Historische optocht In en om het Leidsche Stadhuis 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 October 1938 Derde Blad No. 24086 %f!. 's Avonds verloor Pluvius zijn zelfbeheersching De Reveille De taptoe de Koraalmuziek in het van der Werf f park Uitdeeling van haring en wittebrood Ster-estafette „De Hutspotrace" ier feest tot Peiöen's (Dnhef Foto's Van Vliet. keerde en daar werd ontbonden. Langs den geheelen weg. dien de licht- stoet, waarin echter naar onzen smaak te veel „klein goed" meeliep, volgde, stonden de kijkers eenige rijen dik. Als extra-attractie werd 's avonds om halfelf op het Schuttersveld een vuurwerk afgestoken en daarna werden de feestelijk heden opgeschort tot Maandagmorgen 7 uur Zondagavond: felle regenbuien striemen onbarmhartig neer; de radio meldt: de Bildt. seint aan alle posten „weest op uw hoede!" Sombere perspectieven! Maandagmorgen halfzeven: gelukkig het is droog, al zijn de straten ook kletsnat ten bewijze, dat kortgeleden een flinke bui is gevallen. Gedurende een lange reeks van jaren vormt een reveille-de inzet van den eigen- J lijken Léidschen feestdag In vroeger jaren den mogelijken luister te schen geschiedde zulks altiid vanaf den trans van ken €n werd in dat loffelijk streven op ®kadhuLStoren, sedert het ïampjaar u^ers^ volgzame en muzikale wijze ge- 1929, toen de zetel van het gemeentebestuur steund door het muziekgezelschap ,,Or- in alles verterende vlammen opging, vindt pheus". In eendrachtige overgave aan het deze plechtigheid plaats op het balcon der gemeenschappelijk doel werd een zeer har- Stadsgehoorzaal. Spraken wij het vorige monieus geheel verkregen, waarvan inder- jaar de hoop en de verwachting uit, dat daad wijding en een sfeer van zingend- Der traditie getrouw bood de heer Smit namens het koor der Koraalmuziek den burgemeester een krans aan. gegroeide menigte. Het koor van honderden „vrijwilligers" gaf zich met groote toewij ding aan de taak om aan deze wijdings volle aubade aan den voet van het stand beeld van Leiden's dapperen burgemeester De groep van „Pro Patria" in den Taptoe-optocht. Om aan den vooravond der 3 October- feesten een taptoe te houden, is een inge burgerde gewoonte geworden, waarvan men niet spoedig meer zal afwijken. De belang stelling er voor is immers nog steeds groeiende aan weerszijden: zoowel het aan tal deelnemers stijgt als het aantal kijkers naar het lichtende lint, dat zich dan door de stad voortslingert. Waar echter 3 October op Maandag viel, is reeds Zaterdagavond deze taptoe gehouden, nadat reeds des middags het Lunapark op het Schutters veld voor het publiek was opengesteld. Reeds voor achten was het druk op de Kaasmarkt waar de stoet zou worden ge formeerd. Voor den omstander leek het aanvankelijk wel iets van een chaos weg te hebben doch de regelingscommissie kent het „vak" en slechts heel weinig over den vastgestelden tijd kon de tocht een aan vang nemen. Alles was keurig voor elkaar gebracht! Voorop gingen het bestuur van de 3 Oc- tober-vereeniging met het eerelid, den heer W.svan Rossum du Chattel, het collegium van het L.S.C. en de besturen van diverse subvereenigingen o a. was Pro Patria in uniform vertegenwoordigd het bestuur der V V.S.L. en daarachter volgden, we zou den bijkan: willen zeggen, alle Leidsche vereenigingen in bonte volgorde, met wap perende vaandels, met fakkellicht van di verse sterkte en kleur, met muziek en zang. Het was een lange, lange stoet, die in vlot tempo de stad doortrok. De Princevlag voerde nog een praalwagen mede ter aanbeveling van de collecte voor het carillon van den Stadhuistoren, welke oo den drie-Octoberdag .zou worden ge houden. Aan het Rapenburg had eerst de gebrui kelijke ontvangst ten gemeentehuize plaats. Bestuur der Dne-October-vereeniging, het collegium en het bestuur der V.V.SL. be gaven zich daar naar de kamer van B. en W.. waar de burgemeester, mr. A. v. d. Bande Bakhuyzen de secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen en de wethouders Verwey en van Stralen ter begroeting aanwezig waren. De burgemeester herinnerde