IEIDSCH DAGBLAD - Zefüe Blad Dinsdag 4 Odober 1938 GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART Moutfabriek te Swalmen ingestort. Arbeider onder hout en ijzer bedolven. Na eenigen tijd overleden. Gistermiddag omstreeks twee uur is een gedeelte van de mouterij der firma J. Hen- drickx-Crijns te Roermond ingestort. Een arbeider werd zwaar gewond en is eenige uren later overleden. De moutfabriek bestaat uit twee gedeel ten, een oud en een nieuw. In dit laatste deel. dat drie jaar geleden gebouwd werd en een oppervlakte bestrijkt van vijftig bij der tig meter, is het ongeluk gebeurd Twee arbeiders waren hier aan hei werk. Ztj waren bezig met het „omzetten" van gerst. Een van hen bevond zich op de boven ste etage van het uit vier verdiepingen be staande gebouw. Even voor de instorting voelde hij den grond licht trillen. Hij schonk hier weinig aandacht aan Op een gegeven oogenblik evenwel hoorde de man een hevig gekraak. Tegelijkertijd zakte de grond on der hem weg Gelukkig bezat hij nog de tegenwoordigheid van geest om zich aan een balk vast te grijpen, welke slechts lang zaam doorzakte. Hierdoor bereikte de man zonder noemenswaardig letsel den beganen grond. De andere arbeider, de 32-jarige H. Geer- lings. die zich op het gcüjkvloersche ge deelte bevond, werd onder het vallende hout en Ijzer bedolven. Op zijn hulpgeroep en het lawaai, waarmede de instorting gepaard ging. schoten de arbeiders uit het oude fabriefcsgedeelte te hulp. Men begon direct met het reddingswerk, waaraan ook werd deelgenomen door enkele inwoners van Swalmen en door rijks- en gemeentepolitie De burgemeester van Swalmen was spoedig aanwezig. Het reddingswerk ging evenwel met groote moeilijkheden gepaard, aangezien men een ijzeren balk en twee houten dwars balken electrisch moest doorzagen om het slachtoffer te bereiken. Met dit karwei was meer dan twee uur gemoeid. Inmiddels had het slachtoffer kans gezien zich zoodanig los te werken, dat zijn lichaam vrij kwam. De man bleek een bekkenfractuur te heb ben opgeloopen; zijn rechterbeen was bijna geheel verbrijzeld. Verder had hij een bloe dende wonde aan het hoofd. Het slacht offer werd naar het Sint Laurentiuszieken- huis te Roermond overgebracht, waar hij gisteravond om acht uur is overleden. Omtrent de oorzaak van de instorting tast men in het duister. Op den zolder van het nieuwe gedeelte lag een hoeveelheid gerst van 80000 kg. opgeslagen Het parket uit Roermond kwam eenigen tijd na het on geluk ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De verwoesting is zeer groot. LJzer, beton hout en steen zijn in massa's door elkaar geslingerd. Personenauto door trein gegrepen. De bestuurder gedood. Jacht omgeslagen op het IJsselmeer. Twee der opvarenden vermist en vermoedelijk verdronken. Twee anderen op laatste oogenblik gered. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is op het IJsselmeer, tusschen Marken en Ultdam, een jol omgeslagen. Aan boord bevonden sich twee dames en twee heeren, allen uit Weesp. Een dame en een heer hebben zich aan een plank vastgegrepen en zoodoende getracht den wal te bereiken. Dit is hun echter niet gelukt; vanochtend heeft een schipper onder Broek- en Waterland de omgeslagen jol gevonden; dicht daarbij lagen de lijken van de beide jongelieden. De twee anderen zijn door een vaar tuig opgepikt en te Muiden aan land gebracht, waarop de geredden naar Weesp zijn teruggekeerd. Daar hebben zij bij de politie van het ongeval aan gifte gedaan. De verdronkenen zijn de 24-jarige inej. L. Lodewijks en de 27-jarige H. Veldhuizen, belden uit Weesp. 