LOEB gesloten Na het accoord in München s aw S.-W sawa sFS Buitenland LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 4 October 1938 Woensdag 5 Oct. tot 6.15 uur n.m. De bezetting van Sudeten-land IHIIlllllllllllllHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIllllHlllin Wegens Israël.-Feestdag is onze zaak Breestraat 161 IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllll ONGELUKKEN TENGEVOLGE VAN STORM. DEN Tengevolge van den gisteravond zoo plot seling heerschenden storm er op het Sohuttersveld een tent van J. W. uit Am sterdam omgewaaid. Eenige personen wer den getroffen en liepen verwondingen op. Ook enkele palen van het vuurwerk gin gen tegen den grond. Bij de firma Walenkamp op den hoek van de Haarlemmerstraat is een ruit gebroken, waarvan de losse stukken gevaar voor het voorbijgaand publiek opleverden Met be hulp van een ladderwagen is dit euvel her steld. Van het dak van café Rijnland op den hoek van de Narm- en de Steenstraat is door den storm een groote lap zink afge rukt. welke tegen den tegenover gelegen muur van de apotheek Reijst terecht kwam. gelukkig zonder persoonlijke ongevallen of ernstige schade te veroorzaken. Door den storm zijn in de P. J. Blok- straat bijna alle boompjes omgewaaid. Ge meentewerklieden hebben de boompjes ver wijderd. In de Bolwerkstraat iHoogewoerd) kwam een gedeelte van den begroeiden muur door ALWEER 'N SCHROEIVLEK DAT IS KRAS IK DOE T NOOIT MEER ZELF DIE WASCH STUUR O'RNAAR VEREENIGDE - WA3SCHERIJEN WITTE SINGEL-13- LEIDEN TELEFOON120 6 606 (Ingez. Med.) getiteld: ,.De actualiteit van ons gezags- program". Er moet orde zijn. Wanorde brengt noodzakelijk met zich mee geld verlies, tijdverlies en verlies van energie, waarbij men niet bereikt, hetgeen men moet bereiken. Dit beginselpunt zette spr. in een uitvoerig betoog nader uiteen, daar bij vooral doelend op het nationaal pro gram van de K.J.M.V., dat dienen moet ais kader van de door de diverse afdalingen samen te stellen programma's. gerukt. Ook de treinen hebben veel hinder van den storm en komen met vertraging aan. K. J. M. V. BISDOM HAARLEM. Bondsvergadering te Leiden. Zondag had ln de aula van de R.K. H.B.S. de K.J.M.V. Bestuurderendag plaats, op welke bijeenkomst vele bestuursleden van den Haarlemschen Bond aanwezig waren. De huishoudelijke vergadering werd voor afgegaan door een H. Mis in de kapel van de H.BS, waaronder de bondsmoderator rector L. Beune een korte toespraak hield. Nadat de inwendige mensch was ver sterkt werd een aanvang gemaakt met de huishoudelijke vergadering, waarvan de agenda om. bestuursverkiezing en Jaar- ZAKKENROLLERS AAN HET WERK. Op den 3 Octoberdag is natuurlijk het akkenrollersgilde weer aan het werk ge verslag secretaris en penningmeester ver- weest. Gistermorgen werd mej. J. T. uit meldde. De Bondsvoorzitter, dr. opende de vergadering met den groet der Katholieke Jongeren en een kort wel komstwoord. Spr. schetste het voorbije jaar verder als een jaar van groote activiteit, een jaar van hard werken waarvan de K.J.M.V. in de toekomst zeker haar vruchten zal pluk ken. Het gezinsprogramma werd een waar succes het ..drie stedenplan"., niet min de- De zorg voor het economische gaat, ai-lus sDr.. primair uit naar de jeugd het volk stelt in de jongeren het volle vertrouwen. Laten wij als jongen dan ook toonen dit vertrouwen waardig te zijn. zoo Hitier te Asch. De eerste drie zones van Sudeten-land zijn door de Duitsche troepen bezet. Inci denten van beteekenis hebben zich niet