Slot van het zeilseizoen op de Kagerplassen Om het wereldkampioenschap dammen IEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 4 October 1938 Een geslaagde Na-Kaag DAGBLADRECLAME De eerste twee partijen eindigen in remise Op wel zeer kalme wijze vond Zaterdag middag de inzet der najaarswedstrijden van „De Kaag" plaats. Er stond maar heel weinig wind uit het Westen en hoewel we weliswaar van drijf partij en" gespeend ble ven, bleef de zoo gewenschte spanning toch verre. Dat was jammer, want de „Na-Kaag" tel de toch weer over de honderd deelnemers. Het feit, dat de nazomer zoo buitengewoon mooi is geweest en zoo lang aanhield, zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. Wijl er op dezen eersten middag slechts één ronde werd gezeild brachten de wed strijden weinig afwisseling en kunnen we ons gevoegelijk tot de uitslagen bepalen. Deze luiden als volgt: 45 M2. kruiserklasse: 1. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts. Drakenklasse1. Janmaat, st. J. Heinen, 2. Plasland, st. M. Sanders, 3. Anja Katinka, st. M. v. Bremen, 4. Loeng—Schïn, st. W. v. Hat- tem. Regenbooglasse A: 1. De Leede III, st. W. Z. v. d. Mey, 2. Duke, st. J. C. v. d. Velde, 3. Saen- den, st. L. de Wit. 4. Holland II, st. F. P. Bos; 5. Swan, st. H. Zuiderbaan. Regenboogklasse B: 1. Titra. st. F. Maas, 2. My Hobby. st. G. W. IJsselstyn, 3. Duck, st.vr. mej. P. Versluys. 12 M2. klasse: 1. Dinges, st. W, J. H. Nauta, 2. Spitsmuis, st. C. M. H. Nauta, 3. Hiphaan, st. H. J. J. v. Werkhaven. Olympiajollenklasse: 1. 1. Daphnia, st. H. W. Borgerhoff Mulder, 2. Borreltje, st. ir. D. v. Veen, 3. Nanke, st. G. Key Jr. 16 M2. Fricsche klasse: 1. Taling st. W. v. Eysinga, 2. Windekind, st. C. J. v. d. Bos, 3. Cycloon II, st. J. v. d. Hoek, 4. Swaneblom, st. H. Offerman. Pampusklasse A: 1. Witte Raaf, st. P. Schief- fer, 2. Windveer, st. L. v. Essen. 3. Ruiter, st. R. Rietsma, 4. Wildebras st. M. Monde Pampusklasse B: 1. Zweiland, st. M. H. v. Hooff, 2. Zeepaardje, st. prof. ir. P. Landberg, 3. Spriet, st. J. M. G. Schrama. 12 Voetsjollen klasse A: 1. Woelwatertje II, st. H. Fokker, 2. Hansc, st. A. H. v. Vliet. 3. Black Magic, st. W. Stortenbeek, 4. de Glip- per, st. J. C. Tims, 5. Duikelaartje, st. A. H. Mastenbroek. 12 Voetsjollen klasse B: 1. Meerkoet, st.vr. mej. L. Sieverts. 2. Doordrijver, st. K. Idema, st.vr. mej. N. v. Dieten. 12 Voetsjollen klasse C: 1. Feja, st. A. W. Sijthoff, 2. Waterbaby. st.vr. mej. J. S. Key, 3. Beroeboe, st.vr. mej. T. Bier. De tweede dag. De Na-Kaag is per saldo een uitstekend geslaagd slot geworden van het zeilseizoen op de Kagerplassen. Het mocht dan op den Zondag niet meer zoo zomersch zijn, maar er scheen toch zoo nu en dan een zonnetje en er was daarenboven een dot wind, zoo veel zelfs dat tijdens de middagraces en kele zeilers uit vrees voor averij er maar liever niet van deden. Merkwaardig, dat zooveel op de Kagerplassen toch gerouti neerde zeilers nog steeds niet de Kaagbaan kennen. De keerboei voor de Sociëteit, welke aan bakboord moet worden gehou den, werd door velen verkeerd genomen, met de gevolgen van uitsluiting en het ont_ gaan van een prijs, welke al zeker scheen. In de U-klasse won Vermaat met de Walta twee races, 's Ochtends startte hij in tegenstelling met Sieverts die een halve minuut te laat was uitstekend en hoewel de Coppelstock nog een stuk kon lnloopen bief de Walta toch aan den kop. In de Dra kenklasse onbrak Jan Heinen zoodat zijn concurrenten nu eens een kans kregen. Van Lienden buitte deze volkomen uit door tweemalen te winnen, met Hofkes als em- stlgsten tegenstander. Deze beide stuurlie den hadden van schip geruild, zoodat Hof kes toch nog deelde in de eer. In de regen boogklasse won Bos met de Holland de ochtendrace. 