7541 (Ingez. Med.) Zij waren Zondagochtend omstreeks tien uur met den heer en mevrouw S. Heide- man uit Weesp met een Staversche jol uit de jachthaven van Muiden vertrokken voor een zeiltocht op het IJsselmeer. Tusschen 11 en 12 uur is de jol tydens den hevigen wind. die toen kwam opzetten, ten zuiden van de Gouwzee omgeslagen. De heer en mevrouw Heideman wisten op den zijkant van de omgeslagen jol, die nog slechts ongeveer 10 c.M. boven water uitstak, te klimmen. Mej. Lodewijks en de heer Veldhuyzen, beiden goede zwemmers, evenals de heer en mevrouw Heideman. wilden trachten zwemmende de Noord- Hollandsche kust te bereiken. Met een luik dreven zy af. Omstreeks half twee merkte de heer B. Cuperus uit Amsterdam, die met zün beide kinderen eveneens in een Staversche jol op het IJsselmeer zeilde, den heer en me vrouw Heideman op. Aanïankelyk dacht hy, dat visschers met hun netten bezig waren, doch toen hy dichterby kwam. zag hy met schipbreukelingen te doen te heb ben. De heer en mevrouw Heideman zaten, door en door nat, op de omgeslagen boot. Zy waren nagenoeg geheel versuft. Het was op de woelige zee moeliyk by de om geslagen boot te komen en daarom ging de heer Cuperus op ongeveer tien meter afstand voor anker. Hy riep de belde in nood verkeerende personen toe ln het water te springen en naar zijn boot te zwemmen. Hij zou hen dan gemakkeiyk aan boord hebben kunnen trekken. Zij ga ven echter in het geheel geen antwoord, bleven maar voor zich uit staren. Vier maal is de heer Cuperus toen langs de boot gevaren om den drenkelingen moed in te spreken en hen te bewegen van het wrak af te komen. Hij had echter geen in de auto nog de echtgenoote van den heer S. en mevrouw Blydenstein uit Baarn. Beide laatsten werden ernstig gewond. Het best Is er de bestuurder van af ge komen, die behalve een armbreuk eenige minder ernstige kwetsuren opliep. Na korten tijd waren d? gemeentepoli tie uit Muiden, de rükspolitie, de gemeen tepolitie van Naarden en wagens van den Q GD. uit Amsterdam en van de Majella- stichtlng te Bussum met geneeskundige hulp ter plaatse. De drie gewonden werden, na voorloopig ter plaatse te zyn behandeld, naar de Ma- jellastlchtlng te Bussum overgebracht. Zooals gezegd, werd de personenauto nagenoeg geheel vernield. Nog weinig heeft men een auto op den Muiderstraatweg in zoo desolaten toestand gevonden als dezen wagen. Ook de vrachtwagen werd aan de achterzyde ernstig beschadigd. De heer Schölvinek, die bij het ongeluk om het leven is gekomen, voerde sinds 1927 mede de directie van het bykantoor van de Incassobank op den Dam te Am sterdam. Op den onbewaakten overweg te Nije- ziil gemeente Sneek, ia gisterochtend j succes Tenslotte besloot de heer Cuperus v K/u\f mnnn eo/iVif on Viof turolf aar» een personenauto door den trein gegre pen. De bestuurder is hierbij om het leven gekomen. Omstreeks tien uur passeerde de wagen, welke bestuurd werd door den heer Haagsma uit Sneek. directeur van de Kon. Ned Roomboterfabrieken, den onbewaakten overweg en werd door den sneltrein Leeu wardens—Stavoren gegrepen. De auto werd weggestooten en kwam tien meter verder tegen den schuinen kant van den spoor baan tot staan, met de voorwielen op het pad langs den spoorweg en met het achter stuk tegen het talud, zoodat de spoorweg geheel vry bleef. Het voertuig werd ernstig beschadigd. De heer Haagsma werd door de ach terruit uit den wagen geslingerd en kwam 35 meter verder terecht. Hij was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar het naby gelegen station gebracht. Het ongeluk Is vermoedelijk te wüten aan onoplettendheid van den chauffeur. ERNSTIGE AANRIJDING ONDER ETTEN. Twee dooden. Zondagmiddag om half vijf is op den Rijksweg BredaRoosendaal, onder de gemeente Ltïen, op de wegkruising na by de hoe e St. Willibrord ecu ernstige aanrijding geschied, welke aan twee personen het leven heeft gekost. De