voorgedaan, mede tengevolge van het feit dat. steeds voldoende afstand tusschen de aftrekkende Tsjechen en de binnen ruk kende Duitschers werd behouden. Hitier zelf is gistermorgen vanuit Hof per auto het Egerland binnengereden, om met de in de derde zone oprukkende troe pen aan de bevrijding der Sudeten-Duit- schers deel te nemen. Hij werd er als „bevrijder" ontvangen. Hitler is te 11.20 uur bij de grens te Wil- clenau aangekomen. Hij werd verwelkomd door Henlein. Terwijl de grensboom lang zaam rees. speelde een muziekkorps het Deutschlandlied en het Horst Wcssellied. De auto van Hitier werd gevolgd door twaalf auto's met officieren, vele wagens met stormtroepen en eenige motorrijders. Eenige minuten later reed Hitier on der hartstochtelijk gejuich. Asch binnen. Op de markt tc Eger heeft Hitier een korte toespraak gehouden, waarin hij zei- de, dat hij de bewoners van Eger thans voor het eerst mocht begroeten met „mijne Egerlanders". Het land zal nooit meer van het Duitsche rijk worden losgescheurd, van de kerk. die geheel is saamgevat in over 't Groot-Duitsche rijk liggen bescher- de werkelijke beleving van het gebod der mend het Duitsche schild en het Duitsche naastenliefde. zwaard. Het Duitsche volk was bereid het Naadt de heer L. van _Doorn, toegevoegd zwaard te trekken voor de Sudeten en de Sudeten zullen bereid zijn hetzelfde te doen, wanneer ander Duitsch land wordt bedreigd. Niemand ter wereld zal de toe komst van het Duitsche volk kunnen be dreigen. Tenslotte dankte de Fuehrer den Almach tige voor hetgeen was bereikt en hij bad. dal Hij ook in de toekomst den weg zou wijzen. Hitier heeft den nacht doorgebracht in zijn specialen trein te Hof in Beleren. He den zal hij naar Grasslitz, Falkenau en Marienbad gaan. ken, eenheid in denken, eenheid in dien Dan eerst zullen we ons veilig en sterk voelen tegen de aanvallen welke de vijand van alle zijden op ons onderneemt. Deze eenheid, die noodzakelijke eenheid, nam spr. als uitgangspunt voor zijn verder zeer uitgebreid betoog, waarbij spr. be toogde dat wij door een volledige beleving van het gezagspregram komen tot het medeleven met de kerk, de dienstbaarheid technisch adviseur van „De Hanzenog een kort woord had gesproken, sloot de voor zitter de vergadering met den groet der Katholieke Jongeren- worden uit oudgediende officieren en le den van andere rangen en hun diensttijd ln Tsjecho-Slowakije zal waarschijnlijk van 6 tot 8 weken duren. Teschen door Polen bezet. Zooals wij Zaterdag nog vermeldden, krijgt Polen Teschen. De beide districten Cieszljn (Teschen) en Frystat, die binnen den ter mijn van 1 tot 10 October aan Polen terug komen, hebben een oppervlakte van resp. 540 en 257 vierkante kilometer. Het zijn gebieden van zeer groot belang uit in dustrieel oogpunt. Van bijzonder belang zijn o.a. de mijnen van Jablonkow met het oliebassin van Karwine en de hoogovens van Trzyniec. Het lot van de hoogovens van Witkowice is nog niet beslist, daar zij zich bevinden in een streek waar op 25 Nov. een volksstemming zal worden gehouden. DE POOLSCHE MINDERHEDEN IN TSJECHO SLOWAKIJE u. Den Haag op den Stationsweg beroofd van W Dysselbloem een portemonnaie, inhoudende ongeveer f. 10; van mej. B. M. de C. eveneens uit Den Haag. werd op het Schuttersveld een portemonnaie met f. 8.50 ontfutseld; mej. C. v. d. B zag zich daar beroofd van f. 13.50 plus een rijwielplaatje, evenals de heer A. G. van f. 0.50 en een belastingplaatje Mej. V. wonende aan de Hooigracht werd van f. 7 bevrijd, eveneens