DaladieJ voor de Fransche Kamer Bi De wilde Zwanen Binnenland Woensdag 5 October 1938 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Volmachten gevraagd Koop eerst een andere tandpasta KERK- EN SCHOOLNIEUWS DAGBLADRECLAME Daladier heeft gisteren in de Fransche Kamer zijn verklaring afgelegd. De minister-president zette, uiteen, dat het Sudeten-Duitsche probleem reeds be stond, toen de huidige Fransche regeering aan het bewind kwam. De regeering was bezield door twee gevoelens, zich met te mengen in een militaire actie en haar woord niet te breken. Einde April stelde de Fransche regeering met voldoening vast, dat de Britsche regeering op een gelijk standpunt stond. Daardoor kon bij de crisis van 21 Mei onmiddellijk gemeen schappelijk worden gehandeld. Na een wapenstilstand laaiden de harts tochten in het Sudetengebied wederom op, hetgeen leidde tot de gebeurtenissen in September. Daladier heeft toen de Tsje chische regeering aangeraden om den Su deten snel belangrijke en rechtvaardige concessies te doen binnen het kader van den staat. De Britsche regeering trad op gelijke wijze op en de zending van Lord Runciman naar Praag deed hoop ontstaan door het onmiddellijk contact tusschen de regeering van Praag en de leiders van de Sudeten-Duitschers. De voorstellen van de Tsjechische re geering gingen steeds verder en de eischen van de Sudeten werden steeds belangrij ker. De eischen van Duitschland bleken duidelijk op het congTes te Neurenberg, zij waren gegrondvest op het zelfbestemmlngs- recht der volken. Daladier verklaarde ver volgens, dat hij er niet aan heeft gedacht het land over te geven aan het blinde noodlot. In den nacht van 13 op 14 Sept. heeft hij zich in contact gesteld met Chamberlain en gewezen op het nut van persoonlijk contact tusschen de leidende personen. Chamberlain was het hiermede eens en hij begaf zich naar Berchtesgaden. Chamberlain heeft hierdoor groote ver diensten verzameld voor het handhaven van den vrede. Dat de vrede tenslotte gered is. is te danken aan het feit, dat men niet zijn toevlucht heeft genomen tot de geheime diplomatie, doch onder het oog der vol ken besprekingen heeft gevoerd. Men stond voor een alternatief: ofwel neen te zeg gen tot de Sudeten en te komen tot een gewapend conflict, dat zou hebben geleid tot de vernietiging van Tsjecho-Slowakije, ofwel men moet zoeken naar een compro mis. Men heeft den vrede gekozen, de Tsje chische regeering heeft het Fransch-Brit- sche plan heldhaftig aangenomen. In deze dagen van spanning waren in Frankrijk twee stroomingen merkbaar. De eene zette alle hoop op onderhandelingen, de ander verwachtte meer van onbuigbare kracht. Do minister-president zag evenwel, dat het heil lag in een samenvoegen van deze beide stroomingen. Het Fransche volk wil de een aanvai van Duitschland voorko men, waardoor Frankrijk, overeenkomstig de verdragen, in had moeten grijpen. In dem nacht van 27 op 28 September kreeg de Fransche ambassadeur te Berlijn opdracht zich persoonlijk tot Hitier te wenden en de ambassadeur te Londen kreeg opdracht Lord Halifax te vragen door mid del van den Britschen ambassadeur te Rome den Ducc te verzoeken het denk beeld van een bijeenkomst te steunen. Het gevolg hiervan was een uitstel van 24 uur van de Duitsche mobilisatie en de ultnoo- diging tot de bijeenkomst te München. ER WAS GEEN TIJD VOOR UITSTEL De Fransche minister-president heeft, deze uitnoodiging aangenomen. Er was geen sprake van een formule of van voorstellen, doch er was sprake van het redden van den vrede. Daladier heeft geen spijt van zijn handelwijze. Liever zou hij gezien hebben, dat alle betrokken mogendheden aanwezig wa ren geweest, doch er was geen tijd voor uitstel. De uitslag van de besprekin gen te München is bekend. Uit de ont vangst, welke den vier staatslieden in hun resp. hoofdsteden is bereid, blijkt wel, dat de volken den vrede wensch- tcn. De overeenkomst van München was ook een groote winst op het me morandum van Godesberg. Zij zal het gebied van Tsjecho Slo wakije verkleinen, doch de republiek zal vrij blijven leven. Minister-pres'dent Daladier verklaarde veider. dat de leiders van Tsjecho-Slowa kije, president BenesJ. Hodza en generaal Sirovy een hooge opvatting hadden van hun plicht jegens hun vaderland en jegens ae menschheid. Door het aannemen van de overeenkomst