's Middags ging de strijd tus- schen De Wit, van der Mey en Zuiderbaan als derde. De stuurman van de Swan raak te echter een boei en toen van der Mey en De Wit elkaar de zege betwistten was er een derde die met de zege ging strijken, n.l. weer Bos. In de 12 M2. sharpieklasse heette het verhaal weer Nauta, maar 's middags maakte Van Werkhoven een einde aan deze familicregeering, terwijl in de 12- voetsjollenklasse onze nationale kampioen, Van Helvert, de zege aan den jongen Fok ker moest laten. In de Olympiajollenklasse moest Borgerhoff Mulder, die dit seizoen maar heel weinig op het water is geweest, het toch afleggen tegen meer geroutineer de zeiler en in de Pampusklasse kon Peet Schieffer het in de derde race op zijn slof fen doen. Hij werd toch eerste. De uitslagen van Zondag volgen hieronder: 45 M2.-kruiserklasse, ochtendrace: 1. Walta. st. C. A. Vermaat: middagrace: 1. Walta. Drakenklasse. ochtendrace: 1. Drakula. st. W. H. van Lienden, 2. Long Schën, st. W. van Hat- tem, 3. Plasland, st. M. Sanders; middagrace: 1. Drakula, 2. Darling, st. J. R. Blickman, 3. Long Schën. Regenboogklasse A, ochtendrace: 1. Holland, st. F. P. Bos, 2. Saenden, st. L. de Wit, 3. De Leede III, st. W. Z. van der Mey; middagrace: I. Holland, 2. Saenden, 3. De Leede III. Regenboogklasse B, ochtendrace: 1. Dotter, st. H. Kolff, 2. Goedewind, st. V. Engelbert, 3. Duck, st. mej. P. Versluys; middagrace: 1. Goe dewind, 2. Duck, 3. Dotter. 12 M2. sharpieklasse, ochtendrace: 1. Dinges, st. G. J. H. Nauta, 2. Spitsmuis, st. W. Nauta; middagrace: 1. Hiphaan, st. W. J. H. van Werk hoven, 2. Spitsmuis. Olympiajollenklasse, ochtendrace: 1. Boreas, st. S. de Wit, 2. Foef, st. II. Nathan. 3. Daphnia, st. H. P. R. Borgerhoff Mulder; middagrace: 1. Boreas. 2. Daphnia, 3. Goesting, st. W. Ritman. N_N. 16 M2.-klasse, ochtendrace: 1. Cycloop II st. J. van der Hoek, 2. Nelson, st. R. Alt; mid dagrace: 1. Cycloop II, 2. Swannenblom, st. H. Offerman. Pampusklasse met bijzeilen. ochtendrace: 1. Witte Raaf, st. P. Schieffer. 2. Wildebras, st. M. Monde; middagrace: 1. Ruiter, st. R. Rcitsma, 2. Wildebras. Pampusklasse zonder bijzeilen, ochtendrace: 1. Zweiland, st. M. H. van Hooff, 2. Spriet, st. J. G. M. Schrama; middagrace: 1. Spriet, 2. De Bries, st. F. Schoenmaker. 12 Voetsjollenklasse A, ochtendrace: 1. Kla verdrie, st. J. H. van Kampen. 2. Vagebond, st. Th. van Helvert, 3. Hans. st. A. H. van Vliet; middagrace: 1. Woelwatertje, st. H. Fokker. 2. Klaverdrie, 3. Duikelaartje, st. A. H. Masten broek. 12 Voetsjollenklasse B, ochtendrace: 1. Door drijver, st. K. Idema; middagrace: 1. Sirene, st. mej. B. van der Linden. 12 Voetsjollenklasse C. ochtendrace: 1. Feja. st. A. W. Sijthoff; middagrace: 1. Reward, st. N. Nyman. KORFBAL. Kon. Nederlandsche Korfbalbond. Uitslagen van gisteren. N.H. I: LutoKattenburg 55; K.Z.