aan de groote vrees, die de wereld nog to voor kort be vangen had gehouden de vrees voor een oorlog, die de 3 October-viering ook ernstig in gevaar heeft gebracht en het wakkere vereenigingsbestuur heel wat zorgen heeft gegeven. Gelukkig is de angst thans ver dwenen en kan men met gerust hart voort gaan. Een sympathiek idee noemde de burgemeester dat als motief voor den op tocht gekozen was het Leidsche stadhuis. Dat houdt de aandacht gespannen voor den afbouw Deze vordert zoodanig, dat hij over twee jaar de besturen daar hoopt te kun nen ontvangen. Nog richtte de burgemeester een speciaal woord van dank tot den voorzitter der ver- eeniging den heer v. d. Laan, voor diens zulks In 1938 weer zou kunnen geschieden op de oorspronkelijke plaats, helaas is dit niet mogelijk gebleken en het is zelfs zeer de vraag of dit het volgend jaar het geval zal kunnen zijn. Weliswaar zal dan de eigenlijke bouw hopenlijk geheel voltooid zijn, doch het moet in hooge mate onwaarschijnlijk wor den geacht, dat od 3 October 1939 de in richting van het gebouw in een zoodanig vergevorderd stadium verkeert, dat het ge heel gereed is om aan zijn bestemming te beantwoorden. Wij hebben goede reden om aan te nemen, dat dit tijdstip eerst in het begin van 1940 tegemoet kan worden gezien Laten wij ons op dezen feestdag evenwel niet overgeven aan dergelijke sombere over. peizingen en liever terugkeeren naar de Gehoorzaal waar stipt om 7 uur de heer M. Bolderdtik. de wakkere directeur van het Leidsche Politiemuziekgezelschap. het sein gaf tot de eerste feestklanken: ons mooie volkslied „Wilhelmus van Nassouwe". Tel- kenjare groeit de schare van hen, die den 3 Octoberdag in zijn geheel willen mee- medewerking in verband met de hulde- mak®n1 zo? f^termorgen een betooging te Amsterdam bii gelegenheid'^1"11 ta^Aik uubliek oor- en ooggetuige van 3 HfiOO mn7ilro la inlw/ltripr nrallrn rimert Koolr\ van het 40-.iarig jubileum onzer Koningin, De heer v. d. Laan sprak een kort woord van dank voor de prettige ontvangst. Mocht de behuizing dan wat minder fraai zijn in dit Hulp-Stadhuis, de verstandhouding tus. schen vereeniging en stadsbestuur was er nooit minder hartelijk om geweest. Nadat burgemeester en gemeente-secre taris zich bii den stoet hadden aangesloten, vervolgde deze zijn weg naar het Van der Werffpark, waar dè heer v. d. Laan aan den voet van het standbeeld van Leiden's beroemden burgervader een krans neer legde. Werkmans Wilskracht had tevoren plechtig het Wilhelmus doen hooren, het geen met ontbloot hoofd werd aangehoord Voor het Drie-Oetoberbestuur en den burgemeester werd vervolgens gedefileerd, waarna de stoet naar de Kaasmarkt terug deze muzikale inleiding welke werd beslo ten met het „Wien Neerlandsch Bloed". Het is voor de vroege feestgangers nooit moeilijk te besluiten, waarheen zij hun schreden na beëindiging der reveille zullen richten: de Breestraat kent op dat moment slechts éénrichting-verkeer daar alles trekt naar.... De klok van achten was nog: niet koud of Leo J. Mens tikte met zijn dirigeerstok op den katheder om stilte en aandacht en even later klonk plechtig het „Wilt heden nu treden" in de ooren van de sterk aan- dankbaar gedenken uitging. Aldus samen werkend hebben zangers en instrumenta listen od waardige wijze een traditie voort gezet, welke wij niet aarzelen een der schoonste van den geheelen 3 Octoberdag te noemen. Het behoeft niet gezegd, dat onze bur gemeester mr. van de Sande Bakhuyzen zich ook onder de toehoorders bevond en met groote bereidwilligheid gevolg %gaf aan het tot hem namens het koor door het oudste lid, den heer Smit gerichte verzoek om een grooten krans met linten in de stadskleuren te hechten aan het standbeeld van zijn illusteren voorganger. De burge meester vond daarbij gelegenheid het koor te danken voor zijn schoonen zang en ver bond daaraan den wensch. dat allen in deze ure doordrongen zouden zijn van den ernst dezer herdenkingsplechtigheid en in_ dachtig zouden zijn aan de groote beteeke- nis van het Oranjehuis voor ons land en volk. Nauwelijks was de