gebr. J. en M. Koevoet, uit St. Willi- 'C';rd. rejp. 14 <-n 2S jaar oud, wii-Jen den weg oversteken om by een familielid een kaartje te gaan leggen. U,i de rlcb'-ing Roosendaal naderde tezelfdertyd een auto. Beidtn verden door den linkerkant var de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Zy waren vrijwel ou slag dood Leiden waren gthuwd en vnac. van een kind. De heer J. Koevoet droeg zijn een jarig kindje op den arm. De laeine werd een einfiweegs weggeslingerd, doen liep slechts lichte kwetsuren op. met zijn boot maar recht op het wrak aan te varen en toen kon hy de beide schip breukelingen over nemen. De heer en mevrouw Heideman waren zóó in de war. dat zij omtrent het gebeur de nagenoeg niets wisten te vertellen. Voor zoover de heer Cuperus in zyn kleine boot daarover beschikte, heeft hij beiden van droge kleeren voorzien en hen met een hartversterking weer wat op dreef ge bracht. Nadat men eerst voor anker was gegaan om den heer en mevrouw Heideman te helpen, voer men zoo spoedig mogelijk naar de jachthaven te Muiden. waar ook de heer Cuperus zyn jol gewoon is te meren, terug. Daar stapten de heer en mevrouw Heideman op de fiets om zich naar hun woning te Weesp te begeven. Gisteravond laat is by de politie te Weesp aangifte gedaan van de vermissing van mej. Lodewijks en den heer Veldhuy zen. Onmiddeliyk heeft de politie zich toen in verbinding gesteld met den brigade commandant van de maréchaussee te Mon nikendam, die het onderzoek naar de ver miste personen direct aanvatte. De autori teiten langs de kust werden gewaarschuwd. Gisterochtend heeft als gezegd, een schip per de lyken der vermisten gevonden. KELDERONTPLOFFING TE ROTTERDAM. Drie meisjes gewond. Gistermiddag werden de voortoygangers op de Schiekade O.Z. te Rotterdam opge schrikt door een hevigen knal, welke werd veroorzaakt door een ontploffing in pand 172, waar gelijkvloers een fabriek van den neer Jacq. W. Hakkert gevestigd is. Het schynt, dat een of twee meisjes van het uit adht personen bestaande personeel van de fabriek zich met een mandflesch benzine in den kelder ophielden. Toen alom hulpvaardigen toeschoten, bleek, dat drie meisjes min of meer ernstig met brandwonden overdekt waren. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Verzet tegen de politie. De koopman C. de B. uit Ter Aar heeft c terecht gestaan terzake verzet tegen de poli tie. De veldwachter had de verdachte aan gehouden. omdat hy nog een boete moest betalen, bij welke gelegenheid verdachte zich had verzet. Naar aanleiding van deze zaak waren diverse rapporten ontvangen van den burgemeester van Ter Aar, en diverse ambtenaren, die over het gedrag van de B. klaagden. De Politierechter heeft uitspraak gedaan in deze zaak en verdachte veroordeeld tot f. 40 boete subs. 40 dagen hechtenis, en voor waardelijk drie maanden gevangenisstraf met een proeftyd van drie jaar. Oneeriykheid. Toen een thans gehuwde juffrouw uit Leiden in betrekking was by de fami lie M„ had zy die gelegenheid te baat ge nomen en zes zilveren theelepels en vier tafelmessen gestolen. Daarvoor stond de juffrouw nu terecht, maar ze liet verstek gaan. De benadeelde gaf inlichtingen over de vermissing en daarna vorderde de Officier gen met zyn zwager H. Verdachte betoogde dat er dien nacht mistbanken waren en de telefoonpalen nog al dicht aan den rijweg stonden. De Officier achtte schuld by verdachte aanwezig en omdat reeds f. 27 aan schade is vergoed, vorderde de Officier f. 15 boete. De verdachte meende dat hem geen schuld aan het ongeval trof, doch de Politierechter deelde die meening niet, en legde f. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis op. Het toezicht. Toen een kampwachter uit Noordwyk con trole uitoefende in de duinen, had hy daar een arbeider met een meisje aangetroffen. Nu meende de arbeider, dat de kampwach ter „afloerde", en begon te schelden, hetgeen hy den volgenden dag, toen hy den politie man weer ontmoette, herhaalde. Voor beleediging stond de arbeider terecht maar hij vond dat de verbalisant onjuist had gedaan door het toezicht te houden. De Politierechter was het daar heelemaal niet mee eens, evenals de Officier, die in verband met financieele omstandigheden van verdachte, f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis voorwaardeiyk met een proeftijd van twee jaar elschte. Vonnis werd conform dezen elsch. Ruzie met den zwager. Een Leidsche koopman had ruzie gekre- een maand gevangenisstraf voorwaardeiyk met een proeftyd van drie jaar. De Politierechter veroordeelde conform den elsch. De verkeerde methode. Een koopman uit Rijnsburg had ruzie ge kregen met I. uit Valkenburg. Het was een kwestie over geld dat nog te vorderen was, een bedrag van 25 cent! De ruzie had tot gevolg, dat de koopman een klap had ul^edeeld aan I., zoodat een klacht wegens mishandeling was gevolgd. ,,'t Is een verkeerde methode om zaken- kwesties te regelen," vond de Officier, en de verdachte gaf dat toe. De Officier vorderde f. 15 boete subs. 15 Tijdens de ruzie vond de koopman een aardappelschilmesje en daarmede had hU den zwager een steekwond toegebracht. De verdachte gaf het feit toe, maar vond dat het eigeniyk de schuld van H. zelf was, dat hy was gestoken. Want hij was dronken en maakte moelhjkheden by de moeder van verdachte thuis. Ter beslechting van het geschil, was verdachte opgetreden, en toen had hij zich kwaad gemaakt. De Officier las uit het rapport dat de ver dachte nog al een ruwe klant is, en dus zal hy een beetje moeten inbinden. Gezien echter het feit dat ook de familie omstandigheden niet bepaald fraai zyn by het slachtoffer, vorderde de Officier drie dagen hechtenis, en het vonnis werd con- ma?nden gevangenisstraf voorwaardelyk i met een proeftyd van drie jaar. form dezen eisch. Wat verzwegen werd. Een boomkweekersknecht uit Alphen aan den Ryn had iedere week aan den dienst der steunverleening een bedrag van f. 2.50 te weinig opgegeven, en daardoor ln totaal f. 68 teveel geïncasseerd. De verdachte ontkende dat niet, maar hy betoogde, dat de anderen hem hadden aan- BLIKSEM SLAAT IN LANDBOUWERS WONING. BRAND IN EEN IIOUTFABRIEK. Zondagnacht werd de brandweer te Nij megen gealarmeerd voor een uitslaanden biand op het terrein van den houthandel Keyzer aan den Weurtschenweg te Nyme- - „j„ gen. De brandweer was spoedig met groot Er'noet met den wa genJiard gereden zyn Een doode en drie gewonden Auto-ongeluk op Muiderstraatweg. De heer J. G. Schölvinek omgekomen. Met groote vaart is in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Ryks- straatweg in de gemeente Muiden juist tegenover de Papelaan tusschen de Merwedebrug en de Vechtbrug een uit Amsterdam naar het Gooi terugkee- rende personenauto tegen een rechts op den weg staanden met steenen ge laden trailer gereden. Een der inzitten den werd op slag gedood, de drie ande ren werden gewond, van wie twee da mes zeer ernstig. Een bewoner van het Gooi was Zater dagavond aldus de mededeellngen van de politie met een vriend, diens echt genoote en nog een dame naar Amster dam gegaan. Omstreeks den tyd, dat de klokken van zomertyd op wintertyd gesteld moesten worden, keerde men naar het Gooi terug. De 28-jarige mej. A. K. was er het ern- i gezet om het feit te plegen, stigst aan toe. Zy werd ln het ziekenhuis De Politierechter vond dat heelemaal geen aan den Ooolsingel opgenomen. excuus, want iedereen ls aansprakehjk voor ■De ravage, die in het oorspronkelyk als zijn eigen daden, heerenhuis gebouwde