op het Schuttersveld. VER. „HET LEIDSCHE DIEREN ASYL". De ver. „Het Leidsche Dierenaysl" heeft De Fuehrer en rijkskanselier heeft Konrad Henlein benoemd tot rijks commissaris voor dc Sudeten-Duitsche gebieden. Het desbetreffende decreet luidt: Met de bezetting der Sudeten-Duitsche gebieden door Duitsche troepen neemt het Duitsche rijk het bestuur dezer gebieden over. Aan het hoofd van dit bestuur komt de rijkscommissaris voor de Sudeten-Duitsche gebieden, zoodra en yoqr zoover tk de aan den opperbevelhebben van het leger strekte opdracht tot vodrloopige uitoefe ning van het bestuur intrek. De rijkscommissaris staat direct onder mijn orders. Het thans in de Sudeten-Duit sche gebieden geldende recht blijft tot bcric-t dr. Dy. selbloem dit korte openings- haaf jaarvergadering gehouden, waarin ver woord slag werd uitgebracht over het afgeloopen Aan het jaarverslag dat hierna door den jaar. Hieruit bleek, dat de vcreeniging nog scretaris den heer M Geyer werd voor- gebukt gaat onder de gevolgen van de ma- geïezen. ontleenen wij het volgende; Jai», waardoor het aantal leden en con- o De bond telt op het oogenblik in totaal tnbuanten is gedaa.d, terwijl het publiek nader order van kracht, voer zoover het 61 afdeelingen waarvan er tot de midden- nog veelvuldiger het Asyl te hulp roept danJ1 J- standsafdeelingen behooren 18. tot- de ge- ni vroeger jaren het geval was. Er werden mengde 24 tot de L.T (Land- en Tuin- dan °ok plannen ontwikkeld om de belang- bruwl 8 en'11 in onrichting zijn. stelling voor Dierenbescherming en Asyl Het aantal leden der diverse afdeelingen weer te doen toenemen O.a. zal in November bleef gemiddeld onveranderd, zoodat in de een bazar worden gehouden en zal op de gewone en gemengde afdeelingen geen i mwon^^an^n^ook «m beroep wor- winst te zoeken viel. Het aantal leden der L.T -groepeering den gedaan om zich als lid te willen opge ven. De aftredende bestuursleden mevr. van daarentegen steeg tot circa 800. Bij de bestuursverkiezing richtte de voo-zitter enkele waardeerende woorden ran het scheidende bestuurslid, de heer Wim Bleys. t Vzrder werden in 2 vacatures in het be- be-tuvr gekozen de heer J. Castelein (afd. Leiden) en de heer Wiesta (secr. afd. Rot terdam). Na deze verkiezing sprak Wim Bleys en kele woorden van afscheid, waarin hij met veel erkentelijkheid de medewerking van zijn medebestuurderen memoreerde. In het bijzonder richtte spr. zich tot den nationaal moderator der K J.MV. rector L. Beune. wlen hij dank bracht voor het zeer veie en goede, dat deze groote werker voor de nationale K.J.M.V. heeft verricht. Rector Beune hield na een korte pauze een organisatorische bespreking. Het eerste en voornaamste doel van de K J M.V. is dat waarop wij ons. aldus spr. altijd hebben gericht, n.l. het verwezenlij ken van ons ideaal, 't zijn „man van karak ter en Katholiek van de daad". Deze doel stelling gaat boven alles. Als deze doel stelling wordt uitgeschakeld, dan heeft de K J.M.V. geen zin. Dit doel hebben we te bezien vanuit en gericht op de ..Katholieke EekKisker en de heer Joh. Speelman wer den bij acclamatie herkozen. Bij de rond vraag werd van bestuurszijde mededeeling gedaan over de vorderingen, welke de plan nen van de vereeniging Nationale Dieren- zorg maken. Nationale Dierenzorg zal eer lang een groot asyl stichten aan den Haag- weg, waar ook door Samenwerking van deze vereeniging met de Vereeniging Het Leid sche Dierenasyl de Leidsche huisdieren zul len worden ondergebracht. Waar zoowel