—Blauw Wit 3—6; Sportief—D.V.D. 6—3. Z.H. I: Fluks—Het Zuiden 0—2; D.K.C.— Gymnasiasten 4—2; H.S.V.—Ons Eibcrn. 2—1. Gld. I: Vada—Onder Ons 0—3; Rapiditas— ZK.C. 2—9. Nrd. I: Vitesse—Rood Zwart 21. Zd. I: Oranje Wit—Deto 1—7. Z.H. II A: H.K.V. IIRegenboog 03: Ons Eibernest II—O.S.C.R. 4—3; Ready—Velox 4—0. Z.H. H B: Rozenburg II—Achilles 2—3; Quick—DeetdS II 2—2; Het Zuiden II—H.B.S. 23. Z.H. Ill A: Fluks II—Algemeene 1—1; De Kweek—Gymnasiasten II 6—4, Vicus Orientis ~-0!ympiaan 4—0. Overzicht De derde competitie-Zondag heeft over het geheel genomen geen verrassingen met zich meegebracht, uitgezonderd voor ons Leidenaars dan misschien de 20 neder laag, welke Fluks tegen Het Zuiden leed. Het ging slecht bij Fluks, het vlotte al lerminst en alleen al om het betere vol houden verdienden de Rotterdammers reeds de overwinning. Gelukkig heeft Fluks de twee eerste wedstrijden getoond het nog beter te kun nen. Anders, afgaande naar de verrichtin gen tegen het Zuiden, zagen we de toe komst voor onze stadgenooten wel zeer somber in. WaarDeetos vrijaf had, kon HS.V., dank zij een benauwde 2—1 zege op Ons Eiber nest. de leiding in de Zuidhollandsche af deeling nemen. Voorts behaalde D.K.C. haar eerste overwinning op de nieuwe eer ste klasscr Gymnasiasten, dat met 4—2 de meerdere in de club van Hüter moest erkennen. In Noord-Holland wist Luto zoowaar in haar eerste optreden een succesje te boe ken. Een gelijk spel tegen S.V.K. is lang niet onverdienstelijk. Sportief won met 6—3 van D.V.D., terwijl Blauw Wit Koog Zaandijk met dc zelfde cijfers versloeg. Overigens hebben de nationale kampioenen heel wat meer moeite met de Koogers ge had, dan men zou vermoeden. In het Oosten werden slechts twee wed- strilden gespeeld Onder Ons bleef op het pad der overwinning voortgaan en omzeil- de een lastige klip in Wageningen, waar I zij met 30 triomfeerde over Vada. Voorts toonde Z.K.C. zich op duidelijke wijze (92) de meerdere over haar plaats- gencote Rapiditas. In het Noorden kwam het Beiier Vitesse' I kranig uit den hoek door Rood Zwart een 21 nederlaag toe te brengen. Deto maakte in de Zuidelijke afdeeling «orte metten met Oranje Wit (7—1), dat ook dit seizoen wel een der allerzwaksten zal blijken te zijn. In de tweede klasse heeft Vicus Orientis, dank zij een derde overwinning in succes sie, de leiding genomen. Thans werd het andere jaren zoo moeilijk te overwinnen Olympiaan met 40 verslagen. De eerste plaatselijke ontmoeting tus- schen Algemeene en Fluks II eindigde onbeslist, een resultaat, dat ons van de Fluksreserve's tegen- en van Algemeene meevalt. FLUKS—HET ZUIDEN 0—2. Verdiende nederlaag;. Fluks was Zondag j.l. geenszins op den goe den weg. Er lag een loomheid over haar spel en er was een gemis aan „fighting spirit". Dat zij van Het Zuiden met 20 verloor, is daar door grootendeels haar eigen schuld geweest. Het neemt niet weg, dat dit zeer te betreuren ls. Het was een wedstrijd die gewonnen had kunnen worden. Edoch, Fluks liet zelf de eer aan de tegenpartij. Daar komt nog bij, dat het tweede doelpunt o.i. voorkomen had kunnen worden, terwijl het misschien eveneens niet juist was van den Leidschen captain, om tegen den wind in te beginnen. Hierdoor kon Het Zuiden en niet Fluks het tempo aangeven. De Rotterdammers