burgemeester uit gesproken of een nieuwe piasbui barstte los, die gelukkig slechts van korten duur was Ook de rector-magnificus prof dr. P. C. Flu was hier aanwezig. Het uit acht nummers bestaande programma werd be sloten met het door allen meegezongen Wilhelmus. Leiden op 3 October is één stuk traditie en de vormt daarvan het geestelijke culminatie punt. Dit jaar hadden zich ongeveer 2100 gegadigden aangemeld voor deze feestgave, een aantal, dat nauwelijks de helft bedroeg van dat der laatste jaren De oorzaak daar van gaven wij reeds eerder aan: er werd misbruik van vertrouwen gemaakt en een Het Leidsch Rolitiemuziekgezelschap verzorgde als steeds de reveille. door het bestuur der 3 October-vereeniging verscherpte controle had reeds aanstonds een teruggang met 50 tengevolge Deze 1 daling van het aantal gegadigden bracht echter nog een tweede voordeel met zich mede. Sedert onheuglijke tijden reikte de N.V. Erven Wed. J. van Nelle aan hen, die in aanmerking kwamen voor haring en wittebrood, bovendien gratis pakjes koffie en tabak uit. Dit jaar had de directie der vennootschap aan het bestuur der 3 Octo- oer-Vereeniging te kennen gegeven met deze traditie te willen breken in verband met de daaraan voor haar verbonden hooge kosten. Toen nu dit bestuur kon mede deelen, dat als gevolg van de sterke daling van het aantal gegadigden, ook deze uitgave tot de helft kon worden geredu ceerd bleek de firma van Nelle weer bereid haar zeer gewaardeerde, geurige bijdrage te leveren! De lezer verge van ons niet. dat wij over dit onderdeel iets „nieuwe" vertellen. Zoo als het gistermorgen in het Waaggebouw toeging geschiedde het reeds vele jaren: heeren met hooge hoeden en pandjesjassen stopten honderden brooden in vijftigtallen kussensloopen en de dames van de „haring, commissie mikten glibberige haringlijven in veel-te-kleine waschteiltjes met een han digheid. welke een Katwijksche vischvrouw jaloersch zou maken. De praeses-collegii van het Leidsch Studenten Corps, de heer F. E. Vlielander Hein bood namens het. be stuur der 3 October Vereeniging den dames een flacon eau de cologne aan ter verdrij ving der minder aangename haringgeuren! De voorzitter der 3 October Vereeniging, de heer W. van der Laan bood den 77- iarigen heer C. Th. Breebaart. die voor de 25ste maal aan deze uitdeeling zijn daad werkelijke medewerking verleende onder grooten bijval een mand fruit aan. Dat dé burgemeester en de rector-magni ficus. zoomede de garnizoenscommandant, overste de Iongh, ook hier een kijkje kwa men nemen, is evenzeer logisch als dat ook hun een proefje van het zeebanket werd aangeboden. Een van de grootste moeilijkheden waar. voor het bestuur der organiseerende ver eeniging zich telkenjare geplaatst ziet. is de vraag op welke wijze ook de jeugd actief in de feestviering kan worden betrokken Het heeft voor die moeilijkheid dit jaar een bijzonder gelukkige oplossing gevonden door het uitschrijven van een Het feit dat zich hiervoor meer dan dui zend scholieren van lagere. Ulo. en middel bare scholen en leden van Leidsche sport- vereenigingen aanmeldden, is het door slaand bewijs, dat deze nieuwigheid een inventie van den secretaris den heer J. G. A. Janssen geweldig is ingeslagen. De plaats van dezen sportieven massakamp was de omgeving van de Petruskerk, waar alle afdeelingen startten, terwill de finish was gelegen in de Thorbeckestraat ter hoogte van de Roodenburgerstraat. De wedstrijdleiding berustte bii den heer S. J. Koopmans in goede handen. De leef tijd der deelnemers varieerde, wat den scho lieren betreft, van circa 11 tot ruim 20 iaar. verdeeld over drie groepen. Elke eroeo te- stond voor de scholieren tot en met 15 iaar uit 20 dee'nemertjes en voor de ouderen uit 10 personen, die elk respect,e- vellik 60, 69. 120 en 200 meter moesten af leggen. Het grappige van dezen wedstrijd was, dat de jeugdige deelnemers allerminst onvoorbereid aan den start verschenen. Eiken middag na schooltijd kon men o.a. langs het Nieuwe Kanaal de jeugd ijverig

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9