in Den Haag als ln Wassenaar en Noordwijk reeds met kracht wordt gewerkt om den bouw van het nieuwe Asyl mogelijk te ma ken, zal ook Leiden zich niet onbetuigd mo gen laten om in het groote geheel te kun nen mededoen en met eere haar plaats te kunnen innemen. Dc ontvangsten bedroegencontributies f. 1000, opbrengst dieren f. 1000, diversen f. 100; giften, legaten, dierenbeschermingen speciale acties f2450. totaal f. 4550. De uitgaven waren: loonen f.1100, voe ding enz. f. 30CO. dokter enz. f. 150 en ver dere kosten f. 300. totaal f. 4550. VRIJZ. CHR. GEZONDHEIDSKOLONIE „NAAR BUITEN". Zaterdagochtend vertrok een groep kin deren van de Vrijzinnige Zondagsscholen JHnaar het koloniehuis „Naar Buiten" te Lun- Actie"-gedachten. We moeten ons bewust teren Een ongewone dag, waar het immers zijn dat voor ons het volwaardig mensch zijn niet mogelijk, als wij niet volwaardig Katholiek zijn. De doelstelling van de K.J.M.V wil spr. ln de navolgende woorden formuleeren. De K.J.M.V. wil zijn: een hulp: 1. gericht door en op den geest der Ka tholieke Actie; 2. a. opvoeding, b. zelfvorming 3. op Godsdienstig, zedelijk, sociaal, eco nomisch en cultureel gebied; 4 dcor verstandelijke voorlichting, ge- vcf'svcrming en wilstr&ining; 5. middels: a. een fijn gemeenschaps leven. b. voorbeeld van deskundigen, c: on derlinge besprekingen, d. actualiteiten, e. het onszelf in dienst stellen van de ge meenschap. Hierin is aldus spr., de geheele doelstel ling van de K.JM.V. vervat. Rector Beune bepleitte voorts parochieel werk in de interparochieel K.J.M.V., b.v dcor het benoemen van een of twee leden, die hun parochie officieel in de K.J.M.V vertegenwoordigen. On het terrein van de sociaal-economi- echë vorming van de K.J.M.V., achtte spr. het tot nu toe bereikte nog onvoldoende. Wij merten. a'.dus spr., trachten de een- he'relangen met de verscheidenheid van gedachten samen te brengen. Na deze inleiding hadden geanimeerde besprekingen plaats, grootendeels van huis- houdelijken aard. Tot besluit van den dag hield de voor zitter, dr. Wim Dijsselbloem een Inleiding, de gewoonte is voor vertrek en terugkeer een Donderdag te bepalen. Maar die Don derdag was 29 September! Die dag van he vige spanning! Was het wonder, dat de ouders bezwaar maakten hun kinderen nu van huis te laten gaan? Ze waren wel ge komen. maar bezorgde gezichten zeg den genoeg. Het bestuur had dit voorzien en liet ouders en kinderen naar huls gaan met de boodschap: afwachten wat komen zal. u krijgt nog wel bericht. Bij de kinderen zelfs geen teleurstelling! Al konden ze ge lukkig niet beseffen wat donkere dreiging ook boven hun kleine hoofden hing, ze sche nen zich nu toch maar het veiligst te voe len dicht bij vader en moeder. Daar brach ten den volgenden morgen de ochtendbla den de tijding, die een zucht van verlich ting over de wereld deed gaan „Nu gauw de kinderen weg." zei het dadelijk genomen besluit van het bestuur. Dienzelfden dag nog de boodschap aan de ouders' morgen gaan ze. En zoo gingen ze dan Zaterdag ochtend. één klein „handjevol" al voor den tweeden keer in dit seizoen. De ervaring heeft geleerd, dat de late kolonies lang niet de minste resultaten geven. Dan ze nu ook maar in vol vertrouwen de wei ingestuurd! In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maan dag 26 Sept. 54 personen. Dinsdag 27 Sept. 56. Woensdag 28 Sept. 55, Donderdag 29 Sept 55, Vrijdag 30 Sept 54 en Zaterdag 1 October 54 personen, totaal 328 personen. niet in strijd ls met den geest der overne