deden dit dan ook dankbaar en waren, ook al door dik wijls minder goed middenvakspel onzer stad genooten. de eerste helft dan ook voortdurend in het offensief. Dat zij desondanks slechts een 10 voorsprong konden nemen, vond zijn oor zaak in het keurige verdedigen der thuisclub. Dit doelpunt werd eerst 10 minuten voor de rust door mej. De Waal gescoord. In de tweede helft gaven onze stadgenooten aanvankelijk beter partij. Desondanks werd Bol Sr. in de gelegenheid gesteld de Rotterdamsche voorsprong te vergrooten. (02). Ook de tweede opstelling bleek geen succes voor de thuisclub. Haar aanval was n.l. zeer gehandicapt, doordat een der spelers slechts op halven kracht kon spelen. Daardoor kon Van Weesel evenmin zijn gewone spel ontplooien, zoodat ook de tweede Leidsche aanval betrekkelijk ongevaarlijk was. Waar ook de Rotterdamsche offensie weinig in te brengen had In de resteerende tijd. bleven verdere doelpunten uit en won het Zuiden, dat heel wat meer doorzettingsvermogen bleek te bezitten dan Fluks, verdiend met 20. VICUS ORIENTIS—OLYMPIAAN 4—0. De derde overwinning in successie! Ook Olympiaan werd op regelmatige w(jze ver slagen. De sterke wind stond dwars over het veld, zoodat beide partijen hiervan evenveel hinder hadden. Toch leverde de wind aan de gasten meer moeilijkheden op dan aan de thuisclub. Vicus Orientis wist het spel namelijk voldoende kort te houden, in tegenstelling met de gasten. Vooral de Haagsche verdediging bleek het spel te „lang" te houden. Hierdoor kon Vicus Orien tis telkenmale ingrijpen, en kon zij door Gott- mer en mej. Boon een 20 voorsprong kragen. Na de rust kwamen de Hagenaars aanvan kelijk beter opzetten, dank zij goed middenvak- spel. Ook de Leidenaars zaten echter n(,et stil en na een kwartier tikte Van der Broek op handige wijze opnieuw in (30). Tenslotte bracht Cats den stand op 40, waarbij het bleef. Met drie overwinningen uit evenveel wedstrij den is de Kooiclub thans ongetwijfeld op den goeden weg. ZWEMMEN RAGKHILD HVEGER VEROVERT WEER EEN WERELDRECORD. Het Deensche zwemfenoneem Ragnhild Hveger heeft blijkbaar het plan opgevat, om alle wereldrecords, welke er zoo op de verschil lende afstanden op de borstcrawl bestaan, op haar naam te brengen. Zondag heeft Ragnhild weer een wereldre cord, haar 13de, ditmaal op den korten afstand, van 300 yards, op haar naam gebracht, door dezen afstand in 3 min. 25,6 af te leggen. Het oude record had Willy den Ouden in bezit met een tijd van 3 min. 27 sec. Op 22 Juni 1935 te Dundee gevestigd. De Deensche zwemster' heeft nu alleen de wereldrecords op de 100 yards, 100 meter, en 220 yards nog niet op haar naam gebracht. Deze records worden gehouden door Willy den Ouden. In totaal bezit Denemarken thans 15 van de 26 wereldrecords, waarvan Ragnhild 13. Ook Inge Soerensen is recordhoudster. terwijl Ragnhild Hveger tot het behalen van het 4 maal 100 meter estafetterecord haar niet ge ring aandeel heeft bijgedragen. Negen wereldrecords staan op naam van Nederlandsche zwemsters, n.l. drie ten name van Willy den Ouden, twee van Jopie Waal- berg, twee van Nida Senff, een van Cor Kint en een van Iet van Feggelen. Verder zijn ook de Duitsche dames Hanni Hoelzner en Martha Engfeldt—Genenger wereldrecordhoudsters. WATERPOLO. HET IJ KAMPIOEN VAN NEDERLAND. De