Uit de Rijnstreek M¥pkBÊM wm LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 4 October 1938 Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 Pj j§§ A Uit de Omstreken Onze telefoonnummers AGENDA Voor Schakers BENTHUIZEN. De storm. Tengevolge van de storm van heden nacht zijn verschillende langs de Dorp straat staande iepenboomen geveld, welke dwars over den weg kwamen te liggen Na ongeveer 2 uur werken hadden de ge meentewerklieden den weg weder vrij. zoodat het verkeer dat gedeeltelijk over Zoetermeer gelegd moest worden, weer normaal zijn gang kon gaan. Door de politie werd hedennacht een onbeheerd rijwiel op den Dorpsweg aange troffen. HILLEGOM. Weer een geval van kinderverlamming. Na het eene geval van kinderverlamming dat hier eenige weken geleden voorkwam en dat goed afgeloopen is, werd gisteren het tweede geval aangegeven. Thans be trof het een jongetje van vier jaar, dat naar het ziekenhuis te Leiden is gebracht. SASSENHEIM. Alhier is een Luchtbeschermingsd enst ingesteld, waarvan de heer J M. Geerts, inspecteur van politie de leider is. Er zijn verschillende afdeelingen gevormd. Van den Geneeskundigen dienst zijn hoofden de doktoren Dommisse. Ie Grand en Zijer- veld, van den verplegingsdienst Zuster Pij per, van den ontruimings- en bergings- dienst de beer K. W. v. Breda, plaatsverv. F Reeuwijk en van den brandweer E. J. Dijkstra. Hedenavond van 9—10 uur wordt al hier in samenwerking met Lisse en Hille- gom een luchtbeschermingsoefening ge houden. Ieder inwoner moet zorgen dat uil zijn woning niet het minste licht kan stralen. (op 2 lijnen) WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 748. B1NNENLANDSCB WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste Stand: 754.3 te Marseille. Laagste Stand: 718.5 te Aberdeen. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Stormachtige tot krachtige, later verder af nemende meest Westelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, met aanvankelijk nog regen buien. Later opklarend, iets kouder. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door net Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. De depressie, welke gisteren voor de Britsche eilanden lag. is. toenemend in diepte, naar Schotland getrokken. Aberdeen meldde heden morgen een luchtdruk van 958 m.b. (719 m.m.). Aangezien in Frankrijk en Centraal Europa de luchtdruk slechte weinig veranderde, ontwik kelde zich over de Britsche eilanden en het Westelijk gedeelte van het vasteland een zeei groot luchtdrukverval. tengevolge waarvan de wind tot stormkracht toenam. Langs onze kust woei het tot 10.20 uur hedenmorgen met een kracht van 9 a 10 Beaufort, hetgeen overeen komt met een windsnelheid van 70 a 80 km. per uur. Tegelijkertijd treden in de koude lucht zware buien op. waarbij de wind gedurende korte stooten nog sterker wordt. De neerslag hoeveelheid, welke in de laatste twaalf uren was afgetapt, was vrij hoog. Zoo tapte Amsterdam in den afgeloopen nacht 25 m.m. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UTJR. Parijs: West. stormachtig. 14 gr. C.. zwaar be wolkt. Londen: Z.W.. stormachtig. 12 gr. C.. zwaar bewolkt. Berlijn: Zuid. krachtig. 11 gr. C.. steeds lich te regen. Nice: windstilte. 14 gr. C., zwaar bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 71 gr. C. (52 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 17% gr. C. (55 gr. F.). HOOGWATERTIM»! N I K ATWIJK a. ZEF Voor Woensdag. Voorm. te 11 u. 10 min.; nam. te 23 u. 58 min. LICKI1 OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 6.03 n.m. tot 5.36 v.m. ALPHEN. Verduisteringsoefening. Omtrent de hedenavond door den Lucht beschermingsdienst alhier te houden ver- ouisteringsoefening, kunnen wij berichten, dat de aanvang half negen zal worden aangegeven door het loeien van sirenes en stoomfluiten van fabrieken; het einde dei- oefening zal aangekondigd worden door het luiden der kerkklokken. De bewoners zul len hebben zorg te dragen dat geen