwam. De E.H.D. vervoerde haar toen naar het Academisch Ziekenhuis. Gietermorgen is de 11-jarige scholier J. de la R. in de school aan de Vrouwen kerksteeg van een trap gevallen, waardoor hij den rec-hteronderarm brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den knaap naar het Academisch Ziekenhuis. 1 milliard gulden „De Courant" te Brussel meldt: Zooals men weet, zijn de kosten van de militaire voorzorgsmaatregelen in België geraamd op 300 tot 350 millioen francs. Pas ech ter wanneer men nagaat, dat zeventien dagen van Europeesche crisis in het ge heel 16 milliard 150 milFoen francs (on geveer een milliard Nederlandsche guldens i hebben verzwolgen, kan men zich duide lijker rekenschap eeven van de finan- cieele gevolgen, welke een moderne oor- ioe zou hebben gehad. Nu reeds heeft het in de verschillende betrokken landen ruim 969 millioen francs 'ongeveer 60 millioen gulden) gekost om eenvoudige voorzorgsmaatregelen te ne men. Engeland heeft de grootste uitgaven moeten doen, in totaal n l. 6 milliard 460 millioen francs '400 millioen gulden). Daarop volgt Duitschland met een uit gave van 4 milliard 199 millioen francs (250 millioen gulden). Hierin zijn evenwel, aldus het blad, de kosten verrekend van de groote manoeu vres, die anderhalve maand hebben ge duurd, de betaling van 270 000 arbeiders, die gewerkt, hebben aan de versterkingen van de Siegfriedlinle en de ondersteuning tan 250.000 vluchtelingen uit de Sudeten- Duitsche gebieden. Frankrijk, van zijn kant, heeft een extra- uitgave moeten doen van 1 milhard 873 millioen 400.000 francs of 121 millioen 125.000 francs per dag (8 millioen per dag terwijl Italië slechts een half millioen francs (30.000 gulden) heeft uitgegeven. BINNENLAND. Fabrieksschoorsteen te Dongen door den storm afgeknapt. (Gem., 3e Blad). De storm raast over ons land; diverse schepen fn nood. (Gem., 3e Blad). Ernstig auto-ongeluk te Groningen; één doode. (Gem., 3e Blad). Verschillende boerderijbranden. (Gem., 3e Blad). Nederlanders werken in Duitschland; op bezoek bij de Nederlandsche arbeiders in het Rijnland en Westfalen. (3e Bl.) BELGIË. Het parlement bijeen. Gisteren is de Kamer weer bijeen geko men. De voorzitter, Huysmans, verklaarde in zijn openingsrede o.a.: Hoe gelukkig wij ook zijn, dat wij aan het gevaar ontsnapt zijn, er is nog een duister punt, dat hun, die nog willen nadenken, reden tot be zorgdheid geeft. ]>e Britsche minister-pre sident heeft er in zijn pathetische rede in het Lagerhuis op gezinspeeld. Wij hopen, dat, indien zich morgen weer zulk een pro bleem zou voordoen, de oplossing ervan niet geformuleerd en opgelegd zal worden ten nadeele van de kleine naties, die tegen het gebruik van geweld gekant zijn. Minister-president Spaak betoogde, dat de onafhankelijkheidspolitiek, die België se dert twee jaar heeft gevoerd, in de angstige uren. die achter den rug liggen, alleszins vrucht heeft afgeworpen. „De ernstige maatregelen, die wij hebben moeten ne men, hadden geen ander doel dan het beeld van een onafhankelijk en sterk België wer kelijkheid te doen worden, en zoowel in binnen- als buitenland schijnt men dit be grepen te hebben". Spaak bracht vervolgens hulde aan de waardigheid van Tsjecho-Slowakije. Hij wees op de offers* die aan den vrede ge bracht zijn en herinnerde aan de pogin gen der staatslieden, die over de geheele wereld alles gedaan hebben om een oorlog te voorkomen en aan de roerende oproe pen van Roosevelt. De