ming van deze gebieden door het Duitsche rijk. Tot rijkscommissaris voor de Sudeten- Duitsche gebieden benoem ik den leider der Sudeten-Duitsche partij. Konrad Hen lein. Het document ls onderteekend door Hit- Ier en de rijksministers Friek en Lammers. Henlein is te Asch door de bevolking op geestdriftige wijze gehuldigd. Hij heeft de volgende verordeningen uit gevaardigd: 1 De diensten der Sudeten-Duitsche partij nemen ln vollen omvang hun werk zaamheden ter hand. 2 Zetel van het hoofdorganisatiebureau der Sudetcn-Dultsche partij blijft, tot aan de vaststelling van den zetel van den rijks commissaris, in Eger. 3. Het Sudeten-Duitsche vrijkorps geeft verlof aan de politieke leiders, en func tionarissen. aan de leden van stads- en gemeenteraden en aan de leden der dis trictscommissies, die zich onmiddellijk naar hun standplaats moeten begeven. De badplaats Karlsbad ligt totaal ver laten. Over en weer zijn de gevangenen thans vrijgelaten. Jaksch. de leider der Duitsche sociaal democraten in Tsjechoslowakije, heeft aan een correspondent van de Daily Telegraph verteld dat hij het voornemen heeft een direct persoonlijk beroep op de Britsche staatslieden te doen om de Duitsche demo cratische en Duitsch Joodsche bevolking ln het Sudetengebied niet aan de nazi's over te leveren. Reeds 100.000 vluchtelingen, verklaarde hij, zijn verder naar het binnenland ge gaan en hij verwacht, dat hun aantal ver drievoudigd zal worden. Het schijnt mogelijk, aldus Jaksch, dat machtige Tsjechische nationalistische ele menten de vluchtelingen uit de Sudeten- distrlcten zullen weigeren te ontvangen in den nieuwen en overbevolkten staat, be roofd als deze zal zijn voor de meeste natuurlijke bronnen, de afgesneden verbin dingen en de ontzaglijke werkloosheid. De Duitsche sociaal-democratische partij publiceert in haar orgaan een oproep, waarin o.a. gezegd wordt: „Wij zijn het slachtoffer van het besluit der vier mo gendheden. Zoolang wij konden, hebben we dapper gestreden. Die mogelijkheid ls thans niet meer aanwezig. Daarom wordt de actie van de Duitsche sociaal-democrati sche partij in de gebieden, welke aan Duitschland worden afgestaan, gestaakt. De partijleiding zal voortgaan met het leven en de bezittingen te waarborgen van de partijleden in het Sudeten-gebled en om een nieuw vaderland te geven aan hen. die het hunne verliezen. Wij hebben de keuze tusschen vaderland en de vrijheid. Hen die het vaderland zullen kiezen, be schouwen wij niet als verraders. Ons blijft de plicht, bij te dragen tot de samenwer king tusschen de landgenooten. Het Britsche legioen. De Britsche regeering heeft het Britsche legioen verzocht, een politiemacht van duizend vrijwilligers beschikbaar te stellen voor speciale diensten in het plebisciet- gebied in Tsjecho-Slowakije. De vrijwilligers zullen speciaal gekozen Tusschen de bevoegde autoriteiten te Praag en Warschau worden op het oogen blik onderhandelingen gevoerd over de in stelling van een gemengde Tsjecho-Slo- waaksch-Poolsche commissie, die belast zal zijn met de behandeling van alle pro blemen betreffende den afstand van Tsje- cho-Slowaaksche gebieden aan Polen. Zondagmorgen zijn de Poolsclie troepen I binnengerukt. Zij bezetten de beide dis- Iricten Teschen en Freistadt tot 20 K.M. van de vroegere Tsjechische-Poolsche grens. Het onder Polen gekomen gebied t staat voorloopig onder militair bestuur tot alle bestuursaangelegenheden door dc ci viele overheid zullen zijn geregeld. De Hongctarsche minderheden. Praag