licht uit hun woning naar bu'ten straalt, ter wijl ook het autoverkeer en wielrijders zullen hebben zorg te dragen voor een af scherming van hun lichten door een on doorschijnende stof waarin een spleet van ten hoogste 5 c.M. breedte en ten hoogste 1 c.M. hoogte onder het brandpunt van de lamp kan worden vrijgelaten. Overigens zal het publiek zich hebben te gedragen naar de aanwijzingen van politie, versterkt met leden van de Burgerwacht, kenbaar met een witten band aan de rechterarm. Paard en brik te water. Zaterdagavond is langs den Westkanaal- weg een brik met daarvoor bespannen paard van den landbouwer D. B in het kanaal gereden. Het paard dat op hol was geslagen, heeft nadat het was gegrepen zich opnieuw los gerukt en is toen in het kanaal terecht en door verdrinking om het leven gekomen. Door een kraanwagen van de garage Jac. Boot werd de wagen ge licht en ook het paard op het droge ge bracht, dat daarna werd overgebracht naar de noodslachtplaats. Burgerlijke Stand. Geboren: Kendrika Maria, D van Jan van Beusekom en Alida Verdonk Willem Jan, Z. van David van Heusden en Lideweij van Zwie- nen Jacob, Z. van Jan Rijvers en Jantje Kramer Ffjtje. D. van Jacobus Marinus van Harskamp en Gerritie Schellingerhoudt Ja cobs. D van Hendrik van de Meent en Japina Petronella Ketel. Ondertrouwd: Pieter Engel Oudejans 36 j. en Johanna Cornelia van Riel 23 j. van Uithoorn Marutis Reinier Kroes 33 i. van Woubrugge en Neeltje Gerritje van Zwieten Wilhelmus Johannes van der Woensel, 25 j. en Johanna Catharina van Capel 25 j. Jacob Jan de Looij 28 j. van Gouda en Maartje van Nood 27 J. Johannes Hogenes 28 j. van Warmond en Adrians den Hollander 26 j. Gehuwd: Willem van Wagcningen 23 J. van Hilversum en Maartje van Nledek 19 j. Wil lem Vermeul 26 j. en Neeltje Paulina Vonk 24 j. Tot kweekeling met acte aan de Chr. school Hooftstraat is benoemd in de vaca ture van den heer van Beijeren de heer den Otter. Tot onderwijzeres aan de Chr. Juliana- Kleuterschool is benoemd mej. E. W. Mar- celis uit Leiden, zulks ter vervulling van de vacature van mej. F. Eikerbout. Naar aanleiding van ons bericht in het Blad van 27 September, als zou door de afd. Alphen van den Zendingsbond over het laatste kwartaal, aan het hoofdcomité zijn overgedragen een bedrag van ruim f. 30, wordt ons medegedeeld dat zulks moet zijn f. 89. ALKEMADE. GEMEENTERAAD, MAANS OP- EN ONDERGANG. 4 Oct. op: 15 u. 17; onder; 0 u. 33. Betegeling speelplaats - De Lucht bescherming. De Raad vergaderde. Aan de N.V. de Ge- ruischlooze Weg te Heemstede -werd onder hands opgedragen de verbetering van een gedeelte van den Dorpsweg. Inzaike het ver zoek van het bestuur van de Chr. School te Nieuwe-Wetering om medewerking inge volge art. 72 der L.O. Wet voor betegeling van de speelplaats, las de voorzitter een schrijven van Ged. Staten voor. waaruit blijtlct, dat er bij de Regeering en bij voor meld College geen bezwaar bestaat, mits het te betegelen opipervlak beperkt wordt tot ongeveer 165 M2 welke oppervlakte als speelruimte voor 66 leerlingen voldoende moet worden geacht. Het beschikbaar te stellen bedrag zou in verband hiermede met rond f500.kunnen worden teruggebracht. Naar aanleiding hiervan stelde de voorzit ter voor de gevraagde medewerking te ver- leenen. B. en W. zullen na de beslissing met het schoolbestuur nader in overleg treden omtrent de wijze van uitvoering. Conform besloten. Tot controleur der steunverleening en vermakelijkheidsbelasting voor het tijdvak 1 Oct, t/m. 31 Dec. werd benoemd J. A. Oude Veldhuis, die met ingang van 1 Oct. tot on bezoldigd gemeente-veldwachter is aan gesteld. Vervolgens werd de luchtbescherming be sproken. Hoewel, aldus de voorzitter, op de ontwerp-begrooting 1939 een bedrag is uitgetrokken van f.485 voor aanschaffing van eenige noodzakelijke hulpmiddelen, is dit bedrag vooral onder de huidige om standigheden ten eenenmale onvoldoende om den dienst op een behoorlijke wijze te doen functionneeren. Het