uitslag van den wedstrijd Het IJS.V.H. luidt 53 (rust 31). Het IJ is hiermede voor de 24ste maal lands kampioen. WEDSTRIJDEN VAN L.Z.C. Morgenavond zullen in de Overdekte aan de Haarlemmerstraat voor de competitie gespeeld worden de wedstrijden; L.Z.C. I—G.Z.C. I en L.Z.C. II—H.Z.P.C. V. Aanvang 9 uur. waren hier beslissend. De overige groepen eischten meer tijd. Tenslotte werd met algemeene instemming de volgende Indeeling aanvaard. lste kl.: L. Stud. I. Bod. I. Phil. I, Katw. I, Leiderdorp I, 2 Kon. I, Alphen I. 2de kl. A. L.S.G. II, Hazersw. I, Caïssa I, Roe- lofarensveen I, Boskoop I, Oegstgeest I, Noord- wijk I. 2de kl. B: Voorschoten I, Taveno I, L. Arb. I, Katw. II, Phil. II, Lisse I, Leiderdorp II. 3de kl. A: Caïssa II, Woerden I, Gym. I, L. Arb. II, Noordw. II, Bod. II, Tav. II, Alphen II. 3de kl. B: V.T.L. I, Schaakgen. I, Leithen I, L. Stud. II. 2 Kon. II, Pol. I, Tav. III. 4de kl. A: N.Z.H. I. Phil. Ill, Oegstgeest II, Tav. IV, Rijnsburg I, Katwijk III, Alphen III. 4de kl. B: Dubbele ronde: Boskoop II, Haz. II, Tav. V, Leithen II. 4de kl. C. Achttallen: Gym. II, Schaakgen. II. L, Arb. III, Noordw. III, Caïssa III, M.T.G.S. I en L.S.G. III. In totaal zullen dus 526 spelers aan de com petitie deelnemen. Voorstellen tot wijziging van het competitie reglement werden na een kleine wijziging goed gekeurd. De naam van den Bond zal voortaan zijn: Leidsche Schaakbond, omdat deze naam korter is en beter past op de in gebruik zijnde formu lieren. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen beantwoord. Hulde werd gebracht aan de Noordwijksche Schaakvereenlging en in het bijzonder aan den heer A. Leenheer te Noord- wijk voor het organlseeren van het zoo schit terend geslaagde Internationale tournooi te Noordwijk. Het was inmiddels reeds bijna 7 uur geworden, toen de heer Splinter de vergade ring sloot. De competitie zal voor een aantal clubs reeds beginnen in de week van 1722 October a.s. BILJARTEN. BEKERWEDSTRIJDEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor den Amstelbeker, luiden: D.O.8. bT.O.P. a. C. Winkel 110 110 36 13 3.05 R. v. G. Sr. (r.) 55 51 36 7 1.41 N. N. 105 99 37 16 2.67 J. van L. 60 60 37 10 1.62 H. v. Rooyen 85 85 27 17 3.14 J. V. (res.) 60 49 27 9 1.81 H. Graafmans 85 77 43 10 1.79 G. H. 80 80 43 12 1.86 Gew. door D.O.S. b met een beter gesp. gemidd. 605 605 31 78 19.U 85 52 31 6 1.67 270 270 38 45 7.10 75 70 38 12 1.84 90 82 31 10 2.64 50 60 31 9 1.93 65 65 17 9 3.82 80 44 17 8 2.5& P. van Cleef—T.O.P. b. B. Teegelaar J. Bonnet B. de Roo J. Brussel G. Teegelaar J. V. W. Dool G. H. (res.) Gew. door P. van Cleef met 62. Op Woensdag 5 October a.s. houdt deze Bond zijn jaarvergadering in het clublokaal van de B. V. „T.O.P." Langegracht hoek Oostdwars- gracht. In verband met de belangrijke agenda wordt op een goede opkomst der leden gerekend. Tevens heeft de Leidsche Biljartbond dit Jaar wederom zijn competitie uitgeschreven, waar voor de inschrijvingen worden verwacht voor of op 5 October a.s. bij het Secretariaat, Magd. Moonsstraat 32. DUIVENSPORT. „STRIJD EN VRIENDSCHAP" AALSMEER. De uitslag van de kampioenschappen 1938 der Postduiven-vereeniging „Strijd en Vriendschap" te Aalsmeer-Oost was als volgt: Oude duiven: 1. J. Baarsen Dz. 106, 2. H.Ver beek Jr. 80, 3. P. Hulsbas Az. 72 punten. Jonge duiven: 1. Gb. Stevens 35, 2. A. Been Jr. 32, 3. A. Verbeek Hz. 31 punten. Navlucht: 1. Gb. Stevens 50, 2. H. Verbeek Jr. 42, 3. J. Baar sen Dz. 39 punten. Kampioen Generaal: 1. J. Baarsen Dz. 174, 2. H. Verbeek Jr. 140, 3. Gb. Stevens 138 punten. Zondag heeft deze vereeniging een wedvlucht gehouden vanaf Noyon, afstand 326 K.M. In cor cours waren 46 duiven. Losgelaten voorm. 