pand werd aangericht, Met de omstandigheid dat verdachte nog was aanzieniyk. niet eerder is veroordeeld, hield de Officier rekening, toen hy f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis eischte. De Politierechter vonniste tot twee maan den gevangenisstraf voorwaardelyk met een proeftyd van drie jaar. Hij maakte zich driftig. Een jeugdige houtbewerker uit Leiden had zich zóó driftig gemaakt, dat hy H. de G. een klap op diens gezicht, en dan nog een paar schoppen tegen een ander lichaamsdeel had gegeven. De verdachte gaf het grif toe, maar vond dat de schuld van de G. zelf was, want die had hem zoo driftig gemaakt. „Van drift kun je allerlei gevaarHjke din gen krijgen," zei de Politierechter, en hij adviseerde om voortaan een beetje kalmer te bhjven. Om dat in herinnering te houden, vor derde de Officier f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De Politierechter hield rekening met fi nancieele omstandigheden, en verlaagde de boete tot f. 6 subs. 6 dagen hechtenis. Rijbewijs vervalscht. Toen te Alphen aan den Ryn een agent van politie het rijbewijs aan een chauffeur vroeg, had deze ontdekt dat het bewys was vervalscht. Voor dit feit moest de chauffeur terecht staan en hij vertelde dat het eigeniyk maar een lolletje was geweest. Het rljbewys was verloopen en zoo uit aardigheid was het cyter veranderd. Toen hy werd aangehouden, had hy niet eens het bewys behoeven te toonen. want hij reed onder toezicht van zyn vader. Dat beteekende ln dit geval niets, zoo vond de Officier en het was erg om te pro- beeren een politieman te bedriegen. De Officier vorderde een maand gevan genisstraf voorwaardelyk met een proeftyd van drie jaar. Het vonnis werd conform dezen elsch. Lompendiefstal. Er werd herhaaldelyk oud yzer, lompen etc. vermist van de opslagplaats, welke de handelaar de Nobel uit Leiden in de om geving van Nieuwkoop heeft. Volgens de op gave werd wel totaal voor f. 150 gestolen. Op zekeren dag had de Nobel een woon wagenbewoner. zekeren P. J. C. V. als dader van diefstal op de opslagplaats ontdekt, zoo dat deze zich nu had te verantwoorden doch verstek liet gaan. De benadeelde zei niet den indruk te heb ben gehad, dat V. alle diefstallen pleegde, maar in ieder geval had hy twee feiten be kend. De Officier vorderde tegen verdachte een maand gevangenisstraf voorwaardeyik met een proeftyd van drie jaar. Het vonnis werd conform dezen elsch. Enorme schade. De bliksem heeft gisteren op zeldzaam vreemde wyze huisgehouden in de woning van den landbouwer K. Hooyveld te Heer hugowaard. Tydens een kort onweer sloeg het hemel vuur in de woning en richtte een enorme verwoesting aan. In het dak werd een gat geslagen van ongeveer-tien vierkante meter en op hetzelfde oogenblik werden alle pan nen weggeslagen en tot vijftig meter in den omtrek verspreid. De bliksem veroorzaakte vervolgens een ruïne in alle kamers. Geen raam bleef heel. geen meubelstuk op zyn plaats. Het echtpaar Hooyveld was door den harden slag wakker geworden en voelde plotseling een hevigen luchtdruk. Het ledi kant werd uiteengereten. Man en vrouw lagen te midden van glasscherven, die in het bed teredht gekomen waren. Boven slie pen vier kinderen, drie meisjes van zeven, zes en vier jaar en een jongen van vyf jaar. Geen van hen was gewond, hoewel de ledikanten waren versplinterd en een zware dakspant boven hun hoofden was omgebogen. Nadat een begin van brand met een emmer water was gebluscht, konden de be woners een onderzoek in het huis instellen. In de keuken waren de emmers als blik ln elkaar gedrukt. Sommige kozijnen waren niet meer te vinden. Deuren op de verdie pingen waren in duizend stukjes versplin terd. Alleen de klok en een portret waren onbeschadigd gebleven. Ook de halfsteens- muur, waarmede de woning was opgetrok ken. bleek intact gebleven te zyn. BOERDERIJBRAND TE STOUTENBURG Zaterdagavond is de kapitale boerenhof stede van den landbouwer P. van den Hen gel, gelegen aan den z.g. Tweeden Steeg te Stoutenburg, met de daarby behoorende schuren en hooibergen volkomen in de asch gelegd. De boerderij was ongeveer twee jaar geleden gebouwd en van een rieten dak voorzien. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door een waschfornuls. materiaal ter plaatse. Het bleek, dat een J2ÏÏ fi? iabrieksgebouw van genoemde firma waar- I vernlelQ- Het schynt dat de bestuurde in zich drie groote zaagmachines bevon- I '^^"bre^rier- den, dwr onbekende oorzaak in brand wa£ baansweg .stond en die twee roode lan- 5Ü'a.ü*!" "eiVlUrS loams voerde eerst op het laatste oogen- ooordat zich in het gebouw tevens een giooïe hoeveelheid gezaagd hout bevond. Dl geiieele vcorraud almede de zaagma chines gingen v lojen. De brandweer wist net 'ii e i tot het ccne gebouw te be- pciken. Bij een voorloop.ge schatting werd de schade op ruim tienduizend gulden ge raamd. De verzekering dekt het verlies. blik heeft gezien Een poging om nog uit te wijken, mislukte en de personenauto DOODELIJKE AANRIJDING. Op de Gelderschekade tusschen Ede en Veenendaal ls gistermiddag om halféén een ongeluk gebeurd, dat aan den 15-jarigen Evert Jan van de Hoef het leven heeft ge kost. terwijl zyn 10-jarig broertje Willem ernstig werd gewond. De beide jongens waren aan het aardap- pelroolen geweest en keerden per rijwiel naar huls terug. Het jongste broertje zat voor op de stang. Toen zij van het land af de Gelderschekade op wilden rijden na derde juist een vrachtauto van de firma Nato uit Ederveen. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen. De oudste jongen werd ln de sloot langs den weg ge slingerd en was op slag dood. zyn broertje kreeg zware verwondingen aan hoofd en lichaam. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak ls gisterochtend brand ontstaan in de boerderij van den heer S. C. de Koning te Rysoord, gemeente Rid derkerk. Het vuur. dat door den feilen wind werd aangewakkerd, sloeg direct over naar de aan de overzyde van den weg staande botste met groote kracht tegen het stil- boerdery van den heer Joh. van Nes, die ict.M f! 71 rt P Gpvnnrfp f V*>T1 "anc in lmrfor> Hii^l in li/*/l"» ov lanin slaande gevaarte. De achter den autobestuurder zittende heer J. G. Schölvinek uit Baarn, werd op slag gedood. Behalve de bestuurder, de heer G. J. A. van Lanschot uit Hilversum, zaten cveniens in korten tijd in lichter laaie stond. De motorspuit kon tegen de vuur zee niets uitrichten, zoodat belde perceelen een prooi der vlammen werden. Niets is gered. De boerderijen waren verzekerd. Tegen telefoonpaal gereden. In den nacht van 15 op 16 Juni was een bloembollenexporteur uit Voorhout, op den Lagenweg te Noordwijkerhout met zijn auto tegen een telefoonpaal gereden, waardoor deze was afgebroken. Nu vertelde een ambtenaar van den tele foondienst, D. W. Hartman uit Leiden, dat door genoemd ongeval, de telefoonverbin ding geruimen tyd gestoord is geweest. Het vonnis werd conform dezen elsch. Steundelict Een boomkweeker uit Alphen aan den Ryn gaf aan den dienst der Steunverlee ning op, dat zyn zoon by een fabriek werkte, waar hij f. 3.50 verdiende. De waarheid was echter dat hij f. 6 verdiende en dus pleegde hy valschheld in geschrifte. De verdachte zei dat de armoede hem tot het feit had gebracht en vooral, doordat de patroon van zyn zoon het plan aan de hand had gedaan. „Dat kan de zaak niet vergeven," vond de officier, en waar verdachte f. 20 op onrecht matige wijze had verkregen, vorderde de Officier een maand gevangenisstraf voor waardelyk met