van München heeft ge neraal Sirovy bewezen, dat hij wist, dat net ziin pl'cht was het. leven van het. land te redden om een herstel mogelijk te ma- kon. Daladier heeft een groote bewonde ring hiervoor. Daladier wees er vervolgens op, dat men erin is geslaagd den vrede te redden door het toonen de rechtvaardigheid te willen er door loyaal te zijn, door te onderhan delen als mannen, die overtuigd zijn den waren weg des vredes te bewandelen. Hier- Dii steunde men op het vertoon van zijn kracht, niet als middel van intimidatie, 1 want men behoeft er niet meer aan te denken Duitschland te intimideeren, even min als men eraan kan donken Frankrijk te intimideeren, doch door het toonen van zijn kracht stond men als gelijke tegen over gelijke. Daladier heeft te München gevoeld dat de achting van Duitschland voor Frank rijk wes gegrondvest op het fe't, dat men cv -11 "ri wa- dat Frankrijk bereid was re s i -'en om te verhinderen, dat tekort zou worden gedaan aan zijn vitale belan- of aar rijn gevoelens van rechtvaar digheid. Ongeacht, de regeeringsvorm wen- schen de volken vrede. Op hét oogenbllk zoo vervolgde Daladier, moet de vredeswil van de geheele wereld vereenigd worden. In het belang van den vrede wil Frank rijk nieuwe vriendschap voegen bij de oude. In dienst des vredes. Bij zijn aankomst t« Le Bourget heeft de minister-president gevoeld, dat de vrede nog niet definitief heeft overwonnen, doch icderen dag weer verdedigd moet worden. Hij ls zeker gevoelig voor het vreugdebe toon van het volk. doch als leider der re geering moet hij aan de toekomst denken. Nu de vrede gered is. moet het land nieu we energie toonen. Men moet den vrede weten te bewaren en op onwrikbare grond vesten plaatsen. Dit, is mogelijk, aangezien te München in enkele uren het aanschijn der wereld geheel is gewijzigd. Het zou in Frankrijk thans een mis daad zijn de polemieken te hervatten, welke voor de oplossing werden gevoerd De minister-president heeft reeds ver klaard, dat de beide stroomingen, wel ke in het land tot uiting kwamen, voortkwamen uit denzelfden wil. Hij wil ze thans niet meer onderscheiden, zij zijn samengevloeid in de bewonde renswaardige beweging, welke alle zo nen van het land naar hun vaandels deed stroomen, ongeacht sociale om standigheden, godsdienst of persoon lijke overtuiging. Op het oogenblik moeten alle Franschen, die het wel van den staat willen, zich beschouwen als in staat van permanente mobilisatie voor den dienst des vredes en het va derland. De eerste plicht van allen is te werken met alle kracht op de plaats waar zij zijn zcsteld. De vrede kan slechts gehandhaafd blijven, wanneer ln Europa en de geheele wereld nieuwe beginselen worden uitge werkt en overal, waar nog een oorlog woedt een regeling wordt getroffen. Alles wat haat opwekt en Franschen tegen Fran schen ophitst moet worden beschouwd als verraad. Het land moet een moreelc omme keer ondergaan. Tijdens de dagen van de mobilisatie is de eenheid hersteld en men moet zich niet verliezen in nieuwe twisten. Om dit tot stand te brengen moet de regeering kunnen handelen en derhalve heeft zij besloten het parlement te ver roeken haar de middelen hiertoe ln de hand te geven. „Het is aan u ons deze middelen te geven, of ze te weigeren", zoo besloot Daladier zijn verklaring, „doch weet wel, dat het gaat om het belang en zelfs het leven van het vaderland". Het debat. Na het afleggen van ïe regeeringsver- klaring deelde de minister-president mede. dat Chichery heeft verzocht een interpel latie te mogen indienen. Bij zitten en op staan sprak de Kamer zich uit voor een onmiddellijk vaststellen van den datum der interpellatie. De minister-president verzocht deze in terpellatie uit te stellen tot na de andere interpellaties en stelde de kwestie van ver trouwen. De Kainer heeft dit verzoek met 535 stemmen tegen 75 en 3 onthoudingen goedgekeurd. Na de verklaring van den minister-pre sident begonnen de debatten. Onder het applaus van allen verklaarde de afgevaar digde van het departement der Beneden Rijn, Walter, dat Elzas Lotharingen in dienst van Frankrijk zou staan onder alle omstandigheden. Louis Marin veroordeelde het gebruik van geweld. Onder toejuichingen verzocht hij vervolgens de regeering een ambassa deur te Rome te benoemen. Tenslotte bracht Marin hulde aan Tsjecho-Slowa