luchtbescher mingsplan is thans goedgekeurd, zoodat, wil de afd. Alkemade haar taak naar be lmoren vervullen, een grooter bedrag be schikbaar dient te worden gesteld. Het komt spr. daarom gewenscht voor de to tale kosten voor deze uitgestrekte gemeen te te bestrijden uit een aan te gane geld- leening en de leening af te lossen in 10 jaar. Spr. stelt den Raad voor een principe besluit dienovereenkomstig te nemen en aan Ged. Staten te vragen een credlet. benoodigd voor dezen dienst goed te keu ren. waarna het juiste bedrag in de eerst volgende vergadering aan den Raad ter voteering zal worden voorgelegd. Aldus met alg. st. besloten. Hierop volgde de voorloopige vaststelling gemeente-rekening 1937. De gemeentebegrooting voor 1939 werd aangeboden en in handen gesteld van de commissie om rapport. Voorts besloot de Raad met alg. st. tot aanvaarding van een voorschot, groot f. 38.600 voor uitvoering van bestratings- en beschoeiingswerken in het Zuiden van Roelofarendsveen met steun van het Werk fonds. B. en W. zullen alles in het werk stellen om de uitvoering zooveel mogelijk te bespoedigen. Met alg st. werd besloten tot aankoor van een perceel dijkgrond gelegen te Roe lofarendsveen in den Googerpolder voor f. 3000. De heer Pennings vestigde de aandacht op den provincialen weg in verband met de vele klachten, ingekomen van bestuurders van rijtuigen, dat de geteerde oppervlak ten zoo glad zijn dat de paarden zeer moei lijk op den weg kunnen blijven Enkele veehouders hebben dan ook reeds schade aan hun voertuigen gekregen. De voorzitter zegde toe, z'ch tot den Prov. Waterstaat te wenden. De heer Heemskerk wees nog op den slechten toestand van den Dorpsweg te Rijipwetering en zou gaarne verbetering zien - Hierna sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Ignatius Cornells, z. van J. N. van Velzen en A. P. Klein Cornelia Johanna, d. var J C. Zoet en M. C. Zaal. Overleden: Martina Maria v. Es. oud 9 mnd.: Adriana Johanna v. Esmond, wed. v. L. Straat hof. oud 79 jaar. Ondertrouwd: Jacobus van Benten. jm. 25 jaar en Petronella Cornelia v. d. Meer. jd. 23 j. Getrouwd' Coenradus Bernardus Petrus Boers. jm. 30 jaar en Theodora Petronella Ho- genboom, jd. 25 jaar. 30-jarig veldwachtersjubileum. Zaterdag 1 October jl. herdacht de heer J J. Janssen, gemeente-veldwachter alhier den dag. dat hij voor 30 Jaar tot veldwach ter was benoemd. De jubilaris, die onge veer 20 jaar in deze gemeente is werk zaam geweest, werd te 12 uur door den burgemeester in tegenwoordigheid van col lega's en ambtenaren op het Raadhuis ge complimenteerd De burgemeester bracht hem dank en hulde voor de trouwe en ijvere plichtsbetrachting, welke door hem in den loop der Jaren was betoond en spelde hem de medaille voor 30-jarigen trouwen politiedienst op de borst. Zicht baar bewogen dankte de jubilaris den bur gemeester en allen die bij deze intieme huldiging tegenwoordig waren. BOSKOOP. Prachtig Tornierfeest in de tentoonstellingshal. De Kruisvaart uit het district Gouda heeft in het tentoonstellingsgebouw haar jaarlijksch Tornierfeest gehouden, wat in alle opzichten een groot succes was. De jongens, ruim 300 in getal, kwamen uit de plaatsen: Gouda, Woerden, Wad- dinxveen. Schoonhoven. Reeuwijk, Oude water, Haastrecht en Boskoop. Om 2 uur traden alle cohorten, met hun kleurige vaandels en uniformen op de Parklaan aan en defileerden onder trom petgeschal en tromgeroffel de ruime ten- toonstellinghallen binnen. De heer N. Hoek hield een gloedvolle toespraak tot de jon gens om hun mooie idealen te blijven na leven en zoodoende mannen te worden, waarop kerk en maatschappij kunnen re kenen. Met het hijschen van de nationale vlag, onder het zingen van het Wilhelmus er. eenige declamaties, waarin naar voren werd gebracht een der punten uit het Kruisvaartprogram, de Trouw aan Vorstin en Vaderland, een Michaellof en ten slotte Christus Koningshulde, werd het officieele gedeelte besloten om over te gaan tot de diverse spelen. Na een strijd welke eenige uren duurde, was het lot weer voor een jaar beslist en de Oriflamme het overwin- ningsteeken voor het cohort geworden .Gouda", De uitslag van behendigheid werd me degedeeld met punten. Ten slotte zij nog vermeld, dat het mu zikale gedeelte zeer goed was verzorgd door de R.