7.30 uur. De aankomst was als volgt: 1, 4. 7 Gb. Stevens; 2 A. Verbeek; 3 P. Huls bos; 5, 8, 11 P. A. de Rijke; 6, 9, 12 Joh. Baarsen Dz; 10 D. Baardse Jz. Aankomst le duif v.m. 10.48.48 uur '1641 M. p.m.), 12e duif v.m. 11.2.24 uur (1539 M. p.m.) ncentreer op het krachtigste reclame-middel GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. Op de banen van de Noordwijksche Golfclub werd de wedstrijd om den Dharmajiva-Cup ge speeld, medalplay over 18 holes. Er waren 48 deelnemers. Om den eersten prijs moeten over- kampen: H. R. Wrightwfl2) en E. J. Waller (15) beiden met een netto sore van 66. Derde werd A. de Vries (15) met netto 67. FLUKS n—ALGEMEENE I 1—1. In een wedstrijd, die op laag peil stond, is de eerste plaatselijke ontmoeting in een verdeeling der punt:n geëindigd. Erg tevreden kunnen we niet zijn over deze ontmoeting, want daarvoor mankeerde er zoowel bij Fluks II als by Alge meene nog veel te veel aan. Voor de rust speelde Fluks met den wind mee en kon zij door invaller Arens de leiding nemen. In de tweede helft bracht A. Harteveld kort voor het einde de partijen weer op gelijken voet. Het zij tenslotte opgemerkt, dat het ook voor buitenstaanders, niet prettig aandeed, dat Algemeene niet uit liet vallen, toen een der Fluksspelers, wegens een blessure, even het veld moest verlaten. Op zichzelf is men niet verplicht in zoo'n geval uit te laten vallen, doch het is in den K.N.K.B. gelukkig algemeen usance dit te doen, en het komt de sportivi teit en de onderlinge verstandhouding slechts ten goede. DAMMEN. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. De uitslag der 4e ronde van den bordenwed strijd was als volgt: B. SlegtenhorstP. Marck 20 P. v. d. StelJoh. Klinkenberg02 S. v. d. WijngaardJ. Kleeruitgest. S. v. DuynA. ter Haar 11 P. WassenaarD. de Roodeuitgest. G. v. d. Wiel—I. Teleng 20 T. D. v. d. BoschM. J. v. Houtenuitgest. D. A. EppingaJ. Hes 02 C. Teunissen—P. v. Leeuwen 0—2 A. J. v. d. LelieH. Lambooy 20 W. de RoodeC. Klinkenberg 11 J. Dreef—B. de Kier 0—2 F. LardéeW.Heems kerkafgebr. J. F. StolwijkTh. Barthen 20 M. v. 't ZelfdeJ. Vermeer 02 G. P. Dille—H. la Rooy 1—1 Uitgestelde en afgebroken partijen: J. Kleer—P. v. d. Stel 2—0 Joh. KlinkenbergM. Optendrees 20 C. TeunissenF. Lardée 11 VOORSCHOTENSCHE DAMVEREENIGING. De heer WT. Huisman, kampioen voor Leiden en omstreken zal morgenavond voor de Voor- schotensche Damvereeniging in café „Over- bosch", Veurscheweg, alhier, een simultaan- séance geven. SCHAKEN. Leidsche Schaakbond. Algemeene vergadering. De competitie-indeeling vastgesteld. J.l. Zaterdag werd in Hotel Centraal de alge meene vergadering van den Leidschen Schaak bond gehouden, die zeer druk bezocht was, n.l. behalve door 6 bestuursleden door 49 afgevaar digden van 27 clubs. Alleen van Bodegraven was niemand aanwezig. De voorzitter, de heer M. Splinter Jr., opende te kwart over 3 