een proeftyd van drie jaar. De verdachte had het nogal op den werk gever begrepen, die het feit had uitgelokt, maar de Politierechter vond, dat verdachte zelf oud en wys genoeg is om op te passen. Vonnis: conform den eisch. Van de 7 een 9 gemaakt. Een inwoner van Katwyk toonde aan een veldwachter een rybewijs, dat hy had ver valscht; het cyfer 1937 had hy veranderd ln 1939. De verdachte zeide nu dat hy toch nooit meer auto had willen ryden. doch de offi cier achtte dit ln tegenspraak met de fei ten, toen verdachte achter het stuur werd aangehouden. Rijbewijzen vervalschen ls heel erg, maar omdat verdachte nog niet eerder ls veroor deeld. en verder goed bekend staat, vol stond de Officier met een maand gevan genisstraf voorwaardelyk te vragen, met den proeftijd van drie jaar. De Politierechter vonniste conform dezen elsch. HAAGSCHE RECHTBANK. Rywieldiefstal. De Haagsche Rechtbank had J. F. uit Lel den veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf terzake diefstal van een rUwlel, dat voor een café in de Hartensteeg aldaar stond. Van dat vonnis kwam verdachte in hooger beroep, want hy zelde zich niet van diefstal bewust te zyn. Toen hy uit het café kwam had de kell- neer B„ die beschonken zou zyn geweest, hem een flets in de handen geduwd, waar van verdachte meende dat het diens eigen dom was. Maar de president twyfelde aan deze be wering. want de kellner had zelf een flets waar hij op reed. „Met twee fietsen zal hy niet naar een café komen," meende de pre sident. Bovendien had de kellner zelf gezegd dat verdachte hem met een fiets had Ingehaald; dat hij die had gegeven, was onjuist en evenzoo dat hy dronken was geweest. Dit laatste werd onderstreept door de caféhoudster, een getuige a decharge! Het rijwiel was by verdachte in huis in beslag genomen, hetgeen de Proe.-generaal ook een ernstige aanwijzing vond. Daarom werd bevestiging van het vonnis gevraagd, mede doordat verdachte reeds eerder was veroordeeld. De verdediger pleitte vryspraak subs, clementie. VLIEGTUIG BIJ SAO PAULO VERONGELUKT. Nabij Sao Paulo in Brazilië is een vliegtuig verongelukt. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. MOTORONGELUK MET DOODELTJKEN AFLOOP. Zaterdagavond is in de kom van de ge meente Stavenisse een ernstig ongeluk voorgevallen. In een onoverzichtelijke bocht van den Kerkweg kwam de motorrijder D. D. de Rijke in botsing met een vrachtauto. De jongeman was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHIP VERGAAN. Volgens een te Tromsoe opgevangen be richt is de treiler ..Sansebastian" bij het Bereneiland gestrand; de uit vijftien kop pen bestaande bemanning wordt als ver loren beschouwd. Verscheidene lijken zijn reeds aangespoeld. DUITSCHE VLIEGTUIGEN ZOEK. Een Duitsch vliegtuig, dat Zaterdagmiddag van Frankfort aan de Main naar Milaan was vertrokken, heeft zf]n doel niet bereikt. De na sporingen van Zwitsersche en Duitsche zijde hebben geen resultaat opgeleverd. Daarom moet aangenomen worden, dat het toestel veronge lukt is en de zes passagiers en de uit drie kop pen bestaande bemanning om het leven zijn gekomen. Een Duitsch Transatlantisch vliegtuig, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag is ver dwenen. is nog niet teruggevonden. Op vijftig Kilometer van Bathurst zijn vijf zakken post van het toestel uit zee opgevischt. DE POSTVLUCHTEN. Sin- Op de uitreis bereikten de „Pelikaan" gapore en de „Nandoe" Basra. Op de thuisreis landden de ..Emoe" te Jodh- pur en de „Zilver Reiger" te Athene. DE „GIER" VERTROKKEN. Vanmorgen is van het vliegveld Tjilllitan de „Gier" naar Nederland vertrokken. Het toe stel vervoert 210 K.G. post, 10 KG. pakketpost en 48 K.G. goederen. 2—6

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 22