kije, dat onmetelijke offers heeft gebracht om den vrede te bewaren. Ook Leon Blum wenschte de regeering geluk met het behaalde resultaat, hl) be treurde evenwel Tsjecho-Slowakije. dat zich voor de rust van Europa heeft opge offerd. Hij stelde in Frankrijk hen ver antwoordelijk, die de actie van den Vol kenbond hebben doen mislukken. VOLMACHTEN VOOR HERSTEL VAN HET LAND. Voor de verdaging van de zitting der Kamer te 19.25 uur deelde de voorzit ter mede, dat de minister van finan ciën een wetsontwerp heeft ingediend, waarbij de regeering volmachten wor den verleend voor het economisch en financieel herstel van het land. Het ontwerp omvat slechts een artikel, dat als volgt luidt: De regeering wordt gemachtigd tot 31 Dec. 1938 bij decreet, overwogen en aan genomen in den ministerraad, maatregelen ie nemen tot onmiddellijk herstel van den financieelen en economlschen toestand des lands. Deze decreten zullen kracht van wet hebben en zullen vóór 1 Jan. 1939 ter ratificatie aan de Kamer worden voorge legd. Aanvankelijk scheen een crisis om deze volmachtswet n et uitgesloten daar behalve de communisten ook de socialisten mede werking weigerden, doch toen de datum van 31 December was teruggebracht tot 15 November en beloften waren gegeven voor behoud der sociale wetten, gaven de socia listen den tegenstand op. Copyright P. I. 0. Box 6 Coponhogon Op het nippertje bereikten de elf zwanen met Elize den rotstop. Reeds was de zon niet veel grooter meer dan een ster, toen liun voeten den vasten bodem raakten. Meteen ook verdween het laatste restje zonlicht, zoodat de elf zwanen weer hun gewone gedaante konden aannemen. Toen eerst beseften zij goed aan welk groot gevaar zij ontsnapt waren Elize keek nieuwsgierig rond. De elf broers stonden ln een kring hand aan hand om haar heen. Meer plaats was er niet op hun toevluchtsoord, dat zoo precies op tijd bereikt was. Nog altijd was het onweer niet voorbij. De golven sloegen tegen de rots, waarop zij stonden, te pletter, aoodat een stofregen van zeewater hen telkens omhulde. Voortdurend bliksemde het De hemel leek wel in vlammen ge- II Koningskinderen niet bang. Zij hielden elkaar stevig vast en huid te zijn en donderslag volgde op donderslag. Toch waren de zongen een psalm, waaruit z\j den moed putten om het gevaar onder de oog en te zien. en liefst de duurste die et is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend, witmakend en schuimend vermogen alk 675 andere verre overtreft. dngez. Med.) De terugkeer der Grens- beveiligingstroepen. Feestelijke intocht in de mobilisatiecentra. Gisteren zijn de troepen, die op last van de regeering onder de wapenen zijn geroe pen ter versterking van de grensbeveiliging, naar de mobilisatiecentra teruggekeerd, hetgeen met eenlge feestelijkheden gepaard ging. In Groningen. Assen, Dordrecht en Maastricht hebben de troepen voor de militaire en burgerlijke autoriteiten ge defileerd. Nadat minister-president Daladier de kwestie van vertrouwen gesteld had, heeft de Kamer het wetsontwerp tot het verleenen van volmachten aan de regeering goedgekeurd met 331 tegen 78 stemmen (die der communisten). Socialisten en 25 leden der republikein- sche federatie onthielden zich. Daladier verklaarde nog een heftig tegen stander te zijn van controle op de wissel markt die de kapitaalvlucht bevordert en twee valuta's schept: een voor het binnen- en een voor het buitenland. Verder zeide hij vijandig te staan tegenover een gedwon gen conversie welke tot nadeel zou strekken van de mensehen. op wie men in ernstige omstandigheden altijd een beroep doet. Herwaardeering van den goudvoorraad kan morgen taak der regeering zijn. Alle Franschen moeten toestemmen in een offer dat noodzakelijk is voor het welzijn van allen. Een millioen menschen aldus de pre mier toonden zich bereid hun bloed voor dat welziin te geven, wie zou zoo laag zijn een lichter offer voor hetzelfde doel te wei geren? De opofferingen moeten natuurlijk niet van één groep gevraagd worden, maar de sociale wetten kunnen slechts genand- haafd werder door den arbeid van allen. Ik wil aldus Daladier, een beroep op de arbvideis doen voor de noodzakelijke ver- grootinc c!er nationale productie. Ik richt mijn oproep tot de geheele Kamer en het gelieele land. Zij. die geen belang meer hebben, daarnaar te luisteren, zijn degenen die niets meer voelen voor de repubiikein- sche idee en het parlementaire stelsel Daladter's rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Te Maastricht heeft de chef van den generalen staf luit.