de vergadering met een woord van welkom aan allen, waarna de secretaris, de heer G. Bosscha, de notulen las, welke on veranderd werden goedgekeurd. Een voorstel van Katwyk-aan-Zee voortaan van de notulen een afdruk aan de clubs te zenden, werd niet ondersteund. De vereenigin- gen N.Z.H. te Rijnsburg en de Rijnsburger Schaakclub werden als nieuwe leden begroet. Naar aanleiding van een schreven van het Euwe-comité werd besloten ook hier wederom een sub-comité te vormen. Een voorstel van Noordwijk, de promoties en degradatiewedstrij den op andere wijze te regelen, vond geen bij val, evenmin als een voorstel van Oegstgeest betreffende het systeem van invallers. Hierna werd nog als nieuw lid aangenomen de Leid sche Arbeidersschaakclub. Een voorstel van Leiderdorp, om, met medewerking van den Bond. een schaakmeester uit te noodigen tot het geven eener simultaanséance, zal in over weging genomen worden. Van den heer Remou- champs was een bericht binnengekomen, waar in hij bedankte als bestuurslid van den Bond. In deze vacature zal op de jaarvergadering in Januari a.s. voorzien worden. Het nu volgende punt der agenda: Bestuurskwestie. gaf aanlei ding tot een langdurig debat. Het slot was, dat de houding van het bestuur door aanneming eencr motie werd goedgekeurd en wel met-39 st. voor. 3 tegen en 4 blanco. Daarop kwam wel het belangrijkste punt der agenda aan de orde. n.l. de indeeling der competitie 1938'39. De eerste 6 groepen leverden weinig moeilijkheden op, de resultaten in het vorige seizoen behaald, (Van een specialen verslaggever). De match om het wereldkampioenschap dam men tusschen den titelhouder Maurice Raichen- bach en den Nederlandschen kampioen R. C. Keller is Zaterdagmiddag in het Parkhotel te Amsterdam begonnen en in remise geëindigd. Om vier uur 's middags werd de wedstrijd officieel geopend. De heer A. van den Broek, voorzitter van den Nederlandschen Dambond, wendde zich tot de beide spelers, na eerst zijn dank te hebben uitgesproken aan de Nederland sche en Fransche regeeringen, die het mogelijk gemaakt hebben, dat de match ondanks drei gend oorlogsgevaar toch kon doorgaan. Na den heer van Broek voerden achtereen volgens de heer wethouder S. Boekman namens het Amsterdamsche gemeentebestuur, de heer L. J. F. Judas als consul van Frankrijk, de heer dr. I. H. J. Vos als voorzitter van het eerecomité, dat te Amsterdam gevormd werd, de heer J. Fabricius als voorzitter van het Vereenigd Am- sterdamsch Genootschap, de vereeniging waar van Keiler deel uitmaakt en tenslotte de heer J. Groenteman namens het Amsterdamsch uit voerend comité het woord. Om vijf urn- werden de beide spelers uitge- noodigd aan de speeltafel plaats te nemen en begon de match onder een groote publieke be langstelling. De part(j had het volgende verloop: M. Raichenbach (wit) R. C. Keiler (zwart) 3429 opening. dat ook de andere partijen van deze match een even mooien strijd zullen toonen. Keller's opvat ting van spelverdeeling getuigt van een solide kennis van het practische party spelen. Deze partij is een waardige inzet van de match. Hoopvol is verder ook, dat Keiler de match niet zooals vorige keeren met een nederlaag is begonnen. Maar vooral de wyze, waarop de pun ten verdeeling is bereikt, zal den Nederlandschen kampioen een stimulans zijn om op dezen weg voort te gaan De tweede partij. In hotel „Bristol" te Arnhem is gisteravond de tweede party gespeeld. By ontstentenis van den burgemeester van Arnhem werden beide spelers verwelkomd door den heer Anton Chr. Busch. voorzitter van het Arnhemsch Damgenootschap. waarna de heer A. van Broek namens den Nederlandschen Dam bond het woord voerde. De party had het volgende verloop: Wit: R. C. Keiler Zwart: M. Raichenbach 1. 