-K. Harmonie „St. Caecilla" uit Boskoop, die het geheele feest luister bij zette en stemming bracht met de diverse gezellige nummers. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Cornells, z. van C. Hooftman en J. M. Hortensius: Pijtje Gysberta, d. van J. P. v. d. Hoorn en C. Koster: Martinus Adrianus. Z.van A. Pouw en C. v. d. Kley. Ondertrouwd: J. v. Vliet en S. J. Alphenaar; P. J. Hilgers en N. Gouw. Overleden: P. v. Elswfjk, 11 jaar; Trijntje Hoogerbrug. wed. van N. de Jeu. 90 jaar. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. van D. de Gelder en M. v. d. Meer; Maria Johanna, d. van J. F. Kaas hoek en J. Spijker; Johan Theodoor, z. van C Ammerlaan en A. C. van Schaik; Everardus Cornelis. z. van J. C. v. d. Poel en M. J. Schok ker; Lambertus Henricus Michael, z. van J. C. van der Laan en E._M. van Tol. Ondertrouwd: J. van Vliet, 31 jaar en S. J. Alphenaar, 28 jaar. Bij de Administratie der arbeidsbe middeling staan op heden als werkloos in geschreven 55 personen, waarvan 33 steun trekkend. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. De heer E. A, Bloem van Wissekerke heeft de benoeming tot hoofd aan de Ned. Herv. School alhier vac. A. Mieoz aange nomen. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Miriam Antonia Gerarda Theresla, d. van Chr. F. M. de Krijger en P. C. M. Ne vens. Getrouwd: W. J. Verwer en J. M. Stoeken. De speldjesverkoop ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht f. 20-03. Uitgaande van de afd. „Het Groene Kruis" zal alhier in de maand October worden begonnen met een cursus in E. H. B. O., onder leiding van dr. J. J. Persant Snoep. NIEUWVEEN. Uitslag der Floralia-tentoonstelllng. De uitslag der tentoonstelling, gehouden in de O. L. School, is als volgt: Groep I .Petunia's; le pr. Wim Vollebregt; 2e pr. Jan Hartog; 3e pr. Annie Roos. Groep II, Witte Begonia's: le pr. Frans Stichter; 2e pr. Leentje Clazing; 3e pr. Siem de Graaf. Groep III. Fuchsia's: le pr. Jan Boer; 2e pr. Gerrie Slingerland; 3e pr. Henny Clazing. OUDE-WETERING. Te water geraakt. De 20on van J. v. d G. alhier had het ongeluk terwijl hij od de hooge schoeiing aan den waterkant stond, zijn evenwicht te verliezen en voorover in de Wetering te recht te komen. Mej. v. d. B die het onge luk zag gebeuren ging vlug hulo halen in het postkantoor waarna de kantoorhouder de heer v. d Ploeg hem weer op he' droge kon halen. v. d G. kwam er met den schrik en een nat pak af. Tot koster bii de Rem Gei-ef Ge meente is benoemd de heer D van Stave ren alhier. WADDINXVEEN. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad vergaderde. Ingekomen was een verzoek van Ged. Staten om de posten voor steunverleening enz te veriagen met f. 6500. De voorzitter toonde aan dat een verlaging van f. 1250 slechts toelaatbaar is. hetgeen aan Ged. Staten'zal worden verricht. De subsidie voor het burgerlijk armbe stuur voor 1938 werd verhoogd met f. 4175 tot f23.175. Goedgekeurd werd de begroo ting voor 1939 met een geraamd gemeen telijk subsidie van f. 23.400. Eveneens werd goedgekeurd de begroo ting van de vakteekenschool der Patro naatscommissie St. Alolsius voor 1939 met een gemeentelijk subsidie van f. 385.07. De conversie van een geldieening van 4'/i pet. tot 31/, pet. ontmoette aanvankelijk bezwaren bij den heer Bremmer, die van meening is, dat een rente van 3 1/4 pet. voor Waddinxveen wel te bedingen is, ge zien de stand van het beleggersfonds. De voorzitter deelt mede, dat juist pas het parool is uitgegeven van 3 1/4 pet te verhoogen tot 3'/, pet. Met deze toelichting vereenlgde zich de heer Bremmer waarna het voorstel zonder h. st. werd aangeno men. Ook de wijziging van de