heeft thans ook aan den Hon- gaarschen druk toegegeven cn ver klaard, dat Tsjecho-Slowakije den cisch inzake zelfbeschikking voor de Hongaren in dat land aanvaardt cn dat een nit vertegenwoordigers van beide landen bestaande commissie binnen kort de onderhandelingen zal beginnen De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat het in het Tsjechische belang noodzakelijk is. dat het Hongaarsche pro bleem snel wordt opgelost. De termijn van drie maanden ls niet vastgesteld voor het opnemen van onderhandelingen tusschen Praag en Boedapest, maar voor het berei ken van een besluit volgens de beginselen der overeenkomsten van MKinchen, vol gens welke men moet overgaan tot afstand van de gebieden, die noodzakelijk door de minderheid worden bewoond en tot volks stemmingen in de gebieden, die een ge mengde bevolking hebben. In een radio-rede heeft de Hongaarsche premier Imredy o.a. gezegd van de Hon gaarsche eischen: Ieder moet weten, dat de Hongaarsche politiek niet zal terugschrikken, met alle haar ten dienste staande middelen deze rechtvaardigheid tot stand te brengen. De Hongaarsche regeering volgt een vreed zame politiek; zij zal deze politiek blijven voigen. hoe moeilijk het ook zij. Imredy besloot zijn rede met een oproep tot het geheele volk om een te blijven. Aan Mussolini is een dank-telegram ge zonden. Teligrim aan Dalatlicr. Mi 'ster-president Chamberlain heeft Zondagavond aan zijn Franschen collega, Daladier, het volgende telegram gezonden „Bij mijn terugkeer te Londen wensch ik u. mijnheer de premier, mijn waardeering e:i erkentelijkheid te betuigen voor uw loyale hulp en medewerking gedurende de jongste dagen van spanning en tevens van mijn bewondering blijk te geven voor den moed en de waardigheid, waarmede gij uw groot land hebt vertegenwoordigd. In de verklaring, die de Duitsche rijks kanselier en ik gisteren onderteekenden, stemden wij overeen in de erkenning, dat onze beide volken vereenigd zijn in hun verlangen naar de vrede en naar een vriendschappelijk overleg in zake alle twist punten, die zich kunnen voordoen. Onze belde volken zijn zoozeer met el kander vereenigd, dat ik weet, dat dit evenzeer de gevoelens zijn van uw land als van het mijne. Ik zie ln de toekomst een hernieuwde en voortgezette samenwerking met u een samenwerking, die zich zal kunnen uit drukken in nieuwe pogingen voor de con solidatie van den vrede In Europa, dank zij de ontwikkeling van den goeden wil en het vertrouwen, die op zulk een gelukkige wijze de betrekkingen bezielen, welke tusschen onze beide landen bestaan". Intusschen heeft Duitschland aangebo den een zelfde verklaring te aanvaarden als tusschen Hitler en Chamberlain. Boodschap van den Engelschen koning. De koning van Engeland heeft Zondag avond uit het Buckinghampaleis de vol gende boodschap tot zijn volk gericht: „De tijd van angst ls voorbij en wij zijn vandaag in staat, onzen dank uit te spreken tot den Almachtige voor Zijn gunst, é39 flngez. Med.) dat Hij ons de verschrikkingen van den oorlog heeft willen besparen. Ik mege nu ook mijn dank betuigen aan de mannen en vrouwen van dit land voor hun kalmte en vastberadenheid ge durende deze kritieke dagen en voor de bereidwilligheid, waarmede zij voldaan heb ben aan hetgeen van hen geëlscht ls. Na het schitterende werk van den eerste minister voor de zaak van den vrede is het mijn vurige hcop. dat er een nieuw tijd perk van vriendschap en welzijn zal aan breken onder de volken der wereld". Britsch witboek verschenen. Hoe