-generaal I. H. Reynders het défilé bijgewoond. Voorafgegaan door stafmuziek van het zesde regiment infanterie uit Breda, trokken de troepen ter gezamenlijke sterkte van bijna 3000 man, van het station de stad binnen. Zij werden door de bevolking, die ip dichte hagen langs den intochtsweg stond, hartelijk toegejuicht. Aan alle man schappen werden bloemen uitgereikt, die zij verder op de geweren of op hun uniform meedroegen. De troepen, bestaande uit het tweede bataljon van het 13e regiment infanterie, onder commando van majoor W. van Geer en het versterkte tweede bataljon van het 37e regiment infanterie, onder commando van kapitein Pieters, waaraan noe een mitrailleurcompagnie en een vierhonderd- tal man dekkingstroepen van het detache ment Maastricht waren toegevoegd, arri veerden om ongeveer een uur op het markt plein. waar voor de autoriteiten, die zich voor het stadhuis hadden opgesteld, werd gedefileerd. Behalve luit-generaal I. H. Reynders waren o.a. aanwezig de burgemees ter van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich en luit.-kolonel E. P. H. Haan, territoriaal bevelhebber van Zuid- Limburg. de oud-burgemeester van Maas tricht, mr. L. van Oppen en de garnizoens commandant luit.-kolonel A. Govers. Het défilé langs het gouvernementepaleis moest vervallen, wegens uitstedigheidvan den Commissaris der Koningin. PREDIKBEURTEN» VOOR HEDEN. Zoo term eer Ver. tot verbr. der Geref. Waarheid: Nam. 7 uur, ds. Kuyk van Diemen. VOOR DONDERDAG 6 OCTOBER. Benthuizen Geref. Gem.: Nam. half drie, ds. Stulvenberg. Boskoop Geref. Gem.: Nam. half acht. ds. van Stuyvenberg van Benthuizen. Lisse Oud Geref. Gem.: nam. half acht, ds, J. van Wier van Rljssen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Borssele, O. G. Bunjes, te.Sir- jansland: te Streefkerk itoez.). W. Kóól té Gramsbergen; te Sprang, J. J. Poot te Bun schoten. Aangenomen: Naar Surhuisterveen, P. W. B, Haseloop te Hoorn op Terschelling. Bedankt: Voor Vianen, G. A. Bruins te Om- men. DE VLIEG VELDKWESTTE. Rotterdamsch adres tegen de concentratieplannen. Het Robterdamsche Vliegveld-comité heeft zich met een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer m verband met de plannen van de regeering inzake concentratie van het luchtverkeer op Schiphol, Tegen deze concentratie wordt een aantal bezwaren opgesomd. Interna tionale luchtverbindingen zijn voor de eer. ste havenstad en centrum van een belang rijk industriegebied noodzakelijk merkt het comité op. De groote afstand tusschen Rotterdam en Schiphol zal, vooral bii het verkeer op vrii korte vliegafstanden, het luchtvervoer van en naar Rotterdam ten zeerste belemmeren. Bovendien wordt de geheele omgeving, welke op Rotterdam is aangewezen, benadeeld. De conclusie van het comité is. dat bü een objectieve beoor deeling van deze aangelegenheid niemand de thans voorgestelde oplossing met Schip hol als centraal vliegveld zal kunnen aan vaarden Nationale belangen worden daar door geschaad. MGR. WOUTERS VRAAGT ONTSLAG. Als deken van Maastricht. Naar wij vernemen heeft mgr. J. A. H. Wouters ontslag gevraagd als pastoor der St. Servaas-parochie en als deken der stad Maastricht Mgr. Wouters is in den afgeloopen zomer 87 jaar geworden. Gedurende 45 jaar is hij aan de Sint Servaaskerk verbonden ge weest. waarvan 27 jaar als pastoor en acht tien jaar als deken der stad. l^e ruggegraat van elk goed reclame-plan FEDERATIE VAN VRIJZ. HERV. VROUWENVEREENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND. De federatie, welke in Februari van dit jaar als jongste in de rij Friesland-Drente. Noord-Holland werd opgericht, zal op 19 October te Alphen aan den Rijn haar eerste ledenvergadering houden. Ds. B. J. Aris uit Amsterdam zal daar komen spreken over „De nieuwe liederenbundel der N. H. Kerk", terwijl door de aanwezigen onder leiding van mej. C. Kohnstamm samenzang uit den nieuwen bundel zal worden beoefend Mevr. van Dijk-de Ridder zal eenige liederen van J. S. Bach ten gehoore brengen Ook zal een dameskoor uit Sliedrecht het gods dienstig lied naar voren brengen. 3—3 z

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11