34—39 19—23 2. 39—34 14—19 3. 44—39 10—14 4. 50—44 5—10 5. 31—26 20—25 6. 37—31 14—20 7. 41—37 20—24 8. 29 >20 25x14 9. 34—30 15—20 10. 30—25 20—24 11. 46—41 10—15 12. 31—27 14—20 13. 25X14 9x20 14. 37—31 4—9 15. 41—37 17—22 16. 33—28 22X33 17. 39X28 11—17 13. 28—22 17X28 19. 27—21 16x27 20. 31—33 12—17 21. 44—39 7—11 22. 32—27 11—16 23. 37—32 8—12 24. 33—28 1—7 25. 30—33 3—8 26. 43—39 7—11 27. 4943 20—25 28. 36—31 2—7 20. 47—41 9—14 30. 41—36 14—20 31. 39—34 17—22 32. 28x17 11X22 33. 32—28 23X21 34. 26x28 16—21 35. 31—26 21—27 36. 34—30 25X34 37. 40x29 18—22 38 28X17 12x21 39. 26X17 7—11 40. 42—37 11X22 41. 37—32 6—11 42. 32X21 11—16 43. 21—17 22x11 44. 43—29 8—12 45. 38—32 12—18 46. 36—31 11—17 47. 32—28 17—21 48. 45—40 20—25 49. 29x20 25X14 56. 40—34 18—23 51. 31—27 21x32 52. 28X37 13—18 53. 33—29 14—20 54. 37—32 19—24 55. 39—33 16—21 56. 48—42 20—25 57. 29X20 15X24 58. 42—37 18—22 59. 37—31 23—28 60. 32X23 21—26 61. 31—27 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23X32 3. 37x28 19—24 4. 38—33 14—19 5. 41—37 20—25 6. 29X20 25X14 7. 37—32 12—18 8. 46—41 7—12 9. 41—37 14—20 10. 42—38 10—14 11. 35—30 17—21 12. 30—25 21—26 13. 4742 1—7 14. 34—29 18—23 15. 29X18 12x23 16. 40—34 20—24 17. 45-40 7—12 18. 50—45 12—18 19. 34—29 23X34 20. 40x20 15X24 21. 39—34 5—10 22. 4440 10—15 23. 34—29 4—10 24. 29x20 15X24 25. 28—22 18X27 26. 31X22 8—12 27. 32—28 11—17 28. 22x11 16X7 29. 43—39 2—8 30. 40—34 12—18 31. 34—29 10—15 32. 29x20 15X24 33. 28—22 18X27 34. 33—28 8—12 35. 28—23 19 28 36. 37—31 26x37 37. 42X33 12—18 38. 49-44 18—23 39. 4842 6—11 40. 39—34 14—19 41. 33—29 24X33 42. 38x18 13X22 43. 34—29 7—12 44. 45—40 12—18 45. 44—39 11—17 46. 40—35 17—21 47. 35—30 9—14 48. 42—37 3—3 49. 29—24 8—12 50. 24—13 18x9 51. 37-r-32 22—27 52. 32—28 21—26 53. 30—24 26—31 54. 28—22 27x18 55. 36x27 12—17 56. 39—33 17—22 57. 27—21 18—23 58. 24—19 23—28 59. 19X10 28X39 Remise. De stand is nu: R. C. Keiler2 0 2 0 M. Raichenbach2 0 2 0 Nabeschouwing. Een zeer fraaie party, door beiden sterk ge speeld en waarin de Nederlandsche kampioen voortdurend in den aanval was. Hy kon geen groot voordeel behalen, maar het feit op zich zelf, dat deze eerste party een voor Keiler zeer gunstig verloop had, doet de hoop postvatten, De derde party wordt morgen te Amsterdam gespeeld in het Parkhotel, aanvang zeven uur. Nabeschouwing. Ook in deze party gaf Keller blyk van een zeer oorspronkelyke opvatting en hy sloeg zich uitstekend door zyn tydnood heen. Van voor- of nadeel was feitelijk thans geen sprake. Wel leek het even of Raichenbach in den overgang van midden- naar eindspel gemakkelijker spel had. doch Keiler zorgde tijdig voor een tegenaanval en de puntenverdeeling is het juiste resultaat van deze tweede ontmoeting, die eveneens uit stekend gespeeld werd. 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15