ver Hitier'» eischen te München terugliepen. In den vorm van een witboek is in Engeland een aantal documenten betreffen de Tsjecho-Slowakije gepubliceerd. Hierbij bevinden zich twee kaarten, waaruit blijkt, hoe de eischen van Hitier tijdens de confe rentie van Muenchen werden gewijzigd. Ook zijn in het witboek opgenomen per soonlijke brieven van Chamberlain aan Hitler en Mussolini, waarin hij vroeg om een derde conferentie. De eerste kaart is gevoegd bij de overeen komst van Muenchen en geeft een over zicht van de bezetting, zooals deze thans geschiedt. De tweede kaart was gevoegd bij de eischen, welke Hitier op 23 September aan Chamberlain heeft overhandigd. Hieruit bleek, hoeveel zijn eischen ver der gingen. Langs de geheele Noordgrens verlangde hij een breede strook. Vooral in het Oosten was deze strook zeer breed. Dit is teruggebracht tot twee betrekkelijk kleine gebieden in het Noord-Oosten en Noord- Westen. Aan de westelijke grens gingen de eischen van Hitier bijna tot Laun en ln het Zuiden tot Pilsen. Het gebied, dat 3. 4 en 5 October bezet wordt, ls ongeveer de helft van dezen elsch. In het Zuiden elschte Hitier een strook langs de geheele grens, doch hetgeen op 1 en 2 October werd bezet was ongeveer een vierde deel hiervan. DE ALGEMEENE TOESTAND. Na Muenchen. Na het accoord van Muenchen verloopt alles rustig, al merkt men meer en meer, nu de eerste algemeene roes voorbij is, dat breede kringen oog hebben voor hetgeen wij reeds Zaterdag in ons Buitenl. Week overzicht schreven. Zelfs is de Engelsche minister Duff Cooper afgetreden, daar hij zich niet kon vereenigen met de gevoerde bultenlandsche politiek. Chamberlain wijst alle persoonlijke eer af; ook een nationaal dankfonds weigerde hij. Hij is overstelpt met brieven en tele grammen. De bezetting van Sudeten-land verloopt vlot en de Polen hebben ook reeds hun deel in de buit binnen. Nu de Hongaren nog Praag heeft reeds een beroep om hulp op financieel en economisch terrein tot Enge land gericht en zal verhoord worden. Het begint alVermoedelijk zal de regeering te Praag geheel gereconstrueerd worden. De internationale commissie werkt hard om alles verder voor te bereiden. Geruchten, dat Chamberlain spoedig weer een bezoek zal brengen aan Mussolini zijn nog niet bevestigd, evenmin als plannen van Roosevelt een internationale confe rentie bijeen te roepen. Natuurlijk weigeren de Russen iedere ver- antwoordlijikheid voor het accoord te Muen- ohen, dat in het Britsche parlement reeds de vuurdoop heeft doorstaan en dat van middag door de Fransohe aKimer onder de Ioudc zal worden genomen, Daladier deelt in de hulde aan Chamberlain. DUITSCHLAND. Niemoeller houdt vol. Tijdens een dienst in de Evangelische keik te Berlijn-Dahlem heeft de predikant medegedeeld, dat ds. Niemoeller. die sedert ruim een jaar gevangen wordt gehouden, heeft geweigerd zijn vrijheid te herkrij gen ten koste van het teekenen van een stuk, dat hem het betreden zijner paro chie onmogelijk zou maken ln een brief heeft Niemoeller, aldus deelde de predikant verder mede. de belijdende leden der kerk aangespoord krachtig te blijven en gezegd, dat hij, als hij eens de gevangenis zal ver laten. dat niet zal doen als een gebroken man. Er zijn weer eenige predikanten de; be lijdende kerk in hechtenis genomen. Vier leden der kerk te Dortmund zijn ln vrij heid gesteld, nadat zij een papier hadden moeten teekenen, waarbij zij uit de ge meente worden gesloten. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2