stroomleverings- overeenkomst met Lelden ontmoette van verschillende zijden bezwaar, vnl. omdat de contractsduur verlengd moet worden tot 1959. Als voordeelen staan daartegenover de verbetering in den spertijd, wellicht een kleine tariefsverlaging en ten slotte ver laging van de maximale belasting, welke voordeelen door den wethouder van Tol worden becijferd tot het einde van den contractsduur op bijna f. 20.000. De voorzitter stelde daartegenover de nadeelen van door Leiden geregeerd te worden. Want de voordeelen die de ge meente moet geven zal door den gemeen teraad worden bepaald en niet door het electrlciteitsbedrljf te Leiden. Bovendien bevalt niet de bepaling dat het verlies per' Kwh zoo mogelijk met een cent wordt verlaagd. Het voorstel werd tenslotte z. h. st aan- genomen met bepaling dat de clausule zoo mogelijk moet worden veranderd in „onder ^°N™ behandeling in comité werd besloten tot verkoop van het huts bi, de O.L. school aan het dorp voor den prijs van f.4050 aan den heer Verhoef alhier. Hierop sluiting. ZWAMMERDAM. Gemeenteraad. De Raad vergaderde. Aanwezig 5 leden. Naar aanleiding der notulen/eld7evvdnemV°°r" zitter dat B en W. aan de Zwammer damsche Dam- en Schaakclub hebbentoe- gestaan het lokaal der voomaUge O^nb. Lagere school (Dorp) te mogen gebruiken \oor de wekelijksche speelavonden dier vereenlmng, daar het College wel over tuigd was dat, gehoord de reeds daarover gevoerde besprekingen in den Raad. daar geen bezwaar tegen bestaat. B. en W. boden aan de rekening aezer gemeente over het dienstjaar 1937. Deze rekening sluit met de navolgende eindcij fers: Gewone dienst: Inkomsten f. 96001.87. Uitgaven f.92134 66. derhalve een batig slot van f. 3867.21. Kapitaaldienst: Inkom sten f. 27601.75. Uitgaven f. 12770.45, batig slot f. 14831.30. Deze rekening wordt voor nader onderzoek en rapport gesteld ln han- den eener commissie. 2 Wijziging rekening-courant overeen komst met de Bank voor Ned. Gemeenten. De N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten te 's-Gravenhage. roept in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden de me dewerking der gemeente in om te bevorde ren dat op 1 Jan. 1939 de loopende reke ning-courant en deposito overeenkomstig door een nieuwe wordt vervangen, waartoe een ontwerp wordt bijgevoegd. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen en in de nieuwe overeenkomst op te nemen dat het maximum op te nemen crediet f8500. zal bedragen, terwijl voor opneming van golden, waardoor het debetsaldo boven f.2650— stijgt, (berekend naar f.1.— per inwoner) vooraf machtiging van Ged. Sta ten noodig zal zijn. Z. h. st. werd de ont- werp-overeenkomst conform vastgesteld. 3. Wijziging begrooting 1938, betreffende het betalen van f.21000.aan de N.V. Bo- dcgraafsche Waterleiding. De voorzitter zeide, dat deze begrootings- wijziging in hoofdzaak betreft het brengen van een post op de loopende begrooting, teneinde aan de N.V. Bodegraafsche Wa terleiding te BodegTavcn te kunnen uitbe talen een bedrag van f.21000—, zijnde de overeengekomen som, waarvoor door de ge meente Zwammerdam van bedoelde N.V. na het eindigen der verleende concessie. Is overgenomen het hoofdbuizennet der wa terleiding met toebehooren. voor zoover dit onder de gemeente Zwammerdam is gele gen. Aangezien het betreffende raadsbe sluit door Ged. Staten is goedgekeurd en genoemde N.V. thans in liquidatie, voor de afdoening harer zaken de betaling gaarne spoedig zag geschieden, kan. na de goed keuring deT thans vast te stellen begroo- lingswijziging. genoemde overname-som worden betaaald uit de loopende midde len, in rekening-courant belegd bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Conform het aangeboden ontwerp werd tot de voor gestelde wijz'gine besloten. 4. Benoeming Commissie tot liet nazien der rekening over het dienstjaar 1937 en dei Begroot'ng voor het dienstjaar 1939 Bij loting werden hiervoor aangewezen de heeren: van Leeuwen. Linschoten en Koning. Hierna sluiting. HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 u. nam. Woensdag. Marekerk: Herdenkingsavond L. C. J. M. V. „Levendaal". 