premier sprak vervolgens zijn vreug de uit over de eenheid tusschen de Vla mingen en Walen in de uren der beproe ving en constateerde, dat het leger zich voor zijn taak bereid heeft getoond. Hij besloot met hulde te brengen aan den ko ning, aan wien België veel te danken heeft en sprak den wensch uit, dat de eensge zindheid in België zal voortduren, opdat de problemen, die nog te regelen zijn, op gelost kunnen worden. Na de rede van Spaak, die luide werd toegejuicht, besloot de Kamer met 195 te gen 1 stem de gemeenteraadsverkiezingen uit te stellen tot 16 October. Ook de Senaat vereenigde zich daar mede. BUITENLAND. Voortzetting van het debat in het Ëngel sche Lager- en Hoogerhuis. (3e Blad), Daladier in de Fransche Kamer. Hij krijgt volmachten. (3e en le Blad). Frankrijk zal een gezant benoemen bij den keizer-koning te Rome. (Buitenland, le Blad). Wat de crisistijd heeft gekost. (Buiten land, le Blad). Amnestie in Oostenrijk, behalve voor Schuschnigg. (Buitenland, le Blad). V erklaring van Spaak ln het Belgische parlement. (Buitenland, le Blad). In Praag is een nieuw kabinet-Sirovy ge vormd. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt over de organisatie van de arbeiders. President Roosevelt heeft ter gelegen heid van de jaarlijksche conventie van de American federation of Labour een bood schap aan den president van de federa tion Green gezonden, waarin hij de geor ganiseerde arbeidersmassa tot instand houding van den vrede opriep. In de bood schap wordt de hoop uitgesproken, dat de conventie alle middelen en wegen zal ge- biuiken om den vrede en vooruitgang in organisatie verder te ontwikkelen zonder een directe aanduiding over de concurren tie tusschen Green en den leider van het Committee of industrial organisation, Le wis, te maken, verklaarde Roosevelt: „Wan neer de arbeidersleiders den vrede tus schen de verschillende arbeidersgroepen kunnen handhaven, zai dit het prestige der arbeiders aanmerkelijk verhoogen en zal een reactie verhinderd worden, die an ders de geheele arbeidersmassa erin zal 1 betrekken". Het is te voorzien, dat het buiige weer met krachtige winden en af wisselend tijden van regen en op klaring, nog zal aanhouden. De temperatuur zal iets lager worden. DUITSCHLAND. Amnestie in Oostenrijk behalve voor Schuschnigg. Executies. Naar verluidt overwegen de Duitsche autoriteiten amnestie te verleenen aan alle politieke gevangenen, behalve Schuschnigg, uit vreugde over den terugkeer van het Sudetenland. Het proces tegen Schuschnigg, die nog steeds te Weenen verblijft, zal in ieder geval voortgang hebben, zulks niet later dan de volgende maand. Ludwig Maringer uit Bonn, die den 24en Juni 1938 door het volksgerecht ter dood werd veroordeeld wegens landverraad, is gisteren vroeg terechtgesteld. Voorts is ter dood gebracht de 39-jarige vrouw Katharina Kneup, geb. Kremer. uit Kleinblittersdorf (Saargebied). Tegen haar werd 19 Juli 1938 het doodvonnis uitge sproken, eveneens wegens landverraad. RUSLAND. Nieuwe leider der Gpoe. Tot plaatsvervangend volkscommissaris voor binneniandsche zaken (Gpoe) is be noemd. Filaretow, die sinds eenige maan den de functie van vice-volkscommissaris voor de industrie in de groot-Russische bondsrepubliek bekleedde. Het. is niet be kend, wiens plaats hij als commissaris der Gpoe inneemt, daar den laatsten tijd juist bij de Gpoe talrijke wijzigingen van func ties verricht zijn.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1