81/4 uur nam. Donderdag. Katwijk a. Zee: (Chr. Prot. Bel.)Vereen. „Calvyn". Spr. ds. Kievit. 7% uur nam. MUSEA. Academisch Historisch Museum: 's Dinsdags en 's Vrijdags van 10—12% en 25 uur. Toegang kosteloos. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Oude Sin gel. Geopend in Januari. November en Decem ber van 103 uur in Februari, Maart, April, Mei en October van 104 uur en in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur; op de Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink sterdagen, den Hemelvaartsdag en de belde Kerstdagen v.af 1 u. Entrée op Zon- en feest dagen bovengen, kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 10—5 uur. 1 Oct.—1 Nov. 10-4 uur. 1 Nov.—16 Febr. 10—3 uur. 16 Febr.—1 April 104 uur. 's Zondags van 1--3 o. Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hlst., v. d. Werffpark, ingang Raamsteeg: Werkdagen 8.30—12, 1,30— 5 uur; 's Zaterdags 8.30—12 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dagelijks van 9—12.30 en 2—5.30 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus: tijdelijk gesloten. Nederl. Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 1—4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.30—4.30 uur nam. 's Zon dags gesloten. Kosteloos. Tot 24 Dec. Tentoonstelling van uit schen king verkregen prenten. Rijksmuseum van geologie en rnlneraloglt (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van 912 en 1%4 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat) Geopend alle werkdagen van 103 uur (1 Nov. —16 Febr.) van 104 uur (16 Febr/—1 April en 1 Oct.—1 Nov.) van 10—5 uur (1 April—1 Oct.) Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct en Nieuwjaarsdag Maandag f. 0.25; alle overige dagen f. 0.10. DAGELIJKS. Lakenhal: Leldsche Kunstver. Tentoonstel ling werk van Nelly Bodenhelm (tot 23 Oct.), 104, Zondag 14 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9%—11 uur voorm. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. nam. 's DonderdagsInst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterle. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.; „5 millioen zoeken een erfgenaam". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag 2, 4% en 8 uur. Trlanon-Theater. Brecstraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Professor, pas op". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „IJsco-touristen". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „30 dagen corvee". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarl^traat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De tweelingbroe ders". Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedgevallen. Van Maandagmorgen 3 Oct. t/m Vrijdag 7 Oct. nemen waar de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. tel. 502; G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136. Oplossingen en mededeelingen deze rubriek betreffende te richten aan den Schaakredacteur van het „Leldsch Dagblad". PROBLEEM BRIAN HARLEY „The Observer" Sept. 1938. Zwart V/WW/ Wit Wit: Kf7, De3, Pg4, p. g2, h3 (5 stukken). Zwart: Kh5, p. g5 (2 stukken). Wit geeft in twee zetten mat. OPLOSSING PARTIJ G. VISSCHER. Wit: Kg3. Dd8, Te8, Tg4. Rb4, Rb3, Pel, Pd6, p. c5. Zwart: Ke3, Da8, Tb2. Rb8, Re4, Pe5, p. e2, g5. gG, h5. 1. Df6, dreigt. 2. Df2 mat. 1Pf3! 2. De3 mat. Lij nsluiting en lijnopening gecombineerd met half-pin en pin (n.l. Pd6 gepend door Rb8 met dualverijdeling). 1Rf3 2. Pc4 mat. Herhaling van het thema zonder penning van Pd6. 1Pd3 2. Pg2. Half-pin en zelfblokkeering (op d3). De sleutelzet heeft de verdienste een mat- verandering ln ïe leiden: ln den voorstand (diagramstelling) ligt na Kd4 gereed Pfött mat, hetwelk na de key overgaat in Kd4, 2. Df2 mat (de dreiging). Een interessant probleem. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6